BUITENLAND. er vrouw, 'T EEN S'T ANDER Na de dood van Dr Grippen Zesiiest'Je jaargang n' 800. 5 7 5 V/acftsday 7 December 195 0 DAGBLAD BestuurderJ. Van Nuffel-De Qendt. Al wie zich abonneert op het dagblad DE VOLKSSTEM voor het jaar 1911, zal het blad van heden af tot Nieuwjaar gratis ontvangen. V NIETS VOOR NIET S Europa door de builpest bedreigd. erszes fsCoioBiie» Het vreeselijk aatomobielongeluk van Cornerre (Frankrijk) 2 CENTIEMEN HET NUMMER SïSriÉ «y ABONNEMENTEN: Zos maanden 4 franken. Een jaar 3 franken. Inschrijving in alle posthureelch van liet land. 3'. EERSTE UITGAAF, 4 «ren 's avonds. 0 4® TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. 4» BUREELEN TE BfFJSSEL I TE AALST 230, Haachtschcn Steenweg, 230. J Kerlcstraat, Telefoon 114 AANKONDIGINGEN Ivl. nank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0,00 3° bladz. (groote regel) fr. 1,00 4f bladt. (kleine regel) fr. 0,30 Finauc. aankon, (perregel) fr. 2,Ou lleklamen (per regel) fr. 2.00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 3,00 Recht. liersiell. (per regel) fr. f,00 Overlijden (per regel) fr. S.OO Voor alm; a ankondig intuin, zint wkndkn Ci TA5SiKf«1U| 237, c3e MceodcFtrsat, Srua9nl. In een vorig hoofdartikel hebben wij in breede trekken getoond, welke do rol is der vrouw eerst als jonge doch ter en dan als huismoeder. Wij voeg den er als besluit- bij dat de voorwaarden om goede jonge dochters en degelijke huismoeders te vormen, tegenwoordig zeer weinig vervuld worden, en dat men in dit opzicht wel zou mogen zeg gen dat de wereld verkeerd draait. Wij willen hier het vrouwenvraag stuk niet gaan oplossen, hetgene ons we bekennen het graag volkomen onmogelijk iswij zullen het vraagstuk ook niet in zijne algemeenheid beschou won want dit ook vraagt buitenge wone krachtinspanning daar het zeer ingewikkeld 011 zeer uiteenloopend is. Wat wij echter willen doen uitschij non in eenige breede trekken hot is dat men de rol der vrouw tegenwoor dig verkeerdelijk begrijpt, of in ieder geval, de vrouw werk doet verrichten dat niet in hare bevoegdheid ligt, ol diet in overeenstemming is met hare gesteltenis. Duizenden meisjes van tien tct twinligjarigen ouderdom gaan hun loven slijten in ongezonde fabrieken cn werkhuizen, 's Morgens met de vroegte verlaten zij het huis om er 's avonds met den donkeren weder te koeren. Wat zulke meisjes ooit zullen kennen van het werk eenei* degelijke huishoudster en eenerverstandige moe- dei-, zal bitter weinig zijn. Ook is het niet te verwonderen, dat de latere huishoudens waar zulke moeders, he beleid van in handen moeten nemen juist liet tegenovergestelde zijn van wat ze zouden moeten zijn. Wat de zede lijkheid betreft van vele fabriekmeisjes, vooral in onze groote steden, zij is hartverscheurend en schrikverwekkend tevens. Vraagt u zelve af, wat moet er van zulke wezens voortkomen Welk geslacht zal dat baron Welke akelige en treurige toekomst zal ons dit voorbehouden Niet alleen is dit duistere fabrieksleven voor vele jonge meisjes, eene vernietiging van hunne lichaaralijke kracht, eene ver stomping van hunne verstandelijke vermogens, maar het is do vernietiging van hun zedelijk en godsdienstig leven. Reeds werden groote verbeteringen- ingevoerd onder andere hel verbod van vrouwen te bezigen in sommige hoogst ongezonde nijverheden het af schaffen van het nachtwerk voor de vrouwen de scheiding van de ge slachten en meer andere maar dat is nog in de hoogste' mate onvoldoende. Men zou zoo vérre moeten komen voor het welzijn van de toekomst van de natie zelve alsook voor de niet algeheel" ontaarding van liet familie leven, alle fabriekwerk af te schaffen voor gehuwde vrouwen. liet springt immers in het oog dat het geen be staan heeft, dat eene moeder met last van huishouden, gclieole dagen van den huiseiijken heerd weg is. Wij we ten het wel, het zedelijk verval van sommige ongelukkige mannen is me nigmaal oorzaak van dien toestand doch het is zeker dat er