De 6" November 1910. BOEREN. 'T EEN EN 'T Dood ?aa M. Ed. Coremans. De minisierleële krisis in Frankrijk IO A. €3r 33 A 23 Waarin iisstaat de zaak Vroeger en nu. i Zestiende jasrgang n' 803. 144 2 CENTIEMEN HET NUMMER Sa'ei'ïSasj 5 Koys.mJjei' £910 ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. CJ BUREELEN TE BRUSSEL 230, HaacMschen Stnenwag, 230. TE AALST 9, Heerstraat, O, Telefoon 114 BestuurderJ. Van Nuffel-De üendt. AANKONDIGINGEN KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0,60 3* bladi. (groote regel) fr. 1,00 4e bladz. (kleine regel) £r. 0,30 Financ. aankon, (per regel) £r. 2,00 Rek'.amen (per regel) fr. 2.00 Geaiengdnieuws(|*?r regel) fr. 3.0(1 Recht. hers>tell. (per regel) fr. 2.UÖ Overlijden (per regel) fr. 2.00 Voor alle aankondigr.vrsRv. zich wfvdkv E. TAMsKifili, 217, de Mii^orieolrrat, Brussel. Het schijnt dat deze datum een ge schiedkundige zal worden voor onze tegenstrevers. Het is op dezen dag dus Zondag aanstaande, dat te Charle roi de proteslbetooging gaat plaats hebben van de liberalen en socialisten van het land naar aanleiding van de niet aanneming der provinciale nor maalscholen van Henegouwen. De tegenstrevers doen al het mogelijke om de menschen op te hitsen, om ontroe ring in het land te brengen. Zullen ze lukken Wij gelooven het geenszins, er zullen geene opgehitslen zijn dan de ophitsers zelve. De Belgische bevolking blijft in heel dezo geschiedenis waar dig en bedaard. Wij weten voor een goed paart, dat de overgroole meer derheid van liberalen en socialisten die Zondag te Charleroi gaan protesteeren, zelf nog niet eens weten waarom ze pro testeeren. Wilt gij het bewijs. Spreekt u een liberaal of socialist aan over deze zaak, vraagt hem.u wat meer uit leg te geven en 19 maal op de 20, zal hij u het antwoord schuldig blijven. Luistert, lezers. De fanatieke god deloozen van Henegouwen niet tevre den zijnde, met de onderwijzers, die kwamen uit de Staatsnormaalscholen, waarvan de negen tienden ook wel goddeloos zijn, maar niet dweepzuch tig genoog, besloten zelf provinciale normaalscholen op te richten met de centen van Jan en alloman, om dan eens voorgoed, opvoeders en opvoed sters te vormen, geheel volgens de keuze van hun hert. Zoo kwamen de provinciale normaalscholen tot stand - van Charleroi en van Bergen. De stich ters ervan vroegen dat de Staat ze zou erkennen. De bevoegde minister antwoordde, dat hij eerst afwachten moest om te kunnen zien, of zij zich gedroegen naar de voorschriften der wet. Ondertusschen konden de leerlin gen der normaalscholen, het getuig schrift van onderwijzer behalen voor een middenjury. Wij doen hier opmer ken, dat het Staatsbestuur sedert de tien laatste jaren ook niet anders is te werk gegaan voor do gods dienstige normaalscholen. Waarom zouden de katholieke regeerders dan meer voorkeur moeten geven aan de Henegouwsche fanatiekers dan aan de bedaarde katholieken Daarbij de geest die in de normaalscholen heerschl is niet alleen ongodsdienstig maar ook onvaderlandsch. Ongodsdienstig is de geest in dié gestichten, dat hebben de ontwerpers, de stichters, do aanmoedigers, de on dersteuners, de leiders klaar en dui delijk genoeg bewezen. Zij moesten immers, volgens de verklaring van een der meest beruchte voorstanders, on derwijzers vormen, die geheel en gansch ontdaan