BUITENLAND. De verovering der lucht 'T EEN EN 'T ANDER Zestiende jaargany n' 830. 141 CENTIEMEN HET NUMMER <<i! Bestuurder J. Van Nuffcl-De Gendt. Allerheiligen Allerzielen. De Socialistische Kapitalisten. EDELE ZELFOPOFFERING DU ITSCH LAN D DijnstJag f est Woensdag 2 Blcvemlsei' ISIO ™'V1 F\~ ABONNEMENTEN- Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van hel land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. H3 Gsr 3E3I JCLa u£k. HO EUREELENs TE BRUSSEL I TE SftLST 230. Kaachisshcn S?ees,we& 230.! G>^ KorlcwtrRat, Telefoon 114. AANKONDIGINGEN KI. «ank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0,60 3® bladz. (groote regel) fr. 1,00 4® bladz. (kleine regel) fr. 0,30 Fiuooc. aankon, (per regel) fr. 2,00 fr *00 Reklnmen (por regel) Gemengd nieuws (per regel) fr. 3,00 Hecht, herstelt, (per regel) fr. 2,00 Oerlijden (per regel) fr. 2,00 Voor ALLR AA\KO\DKiIXOK\. ZICH WBNDI'.N' E. TAMENfAU, 217, de Méeodeslraai, Brussel. Volgans oude Vlaamsche gewoonte wenscben wij aan alle onze lezers en lezeressen eenen zaligen Hoogdag. Allerheiligen. Heden juichen alle christenen der gansche katholieke we reld en brengen hulde aan alle bewo ners des hemels, zoowel aan de onbe kende heiligen, als aan dezen welke door eene plechtige uitspraak der II Kerk, aan onze vereering aangeboden zijn. Deze ontelbare schaar van heiligen welke nu voor alle eeuwigheid de hemelsche genuchten genieten, hebben hier op aarde geleefd in dezelfde om standigheden als wij zij hadden de zelfde neigingen als wij, zij waren blootgesteld aan dezelfde gevaren en zij hadden dezelfde lasten en moeilijk heden van het leven te dragen. Bezield met eenen stalen wil hadden zij het oog slechts gevestigd op de on vergankelijke goederen des hemels, V\ .ke eeuwig duren en zij aanzagen als ijdele nietigheden alles wat aardsch en vergankelijk is. Aks kinderen des lichts, keerden zij zich tot de zon van waarheid en wijsheid, tot God die allo herten verwarmt en de verstanden be straalt en zij ijlden niet zooals zoovele anderen, naar een schemerlicht van schijngeluk, alwaar duizende en dui- zende den dood vinden. Het is die stalen wil, welke alle hunne daden en woorden gedurende de weinige jaarkens van dit verganke lijk leven bestuurde, die hen de over winning heeft doen behalen en hen tot do glorie des hemels heeft gebracht, alwaar zij uit de handen van den recht- veerdigenGod de onuitsprekelijke rijk dommen en altijddurende vreugden hebben ontvangen. Welke les voor ons I Waarom zou den wij niet kunnen hetgeen zooveel andere vermoogden?.. Ach, laat ons vandaag de hulp van; onze vrienden des hemels afsmeeken, opdat zij door hunne voorspraak voor ons zouden bekomen, dat wij op zulke wiize in dit aardsche tranendal mogen 'leven, dat wij als verzekerd zouden mo gen zijn van de eeuwige helooning, welke God aan alle zijne getrouwe dienaren geeft. Een somber klokgebrom weergalmt van torenspils tot torenspits en roept in dichte scharen de geloovigen ter kerke. De outaren zijn met rouwfloers omhangen, de priesters hebben hunne feestgewaden afgelegd en in plaats van het blijde Gaudcamus, dat dezen mor- gend aller herten deed trillen, klinkt nu het sineekend Requiem. Gelijk eene goede moeder, welke aan de ongelukkigste barer kinderen de meeste liefde toedraagt, alzoo keert de HKerk ha re blikken tot dezen die, alhoewel verzekerd eens in de glorie des hemels aan te landen, toch nog niet voldaan