BUITENLAND. Nog de versterking van Vlissingen. T EEN EN 'T ANDER DE VLAAMSCHE STRIJD. Valschmunters aan 'twerk Cs DAGrBLAD Nieuw telefoontarief Zestiende jaargang nr 800. 189 2 CENTIEMEN HET NUMMER Woensdag 28 December I9*ü ABONNEMENTEN: Zes ïnnamlen 4 franken. Een jaar 8 franken, inschrijving in alle postbureelen van het larni. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. S"* i 't BUREELEN- TE BRUSSEL TE AALST 23£>, Haachtschen Steenweg, 230. I 9, Kerkstraat, Telefoon 114 BestuurderJ. Van I\uffel-De Gendt. AANKONDIGINGEN j IvJ. aauk. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0,60 3' bladz. (groote regel) fr. 1,00 4e bladz. (kleine regel) fr. 0,30 Finaac. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per recel) fr. 2.00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 3.00 Kecht. hers teil. (j»er regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) Ir. 2,00 Voor ai.lf aaxkoxdiöixofx. zich wt.vdfv E. TAM1NIAU, 217, de Mé>*odestraat, Brussel. Verleden week hebben wij over deze zaak, welke zoo veel inkt doet vloeien, een artikel geschreven. Wij ontvangen daarover een lezenswaardig schrijven, dat ons nog meer gerust komt te stel len. De Hollanders willen de stad Vlis singen versterken. Dat wetsontwerp heeft sinds eenige dagen enne overdre- vene geschilvoering in de Belgische cn nog meer in de vreemde druk pers doen ontslaan. Wij willen onze lezers een klaar en beknopt overzicht van dit vraagstuk voor oogen leggen en bun toonen, dat het besluit onzer Koorderbroeders niemand hoeft te ver wonderen nog minder hoeft te veront rusten. Waarom wil Holland Vlissingen versterken Holland wil niet alleen Vlissingen maar geheel .zijne Westorgrens ver sterken. liet ware dom. bij de Hollan ders veroveringsgovoelens te vermoe den. Hunne ligging tusschen machtige cn oorlogzuchtige landen, gebiedt hun alleenlijk het hoofd te bieden, zoo een hebzuchtige vijand ooit hunnen grond wilde betreden. Het grootste gevaar voor Holland doetzieb vooraan de Duitsclie grens, die zich op ongeveer 290 kilometers uitstrekt. In de onmogelijkheid deze krachtdadig te verdedigen, hebben de Hollanders hunne verdedigingslijn ver schoven. Zij rust ton Noorden op het versterkt kamp van Naarden, naast de Zuiderzee, zakt af op Utrecht en Gor- ktins, versterkte stad bij den samen loop van Rhijn en Maas. Amsterdam is de laatste bescliuttingsplaats van hunne nationale verdediging. Deze nieuwe verdedigingslijn, onge veer 75 kilometers lang, is door na tuurlijke en schier onoverschrijdbare hinderpalen moerassen en over stroomingen op hare ganschu uitge strektheid beschermd. En waar gevaar bestaat, is zij door geschut van talrijke forten versterkt. Forten ten Noorden, te Helder,en ten Zuiden, te Numinden en te Willemstad, beletten hare ver draaiing. Een achterzijdsche aanval, langs den Noordzee kant, is alleen te vreezen. Daar bestaat nochtans ver sterking Ymuyden, Rotterdam en Brielle verbieden do toegangen tot de zee. Doch deze versterking is on voldoende geschat, cn zij levert met de niet verdedigde monding van de Schelde een onbetwistbaar gevaar op Daarom, en daarom alleen, heeft de Hollandsche regeering een wetsont werp neergelegd, voor doel hebbende de versterking der bestaande forten en ook de versterking van Vlissingen aan de monding van do Schelde. Beslaat er voor