ALOEMEENE VREDE. .1 AGBLAD 'T EEN EN 'T ANDER De Engelsche Verkiezingen Schrikkelijke mijnramp Voor ai.i.i: a\.\KoxDioi.\r.KX. 7.1011 wtxdpx F.. TAMINIAU, 217, de Mé.^odestraat, Brussel. De luchtverovering Echtelijk drama te Anderlecht Vlaamsche stamgenooten Dramatische brand te Binciie Zestiende jaargang n' 300. 185 2 CENTIEMEN HET NUMMER Vrijdag 23 December 1310 ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Eon jaar 8 franken. Inschrijving in allo postbureclen van liet land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. ïfc TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. ff, BUREELEN TE BRUSSEL I TE AALST 230. lïaachtsclien Steenweg, 230.1 Kerkstraat, Telefoon 114 BestuurderJ. Van Nuffct De Gendt. AANKONDIGINGEN KI. an rik. (1 tot A kl. reg.) fr. 0,09 3r bladz. ujroote regel) fr. 1,00 •lc bladz. (kleine regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (perregel)fr. 2,00 Reklamcn (por regel) fr. 2.00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 3.00 Ueclit. herstel!. (por regel) fr. 2.00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Een rijk Amerikaan M. Carnegie (1) andersgezegd •koningvanhet ijzer- heeft eene som van vijftig miljoen fran ken ten beste gegeven voor do verwe zenlijking van den algemeenen vrede. Deze milde gift heeft, zonder twijfel, nog eens de aandacht gevestigd op de laatste, vrodocongresscn, waarvan de uitslagen tot hiertoe schier onbedui dend schijnen. De afschaffing van den oorlog rust voor eerst op de medewerking der lan den. Een blik op den politieken toe stand der volkeren, de minste overwe ging- op de oneeniglieden door alkomst- liaat, of door wrok van vorige neder lagen te weeg gebracht, zullen licht doen begrijpen, welke overgroote hin derpalen hoeven weggeruimd te wor den, om de algemeene overeenstem ming in een zoo belangrijk vrangsluk te verwezenlijken. Vergeten wij niet hoeveel eeuwen er verliepen, vooraleer het eerste en thans nog onvolmaakt b" gerwetboek het licht zag Doch heden kunr.ea wij van de verworvene ondervinding gebruik maken, en daar de vredecongressen zich wenden tot volkeren, wier geweten,even gelijk met hunne verstandsontwikkeling, is ver edeld. hopen wij eens een einde te zien stellen aan de onrechtvaardige bloed- vergieting. Om tot dat doel te geraken is eer internationaal gerecht noodig en even als het burgerlijk ciscbt dat natio naal gerecht een welhoek,--rechters en daarbij eene uitvoerende macht. De twee eerste elementen kunnen gemakkelijk verwezenlijkt worden, het zeilde mag niet gezegd worden van de uitvoerende macht. Haar bestaan is nochtans hoofdzakelijk. Zoo een burger weigert zich aan een gereebtsvonnis te onderwerpen, wordt hij door de rech terlijke machtgevat, in hechtenis geno men, of op vrije voeten gelaten, voor zooveel het wetboek het toelaat. Zie daar de handeling eener uitvoerende macht Om een weerspannig land, evenals een burger te dwingen, ware een leger noodig, en zoo men, 0111 hel recht te doen eerbiedigen een leger eischt, dan ware de algemeene ontwa pening een ijdel woord, eene -utopie». De uitvoerende macht van een inter nationaal gerecht zal dus nooit als in stelling kunnen bestaan, zij kan enkel heslaan in de zedelijke macht van een volk. Ten dien einde, zal men de vol keren moeten onderwijzen, hun toonen, dat oorlog slechts ondergang en verval