BUITENLAND. Het ontwerp der vrije mijn werkers en de mutualiteit. 'T EEN EN 'T ANDER Het drama van Houndsditch Dramatische Zelfmoord DAGBLAD BestuurderJ. Van Nuüel-De Qendt. WIE ZAL HET ZIJN? Schrikkelijk drama te Haubourdin Zewesitienrfe jaargang n' 9. 2 CENTIEMEN HET NUMMER Woensdag I I Januari 1911 ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle poslbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. jij* TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. BUREELEN TE BRUSSEL TE AALST 230, Haachftschen Steenweg, 230. I Kerkstraat, Telefoon 114 AANKONDIGINGEN KI. aank. (1 tofc 4 kl. reg.) fr. 0,60 3e bladz. (gToote regel) fr. 1,00 4" bladz. (kleine regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 2,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 3„00 Recht, herstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Voor alle aanrondigfnoeiv, ztoh wenden E. TAMINIAU, 217, de Méwodestraat, Brussel. «51 Wij bobben over een paar dagen ge sproken over de drie bestaande ont werpen, om aan de mijnarbeiders een pensioen le verzekeren. Het ontwerp dor vrije mijnwerkers heeft het meeste kans om aangenomen te worden, en tot hiertoe scheen liet ook dat dit ontwerp de algemeenheid zou bevredigen. Dat door het ontwerp der vrije mijn werkers voldoening zou geschonken worden aan een zeer groot getal mijn werkers, dat is genoeg aan te nemen maar nu komen er op hunne beurt de mutualisten tusschen en deze roepen luidop alarm, daar volgens hen de mu- tualiteiten in hun bestaan onvermijde lijk getroffen worden, zoo het ontwerp der vrije mijnwerkers door de Kamers tot wet worde gestemd. Wij geven hier de hoofdgedachten weer uit het hoofdartikel, dat in het halfmaandelijkseh blad" Le Mutuel listevan 1" Januari 1911 is versche nen. Het. ontw erp der vrije mijnwer kers wint vele aanhangers tusschen de volksvertegenwoordigers van de drie politieke partijen. Volgens dit ont werp zal er pene kas gesticht worden in ieder kolenbekken, in ieder centrum van de kolenmijnen deze kas zal overal op zich zelve beslaan en ver plichtend zijn voor al de mijnwerkers van de streek. Deze kas zal gevoed worden door verplichte stortingen van de werklieden en van de patroons (men verre ft te zeggen, dat de Staal insgelijks voor een groot deel zal tus- schenkomeu.) Deze kas zal beheerd worden door een raad, samengesteld uit een zelfde getal afgevaardigden van de patroons en van de werklieden, daarenboven een afgevaardigde van de regeering en een afgevaardigde van de bestendige deputatie der provincie. Deze kas zou dienen om de ouderdoms pensioenen en de pensioenen vnn vroeg tijdige werkonbekwaamheid te verleu nen. Dit is ongetwijfeld de eerste stap op dezen weg; na de mijnwerkersgroepen zullen al de andere beroepen komen en dusdanige inrichting bekomen. Dat is de hoofdgedachte van het ont werp der vrije mijnwerkers. Nu begint v Le Mutuelliste de critiek. Hij vraagt.: Wat zal in dit geval de werkman worden die van de eene streek in de andere gaat wonen, aange zien de kassen afzonderlijk en onafhan kelijk staan tegenover elkander Wat z d er van den mijnwerker geworden, die 20 jaren in eene mijnstreek woont en goesting gevoeld om elders te trek- ken Zijne vrijheid zal nog slechts een ijdel woord zijn en zulks is, wij herha len het, de terugkeer naar de gilden der Middeleeuwen, gelijk zekere be wonderaars van het verleden droo- nien. De zinspeling op de gilden der mid deleeuwen onbesproken gelaten, kun nen wij niet aannemen, dat de Kamers een ontwerp zouden aannemen, waar door de werklieden feitelijk het recht werde ontnomen, zich te vestigen waar ze willen. Zulks ware tegen den geest der grondwet. Le Mutuelliste gaat voort Deze professionneele, plaatselijke en verplichte kassen, welke hulp gaan verleenen in gevallen van vroegtijdige werkonbekwaamheid, deze kassen zijn de dood van onze vrije vereenigingen van onderlingen bijstand zij zijn de vernietiging van onze herverzekerings- kassen. Wij zijn niet tegen de ver plichting, die men niet-vooruilzienden