Voor -allk a a pikondic i \tïrwzich wkndf.iV E. TABUNlAll, 217, de Mc.n>de«traa'vf Brustcl. Be ziekte der Koningin T EEN-EN 'T ANDER Te Heien of ie laten staan. Zestiende faes-gani) n' ÈOÓ. 134 DAG-BL.AD BestuurderJ. Van Suftet-De Gendt. Wig heeft de feitelijke meerderheid Wie heeft és wettige meerderheid De eerste Communis onzer kinderen Uit onze Kolonie. EENE RECHTERLIJKE DWALING CENTIEMEN HET NÜMMÏR StSjfSSsSay SS faovenibea* «910 ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 (ranken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. - EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. TWEEDE UITGAAF, 7 uren avands. «3» AANKONDIGINGEN EUREELEN TE BRUSSEL 230, tlaaclitschcn Steenweg, 230. TE AALST E>KiertEHtraat, Telefoon 114 KI. sank. (1 tot 4 kl. re£.) fr. 0,60 3® litads. (jjroote regel) fr. 1,00 4bladz. (kleine regel) fr. 0,30 Fin an c. aankon, (^er regel) £r. 2,00 Rek Samen (per regel) fr. f.00 Gemengd nieuws (porregel) fr. 3.00 Recht, heattcll. (per regel) fr. 2,00 leir^ier Overlydeirflier regel) fr. 2,00 Da tegenstrevers meenen men en hevig te roepen, de menschen wijs te maken dat om» vrienden de meer derheid niet zouden hebben in het land. Dit spel zal niet gelukken; schreeuwen onze tegenstrevers, we zullen trachten hen te overschreeuwen alzoo eens voor goed het bewijs gevende, dat hij die het hardste reept, wel schrik kan aanjagen aan sommige vreesachtige personen, maar daardoor niet in het allerminst bewijst dat hij gelijk heeft. Men kan in het land voor wat de kies- uitslagen aangaat eene feitelijke en eene wettige meerderheid hebben. Wij gaan daarom zien welke meerderheid wij bezitten. De feitelijke meerderheid wil zeg gen, de helft der geldig uitgebrachte stemmen plus één. Het spreekt van zelf dat witte brie ven noch vóór noch tegen eene partij kunnen gerekend worden omdat de personen die ze uitbrachten zich in de politiek hebben onthouden. Evenmin kan men de doode kiezers het is te zeggen dezen die in de onmogelijkheid waren van te stemmen, als stemmen aanzien tegen de regeering. Van deze niet uitgebrachte stemmen kan of mag er dus geene rekening worden gehou den. Nemen wij nu de kiesuitsiagen, zooals ze zijn geweest in 1908 en in 1910. Wij geven den uilslag volgens 't liberaal dagblad l'Indépendance do zelfde cijfers die ook werden aan gehaald door minister Berryer. De katholieken behaalden in 1908 en 1910 te zamen 1,224,918 stemmen, de liberalen en socialisten gezamenlijk 1,208,505 stemmen. Wij hebben dus eene meerderheid van 16,353 stemmen. Volgens de verklaring van den ge kozene der kristene democraten zijn de stemmen der kristene democraten noch voor de katholieke noch voor de socia- listische-liberale partij. Zij blijven dus ook hier in niet medegerekend, zoodat wij katholieken zonder twijfel de stof felijke, de materiëele, de feitelijke meerderheid in het land bezitten. Het openbaar leven van een volk wordt geregeld door gestemde wetten. Om den goeden en den normalen gang te verzekeren van het landelijk bestuur is het eene eerste vereisclito dat het land de hand er aan houdt, dat deze wetten worden uitgevoerd. Zoo heeft de kamer ook de kieswet gestemd, volgens welker toepassing de zetels moeten toegekend en het land be stuurd worden. Worden nu die wetten goed nage leefd in hunne toepassing dan is er nie mand die daar iets kan tegen inbren gen, omdat