waren, van de valsche, eeuwenoude en belachelijke vooroor- doelen van een voorvaderlijk geloof. Zij moesten scherpschutters en scherp- schutsters opkwecken, die geheel het katholieke Belgie met hunne venijnige, goddelooze wapenen zouden bestor men en in den grond vernielen. Wij zeggen ook dat er in die normaalscho len een onvaderlandschegeestheerscht. De tegenstrevers zullen wel huilen en vloeken van de pijn die hun dit verwijt zal toebrengen, maar wij leggen alzoo de hand op de wond. Het zijn niet alleen theoriën die wij moeten bezitten en be spreken, wij hoeven vooral de feiten, de gebeurtenissen na te gaan. Welnu wij zijn niet bang het te ver klaren de meesten, wij zouden haast durven zoggen al de onderwijzers, die voortkomen uit de provinciale nor maalschool van Henegouwen, zijn doordrongen van den socialistischen geest, zij bezitten hoofdzakelijk socia listische begrippen. Wij vragen ons dan af, is liet nu toch mogelijk dat de Staat die scholen zou ondersteunen, die slechts opge richt zijn orn den Staat zelve te onder mijnen en ten gronde te slaan? Kan een land medehelpen om de noodlottige werking van onvaderlandsclie mannen en onvaderlandsclie instellingen te doen toenemen en uitbreiden Geens zins, en daarom heeft liet katholieke Staatsbestuur,daaromheeft de gewezen minister Descamps wel gedaan dio normaalscholen, met zulke slechte inzichten in het leven geroepen, niet te aanvaarden. Ook moet uien niet beweren dat die normaalscholen modellen waren als wetenschappelijke en opvoedkundige instellingen. Nooit werd er eene nor maalschool gezien, waarvan de leerlin gen zulk groot getal buizen opliepen tijdens het ondergaan der examen. De twee derden bijna van de leerlingen werden door den jury afgewezen. Die slag is wel op bloot stoffelijk gebied, de grootste slag die de normaalschool van Charleroi kon treffen en veroor- deelen. De mannen vim het licht zul len waarschijnlijk toekomenden Zon dag een fakkel ontsteken ter eere van de arme martelaars dier lioogwe- tenschappolijke gestichten 1 5 November 185G. Priester Koenegrachls, aalmoezenier van het regiment Keizerin Gharlofta, bezwijkt aan den l/phus to Morelia (Meiilco). D@ nieuwe Eegerweft. Elkeen weet dat de nieuwe wet, van af het eerste jaar barer uitvoering, veel te veel soldaten opgeroepen heeft en dat er zoo wat overal plaatsgebrek is om de jongens behoorlijk te logeeren. Zoo heeft de gemeenteoverhoid van Leuven van den minister van Oorlog eene vraag ont vangen, om de gemeenteschool, welke aan de kazerne der Thienensche straat paalt, terug te willen ontruimen. fienige jaren geledon werd dat gebouw aan de stad afgestaan. Men ziet van hier dat de gemeenteover heden van Leuven op heete kolen zitten, daar zij anders eene nieu>ve school zal moeten hou wen. Zonderlinge zaden. Do Lap landers hebben bitter weinig over voor de ouderlingen. Van zoodra een ouderling niet meer kan werken, of een zieke in v«rgevorderden toe stand is. vereenigt do geheele familie zich op eene ijsschots, kapt een groot gat in hot ijs en de ouderling wordt er in geplaatst. In de oogen der Laplanders heeft deze wreede daad niets vreeselijks. Integendeel, ij beschouwen liet als hun plicht, hunne ouderlingen of zieken zoo weinig mogelijk te laten lijden. Het is ten andere zoozeer in hunne zeden gedrongen, dat de ouderlingen of zieken veelal zelf vragen om tot don uitersten maat regel over te gaan. 