Een hoog Bezoek mm De toestand in Portugaal 'T EEN EN 'T ANDER IS VERSCHENEN. De vliegmeeting van Etterbeek - Wat de Liberalen zinnens zijn Zestiende jaargang nr 800. 134 2 CENTIEMEN HET NUMMER Zondag 23 en Maandag 24 October 1910 iS» ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 tranken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. 444 TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. BUREELEN TE BRUSSEL I TE AALST 233, llaaohtschcn Steenweg, 230.1 Kerkstraat, E>. Telefoon 114 Bestuurder J. Van Nuffel-De Gendt. AANKONDIGINGEN KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0,G0 3e bladz. (groote regel) fr. 1,00 4C bladz. (kleine regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 RekIamen (per regel) fr. 2,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 3,00 Recht, herstel 1. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Voor ai.lk aankondigingen*, 7.ion wenden: E. TAMINIAU, 217, de Mc^odestraat, Brussel. De machtige keizervan Duilschland Voorzeker een der meest gezagvoe rende personen van den huidigen tijd komt heden dag Ilrussel of ficiöel bezoeken. Dit bezoek zal voor België wellicht de gelukkigste gevol gen hebben. Ook is het eene uitzon derlijke eer voor ons land met een bezoek van\vege_den Duitschen keizer vergast te worden. De socialisten ech ter maken zich gereed om de feestvie ring te storen en den keizer te ontha len op eene alles behalve vriendelijke wijze, door gejouw en geschuifel. Aan zulk dom gedrag mogen wij ons inder daad verwachten, vanwege de onhe- schofterikken die in vele socialistische kringen t huis hooren. Nochtans is het eene driedubbele fout. Daardoor zou den de Belgen aan een driedubbelen plicht te kort komen. De beleefdheid dwingt ons reeds voorafgaandelijk ons hoffelijk te gedragen tegenover den persoon van Keizer Willem. Immers de keizer vervult zelf eenen plicht van hoffelijkheid met ons te komen bezoe ken. Het is het antwoord op het be zoek van onze vorsten te Berlijn, die zooals wij ons allen nog goed herin neren, door de Duitschers met uitbun dige vreugde werden ontvangen. De Belgen zijn alzoo genoodzaakt aan den hoogen bezoeker eene prachtige en gulle ontvangst voor te bereiden. Het is daarbij eene daad van wijs heid, van overleg zulks te doen. Bel gië is onafhankelijk, zeker en vast, maar wij mogen toch niet vergeten, dat wij onze onafhankelijkheid voor een goed deel aan het Duitsche volk te danken hebben. Wij kunnen ons de weelde en zeker de vermetelheid niet getroosten de vijandschap op den hals te laden van zulk een hooggeplaatst persoon als den Duitschen vorst. Wat meer is, ons dunkens, is hel oen gevoel van dankbaarheid dat ons moet aansporen den Duitschen keizer hartelijk te ontvangen. En dit om eene drievoudige reden. Het Duitsche volk heeft al gedaan wat mogelijk is om de wereldtentoon stelling van Brussel ten volle te doen gelukken. De Duitsche afdeeling alleen is ruimschoots een bezoek aan de ten toonstelling waard. Het Duitsche Staatsbestuur heeft de overname van Congo door België, zoo spoedig mogelijk en zonder moeilijk heden te zoeken, erkend, terwijl Enge- geland dit tot nog toe niet heeft willen doen. De Duitsche keizer persoonlijk, heeft den dank verdiend van alle vredelie vende personen. Wat men ook moge zoggen, liet is een onomstootbaar feit dat keizer Willem al gedaan heeft wat mogelijk is om den oorlog af te weren en den vrede te behouden, iets waarin hij lot heden uitnemend geslaagd is. Over eenigo weken nog, meldden bijna O le grooto in- en uitlandsche bladen, dat de nobelprijs van den vrede, waar