Ds vermindering der werkuren T EEN ENT ANDER O X3 €~zr 23 X-. Schrikkelijk ongeluk te Zeebrugge Tolstoï. D Hendrik Claeys. Zestiende jaargang n' 8G0. 157 2 CENTIEMEN HET NUMMER Zondag 20 en Kïaandag2l November 1910 ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. fjfr TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. m 230, BUREELEN TE BRUSSEL liaachtschen Steenweg, 230, BestuurderJ. TE AALST Kerkstraat, Telefoon 114 Van truffel-De Gendt. AANKONDIGINGEN KI «tank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0,60 3f blnrtz. (pronte regel) fr. 1,00 4f bladz. (kleine regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (perregel) fr. 2,00 Rek 1 amen (per regel) fr. 2,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 3,00 Recht, herstelt. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Voor allr aanrondigivokn, zich wenden E. TA1VIIN1AU, 217, de Mé»-odestrnat, Brussel. i Wij hebben tot dusverre de vermin dering der werkuren besproken, vooral onder stoffelijk en werkelijk opzicht en we meenen bewezen te hebben dat die vermindering, op materieel gebied, n et alléén te wenschen is, maar dat ze alleszins tot het mogelijke behoort en dat zo voordeelig zal zijn, beide aan Werkgevers en aan werklieden. Nu op zedelijk gebied en met het oog op de Verstandelijke ontwikkeling en de volledige verheffing der werk lieden, wordt de vermindering der Werkuren langs om meer- eene hoogst dringende noodzakelijkheid. Inderdaad de machtigste hefboom van ontwikkeling op ieder terrein is li i onderwijs en dit geldt zoowel voor het zedelijke als voor het stoffelijke. Indien men zich nu eens rekening geeft van het peil dat het lager onder wijs dit is te zeggen van het volks onderwijs zelfs in de best ingerichte scholen kan bestijgen, al ware het dan nog door ieder kind regelmatig bijge woond, tot op veertienjarigen ouder dom, dan komt men dadelijk tot de overtuiging dat dit onderwijs op vele oogpunten volstrekt ontoereikend is, tot het degelijk bekwamen van een op recht vakman, waardig van dien naam. Bij het verlaten der lagere school, mag het met het onderwijs niet geheel en gansch opgeschept zijn, daar in die school slechts de algemeene grond slag wordt gelegd 0111 het bijzonder onderricht van ieder vak er op te ves tigen het is hoofdzakelijk op dit oogenblik dat do opleiding aanvang neemt, die de werklieden brengen moet op de hoogte van den vooruitgang, niet in alle vakken, maar elk in hot vak dat. hij zich bijzonderlijk heeft uit gekozen als doel van zijn leven, als middel van een eerlijk bestaan, en misschien wel ook, als bron van hoo- gere welvaart. Doch wie zou durven beweren dat ons jong werkvolk van lieden wordt in staat gesteld 0111 vaklessen of hooger volksonderwijs te genieten, terwijl bet in het werkhuis of in hot fabriek wordt gehouden, lange uren van den dag en lot laat in den avond Wie zou durven eischen dat onze vermoeide en afge matte werkersjeugd zich zou gaan toe leggen op onderricht cn studie, wan neer ze slechts 0111 zeven of acht ure 's avonds t huis geraakt om er bet avondmaal te nemen W e weten wel dat er uitzonderingen bestaan, die niettegenstaande alles, door uiterste wilskracht gedreven en mits inspanning van ongemeene mid delen, toch nog liet een of ander avond onderwijs genieten, maar ontegenspre kelijk is het, dat bet overgroot getal, na de lagere school alle onderwijs moet van kant laten, 0111 op weinige jaren, weder in eene schier totale onwetend heid te hervallen. Er moet dus aan ons volk, na den werkdag, lijd overblijven tot het on derhouden en bet voltrekken van liet- gene liet in zijne kinderjaren ter school leerde en dit is onmogelijk zoolang de werkdag niet merkelijk wordt verkort. Aan do jeugd behoort het leeren en tol hiertoe spraken