THERESA NIEUWSBERICHTEN. Onze Vorsten te Weenen Oe vrijheid onder de socialisten OOSTENRIJK. ZWITSERLAND. AMERIKA AFRIKA FRANKRIJK DU ITSCH LAN D ITALIË Waar is Koning Manuel Men weet tot hiertoe niets zekers over het Tot van den Koning van Portugaal. I Sommige telegrammen melden.dat Koning Manuél gevangen genomen werd door de republikeinen. Anderen melden, dat Koning Manuél zich aan boord bevindt van het Brazi- liaansch oorlogschip Saa-Paulo, waarmede president da Fonseca naar Rio do Janeiro zou terugkeeren. Een telegram uit Madrid meldt, dat de Ko ning zich aan boord van een Engelsch oorlog schip bevindt en dat bij thans op weg is naar Engeland. Eindelijk wordt ook nog gemeld, dat Ko ning Manuél nog in het paleis van Necessi- dades te Lissabon is. Men zal nadere berichten moeten afwach ten. om te welen wat er nu eigenlijk waar is. Het gevecht in de straten van Lissabon Men kon nog niet met z,ekerheid zeg gen hoe het gevecht in de straten van Lissa bon ontstaan is. Evenwel is een bericht ontvangen, melden de dat toen twee oproerige regimenten artil lerie Maandag naar de Handelsplaats trokken om de ministeries en het paleis van do Neecs sidades te beschieten, een derde regiment artillerie zich daartegen wilde verzetten. I)e soldaten beschoten elkander. Regimen ten voetvolk werden weldra ook handgemeen Do burgers, sloten in allerijl hunne huizen. Talrijke dooden en gekwetsten werden reeds naar de gasthuizen gebracht. Dinsda en Woensdag vocht men nog altijd. De paniek is algemeen. Tusschen de vech tende troepen bevinden zich talrijke burgers en werklieden. Alien vuren elkander aan lot den strijd. Woensdag avond trachtten de republ keinen, die zich op de hoogten der Vrijheid laan teruggetrokken hadden, het center der stad te naderen. Zij werden door de trouw gehlevene troepen verdreven. Dezen namen stormenderhand kazerne van liet 1' regiment artillerie in. D. oproerlingen, die er bezit van genomen had den, werden verdreven. Men hoort nog sleed kanonschoten. Het clektriek licht werkt niei meer. Do aanvoerder der oproerlingen is de gepensioeneerdo admiraal Carlos Reis. Gedurig rijden de rijtuigen van het Roode Kruis en de hulpkarren der pompiers, door de stad, om dooden en gekwetsten op te laden. De oproerlingen trachten do kazerne der municipale wacht to overmeesteren van waa zij heel de stad zouden kunnen heheerschen Dc Republiek uitgeroepen Woensdag morgend is do rcpublikoinsche vlag, groen en rood, gelieschen aan de ge bouwen van hot krijgsarsenaal, op hot stad huis en op do kazerne van Alcantara. In do haven van Lissabon wappert de cl nr f>nl- nn ila ^i-ln^plipiu-n A dn. Do Bank van Portugaal heeft ook de natio nale vlag door do repuhlikeinsclie vlag ver vangen. Talrijke andere huizon hebben hol zelfde gedaan. Vluchtende Portugeezen Er wordt geseind dat do hertog van Oport ingescheept is om zich naar Biarritz te hege ven. Men zegt ook dat geheel de Koninklijk' familie, do Koning inbegrepen, zich aan boord bevindt. Al de groote edele familiön hebben Por tugal verlaten. De indruk in den vreemde. Van zoodra men te Gibraltar de tijding kreeg dat een oproer uitgeborsten was t Lissabon, zijn twee Engelscho oorlogsche pen, do New Castle en do Minerva in volle vaart naar Lissabon gestoomd. Ook twoo Italiaansche oorlogschepen zijn naar Lissabon vertrokken. To Madrid oo in geheel Spanje, vreest