teweeg brengt, slechts ramp en dood over een land kan heenstrooien. Men moet het volk leeren waar het Ilecht is, en hen dat Recht steeds doen eer biedigen. Zal een volk ooit recht van onrecht kunnen onderscheiden, zal men ons op werpen. De Amerikanen, in den oorlog tegen Spanje, zagen het recht langs hunnen kant, evenals de Engelschen zegden rechtvaardig te handelen in den oorlog tegen Transvaal. Deze voorbeelden moeten ons niet doen wanhopen zij bewijzen alleen, dat eigen belang een oordeel kan be nevelen. Alle landen, allo volkeren, zonder uitzondering, hebben de hande ling der Amerikanen en der Engelschen afgekeurd, en dit bewijst dat een volk goed oordeelt als zijne belangen niet in spel zijn.Hieruit hesluiten w ij dat de ze delijke onvolmaaktheid van voornoem de volkeren alleen oorzaak is geweest van bedoelde oorlogen,schandevlekken (1). In Schotland geboren in 1S37. Zijne familie vestigt zich in Pitlsburg (Amerika). Eerst mecanicien, dan telegrafist, bediende van ijzerweg, beheerder der ijzerwegen van Pensjlvanié, sticht ijzerfabrieken, wint eene kolossale fortuin. Koning van het ijzer voor onze beschaafde eeuw. Men moet dus een volk leeren, zich zeiven te oor- deelen en daartoe moeten onze pogin gen strekken. En dan, zoo ooit een land zich wa gen zou, niettegenstaande een alge meenoordeel, het recht te versmaden, de uitspraak van eene eerlijke en door iedereen geëerbiedigde rechtsmacht te trolsen.dan zal hot voor zich,de veront waardigde gemoederen van zijn eigen volk zien oprijzen. Een persoonlijk geweten eerbiedigt een anders recht. Mogen wij wel aan die volmaaktheid twijfelen als het openbare gewetens geldt Y Verjaringen. 23 December 1832. Twee hooge Hollandsche. ollieieren bren gen aan maarschalk Gerard de overgaaf van generaal Chassé. Het vuur wordt om 9 uren 's morgens ge slaakt. Franschen en Hollanders verbroede ren en wenschen zich geluk, daar zij zich als dappere krijgslieden van bunnon plicht ge kweten hebben. 23 December 1864. In do Kamerzitting verdedigt de lieer Dumorlier de Bollandisten en hun werk. 23 December 1S94. Inhuldiging te Len- ven van 't gedenkteeken van Pater Dainiaan. Een senator op hankske. Het schijnt dat er aan het bureel van den Senaat eene vraag toegekomen is, om den socialislischen senator F. Defuisseaux, van Bergen-Zoningen, voorde rechtbank lo mo gen dagen, wegens j ach to ver treding. Ne* grootste dorp en de kBeinste stad in ESisitschiand. De gemeente Hamborg, bij Dusseldorf. heeft nu eene bereiking van 191,093 inwo ners. Bij de la.i.otc volksoptelling telde zij maar 67,194 zielen. Haruborn is bet grootste dorp van Duitsch- land ingezien zijne bevolking zou het kun nen geplaatst worden in do rij der steden, enkel bestuurlijke redenen beletten dat. Hamborn bezit een prachtig stadhuis, een college, eene sukkurzaal der Rijksbankeene belangrijke metaalnijverheid en koolmijnen. De kleinste stad van Duitschland, is Hauen- stein, in het Hertogdom Baden. Zij telt 242 inwoners, verdeeld in 40 huisgezinnen. Er zijn maar 10 huizen. Ons Zoetenaaie is echter nog kleiner Be wisietkaarten. Men weet dat ieder jaar millioenen visielkaartcn wor den verzonden, wat het postbestuur een groot werk geeft. De personen, die wenschen dat hunne kaartjes ten spoedigste besteld worden, zul len wel doen hunne visietkaarten in de winketten van de