hebben aan Gods rechl- veerdigheid en nu in het vagevuur hunne schulden uitboeten. Ach in deze plaats van lijden bevinden er zich misschien zielen welke ons zoo duurbaar zijn en die ons toeroepen Miseremini, miseremini. Ontferm u over ons lotgij ten minsten die onze vrienden zijt! liet is misschien de stem van eenen vader, van eene beminde moeder, van eenen broeder of zuster. Ach, laat ons niet ongevoolig zijn aan hunne smeekingen. De tijd vari verdie nen is voor hen voorhijdoch zoolang wij op de wereld zijr,, kunnen wij boe ten voor ons en voor hen en alzoo vol doening schenken aan de rechtveerdig- heid des Iieeren. N'akon wij dus gebruik van de hu'p- middelen die do H. Kerk ons ter hand stelt een vurig gebed of ander goed werk tot verkorting van do pijnen der zielen ged.an is veel heilzamer dan alle ijdel praalbet.an, dat men soms op de kerkhoven ziet.Ware Christenen weigeren op de graven alle kroonen en bloemen, aangezien dit g.hruik een heidenschen oorsprong heeft en niets aan do zielen des vagovuurs kan baten. Viaren wij dus in den echten Chris ten zin den grooten hoogdag van Al lerheiligen. Mochten wij ook eens tot loon van ons echt christelijk leven den hemel binnentreden. Helpen wij zooveel wij kunnen de lijdende zielkens des vagevuurs. Elk van hen, door onze tusschenkomst uit den kerker van het vagevuur verlost, zal vol dankbaarheid bij God eene krachtige hulp zijn tol onze eigene zaligheid. VeB*jaa*ing. 1 November 1803. Onthoofding- op de Groote Markt van Brugge van den roover Baekelandt en ran gausch zijne bende. Koüandschs Do Nieuwe Rotterdamsche Courant schrijft Wijl de aardappeloogst in een gedeelte van België en in het Noorden van Frankrijk mislukt is, was in de vorige maand de Neder- landsche handel in aardappelen bijzonder le vendig. Vlaamsche kooplieden kochten in de zuidelijke provinciën alle aardappelen op. welke te krijgen waren ja, zelfs de aardap pelen die in andere jaren alleen voor veevoe der gebruikt werden, gingen nu tegen goede prijzen van de liand. België kocht in de vorige maand rnim 12 millioen kilogr. aardappelen, die bijna allen uit ons land kwamen. Nederland zond namelijk 11,551.445 kilogr. Een groot gedeelte daarvan werd weer naar het Noorden van Frankrijk uitgevoerd. Onze uitvoer naar Belgie in de eerste 9 maan den van dit jaar bedraagt reeds over de 35 millioen kilogr. Duiische diamanten. Gedu rende den derden trimester van 1909 en 1910 hebben de mijnen in Duitsch Zuid-West Afri ka opgebracht Kolmanskop 1909 40,325 kar. 1910 33,933 Ukie 11,185 11,444 Andere mijnen 5,191 47,242 56,701 m 92,619 Bijgevolg in denderden trimester van 1910 35,918 karaat meer dan in hetzelfde tijdspan in 1909. Oe Brusseïsche Test-Soon* stelStsig,DöT November eindigt on- wederroepelijk de Brusselsche Tentoonstel ling. Van dien dag af hehben de abonementen geene weerde meer. Om redenen van belang vor de Tentoonstelling zullen de galerijen toch nog openblijven tot 12 November, doch van don 7 tot den 12 November zullen geene ingangskaarlon meer afgeleverd jvorden dan aan den prijs van 2 franken. SrsofbQuwk&anrJige Tcntoon- sSslïireg. De hofbouwkundige Tentoon stelling is heden geopend en zal Woensdag avond slechts gesloten worden. Zij is zeer merkwoerdig en verdient de belangstelling van eenieder. De ingang dezer Tentoonstel ling is Avenue de la Renaissance. Onze missionarissen. Een telegram uit Matadi heeft het droevig nieuws emeld der