alles rechtvaardig is ge beurd. Welnu, de katholieke partij heeft de kieswet eerlijk toegepast, en het is door de toepassing van bestaande kieswet, dat de katholieken eene meer derheid hebben in de kamers van zes stemmen en in den Senaat van achttien stemmen. Wij bezitten dus wel duide lijken onloochenbaar do wettige meer derheid in de Kamers. Wie kan zulks ontkennen Er zijn er wel-die zeggen, ja maar, uwe aantal zetels is te groot in evenredigheid van het getal derhoid uwer stemmen. Wij vragen aan die opwerpers In welk land van Europa w ordt er in dé kieszaken eene juistere, eene nauwkeu riger verdeeling gedaan In geen en kel denken wijDoch er is meer en krachtiger antwoord op die vraag. On ze 16353 stemmen meerderheid geven ons voor do kamers 6 stemmen meer derheid, dat is waar. maar in 1868,als de liberalen aan het bewind waren, toen hadden deliberalen niet 782 stem men meerderheid maar T82 stemmen minderheid, en met die 782 stemmen minderheid behaalden zij niettemin /wee en Itoinlig zetels meerderheid en in 1878, hadden deliberalen nog eene minderheid van 661 stemmen in hot land, en met die 661 stemmen minder heid hadden zij toch tien zetels meerder heid Wat zegt men daarvan Toen vergaten onze tegenstrevers wel ont binding te roepen.En wat deden de ka tholieken? M. Woeste antwoordde toen in da Kamers tijdens de bespreking De liberalen hebben,hoewel de min derheid van stemmen in het land toch de wettelijke meerderheid. Wij moeten ons dus onderwerpen aan de uitspraak van het land en de toepas sing der wet.Vergelijkt nu eens ter dege de houding der katholieken met die der tegenstrevers. Zijn wij katho lieken niet ver uit het verdraagzaam ste, liet eerlijkste, en het rechtvaardig ste Wij mogen het dus luidop en fier verklaren, wij katholieken hebben de meerderheid, wij zijn de gunstelingen van het Belgische volk. En gij libera len, gij behaalt ternauwernood het vierde der stemmen, en gij zoudt ons willen verdrijven en het land besturen Dat nooit De tijden van lamlendige goedzakkigheid zijn voorbij Nieu were tijden, nieuwere zeden! Alcsobe^kruik is? België- Ti© hoeveelheid gestookton alcool bedroeg 078.703 hectol. in 1895 716,951 hectol. in 1900 618,057 hectol. in 1C03. Da accijnsrecbten op de alcoelfabrikalie geheven, bedroegen, in rondo cijfers, bijna 40 millioen in 1895 55 1/2 raillioen in 1900; 09 1/2 in 1905 09 millioen in 1909. Zooals men weet, wordt de opbrengst van dea alcoolaocijns verdeeld tusschon de Staats kas en 't Gemeentefonds. In 1895 trok de Slaat 25 milloen, het gemeentefonds 15 mil lioen in 1900 was Je verdeeling 42 en 15 millioen in 1900 was zo 56 en 13 millioen in 1909 nog 46 en 13 millioen. Het doel van de gemeenten bleef dus sinds 1905 hetzelfde, terwijl dit van den Staat met 10 millioen verminderde. Door 't afnemen van het verbruik zal de ontvangst van den Staat deos jaar nog wel met wat inillioenen gedaald zijn, zooals blijkt uit do cijfers, onlangs door het ministerie van Financiën medegedeeld. Dg ©o^sS 5si Fe*anki*ijk. Het Franscho Staatsblad maakt de volgendo schat tingen bekend, opgemaakt naar do verslagen der depa rtementeele landbouwleeraars nopens de opbrengst der aardappelen cn beetwor tels Aardappelen 84.065.000 kwintalen tegen 106.844.180 kwintalen in 1909. Het is dus dit jaar omtrent juist de helft minder. (Een kwintaal is 100 kilos.) Suikerbeeten 