postbureelen af to geven, samengebonden met een koordje, twee pak jes vormende, het eene voor de stad of posl- kanlon, het tweede voor de andere bestem mingen. Het is ook aan to bevelen, do zegels in den rechter bovenhoek van den omslag te plakken. Het publiek wordt insgelijks verzocht ge durende het tijdstip van Nieuwjaar, zoo w ei nig mogelijk prospectussen, catalogen enz. te verzenden. Gebrek aan wagens. Onlangs meldden wij dat verscheidene plaatsen van X. Frankrijk ernstige schade leden door ge brek aan vervoer-malonual.- Dat is ook in Duinkerke het geval. De burgemeester van deze plaats verklaarde aan een dagbladschrijver, dat de stad wegens gebrek aan wagens buitengewoon veel schade '•ndervindt. Op de kade liggen op dit oogen- blik 25.000 ton koopwaren; en men vreest, dat de buitenlandscho schepen, die hun lading niet kunnen lossen, liet zullen verkiezen Bel gische havens aan te doen. Zoo zou een schip dat te vergeefs vijf dagen lang op ceno vrije plaats wachtte, naar Gent zijn doorgestoomd. De secretaris van de kamer van koophan del verklaarde aan denzelfden journalist, dat hij de schade, door dezen wantoestand aan Duinkerken toegebracht, schat op 100,000 franks dagelijks. Kerstf eesttoebereidselen. 13,000 kleine sparren werden te Londen ingevoerd, alleen uit het Harzgebcrgte, in Duitschland, om als Kcrstboomen gebruikt lo worden. Do hulsle- en marentak komen uit Frankrijk. Bij een pasteibakker vanWoodgroen wordt eene Kersttaart tentoongesteld, 3040 pond wegend. Om ze te vervaardigen waren or 2U0Ö eieren noodig. De storting voor de ouder domspensioenen. Vele personon hebben de vereischle storting van 18 frank gedaan, opgelegd door de wet van 10 Mei 1900, met Let oog op bet ouderdomspensioen van 65 fr. Moeten deze personen nog bijkomende stortingen doen om zich in regel to stellen met de wilsbeschikkingen, die voorschrijven dut d<? storting van 18 Ir. in driemaal worde gedaan, ofwel allo voorschriften nageleefd zijnde, voorwal betreft het bedrag der stor ting, hebben zij i ebt op de 65 fr. pensioen, zoo sedert den dag tier storting, een tijdstip is vcrloopcn, lung genoeg van duur om de drie achtereenvolgende stortingen te kunnen vervangen Op die vraag is door den minister van ar beid volgender wijze bescheid gedaan de Lijfrentkas is aangespoord geworden de storting van 18 fr. in eens gedaan, lo ver doelen over drie boekjaren op de voordeelig- s.e wijze voor den starter ten einde hun de voorde el en der pensioenwet te laten genieten. Het is dus niet meer noodig dat deze per sonen nog aanvullende stortingen doen. r* De laatste 3 zetels moesten Dinsdag nog toegekend w orden Maandag werden er slechts 3 verkozen. De uilslag zal echter de zelfde blijven zoo wordt ten minste voor zien. Do algemeene uitslag geeft thans Unio nisten 272.liberalen 272, arheidersgekozenen 12, Rodraóndisten 74 en O'Brienisten 10. V.V.r de kiezing hadden de Unionisten "374 ze tels en de liberalen ook 271. Dio 2 groole partijen hebben dus hetzelfde getal zetels we derom behaald hetgeno toch wil lukken op zulk groot getal. De minist"iiêcle meerderheid, liet is te zeggen, liberalen verecnigd met de Ierlanders en ile arbeiders gekozenen, deze meerderheid bedraagt thans 110 stemmen, hetzij 4 meer als vóór do kiezing. De toestand Nu de kiezing "zoogoed als in haar geheel gekend is, mogen wij