Ter ted verwfteld De ziekte der Koningin. 'T EEN EN T ANDER Eene rechterlijke dwaling «2» <fc» AG-BLAJD Bs Jezuïeten IS it onze üolosïïe. De geheimzinnige misdaad te Parijs Zestisr.de jaargang n' 800. 9 87 bkxü5«m ii <ii 11 iLWM—»K»M»nwpw—a»s——a 2 CENTIEMEN HET NUMMER Vrijdag Dccsmbei' ISIO ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in allo poslburceten van liet land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. «1} BUREELEN TE &&5LST Kex'lcstraat, Telefoon 114 BestuurderJ. Van Nuffel-De Gendt. TE BRUSSEL S30, Kaachvschec» Steenvic^, £38, AANKONDIGINGEN: Kt. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0,G0 3° blndz. (groote regel) fr. 1,00 4® bladz. (kleine regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 2.00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 3,00 Recht, hers tell, (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Voor alle aankondigingen. zich wrndrn E. TAMittSAU, 217, dc AS erode straat, Brussel. De afschuwelijke moord gepleegd te Havre op den werkman Dongé, door eenige werkstakers, heeft voor hetce- recht zijn verloop gehad. De slakéïs, welke den aanslag hebben gepleegd of er hebben aan medegeholpen zijn ver oordeeld tot vijftienjaren en acht jaren dwangarbeid. Maar er is een gewich tiger feit, waarop wij thans de aan dacht roepen, Do opstoker van het syndikaat, hij die het hoofd is geweest die den arm der verdwaalden of uitzin- nigen heeft gewapend, hij die de sta kers heeft opgehitst, opgejaagd,aange vuurd, hij die meende'straffeloos zijne verschrikkelijke misdaden te mogen uitoefenen, Durand, de groote aan voerder van de geheime syndikale rechtbank, die Dongé ter dood veroor deelde, omdat hij aan het werk wilde blijven, omdat hij medelijden had voor vrouw en kinderen en hen niet wilde blootstellen aan zwarte armoê en bitter verdrietDurand heeft thans loon naar werken gekregen. Hij die de groote schuldige is van de dood van don on- gelukkigon huisvader Dongé, hij is door het Assisenhof van Rouen nu zelve en dit met recht en billijkheid, ter dood veroordeeld. Wij zoggen met recht en billijkheid en dit zoggen wij niet met een gevoel van blijdschap, maar wel met 't gevoel van ware rechtvaardigheid. Weikoe, Durand veroordeelt een braven huis vader, die hom persoonlijk niets mis daan heeft, tot de dood Durand is de schuld dat arme kinderen hunnen bra ven huisvader verliezen dat een dier bare echtgenoot wordt weggerukt van de zijde van eene welbeminde vrouw en zulke misdadiger zou men niet voor beeldig moeten straffen Wij zijn geene verdedigers of warme aanhangers van de doodstraf,maar zulk eene misdaad echter verdient voorze ker de strengste strafen daarom moet de doodstraf, in die landen waar zij bestaat, tegen zuiko afschuwelijke, monsterachtige misdaad ook aange wend v orden. Le I'euple schrijft met gloeiende verontwaardiging tegen dit uitgespro ken vonnis. En het zou ons niet ver wonderen, dat, zoo de doodstraf wordt voltrokken, Durand ook weer een tweede Ferrer zal worden. Gansclie kolommen worden den mis dadiger, den wreeden moordenaar toe gewijd. Doch blikken wij eenige weken terug in het verleden. Op de ver foeilijkste, op de verschrikkelijkste wijze werd de arme Dongé doodge marteld door die roode monsters. Wij hebben het in den tijd geschreven toen vonden de socialistische bladen geene plaats om over dien onmensche- lijken aanslag te spreken en het was in een eenvoudig artikel, zonder de allerminste verontwaardiging, dat Le Peuple van Brussel, over het geval sprak. Nu echter zijn de rollen omge keerd. Nu hebben het van eigen de klerikalen gedaan hoe wel hot bijna zeker is dat er tusschon de gezwoornen en de rechters van Durand ge^ne of zeer weinige katholieken waren,zooals er oolc weinige katholieken waren tus- schen do rechters van Ferrer Het socialistisch orgaan stelt zich nu wederom aan als de groote rechter van de aardsche aangelegenheden; zijne partij is de partij van broederliefde en verdraagzaamheid. Het gaat er met alle donders op los op den rug van de katholieke en ook antikatholieke maar i niet