Aan onzen doorluchtige!) confrater VERSPETEN 1 EEN EN 'T ANDER m - - im Schrikkelijke rampen. Uit Kongo Zestiende jaargang nr 800. 181 2 CENTIEMEN HET NUMMER Zondag 18 en Maandag 19 December 1910 ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle poslbureelen van liet land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. 4» «K» BUREEL.EN TE BRUSSEL 230, Kaachtschen Steenweg, 230. TE AALST E3Kerkstraat, Telefoon 114 BestuurderJ. Van Nutfel-De Oendt. AANKONDIGINGEN KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0.G0 3* bladz. ^groo:e regel) fr. 1,00 4® bladz. (kleine regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (por regel) fr. 2,00 Rcklamen (per regel) fr. ?,00 Gemengd nieuws (per rogel) fr. 3,00 Recht, herstelt, (per regel) fr. 2.00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Voor alle aankondigingen-, zich wenden E. TAMINIAU, 217, de Mé^odestraat, Brussel. MI'I". «tèaSEftsTsi1 ivrma et restrain IU LLKTiA" POLITIÜ!. De dagbladschrijver, wieng jubelfeest gansch het katholieke België heden Zondag viert, is een dier mannen, die, door hun talent, 't gezag door bun verdienstelijk leven verkregen, de voorbeelden eener onbevlekte loopbaan, de achting en bewondering afdwin gen van ben, die de eer dragen mel de pen te strijden Geen enkele publicist onderstaat heviger aanvallen geen enkelo geest geniet meer aanzien, meer ontzag als onze beminde en uitstekende jubilaris Terecht mocht bij eens, in eeno plechtige omstandigheid zeggen liet lot van een strijdenden schrijver be- grijpt veel tegenstrevers te ontmoeten en de plicht gebiedt tegen ben een strengen en onverbiddelijken oorlog te voeren, maar ik smaak de vertroosting, in al de rechtzin- r nigheid mijner ziel, te mogen bevestigen DAT IK NIET EENEN VIJAND TEL Niemand is er onder hen dio ik liet hevig- sle bevecht, wien ik, uit den grond mijns harten, bier op deze wereld, en bijzonder hiernamaals, niet allen mogelijken voor- spoed wensch. Den dag dat het Gode be- r hagen zal, mij van mijnen post af te lossen f en mii mijn eindverlof te teekenen, hoop ik «het leven uitte treden ZONDER OOIT KENEN ENKELEN MENSCH TE HEB- BEN GEHAAT Daar legt de eerbiedwaardige, dappere grijsaard, W illem Verspeyen, in eens gansch zijn karakter blootLiefde tot den strijd voor God en voor do goede zaak liefde tot den evenaa ie. Wat graaf Verspeyen, als katholieke dag- blpde«i -ijver verwezenlijkt beeft, is niette ■chat ten. Is li een der dagbladschrijvers van wie terecht mag gezegd worden dat zij de druk pers vereeren, dan mogen wij er gerust bij voegen dat zijne taak, opgenomen tot de verdediging der Kerk, uit liefde tot het va derland, lot do verspreiding van hel ware, het schoone en liet goede, steeds v el vervuld is geworden. 't Is nu 50 jaar geleden, dat hij in den Bien Public, te Gent, als opsteller zijne plaats kwam bekleeden. Willem Verspeyen liad te Gent en te Leuven gestudeerd, doch toen men te Gent een al te materialistisch onder wijs gaf, teekende Verspeyen. de 19 jarige student, daartegen verzet aan, in een krach tig en welsprekend artikel. Het artikel werd opgenomen en bet was het vertrekpunt, de afbakening der loophaan van M. Verspeyen. Hij moest de hoogeschool van Gent ver laten en trok naar Leuven. Daar verwierf hij zijn diploma van advo- kaat en liet zich terbalie van Gent inschrijven. Zijn advokaat zijn duurde echter niet lang. Toen hij eens aan M.Emmanuel Ballin, Dij Nvien hij zijne proefjaren uitdeed, eenige haastig opgestelde gevolgtrekkingen voor legde, barst to de bom. liet kwam uil