ZITTING VAN DEN GEMEENTERAAD Schoone triomf van ons Katholiek Stadsbestuur 23^.0 33^13 van 2© December 1910 Zestiende jaargang nr 800. - IE2 BIJZONDERE UITGAAF Zaterdag 31 December 1910 ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Eon jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. È3 0, BUREELEN TF. BRUSSEL Haachtschen Steenweg, 230. Bestuurder TE AALST 3, iCerlcstraat, Telefoon 114 J. V an Nuffel-De üendt. AANKONDIGINGEN: KJ. aank. (1 tot 4 kl. rog.) fr. 0,00 3® bladz. igrocue regel) fr. 1,00 4® bladz. (kleine regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 ltcklameM (por regel) fr. 2,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 3,00 Hecht, herstelt. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per rogel) fr. 2,00 Venn A LUC AANKONDIGINGEN' ZICH WENDEN' E. TAM1NIAU, 217, de Mé^odestraat, Brussel. i>j fp De zitting wordt geopend om 5 ure 14, on der voorzitterschap van M. Gheeraerdts, burgemeester. Een drietal leden zijn afwezig, doch komen weldra ook binnen. Een talrijk publiek, zooveel als er maar binnen kan, vult de voorbelioudene plaats. De gemeentesecretaris gaat onmiddelijk over tot het lezen van het verslag der voor gaande zitting. Ondervragingen De Stedelijke Tentoonstelling M. De Blieck ondervraagt den heer Moyer- soen, schopeno van financiën, over hetgeen zou gebeurd zijn in de bcschermkommissie der stedelijke tentoonstelling. Deze beschermkommissie zou moeten on partijdig zijn, dus zou er ook een socialist moeten zetelen. Is het misschien, omdat er ook nijveraars in de beschermkommissie zijn, dat zij niet willen dat een werkman in de beschermkom missie zetele. In dat geval moet gij ook op mij niet rekenen, en ik geef mijn ontslag als lid van de Beschermkommissie der tentoon stelling. M. De Windt. En ik ook. M. Moyersoen. Aangezien de onder vraging tot mij gericht is, wil ik er op ant woorden. Voor dat in het Land van Acht een schrij ven van M. Daens verschenen was, was erin het Schepenkollege beslist M. Van der Meersch aan te bieden deel te maken van de feestenkommissie. Ik zond ook den vol. en den brief aan M. Daens en aan het Land van Aelst Anlst 17-12-10. Mijnheer Daens, i Na de vergadering der beschermleden in de welke er voorgesteld is geweest, eenen socialist in de kommissie der tentoonstelling i te roepen, heeft het schepencollege besloten aan M. Van der Meersch, zoon, zijne mede werking te vragen, doch daar deze heer een behendige muzikant is, hem te verzoeken lid te worden der feestkommissie alwaar zijne kennissen bijzonder nut konden opleveren. Toen de besturevde hommissie bijeen kwam heb ik persoonlijk het gedacht van het Schepencollege doen kennen en het verwierf de algemeene goedkeuringM. De Neef was er tegenwoordig indien ik mij niet bedrieg. De feestkommissie zal slechts Dijnsdag aanstaande (1) voor de eerste maal vergade ren en M. Van der Meersch is er op uitgc- noodigd; of verkiest die heer, een andere socialist in zijne plaats deel te maken vande uitvoerende kommissie. Zulks laten wij aan hunnen vrijen keus over. Er is bier dus een misverstand. De naam van M. Van der Meersch kwam niet vóór, op de omzendbr oven welke aan alle burgers en neringdoenden gestuurd werden. Dat is heel natuurlijk, aangezien M. Van der Meersch alleen in de feestkommissie zetelde en de !e len der feestkommissie op den omzendbrief niet voorkwamen. Indien M. Van