Politiek en Godsdienst. 'T EEN ÈPf ANDER Eendracht der Tegenstrevers, De Kursaal van Oostende Lt UTit; Klongo Drie bandieten aange houden te Wuestwezel. De nieuwe uniformen voor ons leger Zestiende jaargang n 809. 179 2 CENTIEMEN HET NUMMER Vrijdag 16 December lülO ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. t» AANKONDIGINGEN BUREELEN XE BRUSSEL I TEAALST 230, Kaachtschen Steenweg. 230. I d, iterlcstraat, Telefoon 114 BestuurderJ. Van Nu ff'et-De Gendt. KI. aank."(l tot 4 lel. rog.) fr. 0,G0 3e bladz. (groote regel) fr. 1,00 4* bladz. (kleine regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Rekt amen (per regel) fr 2,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 3.00 Iteclit. lierstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Voor alle aankondigingen*. zich wenden E. TAMJNIAU, 217, de Mé»-odestraat, Brussel. Het is het gewoon refrein der god- dcloozen. Politiek en godsdienst zijn twee afzonderlijke zaken. Zoo krijgen wij deze week ook nog te lezen in een liberaal weekblad. Wij vinden er on der meer aardigheden de volgende sterke gedachten. - De religie heeft niels ie zien in den pclitieken strijd. De religie is eene private kwestie, 't is een punt waarover ieder persoon, af zonderlijk vrij is ie denken icat hij icil elk heeft hel recht te geiooven of niet te gelooven, alle gedachten zijn eerbied waardig, te ij bezitten een vrijen geest, de grondwet waarborgt de gewetens vrijheid Om te toonen hoe verlicht sommige liberale schrijvers zijn, gaan wij die punten eens eventjes wikken en wegen. Zoo de godsdienst niets met de politiek te maken heelt, dan stellen wij de vraag waarom wordt hij dag in, da£ uit, in de Kamers, in de vergaderin gen, in de liberale en socialistiche dag en weekbladen zoo hardnekkig aange vallen en afgebroken I)e godsdienst is eene private zaak. Weet schrijver wel goed wat eeno private zaak is Wij b «twijfelen liet sterk. In ieder ge val, de godsdienst is geene private zaak de godsdienst omhelst geheel het leven van den mensch, niet alleen in zijne afzonderlijke handelingen, maar evenzeer in de betrekkingen die hij heeft met den evemncnsch. Overi gens de maatschappij moet steunen op de zedelijkheid zonder zedelijkheid, geen of liever eene ten ondergang ge doemde maatschappij. De zedelijkheid kan maar tot stand komen, als die zedelijkheid steunt op den godsdienst, met millioenen feiten staan daar als getuigen om die waarheid te beves tigen. En wat zeggen over hot schrijven van den liberalen strijder Ieder per soon is vrij te denken wat hij wil. Zóó, zóó, dat wisten wij niet Wij hebben geleerd dat twee en twee, vier is, mag imen nu denken, dat 2 en 2 zeven is natuurlijk, zegt deze zonderlinge schrijver want men is vrij te denken wat men wil. Welnu, wij meenen dat de mensch bijlange altijd niet vrij is, van te denken wat hij wil hij is inte gendeel verplicht, de waarheid aan te nemen liij moet ze aanveerden, met of tegen dank. Zoo is hot evenmin waar, dat alle gedachten eerbiedwaar dig zijn want er zijn personen die enkel zotte gedachten hebben, dat men zich zelve zou belachelijk maken, moest men ze eerbiedigen. Zouden wij nu een vrijen geest be zitten He', kan gebeuren dat er zoo hier en daar een rare vogel vliegt met die hoedanigheid. In het algemeen is het anders. Het kind om te beginnen neemt alles voor klinkende waarheid aan maak liet kind wijs wat ge wilt, het zal u geloo ven. Het is omdat zijn geest niet vrij is, maar geheel en al afhangt van een ander. Zoo gaat het ook in vele geval len met de jongelingen. Wat voor domme, zaken gelooven do jonge werk lieden soms niet van hunne andore medewerkers Velen zijn er die zoo maar juist alles aannemen, wat