Een Verschijnsel T EEN EN 'T ANDER Voor onze Landbouwers Bloedig drama te Antwerpen. DA AD Bij de Cliineezen Zestiende jaargang n 800. 180 2 CENTIEMEN HET NUMMER Zaterdag 17 December 1910 f-J •3"t- ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van liet land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. j® TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. BUREELEN TE BRUSSEL I TE AALST 230, h'aachtschen Steenweg, 230. I G, Kerkstraat, Telefoon 114 BestuurderJ. Van Nuffel-De Oendt. AANKONDIGINGEN KI a ank. (4 tr>t 4 kL re?.) fr. 0 60 3e bladz. (groote regel) fr. 1,00 4e bladz. (kleino regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Iïeklamen (per regel) fr Gemengd nieuws (per regel) fr. 3.00 Recht. Iicrsrell. (per regel) fr. f.00 Overlijden (per regel) fr. 2.00 Voor aijje aankondigingen. zim wendt E. TAMINIAtJ, 217, de Mék*odestraat, Brussel. Slechts eenige dagen zijn verloopen dat ten Noorden van Afrika in Algerië den veldslag van Ouadaï werd geleverd tusschen Fransche soldaten en Alge- riërs. He Franschcn streden als helden maar tweehonderd sneuvelden op het slagveld. Eenige dagen, zeggen wij, z jn voorbij en het is al raar dat de Fransche dagbladen en vooral de vreemde bladen er nog van gewagen. Het is op dit punt dat wij een beelen tijd hebben nagedachtwij willen on ze bedenkingen hier neerschrijven, met de meening dat meer dan een onzer le zers met ons zal t'akkoord zijn. Wanneer er ergens een groot sport- foest plaats heeft, dan wordt er weken op voorhand over dit feest en over de deelnemers geschreven. De rijders worden allen lof toegezwaaid meer maals worden hunne portretten in de bladen gedrukt en den dag van den be- Siissenden strijd worden de -overwin naars in volle kolommen geluk ge- wenscht, beschrevenen verheerlijkt... Wordt er ergens een beruchte dief ge vangen genomen, een moordenaar gevonnisd; zooals eene Trees Humbert of een Crippen, of een Durant, of een Liabceuf, dan'staan dagen en dagen lang de bladen opgevuld met allerlei nieuwsgierigheden of uitvindsels van die weinig aantrekkelijke persoonaad- jes. De namen van die verworpelingen der maatschappij', de groote levenstrek ken van die misdadigers zijn door iedereen gekend. Het is echter een ge kende regel der zielkunde, dat verder felijke voorbeelden ook verderfelijk werken op het gemoed der kinderen en in het algemeen van zwakke en zenuw achtige gesteltenissen. Hoe vaak gebeurt het niet dat aan komendeknapen diefstal plegen, omdat zij er toe aangezet waren door het le zen van die diellen hoe dikwijls val len sommige jongelingen niet in dwaasheden, die ze gezien, of gehoord of gelezen hebben in cinema's, op het tooneel, of in boeken of bladen. Uit dat alles blijkt, dat de ouders heel voorzichtig, heel waakzaam moe ten zijn op hunne kinderen. Het is niet eender waar de kinderen 's Zondags lienengaan het is niet gelijk welke tooneelstukken zij bijwonen liet be taamt niet dat kin Iers, of knapen of meisjes alle boeken cf schriften lezen. Het zijn vooral de goode voorbeelden die moeten verheerlijkt en verheven worden, omdat die goede voorbeelden gunstig zouden werken op de gemoeds- vorming van de jeugd. Daarom ook komen wij op den slag van Ouadaï terug. Daar in dit verre land hebben die dappere soldaten ge toond dat z'j niet alleenlijk hunnen plicht kenden maar dat zij hunnen