socialistische bladen. Niet zij, do socialisten, zijn de beulen, de moorde naars, maar wel de behoudsgezinden, de antirevolutionnairen, do rechters en de gezwoornen. De socialisten immers is alles toegelaten, al wat zij doen, is welgedaan. Ja, Heeren socialisten, bij u cn uwe slaven, uwe ongelukkige verdwaalden, kan dit waarheid zijn maar dit is in geene deele 't geval hij de andere menseheu, hij de vrije man nen, hij de verstandige werklieden cn burgers. En God zij dank dezen zijn toF nog toe de overgroote machtige meerderheid. Wij liehhen ons hart voelen bonzen van oninhoudbare ver ontwaardiging, toen wij destijds de afschuwelijke slachting vernamen, die uwe roode hondgenootcn van Le Ha vre hadden gepleegd op een weerloo- zen werkzamen werkman en deftigen huisvader. Thans dat wij de ter dood veroordeeling vernemen van den groo- ten schuldige, nu straalt ons wezen niet van vreugde, maar we moeten be kennen, dat ftoe pijnlijk de doodstral ons nok valle, wij gelukkig zijn vast te stellen, dat voor het algemeene wel zijn van do menschelijke maatschappij, do opperste aardsche straf aan den moordenaar wordt toegepast. Uwe verontwaardiging, heeren socialisten, komt hier riiet op hare plaats uwe partij, die niet anders doet dan haat en nijd ouder de klassen der maat schappij verspreiden, die haar be staan te danken heeft aan het aanvuren van de hatelijkste driften zij ook deelt, in de verantwoordelijkheid van do vreeselijke moord. Zij is de partij van haat en nijd en wraak. Wij katholie ken, stellen daarover de kristelijke liefde. En zeggen wij om wille der rechtvaardigheid en der goede orde in de maatschappijdat de rechtbank goed heeft gedaan de doodstraf uit te spre ken het is echter een gevoel van diep medelijden dat ons bezielt tegen de veroordeelden. Mochten toch de oogen der verdwaalde menseheu eindelijk opengaan gesteld om onderzocht le worden wegens lichamelijke oorzaken op liet oogenblik dat de manschappen hunner klas onder de wa pens werden geroepen. 228 werden goedge keurd voor don dienst'7 werden afgekeurd 52 kregen een verlof van 1 jaar 84 kregen een verlof van 3 maanden om zich volkomen te herstellen 25 worden nog onderzocht 2 zijn gestorven en 2 deserteerden. Eens etsectyje u-ede wan Kei- ier Wilhelm. Bij de inwijding der nieuwe technische hoogeschool te Breslau hield do Keizer eene redevoering, waarin hij zeide Het is geen toeval dat de geweldige vlucht van ons industrieel leven inet de snel vooruitgaande ontwikkeling van liet tech nische hooge onderwijs evenwijdig loopt. In do hoofdstad van Silezië zijn do voor waarden voor een succesvol werken der technische lioogeschool in ruimo mate aan wezig. Al wie lder zoekt en onderwijst, doet liet met zijn blikken op God den Heer gevestigd. Wie kier studeert, zij zich steeds bewust, dat liij geroepen is om eens als leiders op econo misch sociaal terrein op te treden on een voorbeeld te. zijn van trouwe pliclitvervullieg jegens den koning ea hot vaderland. De arbeid, die voor het geheele land ge schiedt, is de gewen sekte. Voor zulkeu arbeid wijd ik dit gebouw in. Logsnsts-afftïijj. Eenige liberale bladen hebben liet gerucht verspreid dat do Belgische regeering van ziu was eene belas ting te stellen op den tabak dat gerucht is van allen grond ontbloot. A Vsf'jas^ïïig- 2 December 1865., Do Monileur raeldt dat er onrust heerscbl over den toestand der gezondheid van don Koning Leopold I. Do heer Dupont, een dor hoofdmannen van do liberale partij in den Senaat, heeft voorgesteld een gedeelte van het adres in antwoord op de troonrede te vervangen door iets van zijn maaksel, in hetwelk de algemeen© soldatendienst of alle man soldaat wordt voorgestaan. Daarin wordt gezegd, namelijk u Er blijft nog over den krijgsdienst te vollcdigen door dc algemeenmaking De kiezers, die voor de liberalen stemmen weten dus dat zij meteen stemmen voor alleman soldaat. Dat zo dal niet vergeten SoSdaten inden sohouwfourg Is het verboden aan soldaten in den schouwburg plaatsen te bezetten waar zij zou den kunnen naast officieren of onderofficieren plaats