büitenlandT Tegen deVrijmetseiarij! De Vlaamsche Taal T EEN EN 'T ANDER Woensdag 21 December IS f ID Jh- O- 33 X-. -A. ID BestuurderJ. Van Nuffel-De Gendt. V De luchtverovering 2 CENTIEMEN HET NUMMER i-:- i"> ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle poslbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avoncis. jiif TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. 4% M 4> BUREELEN TE BRUSSEL I TE AALST 230, Haachischen Steenweg, 230. I OKerkstraat, Telefoon lil AANKONDIGINGEN KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0.00 3e biadz. igroote regel) fr. 1.00 4C biadz. (kleiae regel) fr. 0,30 Fiaanc. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklauien (per regel) fr. 2,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 3,00 Itecht. herstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Voort Al.II' AANKONDIGINGEN, ZIOH WENDEN! E. TAMtNIAU, 217, üe Mé.-odeotraat, Brussel. Er bestaat een sekte, die benevens hare geheimzinnige werking tevens de kenteekens geeft van hare listige en nultelooze indringendheid in al de ver richtingen van liet menschelijk bestaan en hare takken verspreidt over geheel het wereldrond. Die hatelijke en ver foeilijke sekte in de Vrijmetselarij en Vrijdenkerij liet is hoogst noodzakelijk en hoogst dringend dat er voor goed een kamp op leven en dood wordt aangegaan tegen die noodlottige vereeniging. De grooto Paus, Leo de Dertiende, voelde do onmetelijke uitgebreidheid van het kwaad door die sekte overal aangericht, en in roerende en kracht dadige bewoordingen richtte hij zich tot de katholieke wereld, opdat alle menschen van het goede zich zouden vereenigen, ten einde een overmaebti- gen bond van werking en gebeden tot stand te brengen, om daardoor aan de Vrijmetselarij het hoofd te bieden. De bond der Vrijmetselarij werd in 1717 te. Londen gesticht; en in 1738 sloeg Paus Clementius do Twaalfde hein met den banvloek,toon hij de schrikke lijke zielenverwoesting zag, door deze noodlottige vereeniging verwezenlijkt. De Vrijmetselarij wil de stelselma tige véróntkhstenirig van de wereld zij heeft vöoral harp' blikken gericht op Frankrijk, Spanje, Italië en onge lukkiglijk ook op ons dierbaar Vader land. Hunne behendigheid, hunne durf en hunne stoutmoedigheid groeien aan met den dag. De opperbazen van de Vrijmetselarij hebben zelve openbaar verklaard dat zij het Portugeesclie koningdom hebben vernietigd en de republiek hebben tot stand gebracht. Zij voegden er zelfs bij dat al do Latijn- sche landen beurtelings het lot van Portugal zouden ondergaan Is het dan geen plicht, voor ons katholieken al onze krachten te vereenigen ten einde een verwoeden, een onvermoeibaren veldtocht op touw te zetten, tegen deze hemeltergende Vrijmetselarij. Op het laatste groot katholiek Con gres van Mechelen werd de wensch van een bond tegen de Al'ijmetselarij tot stand te brengen, met algemeene stemmen aangenomen. AVenschen ech ter beteekenen weinig of niet, zoo ze niet worden omgezet in werkelijkheid. Ditmaal dan is het niet hij wenschen gebleven. Er bestaat reeds een bond tegen de Vrijmetselarij. Hij heett zijne werking en de middelen om deze tot stand te brengen, vastgesteld. De Bond tegen de Vrijmetselarij zal zooveel mogelijk dokumenten bijeen brengen, ten einde een bestendig bu reel van inlichtingen in te richten, eene studieboekerij te vormen en zclls tentoonstellingen en een museum le gen de Vrijmetselarij zoeken te verwe zenlijken. Om de werking meer kracht bij te zetten, zal de bond voordrachten in richten, tijd- en vlugschriften, allema- nakken, postkaarten en plakkaarten uitgeven. Om de leden van den bond op hoogte der gebeurtenissen te hou den, zal men een periodiek Bulle- tijn i laten verschijnen. De katholieke drukpers van heel het land zal men op de hoogte houden van de voorko mende gebeurtenissen. Men zal zich daarvoor immer steunen op officiëele en waarbevonden dokumenten. Dat is in eenige groote trekken het werk dat nu onlangs is tot stand ge komen en dat binnen eenigen tijd niet nalaten zal zijn voordeeligen in vloed te laten gevoelen op de openbare meening. AVe