51.724.200 kwintalcn, tegen 62.541.080 in 1909 dus een zesde minder. Stokerijbeeten 18.954.700 kwintalen, te gen 19.691.630 in 1909 dit jaar iels min der. Voederbeeten209.769.000 kwintalen, te gen 231.593.110 in 1909 dus 22.000 kwin- talon of nagenoeg 10 per cent minder. Het is dus vermindering op boel de lijn als men daarbij voegt dat do wijnoogst bijna totaal mislukt is cn dat het graan in Frank- ook veel minder gegeven heeft evenals in België, dari mag men zeggen dat de oogst in Frankrijk slecht is geweest. De werklieden in den spoonvefjdiensfc. Do minister van Spoorwegen heeft besloten dat do werklie den, die, tengevolge van ziekte of van ge brekkoiijkheid, onbekwaam bevonden zijn om nog bun vroegeren arbeid te doen, maar die nog een ander of wel een gemakkelijker werk kunnen verrichten, voorlaan zoo spoe dig mogelijk zullen gebezigd worden opeen voorloopig vrijen post, die met hunne lichaamsgesteltenis past. Zij zullen bijzonder geroepen worden om werklieden te vervangen, afwezig tengevolge van verwondingen, ziekte, oproeping onder de wapens. De maatregel zal toelaten, de zieke of gebrekkelijke werklieden hun volle loon te laten trekken. Staatkundig Overzicht Engeland. De kiesstrijd is bijsonder hevig langs alle kanten. Te Hall, Manches ter, Glasgow, Parate art h, enz. enz. hadden reeds mee hagen plaats. Alle poging om de tolstegen te voorzeggen moeten noodzakelij ker wijze vruchteloos blijven. Men denkt echter algemeen, dat de uilslag geene wcl/t- danige belcekenis zal hebben. Duitschland. De Wiener Allgemeine Zeitung deelt mede, dat het verdrag tvsschew Rusland en Duitschland betrekkelijk de Oos tersche politiek gesloten is. Rusland heep. toelating gegeven om de Duitsche spoorbaan van Bagdud te. verlengen tol aan Per zié'. Rusland zal ook zijne uitlandschc politiek in het Oosten wijzigen. Oostenrijk. Thans wordt bekend ge maakt waarom de staatsminister graaf' d' Aeren thai er schikt van door ie trekken. Ou bevel van den graaf waren vervolgingen ingespannen tegen een aantal Serviërs, be licht van landverraad. De Serviërs toerden veroordeeld, doch keizer Frans-Jozef heeft straffen en proces vernietigd en at de. Ser viërs in vrijheid doen stellen. Zulks was eene afkeur mg van de maatregelen door graaf d'Acrcnthal genomenen 't zou daarom zijn. dal hj toil gaan rusten. Tiukyë. De betrekkingen met Bulgaria worden langs om beter. Bulgarië, die nog eene rekening van 8 millioen le vereffenen had met Tarkyëzal de som betalen, voor aleer de onderhandelingen over een handels verdrag aan te vangen. Mexiko. Uit verschilligc plaatsen van Mexiko wordt gemeld, dat overal de grootste kalmte heerscht. Benige telegrammen melden ook dat de aanvoerder der oproerlingengeneraal Ma de iro, zou gekwetst zijn. Alles laat dus ver onderstelbar, flat president Diaz de omwen teling hixft hunnen smoren. Brazilië.Hier ook is alles rustig. Na sL- ntrrlrmoemir. -9«-i 'K"" hetgouvernement, kan zulks natuurlijn met anders. De onderwerping van het gouverne ment zal echter voor gevolg hebben, dat de oproerlingen er zijn er toch altijd niet lang zulten wachten wederom gewapender hand op te staan om een of ander recht te veroveren. De zaken oppervlakkig genomen en niet de verschrikkelijke gevolgen van de handelwijze overwogen, is het voor iederen toeschouwer een lachlustig schouwspel, wanneer men de liberalen