m If® antoinoloieloiigeluls Bij de Belgische Socialisten Édlij#» IDrie dooden. automohielongelok 'T EEN EN 'T ANDER Zestiende jaargang n' 000. I 12 Woensdag 20 September 1910 0 DAG-BLA.I3 BestuurderJ. Van Nuffel-De Gendt. Schrikkelijk Jood Nathan of de Burgemeester van Rome. De slachtoffers van het gebergte Staatkundig Overzicht 2 CENTIEMEN HET NUMMER ABONNEMENTENs Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. j-ïf TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. BUREELEN TE BRUSSEL TE AALST 230, Haachtschen Steenweg, 230.1 9, Iiex-lcstraat, Telefoon 114 9. AANKONDIGINGEN KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0,60 3' bladt. (groote regel) fr. 1 00 4® bladz. (kleine regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 2,(Hl Gemengd nieuws (per regel) fr. 3,00 Recht, herstelt, (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Voor alle aankondigingen, zich wenden E. TAM1NIAU, 217, de ftiérodestraat. Brussel. Wij hebben gisteren aangetoond dat de Duitsche socialisten gansch over hoop liggen wij hebben tevens de reden hunner tweedracht laten ken nen, en tot hiertoe is het moeilijk te voorzien hoe die verdeeldheid zal bij gelegd worden. Maar niet alleen de Duitsche socialistische partij lijdt aan tweedracht, ook in andere landen is hunne partij aan die kwaal onderhe vig. Zoo is het onder andere gelegen in Oostenrijk-Hongarië, waar het ver schil van taal en ook het verschil van ras, de socialistische partij in 2 sterk verdeelde groepen heeft gevormd. In Bulgarië is de toestand bijna dezelfde en al de oproepen tot het tot stand brengen van eene eensgezinde socia listische partij in elk dier landen is al boter aan den galg gestreken. Nergens wil men er van hooren de socialisten meenen overal hun eigen gang te vol gen. Als men nu als nationale partij het nog niet eens kan worden, hoe wÜ men het dan eenmaal zooverre bren gen eene internationale socialistische eenheid, het is te zeggen, eene een heid tusschen al de socialisten der we reld, tot stand te brengen. Evenals in elk ander land, doet zich de verdeeldheid der socialistische ge zindheden ook in België scherp gevoe len. Zoo heeft men een groep, aange voerd door gezel De Brouckere, die mordicus staande houdt, dat de socia listische kamerbeeren in geen geval mogen deel maken van eene burgers- regeering, terwijl anderen, zooals Van de Velde, Anseele, Demblon en soort gelijke, het is te zeggen, mannen die er op luimen mettertijd minister te kunnen spelen, staande houden dat de socialisten wel mogen deel maken van eene burgersregeering. Zooals men ziet, is de verdeeldheid scherp afge- teekend. Nog in vele andere punten is er tweedracht. Vele socialisten zijn tegen het kartel, terwijl er weer anderen zijn die voor het kartelleeren zijn, waaron der ook gezel Debunne, wanneer het er maar op aankomt een eerepestje te bemachtigen. Vele lezers zouden kunnen denken dat Anseele en Debunne toch zuivere socialisten zijn. Dat is verkeerd. De Duitsche socialistische partij en vooral hun gekend aanvoerder, Bebel, heeft hunne doenwijze fel gehekeld en voor goed afgekeurd. De socialisten mogen nooit of nergens, en om welke reden ook, samenspannen met burgerlijke •partijen, dus geen samengaan met liberalen of democraten wordt geduld evenmin mogen zij deel maken van een ministerie, dan niet uitsluitend socia listisch is. Want zegt Bebel, door al dat samengaan, door al die verbinte nissen, door al datgekonkelfoes, wordt men verplicht tegenover de partij waar mede men is verbonden, men moet zaken toelaten en dulden, die men niet mag dulden of toelaten, en men ver geet geheel en gansch do