Het oorlogspook T EEN ÉfMT ANDER Voor onze Landbouwers DAG-BLAD Voor m i r a WKONmr'tvorv zich wivdev E. TAMINiAU, 217, de Mé^odestraat, Brussel. In Vreeselijke brandrampen in Amerika De ouderdomspensioenen De luchtverovering Handelskamer van het Arrondissement Dendermonde J Zestiende jaargang nr 800. ISS 2 CENTIEMEN HET NUMMER Zaterdag 24 December 1910 BUREELEN TE BRüSSEL 23C, Haachtschen Steenweg, 230. rE AALST Telefuon 114 BestuurderJ. Van Nuf iet-De üendt. AANKONDIGINGEN KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0.60 3e bladz. ^groote regel) fr. 1,00 4e bladz. (kleine regel) fr. 0,30 Liuauc. aankon, (per regel) fr. 2,00 RekIamen (per regel) fr. 2,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 3,00 Recht, heratell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle sllimveicn van hel land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. 9";. TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. Telkens er spraak is in een of ander naburig- land van versterkingen en verbeteringen in de landsverdediging, bemoeien er zieli do uilliccnische bla den mede en wordt de zaak soms zoo verre en zoo hevig besproken, dat men niet anders zou zeggen dan dat een oorlog aanstaande is. liet geval doet zich nu voor met Holland dat er aan gehouden heeft de versterkingen van Yiissingen op cene buitengewone wijze te volledigen. De Belgische bladen be spraken eerst dit nieuwe ontwerp der Hollandsche Kamer, al even spoedig kwamen er de Franschen, de Duit- schers en de Engelschen tusschen. Engeland, Duitschland en Frankrijk, dat zijn inderdaad de drie kolossen, tusschen M elker macht het kleine Bel- gië en Holland zich bevinden. Hoewel België zijne onafhankelijk heid gewaarborgd heeft, blijft het voor ons van het opperste belang, destrek king welke er tusschen de 3 groote machtige naburen bestaat, getrouw na te gaan. Door de versterking van Yiissingen, zien sommige schrijvers eene bedrei ging voor België hetzij dat Holland in tijd van oorlog, de schepen zoude beletten Antwerpen aan te doen hetzij dat Holland cene vreemde mogendheid, in dit geval Engeland, zoude beletten België ter hulp te komen, Manneer zijne onzijdigheid door eene andere mogendheid Morde geschonden. Daar op gaat het dan of Holland Mrel of niet dit recht bezit. Het is door de conventie van 18*39 vastgesteld, dat België en Holland op de Schelde gelijke rechten bezitten en dat het handelsverkeer op dezen stroom niet mag worden onderbroken. Doch Engeland, Frankrijk en Duitsch land, zien het langs een anderen kant in. Groote Engelsche dagbladen laten verstaan, dat Holland moet gedwon gen geweest zijn door Duitschland zijne zeekusten te versterken, omdat deze gelegen zijn langs den kant van Enge land. De zeekusten Maren genoeg verde digd maar langs bet Oosten is Holland onvoldoende versterkt. Nochtans laat men het Oosten onaangeroerd, en men versterkt op buitengewone wijze de zeekust. Frankrijk ziet liet natuurlijk even slecht in. Duitschland zal ton tijde van oorlog. Holland bezetten, en dan kan het de versterkingen gebruiken tegen het vijandelijke leger. Duitsch land laat langs officieusen weg, afkon digen, dat het er voor niets tusschen is, terwijl de Hollandsche regeering het hevig krachtdadig afwijst, al zou Duitschland op haar eenigo drukking hebben uitgeoefend. Wij willen, zeggen de Hollanders, ons land ver dedigen en m ij M'illen het goed ver dedigen. Daar