De Liefdezuster! Wij overdrijven De ziekte der Koningin. 'T EEN EN 'T ANDER I 51 3D A G- B X- A. ZO De overstroomingen in den omtrek van Parijs. Zestiende jaargang nr 800. 2 CENTIEMEN HET NUMMER Woensdag 23 November 1910 ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postburcelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. BUREELEN TE BRUSSEL 230f tlaachtschen Steenweg, 230. TE AALST 3Kerltstraat, Telefoon 114 Bestuurder J. Van Nuffel-De Gendt. AANKONDIGINGEN KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0.60 3« bladz. (groote regel) fr. 1,00 4e bladz. (kleine regel) fr. 0,3Q Fiuanc. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 2.00 Gemengd nieuws (|>er regel) fr. 3,00 Recht, herstelt. (j»or regel) Ir. 2.00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Voor ai.i.r aankondigingen, zirn wenden E. TAMtNIAU, 217, de Mc^odestraat, Brussel. In onzen tijd van zinsgenot en wel lust, veroorzaakt door de onverschil ligheid en de goddeloosheid, en uitge stald en opgehemeld in do. straten, in de theaters, in de magazijnen, is het een alledaagseh verschijnsel onze kloosterlingen van heider geslacht aa allerhande vervolgingen te zien bloot gesteld worden. Soms echter breekt door den door haat en vervolging ver warden en duister gewórden gezicht einder van-den hienschelijken gcdach- tehstrijd als gedwongen door eene onweerstaanbare macht, een heldere verliqhtingsstraal, die de duisterheid doorboort en in al hare praal den glans en de schoonheid der waarheid danrstelt. Zulke heldere straal koml men nu ook fe werpen op het werk van onzè kloosterlingen; de ernstige, vijan delijke bladen hebben zich zelf niet kunnen of willen terughouden het te verzwijgen. Wij zijn dubbel gelukkig- zulke getuigenissen aan onze Belgische katholieke bevolking te kunnen bekend maken. De koloniale raad of koloniale groep, die gesticht is geworden op voorstel van den lieer minister van Ko loniën, had in bare laatste vergadering liet vraagstuk besproken of de blanke vrouw wei op liareplaats was in Congo. Al de leden van den kolonialen groep waren eensgezind om te verkla ren, dat, om wille der zedelijkheid van do kolonie, en ook om de ontbrekende bedieningen voor vrouwen in Congo, liet noodig was het verblijf van blanke riet-gehuwde vrouwen in Congo tc be strijden. Er was echter aan dezen al- gemeencn regel eeno uilzondering. Al de leden, zonder eene enkele uit zondering, verklaarden, dal de ver meerdering van kloosterzusters gansch integendeel, ten zeerste gcwenscht werd door alten. Welke ook onze wijsgeerige gedachten zijn, zijn wij niettemin allen overtuigd, dal de tegenwoordigheid van deze bewondcrenswecrdige vrou wen voor Ajrika eene onzeggelijke weldaad is. Niet alleen verrichten zij er werk van opleiding en onderwijs niet alleen verplegen en versterken zij de noodlijdenden, maar zij geven nog een voorbeeld van liefdadigheid, veel in vloedrijker op den geest van den zwarte dan elk ander onderwijs. Welnu, deze liefdadigheid, deze naastenliefde heb ben groote behoeften in deze barbaar- sche middens te worden ontwikkeld. Na zulke gezaghebbende getuigenis konden wij wel best eindigen en onze lezers zelve aan hunne bedenkingen overlaten. Doch wij willen er eenige oogenblikkên bij stil blijven om aan te toonen, hoe hatelijk de goddelooze po litiek is onzer Belgische tegenstrevers. De koloniale raad, samengesteld uit leden van verschillende politieke, wijs geerige en godsdienstige gezindheid, hebben getoond dat zij het bescha vingswerk der zusters kennen en