oplegt, maar wat wij onmogelijk kun nen aannemen, het is, dat men de werkli"de,i dwingt zich aan te sluiten volgens beroep, bij eene bepaalde kas. Wij vragen dat men aan de werklie den de vrije keus late zich te verzeke ren in eene kas welke zij goedvinden, dat zij zich mogen aansluiten bij de arbeiders van de andere beroepen Men ziet dat sommige opwerpingen door Le Mutuelliste vooruitgezet, wel eens dienen overwogen te worden. Van den anderen kant lazen wij in eene bijzondere briefwisseling door een nm- tualist aan Le Bien Public ge stuurd, dat hierin nagenoeg dezelfde opmerkingen voorkwamen wat ons beeft doen besluiten, dat voorzeker in deze kwestie moet rekening gehouden worden met de belangen van de mutu alisten, die tegenwoordig tot over het millioen zijn. Men mag in geen geval de belangen van de algemeenheid op offeren voor de belangen van eene ze kere klasse, hoe eerbiedwaardig deze belangen dan ook zijn mogen. Men moet trachten die belangen zoo goed mogelijk in overeenstemming te bren gen. Het is, wij twijfelen er niet aan, lietgene door de Kamers en vooral door onze katholieke partij zal gedaan worden. l£eB*ja8*5eig„ 11 Januari 1842. De Gazet van Gent kondigt aan dat de weduwe van luitenant kolonel Guit lick een som van 1000 franken per jaar nagelaten heeft voor het onderhouden van haren hond, hare geit en haren papegaai. Eene nationale Bank in Kon go. Door do noodzakelijkheid van het invoeren van munt in Congo, is het ook waar schijnlijk dat er in de Kolonie een nationale Bank zal ingericht worden. Daarover studeert men reeds verscheidene maanden en men gelooft dat de Bank inderdaad binnen kort /.al geslicht worden, en het voorrecht zal be zitten bankbiljelten te mogen uilgeven, waar aan dagelijks meer behoeften komt. 0e ^eiilige Steel en 'ifeest dee* 50 jarige eenheid van StaSië. Men meldt uit Rome aan Le Temps Een anti-katholiek blad had aan gekondigd dat het Valikaan het inzicht had de pauzelijke museums le sluiten tijdens de ofiieieële feestelijkheden, welke te Rome zul len plaats hebben, bij gelegenheid van den vijftigsten verjaardag van de uitroeping der eenheid van Italië. Een persoon uit de omgeving van den H. Vader heeft ten stelligste verzekerd, dal die tijding geheel en gansch onnauwkeurig is. Do muzeums zullen open zijn voor het publiek op de gewone dagen. Da H. Stoel zal krachtdadig protesteeren tegen de zoogezegde nationale feesten van It'll, omdat hij die aanziet als eene beleedi- ging toegebracht aan de rechten van het Pausdom, maar de H. Vader wil niet, dat er iets anders gedaan worde, dat zou kunnen aanzien worden als eene weerwraak. Een land zonder regen sinds twee ja ren. Dit land bevindt zich niet in Engelsch-Indië, waar de droogtepe rioden soms zeer lang duren, maar wel in Zuid-Afrika. In zekere streken der colonie van Oranje-rivier viel geen enkele druppel regen sinds de Lente van 1909 en het gebrek aan water is zoo groot dat duizenden huisdie ren letterlijk van dorst omkomen. Ook eischt de bevolking een bewateringstelsel dat haar voortaan van de plaag die haar treft, zou bevrijden. Eene groote bibliotheek. De meest belangrijke verkooping van boeken, die misschien ooit in Amerika is gehouden zal in de komende Lente plaats hebben, wanneer de bibliotheek van Robert Hoe te New-York, zal worden geveild. Verwacht wordt, dat de verkoop ongeveer 200.000 Engelsche ponden zal opbrengen en waarschijnlijk twee maan den zal duren. De verzameling Hoe is vooral rijk aan oude Engelsche hoeken. Zij bevat verschil lende van de eerste uitgaven van Shakespeare, Speaser, Chaucer, en van andere Engelsche schrijvers vóór 1700. Voor eenige jaren, liet Hoe een catalogus van zijn bibliotheek druk ken. Deze catalogus bestond uit vijftien deelen. De verzameling bestond uit 20.962 boekdeelen. Vooral telt de verzameling prachtige oude manuscripten. He*, meest .