plicht uit' efenden daar hebben wij mannen a m het werk gezien, die dopr bet belang en de eer van hun vaderland bun leven hebben ten beste gegeven. Velen, ja, de meesten dier gesneuvel den behooren tot do volksklasse, hun ne namen zijn ons onbekend maar met eene diepgevoelde ontroering ge- denken wij bun dapper gedrag en hunne schoone heldendaden. Wanneermen de vergelijking maakt met de verdiensten van zulke mannen met die van eenige sportmannen, of vooral wanneer men dit gedrag stelt nevens dit van zoovele slechterikken anti-vaderlanders; omwentelingsgezin- den van onzen tijd, dan verdienen die strijders wel, dat men bij hunne dood wat. langer stilblijft, en de mcnschen van goeden wil eens herinnere dat er verschil heeft bestaan en dat er nog verschil bestaat, tusschen geld- en eer- en roemnajagers, en mannen van trou we en stipte plichtvervulling. Nog ve len,we weten het, kennen hunne plich ten, nog velen blijven er ook goed aan getrouw maar toch is het. noodig, nu dat van alle kanten de mcnschen van ■hunne plichten worden afgetrokken en meermaals zelfs aangespoord om ze te verloochenen, het is noodig in deze tijden van wanorde en gemak zuchtdat men de groote edele daden van den tegenwoordigen tijd met den meesten luister verkondige. Wanneer iemand liet hardste hoeft geloopen het felste heeft gereden het hoogste heeft gevlogen dan wordt hij feestelijk gehuldigd en koninklijk gefeest. Hoewel wij die huldebetoogen niet afkeuren, als zij niet overdreven zijn toch vinden wij dat de Franschcn goed zouden hebben gedaan er aan te denken, die mannen, luisterrijk en ma- jestatisch hulde te brengen die ginder verder bij die wreede Makonietanen,als slachtoilërs gevallen zijn van hunnen plicht, voor de verdediging en het bij zondere welzijn van hun vaderland. Verjaringen. 17 December 1865. Inhuldiging van Koning Leopold II. 17 December 1892. Prins Albrecht is onderluitenant der grenadiers benoemd. 17 December 1909. Dood van Leopold II, in de villa der Palmen, te Laeken. Liberale verdraagzaamheid In eeno gemeente uil den omtrek van Ber gen, gaat men aan al de leerlingen der ge meenteschool een Testje (vareuse) schenken, "de leerlingen der katholieke school zullen niets krijgen. Dat is zoo wraakroepend dat liet sociali stisch blad l'Avenih du Borinage, het schandvlekt in de volgende bewoordingen Is het geen bewijs van lafheid en van schaamteloosheid, kinderen koude te doen lijden, omdat hun vader en moeder eene vrije of katholieke school verkiest hoven eene gemeenteschool De schande is zooveel te grooter daar men die vestjes betaalt met het geld der gemeen tekas, in welke katholieken zoowel als an dersdenkenden, bijdragen. Het wordt hoog tijd *t wetsvoorstel Woeste te stemmen dat aan openbare besturen ver biedt, op zulke partijdige manier te werk te gaan met de openbare penningen. De Engelsche Christmas. Telken jaro, om dit tijdstip verwoesten de 3 stoombooten der zeelijn Oostende-Tilbury, van de John-Cockerill-maatschappij dage lijks vrachten van lekkere zaken dienstig voor de snoeperige Engelschmans. ter gele genheid van hun grootschgevierd Kerstfeest. Zoo leverde eene enkele Ilongaarsche fir ma. via Oostende-Tilburv naar Londen, niet minder dan 21 wagons kalkoenen, waarvan elk der voertuigen niet minder dan 2400 kal koenen bevatte. Elke kalkoen kost 12 shel- lings, zoodat de 