Verloren Maandag Voor alle aankondig worn, zicb wbndrm E. TAMINLAU, 217, de Mék-odestraaft, Brussel» 'T DEN EN 'T ANDER De Koninklijke Troonrede Onze Vorsten te Weenen. Zestiende jaargang nr 800. I 9 9 Donderdag 6 October 1910 BestuurderJ. Van Nuffcl-De Gendt. De goede zijde van den Verloren Maandag. De slechte zijde van den Verloren Maandag, Staatkundig Overzicht Het Staatsblad Koloniaal Bulletijn 2 CENTIEMEN HET NUMMER ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. 4% TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. AANKONDIGINGEN BUREELENl TE BRUSSEL I TE AALST S3C, Haachtschen Steenweg, 230. Q, Kerxstraat,' t>.' I Telefoon 114, KI. jutnk. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0.60 3® blswls. (groot© regel) fr. 1,00 4® bUdz. (kleine regel) fr. 0,30 Finaac. aankon, (per regel) fr, 2,00 Reklamen (per regel) fr. 2,00 Gemengd nieuws (per regol) fr. 3,00 Recht, hers tell, (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Te Brussel, te Antwerpen en in de meeste Belgische steden en gemeenten viert men den verloren Maandag, den eersten Maandag na Driekoningen dag Te Aalst viert men dien verlo ren Maandag den eersten Maandag van de maand Oktober. Bij heeft dan ook verleden Maandag plaats gehad. Het zij ons toegelaten hier in ons dag blad onze meening te doen kennen over dien dag, of beter gezegd, over de wijze van feestvieren op dien ver loren Maandag. Te Brussel en te Antwerpen hebben wij dien dag menigmaal bijgewoond. Hij bestaat uitsluitelijkinhet eton van worstenbrood - en vooral in een dol, dwaas drinken. Maar, wij moeten het bekennen, het vieren van den verloren Maandag in die groote steden is waar achtig maar kinderspel bij het vieren van dien zelfden dag in de stad Aalst. Die verloren Maandag is te Aalst wer kelijk tot eene merkweerdigheid ge klommen. Daarom willen wij er eens voluit ons gedacht over geven. Wij zijn hier immers niet om ons volk te vleien, volksvleiers en willen en zullen wij, met Gods genade, nooit zijn; maar wij zijn hier om de waarheid te zeg gen, en ze desnoods luidop te verkon digen. Er zijn in het vieren van den verlo ren Maandag 2 kanten, een goede en oen slechte kant. Zonder naar iets om te zien, zullen wij, naar onze beschei den meening, de goede en de slechte zijde van die gebeurtenis doen kennen. Wanneer wij over dezen dag gewag maken, dan is het niet uit vijandschap voor ons volkwant zooveel als iemand, meer dan velen ongetwijfeld, beminnen wij ons volk met de vurigste, met de meest oprechte liefde. En om dat wij ons volk zoo zeere liefhebben en het waardeeren, waar het te waar- deeren is, zoo zullen wij hot ook de misslagen voor oogen loggen en het ten volle afkeuren, waar het af to keuren valt. Wij hopen dat alle personen van goeden wil het met ons zullen eens zijn; en de gevoelens zullen begrijpen welke ons bezielen. Ons doet het altijd deugd aan 't hart wanneer we kunnen vaststellen, dat buiten de gewone Zon- en Feestdagen, onze werkende menschen ook eens van tijd tot tijd een buitenkansje hebben, dat zij van tijd tot tijd in do week eens oen rustdag mogen genieten. Zoo was het ook Maandag te Aalst. In vele huizen werd er 's morgens heetebrood geëten, naar overoudsche overlevering. In die manier van doen, zit eene landelijke eigenaardigheid, het is als eene soort van eigendommeiijk- heid van het Aalstersche volk. Dat is iets dat getuigt van den eigen aard, van de eigen gebruiken, van de eigen zeden en gewoonten van een volk, en daarom houden wij ook aan die ge- gewoonten, en wij zijn blijde en vroo- li]k, als wij die oude Vlaamsche ge woonten van het oude Vlaamsche volk ook door hot jong -re geslacht in eero zien worden gehouden. Dat getuigt, dat het Vlaamsche volk nog immer een eigen volk is en blijven wilIn den loop van den dag hadden er overal volksspelen plaats, in alle wijken, ja, in alle straten. Dat is werkelijk deug delijk en degelijk, dat is eerlijk