België gevaar in de versterking van Vlissingen De voor- of nadoelen welke deze ver sterking voor Frankrijk, Duitsohland of Engeland aanbieden, kunnen wij hier, bij plaatsgebrek, niet onderzoe ken wij zullen ons te vreden houden met te bewijzen dat de versterking van Vlissingen voor België niets min dan voordeelig kon zijn. In geval van vijandelijken aanval tegen België, zal liet laatste tooneel van dit bloedig drama, zich rondom de versterking van Antwerpen voor doen. De Hollanders, onder voorwend sel van onzijdigheid, zullen dan met hunne forten van Vlissingen de Schelde voor ons kunnen gesloten houden. Doch hierin zien wij niet het minste nadeel. Hulptroepen, die eene vreem de natie ons zou toezenden, mogen hoegenaamd te Antwerpen niet ont scheept worden. Zij zouden slechts het getal ingesloterien dor stad doen aan groeien, de levensmiddelen merkelijk doen verminderen en zoo de overge ving doen bespoedigen. Hulptroepen zullen't best in de Noordzee ontsche pen en zoo achterhoedens de belege raars kunnen aanvallen. Zal de ont scheping in de Noordzee kunnen ge schieden? Zonder twijfel, was Oostende in 1815, niet het aftrekkingspunt van Wellington's leger En heden is cl have van Zeebrugge daar allerbest voor geschikt. Die aanmerking zal de versterking van Zeebrugge na zich slepen, werpen sommige dagbladen toe Hoegenaamd niet. Dat zou onze krijgsmacht te zeer verdeelen, daar Antwerpen door zijne voördeelige li ging en zijne sterke inrichting nooit zal mogen verwaarloosd worden. De sluiting der Schelde zal ook de proviandeering der belegerde stad niet kunnen hinderen. Het Noord-Ooster edeelte van Oost-Vlaanderen zal, in geval van belegering van Antwerpen, onder water worden gezet. Die over strooming, op eene groote ruimte uit gestrekt, cn ook do talrijke Waterloo- pen in dat gedeelte van het land, zijn zonder twijfel de aangeduide weg, om levensmiddelen en krijgsvoorraad de belegerde stad te doen geworden. Ware de Schelde monding niet ver sterkt, zoo zouden wij, evenals de Hol landers, om ouzo onzijdigheid te sta ven, in geval van oorlog tusschen onze naburige landen, kunnen verplicht zijn den stroom te besperren. Zoodoen de zouden wij de zeevaart, gedurende langen tijd, geheel on gansch beletten of gevaarlijk maken. Dat ware, zon der twijfel, liet verval van Antwerpen, liet verval van onzen koophandel. De forten van Vlissingen zullen de onzij digheid van Holland en België niet doen verdenken en koophandel en nij verheid niet het minste heiemmeren. Bekommeren wij ons dus niet met het besluit dat de Hollanders zullen nemen. Onze gehuren hebben gelijk door de versterking van Vlissingen lmnne onafhankelijkheid te verzekeren en daar, in geval van geschil tusschen de Europeesche machten, het lot van België en Holland innig vereenigd schijnen, kunnen wij daaruit het groot ste voordeel verhopen. Y. zoo gelukkig is opgelost. 