BUITENLAND. Edele Zelfopoffering. NIEUWSBERICHTEN. FRANKRIJK DU ITSCH LAN D ENGELAND PORTUGAL. De öo:o.£ta"t. Het geheimzinnig drama te Parijs De Kempenaar de#^°"d5'° hem, om zijne diensten, met de schoone pas torij van Oostacker. Thans was hij pastoor der St Niklaaskerk, te Gent. In liet leerge- Btoelte, daar was hij in zijn element, daar was hij in zijne natuurlijke stemmingen in zijn eigen leven, als de visch in het water, als do vogel in de lucht daar kon hij vrij den teugel vieren aan zijne rijke verbeelding en zijn milde geestdrift voor hetgeen men de taal der Goden noemt. Het is gedurende zijn lang en vruchtbaar leeraarsambt, dat hij zijn© eenvoudige en echt kinderlijke kerst liedjes maakte, zijne treffende en waarlijk lyrisch bijbelcanlaten De Zondvloed, De zang der Gevangenschap, Mathatias, SenacheribAntiochus doodBethel, Sam son, Tobias, De bond der Koningen, Alexan der te Jerusalem en Jerusalem herbouicd. Het meeste deel zijner gemoedelijke gele genheid-stukjes zijn insgelijks herkomstig uit dit tijdstip voor ingewijden en bekenden met personen en omstandigheden zijn het ware juweeltjes en pareltjes van het zuiverste water, tintelend van leven en beurtelings roerend en zalvend bij hunnen betooverenden cn liefderijken loon en dan bijtend en stekend onder den tand en den priem van den fijnsten cn hartelijksten humor. Zijn schat van ongedrukte stukken is groot, op hel aanhoudend aandringen zijner vrienden worden deze in dichtbundels ver zameld en in het licht gegeven. Verder, vollecrdo kunstenaar op zijn speeltuig, doet M. Claeys het u thans do legende van Karlemanje verhalen en gladde en ongekunstelde verhalende poëzy stemt hij het gemoedelijk tot feestdeun, en statig en plechtig tot lofzang en hooglied. Vergeten wij eindelijk zijne romancen niet, door het Davidsfonds uitgegeven: Trahit sua, tranen en grondelhcid, door eenen maestro getoonzet; zijne cantate gedicht ter gelegen heid der oprichting van het standbeeld van Pater De Smet te Dendermonde in 1878, deze, opgedragen aan den katholieken school penning van Waarschoot, en die andere te Brussel uitgevoerd op muziek van Edgar Tinei, tijdens het groot jubelfeest van Cons cience in 1881. Do groote schrijver, aange daan en opgetogen, bedankto hem persoon lijk en schreef hem zijne erkentelijkheid het zijn zijne eigene woorden over zijne overschoone en gevoelvolle verze.i. DeE. IIClaeys was ook een beroemd redenaar. Zijne talrijke voordrachten bewezon het. Als volksspreker of als onderwijzende of didaktieke redenaar, als beoordeelaar als let torcriticus trad hij op. Verschilligo zijner redevoeringen zijn in druk verschenen die welke hij hield in 1870 ter gelegenheid der muurschildering der O. L. V. kerk te St. Niklaas, door do schil ders GufTons en Swerts, en zijne lijkrede over Conscience in 1883 in de collegiale kerk van O. L. Vrouw to Antwerpen uitgespro ken. Deze laatste, een waar meesterstuk, heeft de eer klassiek te zijn in onderwijsge stichten. Ook de meesterlijko redevoeringen hij de onthulling van de standbeelden van Ledeganck te Kecloo en David te Lier. De Vlamingen verliezen in hem eon zeer geleerden priester en een vurigen vlaming. Dr. Claeys was de broeder van den E. II. Petrus Claeys, pastoor ie Elseghem, en oom van don hoer Albert Claeys van Lokeren. Dr. Hendrik Claeys was tevens werkend lid der Koninklijko Vlaamsche Academie en oflicier in do Leopoldsorde. De overstroomIngen. Tn do