De revolutie in Portugaal a 'T EEN EN 'T ANDER IE m DAGBLAD ONZE CONGO. De gedwongene arbeiders. De Landbouw Ds openbare orde en rust De doodstrijd van een koninkrijk Eenige regelen uit de geschiedenis van Portugaal Zestiende jaargang n' 800. 120 2 CENTIEMEN HET NUMMER Vrijdag 7 October 1910 Btttaz ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van hfet land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. (1# TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. 44 BUREELENr AANKONDIGINGEN! TE BRUSSEL 230, Haachtscheti Steenweg, BestuurderJ. TE AALST 230.1 O Kerkstraat, Telefoon 114 Van Buffel-De Qendt. KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0.G0 3* bladz. (groote regel) fr. 1,00 4« bladz. (kleine regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 2,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 3,00 Recht, hcrsicll. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 S/OOR ALLE AANRONDIOINGKN, ZICH WBXDKN E. TAMINIAU, 217, de Mé^odestraat, Brussel. De Minister van Koloniën moet jaar lijks een verslag opmaken over den toestand der Kolonie. Dit verslag werd over eenige dagen onze Kamerleden ter hand gesteld. Wanneer men met een onpartijdig oog den toestand over- schouwt, moet men bij het vernemen van de talrijke verbeteringen in alle diensten, bekennen dat er wordt ge werkt en gehandeld in Congoland. Wij zullen uit het verslag eenige bij zondere punten aanhalen, die ons zullen in staat stellen den verbeterden toe stand naar waarde te oordeelen. Er zijn hedendaags 1937 fonction- narissen in den dienst onzer kolonie. Buitendien zijn er 190 bedienden werkzaam bij de ijzerenwegen der Groote Meren en 153 personen maken het personeel uit van liet bijzonder komiteit, dat Katanga bestuurt. Er zetelen in Congo 68 magistraten. In bet geheel bedraagt de blanke be volking in Congo 3362personen, waar van 1906 Belgen zijn. De openbare macht is van 13,981 man gestegen tot 16,333; en in Ka- tanga, waar het policieltorps vroeger uit 700 manschappen bestond, beloopt thans tot het getal van 1900 man. Reeds werd er veel geschreven over den gedwongen arbeid. Men eischte daarvan de volledige afschaffing. Die afschaffing werd beloofd, maar moet geleidelijk worden ingevoerd, gelijk het overigens maar kon gebeuren, wilde men den vooruitgang der K'jk.uir- niet stremmen. De Minister van Koloniën is voor goed begonnen om in den kortsten tijd mogelijk, dien toestand te verhelpen. De verplichte diensttermijn, die eer tijds vijf jaren bedroeg, is thans ge bracht op drij jaren. In 1910 heeft men geene gedwon- gene arbeiders meer aangenomenAan den automobielweg van Èule gebruikt men nog 118 arbeiders van openbaar nut en aan den ijzerenweg der Groote Meren nog 933 man. Men voorziet ech ter, dat voor het einde van dit jaar ook die 933 gedwongene arbeiders door vrije arbeiders zullen vervangen zijn. Tot biertoe zijn op het totaal gebezigde arbeiders reeds 84 ten honderd vrije arbeiders. Deze toestand schijnt ons toe zeer voldoende te wezen. De landbouw belooit in Congo, en voornamelijk in Ivatanga een bron van voorspoed te zullen worden, zoowel voor de Kolonie als voor het moeder land. In Katanga heeft men 5 hoeven geslicht. De E. E. Paters Benedictij ners gaan binnen kort eene abdij op richten hierbij zullen zij eeno model- hoeve voegen. Het Ministerie van Ko loniën heeft voorgenomen eene heele reeks landbouwingenieurs en doktoors in natuurwetenschappen naar Malesië en de Engelscbe Indien te sturen, ten einde er grondig te onderzoeken, wat er daar reeds werd tot stand gebracht ten opzichte van landbouw, openbare gezondheid en koloniale uitbating. Het ministerie is zinnens de studiën immer voort te zetten, om alzoo blij vend op de hoogte te wezen van den toestand in de andere koloniën. Het ministerie houdt er eveneens aan bij zondere vakmannen te bekomen in alle takken van den landbouw. Daarom zal iedere kolonie beurtelings en her haaldelijk bezocht worden om de ver beteringen daar toegepast, ook in der> Belgischen Congo in t® voeren. Zes maal werden er in bet afgeloo- pen jaar krijgsverrichtingen bevolen, driemaal hadden zij voor