waar- deeren. Welnu, dit beschavingswerk onzer liefdezusters is in alle landen, waar zij verspreid zijn, hetzelfde. Overal onderwijzen zij de jeugd en lei den ze op overal geven zij de verhe- venste voorbeelden van engelachtige reinheid, onbegrensde menschenliefde en goddelijke zelfverloochening. Zij gaan bedelen aan de huizen der stra len, nederig steken zij hunne bedelende hand uit om aalmoezen te ontvangen van de milddadige zielen en er de arme weezen met te voeden, te kleeden en op te leiden zij staan aan do sponde van de lijders, zoowel van den armen werk man als van den rijken kasteelheer, en verzorgen hen zooals het eene moeder niet beter zou kunnen doen. Niet alleen schenken zij de zieken, hunne stoffelijke en verstandige hulp maar zij-geven hun iets dat oneindig meer van waarde is zij schenken de hun toevertrouwde lijders, de warmte van hun liefderijk hart. En zulke edolo zielen worden hier in ons land uit liun werkmidden verdre ven. Geen zuslerkens meer in de scho len geen zuslerkens meer als. ware moeders voor de arnse weezekindereri geen zusterkens meer bij het ziekbed van den armen werkman Zij moeten vervolgd en uitgehongerd worden en daarom luidt bet progamma onzer te genstrevers Verwereldlijking onzer scholen; yerwerchilijkingonzer weezen- huizón verwereldlijking onzer gast huizen voelt go nu, lezers, al de ha telijkheid van dit afschuwelijk program ma voelt ge nu waar onze tegenstre vers ons België brengen willen en ja, het spijt ons het te moeten bekennen ons België hier en daar al gebracht hebben? Heeft men de gasthuisnonnen, het edelste dat er ónder de menschen elt, heeft men die engelachtige zielen niet verjaagd uit de hospitalen van Brussel, van Luik, van Schaarbeek, edeellelijk van Antwerpen en uit al de hospitalen, afhangende van een goddeloos gemeentebestuur Weg moe ten die zusters, verdreven, verbannen! Maar neen terug moeten ze komen als de rijke godde.loozen zelf ziek wor den, om dan door eene liefdezuster te worden opgepast terug moeten ze, als te Brussel de typhus uitbarst, en de wereldlijke diensters er van onder trekken terug moeten ze, als de cho lera heerscht, 011 de oppasters weigeren de cboleralijders te verzorgen Dat zijn feiten die dagelijks voorvallen. Maar nooit of nooit kunnen wij aanne men, dat de Belgische kiezers het over hun hart zouden krijgen de vijanden van onze liefdezusters aan hot staatsbe wind te brengen. Verjaring. 23 November 1S79. Mgr Du Roussaux wordt als apostolische bestuurder van liet bisdom van Doornik aan gesteld. Tombola der Tentoonstel ling van Brussel. Het Uitvoerend Gomitoit brengt ter kennis van het publiek dat de (rekking der kleinere prijzen van de laatste reeks der Tombola tot beden niet heeft kunnen geschieden, omdat de catalogus dezer prijzen nog niet opgemaakt is kunnen worden. Deze trekking zal later plaals hebben. Alle personen die biljetten hebben, wor den dus uitgenoodigd deze te bewaren. Hun ne rechten zullen in geen onkel opzicht ver kort worden. Het Vincentius-genootschap. In 4909 bestonden in België 1,165 confe- rentiën, bevattende 17,540 werkende leden en 25,071 eereleden. 