50,000 kalkoenon ongeveer 750,000 frank kosten. Oudheidkundige ontdekking Bij de afbraak van een huis in de Philij- slockslraat, te Brugge, ontdekte men een gewelf in den keldor, rustend op eene kleine kolom van de 14<le eeuw. Men is voornemens deze kolom op dezelfdo plaats te laten staan en ze te doen dienen als steun van liet ge bouw, dat aldaar zal opgericht worden. Er beslaan te Brugge vele kelders van het groot ste belang degenen van 't oud-hotel Arents. zijn /.eer merkwaardig ook het huis van M. A. Visart, Sint-Jansstraat, heeft een kelder die merkwaardig is. Tot afschaffing van den oor log. De Amerikaansche rijkaard Can den graad van officier, erbij begrepen dezen der gendarmerie, Iföeft met eenparige stem men het wetsvoorstel goedgekeurd en M. Cocq als verslaggever benoemd. Aan de regcoring heeft men inlichtingen gevraagd over de geldmiddelen om de pen sioenen van militairen en gendarmen te kun nen verhoogen. Sinaasappelhandel. In het geheel exporteert Valencia per sei/.oen een 5 millioen kisten, allemaal juist hetzelfde model kisten, slechts verschillend in de schoone merken,dio op de zijwanden geschil derd, gespijkerd of geplakt zijn. Demaikt kent hier slechts drie kwaliteiten, maar de wereld wil bedrogen zijn, en voor den kooper in het Noorden staan er op die kisten prach tige dingen te lezen, half in het Spaansch, als herkomstwaarhorg, half in de taal van liet ontvangende land Speciaal gekweekt voor X... and Son, London ««Speciaal uitge zocht voor Y... und C°, Hamburg enz. Einde Oktober begonnen, gaat de verzen ding door tot einde Mei. als reeds lang de oranjebloesems hun witte sprei over de boom gaarden geworpen hebben (de sinaasappel boom draagt namelijk, tegelijk vruchten en bloesems soins gaan 300,000 kisten per week weg. Meer dan de helft verwerkt Engeland Londen alleen verbruikt moer dan een millioen kisten. U.eLisd.an ook niet to verwonderen, dat in de provinciën Caslellon en Valencia lang zamerhand een J.lein 40,000 heetaren met sinaasappelhoomenbeplant zijn, geen kleinig heid Natuurlijk komen er ook sinaasappols van andere herkomsten op onze markten Al giers, Sicilië (Messina lUein-Azië, Egypte, Jamaica, California, grjven sinaasappelen, docli allen voor onze markten van minder be lang de Messina vrucht gaat sterk achteruit, vooral sinds ook Valencia, de zoogenaamde sangrina of hlocdsinaasappel kweekt. A l wie zich abonneert op het dagblad DE VOLKSSTEM voor het jaar 1911, zal het blad van heden af tot Nieuwjaar gratis ontvangen. De Chiueezen zijn altijd aan den slecrl der natiën geweest zij zijn het meest achterlijke volk geweest door de schuld van hunne aan kleving aan de leer van Confucius. Nu echter willen zij op gelijke hoogte staan met de harharen, met de Europeesclic duivels, zooals zij de Duilschers, de Belgen de Franschcn en andere volkeren noemen. Zij willen ook een verantwoordelijk bestuur bezitten eene grondwet, kamers en minis ters. De overloden keizer had hun een parle ment beloofd binnen 5 jaar, 't zij in 1915. Intusschentijd moesten do Chineezon stil aan hunne gewoonten en zeden veranderen om alzoo in staat te zijn die veranderingen te onderslaan. Do Cbineezen zijn mot dit lange wachten niet in hun schik, zij willen aanstonds do inrichting van een parlement. En als bew ijs dat zij het wel meenen, melden wij het volgende De provinciale