't Is te hopen dat dat Barbaarsch gebruik, el dra door don invloed der zendelingen zal uitgeroeid worden. R^ene w*?reldseni©!>rsste8- linj ta Berlijn. Keizer Willem had ij zijn bezoek, aan Duitsche afdeeling in de Wereldtentoonstelling van Brussel, reeds weinig instemming betoond voor eene We reldtentoonstelling te Berlijn. De Duitsche nijverheid w<»rdl wel wat moede van ten to in stellen en Berlijn, vooreerst slechter gelegen dan Parijs en Brussel, heeft ook geene ge schikte plaats. Kortom, de keizer heeft ge- d, d it hij een dergelijk ontwerp zou be streden hebben. Er zal dus te Berlijn geene Iuturualio'iale tentoon* ig ing-- :»ht or den. Kusustrïi tendom. Bij eene nota van 7 S«'pl<*nil>'T i heeft het gezant schap van Spu o lie^n aan den president van den Zwitsws-h-.i B i.| J.» diplomatieke te overgeinaa' t, waanii: blijkt «lat 7. M. de koning van Spanje. internationale over eenkomst van 13 November 1908 voor de bescherming van letterkundige en kunst werken, in haar geheel lie.-ft bekrachtigd. De overeenkomst is v. or Spanje in wer- kinggelreden op 7 September 'O. De nieuwe Creirseesche ge- zanfj de.kleinzoon van Li-Hung-Chiu: zal, wanneer hij zijnen post komt bekloeden de rijkste man van Brussel zijn. Zijn fortuin wordt geschat op een milliard Hij is een geleerde, dio zijoe studiën deed in gezelschap van den prins-regènt en prins Tsaï-Tao. Staatkundig Overzicht Turkyë. De onderhandelingen aan gaande de leening die Turkyë met Duitsch- latid wenscht aan te gaan, zijn heden l< Konstantinopel begonnen. Indien de voorwaardenwelke de Duit sche banken eischen, zwaarder drukken op de Turksche regeering dan deze van Frank rijk, moet men nochtans, in acht nemen dat Duitschland geene hatelijke eischen daar- stelt van kont rooi zooals Frankrijk het deed. Bulgarië. De regeeringden weasck uiige drukt hebbende om het handelsverdrag met Turkyë te behoudenhee/t eene weige ring van wegens dit land ontvangen. Engeland.Sir E. Grey heeft zich op de volgende wijze uitgedrukt, nopens de tus- schen komst der Engelsche regeering in de Perzische zaak. Engeland zou voornemens zijn een leger van Perzen te vormenonder het gebied van Engelsche officieren. De tusschcnkomst van Engeland heeft geen ander doel dan eene vriendschappelijke ondersteuning, hoewel Turkyë beweert, dat Engeland met slechte inzichten bezield, is. Het is met verwondering dat Engeland be- staUgdheeffdat Turksche troepen de Perzi sche grens hebben overschreden, hetgeen eene uildaging is voor Engeland. Duitschland. Hel is heden Vrijdag, dat te Potsdam de bijeenkomst plaats heeft van de Keizers van Kiisland en Duitsch land. Men verhoopt van deze onderhande ling de beste gevolgen voor de beide landen. Hot ligt wat in de gewoonte der menschen, gedurig te roepen over den slechten lijd dien webeleven. Alles is duur zegt men. We zou den heel goed do gekende volksspreuk kun nen te pas brengen en met veel recht zeggen. Klagers hebben geen nood. En stoeflbrs hebben geen brood. Over eenige weken schreven wij inot de bewijsrede van Leroi-Beaulieu, dat de loonen zeer hoog gestegen waren tusschen nu en 100 jaren, maar dat de levensbehoeften slechts weinig waren geslegen. De Revue de Bolgique komt ons nog versterken in deze