*VV" sustrom.? 'T EEN EN 'T ANDER 0NN00ZELE SNULLEN Zestiende jaargang nr 800. IG8 Zaterdag 3 December 1910 3ZD C3r 33 I_a A. ID BestuurderJ. \'an Nuft'el-De Gendt. Voor ami: awkondiginokx, zini wenden: E. TfiWIHfAU, 217, de Mécodcstraat, Brussel. Onze Handel met Holland Dokter Willem Rommelaere Landbouwbelangen. Bemesting der Weiden-Boomgaarden. 2 CENTIEMEN HET NUMMER frj ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postLureclcn van liet land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. i'% BUREELEN TE BRUSSEL 239) Uaachtschen Skenwefj, 239. TE AALST Kerkstraat, O.' Telefoon 114 AANKONDIGINGEN KI. aank. (1 tot 4 LI. tos-) fr. 0.60 3® Liludz. (groote regel) fr. 1,00 4® bladz. (kleine regel) fr. 0,30 l'inanc. aankon.'(per regel) fr. 2,00 Rcklamen (per regel) fr ?,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 3.00 Hecht, herstel!, (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Wij hebben over een paar dagen doen uitschijnen aan wat aanvallen de lieer Staatsminister Woeste is bloot gesteld. Gelijk een troep bezetenen, vallen do beide linkerzijden hem aan. Wij gaan nu de redenen uiteenzetten van die verwoede aanrandingen. Tijdens de laatste krijgswet heeft M. Woeste met de meeste kracht zijne overtuiging verdedigd. Er heerschte toen in de vijandelijke rangen eenc overgrooto vreugde, omdat de zoo noo- dige eendracht in de katholieke partij gebroken was. Doch wij stonden voor de Kamorkiezingen, en de tegenstre vers, door eene groole politieke onbo- hondigheid, vatten voor de kiezing de schoolpolitiek aan. Heer Hubin ver klaarde dat het kind den Staat toebe hoorde. Tegen dit wreed gedacht ant woordde heel de rechterzijde: het kind behoort zijne ouders en niet den Staat! Jn den loop van dit debat werd de ver zoening gesloten. M. Woeste ver klaarde onder de donderende toejui chingen van al de katholieke gekoze nen, dat hij hand in hand met M. Scliollaerl ten strijde zou trekken, om onze katholieke scholen te verde digen. De kiezingen, tot de grootste ver stomming onzer tegenstrevers en niet tegenstaande het gouden kalf van Nij- vef, en de ontelbare valsche persoon lijke zinspelingen, behield aan onze vrienden de voikomene meerderheid. De tegenstrevers, smachtend naar het bewind, reikhalzend naar de vetbe- 1,aaide plaatsen, daarin natuurlijker w ijze warm ondersteund en voortge duwd door hunne politieke handlan gers, riepen dat wij de meerderheid niet hadden, of toch geene voldoend e meerderheid en dat derhalve do Ka mers moesten ontbonden worden. Alle ernstige menschen haalden de schou ders op voor die grootspraak en het bleef er bij. De tegenstrevers waren dan zinnens hunnen slag te slagen met de opening der Kamers. In der waarheid hebben zij den grootsten flater begaan, die er kon begaan worden. De toekomst zal dit wel uitwijzen. De bespreking van de Troonrede is voor de tegenstrevers op een echten sisser afgeloopen, en de katholieken hebben met groot gemak en veel geestdrift zegevierend den slag gewonnen. Tusschen de kranige redevoeringen van Heoren Schollaert, Van den Pee reboom, Braun, Verhaegen, Berrver en Liebaert, beeft tocli die van den lieer Woeste de tegenstrevers bet felst iu de verwarring gebracht. Wij gaan daarom met spoed een terugslag wer pen op deze redevoering. De Krijgskwestie behoort tot het verleden en daar spreken wo nu niet meer over. Het woord is daarvoor aan de toekomst, zegt M. Woeste. Wat onze meerheid betreft, die is volkomen wettelijk de wetten werden regelmatig en doelmatig toegepast en gaven ons voor de Kamers eene meer derheid van zes stemmen. Werpt dan de schuld niet op de bestaande kies wet Het meervoudig algemeen stem recht is gestemd geworden door de re geering in overeenstemming met een