kunnen er niet aan twijfelen, dat dit verheven werk den steun en de medewerking zal ontvangen van alle Belgen, die tot het welgelukken dier onderneming het hunne kunnen bij dragen. De Vrijmetselarij is de doodsvijand van de katholieke Kerk het is de aartsvijand van ons katholiek geloof. •De Vrijmetselarij is de hoofdschuldige van de verwoede en lasterlijke aanval len tegen God, de Kerk, de priesters en de geloovigen de Vrijmetselarij is de grootste oorzaak, de bron van de overal woekerende onzedelijkheid in onze moderne maatschappij. Immers zij is liet die in het hart van duizenden en duizenden het geloof heeft vernie tigd of verzwakt door het vernieti gen van het geloof, heeft zij meteen de zedelijkheid een doodelijken knak toegebracht, omdat de ware zedelijk heid zonder het gelooi eene onmoge lijkheid is. Heel <le geschiedenis van het menschdom is daar om het te be wijzen. Daarom, gij allen die niet ziende blind zijten niet hoorendo doof, aanschouwt de pijnlijke verwoesting van het zedelijk-godsdienstige leven aanhoort den krachtigen oproep van de Pauzen, de bisschoppen en de ka tholieke geleerden schaart u in on telbare rijen onder het zegenende vaan del van onze Moeder de Heilige Kerk en strijden wij, als kloeke soldaten van hot kristen leger, als waardige broeders van do millioenen martela ren, strijden wij met al de kracht on zer overtuiging tegen den alvernieter Ier maatschappij, tegen de Vrijmetse larij Verjaringen. 21 December 1872. Do koning stuurt aan den gouverneur van Oost-Vlaanderen eene gift van 10,000 fr. ten voordeel© der huisgezinnen door de over stroomingen beproefd. Z5ek De liberale partij is riek sedert dat de linkerzijde die liet katholiek gouver nement schikte omver to wippen, met schan de werd afgeslagen, bevinden de liberale lila- den dat hunne partij dokters noodig heeft,en er dagen er ten alle kante op. L ïndependance beige meent ook dat de liberale partij moet heringericht worden maar, zegt ze. men moet voorzichtig zijn,... zeer voorzichtig. Natuurlijk met zieke lieden, moet men altijd voorzichtig zijn, en men moet eerst en vooral weten, en juist weten, waaraan zij lijden, eer men ze gepast kan behandelen. We vreezen sterk dat de liberale partij de kwijnziekte heeft, en dat is eene zeer gevaar lijke ziekte. Reeds zijn vele liberalen weggeteerd ten profijte der socialisten. K3eer» vrouwen De mensch- heid luistert naar dien raad niet,gehoorzaamt niet aan dit order. Er zijn meer vrouwen dan ooit, en er zullen er langs om meer komen. Vooral Frankrijk onderscheidt zich hijzon der op dit punt. En België volgt er dicht hij. Er worden van jaar tot jaar meer meisjes geboren dan jongens. Voor Frankrijk zijn de cijfers buitengewoon. In 1S81 waren er 18.656.518 mannen en 18.748.772 vrouwen. Dit laatste aantal ver meerdert gestadig in 1901 19 millioon 533.899 vrouwen voor 18.916.889 mannen. In 1906 gaf de statistiek 19.099.721 mannen en 19.744.932 vrouwen. Het getal vrouwen was 6 15 duizend meer, dan liet getal mannen. Nieuwe kolenmijnen inHene gou wen. Naar 't schijnt heeft men zeer rijke kolenlagen ontdekt in de streek tusschen Dour. Douvrain en Quaregnon. Op de twee oevers der vaart van Jemappes naar Hautriges, in 't Noordergedeelte van den Borinage, heeft men rijke lagen aan 't licht gebracht. Nieuwsbladen. Waaraan is het vcrli. van het waar geloof in Duitschland en Engeland en in de Noorderlanden to wij len Givot endeels aan de verspreiding der doling hij middel der drukkunst. Hoo komt liet dat liberalen en socialisten zoove e volgelingen tellen op onze dagen He is het gevolg der lezing van Maden die liberalisme en socialism als ccno besmette lijke iekte voortzetten. Ell.o steun, geschonken aan do liberale pers. s eene bestrijding der katholieke He ft men in Portugal niet lang geaarzeld een d gblad op te richten Oo in Italië zal het den katholieken te laat berouwen, zoolang hunne pers veronacht zaamd to hebben. Dat de katholieken in België en elders toch eens hegrijpen hoe noodig liet is hunne pers te steunen. Een goede maatregel. De minister van Openbare Werken heeft beslist dat voorlaan alle laslcohieren