die be jaarde of volwassene mannen zeggen. Het is omdat hunne geest niet vrij is, maar afhankelijk van een ander. En om te toonen dat dit niet alleen het geval is hij kinderen en jongelingen, maar ook bij volwassene personen en zoowel hij hulf-ontwikkelde als on ontwikkelde personen, zullen wij nog hot volgende aanhalen. Hoevele libe ralen loopen er niet, die juist alles ge looven wat hunne liberale gazetten hen voorhouden Zij praten juist gelijk hunne liberale gazet. Wat bewijst dat? Heel eenvoudig dat hun geest niet vrij is, maar afhangt van hun blad... Er blijft ons nog een laatste woord te zeggen over de gewetensvrijheid. Vol gens den schrijver wordt de gewetens vrijheid gewaarborgd door de grond wet, maar sedert 25 jaar is deze vrij heid verdwenen Zie, dat is kras En dat moet juist komen van een liberaal Wij zouden willen weten, waar wij katholieken die gewetensvrijheid niet hebben geëerbiedigd Is het soms om dat in de groote steden, in heel de provincie Henegouwen en in een goed deel van de provincie Brabant, dc staatsscholen onder het bestuur der katholieken, geheel en al vergodde loosdzijn Is het misschien omdat in diezelfde plaatsen do arme katholieke kinderen niet meer mogen proeven van de schoolsoep, omdat hun ouders katholiek zijn is het misschien, om dat de ziekelijke katholieke kinderen in hoogervoornoemde plaatsen niet mogen genieten van het buitenverblijf in de verlofdagen en dat nochtans betaald wordt met de centen van ieder een zoowel van katholieken als ande ren Noemt ge dat het vernietigen der gewetensvrijheid door do katholieken? Wij zouden willen ingelicht zijn, want dit punt belangt ons aan, en hoogst waarschijnlijk ook vele katholieken. Als er mag en kan en moet gesproken worden van gewetensverdrukking, dan moeten wij ons op de allereerste plaats richten tot u, heeren liberalen. Altijd en overal hebt ge de meesttergende bewijzen gegeven van onverdraagzaam heid en godsdiensthaat. En om dien haat te koelen, hebt ge noch ouderlin gen, noch kinderen, noch weduwen, noch weezen ontzien. Dit punt is voor een anderen keer Verjaringen. 16 December 1810. Koning Leopold 1 schenkt aan prins Leo pold en aan prins Philippe de benaming van Hertog van Brabant en van Graaf van Vlaanderen. 16 December 1865. Lijkplechligheden van Koning Leopold I. 16 December 1800. Intrede van prins Albrocht in de militaire school. 16 December 1897. Mgr. Wal ravens, bisschop van Samosasle, i. p. i., is bisschop van Doornik benoemd. NieuwjaarskaaHjes. Jaar lijks worden, hoefl bet herinnerd, millioenen zulker kaartjes verzonden, wal aan bet post wezen verbazend voel werk geeft. Wie wenseht dat zijn kaartjes zoo snel mogelijk ter bestemming aankomen, steke ze niet in de bussen maar geve zo in de post kantoren af aan de winketten, en wel in twee pakken, kruiselings met bindtouw ombon den hel eene bestaando uit de kaartjes voor de stad of het postkanton, het andere uit die van elders. Hoogst wenschelijk is het, de postzegels in den rechter bovenhoek van het adres te plakken. Hel publiek gelieve ook, zoo mogelijk, rond Nieuwjaar de verzending van prospectus sen, prijslijsten, omzendbrieven, enz., te staken. ËVSenschenbloed. Tot biertoe konden de scheikundigen de bloedvlekken wel onderscheiden van andere vlekken het geen reeds van belang was in geval van mis daad, bijvoorbeeld. De wetenschap liet ech ter nog niet toe to onderscheiden of hel bloed voortkwam van menschen of van dieren. Ken nieuwe stap is nu gedaan,, een nieuw gevonden middel laat toe in liet bloed de aanwezigheid of do afwezigheid van eiwit vast te stellen en daarmede kan men uit maken of het bloed dat men onderzoekt, voortk' mt van eencn mensch