schijnlijk zou toegekend worden aan oen Duitschen keizer, voor al wat hij gedurende zijn leven gedaan heeft ten voordeeje van den wereldvrede. Het is kinderachtig, tegenover zu ke allerge wichtigste feiten mot beweringen af te komen, dat keizer Willem in deze of gene redevoering van Koeningsberg of elders eene al te oorlogzuchtige taal heeft gevoerd. In zulke gevallen heeft men niet de woorden, maar wel den geest der woorden te overwegen. Keizer Willem deed alzoo een be roep op zijne soldaten om altijd gereed te staan, om ten tijde van gevaar, ter stond op te rukken, ter verdediging van het vaderland. Welnu, mag een Keizersuike taal niet voeren, wanneer hij spreekt tot zijne krijgshaftige solda ten Is het niet zijn plicht als hoogste gezagvoerder van zijn rijk, te toonen dat hij des voorkomend, het gevaar stout in de oogen zou durven zien Keizer Willem wilde vooral de vader landslielUe aanwakkeren zijner solda ten en zijner legeroversten. En nog eens; we moeten niet zoozeer geen acht slaan op de woorden van een mensch, als wél op zijne daden. Welnu, de da den van Keizer Willem, getuigen ten volle in zijn voordeel en ter zijner eer. Zijne laatste redevoering aan de Uni versiteitsfeesten te Berlijn, heeft niet alleen de goedkeuring weggedragen van heel Duilschland, maar van heel de beschaafde wereld. Daar nogmaals zette hij zijne woorden in daden 0111, hij schonk 12 milliocn van zijn persoonlijk lortuin, om aan de Berlijnsche Hooge- school nog eene inrichting hij te voe gen van allereerste gehalte. Een per soon, een Keizer, die zoo met de beschaving van zijn volk medegaat, die de geestesontwikkeling van zijn volk ter harte neemt, daar kan, naar onze bescheiden meening, een volk gerust op betrouwen. Ilij zal al 't mogelijke doen, om een gebeurlijken oorlog, zoo zeer ingaande tegpn de beschaving, te vermijden. Verjaringen. 23 Oktober 18S4. De Koning: vraagt het ontslag- der lieeren ministers Victor Jacobs en Karei Woeste. 24 Oktober 1798. 41 Vlaamsche jon gens, door de Fransclien gevangen genomen tijdens den Boerenkrijg, wierden te Mcche- len doodgeschoten. 24 Oktober 1884. Twaalf honderd stu denten der katholieke Hoogeschool, vereeni- in het lokaal der algemeene studenten maatschappij en stemmen een adres aan de hccren Malou, Woeste on Jacobs, die zoo eervol van het bewind verwijderd zijn. Bij het uitgaan, zijn wanorders verwekt door dè liberalen dio schreeuwen Weg met de HoogeschoolWeg met de studenten De Leuvensche politie beschermt de op roermakers. Kattenvleesch. In ons land als ook in Frankrijk wordt voel peerdenvleesch geëten. Dat is tegenwoordig geene aardigheid meer en zelfs min of meer begoede burgers koopen een beafsluk van een peerd. In Duitschland vindt men meer smaak in de honden. Tc Berlijn worden allo weken rond de 400 honden binnen gespeeld. Alwie zijn bond'snachts op do straat laat loopen, mag zeker zijn dat hij 'sanderendaags al geveld is en gereed gemaakt om den ketel in te gaan. In Engeland is men verlekkerd op katten- vleesch. Te Londen alleen worden ieder jaar over de vijf millioen kilogrammen katten- vleesch opgesmuld. Men vindt in Londen 73 kooplieden die niets anders doen dan dage lijks de kallen opkoopen, juist gelijk onze beestenkoopmans in ons land, de pachthoven aftoopen om hunne koopwaar te zoeken. Normaalscholen van Hene gouwen, Do leerlingen der beruchte geu- zennormaalscholen van Henegouwen hebben zich aangeboden door den middenjury ten ge- talle van 43. Daarvan zijn er 25 gebuisd en hebben 18 hun diploma bekomen. Die leerlingen ontvangen hun onderwijs gansch kosteloos 't