ander Hst mesivouflio algemeen stemrecht. Jonge bandieten aangehouden Een parlementair ontbijt Donderdag 22 December 1910 J Gr jB T X3 Het ongeluk aan den Zeedijk te Blankenberghe in het Palels te Brussel Zestiende jaargang nr 800. 184 2 CENTIEMEN HET NUMMER «f «>if ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. «gf «jjf TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. O r.zj. BUREELEN TE BRUSSEL Haachtschen Steenweg, 230. BestuurderJ. TE AALST Kerlcstraat, Telefoon 114 Van Nuffei-De Gendt. AANKONDIGINGEN KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0,00 3e bladz. (groote regel) fr. 1,00 4e bladz. (kleine regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 ,00 Rek!anten (per regel) Gemengd nieuws (per regel) fr. 3,00 Recht, herstel 1. (per regel) fr. 2.00 Overigden (per regel) fr. 2,00 Voor aixr aaxko.vdigixghy. zich wendt E. TAMINIAU, 217, de Méeodestraat, BrnsseJ. Het algemeen stemrecht beslaat in ons land. Zoo heeft ieder Belg die 2i jaar oud is, stemrecht voor de Kamer van volksvertegenwoordigers, die 30 jaar is en 3 jaren de gemeente he woont heeft ook recht van stemmen voor den Senaat, voor de Provincie en voor de Gemeente. Dit recht is alge meen het algemeen stemrecht bestaat dus. Doch sommige kiezers hebben voor de Kamers 2 of 3 en voor de Ge ween te soms 2, 3 of 4 stemmen dal noemt men liet meervoudig algemeen stemrecht. Wat vragen dan de socia listen Het zither algemeen stemrecht op 21 jaar. Is dat ernstig Ge moet de waar heid kunnen en durven zeggen. Van dien stelregel gaan wij niet af en daarom antwoorden wij - liet zuicc algemeen stemrecht is niet ernstig, is niet rechtvaardig. Wat doet men in het gewone leven ais men gewichtige belangen aan iemand heeft toe te vertrouwen Men kiest de betrouwbaarste, de verdienstelijkste en de bekwaamste personen. Welnu, de belangen eener gemeente, eener provincie, eens lands, zijn tocli veel gewichtiger als die eener private onderneming. Is het dan niet tegen do gezonde rede ingaan, te beweren dat een .jonge ling van 21 jaar, zooveel heel't in te brengen over liet waarnemen van zulke overgroote belangen, dan menschen van gezelten ouderdom Ken jongeling van 21 jaar er kunnen en er zijn enkele uitzonderin gen aan, dat weten wij maar over het algemeen gesproken, een jongeling van 21 jaar is niet genoeg bevoegd om mede rijpelijk te oordeelen over de werkelijke vereischten van een land. Die het tegenovergestelde beweren, beweren het alzoo uit berekenden in trest. Wij gaan verder, een jonkman van 26, 27 jaar heeft eene stem maar een vader van familie, die 35 jaar is; heeft die niet meer recht van 2 of 3 stom men lo hebben, als sommige mannen van 25 of 26 jaar, gelijk gij er allen kent, die te lui zijn om te werken, te ikzuchtig om voor vrouw en kinderen te zorgen Is het niet dwaas aan nietsdoeners, aan geheel en al onverschilligen in ia- milie- en nationale zaken, dezelfde po litieke rechten toe te kennen als aan uitstekende burgers zooals deftige, oppassende huisvaders en groote ge leerden 1 Springt zulk een eisch van rechtvaardigheid en van gezond oor deel, niet in de oogen En hoe komt liet dat de socialisten die nochtans vroeger voor het stemrecht der vrou wen waren, cr zich nu in de Kamers hebben legen verklaard? Zij hebben liet zelve bekend. Bestree zei over eenigen tijd Wij mogen aan de vrouwen geen stemrecht geven, want deze zijn veel te godsdienstig als wij die laten mede stemmen, dan zijn wij wederom vijftig jaar achteruit. Dus de socialisten ha len hunne schouders op voor gelijk heid en rechtvaardigheid. Het komt er alleen maar op. aan.de macht in handen te