dood eener zuster van Liefde van Gent. Zuster Joanna, (jufvrouw Seraphina De Groote van Loochristy) is den 11 Octo ber overleden, in het hospitaal van Kinkanda, waar zij sedert 9 jaren, de zieken met held haftige liefde verzorgde. Voor do eersta maal in April 1901 naar Kongo vertrokken, koer de zij er terug op 22 April 1909, na een kort verblijf in België. Ilaar naam zal in zegening blijven, en groot zal hare belooning zijn in den Hemel Benoeming. Pater Dr J. Nou- wers, van het Norbertijner Order, die in Ne derland den breeden grondslag der katho lieke middenstandsorganitie logde, is be noemd tot Procurator-Generaal zijner orde en levens tot Rector aan de hoogeschool dier Orde, te Rome. Be verdeeisng wan het mil- JOCHi M. Scbollaert, minister van we tenschappen en kunsten, heeft, naar verze kerd wordt, do verdeoling van hot millioen, bestemd om hot vrij onderwijs aan te moedi gen en in 't bijzonder do wereldlijke en gedi plomeerde onderwijzers, als volgt geregeld Het crediet zou in drio paarten verdeeld wor den, waarvan een zou bestemd zijn voorde schoolgebouwen, een ander voor de Belgi sche wereldlijke en Staatkundig Overzicht Frankrijk. Het debat in ie Fr arische Kamer werd gisteren voortgezetDe socialist Briquetbeweerde dat het gouvernement de toet had geschonden door aan de cheminots het recht van staken te ontkennen door de toepassing van ie militaire toet. M. Briquet protesteerde ook tegen de be schuldiging van Briand, als zouden de che minots eene oproerige en politieke beweging hebben aangestoken. M. Briand verklaarde te hehben gezegd, dat de staking door het drijven van zekere leiders een revolutionnair en anarchistisch karakter moest aannemendoch dat hij van af den eerst en ^ag de overgroote meerder heid der spoorwegarbeiders vrijgesteld had van dit verwijt en zij er de regeering dank baar voor zullen zijn. M. Briquet besluit met te zeggen dat zoo er een complot bestondhet aan den kant der maatschappijen teas, met medeplichtigheid der regeering. Na eene redevoering van M. A Ibert Tho masdie beweerde dat de staking geen oog en- blik oproerig is geweest en het gouvernement er weet dat het niet eerlijk was geweest in de onderhandelingen, gaf M. Briand eene uiteenzetting van de onderhandelingendie gevoerd zijn. Tot het laatste oogenblik toe is de regeering in aariraking gebleven met de afgevaardigden van de vakvereenigingen. De staking is te kwader trouw afgekondigd. Men zal we.l doen ei" zich aan te wennen den arbeiders te verteilen, dat zij ongelijk heb benwanneer zij hun woord breken. Het gouvernement sou voornemens zijn te vragen dat de Kamer Zaterdag zou zete len, om een einde te kunnen stellen aan dit debat. In de namiddag zitting werd Briand hevig door Jaurès aangevallen. De zifting was zeer woefig, en verscheidene leden kwamen met ordevoorstellen voor den dag. Ten slotte toerd er heslist dat Zondag namiddag ook Kamerzitting zou gehouden xoorden. Inde zitting van Zondag werd de. volgen de dagorde gestemd. De Kamer laakt de sabotagehet geweld, de antivaderlandsge- sindheid, verklaart (lat de maatregelen door het gouvernement genomen goed waren en heeft vertrouwen in het gouvernement, voor het vrijwaren der belangen des lands en de rechten der spoorweg werklieden. Deze dagorde icerd aangenomen met 388 stemmen tegen 91. Verspiedlngszaak.Uit Cherbourg wordt gemeld dat eene verspiedingszaah is ontdekt aan boord van de onderzeesche boot