socialistische princiepen. Het is duidelijk, Bebel veroordeelt gladweg de meesten onzer Belgische socialisten. Doch weestgerust, onze Belgische roode. kopstukken zullen het hoofd niet in den schoot leggen, hier zullen ze de schouders' eens ophalen voor den raad, voor de bedreiging van Bebel en de algemeens socialistische partij. Er is hier immers spraak van klauteren, van naar hoven klimmen de eer, do macht, het goud en de zetels lachen hun toe, en als onze socialisten daar hunne oogen laten op vallen, dan bezwijken zij onder de hevige Lekorin en dan zullen ze ook al in het werk stellen om die eere- en geldpostjes handen te krijgen. Do omstandigheden hebben het overal klaar uitgewezen Zitten er te Brussel geene socialistische schepenen in den Brusselschen gemeen teraad tusschen liberale doctrinairs en progressisten, zit te Antwerpen gezel Cools niet nevens schepen Aalbrecht en in de onmiddelijke nabijheid van M Strauss, den verstokste der liberale doctrinairs En te Gent, want doen daar do martelaars van den volksstrijd. door gezel Anseele zelf voorop gegaan! En zoo is het het gansche land door Het eigenlijke socialismus bestaat er niet meer of het wordt in geen geval toegepast. Naar boven klimmen, er geraken dat is de Belgische socialis tische leuze. De toekomst voor de socialistische algemeene partij is alles behalve roos kleurig. Het lijdt echter geen twijfel, dat de zaak van het Maagdenburgscho congres ten berde zal gebracht worden in den algemeenen raad, welke naar allo waarschijnlijkheid ook het gedacht zal kiezen en volgen van Bebel. Zij die zich dus niet aan de algemeene beslis singen willen onderwerpen, zullen kort en goed uit de partij worden verban nen. Zij en daartusschen ook onze Belgi sche socialisten, zullen mogen kiezen tusschen, ofwel geen deel nemen aan eene burgersregeering en geen kartel leeren meer met andere partijen of wel uitgesloten worden uit de partij en dan geene erkende socialisten meer zijn. Onze Belgische socialisten mogen kiezen tusschen de 2 zaken. Kiezen zij het eerste, dan moeten de liberalen nooit meer denken aan het bewind van het land te geraken zijn de Belgische socialisten voor het tweede stelsel, dan is er eerst en vooral eene hevige split sing in de Belgische socialistische ran gen onvermijdelijk ton het socia listisch spook verliest dan een overgroot deel van zijn gezag en zal nog eenige honderde jaren mogen wachten; eer zijn droom zal verwezenlijkt worden... Do Belgische burgers en werklieden die derhalve gelooven aan al de groot spraak der roode heeren, laten zich fijntjes in de doeken doen. Het is zeker dat door het socialisme en vooral door de socialisten, de maatschappij nooit zal verbeteren. Brug van Forth, m Schotland; 6. Tunnel van St Gothard 7. de twee transatlartiekers Lusitania on Mauretania Iets ovei- dagbladen. Er be staan thans in heel do wereld zoo wat 70,000 dagbladen, juist geteld..., waarvan 21,050 in Amerika verschijnen. In Duitschland zijn er 3,829, in Pruisen 2,300, in Beieren 438 in Saksen 254, in Wurtenberg 163, in Thu- ringen 149, in Baden 169 en in Hessen 45. Het Centrum of de Katholieke partij heeft 492 dagbladen, de Liberalen hebben er 388, de Socialisten en de Behoudsgezinden 303. De anderen zijn onzijdig of zonder richting. Dagelijks worden die bladen te zamen op 9.403,000 nummers gedrukt. Tegen de oiiiuntkwaal. Uit Pelting wordt gemeld, dat het ministerie der Wetgeving in een verslag aan het Hof vast stelt, dat de groote massa van het volk, on danks de sluiting der opinmhnizen, nog aan het vergif weet te geraken en voortgaat er te verbruiken. Naar aanleiding van dien toe stand stelt het ministerie voor de fabrikanten van opiumpijpen te verbannen in eene streek waar de pest heerscht. De zelfde straf zal op gelegd worden aan degenen die, zonder oor lof van den Staat, morphine verkoopen. Een keizerlijk decreet beeft die maatrege len goedgekeurd. In Brussel-SCes-mis.