onze tegenwoordige verdediging hij lange niet meer vol doende was, hebben M ij de verdediging van ons land in overeenstemming- ge bracht met de vcrcischten van den tijd. 1 letofficieëele blad van het Belgische leger deelt ook deze zienswijze. Hol land zegt La Belgique Militaire wil zijn grondgebied verzekeren, daarom zet het zich in staat van eene hela orlij- ke en degelijke versterking, ten einde bij machte te zijn, den geesel va den oorlog uit het land verwijderd t- hou den. Dat zijn eenige groote Irekko die de bladen aanhalen. Zooals rwi. ziet, is de toestand zeer ingewikkeld. Um die kwestie goed te begrijpen zon men nader moeten behooren tot de vi rstan- dige krijgskundige kringen. We ech ter de verklaringen van Hollands lie of Duitsche ministers aangaat In lean natuurlijk zijn, dat zij waar zijn. Maai de ondervinding heeft bewezen, dat men daar niet veel mag op betrouwen. Als liet er op aankomt, weten zij die verklaringen altijd anders uit te leggen; dat noemen ze diplomatie of staat kunde En ons dunkt, dat een ge wone menscli op nicmands woorden minder staat mag maken dan op deze uitgesproken door eenen diplomaat. On- dertusscheu, meenen wij toch gerust te mogen zijn onze groote naburen wrij ven er wroeten wel tegen malkander die wringerij duurt weliswaar al lan gen tijd en liet duurt gewoonlijk wel zoolang tot dat de bom ontploftmaar thans vreezen de machtige landen al te zeer den oorlog, omdat zij weten, dat hij niet alleen den overwonneling,maar tevens ook den overwinnaar vernietigt. Verjaringen. 24 December 1832. I»e horlogen van Orleans en van Nemours nemen deel aan de belegering van liet NoordkasleelGeneraal Cliassé is diep be wogen over hunne houding. 1000 Hollan ders leggen de wapens neer. Diefstallen bij post en tele graaf. Een dienstorder dal komt uit gevaardigd te worden, zegt Het is vastgesteld dat liet getal diefstallen, door agenten van post-en telegraaf bestuur begaan, ten nadeole van den Slaat, gedurig toeneemt. Do toegevendheid in vele gevallen aan den dag gelegd voor de schuldigen, hetzij uit menschelijkheid. hetzij dat er verzachtende omstandigheden beslaan, schijnt do voor naamste oorzaak van den bestaunden toestand te zijn. Om daaraan een einde te stellen, heeft de minister beslist, dat voortaan, allo dief te. hoe klein zij ook weze, de afstelling van. den agent zal voor gevolg hebben, zonder dat er rekening kunne gehouden worden van wclk- danige reden van familie, diensten, enz. De katholieke landbouw- groeju der Kanter. De katho lieke volksvertegenwoordigers, hehoorende tof den landbouwgroep der Kamer, zijn Woensdag zeer talrijk bijeengekomen zij hebben de verschillige Tvelsvoorstellen onder zocht, betrekkelijk het landelijk pachtrecht. Eene kommissie werd gelast met dio be langrijke kwestie te bestudeeren, en nieuwe voorstellen te doen. De vergadering besliste eiken 3en Woens dag der maand bijeen te komen, ten einde de landbouw vraagstukken, welke aan de dag orde der Kamer komen, te bespreken. Na het verlof zal een banket dour den groep aangeboden worden aan den lieer minister van landbouw en openbare werken. Ons scfaooBschip i'Avcnie*. Het Belgische schoolschip i'Avenir dat binnen enkele dagen in liet Kanaal verwacht wordt.zal niet naar Antwerpen komen,zooals verhoopt werd. Het zeilschip zal naar Sun derland afvaren met bestemde lading. Chineesche bezoekers. MM. King, Woning en Li, die uit Was hington