in dien zin nog veel en doortastend kan gedaan worden. Nevens het verbod voor de gehuwde vrouwen, komt even noodza kelijk en als als het mogelijk ware, we zouden geneigd zijn te zeggen, nóg' noodzakelijker, het verbod a an meis jes onder de 11 jaar in geen geval te laten gaan werken, in 't is gelijk welke nijverheid. Wij zijn oppergeluk- kig geweest, toon M. Schollaert zoo krachtdadig verklaarde, dat hij daar aan een einde ging stellen. .Moge het maar spoedig werkelijkheid worden hoe eerder, ho" beter Die toestand is voor een menseli met hart en gevoelen, te pijnlijk 0111 aan te staren. Wii moete" al het mogelijke doen om onze meisjes te ontwikkelen, en vooral een uitgehreid.degelijkenproef- ondervindingrijk huishoudelijk- en beroepsonderwijs to verschaffen. Van natuurwege af zijn de jonge meisjes geroepen om in lateren leeftijd iiet huishouden te besturen dus moet het onderwijs dat hun gegeven wordt, hoofdzakelijk tot dit doel aangewend- worden. Maarniet in onze volksklasse alleen is do opvoeding der vrouw hedendaags verkeerd zij is in vele gevallen al even slecht opgevat in de burgersklas se. De hoofdrol van iedoro vrouw im mers is do zelfde. Allen moeten in staat zijn laterhun huishouden te beridderen En wat gebeurt er thans Onnoodig het te ontkennen, de geest onzer bur gerdochters wordt veel te veel gericht op bijkomende zaken op de meden en de muziek. Spreekt zo maar aan over za ken van huishouden ze zijn al zoo gauw uitgepraat, als gij telve. Maar begint ge over demoden, over de nieu were kleederen- en hoedenmaaksels. dan schijnt er aan hun uitleg geen ein de te komen. Wij willen niet zeggen dat er daar niét mag over gepraat worden overi gens wie zal hun zulks ooit kunnen be letten, maar het is de overdrijving die moet bestreden worden. Want, men mag het gerust zeggen de ice is er bij De maatschappij moet er zich op toeleggen zoo ingericht te zijn, dat het zoo goed mogelijk ieder in zijn rol laat. De vrouwen dienen zich eerst ei? vooral bezig te houden met huiselijk werk. De school heelt daar op de eer ste plaats voor te zorgen. 7 December 1871. -18° ministerie.-De HIT. d'Aspremonl-Lyn- den (Buitenlandscho Zaken). -Delcour (Bin- nenlandscha Zaken). - Malou (Geldwezen). - De Lanlslieero (Justitie). - Moncbeur, Beer- naort (Openbare Werken). - Guillaume, Thie- bauld (Oorlog). Een© yiroofca oaRbesüedlaetg heeft plaats gehad voor rekening van bet de partement van spoorwegen. 16 lokomotiovon, type 36, aan 124.500 fr. het stuken 12 van type 10, aan 12G.OOO fr. bet s 1 likwerden toegewozon aan de Sociétè Métalurgique te Brussel en aan Cockerill te Seraing 12 van Ivpo 15 aan OS.000 fr. het stuk aan do werkhuizen van La Croyèro en 20 van type 23 aan 61.500 fr. het stuk aan de werkhuizen van C.ouillet. Er werd dus eene bestellinggedaan van 5millioen 560.800 frank. Daarbij werden nog 30 reiswagens van lc on 2° klas gemengd aanbesteed aan den prijs van 52.000 fr. per rijtuig, 't Zij eene beslel- vau 1.587.000fr., verdeeld tusschen do werkhuizen Nicaise en Dolouvo,Dyle en Bala- con to Leuven, Do Métalurgique, de werk huizen Germain, de werkhuizen van Brugge en de firma Ragheno te Mcchelen. Op 17 December zal in de kerk van Laken eene plechtige uitvaart wor den gezongen ter gelegenheid der eerste ver jaring van liet overlijden van Leopold II. £j£3T;:3c3£!j5e?e'rc.Een onzer geabon neerde vrienden meldt ons het volgende ln het seizoen der nieuwe palatten is de eene mensch al haastiger dan de andere om dc struiken uit te steken, en dan WGrpl men liet kruid maar lang3 den kant. Aan dat loof hangen gewoonlijk kleine patatjes, heel klein maar, en als men dio patatjes plant, dan komen die nog heel goed op, en goede patatten kan men daarvan eten. Dal do aardappelplanters dat eens beproe ven. Zij zullen verschieten wat heerlijke op brengst dal levert. Hetgeen men gewoonlijk aldus wegwerpt, an men hier wel doen opbrengen. YroseiSe groep ussschers naai* CoïSêSO. Er was besloten dat de