en deftig vermaak, daaraan kan ieder meedoen, of et toch genoegen in schep pen. Wanneer wij alzoo een volle stad, lust en leute zien scheppen in een echt, eigen volksgebruik, dan kunnen wrij piet nalaten te zeggenzietzulke feesten zijn echte feesten, en het ware niet slecht, als dusdanige feesten zelfs meer konden plaats grijpen. Ongelukkig genoeg, nevens den goeden kant komt de slechte kant, en deze is verre overheerschend. Reeds van den vroegen morgen, zagen wij personen rondzwalpen, dia zienlijk, reeds sedert lang voorbedacht zijn op dezen dag om zich men vergeve ons dit woord, maar het moet er toch uit om zich te verdierlijken. De ver vloekte drank, vooral de alcool, is voor hen de bron, dikwijls de eenige bron van vermaak. Het is droevig zulks te moeten zeggen, van het anders zoo lijtiga en werkzame Vlaamsche volk; maar op dit gebied, moeten zij, die er zich laten toe overhalen, die niet hot minste karakter hebben om aan den drankduivel te wederstaan, zij moeten bepaald en krachtig worden afgekeurd. Wij zijn geenszins tegen het nemen van eene smakelijke pint, maar wij zijn des te meer tegen die oprechte waile- bakkerijen tegen dat schandelijk drankmisbruik, dat ons volk in zulke dagen, van den eersten rang die het anders bekleedt in de beschaalde landen, tot bijna don laagsten trap doet ver vallen. Het doet ons hartzeer, wanneer wij zulks nu nog moeten schrijven. En geheel den dag, neemt het getal ver- lorenloopers toe tot-dat het 's avonds eene ongehoorde uitbreiding neemt. Oh men was tegen de loting, omdat het zulke losbandigheid medebracht en wij zijn het daarmede volkomen eens, maar ons dunkt, dat de loting niet meer, of zelfs nog zooveel losban digheid en wallebakkerij niet veroor zaakte, dan hier het Verloren Maandag vieren. Met honderden mannen en vrouwen zagen wij door de straten slenteren, zoo dronken als eksters langs alle kanten hoorden wij twist en tweedracht uit dans- en herbergzalen opstijgen. Vrouwen zagen wij hunne mannen, en mannen hunne vrouwen, de grofste beleedigingen naar het hoofd slingeren; en tusschen dat droevig too- neel, werden het gehoor en het gevoel gepijnigd door wilden woest gezang en door onzedige liederen en gebaren. En wat nog pijnigst en snerpendst was van al; tusschen die woeste, verwilderde groepen, liepen kinders, jeugdige kin- ders wier onnoozelheid, daar met een donderslag werd verbrijzeld waarvan menigen zelf al zoo dronken waren als de oudoren zelve. Welnu, als gij, lezers, nu met uw gezond verstand, als gij VerlorenMaandagvierders en Maan- dagvierderessen, met kalmte dien toe stand overweegt, voelt g'u niet be schaamd worden, toch zoo laag to zijn gevallen 1... Neen, de verheffing van ons volk, zijne heropbeuring, zijne red ding kan zoo nooit worden verkregen al werken de Vlamingen zich af tot doodens toe Eerst en vooral moet het drankmisbruik on met hem de losban digheid worden vernietigd, eer wij met ons volk kunnen voortstappen op den weg der ontwikkeling... En gij, Staatsminister Woeste, en gij, achtbare kamerleden, wat hebt gij oed gedaan eene wet te doen stem- ïen om de slechte liederen en de openbare dronkenschap te straffen. Maar, 't is spijtig, dat die wet zoo slecht wordt toegepast... Nu, wij moe it het volmondig bekennen wan neer de staat van zaken zoo algemeen is, dan kan men hem maar beteugelen met een radikalen maatregel. De poli- cie alleen is in zulke gevallen volko men machteloos. Wij zijn verzekerd, dat alle eorlijlte lieden ons gedacht deelen. Verjaringen. 6 October 1895, Verschrikkelijke spoorwegramp Ie Ceroux- Mousty, nabij Oltignies. Staatsminister Beer- naert geraakt ongehiuderd buiten het rijtuig waarin hij plaats genomen had, maar zijne schoonzuster, Mrao Mouhron, is nevens hem gedood. Er zijn twintig slachtoffers en talrij ke gekwetsten. 