I De vermindering der werkuren 'T EEN EN 'T ANDER $*orm op de Fransche kusten, DAGBLAD De prijsuitreiking van den internationalen schietwedstrijd te Brussel Een Geuzenhart. Zestiende jaargang n' 800. 151 2 CENTIEMEN HET NUMMER Zondag 13 en Maandag 14 November 1910 ABONNEMENTEN»^ Zes maanden 4 franken. Een jaar B franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land- EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds fi» TWEEDE UITGAAF. 7 uren 's avonds BUREELEN 230, TE BRUSSEL Naackischen Steenwcn, 230. BestuurderJ. TE AALST 3Kerkstraat, Telefoon 114 Van Nuffel-De Qendt. AANKONDIGINGEN i KI. nank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0,G0 3* bladz. (groote regel) fr. 1,00 4* bladz. (kleine regel) fr. 0,30 Finiuic. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 2,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 3,00 Recht, hers teil. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Voor alle aankondigingen- zich wenden E. TAMiniAU, 217, de Mévodestraat, Brussel (vervolg). In con voorgaande schrijven hebben Te gezegd, dat de voortbrengst in de nijverheid geenszins in verhouding is met den duur van den werkdag omdat indien de mekanieken altijd even goed kunnen voortdraaien de werk lieden op een bepaalden lijd door at matting overwonnnen worden, en dat ze de mekanieken niet meer kunnen volgen. Zoo wordt liet werk der meka nieken verijdeld. En inderdaad, de ondervinding be wijst ontegensprekelijk dat eene zekere vermindering van werkuren, de voort brengst niet vermindert men mag als grondbeginsel aannemen, dat eene vermindering van tien per honderd of één uur per dag, in do spinnerijen namelijk, geen de minste voortbrengst 'vermindering, noch lioogere koslprij zen to weeg brengt. Statistieken in Engeland en Frankrijk genomen, be wijzen,zulks. Nochtans boe komt hot dat de dag- loonen hooger zijn, in beide bovenge melde landen, terwijl de fabriekprijs der garens, 'er lager is dan bier 1 In algenieenen regel mag men zeggen dat de loontarieven per stuk of per ge wicht, daar niet hooger staan dan in België, en bijgevolg komen onze lagere dagloonen niet voort uit lagere tarie ven. Hel verschil ligt te vinden cenerzijds in de groolere vlugheid, in de meer dere oppassendheid, in eene nauwere zorgvuldigheid, in oen woord, in de betere hoedanigheid der werklieden anderzijds ook eenigzins in de betere hoedanigheid der grondstoffen, die ge meenlijk in Engeland en Frankrijk bewerkt worden. De Indische katoen die hier ten.lande' veel gesponnen wordt, is zeker veel ongunstiger in voortbrengst, als de Amerikaansche of de Egyptische, die aldaar meest in zwang zijn. Voor wat de hoedanigheden der werklieden aangaat, willen we veel toegeven aan de afmatting der lange uren, aan eene zekere gezondheids- en krachtsuitputting onzer werkmans klasse, aan eene meer verwaarloosde opvoeding, en aan gebrek van onder wijs, dat de werklieden belet hunne ware belangen behoorlijk in te zien, of hen de noodigo vakkennissen doet ont beren. Doch niettegenstaande al deze billijke toegevingen, blijft er ook groo- tendeels gebrek aan behendigheid en soms wel ook wat aan goeden wil over. De behendigheid in het werk is eene hoedanigheid die lange jaren oefening vergt en al te dikwijls gebeurt het dat, vooral de meisjes, voor de eene of de andere reden, vroegtijdig' het fabriek verlaten, hetgeen ze misschien niet zouden doen, indien de werkuren er voor hen opeen meer redelijken duur gebracht werden. Het ware te wenschen dat er eene steeds betere verstandhouding kwame tusschen werkers en werkgevers, ge steund op wederzijdschen goeden wil en op wederzijdsck vertrouwen, zoodat het aan beide zijden klaar en duidelijk worde, dat de belangen der werklieden en die der werkbazen niet uit hun zei ven en noodzakelijk tegenstrijdig zijn, maar dat ze behooren rechtzinnig sa men te gaan, indien men tot het groot ste voordeel van beiden wil geraken. Willen de werklieden de belangen hunner meesters behertigen en weder zijds ook willen de meesters zoo veel mogelijk voor hunne werklieden zor gen, dan zal er al het mogelijke voor deel voor beiden uit de nijverheid