of van een dier, en in dit laatste geval van welk dier. Dat i eene ontdekking van liet hoogste belang. Visch voor1 onze soldaten. Men weet dat tweemaal ter week aan onze lnndve Jedigers een vischgerecht wordt op- diend i:i de kazerne. De soldaten toonen zicli daarover ton zeerste verheugd. Kabeljauw, schelv; ch, rog en elbot wisselen malkander op do spijskaart af ook versel a haring wordt pgediend. Dc prijzen in de conlrakten gesloten met de visi 'iverkoopers zijn slechts voorloopig vastge. cl clTot beden betaalt men aan den vischui venter den visch aan 42 fr. de 100 kilo's. Daarin hoopt men eerlang verbeterinj te brengen. Over eenige weken hebben wij medege deeld welke tweedracht er heerschle tussclien de kartelgenooten in de vier grootste steden van het land. Van Antwerpen sprekende, toonden wij klaar de scherpe verdeeldheid van heel bol schepencollege. Er komt echter meer licht in deze zaak niet alleen tussclien de schepenen, maar ook tussclien de gemeenteraadsleden is er nijdige verdeeldheid. Zoo zien wij Heer Strauss, liberalen sclie- peno. en Heer Strotim, liberaal gemeente raadslid, thans in tweegevecht. Zeggen wij om der waarheids wille, dat Heer Strauss een geleerde economist is, dio hier en in den vreemde, veel autoriteit bezit en dat daaren tegen Heer Stroum een der grootste nullctei- ten is, die er in den Antwerpschen gemeen teraad zetelen. Heer Stroum dankt geheel zijn politieken bijval aan zijnen batelijken godsdiensthaat wal zijne bevoegdheid aangaat, deze, is werkelijk nog meer dan onbeduidend. HEER STRAUSS OVER M.STROUM In een liberaal dagblad van Antwerpen geeft Heer Strauss op volgende klare wijze de zaligheid aan Heer Stroum In den ge meenteraad, daar zal men zien, wie van ons beiden, gij met uwe leege volzinnen of ik met mijne daden, het oprechtst de werklieden verkleefd ben. Ik ben geen vleier van het volk, ik baat de onwetendheid van de massa niet uit, en leef niet ten hunnen hoste. Ik ben geen dier kwakzalvers die alles aan het :olk beloven, ten einde zijne stemmen te winnen Zou dit lesken van den liberalen scliepcne Strauss,niet aan de groote meerderheid zijner parlijgenooten mogen gestuurd worden HEER STROUM NU AAN M.STRAUSS lieer Sroum zou van eigen antwoorden aan den lieer Strauss. Wij geven bier het bijzonderste van zijn schrijven «Wij hebben steeds het honger belang der partij voor oogen. M. Strauss echter enkel zijn eigen belang. II ij houdt er eene persoonlijke politiek op na met persoon lijke reklaamartikels, geschreven interviews en wat ul meer. ONS GEDACHT Wij zeggen ons gedacht, maar beter liever het gedacht van alle verstandige menschen van Antwerpen. Als do liberalen nu toch zoo duidelijk blijken geven, van volledige onbe kwaamheid om eene stad in vrede en orde te besturen, wat noodig is om baron vooruit- ang; boe zullen zij er ooit toe komen ons vaderland tc leiden' Daarom dienen de Bel- ïscbo kiezers goed en degelijk en op lijd en stond over do liberale administratie ingelicht. Zoo zullen ze host zelve kunnen oordeelen. Staatkundig Overzicht Italië. Markies San Guiliano, minister van liuitc.üandsche Zakenheeft aan den gezant der Vereentgdc Staten het antwoord medegedeeld van het Italiaanseh gouverne mentop de vraag van Amerika betrekke lijk dc ontwapening. Het Italiaanseh gouvernement neemt in grondbeginsel de bjeenroeping eencr inter nationale conferentie aanom deze belang- jke kwestie te onderzoeken Vereenigde Staten. De twee Amcri- kaansche Kamers hebben gisteren de kwestie der toltarieven besproken. liet senatoriaal komiteit der financien heeft de aanbevelingen van president Ta ft onderzocht. I'cle senators hebben er op ge wezen, dat de toltarieven