deel der linkerzijde, waaronder de Heeren Feron en Janson. De Evenredige Vertegenwoordiging insgelijks door den Heer Lorand en zijne vrienden. Gij moet ze ons dus niet verwijten. En zoolang de wetten bestaan, moeten wij er ons allen aan onderwerpen. De regeering moet dan ook blijven, zoolang het geeno neder laag beeft ondergaan in de beide Ka mers. Wij zijn zeer nauw vereenigd in de Rechterzijde en wij zijn geenszins van gedachte afstand te doen in uwe handen. Volgens uw zeggen hebben wij geen programma daar staat ons verleden borg voor. Maar wat wij vooral ver werpen, het is de klassenstrijd. De aanspraak van M. Franck, die volgens sommige liberale bladen eene ministerredevoering genoemd werd, kreeg van bet -Handelsblad» een kras antwoord. Als dit eene ministerrede voering is, dan moeten wij bekennen dat ze formidabel licht is. Heer Woeste zei daarom terecht Tusschen al de nijverheidslanden bekleeden wij den vijfden rang en in verhouding met de bevolking den eersten En nu over het verplicht onderwijs Zijn er sommige leden van de rechter zijde voor leerplicht, dan is het onder de uitdrukkelijke voorwaarde, dat de leerplicht niet tot den schooldwang leidt. De statistieken vanden Engelsch- man Rowntree, door M. Franck aan gehaald, zijn niet ernstig. De officiëele hulletijn der statistieken van do laatste week geeft ons da juiste inlichting. Ware er in 1880, onder het liberaal bewind, 21,06 percent ongeletterd en, in 1909 is dit getal gezakt tot 7,03 ten honderd. De provincie waar de groot ste onwetendheid huist, is de provincie Henegouwen (het is ook veruit de meest goddelooze). Wat gij ons echter verwijt, het is niet dat wij te weinig, maar wel dat wij te veel onderwijzen. Wij willen door de school niet alleen wat lezen en schrijven, maar we willen de kinderen er tevens eenen levensre gel geven. Er blijft ons nog do eenmaking der kieswetten. Daar straks kwamen dè linkerzijden ons wijsmaken dat do Evenredige Vertegenwoordiging be- driogelijk en valsch is. En van den an deren kant willen zij die bedriegelijke Evenredige Vertegenwoordiging ook nog toepassen in de gemeente- en pro- vinciekiezingen 1! Dat is niet ernstig. En daarom moet ge beginnen ons eene betere formuul voor te leggen. Voor do kristo.ne syndikaten, zijn wij bet volkomen eens met Pater Rutten. Wij weten wat ons van u te wach ten staat. Daar waar gij meester zijt, vervolgt gij de kerk en de katholieken. Wij kennen het reglement in het hos pitaal van Bergen. Wij welen dat geen enkel pratikeerend katholiek een open baar ambt kan bekleeden. Wij weten dat de socialisten regelrecht gaan naar de algeheele inpuinstorting der maat schappij. Zij willen voor alles en met alles den klassestrijd. Daaraan helpen wij niet mee, maar met de meest mo gelijke kracht zullen wij zulke leer bestrijden. Vijf en twintig jaar zijn wij aan bet bestuur en thans is ons land het meest vrije land van de wereld. Dat zijn de gedachten waarmede da grijze leider onzer partij de vijanden van onzen godsdienst en van ons volks bestaan heeft ten plette geslagen. Om den buitengewonen indruk weg te nemen, vielen de beide linkerzijden hom toen zoo hartstochtelijk aan. Wij zijn verzekerd dat zij er niet bet aller minst in gelukt zijn. zecsclie hooien van lucht to ververselien, zonder aan de oppervlakte to moeten ver schijnen. lie proefnemingen hebben voldoende uil- slagen opgeleverd. Dc ülarcenigpaaf aan boomt van het schoolschip. lór zijn weinig zeilbooton die van een draadloos tele graaftoestel zijn voorzien, daar deze schepen doorgaans naar de wereldstreken varen waar liet wisselen van Marconigrammen geen belang aanbiedt of aan geeno nood zakelijkheid beantwoordt. Hanige groole zeilschepen, die ook stoom tuigen aan boord