He! onderwijs in 1810. De werkstaking De verovering der lucht T OEN EN 'T ANDER €9 DAGBLAD 2soj Pater RUTTEN en de Huisarbeid der Vellenbewerkers Fransche Spoorwegwerklieden. Zestiende Jaargang n 800. 132 2 CENTIEMEN HET NUMMER Vrijdag 21 October 199 0 ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. E«n jaar 8 franken. Inschrijving in alle postburaelon ran het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 'e a?«ds. 4% TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's aroadt. 4# IJ 230, BUREEL-EN TE BRUSSEL Keaafctaairen Steattvjeg, BestuurderJ. fEAALST fterlcwtrtvat, Telefoon 414 Van Nuffel-De Gendt. AANKONDIGINGEN: KI. ftnnk. (1 tot 4 lil. rog.) fr. O.GO 3e bladz. (groote regel) fr. 1,00 4® blad/., (kleine regel) fr. 0,30 Fiuauc. aankon, (per regel) fr. 2,00 Rek) amen (per r^get) fr 2.00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 3,00 Recht. licrsiell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Voon ai.Lr AAMvOMRroivfTT-x, zrm writowtt E« TAfdSlïlAU, !!17j rfs Méeedestraat, Brussc!. Wij hebben verledene week klaar doen uitschijnen hoe het volksonder wijs aanhoudend is vooruitgegaan en nog vooruitgaat in ons land, onder het wijs beleid onzer katholieke regeering. Do tegenstrevers, verre van daarop te antwoorden, zullen wel zorgen hui ten do kwestie te blijven, nevens de zaak te redeneeren, en voortgaan met of zonder redenen, het verplicht onder wijs te vragen. Wij van onzen kant, wij gaan ondertusschen voort onze medeburgers aan te zetten, ten volle hunnen plicht te kwijten en hunne kin doren een goed onderwijs te verschaf fen. Het is door die overtuigende wer king der katholieken, dat België thans ook op dit gebied zulken verbeugenden uitslag mag aanschouwen. Wij hebben reeds medegedeeld, dat men in het ministerie van Oorlog bevonden heeft, dat er tusschon de lotelingen van 1909 van heel de provincie Limburg, geen enkel ongeletterde was aan te treffen. Wij ontvangen nu ook den uitslag van het getal geletterden en ongeletter- den, onder de milicianen van 1910, van dit jaar dus, in het arrondissement Aalst. r,r waren gezamenlijk 336 milicia nen. Daaronder bevonden wij den vol genden uitslag Getal milicianen die noch lezen noch schrijven konden, 8. Getal milicianen die alleen konden lezen, 5. Getal milicianen die lezen en schrij ven konden. 141. vreemdelingen aanzien wordt als een laboratorium, waar alle sociale toe standen van den huidigen tijd worden ontleed en in de mate van het prak tische worden toegepast. Het is spij tig, zegde M. Picard nog, dat wij zulks moeten schrijven, en vele libe ralen en socialisten zullen hot mij euvel opnemen, maar het is toch zoo De katholieken hebben eene wonder lijke chance gehad, dat die voorspoed en die welvaart juist in de 26jaren van hun bestuur zijn gekomen. M. Picard, ten minste een onzer meest ernstige tegenstrevers, durft dan toch, hoewel ook blijkbaar tegen heug en meug, de waarheid zeggen. Wij katholieken, wijzen met fierhoid op den afgelegden weg en den bekomen uitslag wij zullen terecht aan onze tegenstrevers mogen zeggen Dat het werk van 26 jaar katholiek be stuur. Zet gij daartegen de werking van het liberaal bestuur in België van 1879 tot 1884 of toont de uitslagen van die landen waar uwe vrienden den scepter hebben gevoerd. België van heden zal in bijna alle opzichten eer vol en hoogst verdienstelijk uit den slag komen. Getal militianen die een vollediger onderwijs genoten hebben, 181. Getal milicianen wier onderwijs on bekend was, 1. Uit deze mededeeling mogen wij bes,uiten dat het getal ongeletterde milicianen voor het jaar 1910, in bot arrondissement Aalst, slechts 2,38 zal bedragen. Wij zijn ten zeerste verheugd over dezen schoonen uitslag. Daar de voor uilgang aanhoudend is, zijn wij wel gemachtigd te zeggen, dat het meer dan waarschijnlijk is, dat er onder het tegenwoordige knapenschap in het ar rondissement Aalst om zoo te zeggen geene ongeletterden meer te vinden zijn. Wij hopen dat onze