De ziekte der Koningin. Naar het gouden Jubelfeest. 'T EEN EN 'T ANDER m Eer: D©3VB§sc:?*d Leon Nicolaïvitch Tolstoï Zestiende jaargang n' 800. 160 2 CENTIEMEN HET NUMMER Donderdag 24 November 1910 ABONNEMENTEN: Zus maanden 4 franken. - Eun jaar 8 franken. Inschrijving in alle ])0Sthureelen van hut land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. fp ip ip BUREELEN TE BRUSSEL 230, iiaachtschen Steenurey, 230. TE AALST Kerkstraat, Telefoon 114 BestuurderJ. Van Nuffel-De Gendt. AANKONDIGINGEN KI. aank. (1 tot 4 kl. rag.) fr. 0,60 3® bladz. (groote regel) tr. 1,00 4® bladz. (kleine regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per rogol) fr. 2,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 3,00 Recht, herstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (por regel) fr. 2,00 Voor alle aaxroxdioixoi.v zich wexdky E. TAMiNtAll, 217, de Mé^odestraat, Brussel. De zitting van Vrijdag 18 November in het Senaat is oprecht voordeelig go weest voor onze gezindheid. De rede voering van den heer Braun en vooral deze van minister Scliollaert heeft de linkerzijden geheel on al uit him lood .geslagen. Een socialistisch blad dat anders volledige verslagen mededeelt cn van Kamer en Senaat, heeft hel dit maal goed gevonden, de kleine redevoeringen van mannen der linker zijden geheel mede te deelen met soms een. gansche reeksem cómmentarién er nog bij, en de meesterlijke redevoerin gen van M. Schollaert in hare hoofd- bestanddeelen te verzwijgen en alleen uit te weiden over bijkomende zaken. De prachtige rede van M. Braun, ste vig gedokumenteerd en insgelijks on- wederlegbaar, krijgt hoop en al twee rogeltjes druk in dat blad, dat anders pronkt met volledig verslag uit te brengen. Het socialistisch orgaan schrijft over de rede van M. Braun letterlijkDan volgt de klerikaal Braun die de regee- ring ter hulpe komt en bewierookt!..» Dat is al Wa moeten niet zeggen waarom deze onverveerde. socialisten zoo handelen. Zij durven die waarheid niet bekend maken aan hunne lezers, omdat ze al te tastbaar is. Iloofdminister Schollaert heeft de tegenstrevers te woord gestatm. Eens te meer heelt hij getoond dat-hij er eed handje van heeft zijne hevigste tegen strevers met hunne eigene wapens on schadelijk te stellen. De liberale en socialistische minderheid vanhetSenaat heeft zelve in hare nota de uitmunlend- heid van onze toekomstige parlemen taire werkzaamheid erkend, want zij zeide dat zij geschikt was om de noo- dige opofferingen te doen om het lot der nederigen te verbeteren, ons stelsel van liefdadigheid te veranderen, op groote schaal nieuwe openbare werken uit te voeren, de openbare wegenis uit te. breiden, eene landelijke policie in te richten, de krijgspensioenen op gelijken voet te stellen met de burgerlijke pen sioenen, aan onze kolonie de ontwik keling van hare economische uitrusting, den vooruitgang van den handel en de ontwikkeling van de inboorlingen te verzekeren. Maar wij kunnen dit eerste hoofdbeginsel van elk goed bestuur niet uit het oogverliezen dat voorschrijft dat men de middelen moet aanduiden om de nieuwe uitgaven te kunnen doen. Door de opsomming van die gansche reeks maatscha, pelijke en economische en menschlievende hervormingen, toont de linkerzijde zelve heel welsprekend, dat de troonrede waarlijk een groolsch programma bevatte. Zij koestert zelve de vrees dat de regeering geen geld zal vinden om al die hervormingen to ver wezenlijken. Wees daar niet bang voor, weder voer M. Schollaert het geld zullen wij wel vinden. Wij hebben de ge woonten niet, zaken voor te stellen, voor wier uitvoering wij de noodige middelen niet bezitten. Onze katholieke regeering heeft recht op een weinig krediet, omdat zij sedert 2G jaar het land onophoudend heeft kunnen bestu ren met een overschot in do kas. De les die onze tegenstrevers ons zouden willen geven, is geheel en al misplaatst; in den tijd toen zij meester waren, zat het land in overgroote schuld. Wij hebben aan hen geene les te nemen maar ons verleden staat borg voor de toekomst... Daar stonden nu de tegen- strovers als aan den grond genageld. Toen pakte M. Schollaert den stier bij de horens en gaf zijn gedacht te ken nen over den schooldwang