is de provincie die be taalt. De studiën duren vier jareu alles ge rekend on geteld kost elke leerling 1000 fr. per jaar dus 40U0 fr. per 4 jaar. Waar uit blijkt dat elke buis 4000 fr. kost en de 25 buizen het zeer eerbiedwaardig sommeken van meer dan honderd duizend frank. En zeggen dat de katholieken van Hene gouwen, willen of niet, daarin ook hun deel moeten betalen Afschaffing van den gods- dienstigen eed in Portugal. Het voorloopig bewind van Portugal heeft Donderdag een dekreet uitgevaardigd, waar bij de godsdienstige eed wordt afgeschaft. De woorden Ik zweer op mijne eer en mijn geweten voor God en voor de menschen en zoo belpe mij God en zijne heiligen wor den vervangen door do woorden Ik verklaar op mijne eer. In het Vatikaan. Z. Exc. Mgr Tacci, nuncius te Brussel, werd Dinsdag in bijzonder gehoor door den II. Vader ontvan gen. Uit Weenen, wordt gemeldt dat Z. II. in November bet zoo dikwijls aangekondigde consistorie zal houden, Zouden tot cardinaal worden verheven Mgr A met te, Mgr Boisletti, de patriark van Lissabon en Mgr Gramit di Belmonte. Deze laatste zal in de nunciatuur van Wee: e i vervangen worden door den nuncius van Brussel. EVSoresnet bij den koning. De voornaamste inwoners van 't onafhanke lijke Moresnet, tusschen België en Duitsch land, hebben in eene vergadering een comi- teit benoemd, dat vandaag bij koning Albert ontvangen wordt en ook een gehoor bij kei zer Wilhelm aanvragen ;a\ om in gemeen overlegde verdeeling van hun onzijdig grond gebied tusschen België en Duitschland te zien. De lange winteravonden komen met rasse schreden vooruit. Menig landbouwer zal weldra door regen, koude en sneeuw van zijn land achter de stoof geduwd worden; en vele stedelingen welen reeds niet meer boe de kinderen te paaien en stil te houden. Welnu wij willen aan onze lezers een middel aan duiden dat onfeilbaar alle verveling zal ver drijven en de winteravonden zal doen smelten gelijk sneeuw voor de zon. Heden Zatcr dag komt onze prachtige almanak uil voor bet jaar 1911. 'I Zal een echt juweeltje zijn en aan een ongelqoflijk lagen prijs afge leverd worden, 't Ware moeilijk hier al de hoedanigheden of zelfs den korten inhoud ervan op to geven, 't weze genoeg u te zeggen 'dat gij er behalve den almanak van 't jaar 4911 en do portretten van O. II. Vader Pins XMgr Mcrcier, Mgr Stillemans, on zen Koning Albert en de Koningin Elisabeth allerhande inlichtingen zalt vinden over De 'Pensioenkas, de KiezerslijstenNa tuurlijke T Vetensch appenEigen Haard, Slerrehunde, Nieuwe Legerteerenz. enz. Lachpoeder en grappen, alsook boeiende verhalen verden er ook niet in vergelen. De T1 'ever van den Duivel. - De Muzikanten van Itavensyde. Gered, cn andere nog. Voor dezen dio graag, een verzeken lezen, is er ook gezorgd prettige en dramatieke. De Markten staan er ook allen in. Nuttige beschouwingen over Weekabonnementen, over Landbouwbelangen, over Sprcchma- chieven. Over het vervaardigen van Jaar schriften en over de Posttarieven waarlijk alles wat men van noode heeft om goed en emakkelijk door de wereld to geraken 't Nuttige bij 't Aangename Dit alles beslaat 12 8 groote blad zijden, is in sierlijken omslag gebonden, en wordt aan den ongelooflijk lagen prijs van 10 centiemen afgestaan. N. B. De Almanak zal bij de verkoopers en in 't Bureel van af Zaterdag avond ver krijgbaar zijn. Staatkundig Overzicht Portugal. Uit Lissabon tcordtgemeld dat de aartsbisschop der hoofdstad aan den heer minister van Justicie. eenen brief heeft gezonden, waarin hij ver klaart, dat hij de Portugcesclie Republiek erkent en