der Meersch nu liever in de Beschermkommissie zetelt, dan zou hij het moeten zeggen Ik heb ten andere, met verwondering vast gesteld, dat mijn brief in liet Land van Aelst uiel opgenomen werd. Ware zulks het geval niet geweest, dan zou men reeds mijn antwoord voorop ge weten hebben en (te ondeivraging liadilo nu niet moeten plaats hebben. Ik weet ook niet of M. Van der Meersch reeds in eene zitting is tegenwoordig ge weest. M. De Blieck. Indien het schepenkol- legie besloten had M. Van der Meersch in hel komitcit op te nemen, hadde men hem zulks moe:© laten welen. De tijd dat alleman do socialisten voor schrikbeelden aanzag voorbij. Gij zoudt dat op erns'ige wi'ze moeten laten welen hebben aan de socialistische par tij en niet aan M. Van der Meersch. Het was aan de partij dat de plaats moest aangeboden worden en niet aan M. Van der Meersch. D partij kon dan nog altijd zelf haren ver tegenwoordiger aanduiden. M. D. De Wolf.Het is aan geen enkele partij officieel gevraagd geweest. M. De Windt. Er is gevraagd geweest door M. Daens en door do liberalen, of d> socialisten ook zouden uit genood igd worden. Wij hebben uitdrukkelijk gezegd, alleen eene plan's in liet Besohermkomiteit aan 1 nemen, indien ook do socialisten er in verte genwoordigd waren. De nmziokkommissie is slechts eene onder lij (Das dezen avond). geschikte kommissie en daar kan de socialis tische afgevaardigde niets verrichten... Ten andere ik wil hier enkel aanhalen,dat M. Bauwens eonigen tijd geleden zich in het zelfde geval bevonden heeft. Gij moet dus de socialisten eene plaats aanbieden en hare rechten herkennen. M. De Hert. De socialistische partij is herkend geworden. M. De Windt. Wij zijn officieel uitge- noodigd geworden, in mijn persoon. De socialisten niet. M. de Burgemeester. Geen lawijt ma ken a. u. b. M. De Blieck. Wij moeten ons hier zeker laten verdringen en overrompelen? M. de Burgemeester. Ik vind het aar dig, dat de socialisten, dïe jaar in, jaar uit, gedurig oorlog voeren tegen nijveraar3 en neringdoenden, nu zoo schermen om een plaatsje te hebben in het Beschermkomiteit. Indien zijde nijveraars en de neringdoenden konden verbrijzelen, zouden zij geen minuut wachten het te doen. M. De Blieck. Nu weten wij liet, waarom de socialisten achteruit gedrongen worden. M. de Burgemeester. Daar schuilt iets anders achter. Gij zijt al te zeer ingenoman inet de socialisten in het Beschermkomiteit. M. De Blieck. Ik ben verwonderd, dat gij dat durft zeggen, gij zijt nochtans ook een nijveraar, of denkt ge misschien dat ik voor een ton hier ten voordeel© der socialisten zou strijden M. De Nayer. M. de Burgemeester heeft zulks niet gezegd, doch indien het schoentje u past, trok liet aan Gij alléén kunt daarover oord eden M. l'f MNN. (Tot M. De Blieck). Gij moet daarvoor zoo niet roepen en al dat la- wijt niet maken. M. de Burgemeester. Is het misschien voor uw kartel. M. De Windt. Zooals gij te Gent. M. Eeman. Elk zijn goesting. M. De Nakykr. Aangezien do tentoon stelling van nu af reeds aanleiding geeft tot zulke hevige krakeclen, zouden wij. dunkt mij, niet heter kunnen doen, dan alles te laten* zooals het is. Dat elke partij in zijne eigene omgeving eene tentoonstelling oprichte. Wij zijn ver zekerd van de onze. Dat do liberalen en so cialisten er ook eene oprichten naar hunne gading. Aangezien zij ruzie zoeken, dat zij het ineens laten