tcrugkeeren, Maar zij een interna tional congres der gevangenissen bijgewoond hebben, zijn te Brussel aangekomen. Dins dag bezochten zij liet jusliciepaleis Woens dag begaven zij zich naar Leuven om daar het groot gevang te bezoeken. Vrijdag ver trokken zij naar den Haag. Men is in China van zin do gevangenissen op Europeeschen voel in te richten. De ielcfoor.tarlsven. De tarieven voor den telefoon, die do minister hinr.en kort zal uitvaardigen, zijn volgender- wijzo vastgesteld Not van 1 tot 100 geabonneerden, per jaar 111 fr. 101 tot 400 geabonneerden, 110 fr. 401 tot 1.000 geabonn. 128 fr. 1.000 tol 5.000 geabonn., 136 fr.; 5.000 tot 10.000 gc-abonn., 116 fr. boven de 10.000 geabonn. 156 frank. Deze geabonneerden hebben recht op een maximum van 600 mededeelingen per jaar. elke mededeeling daarboven, tot en inet 2.000 oproepingen, kost6centiemen. Verder 5cent. van 2000 tot 3000 oproepingen 4 1/2 cent. van 3000 tot 4000 4 cent. van 4000 tot 6000 en 3 cent. boven de 6000 oproepingen. Voor de netten van 30 kil. zal do taks van 1 frank verlaagd worden op 50 cent. op 60 centiemen voor de netten van 30 tot 60 kilom. op 80 cent. voor 60 tot 90 kilorn. De taks blijft 1 frank voor de netten van 90 tot 120 kilom., en wordt gebracht op 1,20fr. voorde netten van meer dan 120 kilom. afstand. Maar de tijd voor de ge sprekken zal verminderd worden van 5 op 3 minuten. Elk gesprek binnen de grenzen van het net, gedaan in de openbare burcelen,kost voortaan 20 eentiomeu in plaats van 25. Staatkundig Overzicht Holland. Een ministerraad had giste re// in den Haag "laats. De ministers van jn&ticie en van den Waterstaat icaren opzet telijk nil hunne buitenverblijven gekomen om de zitting bij te tronen. Generaal Cool icoon de de zitting niet bij. daar hij ontvel teak. M. Jan Heemskerk zal voorde Kamers de begroeting van oorlof, verdedigen: Het. pant waardoor generaal Cool gesneuveld is, is eenvoudig uit de begrooting weggela ten. Rusland. De Domna heeft een voorstel der nationalisten, luidende dat de Russische vloot enkel Russische kolen moet bezigen, aangenomen met 1J2 stemmen tegen 01. De Engelsche mijnen van Curd'iff zullen daar door eene belangrijke bestelling verliezen. Engeland. Op bijzondere vraag van Koning Joris is M. Asquilh uit Schotland naar Londen teruggekeerd. Hij werd in bij zonder gehoor ontvangen door den Koning. Na dit onderhoud bleef hij lung met den secretaris van Koning Joris onderhandelen Niels is uitgelekt over dit onderhoud, doch men ven,icent te weten dat het uit- slutlelijk over den uitslag der kiezingen liep. Italië. liet gerucht loopt dat de gemoe deren zoozeer gespannen zijn tusschen Turtsge e/i Italiëwegens den anti-1 tuliaan- schen veldtocht ut de Turkschc bladen, dal Italië zou besloten hebben eene militaire be tooging te houden in Tripoli. De niepwe kieswet is aan de goedkeu ring der Kamer onderworpen. Volgens de nieuwe wet, zullen al degenen, die lezen en schrijven kunnen en om eene eigenhandige aanvraag schrijventoegelaten worden te stemmen nadat zij eene proef'afgelegd heb ben. I)e stna/iiing zal verplichtend z/jn voor allen die stemmen kunnen. De ministers, de on der-staat ssekrefar is- sen, de genresheeren, de priesters en de zie ken zuilen met verplicht worden aan de stemming deel te nemen. Men voorziet dat deze wet niet veel bjval zal hebben, en de positie van het kabinet Lus sal ti wordt langs om kritischer. Het is al