De slechte Drukpers. 'T EEN EN 'T EEN eTrAM P Een zonderling vitriooldrama. DAGBLAD De slachtoffers van het vliegen Laffout stijgt met een passagier op voor de vlucht Parljs-Srussei-Parljs. Belden werden gedood. Na de Tentoonstelling van Brussel Zestiende jaargang n' BOO. - 191 2 CENTIEMEN HET NUMMER Vrijdag 30 December 1910 11 I l i I - ABONNEMENTEN!" Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken, lusclirijving in alle post-bureelen aan liet land» EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. fê TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. A BUREELEN: TE BRUSSEL TE AALST 23(2, tfaachtschen Steenweg» 230. I O, Kerkstraat, Telefoon 114 BestuurderJ. Van Buffel-De Qendt. AANKONDIGINGEN: KI. .tank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0,60 3e bladz. ^groote regel) fr. 1,00 4* bladz. (kleine regel) fr. 0,30 Finauc. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 2.00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 3,00 Recht, herstelt, (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 .vi Voor allr aankondigi.ygrn, zich wenden E. TAMINIAU, 217, de Mévodestraat, Brussel. Het grootste zedelijke vergift op onze dagen, is niet de tentoonstelling van slechte postkaarten en beelden, niet het opvoeren van verdachte theaterstukken en vertounen van lichtbeelden, wat e liter oök eene onzeggelijke zedelijke schade toebrengtmaar vergeleken bij dedrukpers is hetbijnaniets. De slechte drukpers is de groote geesel, de onbe' rekenbare ramp van de huidige dagen én daarom is het een der grootste plich ten, zoo niet de grootste plicht, de slechte drukpers mot alle, kracht te be strijden.. En hoe kunnen wij die be strijden Niet met verzuchtingen en weegeldaag, maar met eene geweldige werking op touw te zetten. Om eene ondeugd uit te roeien, moet de mensch zich vooral toeleggen op de daar juist tegenovergestelde deugd. Zoo is betook met de drukpers. De slechte pers is eene maatschappelijke ondeugd om die maatschappelijke kwaal te genezen of te verhelpen, moet men beginnen met de goede pers aan te moedigen en te ondersteunen. Die ondersteuning of aanmoediging van de goede drukpers, betreft hier geenszins het eene of andere bijzondere blad door de goede drukpers verstaan wij alle deftige, godsdienstige en zede lijke bladen, die in België verschijnen, liet is de plicht van eiken katholiek, dien naam waardig, de goddelooze drukpers te bestrijden, met ze eersten vooral alle persoonlijke ondersteu ning te onttrekken e.n vervolgens met de goede pers in de meeste mate moge lijk te helpen gedijen. De woorden van kardinaal Mercier zijn genoeg gekend, maar het kan geen kwaad ze te herhalen Hot is meer noodig een nieuw katholiek dagblad te stichten, daar waar er ontbreken, dan nieuwe kerken te bouwen. En over eenige weken nog heett een Fransehe bisschop denoodzakelijkbeid der goede drukpers, welsprekender dan ooit ver kondigd. Het kan niet haten, zei de bisschop, dat wij scholen stichten voor het volk, hospitalen voor de zieken, oud man nenhuizen voor de ouderlingen, patro naten voor de aankomende jeugd, kerken voor onze geloovigen. Want nauwelijks hebben wij, onze scholen, onze hospitalen, onze oud-mannenhui zen, onze patronaten en onze kerken, ten koste van buitengewone opoffering en moeite lot stand gebracht, of alles wordt ons met een omzien ontnomen. Er blijtt ons slechts een middel over om onze rechten te verdedigen en dit middel is hot verspreiden en ver sterken der goede drukpers. Die krachtige alarmkreten, don laat- sten tijd zoo menigvuldig geslaakt, hebben reeds goede uitslagen opgele verd tocli blijft er nog veel te doen. De Belgische katholieken, die zoo ..he vig en hardnekkig hun katholiek ge loof