van openbare ondernemingen zullen verschijnen in do twee talon. Dit is een goede maatregel, daar thans volo ondernemers van werken in 't Vlaam- sche land verplicht waren de laslcohieren van het departement op eigen kosten in het Vlaamsch te doen overzetten. Eene Spaarkas bestaat in de Kon go, hij dekreet ingesteld zij kan natuurlijk niet in werking treden zoolang de inlanders geen geld hebben of ten minste zoolang do geldhandel niet meer algemeen is. In afwachting dat de Spaarkas in gebruik komt, bedienen de Kongoleezen zich reeds van geld en weten er reeds spaarzaam mede om te gaan. Staatkundig Overzicht Engeland. Het gerucht loopt, dat ten gevolge eener blijde gebeurtenis welke ver wacht wordt in dc Koninklijke familie, de Kroningsplechtigheden welke op 22 Juni bepaald warenzouden uitgesteld worden. Turkye. In het Turksche blad Ilcl Land zijn erge beschuldigingen afge kondigd tegen Italic. Dientengevolge heeft de Italiaansche gezant te Constantinope! zich naar De Porte begeven om er verzet aan ie teekenen en tc vragen dat het twist- stokend blad zou aangeslagen worden. Mexiko. De oproerige beweging is nog niet geëindigd. M. Madeiro heeft verklaard, dat het getal zijner partijgangers gedurig aangroeit. An dors zij ds wordt nog gemeld dat Grievrerö nog altijd in handen is der oproerlingen. Uit Peternales komen tegen strijdige berichten. Dcofficicelc telegrammen melden, dat generaal Navarro aldaar de oproerlingen verslagen heeftterwijl uit bijzondere bron vernomen werd, dat gene raal Navarro door de muiters gevangen ge nomen werd Peru.Hier ook wint de muiterij veld. De oproeidingen hebben Abancag, in hel Zuiden van Peru ingenomen en een groot deel der bevolking sluit zich bij hen aan. Samen trekken zij nu naar Agacucha. Het gouvernement heeft troepen afgezon den om hen tegen te houden. China. De toestand is reeds erg ge spannen tusschen den Troon en dc Nationale VergaderingHet gouvernement weigert den Groolcn Raad dooreen veranUcoordelj- hen minister te vervangen. Dat is een bctcijs, dat het gouvernement niet zou gemakke lijk aan de grondwetsbeweging zal toegeven. Verleden Zondag zaten wij omringd van journalisten uit de Fransche katholieke pers. Toen zij de redenaars in 't Vlaamsch hoorden spreken,onder andere.heeren Lybaort en Sif- fer, zegden zij,dat de Vlamingen allemaal ge boren redenaars waren ontwikkelde knappe kerels de heeren hadden het niet op, dat wij ook echte Vlaamsche koppen waren ge kunt denken of wij in den schik waren met zulken onbewimpelden lof voor het Vlaamsche volk. Nu is liet toch niet to verwonderen, zegden zij van jongsaf werden zij in hunne taal op geleid en liet is gemakkelijk voor hen zo te gebruiken. Daarbij liet Vlaamch is eene zan gerige taal... Wal zeggen daar onze Vlaam sche jongens en juffers van Wij,zoo gingen onze bravo confraters voort wij slaan op een heel ander stand punt, wij zijn noch 't eene noch 'I andere wij kunnen er niet too komen, liet Fransch te spreken, gelijk echte Franschmans. Nous sommes des batards Dat is juist het gedacht weergegeven van die vertrouwelijke samenspraak aan tafel. Men mag dus niet zeggen, dat wij dit oordeel geveld hebben. Dat onze taal rijk en zangerig is, wc nemen het best aan,maar daar zit de zaak niet gebon den. Ieder volk heeft zijne taal, en waar geen taal is, daar is ook geen volle. Ieder vogel zingt zooals hij gebekt is. Het is lioel natuurlijk dat do menschen hunne taal loven, ten minste als zij stambewustzijn en s'amfierheid bezitten want ieder vogel prijst zijn nest, en ieder moeder meent in haar kind den schoonsten engel to zien. Dat de Vlamingen echter goed onthouden, wat an dersprekenden en Ylaamschonkundigen van liet Vlaamsche volk en hunne taal zeggen. Het is onbetwistbaar dat v\ ij als volk, als Vlamingen oneindig meer invloed zullen heb ben op de beschaving oneindig meer goza; in de openbare zaken, wanneer wij do rechten van ons volk zullen hebben bekomen, die de rechtvaardigheid ons toekent. Tiet meesterstuk van Rubens (St-Roclius). Ilier hoven geven wij het afbeeldsel van het meesterstuk van Rubens, dat teruggekeerd uit de tentoonstelling