Vrijheid S 'T EEN EN 'T ANDER Vrsssslijke ramp in Spanje DAGBLAD Eene goede Les Nieuwjaarsgiften veor den Paus, DYNAMIETAANSLAG TEGEN EENE KERK De Werkstaking der Mijnwerkers in het Luiksche Zeventiende jaargang nr NUMMER Oijnsdag 17 Januari 1911 CENTIEMEN ABONNEMENTEN; Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. sjit m TWEEDE UITGAAF 1 uren s avonds. BUREELEN a AANKONDIGINGEN - 230. TE BRUSSEL Slaachtschcn Steenweg, 230. BestuurderJ. TE AALST 9Iüerlistraat, Telefoon 114 Van Nuffel-Dc Oendt. KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0,60 3P bladz. (groote regel) fr. 1,00 4* bladz. (kleine regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 fr. 2,00 Reklamen (per regc.. Gemengd nieuws (per regel) fr. 3,00 Recht, herstel 1. (per regel) fr. 2,00 Overlijd®i (per regel) fr. 2,00 Voor alle aankondigingen'. zien wenden E. TAM2NIAU, 217, de Mét-odestraat, Brussel. Een land dat sedert lange jaren aan houdend het groote wond vrijheid op de tongen heeft gelegd, maar onge lukkiglijk steeds meer en meer die uitgebazuinde vrijheid met de voeten heeft vertrappeld, dit land is wel Frankrijk." Een nieuwe gebeurtenis komt dit nog sterker aantoonen. Alge meen is het geweten, dat in vele scho len van Frankrijk, slechte, ongods dienstige, goddelooze handboeken wor den gegeven inde handen der kinderen; dat er bovendien onderwijzers en lee raars zijn die een valsch onderwijs geven over het bestaan van God over de onsterfelijkheid der ziel, over de verantwoordelijkheid van den eenling en meer soortgelijke zaken. Wij, Bel gen, die nog leven in een atmosfeer van ware vrijheid, wij zijn nog in staat zulke zaken en toestanden te beoor- deelen. De bisschoppen en priesters van Frankrijk vonden het volstrekt noodzakelijk verzet aar, te teekenen te gen don aanslag die men in de scholen pleegde tegen den godsdienst. Ieder vrij man zal bekennen, men moet daar toe zelfs geen katholiek zijn, dat de katholieke priesters niet alleen het recht maar den plicht hebben tegen zulk onderwijs de kristene ouders te waarschuwen. De Fransche bisschop pen protesteerden dan ook in een ge zamenlijk openbaar schrijven tegen die anti-godsdienstige handelwijze. En wat gebeurt er De Fransche onderwijzers zeggen of beweren, dat zij zich door die taal in hunne weerdigheid gekrenkt voelen en spannen een proces in tegen kardinaal Lucon, aartsbisschop van Reims en een der onderteekenaars van den brief. Zijne Eminentie wordt ver oordeeld tot 500 fr. schadevergoeding. Door geheel het katholieke Frankrijk bracht dit nieuws eer, pijnlijken indruk. Mgr Lufon ging in beroep en nu ziet hij door het Beroepshof van Reims de veroordeeling bekrachtigen. Thans heeft hij besloten in verbrekingte gaan, ten einde de onrechtvaardige rechter lijke handelwijze geheel en al te laten voltooien,. Zoo ver heeft men het gebracht in dat vrijheidslievende land Vrijden kers en vrijmetselaars, wier naam zelf schijnt aan te wijzen, dat zij voor hot vrije denken zijn, doen priesters ver oordeelen, omdat zij hun gedacht hebben durven zegg :n over het onder wijs dat men in Frankrijk geeft. En om dit gedacht vrijelijk uit te spre ken, wordt men tot groote geldboete en tot gevang veroordeeld. En in dat zelfde land waar men zoo breed omspringt met de vrijheid van allerdeftigste personen, daar ziet men menigmaal mannen en vrouwen vrij spreken die uit drift en jaloerschheidof ontrouw eene moord hebben bedreven, daar hoort men de kleinste straffen uit spreken tegen degevaarlijksteapachen; daar ziet men door het parlement een voorstel aangenomen, dat de stakende clieminots, om zoo te zeggen, onvoor waardelijk terug in dienst doet nemen; mannen dus. die er niet opgezien heb ben, riggels van den ijzerenweg op te breken telefoondraden en telefoonpa len te vernielen balken op de sporen te leggen, die de oorzaak hadden kun nen worden van de grootste, de uitge breidste ongelukken. Zulke mannen, zulke misdadigers dat wordt allemaal vrij- en voorgesproken maar een priester die een goddeloos boek durlt afkeuren, die verzet aanteekent tegen het leugenachtig, goddeloos onderwijs, zulk een man moet op staanden voet voor de rechtbank gedaagd worden en veroordeeld tot gevang en boet; zoo nietdanware geheel 'tland in gevaar?! En niettegenstaande dat die schreeu wende onrechtvaardigheid, die wraak roepende ongelijkheid, die stelselma tige vervolging, iedereen klaar voor d'oogen komt, mag