Messi- dor, waarvan verschillende inwendige doe len 's nachts gefotografeerd werden. Turkye. Het is nog niet zeker dat de Duitschers er zullen in toestemmen de lee rling te. doen. Evenwel beweert men dat de Duitsche bank in overeenstemming met de andere bankhuizen aan De Por te een voor schot zou doen van 62,600,008 frank, aan 6 OjO. Perzië. Turkye heeft moeite om zelf zijn zaken te beridderen en heeft nu nog troepen, in Perzië gezonden, om er eene ben de te verjagen welke, dikwijls rooftochten doet op Tursch grondgebied. Perzië heeft wel aangedrongen opdat Turkye zijne troe ven zou terugroepen, doch de Turk hoort niet. Oostenrijk. M. Djuvara, minister van Bnitenlanasche zaken in Roumanie, is op reis om te Weenen, Berlijn, BrusselLon den en Parijs te onderhandelen over den toe stand in de Balkans. Spanje. De gevolmachtigstc minister van Marokko en de Spaanschc minister van Buitenlandschc zaken, hebben Zaterdag eene ventre bijeenkomst gehouden, om den toe stand in Marokko te bespreken. Portugaal. De dictator Franco,' gewe zen kabinetsoverste, is aangehouden, doch wederom in vrijheid gesteld mits een borg tocht van een miljoen frank. Brazilië. Het ntemo ministerie is als volgt samengesteld Buiten!'andsche zaken, baron de Rio Branca Binnenlandsche zajien, Rivadadia Corrca Openbare wer- krn, Sédbra Landbouw, Pedro Toledo Finnneen, Francisco Sobles Oorlog, Dau- tas Benetlo Marine, Margues Leo. Het is thans goed cn klaar geweten dat de He -ren socialisten zinnens waren deel te maken aan bet galafeest, dat ter eere van keiv.er Willem is gegeven geworden. De katholieke dagbladen, gevolgd van de •ediplnnieerde onderwij-J lit rale bladen, kondigden de gebeurtenis een derde voor de gediplom mie B'd-j aan. Do socialistische bladen zaten in ver gen. De vreemdelingen en de ongediploKieer- j legen i 1. Bij hoogdringendheid werden de den zouden builen do verdeelir.g van de I socialistische kopstukken der partij bijeenge- gesloten zijn. j roepen en er word besloten dat het aan de socialistische gekozenen streng verboden waa aan het feest deel te nemen. Och arme voor al die schatrijke werk lieden afgevaardigden, het was om er niet meer door te komen Doch, de socialistische bladen waren in ongemak, omdat de bladen der andere partijen de zaak aan het klokzeel hingen, en daarom vonden zij het noodig het feit te logenstraffen. La Chronique h nam liet compliment niet aan en antwoordde daar om, dat zij staande hield en luidop verklaar de, dat vele socialisten inderdaad besloten waren aan het feest deel te nemen maar dat zij het hoofd in den schoot hebben moeten leggeu voor de banbliksems der socialistische partij.. De damen, de dochters, de bloedver wanten der socialistische afgevaardigdon hebben echter meer moed gehad. Zij wilden volst rokt bij het feest tegenwoordig zijn. Z waren op hunne plaats zij bekleedden de allereerste plaatsen, volgens den rang van hun ohtgenoote, of vader, of schoonbroe der. De wereld gaat dus voort in groot kome diespel. In 1902 ging het nog beter. Toen was er oproer in het land. i)e socialisten niaakton oproer en vele eenvoudige sukke laars liepen stok- en vuistslagen op ter eere .an hunne groote mannen. Velen kregen proces-verba al en kregen gevangenisstraf. Op zekeren avond toen het er bijzonder leelijk gestoven had en vele socialisten bij den kraag werden gevat en in den amigo werden gesloten, zat er terzelfder tijd een der groote leiders der