tegenstrevers zoo eerlijk zullen zijn, dien uitslag ook aan hunne lezers bekend te maken. Het is immers niet voldoende maar immer aan, den toestand van ons volks onderwijs zoo zwart mogelijk af te schilderen, zonder daartoe echter de noodige bewijzen en statistieken hij te voegen. Als vaderlanders zijn we ver pacht ons te verheugen bij het aan schouwen van den aanhoudenden voor- u tgang van ons land op ieder gebied a s eerlijk man zijn we insgelijks ver- p.ieht, den toestand bekend te maken zooals hij wezenlijk is en do waarheid over de zaken te verkondigen. Het beeft ons al menigmaal pijn aan 't harte gedaan, als wij moesten vaststellen, dat onze tegenstrevers met eene soort van vurige of koortsige blijdschap, zaken mededeelden die ten nadeele en tot oneere strekten van ons Belgen- land, terwijl zij stelselmatig de lolbe- tuigingen en de bewijzen van welvaart voor hunne lezers verduiken, die door vreemdelingen aan ons vaderland wor den geleverd. Zulke handelwijze verdient de volko- mene afkeuring vanwege alle recht zinnige menschen. De vroegere socia listische senator Picard schreef nog Zondag laatstleden, dat eenieder vol bewondering is voor den voorspoed van België, en dat België door vele Verjaringen. 21 Oktober 1866. Groot feestmaal door Koning Leopold II, in het nieuw Stapelhuis, aan de vreemde schut ters aangeboden. (400 aanwezigen. Dit feest bedroeg een verteer van 40,000 franken. soBelaftenkleecSsells. De onderkommissies hebben allen hunne verslagen ingediend ovéi1 dé uniformen van 't leger. Er wordt in die verslagen voorgesteld dat het voetvolk een kepi zou dragen zooals deze van de genie, met een halslap in ondoordring baar gemaakt lijnwaad. De ruiterij en de artillerie zouden de kolbakken der gidsen krijgen. Al do officieren zouden de vareuse krijgen de kleuren van den halskraag zullen de regimenten van elkander doen onderschei den. Het Belgisch grijs zou de bovenhand heb ben de artilleurs zullen de blauwe kleur be houden en de gidsen de roode broek. De wa pens en de sabelscheden znllen gebronsd worden. Voor onze hoveniers-—Weder om hoeft het ministerie van Landbouw een nieuw boekdeel uitgegeven, hetwelk alle belanghebbende mits aanvraag, kosteloos zullen ontvangen. Het is getiteld Het in pakken en verzenden van tuinvoortbreng- selen naar den vreemde. Alwie dit boekdeel begeert, zende zijne aanvraag aan den heer minister van Land bouw, Brussel. Men moet geenen postzegel op den omslag hechten. Alle brieven bestemd voor de hooge leden van het landsbestuur worden kosteloos verzonden. De hoogeschool van Leuven. Dinsdag hoeft men de-gewone plechtig heid de heropening plaats gehad der leergan gen van de katholieke Hoogeschool van Leuven. Na de H. Geestmis heeft de rector magnificus, Mgr. Ladeuze, in de vergadering, gehouden in do groote gehoorzaal van het Paus Adrianuscollegie, eene merkweerdige redevoering uitgesproken, waarin hij handel de over de plichten der Iloogeschoolstuden- ten. De bloktreanen. Sedert het in voeren der bloktreinen, dit is sedert 21/2 jaar, is het reizigersverkeer tusschen Brus sel en Antwerpen met 90 ten honderd ver meerderd. Dat zou men te Antwerpen ook kunnen. Ten einde het stede- delijk museum, in het Broodhuis ingericht, te volledigen, heeft het gemeentebestuur van Brussel besloten eene verzameling te maken van herkenningsteekens van maatschappijen. Het heeft dus naar alle kringen en maat schappijen van Brussel en omtrek eenen op roep gezonden om ze te verzoeken, eene korte nota te zenden, houdende den datum der stichting, het doel en het herkennings- teeken. Wraakroepende uitsBuiting. De liberaal-socialistische bestendige deputatie der provincie Braband hoeft in haar budjet van 1911 eene som ingeschreven om toelagen te verleenen aan de gemeenten, ten einde spaarboekjes te bezorgen en reiskosten te betalen aan de leerlingen van nijverheids-, beroeps-, handels- of landbouwleergangen op voorwaarde dat die leergangen gegeven I hangen te veel af van worden