bedreigd zien, zullen w .1 fT. -n, na te denken op deze grondige waar heid. Bij ons is het gelukkiglijk nog tijd wij hebben nog niet gestaan on der het juk van een Combes, van een Cleniencenu, van een Briand, en z-km niet, onder het hatelijke juk van de geheime en heimelijke Vrijdenkerij. België berust sinds 26 jaren uitslui tend in handen van katholieke regeer ders toch wemogen het niet ontken nen de 4 groote steden en 3 provin ciën van het land zijn in de macht der goddeloozen en hoewel wij, katho lieken, nog immer aan het hoofd van het landsbestuur zijn, toch heeft het niet kunnen nalaten, dat de meeste jongere geslachten onder die godde looze provinciebesturen, geheel en al zijn opgevoed buitenen dikwijls tegim den godsdienstigen geest. Ook hier bij ons dreigen de tegenstrevers, onze kloosters te plunderen en ze ten grap- pele te smijten aan woekgierige veref fenaars en opkoopersook hier be dreigt men onze scholen, onze patro naten, onze gasthuizen en onze kerktfn. En hoewel het zeker is, dat de Belgen een gewichtigen dienst doen met de katholieken aan het bewind van het land te laten toch is het onbetwist baar dat zulks onvoldoende is en ook onbestendig zijn zal, zoo wij niet allen als een man oprukken tegen de godde looze drukpers, en ter verdediging snellen van de goede, deftige, kristene bladen... Die waarheid kan nooit hard of me nigmaal genoeg herhaald worden. De goede drukpers is de redster van gods dienst en vaderland moot de goede drukpers ten ondere doen voor de slechte dan zal hot niet lang uitblij ven, of de godsdienst zal plaats maken voor de goddeloosheid en het vader land kan den weg ruimen voor de op komende regeeringloosheid. Katholie ken doel uwen plicht Ves^jaringesi.30 December 1828. De Potter wordt veroordeeld tot 18 maan den gevangenis en 1000 gulden boet wegens liet schrijven van een artikel Verfoeien wij de mim'steriëelen in den Courricr des Pays Bas verschenen. Mei nieuw telefoontarief Wij hebben t nieuw ontworpen telefoontarief medegedeeld laat ons zeggen dat bet in het geheel niet beantwoordt aan de verwach tingen. Men vraagt in België vermindering van den prijs van bet telefoonabonnement; welnu het nieuw tarief brengt in 't algemeen geene vermindering bij. De.eenen zullen w at min der betalen maar anderen zullen meer be- lalen. De groote bekommernis van het tele- foonbestuur schijut geweest to zijn het totaal der ontvangsten niet to verminderen. Nu dat is de kwestie niet. Het feit is dat in België de telofoon veel duurder kost dan in de meeste andere landen. Men zou moeten onderzoeken waarom men in andere landen den telefoon beterkoop kan geven dan in België. Het spreekt van zelf dat het telefoonbe- sluur aan de uitbating niet kan verliezen men kan van het verlies niet leven. Inlusschen zal elke telefoonabonnent wel doen eens uit te cijferen of zijn toestand zou verbeteren of verslechten met het nieuw stelsel. Waf hier in rook opgaat. Er wordt in Belgi" veel geld besteed aan tabak. Uit eene statistiek blijkt dat er ver leden jaar voor 17 millioen frank tabak uit Havana is ingevoerd. Daar het daar een weelde-arlikel is, kan men zich voorstellen wat er aan tabak van mindere kwaliteit rnoet uitgegeven worden. Tabakskweek is dan ook een winstgevende onderneming, die naar den grond en de hoe danigheid der plant, van 2000 tot 3000 fr. per hectaar kan opbrengen. België telt een duizendtal planters die er zich in de laatste tijden hebben op toegelegd hun plantsoen tcverbeteren, te kruisen met buitenlandscho produkten of getracht hebben vreemde soorten in to voeren. Hunne pogingen zijn met goeden uilslag be kroond geweest, dank aan de aanmoediging der openbare machten. De sneeuw in de Ardennen. Hevige sneeuwstormen zijn