nemen Hoe het*ook zij, aan een soldaat werd in een schouwburg te Antwerpen de toegang tot de benedonplaatsen ontzegd, zoogezegd krachtens een militair reglement. Aan den minister van Oorlog werd hier over door het Kamerlid Terwagne uitleg ge vraagd. Do minister van Oorlog verklaarde dat er geen enkel reglement of verordening bestaat die aan soldaten verbiedt in don schouwburg plaatsen le bezetten naar beliefte. Vlaiamschü Hoogcschooluit Naar men ons meldt, zal men binnenkort to Leuven eene afdeeling van Vlaamsche Hoogeschooluitbreiding en van Vlaamsch secretariaat stichten, tot steun der Vlaamsche zaak die meer en meer uit breiding neemt en voortgang maakt. Bond der Katholieke Turn en Wapenmaatschappijen. De jaarlijksche bondsvergadering zal plaats hebben te Brussel, in hot lokaal van liet Werkmanshuis Locquenghienstraat, 28, op 4 December, ten 10 1/2 uie namiddag. De kringen worden verzocht er zich te doen vertegenwoordigen door twee afge vaardigden voorzien van identiteitskaarten welke hun door de zorgen van het bondsso- cretariaat zullen toegezonden worden. Hot bestendig bestuur zet do kringen aan, leden van hun bestuur naar de vergadering te zenden, daar deze vooral van bestuurlijken en niet var. technischen aard. Over de laatste militielich ting. Vier honderd soldalen werden uil- Al wie zich abonneert op het dagblad DE VOLKSSTEM voor het jaar 1911, zal het blad van heden af tot Nieuwjaar gratis ontvangen. V Verleden Maandag word do Z. E. P. Ga- bral, provinciaal der Jezuïeten in Portugal, door den li. Vader in bijzonder gehoor ont vangen. Pater Brandi, die do Civilta Galto- lica bestuurt, vergezelde hem. De H. Vader ontving toen oen afschrift van het protest dat door de Jezuïeten uit Portugal aan hel Portugeosche volk is gestuurd. Pater Gabral verblijft tegenwoordig in Madrid, hoofdstad van Spanje. Hij zelf heeft het proslet onderteekend. De Jezuïeten doen er al de. gewelddaden in uitschijnen, waaraan zij persoonlijk zijn onderhevig geweest. Zij beschrijven er hunne uitdrijving en de ver beurdverklaring hunner goederen, alsook de slechte behandeling waaraan zij werden on derworpen. Om hunnen naam en faam te bevlekken, deed men slechte schepsels in hunne gevangenissen binnendringen De Jezuïeten teekenen insgelijks verzet aan tegen al de lasterlijke beschuldigiugen tegen hen uitgebracht en voornamelijk tegen die lastering dat zij wapens zouden hebben ver borgen gehouden in de onderaardsche gan gen van het college van Gampoledo. In heel liet college waren er juist tweo oude jacht geweren le vinden, welke nooit zijn gebruikt geworden door de Jezuïeten. Maar er is meerDe zoogezegde Jezuït welke men heeft gevonden met do wapens in do bar.!, was een opstandeling, een op roermaker die zich meester had gemaakt van den soutaan van een Jezuït en dien over zijn «lenu» van burgerwacht had geworpen. Do Jczuïtcn protesteoreu bovendien legen de beschuldiging dat zij stolling hadden ge nomen in de -politieke twisten in Portugal, en legen de aanklacht dat zij een waren af keer zouden aanleeren tegen de republiek. Die laatste boschuldiging steunt vooral op niels, want het is bijzonderlijk in do repu blieken van Noord- en Zuid-Amerika dat wij, Jezuïlen, onze bloeiondste gestichten hebben. Voor onze a aden en voor onze boleedigcrs, zeggen de Jezuïeten, hebben wij niets anders dan gevoelens van medelijden en vergiffonis. Dit protestschrift zal terzeifdertijd worden openbaar gemaakt to Rome on to Madrid. Zonder wij fel zal het eene overgroote out- roering verwekken. De liberale cn socialis tische dag- cn weekbladen, die hier zoo vole harde maar evenzoo vele valscho beschuld- digingen hebben nagepraat,zouden do eersten moeten zijn om dit schrijven van do beschul digden mede te doelen. Doch daar verwachten wij ons niet aan. Sinds langen tijd kennen wij do eerlijkheid en de waarheidsliefde van onze goddeloozo dweepers menschen bekladden, ja dat welmaar menschen hunne gestolone eer wedergeven, dan nooit Zulke handel wijze echter is voor hen zelve httOfte grootste veroordeeling l De visscherijkwestie