door wereldlijke onderwijzers. I derheid. UIT LO KEREN 3 Verleden week bracht Pater Rutten, in gezelschap van onzen Vrederechter,den Heer Geurts, oen bezoek aan talrijke arme huisge zinnen onzer stad, waar door vrouw en kin deren de vellen bewerkt worden. Diep w troffen door alles wat hij er van dicht bij gezien had en wat wij samenvatten in het woord Ellende gaf hij alhier, Zondag avond in den Werkmanskring eene hoogst be langrijke voordracht. Het Bestuur van don Kring had eenen oproep gericht tot guusch de bevolking. De groolo feestzaal was daa ook stampvol. Niet enkel de katholieken waren opgekomen,liho- ralen en socialisten waron talrijk. Do Heer Geurts, Vrederechter, opende de vergadering.Hij verwelkomde Pater Rutten, den moedigen kloosterling, den priester vol zelfopoffering, die uit liefde voor don werk man, maanden lang in de mijnen werkte, om er van dicht bij de arbeiders to loeren ken nen. Verders sprak de redenaar over het nut der Vakvereenigingen. Werklieden, die niet vereenigd zijn, kunnen niets. In de Ghristene Vakvereenigingen vinden zij steun en troost in den lasligen strijd voor 't leven.Er is reeds veel gedaan voor den werkman. Inderdaad Edoch, de misbruiken zijn nog zoo talrijken de werkman durft niet klagen. Daarom zou het arbeidsloezicht gansch dienen heringe richt to worden. Do vrouwenarbeid is eene misdaad tegeu de natuur. Het loon wordt er bedorven. De Heer Geurts eindigdo met een woord over het collectief arbeidskontrakt. Hij toont er do economische, maatschappe lijke en zielkundige voordeelen van. Do achtbare Vrederechter bekwam veel bijval. Plaatsgebrek h^let ons over zijne voordracht verder uit te/wijden. Toen Pater Ruiten 1 et verhoog beklom werd hij luidruchtig toegejuicht. Hij groette eerst den Z. E. lieer deken en den heer Raemdonck, burgemeester en volksvertegen woordiger, en ving vervolgens zijn onder werp aan. De huisarbeiders hebben meer hulp noo- dig dan andere werklieden. Ik zou U in let terkundige taal al de voordeelen van den huisarbeid kunnen afschilderen voordeelen voor 't familieleven, grootero vrijheid, ge mak voor vrouw en kinderen. Helaas, dit kan men niet ontkennen de werkelijkheid heeft dit ideaal misvormd, onkennelijk ge maakt. Vele socialistische leiders vragen de vol ledige afschaffing van het huiswerk onze vrienden eischen voor sommige werken de afschaffing, voor andere strenge maatregelen. Ik treed do zienswijze niet bij onzer tegen strevers, maar ik ben voorstaander van dit dat sommige werken zouden moeten als huis werk verboden worden, terwijl men andere zou dienen te regelen. Hoe gaat het voor bijna alle huiswerk De werklieden van den buiten, de vrouwen, do kinderen, nomen werk aan voor een loon dat onvoldoende is voor dezen die te fier zijn om te bedelen. Het loon bederven wordt be stendigd. Terwijl de toestand der vereenigdo werklieden verbetert, verslecht deze der huis werkers. Over drie weken nam ik deel aan het wereldcongres voor Huisarbeid dat te Brussel plaats had. Alle partijen waren er vertegenwoordigd. Uit de 9 grootste nijverheidslanden waren er specialisten en allen waren het eens om te verklaren Bij gebrek aan vereeniging bij de huiswerkers, moet eene wet gestemd worden om het loontarief te beteugelen en onmoge lijk temaken. Hoe kan dit door eene wet bepaald wor den Het is onmogelijk, ingezien de groote verscheidenheid van streek stiel en werk, eene algemeene wet te maken, die een mini- mun loon zou vaststellen maar alle specia listen zeggen dat krachtens de wet komiteiten van patroons en werklieden zouden moeten gevormd worden, die voor iedere nijverheid en streek, en irt die nijverheid voor de hoofdsoorten van werken en voor bepaalden tijd, een minimum loon zouden vaststellen. Hoe die wet onderhouden (zij bestaat in Australië 6n in Engeland.) 1° Er zouden meer arbeidsopzickters moeten zijn. 2° De fabrikant zou een volledigen lijst zijner huiswerkers moeten afleveren op "t stadhuis en bij do opzichters. 