hebben, zijn evenwel in de laatste tijden van een marconigraaf voorzien en nu wordt gemeld dat de Antwerpsche Zeevaartvereeniging dergelijke toestellen zal doen plaatsen aan boord van bet school schip L'Avenir. Wanneer zal dit ophouden I)o nieuw e krijgsschool die reeds 12 ruillioan aan de Belgische lastenhelalers heeft gekost, is nog- altijd niet voltooid. Inderdaad, edn bericht, uitgaande van het ministerie van oorlog, maakt bekend dat op 27 December zal worden overgegaan tot de aanbesteding-dor homeubeling, en dat oene som van 85,000 fr, hiervoor wordt voorzien. De Nord-Fran^aisspoor- wegmaatsehappij door den Belgischen Staat vervolgd. tiet is voor niemand eene onbekende zaak dat de Noordor-Kompagnie, uit armoede aan spoorwegmaterieel, of uit slechten wil, honderden Ilelgische wagons en rijtuigen ep baar spoorwegnet houdt en ze ginder ge bruikt. Ons beheer van spoorwegen ontvangt an derzijds talrijke klachten van onze hande laars over het gebrek aan voldoend materieel in België. Het aandringen bij de Franschen om ons materiaal terug to krijgen moede, heeft on ze minister van spoorwegen thans besloten, de Fransclio kompagnie gerechterlijk to vervolgen, en zal hij eene aauzienlijke scha devergoeding eischcn. Dat alleen schijnen de Franschen te ver staan, want Dinsdag werd er reeds gauw eene groole massa wagons naar België terug gezonden. Visch voor de soldaten. Te beginnen van den 1 Januari 1911, zal er in heel hot leger, tweemaal per week, viscli opgediend worden aan de soldaten. Iedere man zal 220 grammen visch krijgen men is reeds bezig de militaire koks te leeren hoe zij die spijs moeten toebereiden, opdat ze in den smaak onzer soldaten zou vallen. Deze week reeds zullen de manschappen van eeni- ge regimenten van Gent en van Antwerpen, visch krijgen, komende van Oostende. Mon schat dat, als do maatregel zal algemeen ge maakt zijn, er jaarlijks 800.000 kilo visch zullen noodig zijn 't is dus een schoon zaak je voor de Belgische zeevisschers, daar er beslist is dat de visch, die aan de soldalen zal opgediend worden, uitsluitelijk van Belgi sche herkomst moet zijn. Verjaringen. 3 December 1865. De bisschoppen bevelen gebeden om de herstelling der gezondheid van Z. M. Leo pold I te hekomen. 3 December 1906. In het paleis van prins Albrecht, wordt prinses Maria-Josó door Z. E. Kardinaal Mercier gedoopt. 3 December 1815. Aankomst te Ber- chem van vier wagens welke 48 meester stukken door het Fransche bestuur terug geschonken te Antwerpen terug brengen. Klokken gelui, grof geschut. Op het schouw burg speelt men de Vergoding van Rubens. 3 December 1832. Tachtig kanonstuk ken openen het vuur tegen het Noordkasteel van Antwerpen. Belangrijke ontdekking. Een officier der Grieksche marine heeft eene machien uitgevonden, toelatende do onder- Gedurende de maand Oktober voerden wij in België 493.763 kilogrammeu boter in, waarvan 413.942 kilogr. uit Holland komen de. De lage warmtegraad, welke gedurende ganscli de maand heerschte, was zeer voor- deelig voor dat vervoer groote hoeveelhe den dier ingevoerde boter werden op do markten te Luik en te Brussel aan hooge prij zen verkocht. Ruim een half miljoen kgr. kaas werden uit Holland naar België ingevoerd; de invoer in deze maand was dc hoogste van gansch het jaar. Over het algemeen neemt de invoer van de kaas uit Holland hier sterk toe. Hoewel de massa van eieren er niet meer is, in do maand Oktober, voerden wij niet te min 1,312,945 eiren uit Holland. De handel in aardappelen was zeer druk tijdens de maand Oktober. De Vlaamsche handelaars kochten, vooral in bet Zuiden van Holland, al de verkrijgbare aardappelen op, en betaalden hooge prijzen en nog geen en kel jaar leverde Holland ons zooveel aard appelen. als