andermaal onze vroe gere bevestiging herhalen. De regeering meende haren toestand te versterken met de kamers te ontbinden zij rekende vast en zeker op eene nieuwe meer derheid zooals in 1906. Alles is ecliler schier hetzelfde gebleven in den algemeenen toestand. De unionisten heb ben den slag doorstaan en do rogcering staat voor dezelfde moeilijkheden van vroegrer. Zij is veroordeeld tot nietsdoen, ofwel zich over te geven in de macht der Ierlanders. De regeering kan beroep doen op den Ko ning, maar deze zal zich meer als waarschijn lijk buiten de kwestie laten. Daar do Lords zelf een ontw erp van hervorming der Hooge Kamer hebben ingediend, ware bet gemak kelijker dit ontwerp te bespreken en af te han delen. Nu dat Mijft to zien of do Ierlanders daar vrede zullen mede hebben deze houden sterk aan hun Home Rule, en de liberalen houden evenzeer aan het afschaffen van hel .vetorecht d°r Lords. Zooals le voorzien is, gaat Engeland zeer waarschijnlijk een zware inlandsche politieke crisis doorworstelen. Het zal immer de moeilo waard zijn, om den gang van dio kwestie na to gaan. Staatkundig Overzicht Italië.De uiterste linkerzijde der Kroner is nog al verdeeld over sommige kwesties van httishoudeljken aard. Daaruit spruitdat het ministerie Luzzatti, dat op de linkerzij de gesteund is, niet zeker is, of het hij de linkerzijde nog zal in aanzien komen. Men denkt dat de toestand zich duidelijk zal af- teckenen, bij de heropening der kamers in Januari aanstaande. Turkye. Eene gedeeltelijke ministeri eel e krisis is in Turkye uitgeborsten. AU Hai- dar bey, minister der Bekafs, heeft zijn out slag gegeven. De sultan heeft het aanvaard en den ondervoorzitter der Kamer C'hcri, verzocht de plaats te willen innemen. Bulgarië. De Turksche-Bulgaarsehe betrekkingen, zijn thans weer zeer gespan nen door een hevig geschil, dat tusschen de gevolmachtigden, gelast met het opmaken van een handclsvcrding, uitgeborsten is. Men zegt zelfs dat de onderbandeiagen af gebroken zijn. Kreta. Het gouvernement heeft zijn programma aan de Nationale vergadering onderworpenDeze heeft het programma goedgehm d met ö6 slemmem tegen i4 en 3 outhouai igen. De bespreking was zeer woelig, bjzouderlijk omdat in het jirogram- ma aangedrongen wordt op eene spoedige aanhechting bj Griekenland. Spanie. De republikeinsche partij ligt vu geheel overhoop. Oaji tr v ,tc kamerzit ting van gisteren bijzonder troelig. I 'erschri- dene republikeinen en socialisten teerden bijna handgemeen. in E2ia.^el£m.cl. 290 mijnwerkers levend begraven Uit Manchester wordt gemeld, dat 290 mijnwerkers in de mijnen van .Bolton opge sloten zijn tengevolge eener grauwvuuront ploffing. Slechts een man kon gered worden. De ophaalbakken zilton in do schachten verstopt, waardoor de toezending van versche lucht afgesneden is. De ontploffing van Bolton beeft heel do streek in roering gebracht. Verscheiden© mijlen ver wérd de losbranding gehoord. De ontploffing veroorzaakte ook een brand, welke nu nog alt ij tl voortduurt. Vijf lijken werden reeds opgehaald. Men denkt dat een veertigtal mijnwerkers zich in een deel der mijn bevonden, dat niet door de ontploffing aangetast werd. Echter vreest men dat 250 anderen dio zich juist op de plaats bevonden, allen zullen omgekomen zijn. Do ont[doffing wordt toegeschreven aan het breken eener lamp, of het