men dat de revolutie iu Spanje een weerbots zal 13" VERVOLG. Wat is het dan zeido hjj verbaasd, onge rust van haar zoo ontroerd te zieu,en hij kreu kelde met eene soort van boosheid de voor hem verstrooid liggende papieren ineen. Sire lees dit, ik bid hot u, riop Theresa uit, hem liet blad papier gevende,dat hij terug gesmeten had. Nauwelijks had hjj deoogen op deze regels geslagen, of hü veranderde van kleur en maakte eene driftige beweging, daarna las hy ze door tot het einde doch na gelezen te heb ben, stond bij op en Theresa beefde voor den vreesdij ken toom die iu zjjn oog blonk. Viiul ik dan overat ondankbaren, oproer makers, vijanden riep hg uit. liet voorbeeld van den hertog van Braganza heeft vruchten gedragen. Do oproerige Kataloniërs hebben reeds den vreemdeling ingeroepen, en de Franschen geholpen do Pyreneën over to trek ken thans is Andaluzic ook tot eenen opMand gereed, en do hertog van Medina-Sidonia wil er een onafhankelijk koninkrijk van maken. Bij den hemolhet oogenblik is dan gekomeo, waarop men evenveel heerschers als provin ciën op het schiereiland zal hebben. De mach tige armen van Ferdinand en Isabella zouden dan to vergeefs zoovele «taton onder een en denzelfden scepter vereenigd hebben; dit groo te Spaansche koninkrijk zou zijnen val zoo Dabg zgn Neen, neen ik zal dezen opstand verpletteren ik sterf zooals ik geboren ben, koning van geheel Spanje, en niet als koning hebben en werken zal op do gemoederen der Spaansche revolutionnaircn. Men denkt dat het gouvernement dezelfde maatregelen zal nemen als ten tijde der moord op Koning Carlos. In Italië is de Koninklijke familie bijzon derlijk bekommerd om het lot der Konink lijke familie van Portugaal, daar deze nauw aan de hare verwant is. In het Vatikaan maakte de tijding een diepen indruk Z. H. de Paus bleef lang in zijno bidplaats voor het heil van den jongen Vorst en de twee Koninginnen bidden. Te Londen verwekte do tijding eene groote ontroering. Men verwacht er angstig de na dere bijzonderheden over do revolutie. Te Parijs werd de tijding bekend gemaakt door de bijzondere uitgaven der dagbladen. Overal zag men groepen personen die de ge beurtenissen bespraken. Talrijke Portugeezen, die zich te Parijs bevonden zijn oniniddelijk naar hun land teruggekeerd. Te Marseille werd eene genegenheidsbe- tooging gehouden en eene groote menigte trok door de straten onder den kreet«Leve de Republiek»! Verscheidene algemeene arrondissements raden stemden den wensch, dat de Repu bliek zou zegevierend uit den strijd komen. To Berlijn is men geenszins verrast door de tijding. Alle bladen schrijven dat zij reeds langde onwenteling voorzien hadden. Enkel een totale ommekeer was nog mogelijk 0111 het Koninkrijk te redden. Te Brussel heeft men nog gecne bevestiging dor onwenteling ontvangen in het Portu- geesch gezantschap. Het gezantschapsraadslid M. do Oliveira Saares verklaarde, dat juist het gemis aan olïicieële berichten, doet veronderstellen dat de toestand te Lissabon zeer bedenkelijk is. De laatste berichten welke hij ontvangen had, waren zeer geruststellend. De Republiek Portugaal w il dus de Republiek. Wat zal dezo republiek zijn f Heeft de republiek de geheime macht een volk geheel om te keeren t Het republikeinsch regiem heeft in Franl- rijk allerlei schandalen laten gebeuren. Wat zal het in Portugaal zijn Gelukkige