steken. De 1 evolking van Aalst zal weten, wiens schuil het is, dat de stedelijke tentoonstelling niet kan doorgaan. De liberalen zullen het mogen op hunne rekening zetten. M. I)e Blieck. Merci Ik ben verwon dert, dut gij liet nu op onze rekening wilt schuiven. M. De Nakyer. Het mag alleszins op uwe rekening slaan M. De Blieck. Nog al een. Gij zijt ook een nijvcraar. Gij zoudt zóó niet mogen spre ken. M. De Naf.yer. Uwe vertooning is te vroeg begonnen. Gij Uadt met veel bombast eene vertooning aangekondigd, doch ge begint te vroeg. De liberalen. Eene vertooning M. De Nakykr. Gij hadt uwe trawan ten opgetrommeld om te komen luisteren, hoe goed gij uwe rol kondet spelen. M. Leve au. Tel ze maar eens onder hol publiek, 't zijn al uwe volgelingen die daar staan. M. De Blieck Ik ben waarlijk ver wonderd. M. De Naeyer. Gij zijt nog al dikwijls verwonderd gij... M. de Burgemeester. Laat dat nu zoo. Het incident is gesloten. De Vlaamsthe Hoogeschool te Gent. M. Bal wlns. Mijnheeren, ik wensch eenige woorden te spreken over een onder werp dat zeker wol met meer kalmte zal aan schouwd worden en wat meer rust zal geven aan de vergadering. Er is tegenwoordig geheel het Vlaamsche land, en bijzonderlijk in Vlaanderen, eene hevige strooming w;ir te neinen, ten voord- cle der Vlaamsche1 Hoogescliool. Voorzeker is deze thans in wor ding en de rechten der Vlamingen zullen ein delijk herkend worden. Waarom moeten onze Vlaamsche studen ten elders gaan sludeeren Waarom moe en zij in eene andere taal dan de moedertaal on derwezen worden Waarom moeten zij naar andere streken, wanneer zij in hel putje van Vlaanderen, to Gent, eene Hoogescliool kun nen hebben Het is volstrekt noodzakelijk dal wij te Gent eene Vlaamsche hoogeschool hebben. Gent alleen kan ons daaromtrent voldoening verschatten. De Vlaamsche hpogeschool rnoet er ko men, omdat door de Vlaamsche hoogescliool alleen, hel mogelijk is, ca' eene hoogere volksopleiding kan vorkregen worden, 't Is het eenige middel, om do volksopleiding op een hoogeren voet te brengen. De Vlaamsche hoogeschool zal ons het onderw ijs in eigen taal bezorgen. Men zal komen beweren, dal wij daardoor ten achter© zullen staan op intellectueel ge bied. Dal is onzin. Het licht komt niet van de hoogescholen van Frankrijk, zooals ver keerdelijk beweerd wordt. Do eerste onderrichtingen worden meestal gegeven te Berlijn of to Londen, en van daar aat het naar Parijs over. 't Zal dus even gemakkelijk gaan, het uit het Engelseh of Duitsch, of uit het Fransch om te zotten. Waarom zou nu niet mogelijk zijn. wat in de middeleeuwen, steeds gezien werd Dan werd Tiet Nederlandse!),het Hollandsch en hel VlaamsCh, schier in alle bekende stro ken gehoord. s die taal dan nu niet meer zóó woorden rijk als vroeger Er is oen komiteit geslicht, waarin alle politieke gezindheden vertegenwoordigd zijn. Dat komiteit heeft voor doel, overal op te tredoir, ter verovering der rechten dor Vla mingen, en het verzoek te steunen, in ge meen I eraden. Vroeger was er spraak eene Vlaamsche Hoogeschool te Slichten te Antwerpen. Dat ontwerp is echter van kant gezet geworden en men treedt nu eensgezind op, voor de Vervlaamsehing der Gcntsche Hoogeschool. Ik noodig u dus Uit, Mijne Hoeren, de volgende motie le stemmen De. tGemeenteraad van Aalst, in zitting van 29 December 19J0drukt bij cenpa- igheid den wensch uitdat hel Staatsbe