krijgen, door de voor hen voordee- lige middelen. Want hot is zoo klaar als pompwater, de socialisten spreken altijd over de bewuste, de verstandige, de ontwikkelde klas. Maar waarom vragen zij in werkelijkheid het stem recht op 21 jaar Omdat de jongens van 21 jaar dikwijls in de kieszaken niet verder zien dan hunnen neus en meer acht geven op ronkende, hard- klinkende woorden dan op gerede neerde en overwogen redevoeringen en werkelijke toestanden. De socialisten, en in lijd van kiezing. ook do liberalen, maar niet in de Ka mers, dat hebbenwe verleden week ge zien, geven het zuiver algemeen stem recht uit als een demokra lisehen maat regel of volksgezinde instelling. Welnu, daarin zijn wij geenszins t'akkoord. De ware democratie bestaat er niet in de hoogêrslaando menschen te verlagen, maar wel hen die lager staan, te ver heffen. Men verzacht den toestand van den arme niet, met eonige rijke men schen ook in den grond te boren, maar wel met den toestand der armen op ie heffen, de armen Ie doen opklimmen en zelf ook welstand to verleenen. Daarom ook zijn de meeste katho lieken van het gedacht dat liet stem recht kan en moet uitgebreid worden. Natuurlijk moeten de omstandigheden daartoe liet gepast oogenblik aandui den. Doch het stemrecht uitbreiden moet niet gaan met alle menschen maar ('■éne stom te geven, want dat is het stemrecht inkrimpen maar men moet integendeel zulke maatregelen nemen, dat elke verdienstelijke burger gemak kelijk 2 en 3 stemmen kunne hekomen. Ja de twee en driestemmers moet men trachten meer algemeen te maken, zoodanig dat deze die weinig of niets geven om de belangen der algemeen heid ook zoo weinig mogelijk schade kunnen berokkenen aan Letland. AVan- neer men die zaak rijpelijk en ernstig overweegt, dan zijn wij zeker dat onze lezers ons hierin ten volle zullen gelijk geven. Verjaringen, 22 December 1886. De rechterzijden der beide Kamers veree- nigdon in het hotel van graaf de Merode om te beraadslagen over liet voorstel d'Oullre- mont, aangaande den persoonlijken-dienst. Men is bet eens om te bekennen dat de zaak voorden ooge.iblik niet kan opgelost worden, daar er geene overeenstemming tussc >n de partijen bestaat. De vergadering drukt ook den wensch uil dat de tusschenkomst der po litieke vergaderingen nooit den vorm nemen mag van eene reciitsLreeksclie drukking op de kamerleden en liet bestuur. Voor onze bloemisten. Ver scheidene Stalen van Amerika, waar de Bel gische bloemisten eene groolo hoeveelheid planten henen zenden, hebben geklaagd over de ontoereikende waarborgen door de tegen woordige schikkingen verleend. Zij beweren lat ondanks de bijgaande bewijsschriften, de zendingen welke uil België komen, niet altijd rij zijn van insekten en woekerplanten. Zij eiscben derhalve betere waarborgen en verwachten dat België een algemeenen toe- zichtdienst over de bloemisterijen zal inrich ten, waarover de Syndikale Bloemistenka- mcr zich weldra zal mede bezig te houden hebben. Hervormingen op schoolge bied.Moeten wij verspreide geruchten elooven, dan zou de schoolhervorming, door minister Schollaert aangekondigd, dit twee voudig doel hebben de kwestie der school- soep en verwante liefdadigheidswerken be paaldelijk oplossen, en verhinderen dat werk huizen en fabrieken kinderen onder de 14 jaar aanveerden. Hevige Winters. Een blad her innert. dat het op dit oogenblik 20 jaren ge leden is, dat de Schelde bovenwaarts Antwer pen geheel dicht vroor en dat men, iets wat in geene twee eeuwen meer gebeurd was, te Hoboken en Hemixen opliet ijs de Schelde kon overgaan. Do confrater is mis dat is in den loop der vorige eeuw nog