wij slechts voor onze werkende jeugd, om rede van het overwegend belang dat in baar berust, aangezien ze de eerstkomende werkers bevolking zal uitmaken. Doch do vol wassenen zijn ook niet te verwaarloo- zen. De volslagene werklieden zouden hunne vrije uren hoogst nuttig kunnen gebruiken, hetzij tot meerdere volma king in liun vak, hetzij tot bevorde ring van hunnen stand in studiekrin gen, in valtvereenigingen en nog meer en ook men mag het wel zeggen 0111 een weinig te genieten van een menschenleven in den schoot van het huisgezin, zich toe te wijden aan de opvoeding der kinderen en eene wel verdiende rust te genieten die men niet redehjk kan ontzeggen, na een drul ken werkdag. Men moet het toch be kennen, ieder menscli, wie hij ook weze, heeft recht op een weinig geniet van het leven. Indien men moet gebo ren worden om bij liet aanbreken der eerste krachten zonder verpoozen te worden afgebeuld tot aan den boord van 't graf, gelijk een redeloos last dier, dan zal men de Goddelijke Wet van den arbeid onbetwistbaar veel te zwaar hebben gevoeld, en daarvoor is de mensch niet geschapen. Hij moet werken, dat is waar, maar rusten en wat genieten moet bij ook; zooniet is hij een verworpeling, die aan Gods schepping niet beantwoordt. Verjaringen. 20 November 1835 Stichting- der liberale Hoogeschool van Brussel. 20 November 1838* In de bespreking der zegelswet wordt er bestatigd, dat men in Belgenland zeer weinig gezegeld papier ge bruikt. 20 November 1890. Dood van Ka- tharina Beersmans, de beroemde Vlaamsche treurspeelster. 21 November .1804. Opening der stadsboekerij van Antwerpen. 21 November 18S6. De bewarende vereeniging van Brussel stelt protest tegen bet wetsontwerp over den persoonlijken dienst. Men vindt geen gendarmen meer. Men bestatigt «sinds senigen tijd dat men bijna geene candidaten gendarmen meer aantreft. Twee zaken zijn daar de schuld van 1® de al te kleine vergelding, 2° do overbodige krijgsoefeningen die met hun dienst niets te maken hebben. Reeds lang heeft men bijzon der over het eerste geklaagd en menigmaal werd verbetering van hunnen loonstandaard gevraagd. Zal men het doen Onze Vader.De dagbladen mei. den dut keizer Willem II, van Duitschland, over eenige dagen, vooraleer bij den eed van getrouwheid ontving der nieuwe aanwerve- lingen van het garnizoen van Berlijn, gezegd heeft Ik begeer dat al mijne soldaten alle dagen het Onze Vader bidden. Schoon gesproken Hier in onze kazernen, schijnt men aï te doen wat mogelijk is opdat de soldaten hot bidden zouden vcrleeren En wij zijn in een katholiek land Nieuvje zeevaartüjn. Eene maatschappij met een kapitaal van 10 mil- lioen frank komt gesticht te worden voor bet uitbuiten van eene nieuwe zeevaarllijn tus- sclien Antwerpen en Kongo. Vier millioen werden onderschreven door de Woermann- Linie van Hamburg, en de Elder-Dempster Company van Liverpool. De werkingen zullen beginnen met nieuwjaar. De nieuwe maatschappij heeft met de. Belgische regeering een kontrakt gesloten waardoor het koopwarenvervoer haar voor 10 jaar verzekerd wordt. Het grootste posthotel der we reld is gisteren te Londen ingewijd. Zeggen wij om een denkbeeld te geven van de uitgestrektheid der gebouwen, dat men er het posthotel van Brussel een twintigtal kee- ren kan in stoppen. Het gelijkvloers beslaat anderhalve hec- taar. Do plankieren beslaan ruim 4 hectaren. Er zijn niet minder dan 5000 beambten werk zaam en voor den dienst zijn 11 clcctrischc lifts of ophalers werkzaam. Ulaamsch Fransche verzen- dingsbulletijns. Do lieer minis ter van Spoorwegen, Post en Telegrafen heeft op aandringen van het Vlaamsch Han delsverbond besloten, dat voorlaan de ver- zendingsbulletijns voor colli tot en met 60kg. en mot zegels gefrankeerd, tor beschikking