laatste 21 uron is het waterpeil der Seine nog 49 centimeters gestegen. Men voorziet dat do Seine tegen Zondag 51 centimeters zou klimmen. Vrijdag morgend, om 11 ure, liep do Ivrykaai te Parijs onder, Vervolg. Louis Dupont sloot het venster en de deur, vervolgens scheurde hij de enveloppe los,maak te den brief open en las. Ouder liet lezen had Dupont de wenkbrau wen gefronst, zijn misvormde trekken en be vende lippen toonde welk een ontembare woe de bom belieerschto.Nu ging liern een licht op, het huwelijk zijner dochter was hem thans be kend. Die eervergetene bromde hg met half verstikte stem. Ziedaar, lees, lees vervolgde hij, Pandollc den brief toereikend. Is er nog ecu ander bewijs noodig dan dio regelen, door do hand van een ellendeling geschreven. De ongelukkige heeft hare eer en do mij no met voeten getreden. O, wee over hem Wee over hen beiden Pandollc was even bl^ek geworden als zijn meester. Wat donk je nu to doen vroeg hg. Ik weet het niet, antwoordde Dupont woest. Louis, ik bid het, denk er goed over na. Dat doe ik. Pas op, laat je niet door je woede vervoe ren, ik durf jc bijna niet aanzien, de «utdruk- kingeu van je gelaat doen mij vcr>< lirikken tk ben er zeker van, je beraamt iets vreesc- lijks. Ja, ik peins op wraak. Ixiuis, het kwaad is misschien zoo groot niet als gij denkt. Pan dol le slaakte een diepen zucht en liet liet hoofd op de borst zinken. Waar is zg nu T vroeg Dupont, na eenigo water. Do Felicien Davidstraat was ook over stroomd. Do kelders van het ministerie van Buitenlandscho Zaken staan ook vol water. Tusschen Fiers en Chalillon-sur-Indre, is de spoorbaan op ecno lengte van 50 meters weggespoeld. To Montresor, Reinac en Loches slaan vele kelders onder water. Sneeuwstormen.' Sinds drie dagen woedt een hevige sneeuw storm over de Pyrenëen; op de hoogten is de koude er zeer vormig, terwijl in de valleien, de temperatuur te zacht is voor het seizoen. Dood van een Belgischen missionaris DeE. P. Nusshaumer, een Belgische zen deling, welke zich thans hij familie bevond in den Elzas, werd daar plotselings ongesteld, en moest naar liet gasthuis van Slrasshurg overgebracht worden. Men stelde daar vast, dat dc ongelukkige zendeling aan slaapziekte leed. Hij had deze vreeselijke kwaal twee jaar geleden in Kongo opgedaan. Ondanks do beste zorgen, is do eerbied waardige lijder thans overleden. Hij was pas 41 jaar oud. Suffragetten aangehouden. Eeno afvaardiging van suffragetten poog de gisteren in de Kamer to dringen, liet getal nieuwsgierigen welko door de handelwijze der suffragetten aangelokt werden, was zoo groot, dat de bereden policie het Parlement Square moest doen ontruimen. Vrijdag namiddag waren 82 stemrecht- vrouwen aangehouden. Werkstaking geëindigd. Ten gevolge van wederzijdsche toegevin gen hebben de trambedienden van Lissabon het werk hernomen. ZITTING VAN 18 NOVEMBER Zitting geopend om 2 ure onder voorzit terschap van burggraaf Simon is. Het adres van antwoord aan de Troonrede M. Sciióllaert kabinetsoverste. Ik wil de gezegdens van de heeren Dupont, Eibers en Lafontaine weerleggen. Het is valsch, dat het katholiek gouvernement geen programma heeft. De minderheid brengt liuldo aan de talrijke hervormingen waarvan in do Troon rede gesproken wordt. Onze politiek van lieden is deze van giste ren. Een gouvernement dat de aanhechting van Kongo en do hervorming der legeraai - werving verwezenlijkte mag op krediet hopen. Artikel 310 