7. II. kondigde aan. dat in liet jaar lilil waarschijnlijk het eerste deel zou verschijnen der Codiycatie van liet kanoniek recht, die wordt voorbereid door kardinaal Gasperri. lie II. Vader geniet oen zeer goede gezond- heid. Een wereld-record. De ex- press-steamer - Bfauretania - der Cunartlijn is op 22 dezer om 10,03 uren 's avonds in Fishjuard aangekomen, na het wereldrecord le hebben geslagen der reis van Liverpool naar New-York en terug, van New-York r Fishjuard, met een oponthoud! in New- York van 11 uren op bare terugreis van New-York, die op Zaterdag 17 dezer begon. De gansehe reis heen en weer duurde 11 dagen en 23 uren, met eene gemiddelde snel heid van 25.07 knoopen per uur. Do voor- leeligste vaart per dag was van 582 mijlen. De Mauretania - vervoerde over do 3000 passagiers cn 3800 zakken brieven en post- paketten. Eene drukkerij in Katanga. Naar 't schijnt doet de behoefte aan eene drukkerij zich in Katanga reeds gevoelen. De letterzetter, aan 'l hoofd van oen klein kapitaaltje, die do uitwijking naar de kolonie zou aandurven, is dus verzekerd goede zakon te maken. Er zou ook dadelijk een nieuws blad. vooral annoncenblad, tot stand komen en boe wonderbaar ook, zou het floreeren, misschien beter dan in Belgie. Dat wordt uit Congo gemeld, doch wij staan voor de echtheid der bijzonderheden niet in. Belgische Bedevaart naar het Heilig Land tijdens de Goede Week en do Paaschfeesten. Gezegond en aangemoedigd doorZ. H. den Paus en Z. E. den Kardinaal-Aartsbisschop van Mechelen. 11® Bedevaart aan boord van de Etoilc. Volkomen omtrek van de Middellandsche zee. Vertrek van Marseille den 28 Maart tf rug te Marseille den 0 Mei 1911.Mar seille. Port-Said. Suez-Kanaal. Kaïro. De Piramiden. Matarieh. Heliopolis. Sakkara en Memphis. Jaffa. JERUSALEM. Beth lehem. St-Jan in de Bergen. Jericho. De .Tor- daan. Do Donde Zee. Samarië. Caïffa. Car- melusberg. Nazareth.Kana. De berg Thabor. Tiberias.Capharnaum. Het Meer Genesareth. De Yarmouck. De Ilaurnn. Damascus. Baal bek. De Libaan. Beyrouth. Konstantinopcl. De berg Athos. Athene». Malta. Napels. Pompei. Marseille, enz. Prijzen der plaatsen (Van Marseille tot Marseille) 1°K1. 1250 fr. 2° Kl. 1050 fr. 3P Kl. 800 fr. Vraagt het volledig en breedvoerig pro gram aan den E. Pater Legrand, inrichter, Hal vos tra ut, 14. Leuven. Verjaringen. 28 December 1884. Uit de rekening dor liberale Associatie van Brussel blijkt dat de betooging van 7 September, door de katholieken op voet ge steld, aan de liberalen 1185 franken gekost heeft Hot kiesverteer van Juni tot Oktober beloopt tot 133.395 franken. Het bierverbruik neemt, in Duitschland, gestadig af. Blijkens do laatste statistieken zuu voor 't jaar 1909, de vermin dering ruim 4 1/2 liter per hoofd bedragen en in 1910 heeft die vermindering nog toege nomen. Anderszijds vermindert het aantal brou werijen ook in groote mate. In 1900 waren er 0.035 in 1907, 5.792 in 1908, 5.590 en eindelijk in 1909, 4.708. Verder wordt medegedeeld dat de hoeveel heid verwerkte mout insgelijks afneemt, zoodat het Lier meer om meer lichter wordt. Zooals men ziet verdwijnen alle oude ge bruiken de Fransc-hman drinkt geen wijn meer, do Duitschcr minder hier, de Chinees voelt zieh minder om minder aangetrokken tot zijn kopje thee. Kerstmis in het Vatikaan. Alle kardinalen der Curie, brachten Zaterdag het gewone Kerstmisbezoek aan den Paus. Kardinaal Vannutelli, die den deken van het 14. College, kardinaal Oreglia, die ziek is, verving, sprak don H. Vader namens het II. College toe. Do bijeenkomst was overigens zeer een voudig. Het was een schilderachtig tooneel, de roode gewaden der Eminenties, fel afste kend tegen het wit te kleed van den H. Vader. Pius X dankte voor de hartelijke wenschen en sprak ieder der leden van het H. College