kun nen getrokken worden do bazen zul len verzekerd zijn van eene eerlijke winst en de werklieden zullen steeds hunne levensmiddelen zien aangroeien, hunnen stand zien verheften, terwijl de vooruitgang maar altijd de slaafsch- heid van den arbeid zal inkrimpen en hem zelfs tot een aangenaam bestaan zal hervormen. Bekampen we nooit den vooruitgang, nemen we hem gre tig waar tei onzer ontlasting Hoe meer de werkman zich verbetert, hoe meer hij opgeruimd en tevreden zijn werk verricht, hoe voordeeliger alles uitkomt. En langzamerhand zullen wij komen, tot eene verhevene werkmans klasse, bewust van hare waarde en bekommerd met hare eer Tot dit hoogst verheven doel kan de vermindering der werkuren oneindig veel bijbrengen 1 (Vervolg in een toekomend nummer). Verjaringen.— 12 November 1884. Benoeming van den heer De Landsheere als voorzitter der kamer en van graaf Karei do Merode- Westerloo als voorzitter van den Senaat. 13 November 1841. In het antwoord der Kamer aan de Troonrede, wordt de wensch uitgedrukt dat de ijzeren wegen voor taan geen last meer zou zijn voor de Staatskas. 13 November 18C6. Eerste opening der Kamers door Leopold II Z. M. drukt op de noodzakelijkheid van eene verbetering aan het lot der werkende klas. 13 November 1906. Prins Albreeht neemt bezit in den Senaat van den Zetel wel ke hem door de grondwet toegekend is. )e prijs van Rome voor schilder&unst. Do prijs werd toe gekend aan den jongen kunstenaar Jan Colin van Brussel. Twee medekampers Emiel Vermersch en Lode wijk Buisseret bekomen eene eervolle melding. De geleverde werken, voor onderwerp De aanbidding der Herders zijn tentoon gesteld in hot Modern Museum te Brussel en lokken dagelijks veel bezoekers. T ransatlantisch-scheep- vaartverkeer. Volgens de New- York-Herald bedroeg bet aantal eerste klas-passagiers in het verkeer van en naar Europa in de eerste negen maanden van dit jaar 1GS-120, welk dat van alle vroegere jaren overtreft. Uit de Vereenigdo Staten gingen in dat tijdperk 93,369 (v. j. 82,467) eerste klas-passagiers naar Europa scheep en omgekeerde richting 75,051 (67,411). Vergeleken mot het overeenkomstig tijdvak van verleden jaar is er dus in het geheel eene vermeerdering van 18,540 reizigers. Van de tweede klasse maakten 182,119, van de derde klasse821,907 personen, zijnde resp. 33,972 en 109,700 meer dan in het overeenkomstige tijdvak van 1909, gebruik in liet verkeer van Europa naar Amerika. In omgekeerde rich ting vertrokken er met do tweede klas 92,954 met de derde klas 230,753 reizigers, zijnde respectievelijk 13,S87 en 39,120 meer dan in do eerste negen maanden van 1909. In het jaar 1908 toen tengevolge van den gedrukten toestand in de Vereenigde Staten, tal van arbeiders naar Europa terugkeerden, was het derde klas-vervoer in de vaart tusschen de Vereenigdo Staten en Europa aanmerkelijk drukker dan nu. Er werden in het overeen komstig tijdvak van dat jaar namelijk 307,101 derde klas-passagiers meer vervoerd. De koning. Koning Albert is diep getroffen geweest door het schrikkelijk onge luk te Brasschaet. Hij hoeft den minister van oorlog verzocht zijne deelneming aan de families der slachtoffers te beluigen, en, in zijnen naam, nieuws over den toestand der gekwetsten in te winnen. Sultan Abdoel-Aziz te Brus sel. Vrijdag, is met den trein van Am sterdam de Marokkaansche sultan Abaoel- Aziz te Brussel aangekomen, vergezeld van vijf dienaars en van een tolk. Hij stapte af in liet Grand Hotel waar bij een ouden vriend, den Engolsclion majoor Mac Lean, die door de vijanden van den sul tan werd gevangen genomen, weervond. Beide vrienden hebben samen gemiddag maald en daarna een rijtoer door de hoofdstad gemaakt. Een nieuw stelsel van ver lichting. Soderl eenigen tijd wordt een nieuw stelsel aangewend tot verlichting onzer buitengemeenten, het stelsel Le- foucheux (van Nantes-Bietagne), gesteund op de gczuiverdo motocarliue. Niet alleen geeft het nieuw stelsel een zeer helder en sterk lich maar do gOTaiiverde motocarline kon ook gebruikt worden voor de keuken. De onkosten dezer verlichting zijn zeer goedkoop. Zondag had alhier do jaarlijksche