bijtreedt. Brazilië. De Amerikaanschc bladen kondigen de benoeming aan van den heer Alc Pecana, broeder van den Voorzitter der Argentijnsche Republiek, als minister van Brazilië te St-Petersburg. In de handels- en nijverheidstoereid wordt deze benoeming zeer gunstig onthaald daar de heer Alc Pecana gekend is als een groot geleerde, een uitstekende diplomaat en een schrandere ekonomistdie veel zal bij dragen tot de ontwikkeling der handelsbe trekkingen tusschen Brazilië en Rusland. Frankrijk. M. Riau, minister van Land bouwloclkc zijn ontslag heeft ingediendis nog niet vervangen. Men denkt dat zijn opvolger zal genoemd worden gedurende de zitting van den minis terraad, welke de opening der kamer zal voorafgaan. Men verzekert dat nog andere ministers zullen aftreden. Volgens zekere Fransche bladenzouden er nog andere ministers hun ontslag geven, ter oörzake der oneenighcid welke er bestaat tusschen M. Briand en minister Viviani. Duitschland. Naar gemeld tcordt zal de definitieve teks van hel ontwerp van grondwet voor Elzas en Lotharingen, dat reeds aan verschillende Duitsche gouver nementen onderworpen werd, in den ccrst- volgenden Pruisischen ministerraad worden vastgesteld. De Bondsraad zou reeds toe komende week het ontwerp behandelen. Indien alles goed gaat,kan het ontwerp in Januari in den Rijksdag besproken worden, wel te verstaan zoo cr niets onverwachts in den kabel komt. mSSSRSE^$S2m De Tweede dag der vliogmreüng van Etterbeek was l:o?l wat balangrijker dan de eerste. Het weder is eenigszins duister, doch kalm. Het plein is nog een slijkpoel.doch men heeft op eene grooto lengte een plankenvloer ge- legd, waarop de vliegtoestellen hunnen loop kunnen nemen. Laffont is de eerste om den plankenvloer te beproeven. Om 3 ure 7 min. doet bij zijn toestel buitenbrengen. Hij stijgt weldra op en beschrijft ver scheidene malen de ronde der piste, op eene hoogte-van 40 tot 50 meters. In de zwenkingen toont hij zich volkomen meester van zijn toestel. De Petrowski is zoo gelukkig niet als daags te voren. Ilij beproeft herbaalde malen op to stijgen, doch 't is vruchteloos. De motor wil niet werken en hij is gedwongen zijn toestel terug in zijn hangaar te bergen. Laffont daalt na 20 minuten vliegens neder. Ilij wordt geestdriftig toegejuicht. Om 4 ure 35 beproeft Darioli op te stijgen. Hij rijdt heelde plankenvloer af, doch gelukt er niet in omhoog te gaan. Het toestel rolt in het slijk, de wielen verzinken en het toestel dreigt om te slaan. De schroef wordt stuk geslagen. De vlieger is ongedeerd, doch zijn toestehis erg gehavend. De motor is onbruikbaar, do drijfboom gekromd. Koecklin gaat om 3 ure 55 de lucht in met bot toestel van Mev. Niel. Na 3 minuten keert hij gemakkelijk terug. Om 1 ure vertrekt Laffront andermaal en wederom legt bij een aantal ronden af mot eene zekerheid welke zeer bewonderd wordt. Hij daalt neder na eene vlucht van 15 minuten. Mev. Niel stijgt om 4 ure 20 op. Zij doet eene ronde van bet vliegplein en begint eene tweede. Haar toestel is echter niet heel in orde, want zij daalt geheel op het eindo van hot plein neder. Om 4 ure 30 gaat De Ilidder omhoog. Hij vliegt gedurende 5 minuten en komt zonder ongevallen beneden. Rond 4 ure 3/4 ziet men in de lucht den bestuurbaren luchtbal Ville de Bruxelles. Majoor Soucy heeft liet bevel aan boord. Na gedurende 20 minuten boven het vliegplein en do krijgslci gezweefd te hebben, keert de bestuurbare luchtbal naar zijne loods terug. De toijval. De tweede dag der vliegmeeting beeft veel bijval genolon. De groote oorzaak er van was do plankenvloer, welke