mag niet afgeschaft worden. Wat het verplicht onderwijs betreft, leg een duidelijk wetsontwerp neder, wij zullen liet bespreken. In alle geval moogt gij ver zekerd zijn, dat wij geeno wet zullen aanvaar den, welke do vrijheid van den huisvader, in de keus eener school, niet waarborgt. (Zeer wel rechts). Wij verwachten ook van do linkerzijde een wetsontwerp betrekkelijk de evenredige ver tegenwoordiging in zake gemeente en provin ciale kiezingen. Wat het algemeen stemrecht aangaat, gij meent het land met u te hebben, omdat eeni- ge roepers u naiipen. M. Goblet-d'Alviella De linkerzijde vraagt reeds vier jaar A. S. M. Bastien. De meerderheid van het land vraagt het A. S. M. SgnoLLAER. Wij zijn nu reeds 27 jaar aan het bewind. liet land is tevreden met onze politiek. M. Hubert. Zullen M. Bastien en zijne vrienden tevreden zijn met wat. de liberalen willen oogenblikken van pijnlijk stilzwijgen. In hare kamer, antwoorddo de dienaar. Goedzei Dupont. Hij nam den brief van de tafel, deed hem in een andere enveloppe en reikte hem Pandolle toe met do woorden Leg hem weder op zijne plaats waar ge hem gevonden hebt. Pandolle deed van schrik een paar schreden achteruit, de oogon strak op zijn moester ge vestigd. Maar wat wil jo dan toch doen vroeg hij in de hevigste onrust. Dat is mijne zaak. Als ik je bedoeling raad, wil je een strik spannen. Meester, dat is je onwaardig. - Ik verwacht geen aanmerkingen riep Dupont driftig op den grond stampend ik ben niet gestemd om zo aan to booren. Meester, in naam van de vrouw die je bemind hebt. luister naar mij. Roep je dochter, spreek met haar, ondervraag haar. Pandolle zag in, dat al wat hij zou beproe ven om den toorn van zgn meester te beda ren, te vergeefs zou zijn. Maar hoewel hij be sloot voor het oogenblik te zwijgen, nam lig zich stellig voor, later tusschen beiden to ko men, om zijne jeugdige meesteres, voor wie hg de grootste achting koesterde, te bescher men Lanrzaam ging hij de kamer uit. Hij legde den brief weder in de holte van den muur achter den beweegbaren steen. Daarna ging hg naar de knechten van de hoeve cn naar dc dagwerkers zien, die in het veld bezig waren. 1 '••n uur later sloop .Te.mnette naar den muur en vond den brief. Angstig rondziende, stopte zij hem haastig weg. Volkomen gerust, dat niemand haar had gezien, liep zij snel naar M. Schollaert. komt eerst onderling overeen. Wij achten het onnoodig de kieswet te veranderen. Gij liberalen zijt slechts eene minderheid en gij meent nog het puik der bevolking to zijn. Een uwer leiders heeft verklaard dat hel liberalism hier in het land nooit diepe wortelen schootGij hebt nooit het volk bemind of, zelf verstaan, en nu zijt gij verwonderd omdat wij de plaats niet rui men voor u. M. Lafontaine eindigde gisteren zijne re devoering met eene bedreiging... M. Wiener. Dat is niet waar M. Schollaert. Jawel, het staat in het verslag Indien de Koning do ontbinding niet toeslaat, zal het volk nemen wat men hem vo'gert. Dat zal het gouvernement nooit toeslaan. M. Steurs. De rechten op den alkooi zouden moeten verzwaard worden. M. CorriETERS. Do troonrede zegt hit ter weinig over verscheidene belangrijke punten, welke meer dan een miljoen werk lieden nauw aan 't harte liggen. Men zou moeten liet onderwijs verplicht maken tot op 14 jarigen ouderdom. De groote wer ken van Antwerpen, Oostende, Luik en Char leroi moeten doorgedreven worden. M. Wiener. Do firianciëele politiek