prijsuïtdoeling plaats aan de schutters der burgerwacht en des legers, welke deel genomen en prijzen behaald hadden aan den Nationalen schietprijskamp van 1910. Om 10 1/2 ure trad do Heer Berryer, Minister van Binnenlandsche Zaken, het Palois der Akademiön binnen, gevolgd van de ge neraals, majoors en andere verscheidene titelvoerende personen. De zaal was te dier gelegenheid allerprachtigst versierd. Bij het inkomen hief hel muziek der jagers (burgerwacht) do Brabangonno aan. Onmiddelijk nam do lieer minister het woorden na hulde gebracht te hebben aan Z. M. Leopold II, zaliger gedachtenis. Vakkenln hij, in naam van Z. M. Koning Albert, al de schutters aan om met voor- ui tstrevendon iever zich nog meer en meer op den schietwedstrijd toe te leggen. België, zoo sprak de heer minister, mag lier wezen op zijne faam in het scbjjt.eu en het bewijs dat is dat ons land de 1° is voor den revolver en de 3° voor het geweer in den internationalen wedstrijd op 8 mededingende landen. Na die prachtige en aanmoedigende woorden, las een hoofd der wacht de bekomen uitslagen af, tor- wijl het muziek al de eerste prijzen met een stuk muziek bekroonde. Waarlijk een schoon feest,welke zoo graag door iedereen wordt bijgewoond ieder jaar. Bij toeval lezen wij in een klein berichtje in het liberaal blad La Chronique Brazilië. Do dolende Jezuiölen. To Rio de Janeiro heoft de policio twee Jezuiëten uit bet klooster van Quelbas te Lis sabon, belet af te stappen van den stoomboot Larissa. Zij zetten hunne reis voort naar Buenos-Ayres. Goede reis Wat wij hatelijk vinden in dit berichtje, het is niet do mededeeliog van het niouwsje zelf. maar wol die twee bijtende waarlijk venijnige worden Goede reis Arme priesters, door eene revolutie in hun land, door eenige opstokers teweegge bracht, gedwongen hun vaderland te verlaten om aan liet gevang, on verdere vervolgingen te ontkomen, zitten daar uren en uren ver weg op zeo en willen in een vreemd land afstappen, ver van het vaderland verwijderd, liet wordt hun geweigerd en die weigering schenkt aan sommigo liberalen een onuitspre kelijke vreugde. Hoe is het toch mogelijk er waren liberalen die luidop om bescher- ig vroegen voor do honden van Conslan- tinopel er zijn nog liberalen die de bescher ming inroepen van het hoöger bestuur, om de mishandeling te voorkomen van de Engel- sche paarden, dio naar België worden ge stuurd en die kerels die oen hart en oon ge voelen scliijnen te hebben voor honden en paarden, zij blijven roerloos, wat zeg ik, zij verheugen zich in hoogemate, wanneer arme priesters, zelf do toelating wordt geweigerd een vreemden grond te betreden! O liberale schrijver; w at hebben dan toch die twee vreemde priesters, die gij noch van verre noch van nabij kent, wat hebben die menschen u in den weg gelegd Is het alleen omdat zij priesters zijn Maar waar blijven dan uwe ronkende zinnen over verdraag zaamheid wat beteekent dan uw schrijven, dal gij de priesters geen kwaad wilt als zij maar uit dc politiek blijven Deze priesters, gansch onbekend voor u, hebben zich zeker met uwo politiek niet ingelaten, zij hebben u geen 't minste kwaad berokkend doch wij zijn te Her uwo bescherming, of uwo goedheid over hen in te roepen wij vragen u alecht's dat gij aan monschen, al zijn het dan o*ok maar arme bannelingen, dat gij voor hen ten minste zooveel hart zoudt willen toon^n als voor honden on paarden Wij kennen den grenzeloozori haat al te goed, welke een echte liberaal bezielt tegen alles wat tegen zijne gejachte is toch spijtig is het, dat niet alle eerlijke menschen den moed bezitten de waar-. I beid van dit. gezegde in de oogon te zien, Staatkundig Overzicht Frankrijk. Vrijdag roas de Kamer zoo goed als ledig, voor de voortzetting van de bespreking der begrootingen. M. Roux-CasCadansocialist, vroeg dat er zou gespaard worden cn duidde middelen aan, waar winst zou kunnen gedaan wor den. Zóó vroeg hij dat het traktement van den Voorzitter der Republiek met dc helft zou verminderd worden. Hij zou alle groole plaatsen op 12,000 fr. 