dit jaar. Verleden jaar in de maand Oktober voerden wij hier uit Holland ongeveer vijf miljoen kilogr. aardappelen in, dit jaar bedroeg de invoer 14,689,164 kilogrammen. Oktober is de groote maand voor het ver voer van suikerbeeten. Telken jaro neemt de invoer van beetwortels uit Holland naar België toe. Aldus brachten wij in 1902 uit Holland, hier 13 miljoen kilogr. suikerbeeten in in 1904 was do invoer geklommen tot 68 miljoen in 1908 bedroeg de invoer 87 miljoen kilogr., en dit jbar voerden wij 133,468,588 kilogr. beetwortels in. De vlashandel was in de maand Oktober van weinig beteekenis. Wij voerden slechts 105.589 kilogrammen vlas in uit Holland, waarvan een gedeelte ruw vlas, dat Uier be werkt wordt. Wij meldden reeds dat DF Rom melaere, de geneesheer der konink lijke familie, na eenige dagen on/o Koningin verzorgd te hebben, ook ziele geworden was, en zich had moeten te bed leggen. Zijn toestand is titans veel beter en binnen een paar dagen zal hij volkomen her steld zijn. Dr Willem Rommelaere werd to Gent geboren op 3 Oktober 1836. Ilij studeerde aan de Genlsohe Hoo- geschool en verwierf er in 1861 zijn diploma van doktor in genees kunde. Daarna bezocht hij nog de bij zondere heelkundige gestichten van Berlijn, Parijs, Bordeaux, Leipzig, Weenen, enz. In 1867 werd hij de dokter der armen te Brussel en doktor aan hot Sint Pietersgasthuis aldaar. In 1870 word hij leeraar aan de IIoo- geschool van Brussel. Ten ja re 1874 werd Dr Romme laere lid gekozen van de Akademie van geneeskunde en in 1893 word h»i R<»ctor der Iloogeschool be- IttGC.üd. In 1895 werd met veel luister hot zilveren jubelfeest gevierd zijner aanstelling als professor. Tien jaren later trad hij af. doch in 1907 werd hij voorzitter van don beheerraad dor Hoogeschool benoemd. Wijlen Koning Leopold II benoemde hom tot groot-officier der Leopoldsorde en talrijke geleerde genootschappen, vreemde akademiën en regeeringen kenden hom onderscheidin gen toe. Onder de honderden werken door den geleerden arts uitgegeven, verdienen vooral ver melding zijn uitgebreide studie over Van Helraont. een Brusselaar, grondlegger der lieden- daagsclie geneeskundige wetenschap en zijn leergang van ziekteleer, zooals°hij deze aan do Universiteit onderwees en die door alle artsen hoog op prijs wordt gesteld. Hij is ook een overtuigd Vlaming gebleven, en bij voorkeur gebruikt hij de Vlaamscho taal in zijnen omgang. Dr Rommelaere hoeft als leeraar eene groote schaar beroemde ge- neeslieeren gevormd, die de faam van hunnen leermeester hoog ophouden, in den vreemde zoowel als in België. Wij vragen wel verschooning van deze woorden te moeten gebruiken, maar het zijn toch w aarlijk wel ecbtesnullen waar wij heden gaan van spreken. Do socialisten van Hene gouwen, om te bewijzen dat het volk mot ben s, liebken voor eene eeuwenoude afgezaagde nieuwigheid een referendum ingericht onder de mijnwerkers, om to weten wie er onder bon voor bet stelsel van Defuisseaux, van minister Hubert of van do vrijo mijnwerkers Een klein weinig uitleg over deze drij ont werpen van pensioen in bunnen grooten alge- meenen grondslag. Het ontwerp van Defuis seaux verzekert, op papier wel te verstaan, een jaarlijksch pensioen van 600 fr. aan de mijnwerkers op 55 jaren minister Hubert, die mede do verantwoordelijkheid van het landsbestuur draagt, geeft na een zekeren tijd van jaren 360 fr. op 65 jaren ouderdom het ontwerp van de vrije mijnwerkers (de katholieken) verzekert hun onmiddelijk een jaarlijksch pensioen van 360 fr. op 60 jari gen leeftijd. Er namen als rond getal 49000 mijn workers aan het referendum deel van die 49.