De vermindering der werkuren 'T EEN EN 'T ANDER Eene sociale school Keizer Willem bezoekt flen japaneoschen Toren - te Lauen. De terugkeer van de -Bruxeilesville- JLJ? C3r J.E2 ~B' 33 Zestiende jaargang nr 800. 140 2 CENTIEMEN HET NUMMER Zondag 30 en Maandag 31 October 1910 Reeds meermalen hebben wij dit be langwekkend vraagstuk onderzocht en besproken. Dezer dagen hadden wij het genoegen de inrichting van het tienurenwerk in de Filulure et Fille- ries Réimies te verwelkomen, alsook eene "vermindering van drie kwaart uurs te. kunnen danken aan het Be stuur der Filatia-e du Canal. De heeren dier beide fabrieken zijn dus vastberaden den goeden weginge slagen en zullen welhaast, zonder twij fel, door andere nijvcraars gevolgd worden. Het is ons eene jangenamo en tevens duurbare taak aan een zoo volkslievend en vooruitstrevend werk onze goedkeuring en onzo medewer king te gunnen. Wanneer wij een zeker getal jaren in ons geheugen terugblikken, dan vinden wij den akeligen lijd terug, toen men de, nijverheid misbruikte, orn zich Onderling te kórt te doen, door eene onverbiddelijke mededinging, waarvan de hoofdspilwas 't aanhou dend rcrmeerderen der voortbrengst. Die vermeerdering draaide af uitsluite- lijkop den rug der werkliekqu en werd gedreven door het altijd langs om meer verlengen der werkuren. Men had berekend dat een mekaniek op dertien of veertien uren meer voort brengt dan b. v. b. op 10 uren, 't. t. z. als wanneer de werkijd korter is. Voor een levenloos werktuig is dat on betwistbaar zoo, mits de snelheid van "werken dezelfde blijli. Maar men had - tevens ook berekend, dat een werkman noodzakelijk meer zou voortbrengen op een meerder dan op een minder getal werkuren. En zoo werd de werkdag maar altijd aan uitgerokken, terwijl de werktui gen steeds volmaakter werden opge bouwd en daardoor namelijk in sneller en sneller vaart konden worden rond gedreven. Die toestand bad voor na tuurlijk gevolg eene tastbare vermeer dering van voortbrengst. Nochtans werd bet van lieverlede meer om meer duidelijk, dat de voortbrengst der werktuigen niet aangroeide in verhou ding der aangroeiende snelheid der mekanieken. De rekening was aus mismaakt, aangezien men uit het oog bad verlo ren, dat een mensck geen zielloos werk tuig is, dat door uitwendige drijfkracht wordt gedreven, maar dat hij zijne krachten put alleen en uitsluitelijk uit zich zeiven, naar gelang de sterkte van zijn lichaamsbouw en de kloekte van zijn voedsel, dat de brandstof is, welke de levenskracht verwekt, zooals de brandkolen in een stoomketel. Doch terwijl de stoomkracht mits kolen en water als onuitputbaar is, en dat bet mekaniek maar altijd draait en voortbrengt, stuit de menschelijke kracht tegen de onvermijdelijke ver moeienis en tegen de eindelijke uilput ting der krachten. Buiten zekere palen moet de menschelijke kracht het opge ven tegen de mekaniek en zoo komt het dat de werkelijke voortbrengst op den langen werkdag niet meer in ver houding blijft met de berekende pro ductie. Wanneer de werkman vermoeid is en uitgeput van krachten, dan draait het werktuig zonder voordeel, het maakt slecht werk en verprost de grondstof tot een ontzaggelijken hoop van afval. Het is niet moeilijk om schatten wat groot verlies de lange werkuren aan de nijverheid berokkentsteenkolen worden opgebrand, kostelijke meka- nieken en riemen versleten, olie ver spild, verlichting en verwarming ver kwist, grondstof verprost, de werklie den worden afgebeuld, hun leven ver kort en het ras tot eene verzameling van hleeke en krachtelooze menschen schimmen ontaard. Dit alles is onbetwistbaar en door de lange ondervinding geslaafd. Doch, indien dit zich toepast op de werklie den in 't algemeen de jongelingen en mannen niet nitgezonderd dan voorzeker is de toestand erg in de tex tielnijverheid, die grootendeels door vrouwen en jonge meisjes moet wor den uitgevoerd, die gedurende den heelen werktijd standvastig moeten op de voeten slaan of rondloopen. Nie mand zal ontkennen, dat elf uren en meer aan