doel een deel der bevolking dat in opstand was te rug in bedwang te houden. De zesde krijgskundige verrichting heeft eenige slachtoffers gemaakt er vielen 4 sol daten der kolonie en 25 der opstande lingen. fn een volgend nummer geven wij nog eenige andere bijzonderheden. Zooals onze lezers zelf kunnen oordee len, is er reeds veel weg afgelegd op weinigen tijd. Terloops willen wij de kleingeestigheid doen uitschijnen van de socialistische dagbladen. Een aezer, den uitslag gevende van de zesde krijgskundige verrichting, drukt in groote vette letters 4 soldaten der kolonie en 25 der opstandelingen ge sneuveld, en het voegt er bij Het re giem van moord en brand duurt nog altijd voort. Is dat niet belachelijk 'i In Europa zelf hoort men dagelijks van opstand tegen de openbare macht, waarbij dan verscheidene personen het leven verliezen. Dagelijks ook wordt er gebrand, gestolen, gevochten en gemoord. Als dit het geval is, hier in onze zoo fijn-beschaafde landen, is dan de toestand in Congo, waar niets dan wilden wonen,is dan de toestand in on zen Congo, ook in dat opzicht niet uit muntend Wij zouden willen weten, wie het beter zou kunnen. Zouden het misschien de socialisten zijn, zij die hier in Europa de menschen ter dood veroordeelen, omdat zij aan den arbeid blijven De vraag stellen, is ze beant woorden. vyry-. Uonjananant!) T /W-K-- j T^rotdriftige uetooging aan do Brusselsche Beurs ter eere van Prins enPrinses Albrecht. 7 October 1830. Oorlogzuchtige uitroe ping van Koning Willem aan zijne onderda nen. Te wapen roept hij uit, voor de zaak der orde en der weken. Te wapen, onder de bescherming van den almachtigen God die zoo dikwijls het huis van Oranje en der Ne derlanden van de groote pverheden verlost heeft. Hei paradijs der hengelaars. Nieuw Zeeland is een paradijs voor de visschers. Men vindt er forellen in overvloed. Een visscher, Fitton geheeten, heeft in het seizoen (1909-10) in het Rotoroea-meer en in eenige rivieren niet minder dan 3,676 forellen gevangen, waarvan 3,639 met de vlieg. Die forellen wogen gemiddeld 2 1/2 pond. In de andere rivieren van Nieuw Zeeland wemelt het van forellen die er van 3 1/2 tot 5 pond zwaar zijn. Uoorfoereidsels-In het paleis te Brussel is men volop aan 't werk om alles in orde te brengen tegen de komst van den keizer en de keizerin van Duitschland. Ver scheidene nieuwe meubels zijn aangebracht en de behangers en verwers hebben het druk om alles in orde te brengen. Qrrfdekt. Delvingen zijn gedaan op den berg van Olijven, hebben tot de ontdek king geleid van eene kerk welke reeds aldaar bestond in de derde eeuw van onze tijdreke ning. Een zeker deel dezer kerk was door brand vernield, doch het grootste gedeelte is ongeschonden en wel bewaard, kien werkt ieverig om van dit gebouw geheel en gansch den dekmantel weg te nemen. Gestolen spoorwegkaarten, Door de tusschenkomst der Duitsche ijze renwegen had de Belgische Staat naar dc statie van Metz5000 abonnementskaarten van 5 dagen gezonden om aan do reizigers ver kocht te worden, die naar België kwamen. Zaterdag morgend stelden de bedienden in de statie van Metz vast, dat de kaarten gesto len waren, v Het beheer der Belgische staatsspoorwe gen, onmiddelijk verwittigd, heeft belang rijke maatregelen genomen. De gestolen kaarten vertegenwoordigen eene waarde van verscheidene duizenden franken. Het groot lot. Men weet dat de winner van het groot lot in de laatste trek king van den tombola der tentoonstelling van Brussel, zich nog niet dor kennen heeft. De 200,000 fr. zullen nog te zijner beschikking blijven twee maanden na de aflevering der prijzen van de laatste serie, dus omtrent tot de maand Augusti 1911. Dan zullen al de niet afgehaalde prijzen openbaar tentoonge steld en verkocht worden, en daaronder ook de juweelen, die den grooten prijs der laatste trekking uitmaakten. Do winner zal dan nog twee maanden lang do opbrengst van den verkoop dier juweelen mogen cischen. Biedt hij zich niet aan, dan zal de som do eigendom van het komiteit der tentoonstelling worden. Koning .v- De aanslag van 1908. Toen Koning Carlos nog aan het hoofd van Portugaal was, waren de Portugeezen zeer misnoegd, daar deze vorst maar gedurig nieuwe belastingen wilde en het land om zoo te zoggen rechtstreeks naar het bankroet voerde. Reeds dikwijls waren onlusten ont staan, doch telkens was men er door vlug op treden in gelukt den opstand te smooren. Edoch, de gisting duurde voort, en dit maal waren slechts enkele vastberaden Portugeezen samen, om te trachten het Koninkrijk uit te roeien. 