*arde- volle is wel het Book of Hom» oi i.hi rbes- sed Virgin Mary Het werd - en gemaakt voor den eersten •earlor" ^emuro- ke omstreeks het jaar 1448. H*tkc snverk bevat 277 miniaturen en honderden iio.billet ters in goud en kleuren. Volgens kenners, is dit het schoonste versierde manuscript buiten die van het Britsche Muzeum. Dood van de oudste vrouw der wereld. In het dorp Bezerenye (Oostenrijk), werd de weduwe Michel Imre begraven in den leeftijd van 117 jaar. Tot haren dood had zij eene volledige geestes- helderheid behouden. Haar genoegen was de kenteekenendstefeiten uit haartangen levens loop aan te halen. Öe haringvangst. In de nabij heid van Duinkerke en Calais, in 't Kanaal, zijn reusachtige vleten haringen waargeno men. De visschers rn de Panne, Vrijdag morgend vertrokken, zijn Zaterdag met hun ne booten tot zinkens toe vol haringen terug gekeerd. De Oostendsche visschers hebben eveneens prachtige vangsten gedaan. Zaterdag zijn niet min dan acht-en-vijftig haringbooten in de haven van Oostende aan gekomen niet ladingen van 1900 tot 10.000 kilos visch. De sloep P. 97 Gharles-Lucien eigenaar D. De Crop, van De Panne, heeft het record geslagen met 10,500 kilos. Men schat dat er Zaterdag 250,000 kilos haring te Oostende gelost zijn. De visch is prachtig en wordt grootendeels naar Duilschland ver zonden. Be visschershaven van Oos tende. De stad Oostende gaat goed vooruit onder oogpunt van de vischvangst. De opbrengst van den verkoop van verschen visch in de stedelijke mijn, gedurende het jaar 1910, bedroeg 5,399,330 fr. 10 centie men, tegen 5,004,333 frank 89 centiemen in 1909, hetzij 335,207 frank 27 centiemen meer. Op deze 5.100.000 frank, in ronde cijfers, komt nagenoeg de helft voort van den toe voer van de Oostendsche sloomsloepen 2,583,000 fr. en meer dan een vijfde van de Oostendsche zeilsloepen1,151,000 fr. in ronde cijfers. De zeilboolen van De Panne hebben voor ongeveer 300,000 fr. visch aangebracht, en deze van Nieuw póórt voor meer dan 75,000 frank. Dan volgen de sloomsloepen van Antwerpen, de zeilbooten v-an Heyst, Zee- brugge - Blanlcenberghe, Cloxyde en Oost- Duinkerke. De aanbrengsten van de vreemde vis- sehersbooten is belangrijk deze van do Engelschen en van de Franschen beloopen nagmioeg 175.000 frank deze van de Hol landers 93,000 fr. deze van de Durtschers en van de Nooren beloopen veel minder. Daarentegen bracht de visch door de Denen aangebracht, wat meer dan 552,000 fr. op. De Belgische booten hebben meer dan 490,000 kil. verschen haring verkocht voor ruim 101,000 fr. en de Fransche booten onge veer 175,000 kilos voor 25.000 fr. De strijd om het voorziltersschap in de Fransche kamer is thans afgeloopen. Het is ons nog niet mogelijk den uitslag mede te deelen, daar het nieuws ons nog niet kon toe komen. Men sprak van vier kandidaten, de Heer en Deschanel, Brisson, Berteaux en Etienne. De Heeren Berteaux en Etienne heb ben zich teruggetrokken, maar de Heer Deschanel heeft zijn kandidatuur staande ge houden. Hij zal den strijd wagen teg^n den Heer Brisson. Onze lezers weten dat lieer Brisson de tegenwoordige voorzitter en de Heer Descha nel een oud-voorzitter der Kamer is. Hoewel do uitslag niet op voorhand kan voorspeld worden, kunnen wij niettemin het eene en hel andere meedeelen. Heer Brisson is de man van het antiklerikale blok is die blok niet uiteengevallen, dan mag Brisson verze kerd zijn van gekozen te wezen. M. Descha nel is de kandidaat van Briand en ook wel van die volksvertegenwoordigers, die hel invoeren van de Evenredige Vertegenwoor diging als hoofdpunt op hun politiek pro gramma hebben en houden staan. Het schijnt ook dat de meeste mannen der rechterzijde voor hem zullen kiezen. Wordt Deschanel gekozen, dan ligt het hatelijke blok in duigen, dan is Briand op nieuw verzekerd over eene vaste meerderheid in de Kamer te beschikken. De groote meerderheid der radikalen en der radikaal-socialisten zijn mannen voor Brisson; wat de geünifiëerde socialisten zullen doen is nog niet vast geweten,evenmin als de aanhangers van Geude... Delcassé heeft zijne vrienden van de gema tigde linkerzijde en ook deze van het centrum aanbevolen te stemmen voor Brisson. Daaruit blijkt dus op bet eerste