3° Voor den controol zou het loon moeten gekend zijn. 4° De plaatselijke overheden zouden meer moeten gewapend zijn om do gezondheids maatregelen toe te passen. De gendarmen zouden die komiteiten kun nen bijslaan, geen policiebeambton. Die eene politieke meer- Wat denk ik nu in 't bijzonder over de huisnijverheid der haarsnijderij Twee vragen 1° Is het wenschelijk dit huiswerk to*zien verdwijnen 2° Is bet moge lijk dit af te schaffen. op do eerste vraag antwoord ik Ja Het geeft mij smart 2/3 dor Lokorsche jon gens aan dit vuil werk bezig te zien,verstootea van alle vakonderwijs. To veel voortbrengse len der nijverheid voeren wij uit naar vreem de landen, in evenredigheid wij op kunstge bied voortdrengen. Is het mogelijk het haarsnijden ten huize af te schaffen Men moest onderscheidt ma ken tusschen het trekken van vellen en het snijden van staarten. Het snijden kan voor den oogenblik niet weg, ma?r het werken in de keuken en in do slaapkamer zou moeten verboden worden. Vellen met kwik bewerkt zouden in huis niet mogen komen. Het trekken of kaarten zou mooton ver boden worden. Do kinderen sterveu hierdoor vroegtijdig de longziekten zijn talrijk, dit werk verstompt den geest en hot drankmis bruik wordt er door aangemoedigd. Hot is eene oprechte schande kindoren beneden do 12 jaren te Luis to doen werken, terwijl hun ne plaats op de banken der school is. n Geene vrouw zou vellen met kwik aan, ooit mogen bewerken. Voor hot altaar heeft zij plechtig gezworen getrouwheid, liefde en eerbied voor haren man en zij heeft het recht niet door een konlrakt met eenen patroon hare hare gezondheid te ondermijnen. Eindelijk dienen do banmolens uit Loko ren to verdwijnen, die de haarsnijders, op groolo schaal uilbuiten, Pater Rutten sloot zij no voordracht met oen krachtigen oproep tot alle lieden van goe den wil om den toestand der haarsnijders te verbeteren. Staatkundig Overzicht Frankrijk.. De Matin kondigt het einde aan der Fransch-Turksche onderhandelin gen betrekkelijk de leening. Frankrijk zal aan Turkyë de noodige gelden verschaffen, op de ttcec volgende voortcaarden Ten eerste De Fransche Republiek zal twee personen van Franschen oorsprong aan stellen, ten einde de beicerhingen cn den staat der Turhschc schatkist na te gaan Ten tioeede Alle aankoopen van krijgs- en ander materiaal, zullen in Frankrijk moeten gedaan worden. Turkyë heeftalhoewel met eenigen tegen- n, doch door den nood gepraamddeze voorwaarden aangenomen. Turkye. De vrees van eene ministerieële krisis is voor het oogenblik geweken. Voorloopig zullen de ministers hun man daat behouden. Voor wat de oneenigheid met Griekenland betreft, wordt de toestand van dag tot dag meer gespannen. Koning Joris heeft de sa menstelling van het kabinet Venizeloz aan genomen. Als verzet tegen dit kabinet heeft Turkye een onbepaald verlof geschonken aan zijnen gezant te Athene verbtjvende. Spanje. In de Spaansche Kamer zal eerstdaags eene belangrijke bespreking plaats hebben, tusschen den katholieken af- geveerdigde van Pampeline, den heer Vos- quez de Mella en den heer Canalejas. Som mige bladen zijn van gevoelen dat uit deze bespreking wellicht eene ministeriëele krisis zoude kunnen oprijzen. der INTERNATIONALE TENTOONSTELLING VAN GENT. Het uitvoerond komiteit heeft de door don heer bouwkundige Van de Voordo ontworpen plans onzer aanstaande Tentoonstelling, in hunne algemeene lijnen goedgekeurd. Do bouwkundige legde er zich voorname lijk op toe zooveel mogelijk do gronden van St-Pielers-Aalst in hun huidigen toestand te behouden, in de breedste maten do bestaande beplantingen eerbiedigend en zorgvuldig do uitbreiding der onteigeningen vermijdend. Binnen kort zal men overgaan tot de aan kondigingder aanbestedingen voor hetoptrek ken der gebouwen, aan het Beheer bestemd, en die in de wijk van St-Pietors-Aalst zullen opgericht worden. Er werd besloten dat de Algemeeeno Be stuurders zich bij het algemeen lastenkohier zullen houden, in gebruik bij het Gemeente bestuur