24,637 arme familiën werden ondersteund. Op de vergaderingen werd 206,763 frank vergaard. Daarenboven ontvingen de confe- rentiën de opbrengst der collecten in do ker ken en menigvuldige giften, ten bedrage van 1 milj. 491,575,31 frank. Hiervan werden uitgedeeld aan de 24,637 familiën 866,912 frank in eetwaren en kleederen, 48,883 fr. in geld 290,660 frank aan patronaten, werkmans kringen, enz. De Belgische katholieken hebben door het genootschap van St-Vincentius dus voor on geveer 1,300,000 fr. aalmoezen uitgedeeld. Tot steun der nationale nij verheid heeft bet departement van bet spoor beslist eerlang de aanbesteding uit te schrijven voor het leveren van zestig lokomo- tieven en 2500 wagons van allen aard. Ingaande op den wensch uilgedrukt door de groolo nij verheidsgeslichton, zul deze aan besteding in den loop van December plaats grijpen. Kneukelvertalers. liet Fran- scho doyen d'ago wt-rd sedert eeuwen vertaald doorliet Vlaamsche ouderdomsde- deken een zeer schoon en duidelijk woord. Een kneukel, die ook in do vertaalburee- len van het Beknopt Verslag is binnenge waaid, beeft doyen d'age nu verlaald door - deken van jaren Zou men voor den vertaaldienst geene personen kunnen aanwerven die wat heler op| do hoogte zijn van do Vlaamscho taal, welke j door kneukelvertaler§ belachelijk wordt ge-1 maakt. Vreeselijke wrakken stati-' Stiek voor 33©9. De statistiek van dein 1903 verongelukte en gesioote schepen door Lloyds Register openbaar gemaakt, geeft aan. dat de vvereldkoopvaardijvloot in; dat jaar met 866 schepen is afgenomen, i 939,232 ton metende» Schepen beneden de 100 ton zijn hieron der niet begrepen. Van die 866 schepen waren 383 stoom schepen met een inhoud van 654,670 ton en 483 zeilschepen met 293,562 ton. Deze cijfers overtreden die van 4908 met 79,183 ton voor do stoom- en 50,757 voor zeilschepen, en dit niet als gevolg van meerdere schip breuken (deze wijze zelfs op eon vermindering van 31,471 ton) maar van meerdere afgeta kelde en gesloopte schepen. Van deze plaatste overlreft 1909 met 121.393 ton het record jaar 1907. IJselijk is hol wat ipder jaar in zee verlo ren gaat. Ih het leger. De milicianon, die van liet een regiment naar een ander verlan gen over te gaan, moeten tegenwoordige om deze gunst te bekomen, dertig maanden ten minste en veenig ten hoogst© onder de wa pens blijven. De minister van oorlog heeft dit termijn nu aanzienlijk verminderd, on wel op negentien tot zeven en twintig maanden, 't is te zeggen wanneer de diensttijd van vijf tien maanden zal in voege zijn, en dat is in 1912. In afwachting is het termijn op vier en twintig maanden gebracht. Wanneer de katlioiiekcn tijdens de kiezin gen en anders geheel bet. jaar door, de aan dacht der Belgen roepen op den treurigen toestand die er in België heerscht, dan rpepen onze Jacobijnen dat wij overdrijven. Een Fransch dagblad, La Gazelle de France, komt een staaltje mede te deelen. dat meer en meer toont, op welke gevaarlijke helling Frankrijk nu staat, 't Is bijna niet mogelijk de zaak tc gelooven. Een pastoor uit de omsl reken van St-Jan- Brevelay gaf les van catechismus aan de kin deren in zijne parochiekerk. Een kind was sloul en de lieer pastoor deed het voor zijne straf uit de bank slaan. Dit meisje ging juist naar de wereldlijke school. En weel ge wat do vader van dit meisje dt»ed Hij riep den heer pastoor voor de rechtbank, voorgevende dat deze zijn dochtertje gestraft had omdat liet naar de wereldlijke school ging, on om alzuo den vader te beschamen in de oogen van al de parochianen. De heer pastoor loochende krachtdadig zulk gezegde en voegde erbij, dat hij in de kerk toch zijn volle goesting mocht doen, en in of uil de bank mocht zetten, wie hij goedvond, zonder aan iemand daarover rekening te moeten geven. En weet gij wat de vrederechter doet Hij veroordeelt den heer pastoor voor 300 frank schadevergoeding te betalen aan den huis vader Go ziet, er is geld te verdienen als men de