't Is in deze omstandigheden, dat het bloedbad van Lissabon plaats had, waarbij Koning Carlos en zijn oudste zoon het leven lieten. Onze lezers zullen het zich misschien ndg wel herinneren, doch ten titel van inlichting willen wij het hier nogmaals verhalen. Het was op 1 Februari 1908. De koninklijke familie, Koning Carlos, de Koningin, de hertog van Braganza en de in fant Manuel, reden per rijtuig door de stad, terugkeerende van hun winterverblijf van Villavicosa. De menigte zag den stoet voorbijtrekken, doch gceno toejuichingen werden gehoord. Toen liet Koninklijk rijtuig aan het minis terie van Financiën gekomen was, verliet een jonge welgekleede werkman de rangen der menigte, klom op hot rijtuig en een re volver trekkende, begon hij te schieten. Koning Carlos werd de eerste getroffen in de linkerzijde. De koningin wilde haren echt genoot verdedigen, doch de,^&ö£a^|Llg-I\AY.,,n,,- Koning Carlos werd nog door een tweede schot getroffen en zakte dood in het rijtuig neder. Prins Manuel was aan het gelaat en den arm gekwetst. De moordenat r werd door een officier ge dood. Terwijl het rijtuig in volle vaart naar het arsenaal vluchtte, kwam aan het ministerie van Binnenlandsche Zaken een tweede kerel, gekleed met een wijden mantel, en eene karabijn van onder de kleederen te voorschijn halende, vuurde hij op den hertog van Bra ganza, prins Luiz-Philippe, oudsten zoon van Koning Carlos. De hertog werd in het gelaat getroffen Onmiddelijk daarop weerklonk een tweede vuurschot. Ditmaal kreeg prins Luiz de la ding in de borst en zakte stervend naast zijn dooden vader neder. Toen hij zijn wapen herlaadde, werd hij door de policie gegrepen. Hij verdedigde zich wanhopig,doch werd ook door een officier met degenstooten afgemaakt. Eene algemeene verwarring ontstond,al de rijtuigen van het gevolg van Koning Carlos vluchtten. Do Infant Alfons, broeder des Konings kwam per automobiel toegesneld, en met den degen in de vuist volgde hij het rijtuig waarin zijn ongelukkige broeder met zijn zoon ver moord lag. In volle vaart reed men naar het Arsenaal. Het lijk van Koning Carlos en de sterven de prins Luiz werden op eene kamer gebracht, waar ook de prins weldra den geest gaf. Prins Manuël was eenige dagen later hersteld van de bekomene verwondingen. De regeering van Koning Manuël. Onmiddelijk na den aanslag van Lirsabon, was prins Manuel tot koning uitgeroepen. Geboren op 15 November 1889, was koning Manuel dus pas 18 jaar oud. De gemoederen werden in Portugal niet gestild, door de troonsbeklimming van den jongen vorst. Daar hij voor den troon niet bestemd was, hij had immers een ouderen broeder had hij nooit veel aanleg getoond voor al wat een Koning zoo gewoonlijk al moet leeren. Toen hij op den troon zat, was het spoedig duidelijk, dat hij daar op zijne plaats niet was. Staatkundige kennissen, volksgezindheid enz. waren hem totaal onbekend. Hij werd dus geleid door zijne ministers, doch in de twee en dertig maanden dat zijne regeerin. duurde, veranderde het ministerie zes maal. cn allen droe^n het hunne hij om den jongen vorst langs om meer hatelijk te maken, daar zij hem de verantwoordelijkheid hunner daden op den hals schoven. Het eerste ministerie beval de bloedbaden der maand April 1908, te Oporto en te Lissa- bon;verhoogdemerkelijk den burgerlijken lijst des Konings en der Koninklijke familie, liet tweede gaf eene leening uit, welke zoo ge konkelfoesd was, dat het onmiddelijk uit kwam en den val van het ministerie veroor zaakte. Het derde ministerie leefde slechts twee maanden, doch had inmiddels tijd ge- onden om het verdrag van Loren^o-Mar- quez te sluiten, waarbij aan Engeland de ontrool opgedragen werd over den spoorweg in de Portugeesche kolonie