vriendelijk toe. De Paus drukte er in het gesprek met de kardinalen zijne voldoening over uit, dat het vraagstuk der Eerste Communie in Frankrijk Terwijl de Franscho liberale bladen over het algemeen heel nijdig de steeds meer aan- winnendeVlaamsche beweging beschouwen en bespreken zijn op eenige uil zonderingen na, de katholieke Frauscbe Jiladen onze beweging genegen en onze Vlaamsche vrienden doen al wat mogelijk is cm vooruit te gaan. De stad Antwerpen heeft met 27 stemmen tegen 2 on 3 onthoudingen, eon wcn«eh ge stemd ten voordeele van do vervlaamsching der hoogeschooldo katholieke gemeentera den van Burgerhout en Merxem hebben een parig dien wensch uitgedrukt en naar den Heer Ministèren do Kamers gestuurd. IPt Davidsfonds heeft in do laatste verga dering van hol hoofdbestuur zijn vroegere wensch hernieuwd en 509 fr. toelage ge schonken aan het komileit tot do vervlaam sching der Genlscho hoogeschool. I t h^ol het Vlaamsche land komen er onder afdelingen tot stand, van liet komileit tot de rvlaamsching der hoogeschool van Gent. Men weet dat er sinds lang lijsten zijn in omgang gebracht om de vervlaamsching der Genlsche Unive iieït to hekomen. Het alge- komilcii - vijftigduizend hand- teekens; tot hieilor z'jn er al over de achttien duizend. Al di" lijsten worden gestuurd naar de Kamers. Wanneer men dit alles over- pegt, dan komt men tot dit aanmoedigend sluit, dat d" Vlaamsche beweging sinds de alste twee, drie jaren, een ongelooflijken vooruitgang heeft gemaakt. Nu echter l>e- int die bewcgii g voor goed de groote massa te treffen, en tens dat die van de zaak door-' dr ren is. dan is er van tegenhouden geen meer. Vinandorens zeden en gebruiken, Vlaan- ron's geloof en overlevering, VI a an deren's ropbeuringen eigen beschaving,in aantocht zien wal kan er meer genoegen schenken n don geest van don onverbasterden Vla ming De tegenstrevers mogen Bloedig gevecht te Brussel. Twee erg gekwetsten. Twee aanhoudingen Maandag morgend, rond 2 4/2 ure, is op de Fonlainasplaats, een verwoed gevecht ont staan, tusschen een zestal Duitschers. en eenige Brusselaars. De Duitschers trokken hunne messen en twee Brusselaars werden gevaarlijk ge kwetst. Toon de policie dio per telegram verwit tigd was, ter plaats snelde, waren de slacht offers, Paul Parmeutier, 22 jaar oud, schrijn werker wonende te Sl Gillis en Eugcen Delahouse, 21 jaar oud, wonende Van de Schriktstraat, reeds naar het gasthuis ge bracht. De policie vernam weldra, dat do tw Duitschers, dio do slacht oilers gestoken had den, zich in een kolliehuis der Groot Eiland straat bevonden. M. Van Herck. policiekom- missur's, begaf zich naar dat adres, doch de messentrekkers waren er niet te vinden. Vermoedende dat de kerels zich verborgen hadden, ging de policie op zoek en vond beide kerels op liet dak verborgen. Do messentrekkers konden niet zonder moeite aangehouden worden. Zij werden naar het policiebureel overge bracht, alwaar zij verklaarden Heinrich Steirnmeyer en Adolf Lack to zijn. In het be zit van Steirnmeyer vond men een geopend mes, dat geheel met bloed besmeurd was. Beiden zijn ter beschikking van den pro kureur des konings gesteld. De toestand der gekwetsten is zeer erg en haart lievige onrust. Hunne kleederen, op talrijke plaatsen met messteken doorboord en met bloed doortrokken, zijn aangeslagen