gisteren nacht losgebroken in de omstreken van Pepinster en hebben vele telefonische en elect rische paUn omvergeworpen. Daardoor zal eene volledige onderbreking ontstaan tusschen België en Duitschland, voor telefoon en telegraaf. De korrespondentie zal geschieden langs Holland. Ook in bet Zuiden van Luxemburg en in het Groot-Hertogdom Luxemburg is alles onderbroken. Groote vertragingen zijn te voorzien. Keizer Willem en de zeven soldaten. Do Duitsch* keu- r lie-ft dezer dagen een aardig gedacht gi-ltad. De spoorwegbeambte Peterson te SchubeJ- brücke, in Sleeswijk Holstein, is vader van zeven kinderen, waarvan de laatste volgens gewoonte het petekind is van den keizer. Alle zoons van Petersen waren of zijn nog "Soldaat. Onlangs heeft Petersen het gedacht gehad, om aan den keizer eene photographic te zen den, waar zij allen in uniform opstaan. Dit portret is, naar h^t schijnt, keizer Willetn 11 zoo goed in den sm ik gevallen, dat hij het portret van ieder afzonderlijk heeft laten uit snijden en het om zijn eigen beeltenis liet plaatsen. Daarna heeft hij den groep laten vergroof en e:i aan vader Petersen gezonden, van zijn li.indleekening voorzien en met een prachtige lijst versierd. Petersen was natuurlijk erg in zijn schik. De Hollandsch - Belgische commissie. De Senaat heeft aan deze commissie eene toelage gestemd van vijf duizend frank, zooals de Kamer verleden jaar gedaan, had. Dat feit getuigt van de goede inzichten on zer parlementairen tegenover deze commis sie. Al emeen wordt, verwacht dat deze stem ming aan de overzijde van den Moerdijk goed zal onthaald worden, ook door de leden der Staten-generaal die er de beteekenis van zul len begrijpen en, op hunne "beurt, en door hunne houding, de w erkzaamheden der com missie zullen vergemakkelijken en tot goeden uitslag laten brengen. Weekabonnementen op het spoos*. Op hot Belgisch spoorwegnet worden dagelijks -110.000 reizigers vervoerd. Op dit aantal treft men niet minder dan 200.000 w erklieden aan die reizen met een weekabonncmenlskaart. Het aantal afgeleverde w eekabonnementen groeit gestadig aan. In 1880 bedroeg het 4.000 in 1800, 1.200.000 in 1900, 4 millioen 500.000 in 1908, 6 millioen 500.000. Het aantal werklieden die van eene week kaart op 't spoor gebruik maken bedraagt, naar de berekeningen van professor Mahin van Luik, zoowat 325.000, 't zij 20% van de Belgische werkersbevolking. De gemiddelde af te.leggen weg per spoor gaat de 20 kilometers niet to boven. Moordpoging in liet celgevang te St-Gillis Woensdag morgend, rond 1 uur, moes! kere Frans D..., wegens dronkenschap, in het depot van het arsenaal op do Jamar- laan opgesloten worden. Nauwelijks was hij daar binnen, of hij begon lievig op de deur zijner col te kloppen, roepende dat hij drin ken moest hebben. De policieagent Van Gysel, mat de bewa king der opgeslotenen gelast, ging hem eene kruik water vragen. Pas bad de agent de deur der cel geopend, of Frans D... loste twee revolverschoten op hem. De agent werd gelukkiglijk niet getroffen. Bliksemsnel wierp hij zich op den booswicht en kon hem na eene verwoede worsteling ontwapenen. Do revolver was nog met vier kogels geladen. Woensdag morgend werd Frans D... ter beschikking van liet parket gesteld. Men agt zich af, lioa D... erin gelukt is den revolver op zich te houden, daar hij, voora leer in de cel gebracht te worden, zorgvuldig afgetast werd. Indien men sommige geruchten moest ge- looven, dan zou men op het punt staan eene algemeene werkstaking uit te roepen voor de w erklieden van de zeenijverheid zij zou uilgaan van Engeland en daardoor niet alleen den handel in dit land een geweldigen knak toebrengen, maar zelf geheel de wereld tref fen. De leiders der werklieden