van liet publiek zullen worden gesteld met Franschen en Vlaamschen tekst op eene en dezelfde zijde. Op deze bulletijns is tevens de taks der vakken, welke uitsluitend door de bedienden van het bestuur moeien ingevuld worden, voor de eerste maal insgelijks in de twee talen gesteld. Daardoor wordt door het departement van Spoorwegen, Post en Tele grafen de Vlaamsche, zoowel als de Fransche taal, als bestuurstaal erkend. Dat is overi gens gansch in overeenstemming met onze grondwet cn daarbij niet meer dan billijk in een tweetalig land. Sneeuw. Sinds Donderdag ligt de sneeuw vijf tot tien centiemeters boog van aan 'L Herlogenwald tot aan do Barak Mi chel en, verder op, tot aan de Barak Frai- ture. Zooals men weet komt de sneeuw bij j vlagen ook reeds naar onzeslreke.i afgezakt 't Is vroeg Al wie zich abonneert op DE VOLKSSTEM, voor het jaar 1911, ontvangt het blad gratis van heden tot Nieuwjaar. Beurtelings hebben om zoo te zeggen allo dagbladen van Europa de dood van Tolstoï aangekondigd en daarna geloochenstraft. In dien hij echter nog niet. dood zou zijn,wanneer wij deze regels schrijven, mogen wij er ons toch kortelings aan verwachten. Wie is Tolstoï Een Russische schrijver, die binnen kort 82 jaar oud wordt en een der grootste en be kendste figure.n is van den hedendaagschen tijd.De naam van Tolstoï zal onsterfelijk zijn. De geschiedenis zal van hem-gewagen als van een man mei groot vernuft, die op de moderne tijden en de moderne geestesgesteltenis een machtigen invloed heeft uitgoefond. De letterkundige werken van Tolstoï, meest omschreven in romans, zijn vertaald geworden in bijna alle levende talen. Zij ge noten eèn buitengewonen bijval. De waarde zijner werken wordt geschat-op meer dan een millioen rochels. De erfgenamen van Tulsloï vroegen om die werken af te staan, maar Tol stoï, die eene zeer aardige levensbeschouwing beeft, schreef in zijn testament, dat hij zijne werken overlaat aan Let Russische volk. Het is ons onmogelijk een volledige levens schets, al was zij nog zoo gebrekkig, van Tolstoï te geven. Bepalen wij ons bij eenige bijzonderheden.Geboren in Rusland,in de pro vincie Toula, ten ja re 1828 van zeer ouden en voornamen adeldom, deed Tolstoï als jonge lingzijne studiën aan de krijgskundige hooge school. Op 25 jarigen ouderdom begon hij zijn letterkundige werking. Zijne verbalen over de veldslagen, waaraan hij heeft deelgeno men, zijn wonderschoon. Tolstoï leefdo het leven van de Russischo Jonkers het is te* zeggen, in zinsgenot en buitensporigheden. Instinkt matig echter werd hij naar do een zaamheid gedreven, en daar gekomen, bekeek hij zich zeiveen het docht hem, dat hij het leven verkeerd opnam en dat hij telkens beter zedelijk gesteld weerkeerde, als hij een tijd van de wereld was afgescheiden. Op zeke ren dag kwam hij een bedelaar tegen, een volwassen man lang van gestalte, in een grooten Russischen mantel gehuld in de rechterhand een stok, en met de linker de koord van een zak vasthoudende, die deze op zijn rug droeg. Tolstoï sprak met dien man en deze verklaarde zich gelukkig in zijn slaat; van toen af, kwam er eeno groote uiterlijko verandering in Tolstoï, eene verandering die sinds langen tijd in zijn binnenste had plaats gehad. Tolstoï bracht die verandering dadel ijle in werkelijke uitvoering. Hij ontdeed zich meest van zijne goederen in alle geval hij genoot er niet meer van hij trok een langen mantel aan, nam stok en reiszak op, en legde over do 200 kilometers te voet af, voorla» n zou hij zelf werken want het was bij hem opgekomen, dat do menschen maar goed kon den worden door handarbeid en persoonlijk werk. Tolstoï begon het land te bewerken hij zaaide, maaide, ploegde en egde; maakte zelf zijne schoenen en klonen, zijne mutsen en