zienswijze. M. Vieujant heeft eene belangwekkende vergelijking ge maakt, tusschen den prijs der gewone voe dingswaren 'van 1875 en 1010. Wij deelen er eenige bijzonderheden mode. In 1875 kostte het zout per kgr. 0,08, in 1910 0,05 fr. Do zeep per kgr. 0,40 fr. in 1910 0,54 fr. Een liter petrool 0,25 fr. in 1910 0,14 fr. 1/2 kgr. gebrande koffie 1,15 fr. in 1910 1,00 fr. 1/2 kgr. fijne koffie 1,55 fr. in 1910 1,30 fr. 1/2 kgr. witte suiker 0,70 fr. in 1910 0,33 fr. 1 2 kgr. gewone rijst in 1875 0,16 fr. in 1910 0,15 fr. 1/2 kgr. fijue rijst in 1875, 0,35 fr. in 1910 0,35 fr, 1 kgr. bloem in 1875 0,45 fr. in 1910 0,32 fr. 1 2 kgr. chocolat in 1875 1,10 fr. in 1910 0.68 fr. 1/2 kgr. witte peper in 1875 2,75 fr. in 1910 2,25 fr. 1 2 kgr. gewone kaneel in 1875 fr.2,10 fr. in 19101,10 fr. 1/2 kgr. kaneel van Ceylanin 18756,00 fr. in 1910 2,50 fr. Vanil, een stok, in 1875 0,75 fr. in 1910 0,65 fr. Zooals eenieder aan dezen prijzenlijst kan zien, zijn bijna al do waren gedaald en wij zijn dan eigenlijk slecht gekomen metzoolee- lijk te roepen over de huidige levensduurte. Wat er eigenlijk meest van al geklommen is in onzen tijd het zijn de vereischten, allor- nde behoeften van don monsch. Men kan niet meer wandelen, met moet rijden men kan niet meer smakelijk een pintje pakken, men moot zich doldronken drinken, men koopt geerne degelijke maar onsterk© klee- m*n moet alzoo '-eel meer uitgaven. Er zijn zeker zaken die gestegen zijn in prijs. Zo«> onder andere het vlecsch.Doch doze prijs vermindering zal zeer waarschijnlijk ma;ar tijdelijk zijn en dient aan natuurlijke oorza ken to worden toegeschreven. l)at de n.ien- sohpn het dus nu boter bobben dan vroe ger mag wel eens worden gezegd. Hot zal misschien eóne redo zijn tot min der klagen. De onverbiddelijke dood heeft een onzer beste, hardnekkigste, welsprekendste slrij ders voor de Vlaamscbe zaak weggerukt. M. Edward Coremans, do gekende Vlaam scbe kamper is niet ir.cer. Hij overleed gisteren te Antwerpen. M. Coremans was sinds lang lijdend, on dermijnd door suikerziek! o en bloed watering, was hij daarbij seider hlind geworden.'t Is ten andere daar één der oorzaken, dat de geachte afgevaardigde der meeting zich in de laatste wetgevende kiezingen niet meer op rang stelde. M. Edward Coremans heeft gedurende de laatste 50 jaren in onze politiek een waardige plaats bekleed. Hij verdedigde in de Kamer niet alleen liet programma der Anfwerpsche meeting. Hij was er vooral de k; rapioen der Vlaamsch zaak. En juist daarom zal zijn afsterven lot zelfs in de verste hoeken van ons Vlaamscbe land met ontroering vernomen worden. Orn zich een gedacht te geven van het werk door M. Coremans afgelegd, gedenko men slechts hoe de Vlaamingen een vijftigtal jaren geleden in hun eigen land vernederd werden. Op bestuurlijk-, rechterlijk- en onderwijs gebied, waren de eerste en heiligste rechten van het Vlaamscbe volk een doode letter. Het volk werd bestuurd, geoordeeld en on der wezen in eene taal welke de zijne niet was. Vele lieden, die thans uitvallen op het geen zij do overdrijvingen der Vlamingen noemen, weten niet te spreken van do tegen overgestelde overdrijvingon van dat tijdstip. M. Coremans stond moedig op, om dien staat van zaken te doen veranderen. Hij ontmoette veel tegenkanting, doch hield voet bij stek, en