stuur onmiddelijk zou overgaan tot de al geheel Vervlaamsehing der Hoogeschool van Hert. M. D'Hkrt. Is het niet goed Vlaamsche en Fransclie kursussen le vragen M.Bauwens.Dat is juist de valstrik.Dan zullen wij alles tegen ons hebben, oude pro fessors, de examen. Als dat gebeurt, dan is het spel om zeep. Wij w illen tcne volledige Vlaamsche hoogeschool. M M. Bauw i ns en Moyersoen geven eenij_ uitleggingen waarna liet voorstel met alge meen© stemmen aangenomen wordt J >e Gemeenteraad gaat dat over tot de be spreking der DAGORDE. Do tweo eerste, punten Grondafstand Kerkhof en Brandweer, worden zonder op merkingen goedgekeurd. M. Dn Windt vraagt dat men hulde zou brengen aan de moedige brandweermannen, die zich jaar in, jaar uit, opoü'eren voor het welzijn van de inwoners der stad. Go ziet, mijnheeren, ik handel nooit uit po litieke berekening, want al de pompiers zijn onze tegenstrevers... (Men lacht). M. de Burgemeester. Dan zijn wij het al len eens voor dit huldebetoog. Begrooting van 't Bureel van Weldadigheid. M. De Nakyer doet verslag over de be groot ing van liet Bureel van Weldadigheid. Hij drukt zich uit als volgt Mijne heeren, Ik heb de eer verslag te doen over de bc- grooting van het bureel van Weldadigheid. De rekening van 1909 sluit met een te kort van 5563,83 fr. Do begrooting van 1911 voorziet een boni van 217,75 fr. Als wanneer ik de verschillige cijfers overzie,en deze van 1911 vergelijking met do uitgaven gedaan in 1909 en ook inet deze van 1907, om de vergelijker meer uil te breiden, dan moet ik wijzen op eenige cijfers. De post almoi'zen en gifien, voorziet voor 1911 eene ontvangst van 2000 fr.. terwijl in 1909 slechts 1338 fr. en in 1907 slechts 1792 t'r. ontvangen werd Ik mag dus zeggen dat do post van 2000 fr. overdreven is -. Voor wat betreft de grond afstanden op het kerkhof, wordt eene som van 150(1 fr. als ontvangsten voorzien, terwijl er in 1909 slechts 5 10 fr. en in 1907 slechts 515 fr. ont vangen werd Voor de teruggave der onderstanden aan bohoefligen en/... voorziet de begrooting eene De bijdragen der stad, wegens ontoereikend heid der inkomst on, voorziet men 38000 fr. In 1909 voorzag men 36000 fr. en in 1907. 000 fr. Hier is eene bestendige opklimming. Voor de gewone uitgaven voorziet de begrooting, voor brooddeelingen en kleedij, eene som van 38.500 fr. In 1909. beliepen die uitgaven tot 41,972 fr. en in 1907. tot 38.788 f. Hier is dus eene vermindering van 3.472 fr. Het is te voorzien dat de uitgaven der be grooting voor de aangegeven cijfers, voor de w elke vroegere ontvangsten merkelijk klei ner waren, dan de thans voorziene cijfers, deze cijfers nu ook ontoereikend zullen zijn. Ik zou wenschen, dat in de begrooting van het bureel van Weldadigheid, zoowel als in deze der hospiciën en in 't algemeen, in alle begrootingen, do voorziene cijfers zouden genoegzaam vermeerderd worden. De uitslag, voor wat aangaat do uitgaven, zou daardoor niet veranderen. Wat noodig is moet toch verricht worden, het zij er ge noeg of te weinig voorzien zij, maar indien de ontoereikende cijfers der begrooting ge noegzaam vermeerderd werden, dan zouden «Ie rekeningen regelmatig sluiten mot een boni in plaats van regelmatig een te kort te leveren, en dat zou aan de kas der inrichting geen centiem meer kosten, evenmin als aan de stadskas, die liet le kort moet bijleggen. Maar dal zou ook het