verklaren, dat zij van nu af voorbereid pa in regel zijn om de internationale werkstaking in het leven te roepen. I)e werklledenvcreenigingen van Europa hebben voorstellen neergelegd om tl koniiteit te vormen van verzoening de patroons willen die voorstellen niet onder ken en daaruit 7'>u dan dc werkstaking voortvloeien. Tijdens eene internationale ver ecniging dier groepen, over eenige maanden te Kopenhagen gehouden, werd besloten den daen liet uur van bet uitroepen der algemee- werkstaking geheim te houden. Sedertdien beeft men langs alle kanten onderzocht hoe men den strijd best zou aan- mgen. Een omzendbrief werd een dezer dagen •ndgesluurd hij werd strikt geheim ge houden.daaaom denkt men dat hij betrekking had op de algemeene werkstaking. Men weet niet w at er van zal in huis komen maar iets is zeker, moet de staking bier uitbreken, dan is bet de grootste slaking die er ooit beeft plaats gegrepen en zij zal dan ook de grootste gevolgen medebrengen. Het blijft echter le bezien of de werklieden zullen meewillen. De slaking van Mei laatst leden die zoo fel mislukt is, zal velen den lust h-'i in benomen alle roekeloos met dit ge vaarlijk oorlogstuig om te gaan. Sommigen doen opmerken,dat het in leven roepen der staking alleen bet werk zou zijn der leiders, die uit deze beweging munt voor eigen rekening zouden willen slaan. Wat er van zijn of komen zal. zal ons eene naaste toekomst klaarder uitwijzen hopen wij echter dat er van die stoute bedreiging niets tot stand komen want moeste zij zich verwezenlijken, het ware eene onverzienbare en eene ondoorkoineiijke ramp. Het jaar 1910 zal terecht als een ongeluksjaar gehoekt worden in de annalen der lucht vaart en bijzonderlijk van het vliegen. Gisteren werden wederom tweo vliegers gedood, toen zij poogden de vlucht Parijs-Brussol-Parijs to doen. De vliegers hadden nog slechts vier dagen tijd, om den prijs van den automobiel club van Frankrijk te winnen, daar de 100,000 fr. vóór lsteu Januari moeten geyvonnen worden. Het was nog geen 8 ure, toen Laffont zich gisteren morgend op het vliegplein van Issj- les-Moulinaux aanbood. Gezien het vroege uur, was er daar slechts eene kleine groep vrienden welke het vertrek zou bijwonen. Een andere vlieger, M. Pola, zou de reis mede maken. Het was 8 ure 30, toen heiden op hot toestel plaats namen en LafTont hevel gaf het in beweging te brengen. Zij stegen apoctli^, tol op eene hoogte van oen der Lig tal mCUu*. Duit keerden zij in gestrekte vlucht terug. De carburateur van den motor was vervrozon. Na dit klein ongeval hersteld te hebben klommen zij andermaal in hun zeteltje en na een vluchtig tot weerziens, stegen zij opnieuw in de hoogte. Toen zij zich op eene hoogte van zestig motors hoven de loodsen der bestuurbare lacht- hallen bevonden, zagen de toeschouwers don eenvlakker plotseling zeer kort zwenken. De linkervleugel van den eenvlakker ging van het toestel los en werd door den wind medegc- sleept. Het toestel keerde dan geheel om en viel loodzwaar ten gronde. Men snelde onmiddelijk naar de plaats, waar hot toestel gevallen was. De motor was gedeeltelijk verbrijzeld, een vleugel en de landingsbeschotten geheel vernield. Alleen do staart van den eenvlakker was geheel gebleven, docli lag hoven op het toestel. Laffout lag een drietal meiers voor bet toestel en Pola lag er onder. Mev. Pola, die het vertrek van haren echtgenoot bijwoonde, zag den val en zakte bewusteloos in de armen der omstaande personen neder. Laffout was den schedel ingedrukt, en de armen waren hem in het lijf gedrongen. Hij moet op den slag gedood geweest zijn. Wat Pola betreft, deze werd liet aangezicht geheel gepletterd. Het bloed vloeide hem uit den mond. Een stuk hout stak hem