Belgen zijn wij en wii hopen het te blijven. Hier wordt de gouvernements kwestie niet gesteld en de Kroon zal ze niet stellen. Onze troon wordt waardig hekleed Hij berust niet alleen op eene grondwet, doch ook op de macht, en bijzonderlijk op het vertrouwen en den eerbied van alle goede vaderlanders. viTitle 1 main ue jarrnre'n 1 11 s Mfm ig 'Vaff VfH*'- jien. Daarna woonden zij eene cinematogra fische vertooning bij van de keizerlijke jacht to Isold. Do koning wenschte de Comiteitsleden hartelijk geluk over hunne onderneming. Hij werd geestdriftig toegejuicht. Terug naar België Ondanks den hevigen stortregen hebben Keizer Frans-Jozef en heel de Koninklijke familie de Belgische vorsten tot aan de statie vergezeld. Op heel den doortocht, van aan den Hof- burg tot aan de statie, stond eene dicht op eengepakte menigte. Het afscheid in de statie was zeer hartelijk. Do trein vertrok om 11 ure 30. De Belgische vorsten begaven zich rechtstreeks naar Cier non, alwaar zij tot 23 Oktober zullen ver blijven. Do personen van hun gevolg zijn naar Brussel teruggekeerd. Onlangs vermeldden wij de afschuwelijke moord door de socialistische leden van een syndikaat, gepleegd op een armen huisvader van Le Havre. Nu vernemen wij door de Franscne dagbladen dat er andermaal eene .oordpoging is gepleegd, in de statie van O. L. Vr. van Loretta. In de Bourdaloue- slraat. August Berlréne. werkman-schilder 33 jaar oud, wilde den trap afdalen om naar den onderaardschen gang te gaan. Plotseling werd hij door een troep arbeiders omsingeld. Deze vroegen zijne kaart van het syndikaat. De schilder antwoordde dat hij geen deel maakte van het syndikaat. Daarop begon men hem te stampen en le slagen. Op het hulpgeroep van het slachtoffer kwam een waker toegekomen. De aanvallers vluchtten weg in kleine wagonnekens. De schilder, meenende dat alle gevaar geweken was, ging voort, toch heneden den trap wordt hij wee rom plotselings aangevallen. Een regen van steenen valt hem op het hoofd. Het bloed loopt uit verscheidene wonden. De arme man moet in eene naburige apotheek verzorgd worden. De waker ging op 'zijne beurt naar den gang. Beneden gekomen werd het licht uit gedraaid en de waker kreeg ook verschei dene steenen op 't lichaam. Een kogel vloog hem neven het hoofd. Op het gerucht van dit schot kwamen andere bewakers ter hulp toch de socialisten waren wederom gevlucht met de wagonnekens. Geen dag gaat er meer voorhij. of vreed zame arbeiders worden door de socialistische heetekoppen aangevallen. Als nu waarachtig de Socialisten de heerschappij op de w ereld moesten brengen, dan gelooven wij recht zinnig, dat het voor ons menschen heter ware dat wij dood waren, want onder een beheer en den dwang van socialisten werden alle menschen slaven. Spanje bedankt over den troost welke zij hem geschonken hebben, door met eene machtige betooging te protesteeren tegen het onrecht dat de Spaansche regeeririg aan den 11. Stoel doet. Handel in blanke slavinnen Groote opschudding heerseht lo Czente- schau waar, in min dan acht dagen, acht jon ge meisjes eener groote schoonheid zijn ver dwenen. Zij waren door koppelaressen ver leid geworden. Verscheidene aanhoudingen werden gedaan. De moorddadige Alpen De Duilscher Wellz werd gedood bij de bestijging van den berg Alini. Van een ande ren kant ontdekte men het lijk van een toerist van Montreux, in