voordeel hebben, aan onze tegenstrevers te beletten hier en in'hun- nebladen altijd le schreeuwen on to schrijven van Krot Krot Krot M. De Blieck. Gij_gceft bewijs voel vorstand lo hebben. M. De Naeyer. Als ik eens vorstand te kort kom, zal ik bij u komen halen wat mij ontbreekt. Gij hebt u overigens altijd van mijn verstand gaarne bediend, gij hebt het lange jaren ingeroepen voor u en voor uw huisgezin en gij meer dan iemand anders hebt er aan gehouden, aangezien gij mij hebt ge bed en en gesmeekt u en de uwen te blijven bijstaan als ik nergens meer pratikeerde. Laat die kwestie van versland dus maar bui ten, want gij maakt u belachelijk. M. De Blieck. 't Is juist het tegenover gestelde Ik heb u altijd als doktoor hoog geschat, doch hier spreek ik van uw politiek verstand. M. I)e Naeyer.Het verstand is geene kwestie van politiek. Gebruik gij dus uw versland, ik zal het mijne gebruiken Verder bedank ik u voor uw e genegenheid Mijnheeren, ik zegde het dus Ik zou liever zien dat in do begroolingcn de cijfers der uitgaven grooter opgegeven w erden, omdat het onzen tegenstrevei s den lust zou benemen, liicr lange pleitreden uit te spreken, die om zoo to zeggen niet anders bewijzen, dan wat ik zegde, namelijk dat de voorziene cijfers zouden mogen grooter zijn. Mijne heeren, ik stel voor, den wensch uit te drukken, dat in de toekomst, in de begroo ting eenige cijfers zouden vermeerderd wor den, en dat de rekening der begrooting door den raad zou goedgekeurd worden. M. De Windt. Als er krot was, dan was het, omdat er slecht bestuurd wordt. Krot is er geweest vroeger en krot is er nu nog. De krot komt doordien er onregelma tigheden gepleegd worden in het bestuur der zaken der stad. Alle tekorten welke de besturen allo jaren hadden, kwamen door de onregelmatigheden. Voor de begrooting van 4911 zou er moe ten meer voorzien zijn, ik ben daarover 't ak koord met den heer Dc Naeyer. Er wordt maar 36.000 fr. voorzien voor brood- en gelddoelingen en er zou ten minste 10,000 fr. moeten zijn. Ilc hoop toch niet dat men dit in 4911 min zal geven aan dc arme menschen dan verleden jaar. M. De Naeyer. liet te kort bewijst dat er veel gegeven wordt aan do arme men schen, dat is klaar,maar wie zal dat afkeuren M. De Windt. De rekening van 1911 van het Bureel van Weldadigheid zal met «•en deficiet van 8500 fr. sluiten. De stad zal dat moeten bijleggen. M. Bauwens. Er zijn hier ter stede te vele schamele armen, welke van alles ont bloot zijn en zulks niet laten kennen. Het Bureel van Weldadigheid handelt op dezelfde manier. M. De Naeyer. Ik kom er nogmaals op terug, dat er grooterc cijfers zouden moeten voor/.ien zfin in do uitgaven der begrooting. M. De Blieck. Ik bon volkomen 't ak- som van 700 fr. In 1909 w erd slechts 88 fr. koord met den heer Do Naeyer. Er zou moer en in 1907 slechts 142 fr, teruggekeerd. moeten voorzien worden, dan zou er moge lijkheid zijn iets over te hebben. Wij zij i nu toch eens 't accoord M. De Naeyer. Dat doet me genoegen, doch gewoonlijk maken onze woorden u zeer ongemakkelijk, dat is slecht voor uwe ge zondheid M. De Blieck. Ik zal er niet zink van worden, omdat gij mistevreden zijt. Verscheidene leden spreken ondereen, zoo dat de heer burgemeester moet bullen, voor stille te bekomen. M. Dk Nakyer. Het publiek zal oor- deelen wie er hier komedie speelt. M. Dk Blieck. 