van Oudo Kunst, te Brussel, waar het zoozeer bewonderd werd, gis teren terug in St-Marlenskerk, te Aalst geplaatst is. Geheel het werk der plaatsing werd gedaan door de heeren Pieter Kiekens en zonen, M. Stern, van Brussel en M. Leon do Coen. In de kalaloog der tentoonstelling van Brussel, werd vermeld, dat de schilderij ver beeldde.dal St-Roclius aan het bidden was voor de pestlijders. Dat is zoo niet. Do schilderij beteekent dat St-Rochus, door God, die verschijnt, wordt aangewezen als patroon tegen de pestlijders, St-Rochus verschrikt, knielt en vraagtIk Do houding der afgebeelde hoofdpersonen der schilderij bevestigt ten volle deze legende. Echtelijk drama te Antwerpen, Maandag avond, rond 7 ure, ontstond een hevige twist tusschen de echtgenooton Frans B..., Sint Jobstraat. De man, woedend, bracht zijne vrouw ver scheidene hevige slagen in het aangezicht toe. Deze liep huilen, begaf zich rechtstreeks naar een wapenmaker der Ouderslraal en kocht er een revolver, welke zij deed laden. Daar de handelaar echter zag, dat de vrouw zeer opgewonden was, laaddo hij het wapen enkel met loozo kardoezen. Daardoor werd een Moedig drama verme den. Toen vrouw B... in de St Jobstraat haren echtgenoot ontmoette, vuurde zij rake lings zes maal den revolver op hem af. De man ontkwam het met eenigo brand wonden, veroorzaakt door de losbrandingen. Vrouw B... werd aangehouden en naar het policiebureel der 10® wijk overgebracht. Na ondervraging werd zij ter beschikking van den prokureur des konings opgesloten. Zondag is het voorwaar een goedo dag ge weest voor de vliegers. Na do schitterende onderscheiding van Far man te Etampes, legden nog tweo andere vliegers prachtige vluchten af. In Argentina is de vlieger Cattanéo opge stegen en heeft geheel de Rio do la Plata, 55 kilometers, overgestoken. Do vlucht werd erg bemoeilijkt ,door den hovigen wind, doch met een hewonderenswaardigen moed, wist Cattanéo de moeilijkheden te hoven to ko men. Hij legde de 55 kim. af in 2 ure 35 min. Een Engelsche vlieger, M. Sopwith, is na bij Londen opgestegen, om voor den prijs van den baron de Forest te kampen, Deze prijs, bedragende eene som van 100,000 fr. wordt op 32 December toege kend, aan den vlieger, die op een Engelsche toestel uit Engeland vertrekkende het verste op hot vasteland zou neerdalen. M. Sopwith heeft op prachtige wijzo den prijs behaald. Hij is nog te Beaumont, in de provincie Henegouwen neergedaald. Sopwith was om 8 ure 16 min. opgestegen en zes minuten later had men hem reeds uit het oog verloren. Om 9 ure voorbij Dover, op eene hoogte van 600 meters. De overtocht van het kanaal duurde slechts 22 minuten, doch deze tijd scheen hem wel eene eeuw, daar hij geen levend wezen be speurde en enkel water en wolken te zien kreeg. Op een gegeven oogenblik werd zijn toestel door een rukwind met geweld naar heneden geslingerd. De val bedroeg minstens 200 meters cn reeds dacht de koene vlieger, dat hij in do golven zou verzwolgen worden, toen hij er na eene wanhopige krachtinspanning in ge lukte zijn evenwicht te herstellen on weder om aan het vliegen te gaan. Sopwith scheen uiterst voldaan, toen hij te Beaumont aanlandde. Na er zich ©enigs zins verfrischt te hebben, liet hij zijn toestel onder de bewaking van eenigo lieden dor streek en vertrok naar Brussel, van waar hij later over Oostende naar Engeland terug keerde. Een andere vlieger, Cecil Grace, die voor don zelfden prijs wilde kampen, is te Dover aangeland en hoopt van daar de reis voort to zetten. FRANKRIJK Trein ontriggeld. Do Zuidcr-exprcs3, gisteren avond uït Parijs vortrokken is dezen morgend rond 2 ure nabij de statie van Legorette ontrig geld. Er zijn gcene gekwetsten. De aanslagen duren voort. Tusschen Billv-Montigny en Henin-Liélard zijn gisteren nogmaals dertien telegraafdraden doorgesneden. Dulteche stoomer gered. In de marineprefektunr van Brest is bericht ontvangen, dat de Duitsche stoomer Swakap- munddie sinds 7 dagen rondzwalple daar zijn roer verloren was geraakt, in het Kanaal door den stoomer Weismarch is gevonden en naar Plymouth gesleept werd,

De Volksstem | 1910 | | pagina 1