Da pas! onzar eeuw. D8 slachtoffers der luchtvaart 'T EEN EN 'T ANDER De broeders van den werkman Bloedige onlusten te Berlijn. Zestiende jaargang ss' 800. Donderdag 20 September 1910 e» m CS- JE3 HLj -'C^ Staatkundig Overzicht ARME ROOSEVELT. Het Staatsblad Chavez is dood. 2 CENTIEMEN HET NUMMER ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. $5* f# TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. 4% BUREELEN TE BRUSSEL TE HALST 230, Haaohtschen Steenweg, 230.1 Kerkstraat, Telefoon 114 BestuurderJ. Van Nuffel-De Gendt. AANKONDIGINGEN s KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0,60 3e bladi. (groote regel) fr. 1,00 4e bladz. (kleine regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 fr. 2,00 Reklamen (per regel) Gemengd nieuws (per regel) fr. 3,00 Reclit. hcrstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Voor alle aankondigingen, zich wenden E. TAHÜNIAÜ, 2!7, de Mc^odestraat, Brussel. Nooit zullen wij te veel kunnen wij- Een op het groot maatschappelijk ge vaar onzer dagen, en dat terecht als de pest dor twintigste eeuw mag aanzien worden, namelijk het alcoolisme. Worden er om zoo te zeggen geen menschen meer gevonden die de we zenlijkheid van dit gevaar ontkennen, hoe verwonderlijk van den anderen kant, dat er nog zoovele duizenden slaaf zijn, en nog lang slaaf zullen blij ven, van het drankmisbruik. De droeve gevolgen die deze plaag teweeg brengt in al de verrichtingen van het men- schelijk bestaan, zijn niet te overschat ten, want zij zijn onschatbaar. Vandaag willen wij ons vooral plaatsen op het standpunt van den nadeeligen invloed van den alcool op de kinderen, in an dere woorden de erfelijkheid van het alcoolisme van de ouders op de kin deren, Om doorslaande bewijzen te hebben op dien droevigen toestand met zijnen verschrikkelijken nasleep van rampen en ellenden, moeten wij de statistieken nagaan door eenige beroemde genees- lieeren medegedeeld, na dat zij erdoor persoonlijke ondervinding hebben toe besloten. Dr Laitinen, geneesheer en professor in Finland,had honderden familiën be studeerd en gaf den volgenden uitslag: Bij onthouders-iamiliën waren er op 100 kinderen 13,45 °/0 doodgeboren en bij de alcool-verslaafden 32,02 doodgeboren. Een andere geleerde, Demme, hoog- leoraar te Berne in Zwitserland geeft ook belangwekkende statistieken. Hij had 10 matige en 10 onmatige familiën onderzocht en kwam tot dezen uitslag. Van de 61 kinderen der matige fami liën waren er 50 kloek naar lijf en ziel en van de 57 kinderen der onmatige familiën waren er nauwelijks 9 gezond naar lijf en ziel. Niet alleen de alkooi maar ook het misbruik van hier werkt noodlottig op bet, leven van den mensch. Dr Kraipelen van Munich beweert flat hij 25 familiën heeft bestudeerd met 183 kinderen. Van die 183 kinde ren waren er slechts 23 o x die op recht gezond waren. Wanneer men die cijfers leest, en nagaat, wat verschrikkelijke gevolgen het alcooïmisbruik medebrengt, dan staat men stil hij zulke onmetelijke ramp. Men vraagt zich af Hoe is t mogelijk, dat zulks zich voordoet en blijft voordoen in onze hedendaagsche Zoo fijn beschaafde maatschappij I Overal Ziet men herbergen als pad destoelen uit den grond oprijzen, zoo dat wij het in ons land zoo ver hebben gebracht, dat er eene herberg bestaat voor iedere 30 personen. In die 30 personen zijn vrouwen en kinderen me degerekend. Neemt men nu gemiddeld ieder huisgezin bestaande uit 5 perso nen, dan bevinden wij dat er ten on zent eene herborg noodigis voor iedere 6 huisgezinnen. Hoe is het mogelijk Iedereen is het eens dat die toestand onuilhoudbaar blijft, maar wie zal met vaste hand paal en perk weten te stel len aan die droeve werkelijkheid. Graaf de Smet-de Na ever heeft toen hij nog aan het hoofd stond van het ministerie een eersten stap ge daan met de rechten op den alkooi te vermeerderen. Uit die vermeerdering van rechten is ontegensprekelijk eene vermindering van alkoolgebruik voort gekomen. Mijnheer de Smet-de Naeyer