zulk een werk te lastig q voor zwakke schepsels en dat niet zelden hunne gezondheid daardoor wordt gekrenktmaar ook dat het geleverd werk in der daad niet in ver houding kan zijn met 't.gene zou wor den voortgebracht in de volle kracht des lichaams en met de frisscho vlug heid der onvermoeide handen. De lange werkdag, in zich zeiven stoffelijk beschouwd, moet noodzake lijk alleszins de allernadeeligste gevol gen hebben-; en inderdaad de cijfers der statistieken bewijzen, dat de ver mindering der werkuren geenszins de voortbrengst merkelijk vermindert, maar dat integendeel de dagloonen vatbaar "zijn voor vermeerdering, zon der de belangen der nijverheid te krenken. (Vervolg irreen toekomend nummer). Verjaringen. 30 Oktober 1822. Besluit van Koning- Willem door hetwelk geenö personen, die de Nederlandscho taal niet machtig zijn voor de openbare ambten zullen mogen voorgesteld worden. 30 Oktober 190(3. Dood te St-Denvs- Westrem van baron Surmont de Volksberge, senator, gewezen minister van Nijverheid en Arbeid. 31 Qktober 1886. De Koninklijke Akaclemie van geneeskunde huldigt het borst beeld in van haren stichter J. B. Nothomb. Almanak der Volksstem. Beste lezers, indien gij een allernuttigst en aangenaam boek voor u en uwe kinderen be geert, vraagt aan onze verkoopers den Al manak der Volksstemeen groot boekdeel, dat slechts aan den prijs van tien centiemen verkocht, wordt. Daar zalt gij lezingen in vindqp, welke den geest verrijken met ken nissen en het hert goede gevoelens inprenten. Het is een boek dat u zal nuttig zijn, niet alleen gedurende het jaar 1911, maar zelfs gedurende gansch uw leven. Er zijn er nog een zeker getal beschikbaar, doch de stapel smelt dagelijks gelijk do sneeuw voor de zon. Vraagt dus zonder uit stel den Almanak der Volksstem. Nieuwe nijverheid. To Altons in Duitschland is een nieuw fabriek gesticht die den vischafval bewerkt. Dagelijks worden er 30,000 kil. verbruikt. Het vleesch en de graten worden gedroogd in eenen cylinder, verwarmd bij middel van warme lucht. Men trekt er vervolgens door vescheidene behandelingen 15 tot 30 per cent olie en vet uit, welke in de nijverheid kunnen benuttigd worden. Het overschot wordt verbrijzeld en gema len tot eene soort van bloera, welke dient om varkens te vetten. Geldigheid der reiskaar ten. Daar het Dijnsdag Allerheiligen is zij n de reiskaarten heen en weer, heden Zon dag in do statiën der spoorwegen genomen, geldig tot Woensdag avond. Opslag aan de spoorwegbe dienden. Door de duurte der levens middelen zijn er sedert eenige weken aan den heer minister van spoorw egen verschei dene vragen tot opslag gezonden door zekere bedienden van den ijzerenweg. De heer mi nister heeft de zaak ter studie gelegd en wij vernemen dat de kommissie weldra haar oor deel zal doen kennenIndien de duurte der levensmiddelen meer uitgaven van de bedien den eischt dan vroeger, is het billijk dat deze lieden eene vergoeding ontvangen. De slaapziekte overwonnen. Op het wederlandsch congres voor behande ling van krankzinnigen, thans gehouden te Berlijn, heeft Dr Erlich. de beroemde uitvin der van het syphilisch neslrijdend middel 606 aangekondigd, dat hij er toe geraakt was het serum of bloedwet van Dr Koek. te gen slaapziekte, in zoo verre te verbeteren dat aanwending er van do levelingen of mi' croben der ziekte totaal vernielt, zonder te schaden aan het organisme van den lijder. Wordt zulks bevestigd, dan zal Dr Erlich eens te meer als weldoener der menschheid mogen aanzien worden. Betreurenswaardige be slissing. Eveft als i,n verschillige gar- ni/.oensteden was te Hasselt eene militaire kring gesticht en den dag der opening, Maat- dag 24 October, warén er 150 soldaten aan wezig. De eerw. h. Delvnie, bestuurder van de sociale werken te Hasselt, vond het raad zaam den kolonel-bevelhebber te verwitti gen, ofschoon er niets was dat de soldalen het regelmatig volbrengen van hunne 'ien1 sten kon beletten. En weet ge wat liet antwoord was De correspondent van den Patrwtx :aat het weten. Een