socialisten in de kussens an den grooten Brusselschen theater. Die leider had het volkomen goed voor. Eonige d igen later sprak hij echter ook in de meeticgen over zijne bijzondere werk- raansliefde, van zijne menigvuldige zuchten en zijn voortdurend lijden voor de groote zaak van zijne partij. De sukkelaars, die dit alles natuurlijk als klinkende munt aannamen, juichten toe dat hooren en zien verging. Men moet niet vragen hoe de lijder moet gelachen hebben in zijn eigen, als hij bedacht hoe hij ijne volgelingen om den tuin kon leiden. Nu tog is het steeds hetzelfde liedje. Terwijl de kopst ukken hunne eenvoudige aanhangers aanvuren, ophitsen, dol maken van veront waardiging, gaan zij kort daarna een fermen pot pakken, eenolekkerehavanarookeu, eene extra-fijne flescb ontstoppen, en drinken en smoren op het buitengewoon succes dat zij op de meeting behaald hebben. Wij denken wel dat al vele dolenden heb ben begrepen dat zij op een verkcerdon weg liepen. Doch, het is zeker dat er velen blind blijven. En het ware niet te verwonderen dat er binnen ©enige dagen, weer eenvoudige dutsen werden aangetroffen, die beulen en ongemakken te gemoet loopen, terwijl hunne voormannen zelve in de vuist zitten te lachen. Zoo zitten do zaken ineen. De katholieke burgers en werklieden zijn zoo dwaas niet, zij zijn ook veel gelukkiger en veel slimmer. Wo moeten niet verwonderd opkijken, dat nochtans do socialistische volgelingen zeer verstoord en grammoedig zullen zijn, wan neer wij hun die klare waarheid, in hun eigen belang voor oogen leggen. Immers, vele menschen zoeken niet anders dan bedrogen te worden. Dat welen vooral bij uitmuntend heid de groote kapitalitische socialistische Heeren. OP 15 NOVEMBER AANSTAANDE beginnen wij don beroemden feuilleton Al wie een abonnement neemt voor het jaar 1911, zal van af 15 November 1910, het blad gratis ontvangon. Nog de vlucht Parijs-Brussel-Parijs Zaterdag morgend, om 6 ure 55, vertrok de Fransche vlieger Mahieu in gezelschap van de Manthé uit 's Gravenbrakel, om den tocht Parijs-Brussel-Parijs voort te zetten. Om 7 ure 25 min. 9sek. daalde hij veilig op het vliegplein van Etterbeek neder. Daar bevonden zich enkel eenige officieel© personen. Ondervraagd over' zijne reis, verklaart Mahieu, dat hij daags te voren veel moeite had om van het vliegplein van Issj-les-Mou- lineaux weg te geraken. Hij moest gedurende 20 minuten boven het plein draaien, om de noodige hoogte te bereiken. Hel toestel werkte niet normaal en Mahieu was zelfs zinnens terug neer te dalen. Er was daarbij nog zulkon hevigen wind, dat het toestel herhaalde malen dreigde om te kantelen. Tot aan La P&re was de reis uiterst lastig. Reeds nribij Bergen leden zij door de dui sternis. Op aanraden van de Manthé daalden zij to 's Gravenbrakel neder. Indien Mahieu echter geweten had, dat men te Brussel vuurpijlen in de lucht zond opgestegen, om een om hem den weg te toonen, zou hij toch naar Brussel gevlogen zijn. Toon hij Zaterdag te 's Gravenbrakel op steeg bemerkte hij schier onmiddelijk hot gerechtshof van Brussel en vloog in die rich ting. Toen hij rond 10 ure terug uit Brussel wil de vertrekken, kon hij maar zestig meter» hoogte geraken en moest terug naar beneden. Eene tweede opstijging lukte al niet beter en alsdan deed hij twintig liters naphle en twin tig liters olie aflaten. Hij beproefde ten derde male op te stijgen, doch 't was nogmaals te vergeefsch. Alsdan