eenigen tijd geleden dal er nog iets gewichtigs uil deSpaansche politiek was toegekomen. Verkeerd echter is het te denken dal er alles ruslig toe gaat. In Barcelona, waar door do schuld van Ferrer over een goed jaar, zulke schandigo tooneelen, verwoestingen en moordenarijen het licht hebben gezien, daar is thans eene scheuring gekomen in de republikeinsche partij. De radikaal republikeinen hebben do par tij van Lcrroux, hoofd der Republikeinen, in hunne doenwijze afgekeurdzij roemden dio handelwijze eene onzedelijkheid. Bij die afge scheurde» is M. Ascarate. een der invloed rijkste en bekwaamste republikeinen. Heer Lerroux heeft daarop verklaard, dat do radikaal republikeinen geen deel meer konden maken van de republikeinsche min derheid in het parlement. Wat daaruit zal voortspruiten is moeilijk te voorzien; niet te verwonderen ware het echter,dat er in Bar celona nieuwe wanorders verwekt worden. Do wet van Gadenas is ook nog immer hel moeilijke punt dat in de Spaansche kamers dient weggeruimd. M. Vasquez de Mella, een der bekwaamste politieke mannen in Spanje, is thans in de Kamers weergekeerd. De Spaansche dagbladen zijn eensgezind om zijne begaafdheden te bewonderen. Een dezer dagen zal hij hel woord voeren over deze ge- wioliligo kwestie. Men verwacht met span ning zijne spreekbeurt af. In ieder geval is het zeker dat Canalejas groote moeite zal hebben om de wet Cadenas er met stukken.en brokken door te krijgen. Vele lieden denken dat hot genoeg is om sornmigo beslaande toe standen. welke niet in hunnen smaak vallen, weg te ruimen, met een wetsontwerp in te dienen. Zij vergeten al te licht, dat er dient rekening gehouden met de meest elementaire beginsels van gelijkheid en rechtvaardigheid. Springt men met de gelijkheid en recht vaardigheid tegenwoordig zeer snel om in Frankrijk hetzelfde kan nog niet gezegd worden van Spanje, waar de bevolking toch nog inniger doordrongen is van den kristen geest -. vooral op het platteland. Sedert Cana lejas aan het roer is, en dat wordt al oen lie ve tijd, heeft deze anti-godsdienstige minister nog weinig uitgevoerd ten voordeele van Spanje, hij schijnt, meer nog dan zijne voor gangers, veroordeeld tot nietsdoen. Frankrijk, Portugal en Spanje, zijn toch maar drie aardige landen, w aar onze tegen strevers hunne lessen moeien gaan halen. Te Chicago Een reusachtige brand is uitgeborsten in een vleeschdepot to Chicago. Het zinken dak is ingestort en bedolf een twintigtal pom-? piers. De schade wordt op een half millioen dollars geschat. Ondanks de moedige pogingen der pom piers nam het vuur gedurig grooier uitbrei ding. Er was gebrek aan water, waardoor de p mi piers en hunne helpers erg tegengewerkt werden. Verscheidene werklieden zijn in de bran dende gehouwen gebleven. Men kon ze on mogelijk redden. Donderdag avond kon men eindelijk het vuur hemeesteren. 22 pompiers, waaronder 2 officieren, zijn in de vlammen omgekomen, liet getal verongelukte, werklieden is nog niet gekend. Te Philadelphia. Eene lederfabriek to Philadelphia is door een geweldigen brand ten gronde vernield ge worden. Een muurviel omveren verscheidene pompiers werden onder de puinen begraven. Terwijl andere pompiers, policie en eenige moedige personen poogden de slachtoffers te verlossen, viel een tweede muur in. Wederom werden verscheidene personen begraven. Donderdag had men reeds 28 lijken ge vonden. D opzoekingen worden voortgezet. De