dat de jonge advokaat zicli meer met dagbladschrijven bezig hield, 't Is alsdan dat de raad van een eerbiedwaardi- gen kloosterling, den E. P. Dufau, werd in geroepen. Deze wijze man gaf het antwoord Wordt dagbladschrij ver Willem Verspeyen heeft dien raad ge volgd. Gedurende vijftig jaren, ten koste van een onvermoeibaar werken, is bij getrouw gebleven aan den roep voor denwelke hij zijn leven, zijn hart en den bijzonderen aan leg door de Voorzienigheid hem verleend, had gegeven. Do plaats ontbreekt ons bier ongelukkig lijk om langer over den held van bel feest uit te wijden. Wij willen evenwel niet sluiten, zonder onze lezers en vrienden do volgende zinsne den aan tc halen, uit eene redevoering, uit gesproken door graaf Verspeyen ic 1882, op bot banket der Vereen iging der Katholieke Kringen. Daar segde bij onder andere bet volgende Velen, als zij de pers ophemelen, heme len onwetens bun eigon zeiven op, omdat zij in bun blad den weergalm der openbare meening, liet orgaan hunner verzuchtingen, den spiegel waar zij zich op bun gemak in spiegelen kunnen, denken te vinden. Dal is eene zeer verspreide begoocheling, maar die bare bezwaren en gevaren oplevert. Het is zoo natuurlijk zich in te beelden dat men oen blad heeft naar zijne meening, wan neer in de meeste gevallen men slechts eene meening heeft naar zijn blad "I)e pers is de weergalm, de wederspiego- ling der openbare meening niet zij loopt deze meening voor, vormt ze, bestuurt ze o- soms brengt zo op den doolweg zij is do ver kenner, do klaroenblazer van het leger waar gij de gencralon, do kapiteinen, de soldaten van zijl. Deze zending is nederigmaar zij is nuttig, en wijivij beminnen ze gelijk zij is. M'ij maken er ge.enc aanspraak op, Staatsmannen te zijnmaar, getrouio aan ons wachtwoord en aan onze bediening van klaroenblazersstaan icij op onzen post om het gevaar te seinm en vóór het gevecht den aanval te blazen Beste en beroemde meester, wij zullen uw onderwijs indachtig zijn. Nu op dit plechtig oogenblik dat gansch de Belgische katholie ke partij liet werk ophemelt, dat de zegenin gen van God over u dool nederdalen en dn dankbaarheid uwer tijdgenoolen aanbrengt, beloven wij u, zweren wij u, met liefde en standvastigheid onze rol en onzen plicht in den vurigen strijd van het openbaar leven te vervullen. Ad hiultos annos. Wij boe roeten in u. cdelon kamper Willem Vorspeye o-yicn groolen Kristen, e*n©ti lieren vao. tamior den roem «Ier Belgische pers. De Redaktie van De Volksslem Verjaringen. 18 December 1841. Geboorte to Ceystingen van Mgr Rutten, bisschop van Luik. 18 December 1805. Aan do soldaten die aan zijne inhuldiging deel genomen hebben, schenkt Koning Leopold II con frank por man. 19 December 1840. Een voorstel van den lieer Delfrosso, strekkende tot eene ver mindering van 9000 franken der jaarwedde van den aartsbisschop van Mechelen, wordt door de Kamer verworpen. 19 Teomber 18-54. Wet op de studie beurzen. antwerpsche diamantnij verheid. Tegenwoordig spant Ant werpen de kroon, voor wat betreft den uit voer van diamanten naar do Vereenigde Slaton. In 1905 nog, voerde Amsterdam voor 10.435.814 dollars uit, en Antwerpen maar voor 5.455.461 dollars. In 1909 was de verhouding aldus Am sterdam 12.411.231 dollars, Antwerpen 12.911.793 dollars. Het jaar te voren, in 't volle van de alge- ineene crisis, was de uitvoer van Antwerpen en Amsterdam te zamen nog geen 9 millioen dollars. Bescherming der kindsheid. De minister van justicie hoeft aan do be stuurders der Staatsweldadigheidsscholen een omzendbrief