en op de griffie der rechtbank neergelegd. Staatkundig Overzicht Spanje. liet Spaansche Had Epoca meldt dat M. Caualrjas eerstdaags aan honing Alfons eene motie van vertrouwen zal neerleggen. Zoodra dc honing de macht van M. Canalejas vernieuwd heeft, zal M. Canalejas zijn nieuw habinet samen/lansen. Deze houding van den kabinetsoverste wordt om zoo (e zeggen ingegeven door de hou ding der Kamer tijdens de bespreking der vervolg i ngsveet. Kreta. Het nieuw ministerie van Kreta waarvan wij gisteren de hoofdpersonen op gaven, heeft zijnen eed afgelegd aan den Koning aan Griekenland. Rusland. Dc gemengde Commissie var, de Doumu cn van den Staatsraad, heeft hel wetsvoorstel verworpen dat reeds door dc Douma aangenomen wascn waardoor toe lating gegeven werdde vreemde letterkun dige teer ken in 't Russisch te vertalen. De Commissie is van oordeeldal deze toelating moet voorzien toorden door eene overeen komst met de andere landen. Mexiko De toestand der goucerne- mentstroepen is ver van schitterend te zijn. Alle bladen zijn het 't akkoord, om te mel den, dut generaal Navarro thans niet aan vallend kan optreden tegen het gouverne mentdoch zich uitsluitend op verdediging moet houden. Wel zegt het gouvernement dat generaal Navarro zulks enkel doet in afwachting dat zjne versterking aankome, doch Ook ile oproerlingen krijgen gedurig versterking. China. Een keizerlijk edikt beveelt van zoo spoedig mogelijk een grondwettelijk pro gramma op te stellen en het aan den troon voor te leggen. Daarna zouden de eischen des volks voldaan of gestild worden en het gouvernement niets lijden. Turkye, De Turksche regeering is er maar gedurig op uit, zich nieuwe wapenen aan te schaffen. De vlootkommissie is thans bezig aan het opmaken van een ontwerp waarbij de aankoop van tien oorlogsche pen gevraagd wordt. Van zijnen kant heeft de minister van oorlog Makmoud Chefkei pacha een krediet van 3 miljoen bekomen, voor dc herinrichting van het leger. willen, hoe meer moeite en kracht se gehrui-1 dee: ken, hoe feller en hoe sneller zij onze bewe-iniet in een gevang. In eene cel van hot krijgsgevang van Al giers is ecno valschmunterij ontdekt. De valschmunters waren twee opgeslotenen. Zekeren nacht zag do onderofficier die de wacht deed, en eenige oogenklikken vroeger als naar gewoonte ne ronde deed, licht in eene cel branden. Hij trad nader, om te zien wat er gaande was, doch het licht werd plotselings uitge doofd. Men had hem gehoord. In de cel zaten twee soldaten die tot dwang- onderofficier een onderzoek in do cel, doch er was tigheidshalvo werd eon schildwacht voor do cel geplaatst. I)o onderofficier verwittigde s' anderen daags de krijgsoverheid en omniddelijk word eene grondige huiszoeking gedaan. Dat onderzoek bracht een geheel toestel aan het licht dienende om valsolien munt lo maken. Men vond er namelijk een smeltkroes, eenvoimvo >r den valschcn munt,eene pc! rol- lamp, eene grooto hoeveelheid metaal on ecu tiental valsche stukken van 10 centiemen. Dezo stukken waren zeer goed nagemaakt. De gevangenen, tegen d< zo onloochenbare bewijzen, trachtten niet te loochenen. Zij bekenden dat het gevonden metaal voortkwam van de tinnen en kopere knoppen, welke zij van ue jassen afrukten en dat de petroollamp deze was van liet werkhuis der borstelmakers, waar zij in dienst waren. Zij