1M iOT^Pï*! Elft ia In liet Duitsefie socialistische kamp. HULDE AAN DE OUD-STRIJDERS VAN 1830 'T EEN EN 'T ANDER De.Parijzer municipaliteit Zestiende jaargang nr SOS. - IS] Dsjstseisjj 27 Cspleasfeer 1919 M fcL'-J C;-.ëdas3liy Ir» J3 A. CS- !E3 Xj A. X3 Bestuurder J. Van Nuffe!-De Gendt. De liefdadige orders te Brussel ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. ifa TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. 2 CENTIEMEN HET NUMMER «n p-tt BUREELEN AANKONDIGINGEN TE BRUSSEL 230, Haachtschen Steenweg, 230. TE AALST 3Kerlcstraat, Telefoon 114 KI. aank. (1 tot 4 kl. rep.) fr. 0,60 3* bladz. (groote regel) fr. 1,00 4® bladz. (kleine regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 fr. 5,00 Reklaroen (per regol) Gemengd nieuws (per regel) fr. 3,00 Recht, herstel 1. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Over eenige weken schreven wij in een hoofdartikel over de ruzie die er heerschte bij do Dnilsche socialisten, naar aanleiding van hunne Badensche partijgenooten, die de Badensche lands- begrooting hadden gestemd, alzoo in gaande tegen het besluit tegen de tucht van de algemeene Duitsche partij.Le Peuple, van Brussel, zichtbaar niet in zijn schik met dien toestand, schreef te dien tijde, dat de Badensche socialis ten best wisten en konden weten, wat cr hun te doen stond, en dat zij daar niet hadden tus'schen te komen. Verleden week hielden de Duitsche socialisten hun jaarlijksch congres te Maagdenburg. Daar moest de kwestie der Badensche afgevaardigden hespro- ken worden. Behel, de oude aanvoerder der Duit sche socialistische troepen, zou zich gelasten die zaak te bespreken en de Badensche afgevaardigde» eene broek van eerste kwaliteit aan te passen. Bebel sprak gedurende 2 uren en gekte met de socialisten uit Baden daar zij zich als bloodaards hadden laten verschalken. In onze congressen te Lubeclt, te Dresden en te Nuremberg heeft de al gemeene vergadering beslist en be krachtigd, dat het de plicht was van al de socialistische afgevaardigden al de begrootingen van gelijk welke bur- gersregeering te bekampen en ze niet te stemmen. De Badensche socialisten hebben dien raad niet gevolgd, of lie ver zij hebben geene rekening gehou den met do stellige beslissing hunner partij.,. Zij beweren dat zij vrij willen z'in en de begrooting van hun land s emmen of niet, volgens eigen goed dunken. Behel was met die verklaring niet voldaan en hij wilde alles in der minne regelen, met zich te houden alsof de Badensche socialisten ter goeder trouw hadden gehandeld. Daarom, zei Bebel, voor dezen keer zullen u ij er nog eens overgaan, maar als nu in het vervolg do Badensche afgevaardigden zich niet gedragen naar de beslissingen van den algemeenen socialistischon raad, dan kan er niet langer meer worden ge aarzeld en dan moet er eens voor goed worden overgegaan, tot de uitsluiting van de partij.,. Dit gezegde van Bebel werd door de groote meerderheid lang durig toegejuicht. Afgevaardigde Frank van de Baden sche afvaardiging was gelast met de verdediging zijner partijgenoten, door dewelke hij werd toegejuicht. Na die rede werd er hevig geredetwist en het komiteit legde een voorstel neer dat oen blaam bevatte tegen de mannen van Baden. Onder de stemming ver lieten al de Badensche socialisten de zaal, hetwelk eene hevige opschudding verwekte. Dit voorstel werd aange nomen met 228 stemmen tegen 64. De oneenigheid