jodentrukken maar kent. De vrede rechter gaf de volgendo redonen op van zijn vonnis Aangezien het zeker is dat deze maat regel niet noodzakelijk was en dat het blijktzoowel uitdo bepalingen der schoidings- wet als der hodendaagsche rechtsgeleerdheid, dat do rector of diens onderJioorigo van de kerk, de vrije beschikking niet heeft over de kerkmeubelen veroordeelt den lieer pas toor lot liet hutalen eener som van 300 fr. als schadevergoeding aan den huisvader. Sla hot nu maar uitDe Heer Pastoor mag zijne leerlingen niet meer op straf zeilen, of hij krijgt 300 fr. schadevergoeding cn apa chen die in vollen klaren dag menschen plun deren, kwetsen en vermoorden worden vrij gesproken of zeker onverantwoordelijk ver klaard, als er maar een klein weinig gele gen Ik id loo bestaat Do priesters kunnen dus al zelfs geen calochismusles meer geven in de kerken. Als er oen kleine jongen of een klein meisje don duivel jaagt; slampt, vecht en tiert, moot de priester maar laten doen; want durft hij zo straiten, en uit do bank doen slaan, dan krijgt hij 300 fr. boet. Moest hij nu eens den of do kleine naar huis sturen, dan wierd de priester zeker wel tot levonsdu- jen dwangarbeid veroordeeld Arm Frankrijk, wat rolt ge toch verschrik kelijk naar don afgrond Arin Fransch \olk, dat den moed niet heeft,eene uiterste kracht inspanning te wagen om den afgrond te mij don De toestand welke eenigen tijd, in den omtrek van Parijs, zeer gevaarlijk geweest was, is nu betér. Maandag is liet water beginnen te zakken. Indien er dus geene nieuwe zwaro regens overkomen, is alle gevaar geweken. In .24 uren lijd is het wator 8 centimeters gedaald. liet water zijpelt echter nog door on to Auleuil. Passy, Austerlitz en Asnières, staan nog verscheidene slraten onder water. Do Iloogo Seine en de Marne, zagen ook hun waterpeil verminderen. Men voorziet dat de verbazing van liet peil zal voortgaan. Ook de Aisno en de Oise, gaan aan 't zakken. Twee werkhuizen in den omtrek der brug van Soissons zijn moeten verlaten worden, daar het water in de machienkamer was gedrongen en het vuur had uitgedoofd. De geweldige strooming der Oise heeft verscheidene hoornen ontworteld. Doze boomon werden door liet water medegesleept en vonnden te Dongeuil-Aunel eene sluis. Daar schippers voorzagen, dat ten gevolge dezer stremming het water de omliggende plaatsen zou onder zetten, vernielden zij do hoornen. Tusschen Venetle en Verherie zijn do oevers der waterloopen aan het schuiven gegaan. Staatkundig Overzicht Frankrijk. Een wetsvoorstel is door de ministers neergelegd, voor doel hebbendede onderdtmhhing van alle aanhitsing lot aan slagen in tijden van werkstakingkracht dadig ie keer te gaan. Engeland. De hervorming der lords- kamer en de beperking harer macht, blijft aan de dagorde. Alle Engelsche bladen wijden er lange artikelen aannatuurlijk elk naar zijne gading. Turkye. De leider der pariij Eendracht en Vooruitgang, Ha lil Beg, heeft te Salo- nika eene voordracht gehouden, waaruit duidelijk blijkt dat de Turken zeiven den toestand in hun land veel erger opgeven dan hij in wezenlijkheid is. Ilalil Beg zegde onder andere ookdat zoodra de Albaneezcn cn de Haurans geheel uilen onderworpen zijn, Turkge zich eens ernstig zal bezig houden met de Balkansche Stalendie gedurig de onlusten in Mace donië aanvuren. Hij zegde dat al de droo- men van Groot- Buig ar ie, Oud-Serbiê en Grickscli-Macedonië als van zelf zullen ver dwenen zijn. De Turk zal dus tanden en klauwen laten zienals hij er nog heeft Mexiko. Zondag avond hadden