en de een making der kieswetten. Daar wij later breedvoerig op die beide punten zullen terugkomen, gaan wij er niet veel over zeggen. De tegenstrevers wisten niel watte antwoorden op cleafdoende rede nen van M. Schollaert, M. Bastion echter wist te vertellen dat hij sprak in naam van het volk. Je parle au nom du pcuple Dal weet ik genoeg, antwoordde lijn spottend, M. Schol laert; gij spreekt altijd in den naam van het volk, maar het is reeds meer dan zes en twintig jaren dat de massa van de natie, dat het Belgiseho volk ons volgt. Het is waar, moest M. Bastien be kennen, maar sedert tien jaren vermin dert toch uw getal hij iedere kiezing. Gij zult voortgaan met ons zoo te verminderen, sprak do minister, maar wanneer wij ons vjf ig jarig jubelfeest zullen gevierd hebben, zullen wij er andermaal over klappen. Bij deze woorden, knarsetandden de tegenstrevers van ingehoudene woede en spijt; en de katholieke gekozenen van het Senaat lachten hartelijk. Zij waren bijna verzekerd dat de katholieke par tij de genegenheid zou bewaren van de grooto meerderheid der Belgen. En voorzeker wanneer onze katholieke vrienden den opgeganen weg van thans blijven bewandelen, wanneer zij het vastgesteld programma, door eendrach tig overleg, weten ten uitvoer te bren gen, dan is het onvermijdelijk dat het jaar 1912 aan do katholieke partij nieuwe, zetels zal bijbrengen als loon dat zij zullen ontvangen uit dankbaar heid- van de Belgische bevolking, om hel waarlijk prachtig irestuuir en beleid van ons bemind vaderland 1 Verjaring, 24 November 1871. Men breekt de ruilen der kloosters en der woningen der katholieke volksvertegenwoor digers. De beer Thibaut, voorzitter der Ka mer, beklaagt zich dat daags to voren ka merleden niet genoegzaam verdedigd werden. Do heer Anspach, burgemeester van Brus sel, verklaart dat de policie onmachtig zou geweest zijn om de openbare verontwaardi ging te bedwingen. Het grootste schip der we reld. De Gunardlijn zal een nieuwen transatlantieker laten bouwen van 50,000 ton nemaat. 't zij 5000 meer dan do Ölympia cn welke 20 knoopen zal afleggen in het uur. De boot zal 50 millioen krank kosten. Men zal op 't schip een theater met dekors, eene zweminrichting maken, enz. De telefoon. Er wordt gemeld dat de prijs van het telefoon abonnement einde lijk zou verlaagd worden. Do vaste prijs zou gesteld worden op 150 frank die prijs zou recht geven op een aan tal gesprekken per dag. Voor meer gesprekken zou men eene ze kere laks per gesprek moeten betalen. De prijs Nobel voor letterkunde werd toegekend aan M. Paul Heyze, een Duits.'n FcV'jvT van verdienste. Het bedrag van den prijs (200,000 frank) zal de milddadige letterkundige verdeelen tusschen liefdadigheidswerken en fondatiën. Een visschershaven te Zee- Brugge. 1v T-egneringheeft bel inzicht eene groote visMibershaven aan te leggen te Zee-Bruggo,on aan do Kamer zal in den loop van den zittijd, een ontwerp in dien zin wor den aangeboden. Men heeft, te oordeelen naar de plannen aan de goedkeuring van den minister van Openbare Werken onderworpen, het inzicht daar iets groolsch tot stand te brengen. De instellingen zouden zich uitstrekken van aan do vaargeul te Zee-Brugge en het kanaal van Schipdonck tot aan do sluizen van Heyst. Ten Oosten van de vaargeul zou eene havenkom worden gegraven, hebbende 10 meter breedte op 400 me'-r lengte, zich aansluitend op eene tweede havenkom ge lijkloopend met het strand en hebbende 800 meter lensrle op 800 breedte. De diepte zou 6.50 m. 1» dragen en de kommen zouden op allo uren van den dag voor de visschers booten bereikbaar zijn. Verder voorzien de plannen, eene aanlan dingsstalie. Men voorziet vooral de uilbrei ding van de baringvangst. Het zicht van den Paus. Een Ierscho oogmeester specialist heeft den H. Vader Pius X bezocht om zijne oogen te onderzoeken en zegt nopens de algemeen© er* zo idhe d an doe Paus dat de. e zeer goed is. Toen ik binnenkwam, zegt de geneesheer, herkende de II. Vader mij dadelijk, nam mij bij de handen en zegdeWelkom uil Ier land. Ik heb de dracht zijner oogen gemeten en heb vastgesteld dat dio zintuigen nog even goed zijn als twee jaren geleden. De Paus zal enkelijk glazen moeten dragen