van Zuid-Afrika. Geweldige betoogingen hadden in Portu gal plaats, toen dat verdrag werd afgekon- igd, doch het gouvernement bleef er doof aan. Onder het vierde ministerie ging Koning Manuël op zoek naar eene cchlgenoote. Hij bezocht Engeland doch vond er niets. Op zijn terugkeer vond hij te Parijs eene danseres en keerde met haar naar Lissabon terug.... On- noodig te zeggen, dat zulks niet geschikt was om hem de genegenheid zijner onderdanen to doen winnen. De danseres werd in het Koninklijk paleis geherbergd en leefde er rijkelijk op de kosten van haren Konink lijken vriend. De Koningin-moeder, terecht de veront waardiging van het volk to gemoct ziende, deed de Parijzenaarster vertrekken. Het vierde ministerie viel ook. Het vijfde ministerie ontbond de Cortès of Portugeesche Kamer, daags na do herope ning. Het zesde ministerie was onmachtig iets te verlichten, daarliet duidelijk mus, dat er iets in de lucht hing. De Republikeinen, aangemoedigd door die opvolgenlijke slechte landsbesturen, de on- volksgezindheid van den Vorst te baat ne mende, {felukten er in leger en vloot oj hunne hand te krijgen en van dan af was het beslist. Men wachtte nog slechts eeno gunsti gelegenheid af. De onvolksgezindheid van Koning Manuël Een Engelsch behoudsgezind blad schrijft het volgende, over do onvolksgezindheid van Koning Manuël. Allen die op do hoogte zijn van do Euro- peesche staatkunde, weten dat Koning Ma nuël op een schopstoel zit. De oorzaak er van is, dat hij door zijne eigene onderdanen veracht wordt, zooal wellicht nooit een Vorst gehaat werd. Czaar Nikolaas is slecht gezien door een deel van zijn volk, docli de groote mas3a ver- oert hem Koning Alfons van Spanje heeft door het laten overbrengen van Ferrer, zich den haat dor anti-klerikalen op don hals ge haald, doch de antiklerikalen zijn de min derheid in Spanje. Mianuël Voor koning Manuël is het geheel anders gesteld grooten en kleinen,rijken en armen, liberalen en reaktionnairen, allen veroor deelen hem... n Zijne onvolksgezindheid is persoonlijk en algemeen. Te Lissabon zelf zou men zich geen por tret van koning Manuël kunnen aanschaffen. De handelaars zouden u voor antwoord geven «Wij verkoopen het portret van dien man niet Hij is toevallig aan de moordende hand ontsnapt, welke zijn vader en zijn broeder doodde. Sindsdien wist hij do liefde van zijn volk niet te winnen. Thans blijft er hom niet anders Ie doen dan af le treden. Hoe de revolutie losbarstte Wij hebben reeds een kort overzicht gege ven van de algemeene misnoegdheid welke geheel Portugaal door heerschte. Koning Manuël had do noodigo krachtda digheid niet, om zich te ontmaken en af te breken met de misbruiken, welke in zijne omgeving volop in zwang waren. Dr Bombarda, oen hevige republikein, werd Maandag door een zot-geworden officier gedood De openbare meening zag hierin eene poli tieke moord en dat was het voorwendsel dat de revolutie uitbarstte. Het oproer. Weinig berichten komen uit Lissabon aan. Hier en daar werden korte telegrammen ont vangen, meest langs draadloozen telegraaf. Volgens wij gisteren reeds meldden, is de oproer voorloopig nog alleen te Lissabon. Er wordt evenwel geseind, dat 8000 man, uit de provinciën, zich met de gouverne mentstroepen in Lissabon zoeken te verdedi gen, zoodat er een burgeroorlog zou uit voortspruiten. liet eenigste bericht, dat eenigszin3 geloofwaardig is, omdat hot van een officiéél persoon komt, werd door den ^Ingelschen gezant te Lissabon aan het Foreign Office gezonden. Het tolegram luidde als volgt Erge onlusten zijn hier Maandag avond uitgeborsten. Vele regimenten van liet garni zoen hebben zich voor do Republiek ver klaard. Men heeft Dinsdag geheel don dag gevochten. Woensdag morgend hebben de trouw gebleven troepen, gerueene zaak ge maakt mot do oproerlingen. De Republiek ia uitgeroepen. Hel volk beeft do proklamalio geestdriftig toegejuicht. Ik geloof dal men bezig is een voorloopig. Staatsbestuur samen stellen. Men zegt dat Koning Manuël zich loMafra bevindt. Gisteren was hij met zijne moeder to Cascaos. Nadere inlichtingen ont breken nog.

De Volksstem | 1910 | | pagina 1