een afgrond bij Ormont. M. Roosevelt bijna verongelukt. Een telegram uit Londen meldt dat M. Roosevelt bijna verongelukte. Hij kwam terug van eene wandeling te peerd, toen hij en zijn rijdier in eene gracht geworpen werd door eenen automobiel. Gelukkig bekwam M. Roosevelt geenc erge wonden. Botha herkozen. De generaal Bolha en de minister, van Geldwezen, de heor Huil, welke in de laatste wetgevende kiezingen geklopt waren, zijn dank aan twee ontslaggevers, wederom in hunne eerste weerdigheid hersteld. Staatkundig Overzicht Jong meisje vermoord Een 22jarig meisje van Buceels, dorpje nabij Tilly-sur-Seulles, werd vermoord, n op de haan door een onbekende le zijn aan gerand geworden. Aangehouden. De Parijsche policie heeft gister eenen Belg, zekeren William Merrit aangehouden, Hij heeft verscheidene veroordeelingen ondergaan, onder andere werd hij veroordeeld door do rechtbank van Brussel ter oorzake eener poging tot diefstal van 200,000 frank ten nadeelo der Nationale Bank. De lock-out of uitsluitingsmaatregef". van Kastilië, zooals Hendrik de machteloo Hij kwam weder terug bij Theresa, en reik te haar eene nand toe, die zij met angst druk- Dedienst,welke gg aan «ton staat bewast, s zeer groot, zeide hjj tegen haar deze brie- en zijn de bewijzen van een verraad,helwelk op het punt staat van uit te barsten. De hertog van Medina-Sidonia en zijn zoon hebben het gesmeed. Mijne galjoenen, bij dezelver aan komst genomen, zouden de kosten van den oorlog bestrijden Cadix overgeleverd worden ïan de Portugeezen, en op denzelfden dag ge eel Andulazië zijn nieuwen koning uitroe- en. Deze brieven aan don Alonzo gericht, ontdekken het geheele complotdoch zeg mij nog eens, Theresahoe zijn dezelve in uwe handen gekomen l Toen vertelde zij hoe een arme bedelaar, aan wien zij eene aalmoes had gegeven, haar dezo papieren had ter hand gesteld, zeggende lat zij dezelve van eenen bedelaar had om te bewaren. Wij zullen al deze zaken gemakkelijk kun nen onderzoeken, zeide do koning, doch ter stond moeten wy ons van de schuldigen verze keren. Nog dezen nacht zullen zjj gevangen genomen worden. Hoe hoog zy mogen ge plaatst zijn, mijne gerechtigheid zal hen niet aren. Het huwelijk van don Alonzo moet overmorgen plaats hebben. Thans zie ik in, aarom hg zjjn vertrek met zooveel ongeduld verhaast. Hij maakt staat om bezit te gaan nemen van een koninkrijk. Opmgn woord, op een schavot zal hij de kroon vinden Ik ben hg tijds gekomen voor zijne brui loftsfeesten, mompelde Theresa. Hij zal nfljn bruiloftsgeschenk hebben. Van den volgenden dag af aan, liep er een bouwnijverheid. Zijn mislukt. Het besturend comiteitvan het patroonssyndicaat in de me taalnijverheid heeft bijgevolg besloten den maatregel toe te passen, die voorgesteld was doorliet patroon syndikaat, 'tis to zeggen de uitsluiting, die meer dan 500,000 werklieden in de metaalnijverheid zal treffen,uit te roepen Dorp In brand. Het dorp Bublitz in Pomeranen, werd ge deeltelijk door brand vernield. Een 30tal familiön zijn zonder dak en konden ternau wernood ontsnappen. Eene moeder doodt hare drie kinderen Te Oberaltendorf dpodde eene mijnwer kersvrouw, Nepowar genaamd, twee barer kinderen met een scheermes en kwetste doo- Jelijk een derde daarna sneed zij zicli do keel over. Bedanking. Z. H. de Paus heeft do katholieken van Rusland. Een keizerlijk Rescript kent