—De besten dige harmonie der Tentoonstelling, waarvan M. Thcopbiel Tossens zulk merkwaardig mu ziekkorps gemaakt beeft, zal heden Dinsdag, s avonds ten 8 ure, een buitengewoon con cert in Brussel-Kermis geven. De wedstrijd voor accordeonisten, aange kondigd voor den 2 October, heeft een groot getal mededingers uit al destreken van het '.and doen toostroomen, die de 500 fr. prijzen zullen komen betwisten. Het is de eerste maal dat zulk een belangrijke prijskamp voor accordeonisten zal plaats hebben. TE KWATRECHT Een schrikkelijk autoraobielongeluk bracht Maandag namiddag Kwatreclit in opschud' ding. Een vierjarig kindje werd nabij de statie door een automobiel verpletterd. De auto mobiel is bij fhet uitsteken om het kind te vermijden op een boom gebotst en verbrijzeld, De drie inzitteden werden ofwel onder den auto of wel weggeslingerd. Een hunner werd op den slag gedood een andere zoo erg ge kwetst dat bij kort nadien bezweek. De derde bekwam slechts lichte verwondingen. Verjaring. 28 September 1815. Eerste plakkaten van Konjng Willem tegen de vrijheid der drukpers. Caoutchouc. Uit Kongo zijn met het stoomschip Alrertville. 235,<510 kilogr. caoutchouc te Antwerpen binnengebracht. Ontelbaar zijn hedendaags de voorwerpen uit caoutchouc vervaardigd. De zeven wonderheden der werefld. Ziehier de zeven wonderheden der wereld van den ouden tijd 1° De kolos sus van Rhodes; 2° De lichttoren van Alexan dria 3° De luchttreinen van Babylonië 4° De tempel van Ephesen 5° Het grafgesteente te Halicarnasse 6° Het standbeeld van Jupi ter 7° De pyramicden van Ghéops. Thans zijn de wonderen van 't menschelijk genie ontelbaar en het wordt moeilijk ze naar weerdo en rang te schatten. Volgens denEngelschen ingenieur F. H. Smerson, die eene vergelijkende studie maakte, zouden ze toch alsvolgt kunnen gerangschikt worden 1. De St Pieterskerk te Rome 2. De Ze geboog der Eloile, te Parijs 3. Het Kanaal van Suez 4. de Eifcl toren, te Parijs 5. Onze lezers weten dat de inwoners van Rome aan het hoofd van hunnen stadsraad een jood hebben geplaatst. Deze jood is tevens een hoofdman der Vrij metselarij en een der fanatiekste goddeloo- zen van heel Rome. Verleden week vierde men den verjaardag van de eenmaking van het Italiaanscho Rijk. Ter dezer gelegenheid heeft Nathan, de fameuze burgemeester, eene redevoering uit gesproken, die bijna door niemand werd toe gejuicht, maar daarentegen door vele aanwe zigen werd uitgefloten. Heel die redevoering was een rechtstreek- sche aanval tegen den verheven persoon van Zijne Heiligheid Paus Pius X. Nooit wellicht werd door een openbaar ambtenaar van Rome, de H. Vader zoo laf- felijk aangerand en beleedigd. De H. Vader heeft ook niet gewacht tegen die onbezonnen taal en even onbezonnen dwaze handelwijze een krachtig verzet aan te teekenen. Uil heel Italië werden er hulde- bewijzen gebracht aan den Paus van Rome. Al do. onafhankelijke dagbladen van het Italiaansche Rijk schandvlekken de doen wijze van Nathan en meer dan een anti katholiek blad vraagt kortweg dat de minis ter den faraeuzen burgemeester van rechts wege zoude afzetten... Hoewel onbeschaamd als niet eene, heeft Nathan het noodig ge oordeeld een brief te sturen naar de meeste dagbladen zijner meening, waarin hij zijne zegswijze, zijne redevoering anders tracht uit te leggen. Men zou meenen, dat hij dus ojn