Men heeft good nieuws ontvangen van de missie naar Kongo gezonden, om er do vis- scherij te bestudoeren aan do monding van den stroom. Het is vooral noodig liet getuig te volma ken, om zooveel mogelijk te kunnen visschen en vervolgens den vischrijkdom niet uit te putten. M. D'IIondf, do hoofdman der zending, en de visschersbazen Labbeko en Van Hyfto, genieten de hoste gezondheid en zijn voorloo- pig gehuisvest te Banana. Uit hunne eerste proeven, sedert 14 dagen in do baai van Banana gedaan, blijkt dat de visch overvloe dig is. Maar de haaien langs den zeekant en de krokodillen langs den oever van den stroom zijn er talrijk, waardoor het gevaar lijk zou zijn zonder boot te visschen. Het hoofddoel dor zending is aan do tal rijke negers-arbeiders levensmiddelen te ver schaffen. Maar ton gevolge van do warmte, kan de verscbe visch slechts enkele uren be waren, wat voor gevolg lieoft dal de negers zich over hot algemeen voeden met gezouten of gerookte visch. Gezouten visch is niels waard in de warme landen wat de gerookte visch betreft, welke in Kongo verbruikt wordt, deze komt grootendeels van de Portu- geesche kusten van Mossamédès. Deze visch is echter slecht bereid en van geringe hoedanigheid. Het ware dus zeer voordeelig zich niet meer te moeten bevoorraden in den vreemde, en pogingen te doen om dat voedsel in onze Colon ie le verbeteren. Het is met dat doel dat onze visschers een volledig rookstelsel, van 18 kubieke meters, dat 600 kilogr. visch kan bevatten, hebben medegenomen naar de kolonie, en ginder de rookerij met goed gevolg hopen toe te passen. >/V Staatkundig Overzicht Frankrijk. In den Franschen Senaat is een wetsvoorstel neergelegdter beteugeling van de zedeloosheid. Daar het wetsvoorstel uitgaat van het gouvernement zelf moet de toestand er dus dank aan plicht Ondericijs cn godde loosheid, zeer ellendig zijn. Ierland. De Jersche Home Rule ontmoet nu ook reeds tegenstanders in Ierland zelf de protestanten. Deze willen onder geen voorwendsel van een Parlement te Dublyndaar het lerscfi Parlement eene sterke katholieke meerder heid zou hebben. De Ierschc protestanten blijven liever onder Engelsch gebied, dan onder het bewind der katholieken. M. Redmondnationale leiderheeft die onvadeHandschgezinden eens goed op hunne plaats gezet, en verklaarddat de kwestie van dc Homo Rule enkel uit nationaal oog punt en niet uit een oogpunt van eerediensi moet aanzien worden. Turkye. Ten gevolge der werking van de partij Eendracht en Vooruitgang, vreest men dat eene minslerieele krisis zal uitbre ken. Men spreekt ook van eene scheuring tusschen de verschillige gouvememcnteele groepen. Het zal in alle geval toch de partij Eendachten Vooruitgang zijn, die de nieuwe ministers zal mogen leveren. Amerika. M. Hale, leider der Rcpubli- keinsche partij in de Vcreenigde Staten van Noord-Amerika, heeft verklaard dat geen enkele bijzondere maatregel zal besproken worden gedurende den aanstaanden zittijd. Zelfs de kwestie der toltarieven sou onaan geroerd blijven. Mexico. Men zal straks waarlijk niet meer weten, wat te denken van den toestand in Mexico. Gisteren werd gemeld dat de gou vemementstroepen de oproerlingen uiteen- gekegeld hadden. Thans bericht men dat de revolutionairen machtiger dun ooit zijn, en dat hun aan voerder, Madeiromaatregelen neemtom een hes/issenden slag te slaan. Wat er nu eigenlijk waar is, zal men moeten afwachten. Van Dorpe bevestigde dal hij den avond vóór do aanranding den Dr. Bcereus, die bij zijne zioko zuster kwam, om (3 1/2 ure had uitgelaten en noemde een persoon, die om 9 ure def avondshogin zijn huis was geweest. De verklaringen dor getuigenlen laste werdou echter op zoo bevestigende wijze gegeven, dat de gezwoornen, tegenover de algemeono loocheningen van de beschuldigden, alle drio plichtig verklaarden. Eene kennis van De Knoef had echter ge- legd, als zij mij ontbieden, weet ik van niets. Dit werd door een gendarm gehoord en was het vertrekpunt voor een nieuw on derzoek, dat na do verwerping der voorzie ning in verbreking te Leuven aangevangen