kleederen. Maar hij verliet ook zijne letter kundigen arbeid niet. Hij gaf voortdurend bijzondere werken uit, schreef een boek over Dc Meester en de Knecht en zijn meester knecht -De Oorlog en de Vrede. Tolstoï had lange jaren socialistische ge dachten, doch in do laatste jaren van zijn leven kwam hij al meer en meer tot het licht der waarheid,tot den godsdienst,waarnaar hij immer niet zijn diep denkenden geest en zijne geheimzinnige gedachten had gezocht. Tolstoï, als alle groote meesters, heeft dis cipelen gevormd. Doch dezen hebben de laatste jaren den meester verweten, dat hij zich zelve niet gedroeg naar zijne voorschrif ten dat hij geen volkomen vaarwel zegde aan zijne aardsche goederen... Do laatste dagen was Tolstoï er plotselings van door gegaan. Sommigen schrijven dat toe aan eene overoudsche Russische overle vering, volgens dewelke de oud-Russen steeds eeno inzame plaats zochten, wanneer zij hun ne dood voelden naderen, om erin volkomen eenzaamheid ver van alle wereldsch gerucht te sterven. Tolstoï is een wondere droomer, een schep per van vreemdsoortige idealen, een krachtige denker, een geheimzinnige man eene echte typische, wonderlijke en grootsche figuur uit den Slavischen volksstam. Do Engelsche stoomer Prince Ciiarles, van Antwerpen naar London varende, had to Zeebrugge aangclogd, om er eene belangrijke verzending «spiogelglas op te nemen. Tijdens don storm hoorde de eerste luitenant van het schip plotselings een verdacht ge rucht in het ruim van het schip. Hij ging zien wat er gaande was, doch kreeg op het zclfdo oogenblik eeno zware kas spiegelruiten, welke naar beneden rolde, op liet lijf. De ongelukkige werd de borst en het hoofd verpletterd en op den slag gedood. Toen men den luitenant eenigen tijd later vermiste en naar hem op zoek ging, vond men zijn lijk' onder de kas liggen. Alle hulp was vruchteloos. De zeekommissaris werd verwittigd en kwam ter plaats do noodige vaststellingen doen. Do Prince Charles is kort daarna met de vlag half top vertrokken het lijk naar Londen medenemende. Staatkundig Overzicht Engeland. M. Asrjuith heeft gisteren, in de Kamer der gemeenten, de zoolang ver wachte verklaring afgelegd: Aangezien alle verzoening onmogelijk toas, hij had den ko ning aangeboden het Parlement te ontbinden onmiddelijk na de stemming van eenige dringende hervormingen. Dc koning heeft toegestemd. Turkye. De Turksche Bank heeft een protest ingediend, tegen het uitgeven van schatkistbons als waarborg voor de voor- scholten. der Duitsckc Banken. Dc Turksche Bank moet inderdaadvolgetis hare stand- regelenden voorrang hebben voor alle voor schotten gewaarborgd door de schatkistbons. Spanje. Gisteren toerd de uitdrijvings- wet in de Kamers besproken. M. Burgos behoudsgezindebeknibbelde hevig het wets- onticcvp alsook de manier onderwelke zij in de Kamers neergelegd werd. Me>.iko. De geheime Amerikaansche opsporingsagenlcn hebben ontdekt dat in de Vcreenigde Staten een hompiot gesmeed werd tegen hetMexikaanschegouvernement. De samenzweerders zijn allen Mexihanen. De opro rlingen beschikken over aanzien lijke gcli sommen en hebben overvloedig veel voorraad. Frankrijk. De Fransche Kamer heeft de begrooting van justicie aangenomenDe kredietennoodig voor de terechtstellingen, werden met 303 stemmen tegen 156 gestemd. De verslaggever was van oordeel dat de kwestie van het behoud der doodstraf buiten de begrooting moet besproken worden. Marokko. Eene nieuwe mijnwet is thans in aantocht. Men is volop bezig er de bijzon derste artikelen van aaneen te flansen. De Engelsche, franscheDuitsche en Spaanschc gouvernementen zullen uitgenoo- digd worden, er hunne goedkeuring aan te verleenen. Donderdag morgend, is do E. II. Dr Hen drik Claeys, te Gent overleden. Wij bieden