ongelijk hekend. Men is er wel mee Nu hij zijne redevoering uitlegt, is hij nog veel brutaler, nog veel onbeschoftor ten opzichte van den Paus... Nathan laat daarin zien, zegt een groot anti-katholiek dagblad, dat hij niets schijnt te verstaan van de onfaalbaar- heid van den Paus, en evenmin van de Op permacht die de H. Vader bezit als opper hoofd der Katholieke Kerk Om dat nog niet te weten, moet hij nu juist geen burgemeester van Rome geworden zijn; maar iri alle landen doet zich hetzelfde voor. Do fanitiekste anti-katholieken, zij, die meest roepen en schreeuwen over do on wetendheid, over de domheid der katholieke meoschen, vindt men juist de mannen die van den godsdienst, welken zij nochtans voort durend aanvullen, minder weten dan een kind van zeven jaar. Nadere bijzonderheden M. De Poorter, ingenieur-mekanicien, wo nende Nassaustraat, te Gent, was Maandag namiddag met zijnen chauffeur, Emiel Mees, ook van Gent, uitgereden met een sterke automobiel Métollurgiquevan 60-80 paar denkracht. Op den Brnsselschen steenweg ontmoetten zij den chauffeur Jules De Coninck, in dienst bij M. Beernaert, van Melle. De chauffeur van M. De Poorter nam dan langs achter op het rijtuig plaats en De Coninck naast M. De Poorter. De auto reed in gemiddelde snelheid, toen nabij deu harroel van Kwatreclit, eene kar ook in de richting- der statie reed. De Coninck, die voerde,trompette, om den voerman te verwittigen, dat hij uit den weg moest gaan. Het Ijarig kindje van Fr. Scheire, liep achter de kar, en juist toen de auto de kar zou voorbijrijden, wilde het kind van achter de kar den steenweg overloopen, langs den kant waar de auto moest rijden. Het ongeluk. De chauffeur deed al wat mogelijk was om het kindje to vermijden, doch do afstand was te kort. De arme kleine werd gevat, en weggeslin gerd. Hot bleef dood liggen. Door het zwenken was de automobiel op den aardweg, bezijdens den steenweg ge raaid, botsto achtereenvolgens op twee hoo rnen en kantelde in de gracht om. Vreeslijk schouwspel Uit de buurt kwamen onmiddelijk personen toegesneld, die de botsing gehoord hadden. Emiel Mees was reeds opgestaan. Hij had enkel eene lichte wonde boven het linkeroog en had zich aan den rechterbil bezeerd. Erger was het echter gesteld met de andere slachtoffers. Het kindje Scheire lag midden de baan. Het was gansch zwart en blauw uitgeslagen gaf geen teelten van leven meer, De arme kleine had enkel eene kleine schram achter het oor bekomen. Het bezweek eenige oogenbliltken lator in zijne woning. De chauffeur De Coninck lag in het veld, over de gracht. De ongelukkige moest den kop ingestuikt zijn, wanthij was op den slag dood gebleven. In de gracht, onder de stukken van den automobiel, zag men M. De Poorter liggen. Spoedig toog men aan 't werk, en na eenige minuten werd M. De Poorter zwaar gekwetst naar het kasteel van M. graaf de Bueren ge dragen Onmiddelijk werd M. Debersaques, genees heer te Gent, verwittigd om samen met de geneesheeren der plaats eene schedelboring to doen en te trachten nog M. De Poorter te redden. Alles bleef echter vruchteloos en rond 4 ure bezweek ook het derde slachtoffer, na 21/2 uren erg geledon te hebben. Hij was den schedel gebroken en erg gewond aan de bcenen. Het gerecht ter plaats Spoedig waren de gendarmen van Melle ter plaats gekomen. Zij verwittigden onmiddelijk liet parket, en roüd 5 ure waren de heeren Van der Straeten, Minnens, Van Acker en een griffier ter plaats, oin het onderzoek te doen. De chauffeur Mees, die nog heel verbijsterd naar de overblijfselen van de ramp stond te zien, omringd door eene groote menigte, gaf de noodigo inlichtingen. De