'sjaars willen brengen. Duitschland. Een xoelsontwetp is ge reed gemaaktvragende, dat het leger met 12,000 man zou vermeerderd worden. Oostenrijk. De Oostenrijksche Kamer heeft een voorstel van den minister van oor log ontvangen, om het leger met ongeveer 50,000 man te versterken. Engeland. De kwestie der grondwet- herziening is nog verre van opgelost te zijn. 't Zijn nu de Kamers die het zullen moeten klaar spinnen. Men voorziet dat de Kamer der Lords in Senaat zal veranderd worden Van den anderen kant is het zoo goed als zeker, dat de Lords zich zoo gemakkelijk niet zullen laten afschepen, zoodat men zich nog aan eenige verwikkelingen mag ver wachten. Amerika. Op voorstel der Vereenigde Statenwerd te Londen eene vergadering gehouden van Engelsche, Fransche, Duit- sche en Amerikaansche bankiers, om eene fxvanciëele samenwerking te stichten in het vooruitzicht der Chineesche leening. Men denkt dat deze samenwerking enkel gesticht wordt om den Russisch-Japaanschen invloed te beteugelen. Turkye. De vreemde gezanten van Con- stantinopel hebben aan De Porte mondelings bericht, dat Turkye zijne verbintenissen niet nakomt en de vlottende schuld aan de vreemde schuldeischers niet afkort. Perzië. Rusland en Engeland hebben aan Ferzi* aangeboden eene som van 10,00fJ,000 fr. te leenen, om dat land toe te laten eenige dringende hervormingen in te voet -en. Er zullen enkel eenige spaarzaam- he idsmaatregelen gevraagd worden, onder ciiiderc, dat dc vervoerdienst voor koopwaren en brieven, met automobielen zou gedaan worden. Vrijtia» n ^en vroegen morgend woedde over 'r. «- j rmsche kusten een vreeselijk on- wed^r, bijzonderlijk in den omtrek v&n Bou lognc. Talrijke vischsloepen zijn vergaan. Rond 2 uro 30 wilde de sloep Su/fren de haven van Boulogne binnenvaren, Door den hevigen storm werd zij met den achterstoven op den voorsteven van den stoomer Malle welke juist de haven verliet, geslingerd. Do Su/fren bekwam een groot lek en be gon onmiddelijk te zinken. De holle zee wierp dan de Su/fren op do kust, rechtover hot Casino. Onmiddelijk werd de reddingsboot der ha ven gereed gemaakt, om de 24 leden der be- manning van do Su/fren ter hulp te snellen. In de reddingsboot namen 15 matrozen en do loodshoofden plaats. Ondanks al hunne krachtinspanningen en na tweemaal de riemen gebroken te hebben, strandde do reddingsboot ook. De bemanning der reddingsboot kon evenwel veilig aau land komen en bracht een kleineren boot aan, waarmede men eindelijk, na eene lange worsteling, de Su/fren kon bereiken. Heel de bemanning werd overgeladen en men zou naar de haven terugkeeren, toen het vaartuig, overladen, door eene reusach tige golf werd omgeworpen. Nu lagen redders en geredden in de gol ven. Drie hunner, waaronder den redder De- nis Fournior, zonken weldra in de diepte. De andere redders konden mot veel moeite gerei worden. Een hunner is zoo erg gekwetst, dat zijn toestand wanhopig is. Van de bemanning der Su/frcn zijn nog olf leden verdwenen. De ontroering in do stat is zeer groot. Al do overLodeu bevinden zich ter plaats. Een ondewzoek is geopend. De slachtoffers laten verf icheidene weduweu eu weezen achter. Do vischsloep nr f 72, van Equibor, is vóór Wissant gestrand. J je sloep werd op do rot sen verbrijzeld. Va ,n do 9opvarenden, konden slechts twee gore d worden. Eene andere vischsloep van Boulogne, de St. Jean, leed t 0 Andresselles, nabij de kaap Gris-Nez, schi pbreulc. De sloep Saint Charles, van Sl Valórv- sur-Souime, is nabij de kaap Fris-Nez, oj> de klippen ve rbrijzeld geworden. Men vond geen spoov der opvarenden, zoodat inen denkt dat alleD omgekomen zijn. Van Gris-Nez kon men een kustvaarder zien, r,ie noodsignalen gaf. In de woedendo zeo v,as het echter onmogelijk, iels te wagen om de bemanning ter hulp te komen. Vier douaniers, die met een schuitje waren 'uitgevaren, om te visschen, zijn verdwenen. Uit Perpignan meldt men dat eene visch sloep met zes man gezonken is. Do opvaron- den kwamen in de golven om. Men schat dat er tijdens de laatste dagon van storm op de Fransche kusten, minstens een vijflieutal booten vergaan zijn. Op tal rijke plaatsen zijn lijken aan wal gespoeld. Do verslagenheid is algemeen.

De Volksstem | 1910 | | pagina 1