afgevaardigden waren aan 't beraadslagen over het ingezonden smeek schrift, óm aanstonds een Parlement in te stollen, do Chincezen die huilen de verga derzaal in groot getal stonden te wachten, vonden dat het voel te lang duurde, en zij overrompelden de zaal. Twee Chineesche studenten sprongen voor uit en om hunne opoffering en de liefde voor hun land te toonen, sneed do eeno een zijner vingers af, en do andere trok de spieren uit zijnen arm. Het bloed spatte eruit en be- blocddo geheel on al het smeekschrift. Bij het zien van dio heldendaden schoot heel de zaal in gloeiende geestdrift. Niet alleen de overrompelaars, maar eveneens do provin ciale. afgevaardigden waren dronken van aandoeningallen verlieten opgetogen de zaal en trokken naar liet keizerlijk paleis. 1 De policie wilde hen terughouden. Niets aan Echtelijk drama te Luik. Gisteren avond, rond 0 ure, kwam een ge wezen mijnwerker, Arthur Barze, 48 jaar oud, geboren te Leizele, (West-Vlaanderen), die sinds 4 jaar van zijne vrouw gescheiden leeft, deze op hare kamer, Guillaumesteeg, bezoeken. Bij de vrouw, Leopoldine Arlus, 86 jaar oud, bevond zioli lraar löjarig dochtertje. Barze, die ten gevolge van een ongeluk in de mijn, hot linkerheen afgezet w erd, ver zocht zijne vrouw het mcisjo eens te willen beneden zenden daar hij haar alleen wenschte te spreken. Toen 't meisje beneden was, haalde Barze een revolver te voorschijn en loste een schot op zijne vrouw. Deze word in den hals ge troffen en erg gekwetst. De ellendige moordenaar joeg zich dan een kogel door het hoofd en bleef op den slag dood. De vrouw werd spoedig naar het gasthuis overgebracht. Haar toesland is zeer erg, doch niet hopeloos. gie heeft eene gift van vijf millioen, ti. n 1[r ,.1"on 7V\ Sin£on tot aan den ingang van millioen dollar gedaan, in grondpandhrie- vcn 5 °/0 eene commissie, samengesteld uit personen door hem gekozen, en die de in komsten van het legaat zullen gebruiken om mede te werken tot afschaffing van den oor log. Onder de fidel-commissarissen telt men MM. Root en Taft. Militaire pensioenen. De Middenafdeeling gelast niet liet onderzoek van .- a) liet wetsvooslel lot herziening van de wetten op de militaire pensioenen. b) Het wetsvoorstel tot w ijziging van de regelen vastgesteld voor do pensioenen der onderofficieren, brigadiers en manschappen der gendarmerie. c) Het wetsontwerp houdende herziening van de pensioenen der militairen beneden liet keizerlijk paleis en gingen maar been toen hun vast beloofd werd, dat liet smeek schrift in handen zou komen van don prins regent. Deze heeft het smeekschrift aan don Senaat medegedeeld, en toen do senatoren hot vernamen, stonden zo in groote verruk king. Oogenblikkelijk werd er over beraad slaagd en men kwam overeen nog in den loop van't jaar 1911 een Parlement, geko zen door het volk, bijeen te roepen... De Cliineezen willen alzoo voor goed den weg inslagen van den vooruitgang. Onge twijfeld zullen daaruit overgroote gevolgen vloeien. Men mag immers niet vergeten dat China een land is met vier honderd millioen inwoners. Als deze nu ook volop hun woord gaan te zeggen hebben in de beschaving, dan zal men wel bekennen, dat dit nog aardige verrassingen kan teweegbrengen. Staatkundig Overzicht Turkye. Itct Turk ache gouvernement had bij dc Fransche overheden geklaagd over dc samentrekking der