brok voor brok, voetje voor voetje gelukte het hem toch voor de Vlamingen te verkrijgen, wat aan de Walen zonder vragen, als officieel toegekend werd. De taalrechten, do taaigelijkheid. M. Coremans werd op 1 Februari, te Ant werpen, in het Schuitstraatje geboren. Zijn vader was een nederig schrijnwerker, die door hard werken en slaven het noodigo kon sparen om zijn zoon te laten leeren. De knaap leerde uitstekend en bezocht ach tereenvolgons de vrije scholen, liet kollegie der Jezuieten te Antwerpen, het atheneum en de Hoogeschool van Luik. Daar verwierf hij zijne diplomas van doktor in Wijsbe geerte en Letteren en doktor in de Rechten. In 1861 werd hij sekretaris van den Neder- duitschen Bond. In 1864 werd hij door de Meeting naar den provincieraad gezonden. Twee jaar later trok hij naar den gemeenteraad en in 1868 volgde hij M. du Bois d' Assch© als kamer lid op. Antimilitarism en Vlaamsche Kwestie waren de twee bijzonderste punten van zijn programma. Reeds in 1871 legde hij een wetsvoorstel neder, betrekkelijk het gebruik van het Vlaamsch in strafzaken. In 1873 na zeer woelige debatten, werd de wet gesterad. In 1876 konden zijne tegenstrevers hunne woede niet verkroppen ov<p zijne volksge zindheid, en zij bestormden zijn huis, dat grootelijks vernield werd. Doch zulks had verkeerd uitwerksel. Het volk kreeg M. Coremans nog meer lief. In de kamer gunde hij zich geene rust en achtereenvolgens deed hij ook de wetten van 1883, (Vlaamsch in bestuurlijke zaken en in et middelbaar onderwijs), 1885 (Vlaamsch in hot leger), 1S88 (Vlaamsch voor de Recht bank) en 1899 (Wet Coremans-Do Vriendl) stemmen. Het was ook M. Coremans die het wets voorstel neerlegde, waaruit later de wet Segers-Franck, op het Vlaamsch in het Mid delbaar vrij onderwijs spruitte. Intusschen vond hij ook tijd, om zich tegen alle verzwaring van krijgslasten te verzetten, en 't was efikel uit verzoeningsgeest dat hij ze stemde. M. Coremans heeft een grootsch werk verricht, en alle Vlamingen, die begrijpen wat al voordeel zij uit zijne wetten kunnen verwezenlijken, zullen den betreurden over ledene dank wijten. De lijkplechtigheden zuilen Zaterdag na- nri<ldagom2 ure 30 plaatshebben. De geestelijkheid zal het lijk ten sterf- Iiuize, Montebelloslraat, komen afhalen. Daar zullen lijkreden uilgesproken worden in naam ''an de Meeting, in naam van den Ne- dv^c'ien Bond, in naam der Vlaamsche Akadwiuie, enz. enz. Na de absouten. in do kerk van den H. Geest, zal het lijk ter aarde bestold worden, op het kerkhof van 't Kiel. Maandag, om 10 ure, zal in de kerk van den H. Geest een plechtige uitvaart gecole breerd worden. Goede vrienden, vleien malkander niet, zegt het spreekwoord, maar verbeteren mal- kanders gebreken, on vleien ga ik u dus ook niet doen. Maar heel bescheiden zou ik u wel m illen vragen Waaraan verspeelt gij uwe vrije ui en dos Zomers en des Winters i Duivénmelkcn, dat is 't voornaamste, niet waar De plaag van den st rammen grijsaard lot bleekwilte eerste koimnunikanteu, van den eersten tot den laat sten dag is het allijd duiven voedoren, water dragen, ze binnen schuifelen, ze stoppen, ze lossen, ze toe- kenen. Met duiven spelen, de duiven opletten, mot duiven loopen en duiven keuren. Hoe menig Zaterdag wordt er niet aan ver bruikt Ho© menig Zondag kluistert ge u nief