aan M. Isvolsky dc orde toe van den IVillen Adelaar. Het Rescript herinnert onde. andere dat M. Isvolsky in 1006 het bestuur van Buitenlandsche Zaken heeft op zich ge nomen in buitengewoon moeilijke omstan digheden, en hij sedert gewerkt heeft met eene onvermoeibare krachtdadigheid en eene volledige bekendheid met de belangen van Rusland tot versterking der vreedzame poli tiek van het rijk, die geleid heeft lot ocei eenkomslen met Engeland en Japan. Frankrijk. Reeds meermalen heeft men veranderingen gebracht in de heffing der erfenisrechten. Telkenmale was het eene verzicaring van lasten te betalen door dezen aan welke de eene of andere nalatenschap ten deele viel. In de geldelijke moeilijkheid, waarin de regeering zich nu bevindtheep 1M. Cochcry. minister van financiën, een voorstel gedaan om de erfenisrechten nog merkelijk te verzwaren. In alle erfenissen zal de Staat welhaast de bijzonderste erfgenaam zijn. Duitschland.Onder alle voorbehoud meldt men dat eene verwisseling van kolo- vereen- niaal grondgebied plaats gehad heeft tas- van Zanzibar, tusschen het Kiversmeer en de Walcischbaai, zoude benevens twee mil lioen frank door Engeland aan Duitschland afgestaan zijn. Duitschland integendeel zoude afzien van het beschermingsrecht in Egypte en zoude den vrijen teugel laten aan de ijzerenweger. van Bagdad. Griekenland. De koning van Grieken land is,zooals hij zelf beweert,in eenen nete- ligen toestand. Alhoewel hij door het werkvolk bemind wordt en dat hij dezen ook lief heeft, zijn er ook in het leger zekere kwaadwillige strekkingen. De koning wacht gelaten de gebeurtenissen af die hunnen oorsprong hebben in den be- roepsraad der krijgsliedenMen wil kost wat kost erfprins Constanlijn verwijderen de koning verklaart, dat indien de Alge meene Staten zijn ontslag vragen, hij aan stonds zal apreden. vreemd gerucht in do stad Madrid. Men zeide dat don Alonzo dionzelfden nacht gevan gen genomen was. Zijne hoogo geboorte verhief hem boven i^e gewone rechtspraak Een grande van Spanje Ron niet anders gevan gen genomen worden, «ls op bevel van den koning, cn voor misdaad van gekwetste ma jesteit. Van dien tijd af, twijfelde men geens zins, dat eene samenzwering die den staat bedreigde, ontdekt was. De vrienden van het huis van don Alonzo waren neerslachtig, en men verwachtteeen verschrikkelijk voorbeeld van strengheid van den souverein. De hertog van Ossuna had zich onmiddelijk op bevel van den koning, naar het paleis be geven, en na een geheim gehoor had hg open lijk verklaard, dat het huwelijk van don Alonzo met zijne dochter voor altijd verbroken was. Weldra was de ongenade van den hertog van Medina-Sidonia openbaar. Na hem zjjn stadhouderschap van Andulazië ontnomen te hebben,had do koning zgne goederen verbeurd verklaard. De stad San-Lucar de Barameda en eenige andere plaatsen, waar dit machtige huis een onbepaald gezag had, werden onder de kroon gebrachten de machtigste edelman van het koninkrijk, van zyne macht en rijk dommen beroofd, had slechts de keus om naar Portugal to vluchten, en daar zijn leven als een banneling te eindigen, of zich to verne deren en aan den koning genade te vragen voor zjjn zoon. Don Alonzo werd nauw be waakt. Iloe groot echter zgne misdaad ook ware, hij kon niet veroordeeld worden dan door zijne pairs, de leden van den raad van Kastilië men wachtte dus met