verdiende alzoo den dank van alle eer lijke en klaarziende personen, en toch, hoe werd hij om dezen maatregel niet aangevallen door sommige bladen. En nn nog gebeurt het dikwijls, dat libe rale bladen beweren, dat M. de Smet- de Naeyer de lasten op den alkool verhoogd had om zijne begrooting in evenwicht te kunnen houden hoewel het zeer goed geweten is, dat de ver hooging der alkoolrechten gelijkertijd is gegaan met de vermindering op de rechten van waren van dagelijksch ge bruik, waaronder vooral den suiker. Van het overige der inkomgelden werd er een schoon deel betaald aan al de gemeenten van het land, in verhou ding van hun getal inwoners. Die aanvallen, naar aanleiding van do belasting op den alkool, zijn geens zins te verrechtvaardigen noch we gens politieke, noch wegens financieële reden. Het bestrijden van het alkoo- lisme geldt een hij uitstek nationaal werk, waaraan alle personen en alle bladen, van welke gezindheid of van welke partij ze ook afhangen, uit zede lijke en maatschappelijke plicht een drachtig moeten medewerken. Willen wij do maatschappij beter maken, wil len wij ze eenigerwijze, hoe weinig het dan ook nog zij, hooger opvoeren, dan moeten wij eerst en vooral al in 't werk stellen om de alkoolplaag te vernie tigen. Verjaring. 29 September 1832. Plechtige intrede van Koning Leopold I en van Koningin Maria Louisa te Antwerpen. Opslag. Ongeveer vijf honderd bureel wachters züllen binnen kort opslag van loon ontvangen. Keizer Wilherm ie Brussel. De Keizer en de Keizerin van Duitschland zullen op hunne reis naar Brussel vergezeld zijn van een gevolg van 48 personen. Zrj zul len een bezoek brengen aan de tentoonstel ling en aan bet muzeum van oude kunst. De Parijsche Stadsraad aan hei Hof, Dijnsdag avond heeft de ont vangst plaats gehad der Parijsche gemeente raadsleden aan het Hof. Zooals wij gemeld hebben, hadden de socialistische raadsleden van Brussel geweigerd aan het koninklijk feestmaal deel te nemen. De Parijsche revo- lutionnair-socialisten hebben het voorbeeld hunner Brusselsche kollegas gevolgd en heb ben aan het diner niet willen tegenwoordig zijn. Hunne afwezigheid heeft niemand ge hinderd. De drie laaisien. Er zijn nog drie oudstrijders van 't jaar '30 in leven, na melijk Mesplin, van Brussel, die zijn 101® jaar is ingetreden Lemaire, van Vierset (Modave), in 1808 geboren en Ph. Dumoulin, wonende te Arquennes, die 99 jaar oud ge worden is. De Brusselsche gemeente raadsleden ie Parijs. Het is in de aanstaande Lente, dat de Brusselsche ge meenteraad zijn tegenbezoek zal geven. Grootsche feesten zullen ter hunner eer inge richt worden. Inlijving der milicianen Het is Maandag aanstaande, dat do nieuwe milicianen moeten binnentrekken. Het getal der nieuwe milicianen is een derde grooter dan op andere jaren. Een nieuwe onderzeeër. Een Engelsehman met name Middleton heeft een nieuwe onderzeeër uitgevonden, na lange en geduldige opzoekingen. Hij heeft zich tot de administratie van zeewezen gewend en al de overheden hebben verklaard, dat zijne uitvinding van het grootste gewicht is. De boot komt in beweging door de bewe ging van een uitstekend gedeelte, dat de vorm van vinnen heeft. Dit middel is tot nu toe nog niet gebruikt geweest. Vier mannen zijn enkel noodig in den nieuwon onderzeeër De eene vervult het ambt van commandant en kontroleur, twee anderen houden zich bezig met den dienst der torpillen, en de vierde richt het geschut. Een goede grap Een Gentenaar, die alhoewel reeds bejaard, in het huwelijks bootje wenschte te stappen, had in een dag blad eene huwelijksaanvraag geplaatst. Hij wenschte eene vrouw van gezetlon ouderdom doch die eenige centen, nemen wij bij voor beeld 4000 frank zou medebrengen. Over een paar dagen zat onze Gentenaar in zijn gewoon koffiehuis zijn pintje te drinken, toen daar een echte stoet van oude vrouwen binnentrad, die zich allen als huwelijkskan didaten kwamen, voorstellen er waren er van allerlei soorten hij blonde, zwarte, bruine, rosse, manke, rechte, schele, en