opschudding te Gent. Rond 7 ure was het ongeluk te Gr.nl ge kend. Onnoodjg te zeggen, dat het Vl-eeselij k ongeluk liet onderwerp was aller gesprek ken, daar M. De Poorter en de chauffeur Do Coninck er goed gekend zijn. Onvoorzichtige kinderen. Dagelijks ziet men op de buitenwegen kin- deren de karren en wagens ach tern aioopen, er zich laten aanhangen, er opkruipen, enz. Reeds dikwijls zijn onvoorzichtige kinde ren, dcoL' hunne onachtzame ouders op de baan gelaten, het slachtoffer geworden van doodelijke ongelukken. Thans hoeft de onvoorzichtigheid van een kind ook nog de levens van twee andere per- sonen gekost. Zullen de ouders nu beter op hunne kind»- ren passen 't Ware te hopen, doch, het valt erg (e betwijfelen. N. B. Zie laatste bijzonderheden op ons 3d® bladzijde. Acht jonge Duitschers, allen kleermakers en schrijnwerkers, werkende te Davos, had den Zondag den berg Piz Kesch beklommen. Zij schenen eene bijzondere voorliefde te hebben voor de moeilijke toppen.. Een ge naamde Birkholz, die het hoofd van het troepje was, ontdeed zich van zijne schoenen en kon aldus tot op oenen uitsprong geraken, w aar er juist plaats genoeg was om zich ne der te zotten. De tweede, die de schoenen van Birkholz aanbracht, deed een misstap en rolde in den afgrond. Men vond hem geluk- kiglijk niet erg gekwetst terug. De zes andere toeristen, terecht bevreesd, lieten Birkholz, die i.och op noch af kon, aan zijn lot over en gingen naar het dorp terug. Hot was reeds bij middernacht, toen de Alpengidsen vernamen dat Birkholz in do hoogte gevangen zat. Zij trokken er s'ande- rendaags s' morgends heen, doch konden hom slechts bereiken, zonder hoop zelf te kunnen terugkeeren. Alsdan drongen zes moedige personen langs een anderen weg in eene grot boven de plaats waar Birkholz gevangen zat. Uit de grot lieten zij eene koord zinken welke door den ongelukkige gegrepen werd, en waarmode men hem over de glelschers liet zinkon. Hij was gered. Engeland. De Eiigelsche regeering weigert aan Turkyë de noodige gelden te verschieten Dit is de begeerte van Frankrijk, welke met de eene hand Turkyë scheen behulp zaam te zijn, doch met de andere hand terug trok xcat zij gaf. In alle geval heeft Turkyë zich voor goed onttrokken aan de Fransche voogdij, en zal bij andere mogendheden ondersteuning oehen. Servië. De gebeurtenissen in de Bal' kanen hebben de gemoederen verbitterdl. Montenegro schijnt Servië te verlaten en keert zich tot Italië. Servië is om zoo te zeggen gansch ver laten. Misschien zal de overeenkomst van Rumenië met Turkyë eene gelegenheid zijn opdat Servië zich bij de ticee landen zoude aansluiten. Iiakhi-paclia zal ten dien einde zich naar Belgrado begeven. Men verwacht van deze reis de beste uitslagen. Er valt te beslissen welke de houding moet zijn van Servië in geval van eenen oorlog tusschen Bulgarië en Turkyë. De koning van Serviëwelke voornemens was op het einde der maand zich naar Rome te begeven heeft deze reis onbepaald, uitgesteld. Turkyë. De 150 millioen. franken zyn nog niet gevonden, daar reeds de twee mo gendheden de leening weigeren aan te gaan Nu heeft de groot-vizier Hahki-pacha zich tot DuitsehUmdgewend. Indien hij hier niet lukt, zal hij verplicht zijn alle hoop op geldondersteusiing te laten varen, en aan de leening, die Turkyë moet redden, te ver- zaken. Portugoa!.De kamers die slechts ore eenige dagen geopend teerdenkomen re gesloten te worden tot in de maand De ber. Het huidig kabinet geleid door de Teixeira Souza, hoopt op deze ma moud te stoppen aan zijne lege welke voorze/ier de handelwijze woordigc regeering zouden hek

De Volksstem | 1910 | | pagina 1