zicht dat Brisson meest kans zou hebben van te gelukken. Morgen zullen de Fransche berichtgevers ons wel gansch op de hoogte brengen. Er hangt echter veel af van den uilslag dezer kiezing.llet lot van het ministerie kan er van afhangen. De strijd wordt dan ook met veel belangstelling gevolgd en eenieder is be nieuwd om te weten wie er overwinnaar zal zijn Brisson of Deschanel Briand of Del cassé Staatkundig Overzicht Engeland. Er loordt verzekerd, dat de Vereenig de Staten en Engeland op het punt zijn een verdrag van scheidsgerecht te tee kenen. Dit verdrag zou nagenoeg hetzelfde zijn, als dat, in 1897 gesloten tusschen M. Olhcy en lord Pauncefoteen dat door den Arnerikaanschen Senaat niet aangenomen werd. Verscheidene punten welke in het ver drag van 1908 voorkomensouden nu ge- schrabt worden. Spanje. Uit Rome wordt gemeld, dat alhoewel er geene officieele a/breuk is tics- schen den H. Stoel en Spanje, de betrekkin gen toch gestaakt zjn. Er wordt nog bijge voegd, dat het Vatikaan geene pogingen zal aanwenden' om de onderhandelingen te her nemen zoolang Spanje zich zoo aanmati gend toont tegenover de Kerk. Oostenrijk. Maandag heeft de kab in els- overste, baron de Bienerthde nieuwe mi nisters aan Keizer Frans Jozef voorgesteld. Irt het nieuw ministerie zjn twee Tchecken waaronder graaf Adalbert, de Schoenborn leider der katholieke partij. De Dicitschers zijn daarover nu ten uiter ste verbolgen en men voorziet dat Tiet nieuw ministerie niet lang in leven zal zjn. Turkye.Volgens een Turksch blad zou le Mahad, in Yemen een hevig gevecht plaats gehad hebbentusschen regelmatige troepen en benden oproerlingen. Deze laatsten ondergingen zware verlie zen en werden op die vlucht gedreven. Hun aan voerder Sejd-Idrisstrekt naar Tufa op. Maatregelen zijn genomen, om hunnen aan val af te loeren. De kerel die Zondag te Whitechapel aan gehouden werd, is zekere Morris Stein, of Slinnia Morisson. Sinds eene maand woonde hij in de New- arkstréel, op, eenige slappen afstand van de Sydneystreet. De andere bewoners van het huis hadden hem nog niet gezien. Stein was altijd zeer wel gekleed en ver anderde verscheidene malen per week van kostuum. Evenals de moordenaars van Houndsditch, gingStein alleen 's avonds uit en kwam dan laat in den avond to huis. Al tijd droeg hij een brum lederen reiszakje. Stein was sedert den dag der moord op den Franschen jood niet meer naar zijne woning teruggekeerd. Op het oogenhlik zijner aanhouding zat Stein in een klein spijshuis der Fieldgate- street, waar bijna enkel Russen en Joden komen. Stein, een groote sterk gebouwde kerel, werd onmiddelijk herkend, door de geheime agenten clie zich in de eetzaal bevonden. Eenige hunner, ellendig gekleed, gingen zich naast Stein nederzetten en allen begon nen te eten. Allen waren smakelijk aan den disch, toen een detectief binnen trad en tot Stein gaande, zegde Eindelijk gij zijt hier Stein antwoordde Ja hier ben ik en stak plotselings de hand in den zak. Meer kon hij niet doen. De geheime agen ten. die naast hem hadden plaats genomen, hadden hem reeds gegrepen en onmachtig ge maakt. Stein werd sterk gekneveld en naar het policiebureel gevoerd. EI ij zegde verscheidene malen tot de agen ten dat zij niets in zijne zakken mochten steken. Men weet nog niet wat de agenten in de zakken van Stein gevonden hebben. Alles laat echter toe, te veronderstellen dat hij ge wapend was. Een tiental personen zijn bij de policie komen verklaren, dat zij Stein in gezelschap van Beron reeds vroeger gezien hadden. Stein houdt staan dat liij zich niets te ver wijten heeft. Hij heeft evenwel bekend, dal hij in het huis gewoond heeft, waar Mour- routseff eenige dagen geleden overleden is na de bandieterij van Houndsditch. FRANSCH NOORDEN Sinds ongeveer een jaar was Henri Allard, 22 jaar oud, met zijne nicht, Madeleine Samain, 21 jaar oud, gaan samenwonen. In de maand Oktober laatstleden moest Allard soldaat worden. Hij werd in het 41® regiment artillerie ingelijfd. Hij kwam regelmatjg in verlof en ging dan