(XX) waren er zoo iets van 48.500 die liever 600 fr. als 360 fr hadden; er waren er 80 die liever dat van de vrije mijnwerkers genoten en250die voor dat van minister Hubert wilden. Do socialisten behalen dus een too- veraclitigen zegepraal 48.500 stemmen op do 49.000. Welnu wij vinden het eene kollosale ne derlaag Als ik vrije mijnwerker moest zijn en men rnocst mij komen vragen, wat ik lie ver had 600 fr. per jaar of 360 fr., ik zou algauw vragen, of de ondervrager mij voor een zinnelooze, voor een zot hield immers zulke vragen stelt men aan de zotten. Vraagt eens, socialisten, aan de huismoeders, wat ze liever wekelijks van hun man als loon ont vangen, ofwel 25 fr. ofwel 15 fr. Ge moogt er dan wel honderd duizend ondervragen en er zullen er honderdduizend antwoorden, voor mij 25 fr. Richt dus een referendum in, onder do Belgische huismoeders dan behaalt ge wederom eene verpletterende overwinning en dan kunt ge u nogmaals als kleine kinde ren blijmaken met eene doode musch Ja, zoo houden de socialisten hunne volge lingen voor den zotEn zeggen, dat er men schen zijn, die onnoozel, die snulgenoeg zijn om die zotlewanskuren als ernstig op te nemen. Dat men eerst voor den dag kome met landen en nijverheden en toestanden, waar zulks in voego is. Dan ten minste, zou het op iets beginnen te trekken De socialistische zegepraal is daarom de zegepraal van kleingeestige politiekers op de gedachten van heel eenvoudige sukkelaars van menschen Aan zulke tarstokken, laten de verstandige menschen zich niet vangen 1 Al wie zich abonneert op het dagblad DB VOLKSSTEM voor het jaar 1911, zal het blad van heden af tot Nieuwjaar gratis ontvangen. In een vorig artikel spraken wij over de bemestingswijze der fruitboomen. Vandaag zullen wij een en ander zeggen over het be mesten der weiden-boomgaarden. Hier is er niet alleen spraak van fruit voort te brengen, maar men moet ook trachten eene groote hoeveelheid gras te bekomen van goede hoedanigheid. Dus eene reden te meer om eene doelmatige bemesting toe te passen. Bij hot aanwenden van meststoffen moet er altoos rekening gehouden worden van do natuur en do vruchtbaarheid van den grond. Tijdens den Winter geve men 400 tot 500 kgr. superfosfaat of ijzerslakken en 300-400 kgr. kaïniet. In Februari of Maart zal men 100 tot 150 kgr, zwavelzuren ammoniak per hektaro toe dienen. Onder de kruin der booraen mag men eene dubbele hoeveelheid dezer meststoffen aan wenden. Zij zullen het gras vroegtijdig on kloek doen doorschieten, zoodat men de die ven ook vroeger in do Lente zal kunnen laten ter weide gaan. De opbrengsten in gras, hooi cn vruchten zullen voorzeker hier hooger zijn, dan daar waar de weiden-boomgaarden aan hen zelvon worden ovorgelaton, on geene scheikundigs meststoffen worden rondgestrooid. Naar onze meening worden de hoornen ook veelal te dicht geplantin dat geval bena- deeligen zij elkander bij volledige ontwikke ling door do schaduw di'o zij links on rechts teweegbrengen. Daar ook kan hot gras zich voel moeilij ker ontwikkelen, 't 'fs bijgevolg noodzakelijk de hoornen in alle rf chtingen 10 tot 12 meters van elkander te p) aatsen. Somtijds groei.ën er in do weiden boom gaarden schadelijke planten als weegbree, ranonkels, zurk.el, distels enz. Deze zal men gemakkelijk d oor het uitrukken vernietigen. Evenwel kar, oene doelmatige en oordeel kundige ben* ,esting, zooals deze die wij hier- voren komr n aan to bevelen, een ernsligen strijd voo ren tegen deze onkruiden ten bate der goodfj planten. Indiefj zij ingenomen zijn door mos of an dere Care planten is het noodig den grond droo/g to maken door draainoering, hekalken en -diep eggen. Men zal de hoeveelheden ijzerslakken en V.aïniet ook verdubbelen en dezelfde dosis zwavelzuren ammoniak toedienen, als hier- voren is aangeduid. Yeiutas. t

De Volksstem | 1910 | | pagina 1