weigerden echter lo zeggen, hoe zij aan den smeltkroes en aan een vorm geraakt waren. Deze buitengewone valschmunters ver klaarden nog, dat zij het ontwerp hadden ge maakt, te ontvluchten zoodra zij lo Biribi aangekomen waren cn zich bij middel der valsche geldstukken nieuwe kleederen zou den aangeschaft hebben, om zich aan de op zoekingen der gendarmen te onttrekken. Het. onderzoek wordt voortgezet, om de medeplichtigen der twee valschmunters to ontdekken. Ziehier, volgens eenige inlichtingen, do wijzigingen welke in het begin van 1911 in liet telefoontarief zouden toegepast worden Tot lieden was do telefoondienst vanJiet rijk in 17 groepen verdeeld, en opdat de gea- bonneerden der 221 bestaande netton, met elk an der zouden kunnen lelefoneeron, moes ten zij steeds langs een der 17 groepen pas- seeren. Een der zeer praktische zijden der herin richtingen zal bestaan in het geven van een eigen heslaan aan elk net, T is le zeggen dat de 221 netten rechtstreeks met elkander ge meenschap zullen hebben, zonder tusschen- komst van de groepen. Wat het tarief betreft, dezo is alsvolgt op gemaakt In do netten van 1 tot 100 abonnenten, zal le prijs van de jaarlijksche geaboimeerden 111 fr. bedragen. Voor die van 101 tot 400 geab. 116 fr. Voor die van 401 tot 1,000 128 fr. Voor die van 1000 tot 5,000 136 fr. Voor die van 5000 tot 10,000 146 fr. Voor die hoven do 10,000 156 fr. Deze tarief betreft een minimum van 600 mededeelingen per jaar. Elke inededeeling daarboven zal 6 centiemen per gemeen- schapsvraag kosten. Hier is echter ook een afdalend tarief voorzien Tot 2000 gemeenscliapsvragen zal de taks 6 centiemen per vraag zijn. Van 20')0 lot 3000 vragen 5 centiemen. Van 3000 tot 4000 «4 2/2 Van 4000 lot 6000 4 Elk gemeenschap huiten de streek was tot heden 1 fr. per gemeenschap ook dezo tarief zal verlaagd worden. Voornelt.binn.de30kilom. zal het fr,0-30 zijn. Voor van 30 tot 00 fr. 0-60zijn. Voor van 00 tot 90 0-80zijn. Voor van 90 tot 120 l-00zijn. Boven de 120 kilom. 1-20 zijn. De duur der gemeenschap zal, zooals in andere landen van 5 op 3 minuten gebracht worden. In de openbare telcfoonkantooren zal do prijs per gemeenschap, binnen het net, ver minderd worden van 25 op 20 centiemen. Voor de openbare besturen en waar schijnlijk zal de minister dezen maatregel uitbreiden tot de dagbladen, welke in zekeren zin ook tot do openbare besturen kunnen go rokend worden zal do afslag 35 por hon derd op de nieuwe tarieven behouden blijven. doen wat ze j arbeid veroordeeld waren acht ze cehcui-1 deed p.nn onderzoek inde ging in do bami zullen werken. zij onze bewe-i niets te ontdekken, dat kon laten vermoeden, dat er licht in do cel gebrand had. Voorzich- FRANKRIJK Een tweegevecht M. Do Jouvenel, opsteller aan Lc Matin n Marcel Hu tin van L'Echo dc Paris zijn gisteren in tweegevecht gegaan, wegens con briefje dat M. de Jouvenel als heleedigend lanzag. Bij den vierden aanval word M. Mar ei IIuii aan den rechtervoorarm getroffen, idoor oen einde aan het gevecht gesteld werd. Een drama Maandag morgend is in de wijk Ternes, le Parijs, een scliildersgast in zijno kamer door een werkgezel met messteken gedood geworden. Demoordenaar is aangehouden. Het slachtoffer beweerde in de kamer van den moordenaar oen briefje van 50 fr. verlo ren te hebben,

De Volksstem | 1910 | | pagina 1