schielijk ontvlam men van een solferstekje. De put van Bolton wordt als de minst gevaarlijke van heel hot land aanzien. Do onder bestuurder der mijn, die poogde een werkman te redden en geen veiligheids masker had aangetrokkon, is verstikt neerge vallen. llij is kort nadien bezweken. Een der redders verklaarde gisteren dat het onmogelijk was de slachtoffers bij te staan, daar men niet in den put kon. Een later bericht meldde dat er 350 werk lieden in den put werkten, op het oogeirblik der ontploffing. Alhoewel het de redders niet mogelijk was, diep in den put door te dringen, zagen zij reeds talrijke lijken lig gen. De bisschop van Manchester,kwam Woens dag ter plaats en droeg een dienst op voor do zielerust der slachtoffers. De toehoorders zongen een doodenzang. De vlucht Parijs-Brussel-Parijs. Woensdag morgend, is de Fransche vlie ger Tabuteau, in gezelschap van M. Ser.on- t[ue, opgestegen lo Issv-les-Moulineaux, om de vlucht Parijs-Brussel-Parijs, af te leggen. Het was juist 7 ure 40 m. 20 s. toen zij opste gen. Daar zij den wind in den rug hadden, hoop ten zij in goede voorwaarden te Brussel aan te komen. Hij was echter nog niet lang weg, of hij keerde naar Issv-les-Moulineaux terug. Toen liij pus eenigo kilometers verwijderd was, bevond hij zich in zulke dichte mistlaag dat het onmogelijk was iels van den weg tc zien. Toen hij aanlandde, verhaalde Tabuteau, dat hij er voor goed van af zag, nog do vlucht Parijs-Brussel-Parijs te willen doen. IIij zou te Buc blijven, om nog enkel voor den Miehilin-Beker te strijden. De Belgische vlieger Lanser is ook to Issy- les-Moulineaux en oefent cr zich voor do vlucht tusschen do Fransche en Belgische hoofdstellen. De vlieger Lafond wordt ver wacht. Hij heeft, zich ook laten inschrijven voor den tocht. De Michelln-Beker De vlieger Legagneux is gisteren morgend om 8 ure 34 vertrokken, om te pogen den Michelin-Beker te veroveren. Hij vloog met eeno snelheid van 8G kim. por uur en landde slechts om 2 ure 35 aan. Hij had dus 515 kl. 900 in. afgelegd en behaalt den Michelin- Beker. Het weder was prachtig. Woensdag avond gebeurde in de Zout- straat, le Anderlecht, een vreeselijk drama. In liet huis n. 22 dozer straat, woont eeno bravo werkvrouw, Valentino Van Dorpo, die door haren man, zekeren Bauters, verlaten was. Rautcrs was in den laatsten tijd in de mijnen gaan werken, te Montigny-aan- Samber. Woensdag namiddag kwam hij op liet onverwachts lo Anderlecht zijne vrouw op zoeken. Deze w as gaan werken en 't was rond 7 ure dat zij tehuiskwram. Daar de vrouw haren man zeer vreesde, hield zij zich op hare hoede.Nadat zij eenigen lijd samen gesproken hadden, deed Bauters zijne vrouw opn.e. ken, dat zij hem nog niet omhelsd had Heel bevreesd naderde zij haren man en do ellendeling beet haar gedeeltelijk den neus af. Do firme vr.mw verloor veel bloed en 1Jap bij den geneesheer, M. Petit, om zicli te laten verzorgen. Daar zij niet alleen naar huis dierf gaan, verwittigde zij een politieagent, die haar ver gezelde'. Toen zij de zöjderkahicr waar zij woonde binnentrad, stelde zij vast, dal het dakvenster open stond. Op den plankenvloer was een groote bloedplas. Do politieagent ging op het dak zien en vond er Bauters schrijlings op liet dak zitten. Hij was dood. Bauters had zich de keel afgesneden, en moet dan met schier bovenmenschelijk^i