kwam de Manthé van het toestel en Mahieu beproefde het alleen om omhoog te gaan, doch het ging niet on Mahieu moest het op geven. Een prachtige tocht van de «Ville de Bruxelles» Zaterdag morgend is de Belgische bestuur bare luchtbal Vilie de Bruxelles van het plein van Etterbeek tochtje te doen. Het weder was prachtig en majoor Soucjr, ilie het bevel had over het luchtschip, besloot eens naar Antwerpen over te steken. Om 10 ure 25 vertrok de luchtbal in die richting. Op eene hoogte van 2 tot 300 meiers zwe vende, draaiden de luchtreizigers reeds om 11 ure 10 rond den Onze Lieve Vrouwtoren, te Antwerpen. Daar bevond zich in de straten en op 4» pleinen eene groote menigte, die met hoeden eu zakdoeken de luchtreizigers begroetten. Op de terugreis verloren de luchtreiziger» den weg en gingen over Lier en Aarschot. Daar dreef de mist uiteen en konden zij zich terug naar Brussel richten. Om 1 ure 20 bevonden zij zich terug boven het vliegplein van Etterbeek. Zij daalden echter niet neder en trokken naar Waterloo, waar zij rond den Leeuw gingen zwenken. Van daar keerden zij naar Brussel terug en om 3 ure 6 m. 30 s. daalde de Ville de Bru xelles. De Gordon-Bennettbeker To St Louis (Amerika) word de Gordon- Bonnellbeker van hol vliegen betwist. Drie landen waren vertegenwoordigd Amerika door Brookins, Hamilton en Armstrong Frankrijk door Leblanc en Latham Engo- land door Graham White, Ogilve en Radlcjr. Verscheidene vliegers zijn met hunne toe stellen gevallen cn werden gekwetst, onder andere Leblanc en Brookins. Do beker word gewonnen door Graham White. Do 100 kilometers werden afgelegd in 1 uur 1 m. 4 s. (wereldrekord). Nog een gevolg der staking Eene fabriek te Fresse-sur-Moselle is stil gevallen door gebrek aan katoen,gevolg van de staking der cheminots. Tegen de Jesuieten Spanje, Frankrijk en Italië hebben reed» maatregelen genomen, om te beletten dat Portugeesche Jesuieten zich in die lande» zouden vestigen. De Pruische overlieden hebben nu diezelfde maatregelen genomen. De gouverneurs der westelijke provincies hebben bevelen gege ven, om te beletten dat een enkele Portu geesche Jeauiot zich aldaar vestige. Do ander monikkon mogen zich in Duitsch- land vestigen in de gewone voorwaarden. De juweelendiefstal Snellerdan men had durven hopen hoeft men de hand kunnen leggen op de juweelen- dieven der Oranienstrasse te Berlijn. Drie personen zijn aangehoudon, bij welke men den heelon buit, tor waarde van 40,000 mark gevonden heeft. De inbrekers zijn de slotmakers Frans Bezucha, de schoenmaker Franz Krulis en de mecanicien Eugen Rothe. Allo drie bevinden zich te Rixdorf in do handen der.- policie. Een vrouwenlijk in vjen zak. Aan de Lutherbrug to Bp.rlijn, is een drij vende zak opgevischt, welke hot lijk eener vrouw bevalto. Het onderzoek van het nog jougdig lijk beweeg dat het niet gekwetst was. Voorloopig staat de overheid nog voor oen raadsel. Mun denkt dat de vrouw aan eeno boolkunO'go bewerking bezweken was eu dat dan ivet lijk in den zak genaaid cn in het water geworpen werd.. De dGodo lag reeds drie weken in 't water. Vreeselljk drama. Verlodeu nacht doodde de oudste zoon van den landbouwer M. Boldt, te Woebbelin, zijn jongsten broeder en vader, terwijl zij te bed waren, met revolverschoten. Daarna ging de moordenaar zich verhangen. Hij pleegde zijne misdaden omdat zijn va- dor hom, om wangedrag, had mishandeld.

De Volksstem | 1910 | | pagina 1