De leden van het voorloopig bewind BAGBLA I3e Revolutie in Portugaal Zestiende Jaargang n G09. S£2 2 CENTIEMEN HET NUMMER Zondag 9 en baandag SO October 1910 TE BRUSSEL Bestuurder J. Van Nuffct-De Oendt. De berichten komen nu toe. Nadere bijzonderheden over de gebeurtenis sen. De koninklijke familie te Gibraltar Don Juan I van 13S5 tot 1433 Don Juan H van 14S1 tot 1495 Don Juan 131 van 1G40 tot 1657 Don Juan V van 1706 tot 1750 Dana Maria van 1777 tot 1791, zinneloos geworden overleden in 1816 Don Juan VI van 1816 tot 1826 Don Miguel van 1828 tot 1834 Dona Maria da Gloria le maal van 1826 tot 182S 2° maal van 1834 tot 1S53 ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. ffe TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. $1# Theo/iel Braga is de groote voorbereider der revolutie. Sinds 35 jaar stichtte hij heel Portugaal door, Republikeinsche kringen. Hij werkte ook mede aan de Republikein sche bladen SeculoMundo en Païz. Braga is hoogleeraar en rond de zestig jaar oud. Hij is een lievige vrijmetselaar. Eenigen tijd later kwam het yacht Amelia waarop zich reeds de hertog van Oporto, oom van Koning Manuël, bevond, to Ericira aan. De Koning en de Koningin gingen daar met al hun reisgoed aan boord. De herlog van Oporto was to Cascaes in gescheept. Hij weende en zegde dat hij met tegenzin een geliefd volk verliet. Hij voegde er bij dat hij in Portugaal geboren was en hoopte er te sterven. Koning Manuël drukte de hand dor vis- schers van Ericira, toen hij aan boord van zijn yacht stapte. Te Gibraltar. Nadat heel de Koninklijke familie zich aan boord van het Koninklijk yacht bevond, werd koers gezet naar Gibraltar. De Koninklijke familie is daar veilig aangekomen. Algemeen wordt gedacht, dat de Koning daar de gebeurtenissen zal afwachten, en in dien de revolulie heel Portugaal wint, hij naar Engeland zal vertrekken. De algemeene gouverneur Hunter en do admiraal Polham, zijn de Koninklijke familie aan boord van de Amelia gaan groeten. BURÉELEN 230, flaachtschen Steenweg, 230. TE AALST 9Kerkstraat, Telefoon 114 Don Luiz van 1861 tot 1889 Don Carlos van 1889 tot 1908, vermoord AANKONDIGINGEN:1 KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr."0,60 Reklamen (per regel) fr. 2,00 3e bladz. (groote regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 3,00, 4P bladz. (kleine regel) fr. 0,30 Recht, herstell. (per regel) fr. 2,0<j Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00' Voor alle aanrondigixorx, zich wfxdfx E. TAMINIAU, 217, de Mérodestraat, Brussel* Het einde v an eenen Itoninhlij ken stam Don JVIannël II omringci Uoor cle bijzonderste voorzaten van den stam van Braganza Een volledig verhaal over de gebeurtenissen D c Engel sc he Dcdly Chronic - cle kondigt een telegram af van zijnen briefwisselaar to Lissabon Deze meldt dat hij uit Lissabon, ontsnapt is aan boord van een, stoomer welke thans te Vigo,, Spanje, aangekomen is. De briefwisselaar meldt dat de gevechten iu de stralen van" Lissabon zeer hevig waren en nergens zoo hardnekkig dan te Lissabon. Volgens hem is het do artillerie welke eerst aan het muiten ging. Na eenige onlus ten, welke door de policie konden gedempt worden, gingen de betoogers naar eene ka zerne en riepen er de soldaten ter hulp. Dezen namen hunne officieren gevangen en vertrappelden de Koninklijke vlag, welke naderhand door het volk verscheurd werd. De soldaten trokken dan naar de Vrij- heidslaan, waar alles gereed stond voor het houden der wekelijksche markt. Zij maakten er zich meester van de kramen en maakten er zich barrikaden mede. Het nieuws der onlusten verspreidde zich spoedig door de stad en onmiddelijk werd alle gemeenschap met het buitenland afge