't Is uw publiek. M. De Naeyer. Men i,s gekomen op de uilnoodiging uwer gazet M. Levfau. Loop naar Hofstade achter de kerk Gij hebt liet recht niet ons hier do los te spelllen. M. De Naeyer. Ik spreek hier met zoo veel recht als gij M. De Blieck. Ik vraag me nogmaals af, waarom het armbureel geen serieuzer ijfers kan voorleggen... Aangezien ook M, Do Naeyer beweert, dat de cijfers zouden moeten herzien worden, stel ik voor de be grooting van het Bureel van Weldadigheid, zou lieropgemaakt worden en rechtvaardiger cijfers zouden opgegeven worden. M. Moyersoen. Wij hebben niet ge vraagd aan het armbureel, dat hot maar 36000 fr. zou voorzien voor zijne uitgaven. Wij hebben enkel gevraagd, dat liet zijno begrooling zou opmaken. In 1010 is er op verscheidene posten winst gedaan en 't is daarop dat men de rekeningen nu gesteund heeft. Wij kumieu toch niet zeg gen Gij moet méér uitgeven. M. De Windt. Die heeren hebben mis schien gezegd dat zij te veel zouden gehad hebben, doch telkens was er te kort Ik stel dus voor de begrooting der uit gaven le brengen op 11000 fr. M. De Nakyer. Wij kunnen niet juist opgeven wat er zal noodig zijn Ik stel dus vóór, de cijfers goed to keuren nochtans denk ik dat een grooter cijfer wel zou mogen opgegeven worden M. Moyersoen leest de uitleggingen dor armbureelen, waaruit blijkt dal do uitgaven geene 36000 fr. zouden bereiken. Het is dus belachelijk geld tc willen vragen als er geen noodig is. M. De Windt. Dat is volstrekt niet be lachelijk. Spreker klaagt ook over een kapi taal dat nog niet geplaatst werd. M. Moyersoen. Indien het kapitaal nog niet geplaatst werd, 't is omdat wij het nog niet ontvangen hebben. Er blijven nog velo duizenden te ontvangen. M. De Windt. Dat is niet natuurlijk. M. de Burgemeester. Ik vind liet heel natuurlijk. Als er niet binnenkomt, kan men niet uitgeven. M. Moyersoen. Daar de liberalen zóó blijven aandringen op de kapitalen welke nog niet ontvangen, dus, niet geplaatst wer den, zoo zal ik onmiddelijk na liet nieuwjaar bevelen zendon dat de achterstallige sommen moeten betaald worden. M. De Windt Oprecht goed gevonden, als de personen nu moeten betalen, kunt ge dan zeggen, dat het de schuld der liberalen is, dat ze geen langer uitstel bekomen. Ik stel voor de begrooting te verwerpen. De begrooting van het Bureel van Welda digheid wordt gestemd, rechterzijde tegen linkerzijde. Begrooting der Godshuizen M. Desiré Dk Wolf doet verslag over de begrooling der Burgerlijke Godshuizon, als volgt Mjnheeren Ik heb de oer u een klein verslag te geven over don tegenwoordigen financieölon toe stand onzer Burgerlijke Godshuizen. De ontvangsten der rekening van het jaar 1909, beloopen tot fr. 170,863.30 en de uit gaven tot fr. 191,150,44, 't zij dus een tekort van fr. 14,293,14. Dit tekort, Mijnheeren, was voorzien, en moet u dus geenzins verwonderen, aangezien ik u, in December 1908, voorzegde, dat do rekening van het jaar 1909, noodzakelijk met een tekort var, t'r. 15 a 20.000 fr. moest sluiten. Immers^ de voorziene uilgaven wa ren te gering, terwijl de voorziene ontvangs ten tc groot w'aren. Het bud jet van 1911 beloopt, voor de ont vangsten, lot fr. 226,262,32 en voor do uitgaven, tot fr. 220,216,16. Laat mij toe, Mijnheeren, voor ons weder- zijdscb gemak, terzelfdertijd te spreken over de rekening van het jaar 1911. Ik zal u rechtzinnig cn openlijk mijne

De Volksstem | 1910 | | pagina 1