door do keel. Hij leefde evenwel nog, doch hij bezweek terwijl men hem naar het gasthuis overbracht. LafTont was geen onbekende voor de Belgen, daar hij in de maand Oktober aan de mee ling van Etterbeek heeft deel genomen. Hij werd er de tweede gerangschikt. Een zijner broeders woont lo Brussel. De verongelukte LafTont is pas 25 jaar oud. Daar hij leeraar was, aan de vliegschool van Mourmelon-le-Grand, en nooit in Frankrijk aan eene meeting deelgenomen had, was hij niet veel gekend. Hij heeft reeds vele goed gekende vliegers onderwezen. Pola werd geboren te Gyon, Spanje, in 1885. Hij kwam alle jaren eenige weken naar Parijs. Dit jaar was hij vergezeld van zijne jonge vrouw. Pola, die lot eene rijke Spaan- familie behoorde, had drie weken geleden zijn brevet als loods gewonnen. De eenvlakker, waarop de twee vliegers den overtocht zouden doen, behoorde toe aan M. Pola. Het onderzoek Het gerecht heeft een onderzoek gedaan overliet ongeluk. Daaruit bleek, dal de ramp zich alsvolgt lieefi voorgedaan Het toestel bevond zich op eene hoogte van een zestigtal meters, toen, ten gevolge van een hevigen rukwind, de staart plotselings omhoog geslagen werd en loodrecht ten gronde gericht werd. Het toestel helde hevig voorover. LafTont deed al wat mogelijk was, om het evenwicht to houden, doch nu brak ook de linkervleugel en het toestel stortte als een lood- klomp neder. De lijken der ongelukkige vliegers zijn naar het gasthuis van Boucicaut overgebracht. Lanser moest Woensdag morgend ook vertrekken, doch bij het vernemen van het gru welijk einde van Laffont en Pola heeft hij zijno reis uitgesteld. Eene wandeling op het Solboschplein, waar zich eenige maanden geleden, do prachtige wereldtentoonstelling verhief, is waarlijk droefstemmend. Al de paleizen, voor het optrekken der wel ke bouwmeesters zooveel vindingsgeest en talent verkwistten, liggen reeds in puin en v in hun mooie gevels en statige koepels, zal weldra niets meer overblijven. Er zijn daar paleizen geweest, die men be treurt niet in blijvende materialen te zien op getrokken, zooals het prachtig paviljoen van Brazilië en liet eigenaardige paleis der stad Brussel. Algemeen wordt gewenscht dat, zoo de hoofdstad nog eens ergens een openbaar ge bouw heeft op te trekken en de nieuwe wijken sluiten die mogelijkheid niet uit, er aan zal gedacht worden de plannen van het Brusselsch paviljoen te benuttigen. Welk heerlijker gebouw, inderdaad, zou men kun nen optrekken, om er eene bibliotheek, of folklore-museum in to vestigen. Wal Solbosch betreft, daar zal eerlang de grond platgelegd zijn en zullen over een paar jaren, honderden villa's verrijzen, waar eens do paleizen stonden die de bewondering van [de gansche wereld hebben afgedwongen. Gisteren avond verliet een bankbediende S.., van Parijs, onmiddelijk na liet avond maal zijne woning. Daar zulks van zijne gewoonte niet war, besloot vrouw S... haren man te volgen. Weldra zag zij dat eene vrouw haren echt genoot aansprak en een hevige twist tusschen het koppel ontstond. Vrouw S... trad eensklaps tusschen de twisters en stampte de andere vrouw weg. Op hetzelfde oogenblik liet zij eon smart kreet hooren zij was door vitriool verbrand geworden. Toen zijn hare tegenstreefster stampte, had zij een pot vitriool welke dezo verborgen hield om er S... mede te treffen, doen kantelen. Nu ontstond een twist, tusschen S.., zijno vrouw en de andere. Verscheidene politieagenten kwamen op het gerucht toegesneld, en het het drietal werd naar liet politiebureel overgebracht. Daar legde de vrouw met welke S... ge twist had,tegen vrouw S... eene klacht neder, zeggende dat deze haar had willen vitrio- leeron. Proces-verbaal is opgemaakt.

De Volksstem | 1910 | | pagina 1