tusschen de Duitsche socialisten is thans op haar hoogte punt gekomen. Men weet eigenlijk niet wat er zal uit voortvolgen, maar velen voorzien dat het zal komen tot eene volledige scheuring tusschen de 2 socialistische groepen. Men ziet daaraan duidelijk hoe weinig geloof er te hechten valt aan de grootspraak der roode leiders. Zij willen de maatschappij op haar effen brengen, en zij zijn niet eens in staat hun eigen zaken, nu ze toch nog zulko-kleine minderheid zijn en nog hemelsver verwijderd van het Staatsbe stuur, te beridderen. De Rbeinische Zeitung een der bijzondere roode dagbladen, klaagt steenen uit den grond over deze bekla genswaardige verdeeldheid. Alle dag bladen laten hun gedacht kennen; maar onze socialistische bladen, die anders altijd de grootste roepers zijn als het andermans zaken betreft, zij houden zich koes, en als zij er iets over reppen, is het omdat dat zij er door den nood toogedwongen word n. Die voorvallen moeten 'nen aardigen indruk maken op diegenen hunner volgelingen, die nog een weinig in staat zijn zelfstandig te denken. Terwijl hunne machtspreuk to Copenhagen nog uitblonk Prole tariërs aller landen vereenigt u geven de Duitsche socialisten daarop eenige dagen later een klinkend antwoord. En wij vinden dat het antwoord der Duitschers kan tellen! Voor au.p. aankondtgivgfv. zich wkvtirn E. TAMiNlAU| 217, de Mé^oricstraat, Brussel. VeJ*jéüï*ing. 27 September 1830.- Zegevierende terugkomst van De Potter, den vaderlander, die weinige maanden vroeger tot acht jaren ballingschap veroordeeld ge- eest was. Jaargetijde. Alle jaren bad op 11 October te Laeken een jaargetijde plaats voor de overledenen der koninklijke familie. Dit jaargetijde is nu verschoven tot op 17 December, dag van het overlijden van Koning Leopold II. Ontvangst aan het hof. He den Dinsdag heeft aan het hof lo Brussel een ala-eetmaal plaats ter eere van den stads raad van Parijs. H. M. de Koningin zal er deel aan nemen. Belangrijke bestelling. De heer minister van spoorwegen zal binnen kort aan onze Belgische nijverheid eene be langrijke bestelling doen van locomotieven, tenders, wielen, rijtuigen enz. voor eene ge zamenlijke som van drij millioon frank. Het onderwijs in het katho liek Limburg. Dees jaar is er geen enkel ongeletterde tusschen de militianen der provincie Limburg 1 Geen een I O, die katholieke vijanden van hot onder wijs I Het liberaal- socialistisch Henegouwen heeft het grootste getal ongeletterden van België O, die liberale vrienden van het licht De ouderdomspensioenen. De wet van 31 December 1908 geeft eeneu nieuwen uitstel aan de ouderlingen, geboren in 1843, 1844 en 1845, voor het samentellen eener storting van ten minste 18 fr., tot het bekomen eener toelago van 65 fr. De wets bepaling laat toe aan de algemeene lijfrent- kas de stortingen te aanveerden tot in 1911. Tot heden moesten de belanghebbenden, om het pensioen te kunnen bekomen in 1912. eene eerste storting doen van minstens 3 fr. edaan hebben, voor 31 December laatst. De algemeene lijfrentkas mag nu, door bijzondere bemachtiging van den minister, de stortingen die verricht werden in 1911, aanzien als gedaan 1909. Indien er dus menschen zijn die nog niets gestort hebben, ze kunnen zich in regel stel len, met tweemaal te storten in den loop van dit jaar, en eene derde maal in 1911. Zij kun nen dan bunne aanvraag voor het ouderdoms pensioen indienen in