tweede groep visschcrs, einde Januari, of begin van Februari, naar Congo moest ver trekken, samen met don visschersloep Tonnier II», van het merk van een Ibis Zij zal slechts binnen enkele maanden ver trekken. Eerst moet een nieuwe motor aan boord van de sloep geplaatst en proefnemingen,meê ;edaan worden, alvorens naar Congo te ver trekken. Men wacht anderzijds nauwkeu riger nieuws af van de cerslo zending, dio in October vertrokken is. Staatkundig Overzicht Bulgarie. XjU Sofia wordt gemeld dat de Czaar van Rusland binnen eenige maan den zijnen hoUega van Üulgaric sol /tomen bezoeken. Czaar Nikoluas zal drie dagen te Sofia blijven. Men voorziet dat deze samenkomst belang rijke gevolgen zou hebbenvoor dc polilick der Balkanen. De Czaar der Russen zal langs dc Zwarte Zee reizenbegeleid door verscheidene oor lor, schepen. Mexiko. President Diaz heeft eene afvaardiging gezondenom den leider der muitersMadeiraop te zoeken en dc voorwaarden der onderwerping te bespreken. Er wordt ook nog gemeld, dat Madciro zijne partijgangers verzameld heeft en met hen het Zuiden intrekt. Vereenigde-Staten. Bet heeft net den schijna/s zou president Tuft bang zijn de nieuwe kamers bijeen te zien. Er teas reeds gezegd, dat ccn buitengewone zittijd zou bijeengeroepen worden, tegen einde Maart, om cenige dringende saken af te handelen. Thans icordt gemeld, dat president Tuft daar niet toil van hooren... omdat de staat er eerder nadeel zou uit hebben. Portugal. De juiste dag der kiezingen is nog niet bepaald, liet gouvernement is zinnens met de radikalen vooruit te gaan. Deze weigeren de hulp van M. Alpoin en zijne vrienden en willen op eigen krachten steunen. Duitschland. De Reichstag heeft gisteren de bespreking der Werkkamers aangevangen. Een afgevaardigdeM. Diresen tot de keizerlijke partij behoor en de heeft ich voor dc uitsluiting dar spoorwe.giocrk- lieden verklaard. I/ij wees op de gevaren welke eene werkstaking als deze der Fran- schc spoorivcgtcerklie.den medebrengt. M. Dclbruck, staatssckrclaris, heeft ver klaard dat het voorstel onaanneembaar zou i. indien da spoorioegwerklieden er ook in begrepen werden. In de meeste landen van Europa trekken de volksvertegenwoordigers eene schadever goeding voor hunne diensten. Do Fransche staan aan 't hoofd mol vijftien duizend frank per man in België is het inaar 4000 fr., dus nauwelijks liet vierde. In sommige landen krijgt man niets als volksvertegenwoordiger. Doch dit wordt men moer on moer beu. De Spanjaarden die in de Oortès zetelen, hebben recht op kosteloos gebruik van den post en tevens op kosteloos rei^ erkeer maar ont vangen geone vergoeding als volksvertegen woordiger. Eenige mannen hebben een wetsvoorstel neergelegd om do volksvertegenwoordigers 6000 pesetas, of 6000 franlCpor jaar te beta len. Andoren zouden een aanwezigheidspenning van vijf on twintig frank per keer willen in voeren. Zij zijn van meoning dat alle werk loon moet ontvangen e i moot betaald wor den. De hehoudsgeziuden en onafhankelijken zijn daartegen volgens hen inoet inen liet land belangloos ten dienslo*staai>. De voorstanders beweren dat men in bijna allo landen vergoeding geeft en dat zoo de vergoeding gestemd is, iedereen verplicht zal worden ze aan te nemen. Dat is nogal kras. De Franschen miekon er zooveel be slag niet over zij waren blij dat zij hun zak ken kondon vullen. In Spanje zou men dc menschcn al moeten gaan verplichten om eenige "duizenden franken op te rapen als loon, daar spreekt men dus niet alleen van schooldwang, van kazeruedwang, maar ook van dwang om een loon aan lo nemen. In do landen echter waar do vrijheid lieerscht, daar heeft men nog niet noodig. geacht tot hiertoe een wetsvoorstel neer te leggen, om de volksvertegenwoordigers te dwingen hun ne duizenden frank loon aan te nemen. Ge ziet, Spanje is op den weg der bescha ving. Als die wet in Spanje erdoor is, kun nen do aanhangers der verplichting maar be ginnen met zulke wet ook te cischen voor ons land. Immers het is al moor dan eens be wezen, dat de tegenstrevers liet verplicht onderwijs, niet vragen om Ifbt onderwijs, maar wel om de verplichting, om logiek te blijven moeten ze dan Spanje ook maar in deze nieuwe verplichting navolgen. OUDERDOMSPENSIOENEN. BERECHT. Er wordt ter kennis gebracht van do bestu ren der steden en gemeenten der Provincie, dat, hij uitzonderlijken maatregel, do heer Minister van Nijverheid don heer Alj.