van het gouvernement laat veel te wenschen. Ik teeken verzet aan tegen de woorden van M. Schollaert aan het adres van M Lafon taine. M. Suiiollaert. Gij schijnt mijne eer lijkheid in twijfel te willen trekken. Dat zal ik nooit en van niemand toelaten. M. Wiener. Ik twijfel aan uwe eerlijk beid cn rondborstigheid niet, doch ik kan niet dulden, dat gij M. Lafontaine als een revolutionair doet doorgaan. M. Lafontaine is niet hier cn kan zicli dus niet verdedigen. M. Schollaert. Zoudt gij medehelpen, om de openbare orde te.handhaven, in tijden van oproer M. Wiener. Gij kunt niet ontkennen dat wij steeds voorstaanders waren van de goede orde. Ik durf hopen dat Koning Albert dc Kamers zal ontbinden en liet A. S. zal doen zegepralen. M. Braun. Waarom wilt gij den huis vader het recht ontrukken, zijne kinderen toe to vertrouwen aan hel -onderwijsgesticht dal hem best bevalt Onder, voorwendsel de on zijdige school te verdedigen, verdedigt gij de goddeloosheid. De zitting wordt om 5 ure gelieven. Het onderzoek Men is er nog niet in gelukt Meynier aan te houden. Gisteren heeft men langdurig al do nachtkofliehuizen der .Boulevards en van Montmarlre bewaakt, daar men wist dat Meynier deze veel bezocht. De moordenaar is echter niet verschenen. De overste der veiligheid'spolicie denkt even wel niet dat de moordenaar zich gezelfmoord heeft. Vrijdag morgend heeft Meynier nog twee telegrammen verzonden uit de Lyonslatie. Het is mogelijk dat do moordenaar langs de Lyonslatie naar de Zuidkunst van Frank rijk vertrokken is. De policie is daar ver wittigd. Het onderzoek heef t'atm het licht gebracht, dat Meynier zonder middelen van bestaan was, en binnen kort rechterlijk zou vervolgd geweest zijn wegens aftruggelarijen. Een vriend van dc vermoorde heeft aan den on derzoeksrechter verklaard Een van ons beiden moet verdwijnen. Het huis van deze peréoon wordt zorgvul dig bewaakt, daar men vreest dat Meynier zich ook op hem zal wreken. De lijkschouwing werd gisteren morgend gedaan. Daaruit bleek dat liet slachtoffer ver giftigd werd. de hoeve terug, ging naar hare kamer en sloot de deur, om, zonder vrees van verrast te worden het briefje te lezen en te herlezen. Niet zonder reden was zij mistrouwend en ongerust. Daar zij zich van hare schuld bewust was, beefde zij bij de gedachte dat haargeheim ontdekt zou worden. Zij vreesde dat een blos op haar gelaat haar zou verraden dat haar vader haar misstap in hare oogen zou lezen Sinds eenigo dagen, zij had het met schrik opgemerkt, scheen haar vailer bei. n Ton somberder dan ooithij sprak haar niet aan en scheen haar te mijden. Ongelukkige die ik ben zou lig iets ver moeden vroeg zg zich angstig af. Die angst was reeds een vreeselijke kwel ling. Maar moedig verdroeg zij den angst, do treurige voorgevoelens en de smartelijke vooruitzichten voor de toekomst. Het was im mers voor hem die zij leed, voor hem, dien zij beminde, voi.r hem die zich met baar, volgens hare inzichten, door een huwelijk verbonden had. Hij was jong en schoon of hg rijk was, wist zij niet. Maar had een verheven ziel, hij was vol pee?tdrift cn dweepend als een dich ter en dat alles was zeoi* geschikt om de vu rige verbeelding van liet, jonge meisje op te wekken. Bij toeval hadden zij elkander op een dorps feest voor het eerste ontmoet. De eerste blik deed de sympathie geboren worden. Hg zag bleek en ontsteld uitbij leed zeker, hij was ongelukkig. Na de sympathie kwam