December 1911. Waf vliegt de tijd toch snel., •Op 2 October aanstaande, dag waarop onze vorsten naar Weenen vertrekken, is het al tien jaren geleden, dat zij in het huwelijks bootje stapten. Op 110 jarigen ouderdom. Te Razvodon, een dorp in Siberie, door vrije kolonisten bewoond, heeft een ouderling van 110 jaren zich opgehangen. Aan zijne vrien den bad hij gezegd dat hij zich zou zelfmoor den, omdat zijne kinderen hom verweten dat hij te veel at Onze vorsten te Weenen. Op 2 Oktober aanstaande, zullen onze vorsten ;ich naar Weenen begeven, om er Keizer Frans-Jozef te gaan bezoeken. Ter dier ge legenheid zal te Weenen een groote wapen schouw gehouden worden door Koning Albert en aartshertog Frans-Ferdïnand van Oosten rijk, kroonprins. 't Sneeuwt, Ja ja, het smeeuwt reeds doch gelukkiglijk hier nog niet. In Beieren beeft een hevig smeeuwtempeest er reeds de Winter guurheid laten voelen. Kort te voren was een geweldige hagelbui neerge vallen en zoo waren de straten in weinige oogenblikken in echte ijsbaren herschapen. Ook in Zwitserland smeeuwt het reeds goed. De helden van 'tjaar 30 zijn verleden week wederom gehuldigd geworden, 't Was Vrijdag, 23 September, de verjaardag der Sep temberdagen. Ter dier gelegenheid, werd de jaarlijksche botooging van hulde gehouden, ter oere der heldhaftige Belgen, die in het jaar 1830 in den strijd voor hunne onafhankelijkheid gesneuveld zijn. Gewoonlijk beeft deze betooging plaats op den eersten Zondag vol- gonde op 23 September, doch door de aanwezigheid der Parijzer mu nicipale raadsleden, had men dit jaar de plechtigheid op 23 Septem ber zelf gevierd. Om 10 uro werd op de Groote Markt een stoet gevormd. De lucht, tot dan erg overtrok ken en dreigend, klaarde op en het was onder de weldoende zonne stralen, dat de stoet naar het Mar telaarsplein trok. De schoolkindcron gaven een toon van leven en frischheid, te genover het ernstige militaire deel van den stoet. Voorafgegaan door eene afdee ling policie te paard en klaroenen, stelt de stoet zich rond 10 3/4 ure in beweging in de volgende orde D0 VOrfflilig YQH fleil St06t 0)1 3.6 GfOOtO Mdflit te BfUSS8l Stadsharmonie bloemen en kronen de scholen en het schoolkoraiteit het voetvolk der burgerwachtde maatschappijen dor oude soldaten het muziek van het eerste half regiment jagers te voet mrt. het regiment, het vaandel van liet Nationaal Congres, de oude chasteliers het muziek van het 2de regiment voetvolk, en het inrichtend komiteit. Eene afdoeling jagers te voet sloot den stoet. Eene dichte menigte, op de voetpaden geschaard, onthaalde de betoogers mot eene warme genegenheid. Die menigte groette eerbiedig de vlag der oude chasteliers. De stoet trok langs de Heuvelstraat, Grasmarkt, Kiekenmarkt, Anspachlaan, de Brouckereplaats, Kruidtuinlaan, Nieuwstraat, on St. Michielsslraat naar de Martelaarplaats. Aan de Nieuwstraat mengde zich eene afvaardiging van het Egyptisch Kongres, met Turksche en Egyptische vlaggen achter aan den stoet. Op de Martelaarsplaats vroegen zij aan den Burgemeester van Brussel, de toelating om voorbij het gedenkteekon te mogen dellleoren. M. Max deed hen antwoorden, dat aangezien do betooging uitsluitolijk nationaal is, hij hun verzoek niet kan inwilligen, doch hen bedankte voor hunne blijken van genegenheid. Alsdan riep do aanvoerder der afvaardiging tot driemaal Leve België Deze kreet werd door al de Turken en Egyptenaars driemaal herhaald, waarna zij vertrokken. Op de Martelaarsplaats «prak M. Max, burgemeester van Brussel, omringd door een groep burgerlijk® en militaire overheden, de gebruikelijke redevoering uit, den lof makende van do helden van 'tjaar 30. Daarna zongen de schoolkinderen den Brabun<;onnc, de Onkenbare, van Beethoven, en Vlaanderlandvan Wamhach. Talrijke bloemen en kronen werden aan den voet der gedenkteokons neergelegd. 