hun schoonste complimenten ziet sturen aan het adres dor socialisten, wanneer men de ingenomenheid, do lieftalligheid, de liefdeontboezeruing ziet, die de liberale kop stukken thans aan den dag leggen om in de gratie to geraken van de socialisten. Zoo was het verleden week do beurt aan M. Hymans, een der grooto woordvoerders der liberale partij. Sprekende te Gent voor ©ene vergadering van studenten, zei hij dat de socialisten wijs moesten zijn, zich goed koes houden. Als wij liberalen aan het be wind komen, ware or maar een middol om te regeeren wij zouden namelijk goed moeten vaststellen, lot waar wij mogen gaan, hoe ver ons programma juist strekt. Vorder dan daar mogen wij ten geenon prijze gaan. En lot do socialisten sprekende •ied liij hen aan, voorzichtig te zijn, geen dwaas opkomen meer uit te oefenon zooals met de opening dor Kamers. Zulke handel wijze brengt in het land een pijnlijken in druk teweeg en is diep te betreuren. De so cialisten moeten eens voor goed weten dat de Belgische bevolking rotsvast verkleefd is aan hare vaderlandsche instellingen en dat, wanneer men daar aanraakt, men de afkeu ring oploopt van het land. Le Peuple. het socialistisch orgaan ant woorddo bijna onmiddelijk«an M. llymans men scheen er slecht gezind. De liberalen hebben ons geene lessen te spellen wij we ten zelve genoeg wat er ons te doen en te laten staat. Ook blijven wij zooals we zijn. De liberalen hebben niet anders te doen als ons te nemen zooals we waaien on draaien of ons anders te laten staan. Wij verklaren het nogmaals, wij zijn republikeinen én tegen het koningdom, en wij zullen onze republi- keinsche gedachten behouden en Mij ven ver dedigen.» Dat zijn nu do tegenstrevers, dio de ver waandheid willen bobben, aan het roer van het land te komen. Waar zouden wij, Belgen naartoe zeilen met zulke onbevoegde en zulke sclierpverdeelde kapiteinen en onbeholpen matrozen aan boord van hot staatsschip neen, notet zulke mannen reizen wij niet me en antwoorden het de liberalon niet, de Bel ghche bevolking zal dari in hunne plaats ant woorden en zeggen Zulko mannen laten w' staan 1 Voorschriften der Bisschoppen. Zondag, heeft men in al de kerken van Bolgiö een herderlijken brief afgelezen, uit gaande van de Belgische bisschoppen, a »n- aande do Eerste Communis. Bij dion herderlijken brief zijn er ook praktische on derrichtingen gevoegd, voor wat aangaat de toopassing van hot pauselijk decreet in de zes bisdommen van ons land. In deze onderrichtingen doen de bisschop pen uitschijnen dat liet dubbel voorschrift an de jaarlijksche biecht en communie moe ten opgelegd worden aan al de kinderen, die mi-ouderdom bereikt hebben waarop zij onderscheid kunnen maken tusschon goed en kwaad. Het is echter noodig dat die kinderen drie voorwaarden beantwoorden do slaat van grali©, een voldoende onderricht en de godsvrucht. Do parochiale geestelijkheid en de oversten der opvoedingsgestichten zullen elk jaar ver scheidene gezauientlijke communies moeten inrichten. Men zal er niet alleen do kinderen uitnoodigen, dio, te dier gelegenheid hunne bijzondere Eerslo Communie doen, doch ook degenen dio reeds vroeger, met toe- emming hunner ouders, of van hunnen iechtvader, in het bijzonder tot do II. Tafel cnaderd zijn. De parochiale geestelijk beid zal elk jaar, op het tijdstip waarop de Eerste Communie plaats had, eene