de be- langstelling. Hij vertelde haar wat hg van zijn verleden wisthet was een treurig leven ge weest, dat van een verlatene, die nooit »-fe teederheid en do kussen ©ener moeder had ge kend, die van alle genegenheid was verstoken geweest. Brussel. Bijna ontsnapt. Eenigen tijd geleden werd Frans D..., 20 jaar oud, voor diefstal tot 20 maanden gevang veroor deeld. Hij werd in het gevang van Sl Gillis opgesloten. Daar gehaarde hij zich zinneloos en speelde zijne rol zoo goed, dat de genees- heeren zich lieten vangen en dachten dat hij inderdaad zinneloos was. Hij werd naar het Sl Jansgastlmis overgebracht. Daar deed hij hetzelfde en al de verplegers dachten met :i ware gek te doen te hebben. Vrijdag namiddag, wist hij de waakzaam heid der bewakers to verschalken cn wilde vluchten. Hij zat reeds op den scheidsmuur der Pachécostraat, toen hij door een policic- agent bemerkt werd. Deze gaf het alarm cn eenigen tijd later zat Frans D..., wederom in 't droog. Hij zal naar liet gevang teruggebracht worden. Laffe kerel. Proces-verbaal is opge maakt tegen zekeren Pieler Gdie in de Lakenstraat, zijne gewezen vriendin vreese- lijk mishandeld had, omdat het meisje wei gerde hem te volgen. Slimme bedrieger Een stoutmoe dige schurk stapte eenigo dagen geleden in een hotel der stad af cn vroeg aan den kassier een briefomslag, om er zijn geld in to ber gen. Hij stak er eene banknoot van 50 pond sterling in en gaf ze dan aan den kassier ter bewaring. 's Anderdaags vroeg hij aan don kassier 600 fr. voorwendende dat hij naar de koer sen ging en er niet gaarno zijne banknoot liet wisselen. De kassier gaf de 600 fr. en de kerel vertrok. Men zag hem niet meer terug. Toen de kassier do banknoot onderzocht, be vond hij dat deze valsch was. Eeno klacht is neergelegd. Stoutmoedige dief ie. Tijdens eene korte afwezigheid van rnev. S. Tnerstraat zijn dioven in hare kamer gedrongen en heb ben er eene belangrijk© partij juweelen en eene groote som gelds gestolen. Een onder zoek is geopend. Valschmunters. Talrijke valsche tweefrankstnkken, mot de beeltenis van Leopold II en bet jaartal 1909 zijn sinds eenigen tijd te Brussel en omliggende in den loop. Deze stukken worden bij voorkeur in de dagbladaubellen in betaling gegeven. Erg ongeluk. Een voerman, Frans Casleels, werd Donderdagavond aan de Hal lepoort plotselings ongesteld en viel van zij nen bok. Men bracht hem, erg gewond aan den schedel en gansch bebloed, naar bet St.- Pietersgaslhüis over. liet paard, vrij zijnde, ging op hol. Sophie Depaepe, Lizeroenen- gang, werd omgeworpen, vertrapt en onder de wielen van don kamion gepletterd. Zij moest ook naar het gasthuis gebracht wor den. Feu voorbijganger kon het dier tegen houden, nadat hij een GOlal meters werd ge sleept en alzoo werden nog andere ongeluk- kigen vermedon. De cholera. Donderdag avond kreeg de statieoverste een telegram van zijn kolleg* te Bazel,.hem meldende, dat drie personen, zich in den trein van S ure 9 bevindende, aan cholera leden. Onmiddelijk werden denoodige voorzorgen genomen, doch er kwamen geene lijders aan. Later vernam men, dat. de personen zicli ongetwijfeld in een der wagons moesten be vinden welke te Luxemburg afgehaakt waren. Slachtoffer harer onvoorzichtigheid. Vrouw D..., wonende Groote Godshuis straat, slapte Vrijdag morgend in de Laken straat van de train vooraleer deze volkomen stilhield. Zij viel en werd door een kamion overreden. Men nam haar op