sneden. De soldaten van het 16* regiment voet volk, volgden dan het voorbeeld van de artil lerie. De kolonel en twee andere officieren, die nog- poogden de muiters tot andere inzichten te brengen, werden onmiddelijk gedood. Door de onderofficieren geloid, trokken de soldaten door de straten. Gewapende burgers sloten zich bij hen aan. De overheden waren als verstomd over het uitbreken der onlusten en onmiddelijk werd de stad in staat van beleg verklaard. De trouw gebleven troepen waren meester van de hoogste posities der stad. Al de policiebedienden werden in legerkorpsen ver deeld. Er was echter niemand om de troepen aan te voeren en toen de policieprefekt naar hel ministerie van oorlog telegrafeerde, lag deze te bed, door een plotselinge» aanval van koorts getroffen Om te toonen hoe onverwacht de opstand uitbrak, meldt de briefwisselaar nog, dat verscheidene leden van hot gouvernement hier en daar aan feestmalen deelnamen, ter wijl de militaire gouverneur van Lissabon en vele officieren van het garnizoen zich te Cascaes bevonden, gelegen op 40 minuten expresstrein van Lis«abon. De Koning gaf daar een feestmaal, ter eerö van maarschalk Hermès de Fonseca, president vau Brazilië. (Dit laatste schijnt ons zeer onwaarschijn lijk. daar men verder zal zien, dat de Koning in het koninklijk paleis was, toen de onlusten uitbraken. Nota der Redactie.) Het bombardement. Sprekende over het bombardement, zegt de Daily Chronicle,dat na bet bombardement der haven, de twee oproerige oorlogschepen de gouvernementsgebouwen aanviel. Verscheidene houwitsers vielen op het mi nisterie van Oorlog en op het ministerie van Zeewezen en richtten er groote schade aan. Verscheidene bedienden werden gedood. Het zelfde schip richtte ook het vuur op de Handelsplaats, waar cenc groote menigte samengeschoold was. Hier werden ook tal rijke personen gedood. Do houwitsers vielen tusschen de trouw gebleven troepen en talrijke soldaten werden gedood. De koningsgezinde troepen gelukten er in twee kanonnen op de Handelsplaats te bren gen en openden het vuur tegen de oproerige schepen. Verscheidene bommen troffen doel en de oorlogschepen staakten het vuur en gingen tusschen de koopvaardijschepen liggen. De koningsgezinden bleven Dijnsdag mees ter van de plaats, doch Woensdag waren de Republikeinen overal zegepralend. Volgens de Daily Chronicle, was 't groot ste deel van het volk onverschillig aan den oproer. Het waren bijzonderlijk de twee doe len van het leger die zich bevochten. Het meeste deel der inwoners verscholen zich in hunne kelders, en kwamen slechts te voorschijn, toen alle gevaar geweken was en alles kalm was. De briefwissselaar voegt er nog bij, dat terwijl een der oorlogschepen de ministerion beschoot, het andere het vuur had geopend op do vesting van San Jorge, waar het gar nizoen trouw gebleven was aan den koning. Het bombardement richtte weinig schade, doch de bezetting kon zich niet verdedigen en de republikeinsche vlag werd geheschcn. Het gevecht in de straten van Lissabon was bijzonderlijk hevig in den omtrek der Vrijheidslaan, alwaar de Republikeinen hun algemeen kwartier hadden. Een hotel werd er erg beschadigd. De per sonen die cr zich bevonden, sprongen door de achtervensters en verscholen zich in do stal len. Zij verbleven er twee dagen, levend van brood en vrachten. De Koningsgezinde troepen. Bij het losbreken van den oproer was alles in de war bij do Koningsgezinden. Zij vochten evenwel dertig, uren lang moedig en met doodsverachting. Zij waren veel talrijker dan da oproerlingen, doch waren terneergeslagen en eindelijk moedeloos, daar zij zagen dat de officieren gemeene zaak maak ten met do muiters. Niemand wilde het opperbe