's Namiddags had een banket plaats, ingericht door de onlangs gestichte maatschappij der Kinderen der oud-strijders van 1830 Voor de eersto maal waren geene oud-strijders van 1830 bij de plechtigheid tegenwoordig. Hopen wij dat het deze helden nog gegund weze, eenige verjaringsfeesten hij te wonen. Staatkundig Overzicht Perzlë. Sommigen vreesden onlusten ter gelegenheid van den dood van den re gent. Alles is nochtans kalmDe nieuwe regent is volgens de laatste berichten naar III Mtilk. Oostenrijk-Hongarië. Een belangrijke vergadering heeft op dit oogenblik plaats te Budapesth. De ministers van heidelanden onderhandelen over de krijgslasten, veroor zaakt door de aanhechting van Bosnië en Hcrsegovine. In de aanstaande kamerzitting zal men een krediet vragen van 235 millioen frank. In deze som moet Hongarië tusschcn- komen voor 75.000.000 /rank. Italië. Het feit van den onbeschaamden aanval van den burgemeester Nathan van Rome tegen het Paicsdom, neemt meer en meer uitbreiding. De onafhankelijken vra gen de afstelling van den magistraat. Turkyë. De Griehsche afgeveerdigden van den Algemeenen Raad welke door de Turken gevangen genomen toerden, zijn wederom, in vrijheid gesteld. Amerika. Uit Togota wordt bericht,dat het personeel van het Venezolaanschc ge zantschap telegrafisch last kreeg de stad te verlaten en te Panama op nadere bevelen te wachten. Deze onvertcachte terugroepingwaarvan geen nadere verklaring is gegevenveroor zaakt hier groote ontstemming, Frankrijk. Ingevolge eene ernstige studie, die M. Barthou heeft doen gereed maken op de kanselarijzijn verschillende ontwerpen, bestemd om wijzigingen toe te brengen aan het strafwetboek, opgemaakt, derwijze dat de strafrechtbanhen gewapend zijn tegen de misdadigers. Deze ontwerpen uilen aan den eerst volgenden ministerraad onderworpen worden. Kortom, M. Barthou wil een einde maken aan de heerschappij der apachen. Geen gecseling maar carcere duro Spanje. In 1810 vereenigden voor de eerste maal te San Fernando, de Cortes. Ter gelegenheid van dezen honderdsten verjaar dag hebben cr in deze stad feestelijkheden plaats gehad. Alle de overheden en de hooge ambtenaars, de leden die beide kamers en der provincieraden waren aunwezig aan het Tb Deum, dat in de kathedraal werd ge- ongen IN DUITSCHLAND. Terwijl de godsdienst van dag tot dag heviger en verwoeder wordt aangevallen,ziet men overal de liefdewerken nog talrijker te voorschijn komen. Het is het beste antwoord dat men geven kan aan de lasteraars en de waarheidverkrenkers. Volgens een katholiek tijdschrift waren er in Pruisen in 1886, 746 inrichtingen met 7248 broeders en zusters; in 1907 waren er 2113 inrichtingen, waarvan 30,828 personen werkzaam waren. De zus ters waren t.en getalle van 26,893. Van dio 2113 inrichtingen hielden er zich 1681 bezig met ziekenverpleging, 282 met de werken van weldadigheid, 62 aan het on derwijs van jonge meisjes en 88 leefden gansch in afzondering en bootveerdigheid. In Bavarië