de achtbare familie onze innige deelneming in rouw en gebeden. Hierna laten wij volgaarne eene levensbe schrijving over don braven Priester en goe den Vlaming volgen. De E. II. Claeys, le Zomergera, in 1839 geboren, was nauwelijks 14 jaren oud, reeds persoonlijk aangemoedigd door Conscience, Herremans, Van Bever en Rens, als hij bij eenen prijskamp in Broedermin en Taal ijver, ter stede Gent, in 1853, plechtiglijk de lauwerkroon cn do gelukwenschen ont ving van Prudens Van Duyse, die hem daarbij de schitterendste dichterlijke loopbaan voor spelde. Deze letterkundige bekroning van den veelbelovenden en jeugdigen dichter met een stuk over het huwelijk van den toenmaligen hertog van Brabant, onzen overleden Koning Leopold II, werd vereeuwigd,en men liet een zilveren eeremetaal slaan, waarop men leest: Vlaamsch gezelschap, Zomergem. Den veer tienjarigen Hendrik Claeys, dien Gent aan moedigt om zijn dichterstalent. Ilij beantwoordde rijkelijk aan het profe tisch woord van Prudens Van Duyse, in do hoop welke de meesters der Vlaamsche be weging en der Vlaamsche letterkunde in hem gekoesterd hadden. Zooals in zijn lager onderwijs, waar hij den prijs won in den eersten olliciëelen kantonnalen wedstrijd, zoo onderscheidt hij zich ook bij zijne middelbaro studiën in liet Klein Seminarie van Sint Ni- kolaas. Hij toonde niet enkel den besten aan leg, maar deed er zich reeds kennen als lie veling der Muzen. Een politieke tegenstre ver, die met hem op de banken gezeten heeft en die hem met den naam begroet van Phi- lomeel, den zanger met zijne overvloedige notenschaal, schreef zelfs in een onlangs ver schenen boek Zoo fraai waren diens dicht proeven, zoo vol rechte geestdrift, zijno menigvuldige oden en liedoren, zoo aantrek kelijk levens zijn omgang, dat hij aller vriendschap, aller achting verdiende en weg droeg en als een talent zonder evenknie ge roemd werd van de kleine figuren af tot in de klas der Philosophic. Hij ware in staat geweest, wierd hij geen priester van den Syllabus, zoo meent de schrijver do licht kolom te worden in Vlaanderens nachtreis, de blanke dagwolk in de woestijn, de raad en glorie van zijn volk. Later in het seminarie ging M. Claeys voort zijne letterkundige met zijne gewijde studiën te vervorderen j liet is van dit tijd stip dat een meesterlijk onuitgegeven dicht stuk dagleekont, aan zijne Hoogwaardigheid den Bisschop toegewijd. Hij werd er terug geroepen om het jubelfeest der overleven den van Wezel te bezingen, en dit eerlijk ge wrocht, het eerste eigenlijk corom populo op een grooter looneel voorgedragen, was eene ware veropenharing en trok aller oogen op hem. Te Leuren, waar hij om zijne begaafd heid gezonden werd om de leergangen van taal- en letterkunde te volgen bij de hooge- school, was hij weldra door zijnen ijver, zijno kennis en zijn talent een parel aan do kroon van de aloude en vermaarde studen tenmaatschappij Met Tijd cn Vlijt dit weldoende genootschap, deze biekorf van uit- zwervonde Vlaamsche jongelingen, dezo kweekschool van Vlaamschlievonde mannen, die hij het eindigen hunner studiën, als zoo- vole zendelingen, in alle hoeken van Vlaamsch België het goede Vlaamsche woord in de Vlaamsche beginselen gaan verkonden. Daar ging hij gemeenzaam om met wijlen hoogleoraar David en het jaar na zijn vertrek kv tm hij op verzoek en uitnoodiging zijnen meester in prachtige verzon vereeren, wan neer men zijn borstbeeld onthulde in de pro motiezaal der Hoogeschool. In 1864 werd hij professor van poêzij m het Bisschoppelijk Collegie van Audenaarde en ging5 jaren naderhand in dezelfde betrek king over naar het Klein Seminarie van Sint Niklaas hij lccraardo daar 15 jaren lang, en in 1881 beschonk zijne geestelijke overheid

De Volksstem | 1910 | | pagina 1