eens gebeurd en wel in 1837-38. De thermometer daalde toen tot 16 graden onder nul de Schelde bevroor van Hoboken tot Temscho en, lezen wij in het erk L'Hivcr», dat in 1801 verscheen, men richtte toen aldaar op liet ijs wipschie tingen en danspartijen in. Dit is bijgevolg maar 72 jaren geleden. In de kazernen. De feesten in de kazernen, die moesten plaats hebben op s Konings naamdag, zijn afgezegd, zooals men weet, uit hoofdo der ziekte van de Koningin. De soldaten betreurden zulks zeer, daar die feesten doorgaans aanleiding geven tot heffing an al.de straften. Ook hebben zij verroeksclirif'en ran de korpshoofdengestuurd, vragend, nude Konin gin bij na hersteld is de feesten die op'sKonings naamdag moesten plaats hebben, te doen plaats grijpen op den verjaardag dor troons wisseling. zijnde 23 December. Denkelijk zal het verzoek ingewilligd worden. Katholieken-vervolgers. Do katholieken vervolgon al degenen die nie' van hun gedacht zijn, zoo zeggen de liberale gazel ten gedurig. Ziehier wat Protestanten uit Ierland getui gen Dokter Oldham, een protestant, die Dublijn bewoont, do hoofdstad van Ierland, zegde in eene meeting, gehouden ter gele-' genheid der kiezingon dat hij alle dagen vaststelde, dat een geest van gelijke recht vaardigheid voor allen, de katholieken be zielt De lieer Boland, die ook kandidaat was in Ierland, zegde in eene kiesmeeling Ik Avoon sedert 30 jaren onder katholieken en ik heb in hen altijd gedienstige en vriendelijke 'gehuren aangetroffen, die nooit hebben laten blijken, dat zij het minste gedacht van ver volging koesterden. Zoo is hel in Ierland. In België w eet elkeen wie de vervolgers waren ten tijde van den scliooloorlog en wie ze nog zijn in de gemeenten, waar do libera len de bovenhand hebben. De kweek van v^iiloof rond Brussel. Do verzendingen van wit loof, de smakelijke groenten, naar Parijs, Londen en Berlijn, zijn begonnen en dagelijks kan men do zwaar geladen wagentjes onzer witloofkweekers van Evero vooral naar de spiorhallen zien rijden. Sedert een lionlal jaren heeft deze kweek eene buitengewone uitbreiding genomen. Uit medegedeelde cijfers blijkt dat elke groote kweoker ongeveer 14,000 kilos witloof aan brengt van Allerheiligen tot April. Het groot ste gedeelte der voorbrengst neemt don weg naar Parijs, waarheen verleden jaar 3 mil- lioen kilos werden gestuurd. Elk syndikaat doet ongeveer drie verzen dingen per week en altijd met vollo wagons. Het commissieloon der handelshuizen te Pa tijs bedraagt 7 p. h.> wat aanzienlijk is. Op liet totaal wordt aan do verzenders 14 p. h., afgetrokken. De gemiddelde prijs op de markt te Parijs bedraagt 50 centiemen per kilo soms daalt hij wel eens tot 30 centiemen en limt ook tot een frank. Sedert eenigen tijd groeien evenwel do kweekers zoo zeer in aan tal aan, dat de Parijzermarkt weldra zal overstelpt zijn en do prijzen niet meer loonond blijken. Ook wordt overal uitgezien om het afzet gebied op do markten van Londen, Amster dam en Berlijn uit te breiden. Staatkundig Overzicht Duitschland. 1 wee jaar geleden lteefl de Pruisische Landdag eene wei gestemd waardoor het toegelaten toer.d de Polen van Silt'zie en Pasuanic te onteigenen. Daar men echter eene reahtie vreesde, werd de toet niet uitgevoerd. Thans verzekert men uit bevoegde Iron, dat men eerstdaags de onteigeningen zal beginnen. Engeland. De Engelsche bladen be antwoorden de artikelen der Duitsche bla den, over het niet betalen eener schadever goeding, aan de Duitschers, in Transvaal gevestigd voor den Boerenoorlog. De Engel sche bladen schrijvendat Engeland niel weigert eene schadevergoeding te betalen, doch