heeft men 1012 inrichtingen met 13.279 zusters en 107 inrichtingen met 2^33 broeders. In Elzas-Lotharingen heeft men 378 orders met 7174 zusters cn 14 orders met 602 broeders. Duitschland bevat 1450 katholieke gast huizen met ongeveer 80,000 bedden. Sedert eenige jaren is een werk tot stand gekomen om de zieken in don buiten te ver zorgen. In 1907 werden er door 223 zieken diensters 34,443 bezoeken afgelegd. Zij verzorgden de zieken gedurende 4331 dagen en 2879 %achten. In 1244 gevallen brachten zij zelf de eerste zorgen toe en op een jaar legden zij 30073 verbandsels. Als men nagaat, wat een werk er door de katholieke kloosterlingen alleen er al wordt afgelegd in een Protestantisch land als men daarbij de werken voegt in andore landen door hen tot stand gebrachtmoet men dan niet bekennen dat de katholieke Kerk een hoofdrol speelt in do zaken der wereld. En als men tegen dat reusachtig liefdewerk het slechte werk zet dat somtijds wórdt verricht door eenige afgevallen katholieken, is hot niet het zelfde of er valt een vuile regen druppel in de machtige liefdezee der katho lieke zielen Het goed door de kloosterlingen overal tot stand gebracht, is zoo onschatbaar, dat het zelf onmogelijk is u hot overgroot werk te verbeelden in den geest. Daarom moeten do eerlijke lieden eerst peinzen op het groot )d dat de kloosterlingen tot stand brengeri en de afbrekers alleen laten azen op eenige af gevallen vruchten, die mets anders doen dan de H. Kerk nog meer en meer zuiveren van hare onwaardige kinderen. Zaterdag namiddag is de Parijzer munici* paliteit te Brassel aangekomen. Zij werden in de Zuidstatie afgewacht door M. Max, burgemeester van Brussel, met zijne schepenen en eene groote afvaardiging gemeenteraadsleden,alsook don burgemeester van St Gillis M. Chapsal, kommissaris der Fransche afdeeling in de Tentoonstelling enz. Na de verwelkoming en de voorstellingen, werden de Parijzenaars naar het Hotel Mó" tropole gevoerd, waar zij afgostapt zijn. Om 7 ure had in het hotel een prachtig feestmaal plaats. Meestal de Brussolsche gemeenteraadsle den, andere overheden en hooggeplaatste ambtenaars woonden het banket hij. Na het avondmaal trokken de hooge be zoekers naar de Muntschouwburg, alwaar eene galavertooning plaats had. M. Caruso, de vermaarde Italiaansche tenor verleende zijne medewerking aan hot feest, dat zeer wel van stapel liep en eenen gewettigden bijval bekwam. Zondag bezochten do Municipale Raads leden de Tentoonstelling. M. Beau, Fransche gezant te Brussel, wachtte zijne landgenooten aan den ingang der Tentoonstelling af. De Parijzer gemeenteraadsloden stelden voel belang in de zichten van oud-Brussel. Zij bezochten ook het Paviljoen der stad Antwerpen, waar zij ontvangen werden door burgemeester De Vos, omringd door zijne schepenen, MM. Desguin, Strauss, Cools, Van Kuyck en Albrecht. Na er het gulden boek geteekend te hebben begaven de Parijzer municipalo raadsleden zich naar de Fransche afdeeling. Onderwege speelden de muziekmaatschap pijen, dio op de kiosken concerten speelden, de Marseillaise en den Braban^onne. Of» vele plaatsen werd Leve Frankrijk ge roepen. Do Parijzer municipale raadsledon beantwoordden met Leve België I Het weder was prachtig, nochtans wat koel. *8 Avonds had er ten stadhuizo een feestmaal plaats. Er waren ongeveer 200 genoodigden. Talrijke heildronken worden ingesteld.

De Volksstem | 1910 | | pagina 1