garnizoensbevèl, waardoor aan de sol daten het bezoek van het lokaal verboden wordt. De militaire kring van Hasselt wordt dus door dien kolonel gelijk gesteld met zekere andere huizen, welker toegang te recht door de krijgsoverheden aan de soldaten ontzegd is. Premiën voor de treinbe- dïenden. Aan het treinpersoneel wor den zekere regelinatigheidspremiën toege kend. welke echter volgens een zeer oud stelsel toegekend, aanleiding gaven tot vele on regel mat igheden Thans bostndeert bet donartement van spoorwegen een ontwerp dat die onregelma tigheden zal doen verdwijnen, door het toe kenden van vergoedingen per uur werkelij ke» dienst. Velen onzer lezers weten misschien nog niet, wat eene sociale school eigenlijk is. wat zij.beoogt.en „IHfceL, zuJkQ bestaat. Wij gaau hierover eenige 'regelen uitleg geven. Te Antwerpen bestaat er sinds 3 jaren zulke school. Die school bestaat in. het. geven van eene reeks sociale lessen ddor bevoegde mannen. Priesters en leeken, die op de hoogte willen geraken van den socialen toestand en bijzon der bezield zijn om mede .te werken, om de katholieke sociale werken te doen groeien, komen daar 2 maal per week te gader. De sociale school tracht door hare werking ver standige volksleiders en begaafde volksrede naars tc vormen, om overal het goede woord te kunnen gaan verspreiden. Zulke taak is uiterst moeilijk en daarom ook is het noodig dat er aan het hoofd van zulke inrichting mannen slaan,met wil en moed, doorzicht en beleid, mannen met groote kennis envooral ruslelooze werkzaamheid. Om de lezers een beter gedacht te geven van wat de sociale school is, kunnen wij niet beter doen, dan hun een overzicht geven van de werkzaamhe den, die zij gaat verrichten van af November tot December. Dinsdag, 8 November spreekt E. P. Per- quy. Doctor in Sociale Wetenschappen over: Het Kapitalistisch Grootbedrijf. Dinsdag, 15 Nov. E. H. Prims, Licentiaat in Zedelijke en Historische Wetenschappen over Dagloonstelsel, Arbeidscontract, Ver zoeningsraden Dinsdag, 22 Nov. E. P. Claes. Doctor in Sociale Wetenschappen over De Kritiek van het Kapitalisme, Economisch en Sociolo gisch Dinsdagen, 29 Nov. en 6 December, Advo- kaat Sluyck, over: «StaatsburgerlijkeGrond begrippen Dinsdag, 13Dec.. Adv. Van Oeckel, over: De Verbetering der lagere Toestanden onzer Economische Maatschappij door Eigenhulp en Staatshulp Dinsdag, 20 Dec., E. H. Dryvers, over Is de Godsdienst in het Economisch leven betrokken Op de Vrijdagen, behandelt men vooral practisclie vraagpunten. Op 11 November, E. II. Prims, over Volksontwikkeling op 18 Nov., E. P. Perqny, over Werkmanskringen op 25 Nov., M. J. Van Dyck, over de Vak- vereenigingen - op 2 Dec., M. Van Spil- beeck, over «Liefdadigheid en Sociale Wer king op 9 Dec., E. P. Janssens, over Studiekringen» op 16 Dec., E. H. Delmot, over de Positieve vorming in de patro naten 23 Dec., E. H. J. Janssens, over de Zeden en Godsdienst in de groote stad Zooals met ziet, is het programma zeer verscheiden. Ook kunnen wij verzekeren, dat degenen <iio het verstand hebben die prachtige Essen te volgen, er de beste vruch ten van meedragen. Zulke «Sociale Schoian» zouden overal dienen tot stand te komen, als navolging van de werking van het Duitscho j Katholieke Centrum Men w tt, dat Leopold II verschillende grootache gedachten in 't hoofd droeg om Bel gië met verscheidene .-««. »*.ken te verheerlijken. Ongelukkig genoeg, heeft de groole handelskoning zijn w*--» «-heel kunnen voltrekken. Een van die praclitw ken is do Japaneesche Toren te - evens den grooten openbaren weg gelegen. Deze Ja paneesche Turen no echte eigenaardigheid voor wat don stijl en bouwtrant betreft. Hij bevat 5 groole v-miepingen en bereikt een hoogte van zoo het geheugen mij niet bedriegt van diep in ifc veertig meters. De schildering die nog niet lang af is,moet zoo rond do anderhalf millioen hebben gekost. Dat is nu voor het schoone, voor het oogslreelende, iets dat wij in het leven zeker noodig hebben maar binnen in den Toren is er vooral