met gebroken linkerbeen en geplelterde linkerhand, zij had ook eene vreeselijke wonde aan het hoofd. De ongelukkige werd naar hare woning ver voerd. De liefhebbers van goeden koffie zijn in feestviering sédert zij de bitterpeeën der Trappisten Vincart gebruiken. Jeannette trachtte liern te troosten cn hem de hoop te schenken op betere dagen in de toe- komst.Zij deed meer,zij schonk hem haar hart. In haar argeloosheid vermoedde zij niet dat een vreeselijke afgrond kon gapen aan de met bloemen prijkende helling. De liefde, vooral de eerste liefde, brengt ons in een bedwelming, die verrukt en bekoort. Na zes maanden was die bedwelming bij Jean nette nog niet geweken. Bij haar naïef en edel moedig vertrouwen in hem had zij haren toe stand nog nietnjpeiijk overdacht. Zij bemin de hem blindelings zonder berekening, en zoo nis hij hem haar hart had geschonken, zou zij hem ook haar leven hebben gegeven Hare liefde was met bloemen versierd, en t kwam baar niet in de gedachte, dat die bloe men door hare tranen konden ontbladerd worden, Philippe was huisvriend der familie bij wel ke. learmette te Firmany logeerde. Men schat te den jongen man als een oprechte en brave ziel, dieopeervolle wijze door do wereld tracht te te komen. Do familie bemerkte de toene mende genegenheid tusschen do beide jonge lieden en maakte geen bezwaar, toen deze laat- slen in het huwelijk traden De gewichtige trap geschiedde zonder plechtigheden in de afgele gen plaats,zonder te vermoeden dat de ondoor dachte stap zoo'n treurige gevolgen voor hen zoude hebben. De familie stelde Louis Dupont van 't gebeurde niet in kennis, terwijl Philippe wegens familie omstandigheden voorloopig eveneens 't stilzwijgen wilde bewaren. Jeanette's eenig verdriet was tot nu toe ge weest. dat zij het huwelijk voor haar vader moest geheim houden. 't Is noodzakelijk in ons beider belang, had Philippe gezegd, en zij bewaarde het stil zwijgen. Sint-Gillis. Brutale kerel. Donder dag nacht, ontmoette de policieagent Gerard, op den Alsembergschen Steenweg, zekeren Pieter P....- wonende Garibaldistraat. Deze was dronken en maakte een helsch gerucht. Do policieagent verzocht hem te zwijgen, doch de kerel greep den agent vast en slin gerde hem met geweld ten gronde. Andere policieagenten kwamen ter hulp en na een verwoed gevecht, kon do brutale kerel naar het policiebureel gesleept worden. Proces verbaal is opgemdakt. Laken. Vreeseljk ongeluk. Vrijdag avond, had in de stalio van Laken, een vree- selijk ongeluk plaats. Bij de aankomst van den trein van 6 ure 50 min. uit Aalst, stapte een reiziger uit, vooraleer de trein geheel stil stond. Hij werd door de deur ten gronde geworpen en rolde onder de wielen. Toen de trein stilstond, vond men den ongelukkige letterlijk in twee gesneden. Do bloedige overblijfselen werden in eene afhankelijk heid der statie gebracht, waar men de identi teit kon vaststellen. Het slachtoffer was do genaamde Karei De Block, 65 jaar oud. wo nende Koningionelei. Zijne familie werd met dc noodigo omzichtigheden verwittigd. Vorst. Onvoorzichtig)' chauffeur. Vrijdag avond, werd M. De Backer, op do Van Volxemlaan, door een auto-taxi omver geworpen cn overreden. Do man bleef be wusteloos liggen en moest door voorbijgan gers naar liet gasthuis overgebracht worden. De onvoorzichtige geleider vluchtte snel weg, doch eenigo werklieden versperden hem den weg bij middel eener ladder, cn do chauffeur werd geknipt. Erge