plechtige algemeens coin- unie der kinderen inrichten. De parochiale eestelijkhcid alleen is gemachtigd dio com munie in de parochiekerken in te richten. De oversten van de opvoedingsgestichten van jongens en meisjes zullen insgelijks elk jaar, Ier intentie "hunner leerlingen, eene plechtige communie inrichten. De plechtigheid zal voorafgegaan worden an eeno geestelijke afzondering (rotret). Op n dag dor plechligheid zullen do kinderen a hot openbaar de bolofte** do* Doopsels z'' *OAW,1^An aan Bij de onderrichtingen is ook eon over gangsmaatregel gevoegd Ter intentie der kinderen die don ouderdom bereikt hebben waarop ze kannon onderscheid maken tusschen goed en kwaad, doch nog niet tot de Heilige Tafel genaderd fijn, zal de geestelijkheid een bijzonderen catechismus kursus inrichten. Ter intentie der kinderen die don ouder dom beroikten der algemeene biecht van de jonge kinderen, zal de geestelijkheid, gedu rende drie dagon, eon catechismus geven over de allergrondigsle begrippen van den christenen godsdienst en over hot Heilig Sacrament. 7'en gevolge van die onderrich tingen zullen de ouders, de catechist en de biechtvader beter knnnen oordeelen welke de kinderen zijn die tot de bijzondere Eerste Communie mogen toegelaten worden. Do toestand der Koningin blijft voldoende. Zondag morgend zegden de geneesheeren, dat alhoewel hot nog een tiental dagen zal duren vooraleer men zal mogen zeggen dat onze geliefde vorstin er door is, alles goed gaat. Om 9 ure werd het volgendo bulletijn af gekondigd De nacht is goed geweest. Toestand on veranderd. (get) Dr. Rommelaere, Stiénon, Le Boeuf. In het Staatsblad verscheen de vol gende mededeeling Wij zijn gelukkig te kunnen vermelden dat deze ziekte,waarover de geneesheeren, eenige dagen geleden, niot heel zeker waren, thans erkend is als zijnde eene slijmkoorts, welke geene onrustwekkende verschijnselen heeft on welke haren gewonen loop heeft. Zondag avond werd een tweede bulletijn afgekondigd, luidende als volgt Voldoende dag, ondanks de vermoeidheid veroorzaakt door het vele hoesten. De gang der koorts blijft regelmatig. (get.) Dr. Rommelaoro, Stiénon, Lebceuf. De openbare gebeden. Overal hebben de openbare, gebed©n, door H. H. D. D. II. H. do bisschoppen aanbe volen, eeno groote meni/jte kristenen ver- ecnigd. Op vele plaatsen he^ft do godsdienstigheid van hot volk er n g is uigo oefeningen bij voegd, welke da do', ijk bewijzen, hoe vurig en welgemeend do gebeden zijn door do katholieke Beloon opgedragen voor de ge nezing hunne1: Koningin. Onder aridere lezen wij in La Patrie van Brugge,, het volgende over eeno processie welke te Brugge plaats had - Hot is bij ons, schrijft een konfrator, do gewoonte dat wanneer de Brugscho vrouwen van Gods goedertieronboid iets verlangen, zij zich vereomgen om den ommegang te doen. Edelvrouwon en vrouwen uit den bur gerij, armen en rijken, kurneu dan saiuen, om door toedoen van het II. Bloed voldoening to bekomen. Gisteren dus werden de Brugscho vrou wen tot een - ommegang gonoodigd ou allen, die niot door hunne bezigheden belot waren, bevonden zich tor kerke. Het was waarlijk een indrukwekkend schouwspel, dio godsdienstige stoet. Aan bet hoofd slapten de kapelaan van hot H. Bloed, M. Maréchal, de heer Gouver- nour der provincie, Mev. de baronnes Ruzette, gevolgd door andere damen van den adel, do burgerij, het