hransche troe pen aan de grens van Tripoli. Daar frank rijk nu aan Turkye geantwoord heeftdat deze samentrekking al Heen voor doel had dc smokkelarij van wapens tegen te houden, heeft Turkye zich voldaan verklaard. Brazilië. Het proces der muiters is bc gonnën. Men denkt dat het verscheidene da gen zul duren. Fr zijn rond de 200 betich ten. Een der leiders van de oproerige be wegingdie met verscheidene muiters uit dc vesting van Viliegagnon tcilde ontsnappen, is terug gevat en in de ijzers geklonken Italië. In de llaliaanschc Kamer heep eene ondervraging plaats gehadover de misnoegheid, welke onder de onderofficieren hceischt. M. Mirabcllc onderstaatssekreta- ris van oorlog, heeft verklaard dat er eene rbetering zal gebracht worden aan het lot der onderofficierendoch dat het ministerie nooit zal toegeven onder dwang. China. Een Amerikaan is tot raadsheer benoemd van het Chineesch financieel be stuurDe leening van 2Ö0 miljoen zal dus zekere waarborgen kunnen hebben. De lee ning zal ten andere bijna geheel door Ame rika ingeschreven xoorden. Fr wordt thans krachtig gewerkt, om dc politieke gevange nen van 1SOS in vrijheid te doen stellen. Frankrijk In de minister ietele kringen heerscht eene zekere onrust, daar talrijke kamerleden ondervragingen aangekondigd hebben en eenige dezer ondervragingen niet al te bevredigend zullen kunnen beantwoord worden. Zoo zullen ondervragingen gedaan worden over den toestand in de Koloniën, de spoorweg-werklieden, enz. Gisteren liep te Parijs reeds hel gerucht, dat M. Briand om gezondheidsredenen zijn ontslag zou geven. Duitschland. Gisteren had men eene woelige zitting in den Duitschcn Reichstag. Het was ter gelegenheid der bespreking voor 1011. Dc zitting eindigde slechts om 10 vre, nadat dc katholieke afgevaardigde Grabber lot dc orde geroepen wasom dm oorlog ver klaard te hebben aan den vijand van den goasdienst. VOEDINGSLEER Voor wat liet voederen der huisdieren aan gaat, is men nog niet zoover gevorderd, 't Is nochtans eene zaak van hoofdzakelijk belang, dos te meer dat de landbouw zich meer en meer op den veekweek toelegt.. Wij moeten 1' Onze dieren met milde hand het voeder toedienen Dat wil zeggen, genoeg geven, zooveel als zo verleren kunnen. Bewijs: Veronderstellen wij dal liet onder- houdsrantsoen eener melkkoe 50 centiemen kost en dat zij ons voor ieder 5 centiemen daarenboven 1 liter melk geeft. Geeft men om 0,75 voed. m. hek. 5 lit. melk en 11. kost 15 cent. 10 1 10 1,25 1,50 15 20 8,3 7,5 Dus hoe meer de dieren kunnen verteren, hoe profijtiger wij voeden en hoe min dus de melk kost. In het laatste geval kost ze maar de helft van het eerste Zoo kan de eene landbouwer winnen terwijl do andere ver liest. Iedereen zal hegrijpen dat er nochtans eene grens bestaat die men niet mag over schrijden. Deze grens moet de landbouwer voor zijne dieren trachten nabij te komen. Zoolang men door bijvoeging van een hal ven kilo krachtvoeder 1 liter melk per dag meer kan bekomen, zal men profijt doen. 2" Onze rantsoenen zoo goedkoop mogelijk samenstellen in hel samenstellen der rantsoenen gebeu ren er ware verkwistingen. Rantsoen door eeneu landbouwer onzer streek c'-^'von: Prijs fr. 0.5u fr. 0.18 fr. 0.15 fr. 0.10 fr. 0 20 lr. 1.43 Prijs fr. 0.35 fr. 0.20 lr. 0.16 fr. 0.20 fr. 0.20 7i> kilos rapen mot Naderen 1 havermeel 1 roggemeel 2 lijuuieel 5 strot» cn stroonfval Te zamen Gewijzigd rantsoen 50 kilos rapen met bladeren 1 liiuniee! 