6 October 1899. Erge kiesonlusten te Geeraardsbergen. Een schepen is gekwetst 6 October 1900. Plechtige intrede to Brussel van prins en prinses Albrecht, wiens huwelijk te Munchen op 10 October ingezo zend was. Het land den negensclier. men. Aldus zou een vreemdeling, uit de warme landen komend, ons kleine Bel wel kunnc-n af schilderen, zoo hij, tijdens zijn verblijf alhier, zijne oogen op straat den kost gaf en de talrijke staatsburgers bemerkte die uitgaan met den regenscherm. Het is hier zoozeer een gewoonte gewor den regen te verwachten in den loop van den dag, dat schier iedereen zijn regenscherm meeneemt, zelfs dan wanneer een bleek zon netje er eventjes komt doorpiepen. Bij de meeste Europeanen verwekt dit spektakel minder opzien, daar wij het als een troost mogen aanzien dat Fransohmans, Duitschers, Zwitsers en zelf Italianen er niet beter aan toe zijn dan wij. De strophakken. De kleerma kers voor damenkleeden, te New-York, heb ben de zoogenaamde robes entravées den oorlog verklaard. Zijhebben eene meeting gehouden, waarop met eeoparigheid van stemmen beslist werd, geene «hobbolt skirt6 af hinkelzoomen, zooals zij die stroprokken noemen, uit Amerika te verbannen. Er werd ook besloten de damen niet. meer wijs te maken dat de kleermakers alle jaren voor drie maanden naar Frankrijk trokken om or de Parijzer moden te bestudeeren, terwijl zij eenvoudig in do eene of andore Amerikaan- sche badslad verblijven. VaScch haas*.Het schijnt, dat in de vijf laatste jaren, de verkoop van valscli haar een geweldige uitbreiding genomen heeft. Alle vrouwen hebben van dat vreemd goedje op hot hoofd deze om vroegtijdige kaalheid te verbergen, en geene om hun grooten hoed... vol le krijgen. In den Antwerpschen omtrek alleen wordt er jaarlijks voor meer dan 120,000 fr. valsch haar verkocht. Eene rozens^ad. De stad Port land heeft in drie jaren 250,000 rozenstrui ken geplant. In 1907 besloot men pogingen in hot werk te stellen, om Portland, dat reeds als rozenstad bekend was, in de toekomst de rozenstad der wereld te laten noemen ieder een hielp dion wensch bevorderen, zoodat er nu een kwaart miljoen rozen zijn aangeplant. Hierbij dient men rekening le houden met het feit, dat elke rozenstruik in Portland honderd bloemen in een jaar levert hier ongeveer twintig zoodat Portland elk jaar 25,000,000 rozen kan voortbrengen. i:stv5nd©hs. Een uitvinder van Dondermonde, M. Aschl, heeft aan het spoorweghestuur een toestel zijnor uitvinding onderworpen, dat toelaat op auto matische wijze de treinen tot staan te bren gen, die een gesloten signaal willen voorbij rijden of zich op eene vorkeerdo baan wagen. Niet alleen wordt de trein tot staan gebracht door zelfwerkende uitzetting van den frein .Weslinghouse, doch op de locomotief en in de naastgelegene statie wordt eene elcctri- sclie bel in beweging gebracht die blijft hel len zoolang do zaken niet in de gewone plooien zijn gebracht. Zoo de ondervinding van den Dendermon- denaar waarlijk de voordeelen aanbiedt die hij or van verwacht, zal het spoorweghestuur zich haasten die nieuwigheid in toepassing te leggen. In vroegere jaren was hot do gewoonto, dat de Koning zelve do opening der Kamers bijwoonde, llij liièld dan eeno toespraak, waarin hij nagenoeg de bijzonderste punten aanwees, welke er zouden verhandeld wor den tijdens den geheelen zittijd. Sedert do socialisten in de Kamers geko- men zijn, is Koning Leopold uit do Kamers ?s gebleven. De socialisten waren zeer onbeleefd ten opziobto van den Koning en daarom bleef hij eenvoudig weg. Sedert maan don wordt er thans gesproken ove.r de zaak of Koning Albrecht dan wel of niet de opening der Kamers zal bijwonen. Beurtelings werd er ja of neen geantwoord. Een dezer dagen molddo een liberaal blad beslist in onlkennenden zin. Katholieke bladen gingen op inlichtingen uit en verklaren nu uit slellige bron te weten, dat do Koning wel de opening der Kamers zou bijwonen. Hij zou dan eene troonrede houden. Mijnheer Schollaert is van da zaak op ds hoogte ge bracht en zal