weigert te herkennen dat er eene ver plichting beslaat. Perzië. Eindeljk heeft Turkije zijne toestemming verleent om den Duitschen spoortoeg van Bagdadlangs de zeekust naar Alcp (e laten loopen. Het nieuw ontwerp zal de spoorbaan met 30 tot 35 kim. verkorten. Vereenigde Staten. Onderhandelingen zijn reeds aangeknoopt, iusschen de Ver eenigde Staten en Japan, voor de vernieu wing van het handelsverdrag van 1805dat in Januari 1912 zal eindigen. Japan vestigt meest al zijne aandacht op het punt be treffende de Japaansche landverhuizers in Amerika. Holland. Eene minis terieele kris is is hier ui/geborsten, daar den generaal Cool minister van oorlog zijn ontslag gegeven heeft. Men denkt echter dat men cr zal in gelukken hem zijn besluit te doen intr 'kken. De ontslag gevende minister is thans zeh en moet op zijne kamer blijven. Frankrijk. In de Kamerzitting van gisteren werd eene ondervraging gedaan over het weder in dienst -nemen d< afge dankte spoor weg werklieden. Verscheidene socialistische leiders namen het woord. Ten slotte werd eene dagorde van ver trot i een in hel gouvernement met eene groote meerder heid van stemmen gestemd. Italië. Eene ministerieele kris is is hier erg dreigend, tengevolge der nieuw kies wet welke door drn kabinetsoverr.tr. fij. Luz- zatti voorgesteld ts. Het wet son te- g mug zich niet m veel bijval verheugen, e i men vreest dat het met groote meerderheid van stemmen zal verworpen worden if~' SStopaas* Nadere bijzonderheden. Het waren do werklieden van den ondernemer Maas, dio de afbraak van do villa Bello- Vue deden. Reeds was eon deel van liet dak en den achtergevel afgebroken, toen de voorge vel op slraat viel en de plankenvloeren op elkander vielen. De werklieden werden in de keldo- ringen onder eene opeenhooping van bouwmaterialen hegraven. Het duurde geruimen tijd vooraleer zij gevonden werden. Toen men den ongelukkigen De Schryver vond, was hij bewusteloos. Hij bezweek kort nadien. De toestand der ongelukkige slachtoffers is nog steeds zeer erg. Indien zich evenwol g< e:io verwikkelingen voordoen, hoopt men nog de gekwetsten, Van Hulle, Frederick on Marsenhove to kunnen redden. De vader van Van Hulle, die ook metser van sliel is, viel verloden week in een houw der Kerkstraat van eene stelling, en word een been gebroken en erg gekwetst. Maandag is het parket van Brugge, te Blankenberghe een onderzoek komen doen. Eeno overgroote menigte verdrong zich juist voor de plaats der ramp, De magistraten deden eene lichtteekening nomen van depuinen. Al de gekwetsten alsook do andere getuigen zijn onderhoord geworden. liet onderzoek wordt voortgezet. TE BRUSSEL Zondagavond vernam de policie, dat twee jonge koffiehuisbedienden, die in den laatsten tijd zeer verdacht werden verscheidene dief- ten gepleegd te hebben, ook nog een ander misdrijf op het gew eten hadden. De kerels werden opgezocht en Maandag werd een der kerels gevat in de ouderlijke woning. In zijne zakken vond men een gela den revolver en eene doos kardoezen. De knaap, die pas 16 1/2 jaar oud is, werd naar liet policiebureel overgebracht en daar lang durig ondervraagd. Eindelijk bekende hij dat hij met een gezel besloten had een slag te wagen te Brussel, daar zij beiden geld noodig hadden. Do schur ken hadden besloten in de woning to dringen van Mcv. Z..., wonende Anspachlaan, om haar te bestelen. Indien zij verrast werden, zouden zij van hunne wapens gebruik ge maakt bobben. De jonge nietdougen hadden een revolver, een dolk on een kneukelijzer in hun bezit. Donderdag reeds drongen zij in bet huis van Mevr. Z..., doch deze kwam met volk te huis en