eenige dringende wijzigingen moeten ondergaan. Men denkt dat deze zienswijze zal aangenomen tcorden. Oostenrijk. Men weet nog niet hoe dc ministcricclc kris is zal opgelost worden. Het gerucht loopt evenwel, dat M. de Bic- ■ert.li, kabinetsoverste van het ontslaggevend ministerieook met de samenstelling van het nieuw ministerie zou gelast worden. Dc Po lendie een belangrijk deel der gouverne- menteele meerderheid uitmaken, eisehen als vooncaardc van hunnen steun, de schepping an verscheidene kanalen in Noord-Owten- rijk, namelijk in Gulicië. De Kamer kan deze onmogelijk toestaandaar er reeds geldgebrek begint te komen. Anderszijds wordt ook gemeld, dat M. de Bienerth niet meer zinnens is nog een mi nistn ir te vormen, doch liever gouverneur van Zuid-Oostenrijk zou ioorden, daar graaf Kielmansegg eerstdaags zijn ontslag al geven. In dut geval zouden prins Conrat Hohenloke of baron Gautsch geroepen tcor den om het nieuw kabinet samen te stellen Brazilië. Het gouvernement heeft be sloten krachtdadige maatregelen te nemen tegen de muiters. In het fort van Villegaxg- non zijn 110 muiters opgesloten, die reeds op 2,'! November in hechtenis genomen wa ren. He bemanning der zeeschepen die reeds opstand pleegden, zijn ook in hechtenis ge nomen en in dezelfde vesting opgesloten. Zij zullen voor het krijgsgerecht gedaagd tooi den. Alles is thans halm. i mm MMWMJ \Vij meldden de e week reeds dat M. Lnarpenticr, de tegenwoordige huurder der Kursaal, de huur voor 1911 heeft opgezegd. M. Charpentier heeft 100,000 fr. betaald, om zijne verbintenis te verbreken, liet afgeloopen seizoen, dat door .de tentoonstelling van Brussel nochtans zooveei volk naar België en ook naar Oostende lokte, ging hem dus niet naar wenscli en liever dan gevaar to loopen, en nog meer zijn broek aan te scheuren, laat M. Charpentier hel aan anderen over. De Gemeenteraad van Oostende, bij hoogdringendheid bijeen geroepen, heeft be sloten eeno nieuwe aanbesteding te houden. Men weet dat vroeger M. Marquet, eigenaar van het Palace Hotel van Brussel, de aanbesteder was en dat hij de aanbesteding niet meer verlangdo, daar do wet op de spelen, volgens hem, te streng toegepast werd. Van Brookenhill naar Elisabethstad. De spoorbaan welke Kaapstad met Cairo moot verbinden, en dwars door Kaapland, Oranjekolonie, Transvaal cn Rhodesia loopt, is thans, zooals wij reeds zegden, bijna vol tooid tussclien Brookenhill en Elisabethstad, door do Anna Paulius en Cn, van Londen, en onder bet nazicht van den Belgischen inge nieur. den beer Sehloosse, voor wat bot Kongoleeseh gedeelte betreft. Nu wordt do lijn voor,gelegd tussclien Elisabethstad en de mijnen van Kongoster, 9 of 10 mijlen liooger op. Do afstand tussclien Brookenhill nanr Elisabethstad bedraagt 487 kilom. of 305 Engelsche mijlen, waarvan 169 nnjlen op ons grondgebied. De treinen loopen er reeds, doch onregel matig en bet is nog slechts bij gunst dat reizigers cn koopwaren vervoerd worden en waarvoor dan ook verschrikkelijk dureprijzen gevraagd worden. Een der 8 reizigers die bot geluk hadden met den eersten trein to reizen welke er liep tus sclien beide sleden,vertelt als volgt zijne reis: Den 27 September werden twee gesloten wagons ter onzer beschikking gesteld. Wij hadden 150,200 pakken en kisten to laden. Wij zaten gansch den nacht in dio wagons, waarvan de zinken daken vreeselijk rammel den, en wier strallë veren ons het merg uit de beenen schommelden. Wij maakten wat eten klaar op een klein vuurtje. Den 28, bij den dageraad kwamen wij aan to Sakania, anders gezegd Luembó, waar do trein stil bleef. Daar is de Belgische bevol king reeds aanzienlijk eon bureel van dc douanen, een politiebureel, een