1 kutoenmeol I aardnotenmeel 5 stroo en slrooafval 1.11 Te zamen Verschil fr. 1.43 fr. 1.11 fr. 0.32 per koe en per dag Rekent maar 10 centiemen per dag en per koe, dil maakt voorde 828,445 melkkoeien van het land cn slechts gedurende de 0 win termaanden 14.812.010 fr. zuiver profijl. Deze berekening is bevestigd door de prac- tiscbe proeven welko het Staatsbestuur nu sedert 2 jaren bij do landbouwers onder toe zicht der Slaatslandbouw kundigen doet uit voeren. Aldus eerden in de wintermaanden van 1901-1902 en van 1902-1903, 91 proeven genomen op 313 koeien. Onderstaande tafel is desaangaande zeer beslissend. Provinciën Getal Melkkoeien Winst p. Winst per proeven tot proef dag cn maand ei» benuttigd ner koe oer koe Antwerpen Brabant \V -Maand. O.-Vlaand. Henegouw Luik Limburg Luxemburg Naaien 10 20 fr. 0.28 fr. 8.40 13 34 0.28 8.40 11 80 0.2S 8.40 9 28 033 9.90 12 30 0.44 13.20 6 16 0.28 8.40 G 22 0.36 10.80 13 26 0.27 8.10 11 34 0.34 10.20 Gemiddeld fr. 0.33 fr. 9,53 Op de Zuiderwijk werd gisteren morgend een bloedig drama gepleegd. Een 17 jarige beenhouwersgast, Louis Rocls genaamd, had sinds eenigen tijd twist gehad mot drie kerels, die evenals hij regel matig de danszalen der 4° wijk bezochten. Roels was gedurig het mikpunt der pla gerijen dezer drie kerels. Om hem kwaad to maken, passeerden deze verscheidene malen daags door de Breedestraat, alwaar Roels in ilienst is. Gisteren morgend kwamen zij andermaal voorhij de beenhouwerij der Breedestraat en beleedigden Roels. Deze dierf niets zeggen in het huis zijns meesters, doch besloot zich te wreken. Toen hij zijne gowone ronde moest doen om liet vleesch naar de klienten te dragen, em hij een scherp geslepen mes mode. In de Esplanadestraat bevond hij zich wederom te genover de drie anderen. Hier ook werd hij beleedigd, doch Roels zette zijnen weg voort, bedreigingen uitspre kende tegen de ergste zijner beloedigers, den 18 jarigen lantaarnaansteker Jan Willemsen. Op do Zuidlaan gekomen, ging hij zijne mand in liet waakhuisje van den tram plaat s-Hl en bleef er eenige oogenblikken wachten. Weldra werd hij door do drio anderen ver voegd, dio hem weder begonnen te bolee- digen. Eensklaps greep Roels het mes, wierp zich op Wiliemsen en plofte hem liet vreeselijk wapen in het hoofd, achter liet linkeroor. De steek was met zulk geweld toege bracht, dat de punt van het wapen in de keel uitkwam. Het slachtoffer kon nog eenige stappen loen, doch in de Tolstraat, voor de woning van doktor Bonzon, zakto hij ten gronde en was een lijk. De moordenaar had intusschen de twee andere heleedigers achterna gozet, doch dezo waren reeds weggevlucht. Hij keerde dan terug en liet zich out wapenen en aanhouden. Naar het policiehureel overgebracht, ver haalde hij er, hoe hij gedurig lastig gevallen werd door het slachtoffer en zijne gezellen, wegens oen jong meisje waarmede hij konnis had en welke ook door den lantaarnaanste ker gezocht werd. Zondag laatstleden was Willemsen met het meisje uitgegaan en sinds dan werd Roels gedurig door Willemsen en zijne gezellen be- 8pOt. Roeta is na ondervraging ter beschikking van don prokureur des Konings opgesloten. Het lijk van liet slachtoffer is naar het doodonhuis overgebracht.

De Volksstem | 1910 | | pagina 1