daardoor konden de schurken liun misdrijf niet ten uitvoer brengen. De jonge misdadiger voegde cr nog bij, dat Maandag avond eeno tweede inbraak moest gepleegd worden. In de zakken vond men ook een visiet- kaartje op naam van een anderen hotelbe diende. Deze werd ondervraagd en ook aan- chouden. Hij ook is maar 17 jaar oud. De schurken werden door den onderzoeks rechter langdurig ondervraagd en daarna in het gevang van St Gillis overgebracht. Al wie zich abonneert op het dagblad DE VOLKSSTEM voor het jaar 1911, zal het blad van heden af tot hieuw/aar gratis ontvangen. Dinsdag avond heeft Koning Albert aan do leden der Kamer een galaontbijt aangeboden. Er waren 110 genoodigdon. Een kenmerkend feit was, dat ook de heo- ren Paul .Tanson en Lorand, die onder de vroegere regeering nooit aan liet hof versche nen waren, thans ook lor tafel zaten. Het ontbijt werd in de groote eetzaal op- gediond. Wij bemerkten ter tafel MM. Coorcman, voorzitter der Kamer Schollaert,kabinetsoverste Woeste en Beer- naert, staatsministers Nerinckx, Harmig- nies, Carton de Wiart, Borboux, Huyahau- wer, leden van het bureel der Kamer en Pauwels, griffier. Verder, onder de volksvertegenwoordigers de hoeren Lefebvre, Van Cauwenbergh, Ortegat, Versteylen, Lepaige, Van der Lin den, Wauwermans, Rossneuw, De Becker, Reray,Poullet,du Bus do Warnaffe, d'Huart, Hubert, Petit, Hamman, Maes, Pil, Gilles do Pélichy. Do Sadelecr, Moyersoen, Victor Delporte, Gendebien, Francotte, Cartuyvels, Pitsaer, Bergerem.Maenhout, IIoyois.Boval, Mabille, Gravis, Heynen, der rechterzijde F. Delvaux, Verheyen, Royers, Louis Huys- mans,Janson, Hymans, May, Lorand, Jourez, Thoorès, Van do Vfnne, Nolf, D'Hauwer, Neujean, Van Marche, Peten, Neven, Per- soons, en Ozeray, leden der linkerzijde. Onder de ander genoodigden bevonden zich ig MM. de Rudder, beheerder der staats spoorwegen Allo on Wodon, algemeene be stuurders bij het ministerie van spoorwegen Arnold, Leplaco, de Keyser en Baerts, alge meene bestuurders bij bet ministerie van Ko loniën. Amelin, algemeene bestuurder bij liet ministerie van arbeid Thomas, algemeene best uurder bij liet ministerie van financiën Do Latour, algemeene bestuurder bij het mi nisterie van justicio Gorman, algemeene be stuurder, bij het ministerie van schoone kun sten, en wetenschappen Malissart, alge meene bestuurder bij liet ministerie van bui- tenlandscho zaken Deleval on Ruiten, pro- kureur-generaals, in Kongo Lambin, staats- prokurour in Kongo generaal Lenian, be velhebber der krijgsschoolKolonel Dossin, 8tafovorste der 4" krijgsomschrijving luite nant-generaal Blancquaert algemeene op zichter der artillerie, luitenant-generaal van Sprang, bevelhebber van Antw crpen gene raal Dufour luitenant kolonel, Jeanne Le Jeune; Poelaert, voorzitter der groote har monie Logrelle, kommissaris der munt kolonel Michel, algemeene bestuurder van het departement van oorlog graaf Jan do Merode, groolmaarschalk van bet hof, en de hoogo dignitarissen van liet paleis. De koffie werd opgediend in do marmeren zaal en in do balzaal, alwaar Koning Albert zich geruimen tijd onderhield met een groot getal genoodigden. Bijzonderlijk de heeren Beernaert, Woeste. Paul Janson, Paul Hy mans, Huysmans, Jourez, Delvaux, Poulet en Lorand en dc generaals Dufour, Blanc- quaert en Van Sprang hieven lang in gesprok, met Koning Albert. Aan allen gaf Koning Albert de beste in lichtingen over den toestand der koningin. Z. M. is om 9 ure 45 vertrokken en om 10 ure verlieten de genoodigden het paleis, waar morgen het tweede en laatste parle mentair ontbijt zal plaats hebben.

De Volksstem | 1910 | | pagina 1