angstig onge duld naar betvonnis dat zij zouden uitspreken. De beido bedelaars, die door een zoo vreemd toeval dezo samenzwering met de vijanden van don staat haddon ontdekt, werden vorste- Brussel. Diefstallen. Woensdag morgend keerde M. K..., Wetstraat, van zijn ui ten verblijf terug en- bevond dat zijn huis ijdens zijne afwezigheid door dieven be zocht was. Alles lag opengebroken en door- nullëld ten gronde. Eene belangrijke geld som, zeldzame hoeken, kunstvoorwerpen enz. werden door de dieven medegenomen. De schurken hadden ook voor den dorst ge zorgd en 120 flesschen wijn gestolen. In de Molièrelei kwam M. A... zien of de woning van schoonzoon, M. B..., nog in or de was. Dieven waren langs den hof binnen- edrongen en hadden heel het huis doorzocht. Alle voorwerpen van waarde waren verdwe nen. M. B... is per telegram verwittigd ge worden. Onderling verpletterd.Een 77-jarige ouderling, Bernard Slreletski werd Woens dag morgend in de Regencieslraat door een rijtuig omvergeworpen geworden. De arme ouderling werd erg gekwetst en moest onmid- ilelijk naar 't gasthuis overgebracht Morden. Zijn toestand is bedenkelijk. Zonderling. Eenige dagen geleden verdwenen twee personen te Parijs. Hun nalement werd in alle richtingen rondge stuurd en thans zijn zij te Brussel/in een hotel der Sl Chrislolfelstraat, teruggevonden. Zij leefden er, in gezelschap der minnares van een hunner, onder valsche namen. Daar zij weigerden de reden hunner verdwijning op lo geven zijn zij in verzekerdo bewaring ehouden. De jonge vrouw is naar Frankrijk teruggezonden. Eene ramp vermeden. Woensdag avond, rond 7 1/2 nre, is de bloktrein nr 27, huilen de statio van Schaarbeek op een anderen reizigerstrein, in bestemming voor Leuven, gebotst. De machinist van den bloktrein had ge- lukkiglijk bemerkt dat er eene vergissing was, en had zijne vaart veel vertraagd, zoo dat er slechts cenigo lichte schade veroor zaakt werd. Er zijn geene gekMelsten. Bier gestolen. Woensdag namiddag kwam M. Krans, hotelhouder, Anloon Dan- saerlstraat, in zijn biermagazijn St. Andries- slraat en vond er twee gekende kerels. Deze namen onmiddelijk dc vlucht. M. Krans deed een onderzoek en stelde vast, dat een aantal flesschen hier verdwenen waren. Bedriegers geknipt. Zes weken ge leden, werd eene handelaarster der Martha- straat, te Laken, door een koppel gefopt, dat haar bij middel van een vergulden penning betaalde. De vrouw had liet stuk voor een goudstuk aanzien. Dijnsdag avond werd het koppel op de Noordlaan, door de handelaarster ontmoet. Deze deed het koppel aanhouden. Het zijn twee Parijzenaars. In het bezit van den man vond men eene som van onge veer duizend frank. Beiden zijn ter beschik king van den prokureur des Konings Opge sloten. Dronkaard verpletterd.Een GO-jarigè onverbeterlijke dronkaard, Van K..., ge>- naamd en wonende in do Frère-Orbanstraat, te St-Jans-Molenbeok, werd op de Anspach- laan door een kamion omvergeworpen. De man werd vreeselijk gekwetst" en bleef be wusteloos liggen. Ilij moest in wanhopigen toestand naar liet St-Jansgasthuis gebracht worden. Droevig ongeluk Het 6 jarig zoontje Meunier, Mancheslerstraat, viel Dinsdag avond te zijnent van eenen stoel op de stoof. Het kind werd zeer erg verbrand aan het ge laat en de handen. Het schijnt dat alle huishoudsters, welko geerne eene goede tas drinken, nu de Bitter- peeën