die een weinig sterker zijn. Op afstand is bet zichl van den Paus zeer merkwaardig. Van hel eene uiteinde der kamer tot aan het andere kon hij de groote drukletters lezen. De Paus is zeer welvarend voor oenen man van 75 jaren. Ilij schijnt wat verzwaard te zijn en gaat een weinig mher gebogen. Voor het overige geniet bij de beste gezond heid en is van de beste luim.Hij lachte erom. toen bij zegde, dat hij wel eene tentoonstel ling zou kunnen inrichten met de Drillen di ilc hem gezonden heb. Sedert 1S95 heb ik hem 25 brillen geleverd en twee neusnijpers Vergadering der Rechterzijde. Een uitmuntend programma Dinsdag morrend is de Rechterzijde der Kamer in geheimo zitting vergaderd, onder voorzitterschap van M. Cooreman. Na de vergadering werd aan de dagbladen de volgende mededeeling gedaan M. de Voorzitter doet in naam'der Ka mer, de beste wenschen, voor het herstel van H. M. de Koningin. M. Schollaert, minister van Wetenschap pen on Schoone Kunsten, stelt met genoegen vast. dat de Rechterzijde van den Senaat he volkomen eens was in de bespreking van he' adres van antwoord op de troonrede. Hi hoopt dat de Kamer ook 't akkoord zal zijn Na eene lange bespreking, waaraan tal rijke leden deelnemen, komt de Kanr.ei t akkoord, dat het dringend poodig is op dagorde der Kamer den voorrang te gever aan do wetsontwerp betrekkelijk het pen- sioön dor mijnwerkers, het ouderdomspen sioen, het huurkontrakt, de mijnon, en de bandels vennootschappen. M. Raemdonck roept de aandacht der vergadering, op de noodzakelijkheid dei' regeling van den huisarbeid. M. Hubert, minister van nijverheid en arbeid, verklaart zich bereid, deze werk rege ling langs administratie ven weg in te voeren. In eene nieuwe vergadering, zal de rege ling dor dagorde besproken worden. Over oenige weken stierf in den omtrek van Brussel de zoo zeer gekende broeder Alexis, in leven Alexis-Marie Gochet. Wie van ons kent er broeder Alexis niet Gij allen die de lagere school hebt bijgewoond, ij hebt kleine atlassen en boekskens van Aardrijkskunde gehad van broeder Alexis gij die middelbare scholen, colleges, semi- nariën, normaalscholen of atheneum hebt bezocht, gij hebt ook de Aardrijkkundige boe ken ontvangen zoowel die over België als die over de vreemde landen. Dikwijls hebben wij gedurende onze studiejaren reeds in bewon dering gestaan voor don grooten omvang, de regelmatigheid, de methode van zijne wer ken. Het was ook niet te verwonderen, dat broeder Alexis alzoo gekend was in België. Doch niet alleen hier ten onzent, maar ook in de andere landen van Europa, ja, ver over zee, zoowel in Azië als in Amerika worden zijne boeken gretig als handleiding en als grooto leerbron aangenomen in de gestichten. Naar bot schijnt werden er jaarlijks niet min dan vijf duizend grooto atlassen verkocht van broeder Alexis. Wanneer men nagaat hoe- vele jaren dit boek reeds in den handel is dan kan men een gedacht maken in hoevele dui zenden en duizenden familiën dit boek thans berust. De meeslcn der personen die dit boek bezitten, zullen het zeer zeker nog dik" ij 1 - raadplegen on het als leer- en studieboek geven aan hunne kinderen. Door zijn werk is broeder Alexis de eer en lauwerkroon geweest van zijne Naamsche geboortestreek, van zijne familie, van zijn kloosterorde en zeer zeker ook van zijn vaderland en van do katholieke Kerk. Hij beeft den naam van zijn orde en van zijn laud overal kenbaar gemaakt, en alzoo mach tig veel bijgedragen tot het welzijn van België. Dat men daarna zulke mannen, door broek- jongens van bet eerste jaar, hoort uil maken als domperds daar haalt men eenvoudig de schouders voor op. Want, het is klaar, men zou moeilijk groolor d<>mperds kunnen vin den, als die mannen, welke eeno maatschap pij dio zooveele groote geleerden beeft voort gebracht en nog voortbrengt, als eene maat schappij van onwetenden of bestrijders der wetenschap betitelen. De dood van Tolstoi. Het huis waar Tolstoï te Astopovo overleden is, is door de bewoners ontruimd geworden, op bevel van het spoorwegbelieer. Men weet dat de groote schrijver in het huis van den statieoverste van Astopovo over leden is. Het huis zal in een museum veranderd worden. De lijkpleclitigHeden. Dijnsdag