bij zijne vriend'n en in zijne familie de ver lofdagen doorb-enge.i Zondag avond rond 9 ure kwam Allard bij zijne zuster e» zegde dat hij Madeleine ge dood had. Eenige oogenblikken later bevond hij zich bij zijnen broeder, aan wien hij de zelfde verklaring deed. Deze begaf zich onmiddelijk naar de ka mer, waar de jonge lieden samen woonden en bevond er zich tegenover een vreesclijlc schouwspel. Ileelde kamer was met bloed bespat. In eene hoek lag het lijk van Madeleine Samaiti letterlijk met wonden overdekt. Spoedig werd de gendarmerie verwittigd. Een geneesheer werd ter plaats geroepen en deze stelde vast dat het slachtoffer veertig sabelsteken bekomen had. Talrijke steken waren doodelijk. De moordenaar is verdwenen. De drijfveer der schrikkel'i^e misdaad is nog niet gekend. in eenen trein Zondag avond, hij de aankomst van den reizigerstrein uit Luik, die om 10 ure 40 te Verviers aankomt, vond M. Leloup, onder statieoverste in een komparliment eon man in eenen bloedplas liggen. De ongelukkige had zich een revolverkogel door het hoofd gejaagd. Spoedig werd hij door een geneesheer ver zorgd en daarna naar het gasthuis gebracht. Ondanks alle pogingen is de man echter over leden. De wanhopige is een genaamde xYlfred M.., 45 jaar oud, geboren te Verviers en thans te Spa wonende. Het is een gewezen bankbediende, die na eene schitterende positie gehad te hebben, de fortuin zag keeren. Het is ongetwijfeld daaraan dat de wan hopige daad moet toegeschreven worden. Op de hank van het komparliment vond men een revolver en vier brieven, gericht aan den policiekommissaris, M. Glesner, ad- vokaat, M. Gérardy en de vrouw van den zelfmoordenaar. FRANKRIJK Er zijn geen kinderen meer. De elfjarige Lucien Brisset, van Chateau- roux, was met zijn stiefvader gaan werken in een tuin. Gebruik makend dal hij alleen was in een stal, lei de knaap zich neer op een oude jas dan, de kolf van een geweer dat diende om kraaien le schieten, tegen den muur aangedrukt hebbend, plaatste hij den loop tegen zijn hoofd en trok den haan over met een koordje dat aan zijn voet was vast gemaakt. Men vond hem, den schedel ver brijzeld. Geheimzinnig drama. Een geheimzinnig drama viel voor te La Belle-de-Mai. Rond middernacht verliet do 20jarige Emiel Gastelbon, een cinema, toen hij zich tegenover een persoon bevond, die hem plots een dolksteek gaf in het hart. en een in de horst. De ongelukkig© viel bezwijmd neer en overleed kort nadien. Schooljongens in staking Gisteren morgend zijn 300 leerlingen van de Rouvièreschool te Toulon, in staking go- gaan, omdat hunne klassen onvoldoende ver warmd werden. Na geruimen tijd, voor de school gemani festeerd te hebben, trokken zij naar het stad huis, waar zij eene afgevaardiging naar den burgemeester zonden om hunne zaak te be spreken. Toen deze hun beloofde dat de klassen zouden verwarmd worden, zijn de stakers te rug naar de school gegaan. De moord van Rijsel Een politieagent, Dufour genaamd, is on der aanhoudingsmandaat geplaatst wegens de moord op Leonie Damery gepleegd. De man is gehuwd en vader van een kind. De aangehouden, die over het lijf veel schram men en kneuzingen draagt, loochent vol strekt alle plichtigheid. Zijne vrouw is ook ondervraagd geworden en dezes verklaringen zijn geheel in tegen stelling met deze door Dufour gegeven. Vreeselijke ontploffing. Terwijl de 48jarige landbouwer, van La Garinière, een ketoltje vol kokend water van het vuur nam, ontplofte dit en verbrandde hem zoo erg dat hij het gebruik der oogen heeft verloren en zijn leven in gevaar is. Ook zijne dochter is zeer erg verbrand en beeft een der oogen doorboord door een stuk metaal. Het arm meisje is stervend. Landloopers. Drie landloopers hadden te BeausseUbij- Toulon eet landgoed opengebroken en er veel voorraad vindende, bleven zij er wonen. De geburen v«~wittigden de gendarmen, doch de landloopers weigerden het landgoed te verlaten en losten geweerschoten op de gen darmen. De drie kerels konden toch aange-» houder worden.

De Volksstem | 1911 | | pagina 1