kracht op hel dak geklommen zijn om er to sterven. De pompiers moesten geroepen vordon, om het lijk weg to halen. Op de gezinkaart. welke u door do volksop- I el Iers is besteld geworden, komt in do ru briek Nationale Talen voor de meertali gen de vraag voor Welke taal gebruikt gij het meest Het doel dezer vraag is do meer taligen, volgens hunne eigene verklaringen, le rangschikken onder de Vlamingen of do Walen. Dc minister zelf hoeft gezegd, d. t zijne bedoeling was de rechten der Vlamin gen heler te vrijwaren in de grensgemeenten. Doch indien zo letterlijk wordt gendmen, zooals ze nu gesteld is, zullen een aanzienlijk getal van Vlamingen, die door hun ambt of beroep verplicht zijn meer Fransch tc spre ken dan Ylaamsch, en nochtans in hun hart on huiselijk leven hunnen oorsprong zijn ge trouw gebleven, hun volk on hunne taalrech ten moeten verloochenen. Dat kan natuurlijk de beleekenis der gestelde vraag niet zijn, w ant dan ware ze in strijd met alle recht en rede. De vraag is dus eene omschrijving voor deze andere Welke is uwe moedertaal Tweetalige Vlamingen, vergeet niet dat go door uwe verklaring niet alleen uw eigen recht, maar ook dat uwer stambroeders, die hot Fransch niet machtig zijn, kunt verloo chenen. Laat gij u redenen bij do Walen, en wordt daardoor uwo gemeente onder do Waalsche gemeenten gestold, dan wordt al les uitsluitend Fransch gemeentebestuur, onderwijs, gerecht, enz. Go krijgt Vlaamsch- onkundige beambton, en ge veroordeelt uwo stambroeders, die slechts Vlaamsch kennen, tot een ondraaglijken toestand. Verklaart go dat uwe voornaamste taal de Vlaamsche is. uwe moedertaal, als spreekt go ook meer Fransch dan Vlaamsch, en wordt uwe gemeente onder de Vlaamsch gerang schikt. dan heeft het zelfs voor de Fransch- sprekenden geeno bezwaren. Geheel het Vlaamsche land door kunnen de Walen in hunne betrekking met do openbare besturen, met bet gerecht, enz., hunne taal gebruiken. In die omstandigheden zullen alle Vlamin gen op do vraag Welke taal gebruikt het meest 'antwoorden Vlaamsch. Anders doen ze afstand van al hunne taalrechten en ver loochenen hunne Fransch- onkundige bree ders. Vlamingen der gemeenten op do taalgrons, Vlamingen van Brussel cn voorsteden, doet uwen plicht Al wie zich abonneert op het dagblad DE VOLKSSTEM voor het jaar 191zal het blad van heden af tot Kieuwjaar gratis ontvangen. V Een jongeling in de vlammen omgekomen. Verleden nacht is brand ontstaan op don zolder en ectwaremnagazijnen der Merbes- straat, rechtover het collegie. Zekere Oskar Dupuis, die don winkel uit baatte, liep ondanks liet gevaar naar hoven, om zijoo karnavallcosturnen, waaraan hij bij zonder veel hield, uit het vuur te redden. Dupuis kwam nog terug, doch hij was vreeselijk verbrand aan het gelaat, de han den, de borst enz. Naar het gasthuis overgebracht, bezweek, de man er kort nadien. Middelerwijl hadden de pompiers moedig het a uur aangevallen. Het vernielend clo- ment vond echter overvloedig voedsel in do magazijnen, en weldra stond ook het eerste verdiep in laaie vlam. Slechts dan kon nier. er in gelukken do vlammen te bemeestaren, zoodat het gelijk vloers gespaard bieef. Al do koopwaren welke er echter lagen, zijn door het water onbruikbaar geworden. Do schade is zeer aanzienlijk. Dn oorzaak der ramp is onbekend.

De Volksstem | 1910 | | pagina 1