gestuurd, waarin liij ben aanbe veelt de kinderen, die tot beëerschap geko men zijn, en waarborgen opleveren dat zij zich voortaan goed zullen gedragen, niet meer opgesloten te houden, maar ze voorloo- vrij te stellen en ze bij vertrouwbare meesters op stiel te zotten. Een koninklijk besluit stelt de lichting van do soldaten ten dienste der open bare macht in Congo voor het jaar 1911 vast op 3.375 man. Men weet dat de openbare macht in Congo zoo wat 12.000 man sterk is en nauwelijks toereikend om do orde to "handhaven. Hoogeschool van Leiden. De Hoogeschool van Leiden telt 1740 stu- lenten, waarvan 221 vrouwelijke. Van do damen-studenten zijn er 47 die c]c recfctsleergangen volgen2 de koloniale leergangen 35 de medecijnen 57 de weten schappelijke leergangen 79 de leergangen van wijsbegeerte en letteren 1 de leergan gen van Godsgeleerdheid. De baardscheerders van New-Yorl^ tegen de zelf- scheerders. New-York, 16 Dec. Lieden die bet hoog opvatten, zijn wel de baardscheerders van New-York. Die men- schen eischen dat niemand meer zijn eigen zou scheren, en te dien einde bielden zij eene groole meeting, om te protesleeren tegen Jit misbruik. Verschillende maatregelen zijn daar voorgesteld geworden tegen de weer- spannigen. Een dezer bestaat hierin voor hen den prijs n 't haarsnijden te verhoogen. Anderen minder toegevend, verklaarden dat men vol trekt moet weigeren hun haar te snijden, of wel dat men ze moet saboteeren. De president der vergadering schandvlekte do veiligheidsscheermessen die, zegt hij, den klassenhaat aanwakkeren. Daar de aanwezigen allen vreemdelingen waren en een dertigtal verschillende talon of ewestspraken gebruikten, was het onmoge- ijk tot een beslissend besluit te geraken. In afwachting werd er beslotenden prijs van den baard to New-York gedurende do week voor en na Kerstfeest te verhoogen. geriomon om zoovoel mogelijk de ellende lo keer te gaan, met hulp en bijstand te verlee- non maar de ondervinding heeft ons geloerd dat in rampen waarvan do uitgestrektheid zich zco verre doot gevoelen, dat daar zulko tusschonkomst maar in boel kleino ma to vol doening geeft. Hot is waar; do uitvindingen en de toepassinhon der uilvindingen hebben in do laatslo hondard jaren buitengewonon vooruitgang gemaakt. Doch wat is al die vooruitgang, wanneer do natuurelementen ef mede bemoeid zijn en zich weerbaslig toonen. Denkt aan den vlieger in do lucht, wannéér oen rukwind losrukt denkt aan don land bouwer, wanneer eon gansche jaar werken hem een weelderigen oogst laat verwachten en conigo harde hagelvlagen nedorslagen denkt aan de spoorwegen, wanneer de grond inzakkingen plaatshebben en alles mede don dieperik in voeren denkt aan bel machtige vaartuig, do monsterachtige zeeschepen, wanneer een wild orkaan woedt over den Oceaan denkt aan do neerslachtigheid, don weemoed, de wanhoop van liet daar juist nog hlijlevende volk, wanneer pest, cholera uit breken..Ta, menschdom dank zij uw vernuft, kunt go wondere dingen lot stand weten to brengen maar hoe nietig-klein, hoe aardsch- verliepen zijn al do vernuften samen ver honden, wanneer de natuur zelve er zich mede bemoeit Staatkundig Overzicht Oostenrijk. Geen nader niev.xcs over dc ministericele /crisis. De geheime onderhan delingen tusschen Polen en Tcheekcn wor den voortgezet, om tc trachten eene par lementaire meerderheid samen tc stellen, berustende op de Slavische groepen. Het is tot nu toe echter onmogelijk tc zeggen of men zou gelukken. Kreta De vier beschermmogendheden van Kreta, hebben aan het besturend