doove bovendien waren zij vorgezeld van een accordeonspeler, die lustig speelde Wel, Pauline gij moet kiezen. De trouwlustige Gentenaar muisde er woe dend uit, zwerende dat hij den vriend die hem die poets gebakken had, wel zou vinden. China. De nationalisten zijn ér nog niet in gelukt de regeering tc doen het besluit nemente Pekin een keizerlijk parlement te openen. Ondcriitsschen vereenigen zich de provin cieraden in de hoofdstad juist als ware er een parlement samengesteld. In de laatste zitting hebben zij een soort van programma opgemaakt, bestaande uit negen artikelen, welke zekere bestuurlijke rechterlijke hervormingen bevat. De vertegenwoordigers dreigen hun ont slag te geven, indiemnen hun gcene voldoe ning schenkt. Portugaal. De heropening der kamer is gesteld op 12 December aanstaande. Turkyë. De Tamine, spiekende over de aanvallen tegen Turkyë in de Fransche jiers, drukt de meening uit dat de geruchten over een verbond tusschen Turkyë en Rutne- nië enkel teerden rondgestrooid om te druk ken op de onderhandelingen voor de Turk- sche leening. Het blad zet de Fransche pers aan, in 't belang van den Europecschen vrede,haren veldtocht te staken. Oostenrijk. De graaf d'Aercnthal, mi nister van Buitenlandsche Zakenzal zich bij den koning van Italië begeven, net eenen eigenhandig en brief van keizer Frans- Joseph. Dit beioijst dat de vriendschapsbetrek kingen van beide landen innig zijn en dat zij het eens zijn om de gedragslijn te volgen, welken de Balhaansche toestand vereischt. Spanje. Men verzekert onder voorbe houd, dat het kabinet Canalqjas op het punt is af te treden. Dit ministerie valt onder het dubbel vraagstuk van den godsdienst en der geld kwestie. Mon weet dat sommige bladen Roosevelt willen doen doorgaan, als een man met klein fortuin en die uit het Wit Huis is gekomen, minder rijk dan dat hij er was ingetreden. Nu dat Roosevelt op ronde is om zich overal te laten toejuichen en om overal zijnen kies- veldtocht voor te bereiden, worden zijne reiskosten nog vergood door het dagblad, waaraan hij verhonden is. Een Engelsch dag blad gekscheert er geestig mee en schrijft M. Roosevelt is een arme vent. Het is niet mogelijk dat hij jaarlijks meer inkomen heeft dan 250,000 frank. Zijn boek over Afrika zal hem niet meer dan 500,000 fr. opbrengen. Als men dat nadenkt, ware het dan niet ver schrikkelijk, aan M. Roosevelt te durven vragen, zelf zijne reis- en verblijfkosten te betalen ten beloope van 2500fr.... Roosevelt heeft er den pak van weg hij gaat naar Afrika, met groot lawijd en tra lala en, terwijl hij vreemde jagers betaalt om wilde dieren neer te vellen, schrijven de Amerikaansche bladen hem deze heldendaden toe. Dan gaat hij naar Europa, trekt van d'eene hoofdstad naar d'andere, waar hij zich overal uitbundig laat toejuichen A's men zijne geschenken moest nazien en den prijs ervan berekenen, men zou weldra tot het besluit komen, dat met zijne geschenken alleen Roosevelt al schatrijk zou zijn. Toch ziet, tegenwoordig mag men zich niet al te rijk vertoonen, want het is hij som mige personen al zoo ver gekomen, dat men schen al niet goed meer zijn alleenlijk omdat zij rijk zijn. Die beoordeeling is oprecht kin derachtig. Hot belet niet, dat Roosevelt er van op hoogte is en zich liever laat door gaan als iemand voor wie het voorzitter schap eerder eene grooto geldelijke opoffering dan wel eene rijke bron van inkomsten is.... Het volk dat in het algemeen zoo lichtge- loovig is, neemt dit alles aan voor klinkenden munten zoo komt hot dan, dat Roosevelt door velen als een volkomen belanglooze man wordt beschouwd.De kunst om het volk om den tuin lo leiden bestaat reeds lang, het komt er si Ms op aan die kunst maar weten te gebrui! c want iedereen is goen tooneel- of komediespeler geboren. gingdando pnafhankelijkheid van zijn ge dacht en zijn karakter prijs te geven en dio zijn leven offert om zijne familie te voeden. De gelegenhoid is zooveel te schooner om den