schade is zeer aanzienlijk. Donderdag namiddag is de middenafdee- ling dor Kamer vergaderd, om het ontwerp de Ghellinck, betrekkelijk do ouderdomspen sioenen te onderzoeken. M. Verhaegen werd verslaggever be noemd. De opmaker van het ontw erp heeft zijn voorstel ontwikkeld, en er bijzonderlijk op gew ezen, dat er nog wijzigingen konden aan gebracht worden, namelijk voor hetgeen 'het toekennen der pensioenen betreft. Do middenafdeeling heeft zijn verslagge ver gelast, aan den minister van Nijverheid en Arbeid en aan den minister van Financiën te vragen, w elke uitgave er zou spruiten uit eene algemeenmaking der pensioenwet, in den zin der ontworpene mijnwerkerspensi oenen. De - Ville de Bruxelles op reis. Donderdag heeft de Belgische bestuurbare luchtbal, liet goed w eder te haat nemende, een prachtig tochtje gedaan. In het schuitje namen plaats majoor Soucy, luitenant Rol- lin en drie mecaniciens. Het w as rond 10 ure toen de Ville de Bru xelles hel plein van Etterbeek verliet, om zich naar Namen te hegeven. De bestuurbare luchtbal zweefde er eenige malen rond de cidadel. als wilden de luchtreizigers nauw keurig alles zien wat er in de cidadel ge beurde. Daarna keerde men naar Brussel terug. Om 2 ure draaide men reeds boven de stad en om 2 2 ure. was do Ville de Bru xelles terug in zijne loods. Een 60 tal soldaten, van liet regiment gidsen, bielpen de luchtreizigers bij de lan- ding. De luchtreizigers, en bijzonderlijk de be velhebber majoor Soucy, waren uiterst vol daan over bun tochtje. In vliegtoestel over het Kanaal. Donderdag morgend is de Engelsche vlie ger Gecil grace om 9 ure 25 te Dover opge stegen, om te trachten het rekord van Sop- w ith te kloppen. Het was mistig weder, doch in do richting van Kales zag men de zon glinsteren en do vlieger trok daarop af. Hij kwam veilig boven Kales en zette den weg voort in de richting van België. Hij vloog tot aan do Belgische grens, doch daar kreeg hij tegenwind, en ondanks al zijne pogingen, moest hij naar Kales terug- keeron. IIij hoopte van daar terug naar Dover te vliegen. Cecil Grace is om 3 1/2 terug te Kales op gestegen om naar Engeland terug tekeeren. Men hoeft sinds dien van hem niets meer vernomen. Te Dover en in heel d^ provincie Kent, weet men niets van liet nederdalen van een vliegtoestel. Een kustwachter van Nort Fire- !and beweest, op groote hoogte oen vliegtoe stel gezien te hebben, dat ongeveer 6 mijlen van de kust verwijderd was. Het vliegtoestel zwenkte eensklaps naar liet Noord-Oosten en ging in volle zee. Men denkt dat Cecil Grace de schimmen der kust voor eene inisllijn nam, eu ergens in Holland t»f België m< t neergedaald zijn. De vlucht Parijs-Brussel-Parijs. Ondanks den hevigen mist is de Belgische vlieger Lanser gisteren morgen om 11 u. 30 opgestegen, om de vlucht Pai ij- Brussel Parijs to wagen. Hij rekende eene eerste maal in do omstreken van St-Ouenlin neer Ie dalen. To Brussel was men verw ittigd en «Ie ofli- cieelen waren te Etterbeek op hunnen post, doch Lanser kwam niet af. 