kornis tcit van Kreta eene nota gezonden, waarin zij melden dut de rechten van Turht/e op Kreta erkend blijven 'en Turkge dus niet moet beangstigd zijn om hetgeen in het Kre tenzer parlement geschiedt. ALn aanziet het dus als zeker, dat de vier beschermmo gendheden zich zullen verzetten tegen de inlijving van Kreta bij Griekenland. Spanje. Gisteren werd in de Spaansche Kamer de vervolgingswet besproken. Zulks gaf aanleiding tot hevige betwistingen daar alle partijen elkander druk in 't haar zaten. M. Canalejas, moest ten slotte de Carlisten en de Intcgristcn aanraden wat meer ge matigd te zij i in hunne uitdrukkingen daar het gouvernement tegenover dc kwaad willigheid, onmiddelijk eene bestendige zit ting zou houden. Zwitserland. Het is AI. Ruchel, minis ter van Binnenlandse/te Zakendie tot voor zitter der Bondsvereeniging gekozen is voor 1911. AI. Louis Ferrer, minister van Spoor wegen, is ondervoorzitter gekozen. Al. Victor Mers en Dr Georges Favey toer den wederkeerig voorzitter en ondervoorzit ter van het federaal gerecht gekozen De talrijke beproevingen hebben wel eenigs- zins de ^rooto verwoestingen uit liet oog doen verliezen, die do laatste overslroomin- gen in de naburige landen maar vooral in •ankrijk hebben aangericht. Door liet aanhoudend slecht weder is er niet eene rivier geweest die niet overstroomd is, zoodanig dat bijna geheel Frankrijk zijnen oogst heeft zien vernielen, langs do boorden 'er wateren. Do sleden Avignon, Nantes, Rennes on Angers, waren grootelijks onder water gezet. Do overtolligheid der wateren en de uilgo- t rekt beid der ramp, kan vergeleken worden ij deze van 1850 en van 1711. Op vele daatsen zijn do dijken doorgespoeld, zoodat het water met razend geweld de vlakte over rompelt, weiden en akkers onder water zet. l)o beschadiging te allen kante toegebracht, is onschatbaar. De sporen der ijzerenwegen liggen uitgerukt, omsluitingen werden om- •estooten, vele schuren werden medegedre- «n. Duizenden inwoners 2ijn hunne woning mooten ontvluchten; zoodat dezen nu haveloos zijn. De regeering heeft wel maatregelen De rijkdom in de Katanga. De «Financial News» van Londen, deelt den volgenden brief mede, hem den 24 Ok tober, uit Kongosler toegezonden Toen ik hier 8 dagen geleden aan kwam, vermoedde ik volstrekt het belang niet van do kopermijnen, hierin de streek. De omtrek van Katanga alleen, bevat genoeg koper om er de gansche wereld van to voorzien en het koper to Tanganyka is onuit puttelijk. Hot koperbekken tusschen Kongosler en Dikurwo (Zuid-Oost naar Noord-West) gelo gen, en dat 220 mijion lang is, bevat een ko- porrijkdom welke niet te schatten is, dan tenzij por millioen ton. Daar zijn niet minder dan 120 mijnon erkend, en aan versclieidenon is hot work reeds begonen,waaronder die van Kurukuku, Lisichwi, Licasyo, Kambove, Kabolola, Kakandada, Fungurume, Pumpe mijn, Kolwesi-mijn, Dikuruwe, Musonoi, do voornaamste»» zijn. Do mijn van Kongosler ligt op ongeveer 25 mijlen der bronnon van de Kafuerivier, in de Belgische Kolonie, en op 4000 voet hoog te. De kopererts ader ligt op eene lengte van 4000 mot. en heeft eene gemiddelde breedte van 100. Men vindt zwart, zwartzachlig en aluin- houdend kopererts. Do ader geeft gemiddeld 13 per honderd zuiver koper. De hoofdader heeft eeno lengte van 3000 voet en is 50 tot 200 meters broed en wordt op 50 tot 180 voet diepte geschat. Men schat hot kopererts van die ader op 2.500,000 ton, welke 12 1/2 per honderd of in het geheel 155,000 ton zuiver koper zon-

De Volksstem | 1910 | | pagina 1