postbureel, winkels en magazijnen, maar boven alles is bel Engelsch spoorwegpersoneel er talrijk er is daar ook eene bergplaats voor automo bielen, welke op de sporen kunnen loopen, en voor don dienst van het spoorwegbesluur dienen. Eindelijk den Donderdag, 29 September, kwamen wij in den vroegen morgend toe te Kisenda waar luitenant llalleux, postoversto, ons kwam groeten. Wij reden altijd verder, met gedurig stoppen, nu voor eene lokomo- tief, dan voor eencn wagon, welke de spoor baan versperde. Er zijn nog honderden negerwerklieden bo'ig niet de baan af te jurken, want op do meesi" plaatsen liggen do rails nog bloot over de dwarsbalken. 's Namiddags boorden w ij zeggen dat de trein voor dien dag niet verder doorrijden kon Na verscheidene uren wachtens, kwam eindelijk Al. La 9,r, hoofdingenieur, zijne vrouw cn andere personen aan. Seffens werd besloten voort te rijden, tot ons groot genoe gen. Zonder verder oponthoud werden de laat- sto mijlen, welke ons van Elisabethstad scheiden, afgelegd, cn om 4 uur kwamen wij daaraan, melden eersten reizigerstrein. Van eeno statie was daar toen nog geono spraak de laatste rail was daar daags te voren eerst gelegd zoo iets duurt echter niet lang men legt er 5-6 kilometers per dag. Wij sloegen onze tenten op in de stad, als men do plaats, op 25 minuten van do statie, welke toen door 2 of 3 houten tenten vertegenwoordigd werd, eene stad noemen mag. Sedert is alles als bij tooverslag veranderd. Do laan welke dwars door een bosch aange legd is tus^ehen de statie en do stad, is nu efl'en gelegd, en talrijke blanken en bonder den negers werken thans aan hot oprichten van weringen. Sinds eenigen tijd werden de melkerijen der gemeenten, gelegen langsheen do Hol- landsche grens.namelijk Wuestwezel, Kalmpt- liout, Loenhout, enz. door ongekende ban- dielon geplunderd. De bevelhebber der gendarmen van Goor- eind, had sinds eenige nachten do wacht gehouden doch vruchteloos. Woensdag nacht zou hij weer op verken ning gaan, in gezelschap van de wachmees- lers Blommaert en Veraert, van Wuestwezel en Boel, van Brecht. Rond 2 ure s' morgends, bevonden zij zich in de nabijheid der melkerij van Wuestw ezel en zagen er licht branden. Onmiddelijk vermoedende, dat dieven in de melkerij gedrongen waren, omsingoldcn zij de melkerij. De bandieten, zich ontdekt ziende, wierpen zich op de gendarmen en gingen hen met hunne messen en geweren te lijve. Een vreeselijke strijd ontstond. Do wacht meester Vervaert, geholpen door den bevel hebber van Brecht, gelukte er in een der bandieten te overmeesteren en te binden. Middelerwijl hield do bevelhebber van Gooreind met zijn revolver een tweede kerel in bedwang, terwijl de wachtmeester Blom maert binnendrong en daar een derde bandiet vatte, die, met een geweer gowapend, op wacht stond. Do drie bandieten werden goed w eerloos gemaakt en dan naar Antwerpen ge bracht. liet onderzoek wordt voortgezet, om do medeplichtigen en de verhelers dezer roo- versbende te vinden. Ziehier volgens La Belgiquc Militaire oen beknopt overzicht over do voorstellen, onder worpen aan het ministerie van oorloog, door de commissie, gelast met bet besludecron van de verbetering der uniformen Voor do stadsklcedij zijn er weinig ver anderingen. De passementericn in zilver ver dwijnen en al do oAicieren zullen gouden ga lons dragen. i De mantel zal van grijze kleur zijn, go- dragen met afzonderlijko pelericn derzelfde kleur: de pelerien alzoo alleen kunnende die nen tot caban. Geen ceintuur meer, boven den tuniek. Geen habie1 meer voor de artil lerie en don staf dor plaatsen. Geen epaulet ten meer voor de artillerie de fouiTagerrca

De Volksstem | 1910 | | pagina 1