val. Een plafoneerder, Frans Demeulemeester, wonende Spanjestraat, lo Sint-Gillis, was Vrijdag op eene liooge stel ling aan 't werken aan den gevel van een huis op den Brusselschen steenweg. Eens klaps gleed de man uit en viel op liet gaan pad. De ongelukkig© werd het rechterbeen gebroken en zeer erg inwendig gekneusd. Het slachtoffer moest naar 't gasthuis gevoerd worden Beproeft do wonderbare en onschade lijke Cachetten GAL'TH IER, krachtigste geneesmiddel tegen Migraine, Hoofdpijn, Zenuwpijnen. Hunne uitwerking is rudikaal en bijna onmiddelijk. 6 Cachetten 1 fr. 13 Cachetten 2 fr. in alle goede apotheken, zooniet schrijven apo theek Gautliier, Meehelen. 1505 Antwerpen. Stoomcr in brand. Vrij dag namiddag is de Zweedsche stoomer Mon- talaström, met eene lading hout van Rafsö komende, te Antwerpen aangekomen. Men moest onmiddelijk het schip beginnen lossen, daar brand ontstaan was in de lading. Aanhoudingen. Een gevaarlijko kerel, zekere O..., die verdacht werd in de Provinciestraat, eene dieflo gepleegd te heb ben, is door de policie aangehouden. Op het .Statieplein, werd een kerel ge knipt. die poogde de landverhuizers uit te plunderen. Een koffiehuisbediende herkende in den aangehoudene een kerel, die eenige dagen geleden, len nadeele van een vreemdeling, eeno som van 1000 fr. aftruggelde. Erg ongeluk. De brouwersgast, Pie ter Giclis, 24 jaar oud, wonende Schelde- straat, is in de brouwerij Tivoli, met een zwaren zak gevallen. De man werd met erge inwendige verwondingen opgenomen en naar het Sle Elisabethgasthuis overgebracht. Gent. Welgclukt. Eene welgelukte vergadering van den anti-socialistischen werkliedenbond van het arrondissement Gent heeft hier plaats gehad.Niettegenstaande het slecht weder kwam er toch veel volk op. Builen do heer Libbrecht voerde ook nog liet woord de heeren Verhaegen, Wey- meersch, Huyshauwer, Vandermotte en De Munynck. Alhoewel zij vermoedde dat haar vader eeni gen twijfel koesterde, was zij er verre af te denken dat hij reeds een gedeelte van haar ge heim had ontdekt. Dierbare Philippe, mompelde zij, toen zij den brief gelezen had, hij gaat vertrekken, hij is er toe besloten... Ja, het moet, do dagen ver- vliegen het is dringend noodig. O, hij zal sla gen, mijn hart zegt het mij. Heeft hij* niet reeds genoeg geleden Hij schrikt er voor om mij to verlaten. Ach, ik ben niet minder onge- rust en angstig-dan hij, maar het moetom liet geluk deelachtig to worden, moet men zicli eenige opoffering weten te getroosten. Ik zal heden naar de samenkomst gaan,voor de laat ste maal. Ik waag veel, want als ik gezien en herkend word... O die gedachte doet mij beven.. Maar indien liij me niet zag, zou hij den moed niet liebben om te vertrekken. Zij stak dadelijk een kaars aan en verbrand de den brief. Haar oogen stonden vol tranen zg droogde ze zorgvuldig en ging toen naar beneden, om haar bevelen te geven voor het avondeten en te zien of alle werkzaamheden geregeld wer den verricht. Pandolle kwam met een zwaarbeladen hooi wagen van het land terug. Hij groette Jeannette eerbiedig. Zij werd getroffen door de droevige uitdrukking van zijn blik. Scheelt er iets aan, goede vriend vroeg zij. Ge ziet er zoo bedrukt uit, Ik ben niet op mijn gemak, mejuffrouw, iu 't geheel niet, gaf hij ten antwoord. Gaat het werk niet naar wensch 1 Me dunkt dat het hooi goed droogt onder dio prachtige zon. (Wordt vervolgd.)

De Volksstem | 1910 | | pagina 2