oen dezer dagen den miuisler- raad bijeenroepen om over dit punt te beraad slagen. Het is zeker, dal zoo de Koning de troonrede houdt eu daarin hot programma van den zittijd vaststelt, dat in dit geval de ministers zich wel voorafgaandelijk volledig zullen 't akkoord stellen. Daarom zou de openingsrede van den Koning van zulk groot politiek belang kunnen zijn. Binnen eenige dagen zullen onze lezers hiervan geheel op de hoogte zijn. Frankrijk. Bj het openen der Fran- sche Kamers sal de minis (er van spoortce- gen een krediet vragen van 1 milliard frank ten einde de spoorweg lijnen en het materi aal van den ijzeren toeg van het Westen te verbeteren. Griekenland. De gezanten der ver schillende beschermmogcndhcden hebben aan het uitvoerend gezag van Kreta laten toeten, dat de mogendheden zich versellen tegen den terugkeer in Kreta dor Orieksche officieren, welke hunnen post verlaten had den. Na de goedkeuring der mandaten van de gekozenenzal de regeering de.tmming van vertrouwen eischen over hare politiek. Het ministerie sal optreden, indien de slern- ming den voldoenden uitslag niet oplevert. Turkyë. In den neteligen toestand waarin Turkyë ter oorsake van het geldge brek verkeerd, heeft de minister van Buiten- landsche Zaken sich nogmaals tot minister Pichon van Frankrijk gewend om de noo- dige somrnen te bekomen. Ziehier onder welke voorwaarden: Turkyë vraagt aan Frankrijk 7 nullioen Turksche ponden, waarvan 3,8 souden in koopwaren bestaan. Vetnxilgens zoude Turkyë sich verbinden alle oorlog materiaal in Frankrijk aan te koopen en zich gelasten verscheidene Fran- scha leden als financiëele raadsmannen ba rer schatkist te benoemen. Italië. Men kondigt het aanstaande aftrede-n aan van het ministerie Lusatti. De zaak Nalhan is niet vreemd aan deze mini&teriëcle krisis. China. De regent heeft Maandag de keizerlijke vergadering geopend. Dit is een stap naar de wetgevende Ka mers, die naar men ver zekert,eerlang zullen ingericht worden. Hongarië. De regeering neemt den Staalsmonopool van den petrool, de gas en het sout. Dit is, zegt men, om evenwicht in den flnan- ciëelen toestand ie brengen. De Staat voor behoudt zich nochtans het recht deze drj artikelen door bijsonderen te laten uitbaten. Rechterlijke orde. Het ontslag van M. Plechet, rechter bij de rechtbank van lst0 aanleg, to Luik, wordt aanvaard. Hij wordt tot het emeritaat toegelaten en gemachtigd den eeretitel van zija ambt te dragen. Burgerlijk Eereleeken. De medalie van 1§ klas wordt toegekend aan de volgende personen voor diensten bewezen tijdens eeno loopbaan van meer dan 25 jaren MM. Dubois, algemeenen bestuurder van hot werkbureelMomrnaert, algemeenen be stuurder van het ambacht- en liandelsbureel Hillaert, opsteller in het algemeen zaken- sekretariaat. Dienstster. Do dienststel' wordt toege kend aan MM. Goffoel, sectoroverste van le klas Losange, id. Loken, luitenant der Openbare Macht Van Boxelaar, id. Mag- nion, postontvanger Enger, onderluitenant der Openbare MachtSvikus, id. Neren- hausen, werkopzichter van 1* klas Poumay, opziener der belastingen Aerts, rechterlijk agent Loef, id. Pirsoul, hoofdklerk Beun, id. Carlberg, id. Nillson, id. Gler- dent, klerk van 1° klas; Bergstrüm, le onder officier Ahlgren, id. Jönsson, stoomer- kapitein van 3° klas Johnson, klerk van 2® klas Erneberg, toegevoegde stoomerlcapi- tein De Schepper, werkppzichler van 2° klas Paqus, metser Beernaerdt, schrijn werker Sen trio, aardewerker Janssona, zagor-schrij nwerker. Hoogere Raad. MM. Otto, en Frederic, leden van Iloogeren Raad, worden raads- lieeren benoemd MM. Goppieters en do Formanoir de la. Gazerie, advokaten te Brus sel, worden leden van den Hoogoren Raad benoemd. Rechtbanken. Worden benoemd M. Grenade, tot rechter bij liet Beroepshof van Boina M. Vogt, tot Staatsprokureur bij de rechtbank van 1® aanleg lo Coquilhatviile. De tweede dag. Dijnsdag morgend is Koning Albert, in