naam van den nieuwen martelaar te ver- meldon. Een niet stakende christene werkman wordt te Turnhout mishandeld, omdat hij met de roode honden niet wil meoloopen. Het roode blad weet niets anders dan den aanslag af te keuren. Het is nog zob lang niet geleden dat het de gesvndikeerden aanzette, jacht te maken op gilden. Maar eons het schot gevallen, vorwerpt het alle verantwoordelijkheid. De misdaden der kapitalistische samenle ving, citoyen, dat is alles De schandelijkste en misdadigste verdrukking is die van den arme, welke zoekt zijn brood te winnen. In don catechismus noemt men dat eene wraakroepende zonde, Gazette de Liège.) Ferrer is oen martelaar, omdat hij eene gansche reeks anarchistische aanslagen en moorden met zijn leven betaald hoeftDe arme koolwerker die te Havre door de ge zellen vermoord werd omdat hij zich niet Jiij de roode bonden wilde aansluiten, heeft maar gekregen wat hij verdiendo. Le Peuple die ten voordeele van den Spaanschen anarchist eenen veldtocht voerde en aan zijne geabonneerden het portret van den martelaar ronddeelde, zou nu recht vaardig handelen, intffen het blad den armen werkman verheerlijkte die liever ten doode Erfgift.Hot beheer der burgerlijke gods huizen en de kerkfabriek te Overmeire, is gemachtigd onder zekere voorwaarden een erfgift te aanvaarden van M. Jozef Vander- brugghen. Leopoldsorde. Worden ridder be noemd Luitenant Hess de gepensioeneer- de kapiteins-bevelhebbers Blondiau, Delvaux, De Neeff, Cumont en Petitde gepensioe- neerde 1® kapitein-kwartiermeester De Cock do gepensioeneerde 2° kapitein Gribaumont. Leger. Worden benoemd Luitenant generaal, de gepensioeneerde generaal-majoor Braconnier kolonel, de gepensioeneerde luitenant-kolonel Misonne majoors, de ge pensioeneerde kapiteins-bevelhebbers Drisket, Leroy, Tibaux en Smits hoofd-apotheker, do gepensioeneerde apotheker van 1® klas De Cock kapiteins-bevelhebbers, de gepen sioeneerde 2° kapiteins Salkin en Duinont tweede kapiteins, de gepeneiocneerdo luite nant Devenyns. Gemeentelijke ambten. M. Lóonet bur gemeester van Gembes, wordt gemachtigd ter zelfdertijd ook het ambt van gemeente- sekretaris waar le nemen. Krankzinnigengestichten. M. Sempels wordt bestuurder benoemd van het St Juli- aansgeslicht te Brugge, in vervanging van M. Sansen, tot een ander ambt geroepen. Nijverheids- en Beroepsscholen. De benoeming van M. Swennen, als professor van lijn teekenen bij de Akademie en Nijver heidsschool van Hasselt wordt goedgekeurd. De ongelukkige Chavez heeft zijne helden daad, de eerste over de Alpen gevlogen te zijn, met den dood bekocht. De ongelukkige is Dinsdag overleden. De toestand verslecht. De geneeskundige bulletijns Maandag door de heelmeesters afgeleverd, duidden eene merkelijke verslechting van den toestand van Chavez aan. Dinsdag morgend meldde men, dat or ge vreesd werd, dat de ongelukkige het bewust zijn zou verliezen en cr onmiddelijk gevaar bestond. Spoedig werd de broeder van den lucht- vlieger verwittigd. Chavez ontving het bezoek van den E. P. Fonchielli. Hij ontving met ware godsvrucht de Laatste Heilige Sakramenten. Eene heldendood. Tot het laatste toe bewaarde de ongeluk kige vlieger zijn volle bewustzijn. Nu en dan hoorde men hem met flauwe stem zeggen Ik wil nog niot sterven. De Z. E. H. Kanunnik Calcatti, kwam hem troosten en zegde hem Ik heb veel voor u gebeden, en 4ezon morgend, tijdens mijn II. Misoffer, uwe ziel aan God aanbevolen. De ongelukkige Chavez antwoordde tot drie maal. Ik dank u, ik hen katholiek.... De helper van Chavez, de automobilist Duray, was aan het sterfbed en zegde tot den lijder Gij zijt een held Chavez antwoordde nogAlles gaat goed, doch ik voel dat ik sterf Hartroerend tooneel Kort nadien kwam de broeder van Chavez ter plaats. Het wederzien des broeders Chavez was hartroerend. Niemand in de kamer kon zijne tranen weerhouden. Weinige oogenblikken later, na nog eenige woorden met zijn broe der gesproken te hebben, viel de lijder in den doodstrijd. Het