© neenen Bestuurder der Lijfronlkas machtigt te he schouwen als geheel of gedeeltelijk gedaan in 1909, de stortingen die de ouderlingen go boren in 1813, 1811 en 1815 zouden doen in 1910, om bel minimum van 18 frank lo vor men voorgeschreven bij arlikel 9 der wot van 10" Moi 1900 op de ouderdomspensioe nen. Gent, don 30° November 1910. De Gouverneur, B"a i»K Kkuchovi;. Nu D1' Crippen terechtgesteld is, meende Miss Le Nóve dat men haar niet meer zou verontrust hebben. Het is echtor niet geheel zóó. Eenige dagbladen hadden aangekondigd dat Miss LeNóvc zinnens was zich in Amerika le vestigen. Zulks beviel echter de Araerikaansche overlieden met en eon telegram thans uil New-York ontvangen, meldt dat bij de aan komst, van den Transallantiekcr Majestic, de ambtenaars van den land verhuizersdiens t, het schip van ondor tot boven afgezocht heb benen do hoop er Mis Le Néve aan te treffen. Hun inzicht was, bijaldien do jonge vrouw op het schip aangetroffen werd, haar oninid del ijk naar het eiland Ellis to zendon, van waar zij dan met de eerste boot, naar Europa zoo teruggestuurd worden, als geweigerde landverhuizers. Do policio heeft verklaard, dat zij zal voortgaan met eene nauwkeurige bewakinu uit to oefonon op al de aankomende paket- bootcn, om le beletten dat Miss Lo Nève in de Vereenigde Staten zou aanlanden. De gelezen snelschrijfsler heeft daarmede nog niet gedaan. Men weet dat Crippen haar tot zijne algemeene erfgename benoemd heeft. Welnu, het testament wordt betwist door de familie van Mov. Crippen, die be weert, dat do moordenaar het recht niet had le beschikken over de voorwerpen, welke aan zijn slachtoffer toebehoorden. Een Russisch geneesheer, M. Bagnache, die sedert vele jaren in Mandsjoerie verblijft, heeft aan de bladen van St. Petersburg een sshrijven gestuurd, waarin hij de aandacht van het Russisch gouvernement roept op het groot gevaar dat heel hot oud werelddeol be- lreigt, door de bui! pest welke thans in Mandsjoerie zoo vreesclijk huishoudt. Do geneesheer heeft zich persoonlijk kunnen overtuigen, dat het Chineesch staats bestuur, alsook het bobeer dor Chineesche spoorwegen, totaal onmachtig zijn om den geesel legen te houden. Ook breidt deze zich langs alle kanten uit. Het is volgens M. Bagache dringend noodig, dat hot gouvernement maatregelen neme en onmiddelijk van St. P-etersbnrg een hoogen ambtenaar afzeilde met de noodige volmachten om krachtdadig handelend op te treden. Doktor Bagnache schotst op treffende wijze de buitengewone snelheid, waarmede de vreeselijko kwaal zich verspreidt cn duidt de centrums aan waar de builpest zich opvol- genlijk vertoonde en over do bevolking ze gevierde. Doktor Bagnache eindigt zijn schrijven alsvolgt Buitengewone maatregelen zijn hoogst noodig. In tegenovergesteld geval, zal Rus land en zelfs geheel Europa zich weldra te genover een vreeselijk dreigspook bevinden. Het Belgisch Koloniaal Verbond en het Sekretarjaat van Katanga. De algemeene aandacht werd in den laat- sten tijd getrokken op Katanga. Het ware hoogst voordeelig dat de Belgische inwijke ling, die over eenig gejd beschikt, zonder dralen zich daarheen begaf, ten einde er het nationaal overwicht te behouden. Tot heden was do beweging in Belgió, nog tastend, dewijl men inlichtingen miste over de levensvoorwaarden in Katanga, eene provincie, welke heel en al verschilt met bet overige onzer kolonie en welke zoo moeilijk te bereiken wa's. Thans zijn de voorwaarden veranderd cn men dient de landgenooten daarover in te