der Trappisten Vincart gebruiken. Ze weten wat lekker is 1500 Anderlecht. Dramas. Vijf dagen ge leden verliet Jaak P.., 35 jaar oud, voer man, zijne woning, Plantynslraat en ging bij zijnen broeder te Brussel wonen. lijk beloond. Het hing alleen van hen af. om aanzien in de. M-ereld te bekomen doch zij waren aan geene eerbewijzingen gewoon, en zij vonden zich zelfs verlegen met hun nieuw geluk. Dagelijks kwamen zij Theresa bezoe ken. Zij M-achtte met een pijnlijk ongeduld het uiteinde van dit tooneel, waarin zij zulk een verborgenen rol gespeeld had. Zij vreesde nog dat de invloed van den graaf-hertog, een bloedverwant van de Gusmas, het leven van Alonzo zou redden. Op zekeren dag ontving een der bedelaars een overwachte tijding. Paco Rosalez was aan het paleis ontboden hij moest op de audiëntie van den koning na kerktijd toegelaten wor den hg kwam echter niet eerder dan voor den avond terug. De koning heeft tegen mij gesproken zeide hij, de deur der kamer, waarin zijn makker hem wachtte, met veel geraas openen de. Vertel mij eens, hoe zich dat toegedragen heeft, zeide Tovalito bedaard gij ziet er zoo trotsch uit als een grande. Vooreerst, heb ik zeven goede uren ge wacht, antwoordde Paco, zich haastende, om zijn zwart fijn lakensche wambuis, zijn geste ven halskraag en zijne schoenen met rosetten uit te trekken de edelman die mij op het paleis bracht, liet mij in eene groote zaal, waarin nog meer schilderstukken zijn als in de kerk. Ik M as niet alleen in deze zaaleenige ridders vvandelden er hoogmoedig in heen en weêr, met den degen op zijde. Gij begrijpt wel, dat ik niet met hen in gesprek trad. Ik bleef dicht bij de deur, en God vergeve het mij, twee of drie malen stond ik op het punt van mijnen hoed op te zetten. Dit is het gevolg der gewoonte, merkte Tovalito aan. Eindelijk kwam de edelman terug, ver volgde Paco, en heeft mij door eene laug© reeks van vertrekken geleid tot in een groot kabinet, waarin ik een klein, bleek en in Let zwart gekleed man heb gezien, die, zoo het scheen geen acht op mij gaf. Hij had geen 0 minste versierselen aan zyn persoon, en zijn wambuis M as zoo afgesleten als het mijne M ie zou hebben kunnen vermoeden, dat dit o koning, onzo heer was Ik heb het nieteerdtr begrepen, dan toen de edelman zeide sire, ziedaar den man die uwe majesteit gevraag d heeft. Toen wierp ik mij zeer eerbiedig op de knieën en wachtte op hetgeen de koning mij te bevelen had, ik dacht, dat hij mij spreken M ilde over die papieren, die gij zoo gelukkig ontdekt hebt onder in den knapzak van den bedelaar maar neen, volstrekt niet. Hij heeft mij gevraagd, of ik donna Theresa ergens an ders als te Madrid gekend had. Gij begrijpt wel, dat ik vrij verlegen ben geweest, toen ik zag, dat ik den koning, onzen heer moest he liegen. Er M-as geen middel, om half en half de waarheid te verklaren, ik moest alles of niets zeggen. Ongelukkige, viel Tovalito in hebt gij alles verteld Neen, integendeel, ik heb gezegd, dat ik voor de eerste maal, nu eenige dagen geleden, eene aalmoes van donna Theresa had ontvan gen. Toen zonk do koning weder lusteloos in zijn armstoel, en mij een teeken met de hand gevende, zeide hij tegen mijHet is goed, ga heen... Waarlijk, gij zijt wel gelukkig de ko ning heeft tegen u gesproken, zeide Tovalito schertsend. (Wordt voortgezet.)

De Volksstem | 1910 | | pagina 2