Laffont, Kcoclilin, De Ridderen Mev. Niel toeliet, op to stij gen. Het leggen van dezen plankenvloer was een echt meesterstuk. Om (i ure 's morgends begonnen, lag de vloer om 3 ure gereed. Er waren 21 zwaar geladen kamions planken noodig geweest. De vloer had eene lengte van 220 meters en eene breedte van 15 meters. De kosten beliepen tot 7,000 fr. Danser komt naar Etterbeek Lanser,- die thans te St Job in 't Goor aan eeno vliegmeeting deelneemt en te Etterbeek niet kan mededingen, heeft laten wolen dat hij den tocht St Job in 't Goor naar Brussel- Etterbeek zal wagen, zoodra liet weder goed is. Hij zou's anderendaags van Etterbeek terug vertrekken. Donderdag voormidddag vergaderden de liberalo kamerleden te Brussel onder liet voorzitterschap van den lieer Neujean. Meest al de leden waren aanwezig. De 2 nieuw ge kozenen, de Ileer Royer van Antwerpen, in vervanging van M. De Lalieux en do Heer May, do Nijvclsche jood, werden fel opge merkt en druk omringd. Om half elf begon do vergadering. Er was over niets anders spraak dan over den tegen- woordigen politieleen toestand. Wat or alle maal in die vergadering verleid werd, weten wij niet, daar de liberale gekozenen verplicht zijn oen slot op hunnen mond te houden.Toch hebben zij iets medegedeeld, namelijk dat zij allen eensgezind waren. (Dat wisten wij al over lang, bot was du3 niet meer noodig zulks nog mede te deelen). Er zal in ieder geval eene bespreking uitgelokt worden over de algemeeno politiek der regeering. Zij zullen uitleg vragen over de veranderingen toegebracht in de ministeriën. Zij zullen al hunne krachten gebruiken om de eenmaking der kieswetten als eerste punt op de dagorde te brengen. Zij zullen dan de toepassing de Evenredige Vertegenwoordi ging vragen in alle kiezingen. Voorts zal de liberale linkerzijde krachtdadig werken tot de verwezenlijking van haar schoolprogram ma. De Heeren Masson van Bergen on Buis set van Charleroi zullen het staatsbestuur rekening vragen over de niet aanvaarding der provinciale normaalscholen van Hene gouwen. Op voorhand reeds, zonder het antwoord af te wachten van den minister op die Inter pellatie, zal de linkerzijde deelnemen aan de protestbetooging te Charleroi. Verscheidene leden verklaarden hierop dat zij aan die bo tooging zullen deelnemen. Do liberalo gekozenen, om te toonen dat zij toch iets serieus te doen hadden, zouden wer ken aan de oplossing van de pensioenwetten on van do vastheid van bediening van allo soorten van bcamten. De liberalen hebben ten slotte aangedron gen, opdat alle liberalo gekozenen, standvas tig, voortdurend de zittingen zouden bijwo nen. Op dit punt vooral werd er gesteund en wo mogen verzekerd zijn dat de aandrang op dit laatste punt vooral, voel heviger nog is ge weest als dat do liberalen het nu bekend maken. Dat is hunne taktiok. Wat do libe ralen zullen doen in de aanstaande kiezing is heel natuurlijk zij zullen veel blaten en weinig wol voortbrengen. Vaderlandsliefde Talrijke Porlugeezen hebben uit vader landsliefde aangeboden hunne fortuin op to offeren, om onmiddelijk de buitenlandscho schuld te betalen. Ook komen dagelijks min of meer belang rijke sommen in bet ministerie van finan ciën toe. De staatsbedienden, soldalen en mariniers schreven aan bet ministerie, dat een doel hunner jaarwedde mag in de Staatskist ge stort worden. Voor Koning Manuël Uit Lissabon wordt geseind, dat bet gou vernement zinnens is aan Koning Manuël zea persoonlijke eigendommen te laten, waar door do afgedankte Koning eene rente van ongeveer 500,000 fr. zou hebben.

De Volksstem | 1910 | | pagina 1