vel van het koninklijk leger op tich nemen. De opperbevelheb- oer van den staf kwam Dinsdag morgend te Lissabon aan, toen ie revolulionoairen reeds groo- len vooruitgang gemaakt had den. De oproerige soldaten ston den onder het opperbevel van marineofficieren, die op het eer ste signaal aan land gekomen waren. De officieren bemeeslerden de paarden dor huurrijtuigen en reden door de trouw gebleven troepen. Aangemoedigd door dien eersten bijval, voorden zij rechtstreeks hunne troepen naar het koninklijk paleis. Daar stuitten zij echter op eene groote macht koninklijke troepen, die hen op ka nonschoten onthaalden. Talrijke oproerlin gen sneuvelden. Bij het krieken van den dag werd do Re publikeinsche vlag geheschen op de alcanla- rakazern. De oproerige troepen verdeelden zich in kleine afdeelingen, die afzonderlijk de konink lijke troepen aanvielen. Deze wisten weldra niet meer langs waar het hoofd te bieden. Op de oorlogschepen In tusschen werd er op do oorlogschepen San Ferdinando en Don Carlos duchtig ge streden tusschen de troepen, die wilden trouw blijven aan het vortenhuis en do oproerlin gen. Het gevecht was zeer hevig, doch de Koningsgezinden moesten zich overgeven. De beschieting van het Koninklijk paleis. Nadat het gevecht geëindigd was op de oorlogschepen en do oproerlingen meester waren van de schepen, richtten zij het vuur op het Koninklijk paleis. De eerste bom ver brijzelde den mast, waaraan het Koninklijk vaandel gehecht was. Een andere bom ver nielde den toren van het paleis. De beschieting duurde onafgebroken voort en weldra lag heel het paleis in puin. Ook de omliggende woningen deelden van de brokkolingen mede, en weldra lagen nog verscheidene huizen ingestort. Gelukkiglijk waren de bewonors er in gelukt to ontvluch ten. Anders ware liet getal slachtoffers nog veel grooter geweest. Het mag een waar geluk heeton, dat in de puinen geen brand ontstond. Anders ware heel het kwartier zeer waarschijnlijk de prooi der vlammen geworden. De prachtige meubelen, kunstvoorwerpen en andere rijkdommen welke in het paleis overvloedig voor handen waren, zijn geheel verbrijzeld en vernietigd. De republikeinsche troepen bewaken de puinhoopen om de plunderingen le beletten. Er wordt ook nog gemeld dat do koninklijke familie hare kostbaarheden, ju woelen, geld enz. reeds eenigen tijd geleden in veiligheid gebracht hadden. Het berucht paleis der Necessidades (on gelukken) heeft dus opgehouden te bestaan In dat palcis stierven reeds Koningin Ma ria da Gloria, Koningin Stefania, Koning Pelro Y en de prinsen Ferdinand en Juan. De burgeroorlog. Do republikeinen tellen weinig partijgan gers in Noord-Porlugaal. Men denkt dat een burgeroorlog er zal ontstaan. Te Lissabon en te Oporto is alles kalm en rustig. Eene zelfmoord JVT. Xli. Braga, Voorzitter van het voorloopig bewind Alfonso Costa, bekend advolcaat en krach tig redenaar, is hij sinds een tiental jaren Re- publikeinsch volksvertegenwoordiger voor Lissabon. Bij de moord op Koning Carlos werd hij aangehouden en in eeno_, vesting opgesloten, doch na eene maand opsluiting werd hij in vrijheid gesteld. Gostais ook vrijmetselaar. Bernardino Machado wordt als de pa triark der Republikeinen aanzien. Hij is vader van 15 kinderen, Was vroeger minister van openbare werken, onder de regeering van Koning Carlos. Werd sinds dan Republikein, Oud-grootmeester der vrijmetselarij. Men zegt dat hij president der Republiek zal gekozen worden. Brazilo Tellesaangeduid voor het mini sterie van financiën,houdt zich veel bezig met maatschappelijke staathuishoudkunde. Werd in 1SS1 uit hel land gebannen, wegens deel neming aan den oproer van Porto. Kolonel Xaverio Barrcto is volgens de