lichten. Bezorgd over dien toestand, bobben ver scheidene hooggeplaatste koloniale personen den wensch uitgedrukt, eene nieuwe inrich- ting te zien ontstaan, om den toestand van I Katanga beter te doen kennen. Die hooren hebben eene brochuur uitgego- veu Guide sommairo du Belgo au Ka- tanga, - waarin de voornaamste inlichtingen over die landstreek voorkomen. Die hoeren volledigen nu hun eerste werk zij slichten een Sekretariaal voor Katanga,» dat open' is voor belanghebbenden des Zon dags morgends, om 11 ure. en des Donder dags, om 1 ure, Koninklijko Plaats, 5, lo Brussel. Daar kunnen werklieden van allen aard, bedienden, reizigers, handelaars, enz., kosteloos inlichtingen bekomen over Ka- tanga. Zij zullen ook van tijd lot tijd boekjes uit geven in do Franscho on de Ylaamsche taal al mogelijke inlichtingen verschaffende, inge geven door do bevoegdste koloniale overhe; den. Zij hebben een uitgestrekt Belgisch ko loniaal Verbond gesticht om Kongo on in hot hijzonder Katanga in België boter te doen kennen. Do aansluiting, 10 fr. geeft recht aan al de brochuren en andere uitgaven, en de llden worden zelfs verzocht de personen te doen kennen die nut zouden kunnen trekken uit dio hoekjes. M.M. Brigade, advokaat, Brugmanulaan, 63, Brussel en M. Alban Bertrand, advokaat, Gouden Vlieslaan, 63, zijn gelast met bot aanvaarden van giften en van toetredende leden. Ziehier eenige bijzonderheden over het vreeselijk automobielongoluk, Zondag avond te Cornerro (Frankrijk) voorgevallen. Gravin Antoon de Nicolay, geboren Maria de Voguë, had met haren zoon Christian, 26 jaar oud, don dag doorgebracht op het kasteel van Beaumont, alw; ar graaf de Boaumont een feest gegeven had. Rond middernacht keerden zij naar het kasteel van graaf Roger de Nicolay, waar zij logeerden,terug. De automobiel van graaf de Bouriat, dio ook op hot feest geweest was, reed voorop. Om den weg te verkorten, sloegen beide automobielen den weg van Monfort naar Cornerre in. Toen zij aan don barreelykwa- men, was deze gesloten. Beide chauffeurs trompten, doch de bar re el wachters kwamen niet to voorschijn. Als dan gingen zij zelf de barreelen openen. Op dat oogenblik ging een jachtwachter voorbij, die hen hel gevaarlijke hunner han delwijze deed inzien. De autogeleiders ant woordden nog Zooveel te slechter Wij moeten toch te huis geraken De automobiel van graaf de Bouriat pas seerde dan door den barreel, gevolgd door deze der gravin do Nicolay. Daar kwam plotselings de sneltrein 721 Parijs-Mans opdagen. De sneltrein bad 8 mi nuten vertraging en reed met eene snelheid van 80 kim. per uur. De tweede automobiel werd door de loko- motief gevat en 50 meters ver geslingerd. Do machinist stopte onmiddelijk, daar hij gevoelde dat hij een hinderpaal geraakt had. Toen hij ging zien, bevond hij zich tegen over een vreeselijk schouwspel. Aan de lokomolief, op den steenweerder, hing het lijk van gravin de Nicolay. Zij was den schedel gekloven, armen on bconen ge broken. Eenige meiers verder brandde iets op do baan. Het was de automobiel welke in brand geschoten was. Het lijk van M. Christian de Nicolay was reeds half verkoold toen men het vond. Do cliaufTeur lag naast zijn rijtuig ook gedood. Graaf de Bouriat keerde met zijn rijtuig terug en ging dan graaf de Nicolay verwitti gen. De lijkon zijn naar het kasteel van graaf Roger do Nicolay overgebracht. FRANKRIJK Redemptoristen veroordeeld Gisteren hooft de rechtbank uitspraak ge daan in do zaak der E. E. P. P. Redempto risten, beticht van inbreuk op de wet betrek kelijk de geestelijke veroenigingon. Vijf paters zijn vrijgesproken; lOkregen 50 fr. boot, dertien 100 fr. boot en drie 200 fr. boot. Overleden De hertog van Ghartres is Maandag nacht om 4 uro, aan de gevolgen eene verkoudheid bezweken. Dokwerkers in staking. De dokwerkers van La Rochelle in La Palice hebben het werk gestaakt, om to prolostecren tegen het vonnis van het assisen hof van Rouaan.

De Volksstem | 1910 | | pagina 1