einde Drie maal achtereenvolgens hield de adem haling op en dacht men, dat do ongelukkige het tijdelijke met hot eeuwige verwisseld had. Hij kreeg nog het bowustzijn terug, ca kloeg erbarmelijk Verscheidene malen hoorde men hem roe pen Neen ik sterf niet Na eene laatste klacht, stierf de ongeluk kige Chavez. Zijn brooder sloot hem de oogen, en wee- nend viel hij dan in de armen der vrienden van den betreurden held, Duray on Chris- tiaens. Het schouwspel was hartverscheurend. De ontroering te Domodossola. De meier van Domodossola heeft omnid- delijk oone proclamatie opgemaakt en doen uithangen, waarbij de dood van Chavez aan do inwoners wordt bokeud gemaakt. Onmid delijk trok het volk ingetogen, stoetsgew ijze naar het gasthuis en defileerde voorbij de kamer, waar liet stoffelijk overschot van Chavez lag. Op het stadhuis hangt de vlag halftop. Pompiers cn policieagenten vormen eene eerewacht van den doode, terwijl klooster zusters naast het lijk bidden. Eene overgroote, prachtige kroon is door de jonge meisjes van Domodossola naar het gasthuis gezonden. De opschudding te Parijs. Onnoodig te zeggen dat de nieuwstijdingen, den hopeloozcn toestand en het overlijdon van Chavez meldende, te Parijs eene groote opschudding verwekt hebbon... Op vele plaatsen hangt do vlag halftop. Evenals to Domodossola, werd in veiv scheidene werkhuizen bet werk gestaakt tea teeken van rouw. De Indruk te Milaan Tijdens do vliegtochten te Milaan werd aan hot talrijk publiek de dood van Chavez hekend gemaakt. Do vliegproeven werden onmiddelijk ten teeken van rouw gestaakt. De vliegers hebben eene inschrijving geo pend, om aan hunnen betreurden kolleg* eene laatste hulde te brengen. Het publiek verliet zeer terneergeslagen het vliegplein, de overtocht der Alpen en da dood van Chavez besprekendo. De lijkplechtigheden Do lijkplechtigheden zullen Donderdag te Domodossola plaats hebben. Het lijk zal daar na naar Parijs overgebracht worden, alwaar het zal ter aarde besteld worden. Een dure prijs. Het komiteit der vlicgmeeting van Milaan, dat voor den overtocht der Alpen een prijs had ingesteld, had besloten dat aan Chavez een herinneringstceken zou aangeboden wor den en hem tevens een prijs van 50,000 fr. zou geschonken worden. Aan den broeder van Chavez is thans een kredietbrief van 50,000 fr. ter hand gesteld, zijnde den prijs door Chavez verdiend. Een menschenleven in ruil voor 50,000 fr. 't is duur, veel te duur botaald. Do woelingen te Berlijn zijn veel erger geweest dan eerst gemeld werd. Do stakende kolenlossers zijn als echt» vandalen te werk gegaan. Volgens de Berlijnsche dagbladen zouden drie policieofficieren cn 40 agenten gekwetst zijn. Langs don kant der betoogers zijn er ook talrijke gekwetsten. Uit liet onderzoek is gebleken dat de poli- cie niet geschoten heoft op de betoogers. En kel een agent van Charlottenburg, die geheel alleen door eono woelige bende achtervolgd werd, moest zijn revolver op do betoogers afvuren en dan zijn heil in do vlucht zoeken. Hij liep door een restaurant on do woelina- kers vielen dan don eigenaar van den restau rant aan. De man werd vreeselijk gekwetst, zoodat men voor zijn leven vreest. De restaurant werd geplunderd on verwoest. Toen de poli- cie ter plaats kwam en de muiters wilde uit eendrijven, werden zij uit alle vensters op steonen, flesschen, potten onz. onthaald. Vrouwen goten kokend water op do policie agenten De policie moest verscheidene malen char geeren. Daar de woolmakors de straatlan taarns verbrijzeld hadden on de winkeliers hunne vitrienen sloten, waren de straten in eene volslagcne duisternis gedompeld. Een geestelijke, die in oen tramrijtuig had plaats genomen, werd erg mishandeld. Hij vluchtte in eene kerk, welko door de beeld- stormers verwoest werd. De woelingen duurden heel den nacht en eindigden slechts rond 4 ure 's morgends. Dinsdag avond hadden nieuwe botsingen plaats tusschen de policio en eene bende van j3000 muiters.

De Volksstem | 1910 | | pagina 1