gezelschap van generaal Versbach, in rijtuig naar de kapel dor Kapucijnen gereden. Onze' vorst deed zich eerst naar de graven van.' keizerin Elisabeth en aartshertog Rodolf voeren. j i In zijnen naam, alsook in naam der konin. gin werden praohtige kronen op het graf ueêrgelegd. Koning Albert keerden dan naar den Hof* burg terug, om er de koningin af te halen. Vergezeld door hun eeregevolg, bezochten zij achtereenvolgens al de leden van de kei zerlijke familie, die zich thans te weenen ba* vinden. De Belgische vorsten werden op hunnen tocht door de stad geestdriftig toegejuicht door een talrijk publiek,dat zich in de straten ver* drong. Op het kasteel van aartshertog Frans-Fer- dinand werd een familieontbijt aangeboden. Buiten keizer Franz Jozef en do Belgische vorston woonden nog het feestmaal bij her tog Ernest Gonthier de Schlesurg-Holstein en hertogin Dorothea, do aartshertoginnen Maria Annunziata en Maria- Theresia alsook al de aartshertoginnen en hunne echtgenooten. De Keizer ging zelf de Belgische vors'en af halen om ze ter tafel te bieden. Een bezoek aan de Jachttentoonstelllng 's Namiddags gingen de Belgische vorsten do jachttentoonsteUing bezoeken. Keizer Frans Jozef had aan koning Albert den titel van kolonel van het 27® regiment voetvolk toegekend en onze koning had onmiddelijk het kostuum aangetrokken. Do vorsten werden in de Tentoonstelling ontvangen door markies Pallaviciai, onder voorzitter der Tentoonstelling. Zij bezochten achtereenvolgens het pavil joen der kunstnijverheden, hel Oostonrijksoh keizerlijk paviljoen, het keizerlijk jachtslot van Muertzeg, en het Hongaarsche jachtslot. Koning Albert drukte herhaalde malen zijne hooge voldoening uit over hetgeen hij er te zien kreeg, en betuigde zijn spijt, do Tentoonstelling niet geheel te kunnen afzien. Na bet Gulden Boek geteekend te hebben, verlieten de vorsten de Tentoonstelling. Het publiek bracht hen eene geestdriftige ovatie. Na het bezoek in de Tentoonstelling, ont ving koning Albert al de leden van het Diplo matisch korps van Weenen. Het galaontbijt 's Avonds werd in do Hofburg een gala feestmaal aangeboden. Al de officiëele per sonen woonden het feestmaal bij. Keizer Frans Jozef stelde den volgenden heildronk in. Ik ben gelukkig uwe majesteiten te kun nen begroeten, als hooge gasten en beminde bloedverwanten. Ik bedank u hartelijk voor uw bezoek. De tegenwoordigheid der Konin gin, is mij bijzonder zoor aangenaam en ik ben er haar zeer dankbaar voor. Uw bezoek Sire, zal nog de genegenheidsbanden verster ken, welke_sinds zoo lang tusschen België en Oostenrijk Hongarië bestaan. Ik heb aan Koning Albert den titel geschonken van kolonel van het regiment, waarvan roeds Koning Leopold II en Koning Leopold I do oversten waren, om hem nogmaals een blijk to geven onzer hoogachting. Moge de regeo- ring lang, voorspoedig en glorierijk zijn Ik drink op de gezondheid Uwor maje steiten. Koning Albert beantwoordde dien heildronk, in gelukkige en welgekozen bewoordingen, de hoop uitdrukkende, dat do Oostenrijkscho natie en het vorstenhuis, steeds don voor spoed mogen kennen waarin zij zich thans bevinden, en do verzekering gevende, der toegenegenheid van liet Belgisch volk. Koning Albert dronk ten slotte op de gezondheid van Keizer Franz Jozef, van do koizerlijko familie en op den voorspoed der natie. In het Keizerlijk opera. Na hot ontbijt, had eene galavortooning plaats in het keizerlijk opera. De Vorston bleven tot hot einde der ver tooning welke echter niet lang duurde cn gaven dikwijls het teeken der toejuichin- gen. I Bij hun vertrek, evenals bij de aankomst, weiden zij geestdriftig toegejuicht. Eene ontvangst bij aartshertog Frederik Na de vertooning in het opera woonden de de Belgische Vorsten eene ontvangst bij, ten huize van aartshertog Frederik. L>e samenkomst was zeer gezellig, en twas reeds na middernacht, toen men scheiddo.

De Volksstem | 1910 | | pagina 1