te Ta- catecas bloedige onlusten plaats. De troepen kwamen tusschen doch teerden ook aange vallen. Er zijn een honderdtal dooden. De laatste berichten melden dat alles nu kalm is. De lijken blijven in de straten liggen. Portugal. Het nieuw gouvernement heeft aan den gouverneur en aan den bis schop van Macao bericht gezonden, dal het dekreet van uitdrijving, tegen de jesuiten uitgevaardigdonmiddclijk moet uitgevoerd worden. De jesuiten trekken naar Brazilië fndo-China en Engelsch-Indië. Maandag morgend werd hot volgendo bul- lelijn medegedeeld Kasteel van Laken, 8 ure. Betrekkelijk "kalme nacht. De ziekte volgt haren normalen gang get. Dr Rominelaere, Dr Le Boeuf. Do Koningin had een weinig kunnen rusten on dat kon haar enkel goed doen. Men zal reeds opgemerkt hebben, dat do bulletijns geene melding maken van koortsen, 't Is omdat er nu en dan eens een hevigon doorslag van koortsen is, doch geene gedurige koorts. Maandag morgend om 10 ure werd eene merkwaardige verbetering in den toestand der zieke vastgesteld. De ziekte ging haren gewonen gang. Koning albert nam de gelegenheid le baat om in gezelschap van bovelhebber de Posch, ordonnancieofficier, naar bet paleis van Brus sel le rijden, alwaar hij om 11 ure den nieu wen gezant van China, M. Huneeus moest ontvangen. Deze ontvangst had met het gewone cere moniaal plaals. De nieuwe gezant bood met zijne geloofs brieven, de rechtzinnigste wenschen voor het spoedig herstel dér koningin aan. De Koning Albert zichtbaar getroffen, be dankte hartelijk M. Huneeus. De Koning keerde dan onmiddelijk per automobiel naar het paleis terug en begaf zich rechtstreeks naar de kamer der Konin- De verbetering in den toestand der door luchtige lijderes was nog steeds waarnoem baar. Behalve den Koning en de personen die do Koningin verzorgen, wordt niemand in hare kamer toegelaten. De deelneming In het paleis van Brussel is een register neergelegd, om de handteekens to ontvangen der personen die naar den.toestand der Ko ningin komen vernemen. Van zoodra Zondag de onrustwekkende tij dingen verspreid werden, was het eene onaf gebroken rij belanghebbenden. Onder de eer ste handteekens waren reeds deze van het diplomatiek korps en van burgemeester Max. Op bevel van Koning Albert werden de ge neeskundige bulletijns uitgehangen aan het Kasteel van Laken en aan het Paleis van Brussel. Daar ook verdrong zich eene ontel bare menigte, om kennis te nemen van den inhoud der bulletijns. Het is duidelijk te zien, dat liet Belgisch volk rechtzinnig deelneemt in de droefheid aan het Belgisch Hof, doch, het hoopt, dat het kloeke gestel der Koningin de ziekte te boven zal komen. Z. II. de Paus van Rome stelt ook veel be lang in den toestand der Koningin. Gisteren zond hij een telegram aan Koning Albert, om hem aan to moedigen. Daarna droeg hij oeno mis op ter intentie van onzo vorstin. Koning Albert ontving ook van vele vorsten en Staats hoofden telegrammen van deelneming. Onder de eerste telegrammen, was dat van don keizer en de keizerin van Duitschland. In het kasteel van Laken is ook een tele gram ontvangen van prins en prinses Victor Napoleon. Verscheidene vreemde mogendheden zon den ook beminnelijke telegrammen. Het oordeel van een bevoegd persoon Een hoogwaardigheidsbekleder van liet Hof verklaarde gisteren Geneeskundig gesproken, bevindt men zich thans op do grens van verscheideno ge vaarlijke ziekten on het is dringend noodig, dat de grootste voorzorgen genomen worden. Zondag had de influenza zich onder een

De Volksstem | 1910 | | pagina 1