morgend, om 8 ure, is de trein, welke het stoffelijk overschot van Tolsloï bevatte, te Saseks aangekomen. Eene ongelooflijke menigte landlieden bevond zich aan do statie. De lijkkist werd gedragen door de kinderen van den doode en de boeren, tot aan Iasnaïa-Poliana, dat op drie wersten van de statie van Saseks ligt. Op heel den doortocht verdrong zich eene talrijke menigte. Voor de lijkkist ging een groep boeren, met een opschriftLeon Nicolaïevitch Tolstoi het aandenken uwer goedheid zal onder ons, de veriatenen, nooit uitgewischt worden. Dan volgden twee koren van studenten, die om de beurt den treurzang Eeuwig Aan denken aanhieven. Vier rijtuigen, geheel opgepropt met bloemen, volgden den stoet. Te Iasnaïa-Poliana werd de lijkkist in bene kamer geplaatst, waarvan men al de meube len weggebracht had. Enkel de boekenkast, het portret van den broeder van Tolstoï en een Bouddhabeeld waren in de zaal gelaten. Toen do lijkkist geplaatst was, werd toelating ge geven voor de opene lijkkist te defileeren. Do boeren van lasnaia-Poliana defileerden eerst. De begraving had daarna plaats in hot bosch van Afennie, gelegen op den heuvel van Iasnaïa-Poliana. Een gedonktceken zal op het graf opgericht woeden. De laatste oogenJjlikken van Tolstoï. Toen de wijsgeer stervend was, had hij twee geweldige hartaandoeningen. Tijdens do laatste wilde hij rechtstaan en de geneesheeren waren verplicht hem neder te duwen. Hij weigerde geneesmiddelon en men moest hem morphine inspuiten om hem tot kalmto te brengen. Dan viel Tolstoi in diepen slaap. Tegen avond gaf doktor Makovitsky bevel den zieke in oen ander bed over te brengen. Tolstoï stribbelde eerst tegen, doch gaf eindelijk toe, zeggende dat alles hem onverschillig was. Toen zegde hij nog tot zijne dochter Taliana Er zijn in do wereld miljoenen lijdende menschen. Waarom zijt gij zoo talrijk hier rondom mij te zamen Na deze woorden kwamen hem nog slechts onsamenhangende lettergrepen uit den mond. I)e prior van de abdij van Optine, was naar Astapovo gekomen om Tolstoï te zegenen, doch hij werd in de kamer niet toegelaten. Gzaar Nikolaas heeft een telegram van deelneming aan do weduwe van Tolstoï gezonden. Naar de Daily-Telegraphmeldt, zou Tolstoï zelf de gebeden geschreven hebben, welke op zijn graf moeten gezegd worden. Dinsdag morgend om 8 ure werd het vol gende builetijn uitgehangen Woelige nacht, grooto uitputting, doch geeno vererging der ziekte (get). Dr Rommelaere. Dr Lo Bceuf. Do slaap onzer koningin was onderbroken geworden door hevige hoestbuien, de gewone ziekteverschijnselen. De ziekte volgt dus in alles den normalen gang. Evenals de vorige nachten, had Koning Albert geweigerd do kamer der koningin te verlaten. Hij wil enkel wat rusten, als de koningin ingeslapen is. De ziekte bleef in den dag in den gewonen to.-stand en s' avonds, om 6 ure, werd het v lgonde builetijn afgekondigd Kalme dag. De zieke kon eenige rust genieten. Geene verwikkelingen. Get. Dr Rommelaere, Dr SSIÉNON, Dr Li? Bascf. De kleine prinsen. De kleine prinsen bevinden zich nog op het kasteel van Laken. Ondanks het verzet der geneesheeren, die aan de Koningin de vol strekte rust voorschrijven, houdt do hoogo lijderes er toch aan, dagelijks hare kinderen eenige oogenblikken bij haar te zien. De telegrammen. Onder do telegrammen van deelneming, in het Paleis ontvangen, bevinden er zicli van prinses Stcfanio, van Koning Joris van Enge land, van Keizer Willem, van de Keizerin van Duitschlamd, van Koning Franz-Jozef, van Koningin Wilhelmina, van den czaar dor Bulgaren, van den prins van Monaco, van aartshertog Frans-Ferdinand, van aartsher tog Jozef, van de groothertogin van Baden, enz., enz. Hot telegram van Koningin Wilhelminf luidde als volgt Het Loo, 22 November. Verneem met droefheid, dat de Koningin onqesteld in en ik zou Uwe Majesteit zeer erkentelijk zijn, indien Zij mij wilde op de hoogte houden van haren toestand. Het telegram van II. M. Keizerin Augusta, was als volgt opgesteld Berlin 22 November. De tijding dol ziekte der arme Elisabeth hoeft ons zoet verschrikt. Wij zouden zóó erkentelijk zijn indien wij berichten omtrent haar kondol vernemen.

De Volksstem | 1910 | | pagina 1