republikeinen het ideaal van den soldaat. Hij schreef veel krijgskundige werken. Hij deed zijne studiën in de krijgschool van Lissabon en zijne loopbaan werd door geene merkwaar dige feiten gekenmerkt. Antonio José d' Almeidageneesheer deed zijne studiën te Coimbra en te Parijs. Telt vele vrienden, zelfs onder de koningsgezin den. Nog student zijnde werd hij tot zes maand gevang veroordeeld, Wegens een arti kel verschenen in een Republibeinsch dag blad. Vrijmetselaar, stichto hij talrijke ge heime verbonden, welke thans een werkda dig deel namen aan de ontwen teling. Amaso Azreodo Cornmès schitterend ma rineofficier. Ilij is de groote leider van de Republikeinsche beweging onder de marine- soldalen. Toen admiraal Candido Reis, een der inrichters van de onwenleling, zag dat do Koningsgezinden zulken hardnekkige» tegen stand Loden, zelfmoordde hij zich, vreezende dat de onwenteling zou gesmoord worden. Zijne lijkplechligheden zullen op de kosten der republiek gedaan wordon. De tijding bevestigd De hertog van Orleans heeft van zijne zus ter, Koningin Amelia, een telegram ontvan gen, meldende, dat de Koninklijke familie zich veilig te Gibraltar bevindt. Men denkt algemeen dat de onttroonde vorst zich met zijne familie naar de bezittingen van den her tog van Orleans, te Woodnorton zullen be geven. Een oud-minister aangehouden. Uit Parijs wordt gemeld, dat de republi kein Magalhaes Lima aldaar een telegram ontving, meldende dat M. Aérès Ornelas, gewezen minister van Zeewezen in het kabinet Franco te Lissabon aangehouden werd. Euscbio Leao sekretaris van het Portu- geesch Republikeinsch komiteit. Specialist geneesheer, was hij vroeger aan hot gesticht Necker, lo Parijs, gehecht. Leao is zeer rijk. Zijn broeder is de grootste handelaar van Lissabon, Luiz Gomès is doktor in de rechten, advo- kaat en economist. Het vertrek der koninklijke familie Koning Manuël bleef in het koninklijk Paleis tot de eerste bommen er reeds ver woesting aanrichtten. Talrijke personen van zijne omgeving namen de vlucht, toon zij do ontploffingen en losbrandingen hoorden. Een viertal bleven echter trouw aan den Koning. Deze bleef zeer kalm. Ilij wilde zelfs het paleis niet verlaten. Eindelijk gaf bij toch toe op hot aandrin gen zijner vrienden en langs eene achter poort verliet hij per automobiel het paleis. Hij verklaarde aan zijne vrienden dat hij wilde gaan waar zij wilden, zelfs in liet he vigste van hot gevecht, doch dat hij liefst te Lissabon zou blijven. Hij verbleef eerst eenigen tijd in de nabij heid van het paleis en vertrok later naar Cin- tra en Mafra. Daar vond hij do koninginnen Amelia en Maria-Pia. HVI. IVIacliado, De nieuwe minister van Builenlandsche Zaken De nieuwe ministers. De nieuwe ministers hebben hunnen post ingenomen. Meest al de oude ambtenaars der ministeriën hebben zich terug aangeboden. Do minister van Buitcnlaudschc Zaken is een bezoek gaan brengen aan president Iler- mès da Fonseca, van Brazilië, die zich nog met den kruiser Sao Paulo vóór Lissabon bevindt. Kort nadien bracht M. da Fonseca een be zoek aan M. Braga. Zij deden samen eene wandeling door de hoofdstad en werden geestdriftig toegejuicht. Het programma der nieuwe regeering De bijzond'-rsle trekken van het programma der nieuwe regeering zijn Ontwikkeling van het openbaar onderwijs on verdediging en versterking der nationale verdediging zelfbestaan van de rechterlijke, macht waarborg der vrijheden verbanning van alle geestelijke orden verplichtend god deloos onderwijs scheiding van Kerk en Staatverzekering van 's Staats fondsen.. Dus zal Portugaal Frankrijk naapon, in al wat het gouvernement er reeds slecht en hatelijk deed.

De Volksstem | 1910 | | pagina 1