nuttig en degelijk werk gemaakt. Men heeft er een Belgiscii-Japaneesch Museum ingericht. Daarin kan men volledig zien welke de handelsbetrekkingen zijn, welke België reeds heeft met Japan en omgekeerd. De voortbrengsels en de bijzonderste plantensoorten, dio Japan oplevert, liggen er bijeen gezameld. Het is daar dat Keizer Willem met zijn gevolg Donderdag namiddag een kort bezoek heeft gebracht. Een kort bezoek, ja, want de tijd werd kort en er bleef nog zooveel te zien. En zeggen, dat er mensclien naar Brussel komen, en die meenen op 2, 3 uren alles te hebben gezien De Keizer wierp een vluchtigon oogslag op het ingerichte museum en drukte er zijne bewondering over uit. Daarna beklom hij met zijn gezelschap den Japaneeschen trap en klauterde tot het hoogste van den toren. Hier genoten de bezoekers een heerlijk verge zicht over Brussel en zijne omgeving. De Toren van St. Gudula, van het stadhuis, van 't Justicie paleis, de talrijke torens der andere openbare gebouwen, de parken en openbare pleinen, de Brusselsche zeehaven. Laeken, Schaarbeek, Heemsbeeck, en de andere omlig gende dorpen boden aan de verrukte oogen der bezoekers een allerprachtigste panorama. Nog eenige weken en dan zal insgelijks do toegang van den Japaneeschen Toren en van het Belgisch-Japaneescli Museum aan het publiek verleend worden. Dan zullen wij ook eens de plaats gaan bezoeken van waar de groote Keizer Willem en zijn schitterend gevolg hunne oogen hebben kunnen laten ronddwalen over de heerlijkheid van de Brusselsche kunst- en natuurgewrochten. Staatkundig Overzicht Griekenland.Het gerucht lieg te Ber lijn als zoude er een oproer losgeborsten zijn in Griekenland Dit nieuics is van allen grond ontbloot. Integendeel de tegenstrevers van den heer Venizelos zijn lot betere gevoelens gekomen, en men zoude zelfs op cone overeenkomst mogen hopen. Turkyë. De heer Bompardgezant van Irankrijk te Konstantinopcl, heeft op eens deze stad verlaten om zich te Palermo te vestigen. In de politieke kringen wordt dit plotse ling vertrek hevig besproken. Frankrijk. De Radical verwacht niet alleen 't ontslag van M. Vieianimaarvan nog andere ministers, wanneer de minister raad de wetsontwerpen betreffende de sta king der cheminots zal te onderzoeken krijgen. De G"aulois voorziet eene nieuwe radicale partijgroepeering, tegen M. Briand gericht, niet aan 't hoofdMM.Clemenceau en Viviani en met eene zuiver anti-clcricalc politiek. Wij meldden gisteren reeds dat de Kongo- boot Brlxellesville, Dijnsdag aanslaande, te Antwerpen mag verwacht worden. Ziehier do namen der terugkecrcnde amb tenaars Voor bet ministerie van koloniën M.M. Jensen, Maurice de Hemricourt, Droz Geers, Loubergs, (lourcelles, Derooy, Decostcr, Su- tinnen, Laihic, Kosten, Depauw, Humbert, Haak, Fievez, Gillot, Nowkens, Schmidt, Reincrsten, Cloquet, Menge, Lindberg, De- batselier, Nilsson, Vandenhf rg, Hannocq. Voor de Kongospoorv.egen MM. Van Iloock, Lordong, Bor^ogna en Corpusier. Voorde S. A. B. MM. Plain en Graqvist. Voor de Znid-Kameron M. Klose. Voor de Kassaïmaatachappq MM. Carl. Otto, Gat», Straven, Tayaert de Borms, Vandenkerckhoven en Maeorps. Voor de N. A. H. V. M. Decuvper. Voor de Afrikaansche handels- en finan- cieele maatschappij MM. Macnuaught Va- loro, Bero. J Voor de LomaniM. Vandreeckhout, ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle posibureelen van het land. EERSTE UITGAAF, f4 uren 's avonds. TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. 'BUREELEN TE BRUSSEL 230, Haachtschen Steenwecjj 230. TE AALST 9, Kerkstraat, O. Telefoon 114 Bestuurder J. Van Nuffet-Dc Oendt. AANKONDIGINGEN KI. aank. O tot 4 kl. reg.) fr. 0 fiO 3*hliwit. (i*roo renege I) fr. 1 00 4* l»ladz. (kleine regel) fr. 0,30 Fiuanc. aankon..(perregel) fr. 2,00 RekIamen (per regel) fr. 2.00 C.etneugd nieuw s (per regel)fr. 3,00 Recht, hers teil. (por regel) fr. 2.00 Overlijden (per regel) Ir. 2,00 VAAR M I E .M\RnNDir,l\<)r\. zich WMXDKN E. TAIVI2NIAU, 217, de Mét-odestraat, Bruosol.

De Volksstem | 1910 | | pagina 1