's Avonds kwam uit Parijs bericht, dat Lanser door den hevigen mist gedwongen word, te P.uleaux neer Ie dalen. Lanseren zijn gezel. M. Panier, deden een schrikwekkend verhaal over hunne vlucht in den mist. Zij verklaarden dat verscheidene malen hun toestel dreigde in botsing te komen mol dak- monumenten of luehtspillen. Zoo bevond hij zich op een gegeven oogen- hlik op nauwelijks eenige meiers afstand van eene hooge schouw. Dank aan eene snelle beweging, kon hij nog den hinderpaal ver mijden. Een weinig later vlogen zij op nauwe lijks een meter boven een kerktoren, waar schijnlijk deze van St-James te Neuilly. Alsdan besloten de vliegers neer te dalen in het eiland van Puleaux. Lanser is Donderdag namiddag naar Parijs teruggekeerd, om zicli opnieuw te laten inschrijven voor de vlucht. De spijsvertering der Koeibeesten Het vertcringstelsel bestaat uit den mond, do slolcgoot, do maag (bij de herkauwers, pens, nelmaag of muts, boekmaagen leb- maag) den dunnen en den dikken darm. Daarbij komen zekere klieren die sappen afscheiden de speekselklieren (speeksel), do maagklieren (maag-sa)»), de lever (gal), de alvleeschklier (alvleeschsap), de darmklio- ren (darmsap). Gang der spijzen In den muil wordon do spijzen gekleind en gemalen door de tanden en geweekt door liet speeksel, juist gelijk een stoker of brouwer zijn graan maalt en dan weekt vooraleer er bier of genever van te maken. Bij dn herkauwers wordt bet omvangrijk voeder slechts eenige malen door gebeten en naar de pons gedreven. Als het dier dan in rust is, komt liet terug om gekleind on met speeksel geweekt te worden. In de maag komt er het maagsap bij, dan verder ook de gal en liet alvleeschsap en ein delijk in den dunnen darm het darmsap. Hoe meer sap de klieren afscheiden, hoe heler en vollediger liet voeder verteert. Naarmate het voedsel verteert, wordt het door liet bloed opgenomen en verwekt tot herstelling der sleet, tot kracht en warmte, tot vleescli, melk, wol, enz. Aanbevelingen 1° Maal of pletter harde voeders als granen, zaden, vooral als het oude dieren geldt wier tanden niet al te goed meer zijn. 2° Voeder de dieren op dozelfdo uren; dan hebben ze meest hongeren smaken de spijzen best. 3° Zorg dat ze zuivef zijn en smakelijk liereid wezen, dan scheiden de klie ren meest sappen af en dit bevordert zonder ling de spijsvertering, (Denk maar hoe het speeksel in den mond komt als ge voor een smakelijk gerecht zit.) 4° Zorg steeds dat de maag redelijk weze, dan worden de maag klieren meest geprikkeld. Verteerbaarheid der voedermiddelen Niet alles wat de dieren eten voedtenkel dat wat verteert, is bun nuttig. In algemee- nen regel verleren stroo- en vezelachtig voe der moeilijk, derwijze dat een groot deel on verteerd de spijshuis doorloopt, terwijl gras, klavers, rapen, beeten, enz., alsook granen, zaden on koeken zeer verleerbaar zijn. De graad van ver (eerbaarheid hangt ook nog af 1° Van de soort der dieren 2° Van den graad van rijpheid en bot tijd stip der inoogsting 3° Van de verhouding welke tusschen do voedzame stollen liestaat. Aanbevoling Als ge voeder Ie kort hebt, koopt altijd krachtvoeder en geen ruw of ve zelachtig voeder dit heeft do landljouwer in 't algemeen genoeg. Het telefoonnet Dendermonde bevredigt voor zooveel niemand der geabonneerden. Ver scheidene voorsl ellen Morden reeds gedaan on \oelstappen aangewend om veranderingen te bekomen. De verscheidenheid dor zienswij zen dor belanghebbenden zijn redenen go- weest dat er tot geonon uitslag is gekomen. Ten einde een degelijk voorstel to kunnen aanbieden aan den Heer Minister, beeft do Handelskamer van bet Arrondissement Den dermonde een referendum ingericht waarvan de uilslag ter gelegenheid der Algemeen© Ver gadering op Zondag 18 December ia bekend

De Volksstem | 1910 | | pagina 1