aan uwe deur Hoe menig frank ver- li wist gij er niet me©, waarvoor ge zoo moot sweeten Sport praten doet ge ook al, en aan sport doet hier en daar ook al een waaghals mee, gij die er vroeger zoo wars voor waart. Voor uitgang roept ge, ja, maar wat brengt die vooruitgang mee? Uilgaan alle kermiskens gaan afvrijen, afdausen, afdrinken, en 's anderendaags ziek, niet kunnen werken on zonder centen. GAAN OMSTEKEN Ja, dat is nog oen goed voorvaderlijk gebruik der lange Winter avonden en Zondagachternoenen, 't moest meer uitgebreid en meer nuttiger worden. In plaats dat het veel vervalt tot onnoozeleu praat en afbrekerij moest het meer dienen om elkander te onderrichten en samenwerking op te bouwen. SAMENWERKING vrienden, daar is hot groote woord. Go klaagt al oens te rechte over slechte jaren, mislukte vruchten, hooge pachten, zware lasten, slechte wogen, bedrog dat u van alle kanten bestookt, ja soms van belagers en gerecht. En toch zal het mot slagen niet helpen, ala go alleen blijft slaan en zelf uw buurman benijdt. Ge moet u vereonigon, zoo dat ge het voelt, uwe boerenbonden meer uitbreiden. Hoeveel voordeeliger kunt ge door hen niet koopon en ook verkoopen Uwe melkerijen en maal derijen kunnen ze niet meer verboteren en uitbreiden. Uw stal, uw boomgaard, uwo hop, uw veld,zoudtgij het niet beter kunnen ton nutte maken Ik geloof niet, zegt ge soms onwe lend. Maar wildot gij het eens nagaan en be- studeeren wat zouden uwe oogen open gaan. Wie gaat meest vooruit Do graan- cn aardappelboer, de veeboer of do groenten- en fruitboer De slechte tijd, broeders, dien wij beleven, slaat niet aan 't keeron, maar is vooral de voorbode van nog narer tijden. Do strijd om 't leven wordt scherper om schorper on gij ook moet er u dus in voorzien. Uwe bonden en vereenigingen moet ge moor uitbreiden en volmaken, zoodat ze u voelbaar ondersteunen en ter xelvertijd onder wij zon. Graan- en aardappeloogsten zult ge stil aan moeten vaarwel zeggen, uw vee- fruit- en groenselteelt moeten uitbroidon. Maar hoe zult go daar best in slagen Dat zult ge ia avond- en zondagscholen moeten gaan lea- ren, om later er het fijn door de ondervinding van te woten. 't Zal misschien wat hard val len duiven, sport, en kermissen zoo ten ge heele of ten deele vaarwel te zeggen doch "t is voor uw grooter geluk en wolvaart. En, vrienden, broeders, ik bid u, doet liet! II. G. M. Millerand is buiten gelalen geworden in de samenstelling van het nieuw ministerie. M. Briand had hem nochtans verzocht van ministerie deel te maken, doch M. Millerand stelde eene voorwaarde Het onschendbaar voreenigingsrecht der Staatsbedienden. Daar M. Briand zulks niet kou aannemen, moesten de onderhandelingen noodzakelijker wij zo afspringen. De officieële samenstelling. M. Briand ontving gisteren ^morgend nog talrijko politieke personen, onder andere MM. Millerand, Raynand, Lafferre, GéraulK Richard, Andró Nesso, R. Poincarró env,. met wie hij zich langdurig over den politieleen toestand onderhield. Alhoewel over deze bijeenkomsten hïets is uitgestrekt, wil elkeen toch best weten wat er daar gezegd is geworden. Donderdag namiddag liep liet gerucht dat Millerand toch aanvaard had deel te maken van het nieuw ministerie. Hij zou er do por tefeuille van openbare werken behouden.

De Volksstem | 1910 | | pagina 1