volk. Hier was goene spraak van voorrang of titels; hier waren enkel kristenen, biddend voor eeno hunner zusters, de goliefste, de meest aanbedene, deze, wier bestaan ons zoo kostbaar, zoo nuttig, zoo noodig is do Koningin... En luidop baden de bedevaarders. Dat eenvoudig looneel, was waarlijk hartroerend en geeft zonder praal of zonder overdreven heid, een bewijs hoezeer onze geliefde vorstin in Vlaanderen bemind wordt. Mijnontginning In Katanga De minister van Koloniën hoeft, zooals men weet drie dekreetontwerpen op het bu reel der Kamer neergelegd, goedkeurend d« overeenkomsten der gebeurlijke vergunnin gen van mijnrecht. Deze overeenkomsten zijn gesloten tus schen het bijzonder komiteit van Katanga eenerzijds, on anderzijds tusschen 1° MM. Greiner en konsoorten 2* MM. NageW mackers en zoon, vertegenwoordigers van Zij vergunnen do partijen, in het tijdver loop van 2 jaar en op een bepaalden grond an 900,000 hektareu voor den eersten, en 200,000 hektaren en elk der 2 andoren, het uitsluitend recht van mijnopzoekingen tot April 1914, en er de noodigo putten, groe ven en andere werkingon uit te voeren. In ruiling, betalen de kontraktanten jaar lijks 1000 fr. per voorman bij do ontginning gebruikt, aan hot Bijzonder Komiteit van Katanga. Zij zullen tot 31 December 1916 het recht hebben aan maatschappijen door hen gesticht, het recht van ontginning van de ontdekte mijnen af le staan tot in 1990. Deze uitbuitende maatschappijen zullen 1 ier honderd van de ruwe mijnvoortbrengst jetalen, zonder dat zulks minder mag zijn dan 0,50 fr. per toegestane hektare, en van per honderd wanneer het kostbare metalen geldt, zonder in dat geval geringer dan 50 fr. por hektare te mogen zijn. Het Katanga-komiteit zal daarenboven volledig vrij 33 per honderd der akties van alle kategoriën dor uitbatende maatschap pijen ontvangen. De Katanga-Maatschappij behoudt altijd het recht een afgevaardigde te benoemen in de beheerkommissie van de opzoekingsmaat schappij en het recht van inschrijving van 20 per honderd van het exploiteerend kapitaal. De 15 December 1904 werden door liet assisenhof van Oost-Vlaanderen veroordeeld tol 15 jaren dwangarbeid en eeuwigdurende ontzegging hunner burgerrechten, de ge- naamden Julius De Kneef, Ivo Kesselool cn Alfons Van Dorpe, als plichtig zijnde aan nachtelijke inbreuk en diefstal mot gewold. Alle drie de beschuldigden loochenden voor de jury schuldig to zijn, doch zij werden niet temin veroordeeld. Thans na zes jaren op sluiting, hebben De Kneef en Kesseloot be kentenissen afgelegd en verklaard dat Van Dorpe onschuldig was; de derde plichligo, door hen aangeduid, werd over een paar da gen aangehouden. Intusschen is Van Dorpe van do gevange nis van Leuven naar deze van Gent overgo- bracht. Het onderzoek der zaak is toever trouwd aan den lieer onderzoeksrechter Minnen». Van Dorpe hield altijd zijno on schuldstaande zijne moeder die aan zijne onschuld geloofde, is van verdriet gestorven. Van Dorpe is vader van kinderen en zijne vrouw verkeert in de grootste ellende. Dp/ hoor Maenhout, volks vertegen woord i^jr, is voor do zaak in onderhandeling m*1 den heer minister van justicio en alles lo*T verho pen, dat Van Dorpe weldra aan tij na familie zal teruggegeven worden en dat de regooring hem eeno evenrodigo schadevergoeding zal toekonnen.

De Volksstem | 1910 | | pagina 1