werd, en eindelijk uilliep op de verklaring van De Kneel, dat Van Dorpe er niet hij geweest was Dinsdag over acht dagen werd Van Dorpe die over zijn verblijf in het gevang van Leuven niet klaagt. hij werd er altijd goed behandeld, zegt hij, maar weende heel» dagen met De Kneef in een gewonen wa gon, geen celwagon, onder bewaking van vier gendarmen naar Gent gebracht. Hier heeft De Kneef voor het parket zijne verklaring herhaald en de tweo personen ge noemd, die met hem en met Kesteloot de misdaad zouden bedreven hebben. Maandag werd Van Dorpe door den hoofd gevangenbewaker verwittigd, dat hij mis schien weldra in vrijheid zou gesteld worden. Kort daarna werd Van Dorpe naar hot» bu reel van het gevang geroepen, waar hem zijne invrijheidstelling werd medegedeeld men telefoneerde naar eon gebuur van Van Dorpe, om zijne kleederen te doen brengen, en kort daarna verliet bij het gevang. Men kan denken hoo gelukkig zijne zieke lijke vrouw, zijne kinderen en zijn oude vader waren. liet is de vader van Van Dorpe, die dade lijk na de veroordeeling, overtuigd van de onschuld zijns zoons, na lang schrijven en door tussclienkomst van den hoer Maenhaut, volksvertegenwoordiger, eindelijk het tegen onderzoek wist to doen instellen en de iuvry- heidstelling van Van Dorpe verkreeg. Van Dorpe, die schoenmaker is van stiel, wil zich weer aan het werk zetten hij rekent er natuurlijk op van de regeering eene scha deloosstelling te bekomon, voor zijne wille keurige gevangzetting, en zou dan eene schoenmakerszaak beginnen. Alfons Van Dorpe, die Maandag avond losge laten werd, heeft gisteren aan een Gentschen konfrater verleid hoe hij in do zaak betrok- ken werd. Zijne heide medebeschuldigden die hoopten dat zij door loochenen zouden ontko men, hielden van het eerste oogenblik vol, dat zij onplichtig waren, alsook Van Dorpe. Deze had getuigen aangebracht, die hem tot 's avonds 9 ure nog tehuis gezien hadden, terwijl de traders reeds met den ,tram van 3 1/2 uro naar Aalter vertrokken waren een aantal getuigen echter verklaarden be paald en onder eed dat Van Dorpe een der vier mannon was, die zij op don tram en in hel dorp gezien hadden. Do toestand der Koningin blijft goed. Woensdag avond vernamen wij nog, dat er in den toestand der Koningin geene merk waardige verandering gekomen is. Woensdag avond werd het volgende bul letin afgekondigd. Goedo dag de koorts neemt regelmatig af. n Gel. Stiénon, Lo Bocuf. De gravin van Vlaanderen heeft Woens dag, bij do opening der tentoonstelling van Vrouwelijke Kunst, aan bare omgeving het volgende verklaard Wij zijn zeer gelukkig. Do laatste bo- richten zijn bepaald good, cn alle onrust ia verdwenen. Het was ten andere, de ziekte zelf niet, die ons verontrustte, doch het wa ren do verwikkelingen die er onverwachts konden uit voortspruiten en welke thans, naar het schijnt niot meer te vreezen zijn. r Wat ook nog bijdragen moet, om ons ge rust te stellen, is, dat men zich in het paleis van Brussel en in het kasteel van Lakon niet meer inschrijft, bij het afhalen der berichten over do doorluchtige zieke. Alles is dus op goeden voet en menig Bel gisch hart, zal opgetogen van vreugde deze lijding vernemen. De moordenaar aangehouden Kapitein Moynier, die oonige dagen go- leden, te Parijs,zijne verloofde, Mej. Olivier, vermoordde, is gistoron namiddag aange houden. De moordenaar had zich geheel onkennelijk gemaakt, door haar en knevels af to snijden. De aanhouding had plaats in het ministerie der marine, waarheen Meynier zich begeven had, om een ingenieur, M. Labopie te spre ken... Deze was in zijn bureel niet en kapitein Meynier gaf zijn kaartje aan den huisbe waarder. Deze doed on middel ijk do policie verwittigen on kort nadien toen kapitein. Meynier meende te vertrekken, werd hij in hechtenis genomen. Hij bekende onmiddolijk dat hij de gezochte was en bood geen tegenstand. Hij vroeg enkel dat men hem aan de nieuwsgierigheid der menigte zou onttrekken. Hij werd onmiddelijk por rijtuig bq M.Ha-' mard, policieoverste, gebracht. Aan deseai

De Volksstem | 1910 | | pagina 1