van Gent. Het Uitvoerend Komiteit bepaalde de be voegdheden en de machten der drie alge meen© besturen. De Beheerraad zal den Maandag 31 Oktober eene vergadering houden. Verslag zal er uitgebracht worden over de werkzaamheden van het Uitvoerend Komiteit. Do machinisten en stokers ran hot Zuiden, hielden in het Atheneum ocno vergadering, om over do voortzetting van de werkstaking fo sproken, toen tweo afgevaardigden van Tott'ous© kwamen en verklaarden dat do machinisten en stokers van Toulouse besloten hadden do staking voort te zotten, zelfs indien Bordeaux terug aan 't werk ging. De afge vaardigden waren van meening dat indlon liet Zuiden bleef slaken, or nog hoop was dat do andere nelten ook het werk zouden laten staau. De werkstakers van Bordeaux stemden daarop de voortzetting der staking. Op al do andere groepen is de staking zoo goed als geëindigd. Te Rijscl weigeren do stakers het werk te hernemen, zoolang do afgedankten niot terug aanvaard zijn. De aanslagen Het onderzoek over de verschilligo aansla gen wordt voortgezet.Dat ovor den aanslag in do statie van Trivy-Dompierro gepleegd, had voor gevolg, dat de lusschenlijdige statie overste, zekere Eduard Fonbonne, briefdra ger van lstoklas teMacon,aangehouden werd. De statieoverste bekende en werd in hot gevang van Macon opgesloten. Talrijko huiszoekingen zijn to Parijs en ïn den omtrek gedaan, in verband met de dyna- miolaanslagen aldaar in de laatste dagen go- pieegd. Dezo huiszoekingen hebben veelal geen uitslag opgeleverd, doch uit de stukken der liom, op do Pereirelaan gevonden, kon met zekerheid opgemaakt worden, dal ten minste een der daders thans in de handen van het gerecht is. Bij de mijnwerkers Het kongres der mijnwerkers werd giste ren te Lens gehouden voor de syndikaten van het Noorden, van Azin en van het Nauw van Kales. Aan de dagorde was er slechts een punt De werkstakingen. Het Noordersyndikaat bracht geene stem ming uit, daar de tijd ontbroken had om don toestand te hespreken. Do afdeeling van Auzin had voorgesteld do algemeene werk staking te stemmen uit solidariteit met do spoorwegwerkliedendoch daar dezo staking zoo goed als geëindigd is, werd het niet noodig geoordeeld de algemeene staking te stemmen. De afgevaardigden Lemal en Dackeville. van het distrikt Sallauminis, waar er werk staking is, vroegen de prioriteit voor do stemming der algemeene werkstaking. De stemming gaf den volgenden uilslag Tegen 61, voor 14, onthoudingen 14. De algemeene werkstaking werd dus ver worpen. De afgevaardigden van Sallaumines sloten zich dan bij een voorstel aan, dat door ver scheidene groepen gedaan was en de volgende punten bevattehot acht uren werk, hot minimum van dagloon, het pensioen van 2 frank op 50 jarigen ouderdordom on na 25 jarigen dienst. Bil de metsers Do metsers die nochtans besloten hadden hot werk to hernemen, hebben gisteren eeno nieuwe vergadering gehouden en besloten omniddelijk den werkdag van 9 uren te vra gen. Een kontrakt dat zij met de onderne mers aaDgingen, voorzag slechts den werkdag van 9 uren voor de maanden November tot Februari. Do voorzetting der staking werd gestemd. Wellmann verhaalt zi]n wedervaren Kapitein Wellmann verhaalt alsvolgt zijn wedervaren en het verlaten van den bestuur baren luchtbal Americana eene reis van 69 uren In het eerste deel van den tocht ging al les goed. Na over Nantucket getrokken to zijn, zetton wij nog 140 mijlen don weg in do zelfde richting voort. Wij waren dan in do goede baan, Oost-Noord-Oost. '8 Namiddags bevonden wij ons op 42 graden Noorderbreedte en 67 graden Wes terlengte, toen do wind plotselings draaide en ons naar het Noord-Westen dreef. De wind blies met eene snelheid van 30 mijlen per uur, en wy zelf droven met eene snelhoid van 25 mijlen. De evonwichthoudcr dreef op zee, doch in plaats van ons te bevoordeoligen, deed hy ten gevolge van het tempeest den luchtbal vreeselijke sprongen maken. De nacht was verschrikkelijk.

De Volksstem | 1910 | | pagina 1