men toch de hoop niet koesteren, daar een einde te zien aankomen. Van dag tot dag wordt de dweep zucht heviger, de onverdraagzaamheid nijdiger do vervolgingswaanzin dol zinniger. Het Fransche volk, in zijne groote onnadenkende massa, laat maar begaan en de fanatieke, de razende, de goddelooze framassons zullen niet voldaan zijn, totdat gansch hun haat weze gebluscht,"ueTJ~s. e niet zal gebeu ren, vooraleer de laatste sprankel ge loof is uitgedoofd in de harten van het Fransche volk. De goddelooze strijd zal dus nooit zijn volstreden en vol strekt noodzakelijk is het, wil men vrede en vrijheid, rust en orde zien heringevoerd in dat land dat het Fransche volk eens voor goed het be wind ontneemt aan die hatelijke ge- loofsverdelgers. God weet, wanneer bet zal gebeuren I AWV Uerja ringen. 17 Januari 1888.— De heer Julius de Smet-De Borman, volks vertegenwoordiger van Brussel, legt bij de Kamer een wetsontwerp af over de Evenre dige Vertegenwoordiging. Uit Monaco. Het vorstendom Monaco heeft eene oppervlakte van 15 vier kante kilometers. Daarvan zijn 500 hectaren onbebouwd cn 1000 hectaren bebouwd. Van het gebied zijn 900 hectaren in waarde van '227 millioen frank in bijzonder bezit, en 600 hectaren behooren den prins toe. Het bijzon der bezit verdeelt zich in 730 hectaren in waarde van 197 millioen frank. Op 1000 uitlanders bezitten 620 Fransclien er alleen 430 hectaren van eene waarde van 115 millioen frank. 170 hectaren zijn eigen dom van 300 Mongasken. tfoop d© Luiker werklieden. - De socialisten hebben eene inschrijving eopend om de stakende mijnwerkers van Luik ter hulp te komen. De progressist Magnette, die senator is en dus warmpjes inzit heeft ingeschreven voor 10 geheele franks de vermaarde Celes- tinus Dernblon, idem voor 10 franks. De so cialistische gemeenteraadsleden van Luik elk voor 5 franks. Als dat alles zal verdeeld zijn onder de honderden werkstakers, dan zullen dezen er geene vette soep mee koken. Eledriciteilin het huishou den. In den stedelijk Handelshof te Leipzig is eene door de Eleclrotechnisclie Vereeniging ingerichte tentoonstelling van de eleclriciteit in de huishouding geopend. Belangwekkend is eene opgave van het geen een kilowattuur electriciteit kan le veren 30 maal de lift vier verdiepingen hoog brengen. 75 paar schoenen poetsen. 500 messen poetsen. 2 uren de naaimachine of den ventilator of een stofzuiger drijven. 5 paarden scheren. 365 maal een hrandschaar warm maken. 40 karbonnades bakken. 200 eieren koken. 64 koppen koffie zetten. 8 kilometer met den electroautomobiel rijden. En de prijs van een killowattuur is ge middeld 12 centen. Bureel van inlichting. Mi nister Renkin heeft besloten een inlichtings bureel te slichten dat de handelaars en fabri kanten zou behulpzaam wezen in alles wat betreffen zou Aankoop, verkoop, vervoer, enz., van Belgische en Congoleesch© pro ducten. Het telefoonnet. Het is nog niet bepaald dat de veranderingen zullen ge daan worden binnen de zes maanden. Het is om gemakkelijker het ontwerp ten uitvoer te brengen dat het bestuur, slechts den eersten semester van 1911 doet ontvan- gen. Devolksoptelling. Do eerste uitslag der volksoptelling is gekend de g9- meente Z letonaey in Wesl-Vlaanderen, do kleinste van ons land, die in 19Ui nog 26 in woners telde, heeft er thans nog enkel 22. Davidsfoods. Onder eerevoorzitter- schap van «len E. H. Geysels, pastoor-deken en den lieer volksvertegenwoordiger L. Thienpont, cn het voorzitterschap van den werker, hoer Era. Vandérmeersch, werd te Audenaarde eene afdeeling van het Davids fonds gesticht, die veol bijval heeft. Een groot getal leden zijn reads ingeschreven, Staatkundig Overzicht Turkyë. De betrekkingen tusschen de krijgsoverheid en de burgerlijke overheid zijn nog steeds zeer gespannen. Voor zoo weinig dat de toestand nog verscherptzal de dictatuur uitgeroepen worden te Constan- tinopel en het Parlement en geheel de grond wettelijke machienerij zal geschorst worden, hu de partij Eendracht en Vooruitgang zelf is er geene overeenkomst, dus geene Een dracht en geen Vooruitgang meer. Twee nieuwe afgevaardigden dezer partij hebben zich afgescheiden en eene nieutoe ministe- riëele krisis wordt aangekondigd. China. Hier ook heeft men reeds eene ministeriëele krisis. De minister der mede- deelingenZ. E. Tang-Chaow-Y heeft zijn ontslag gegeven. Hj is vervangen geworden door een zijner oude ministers, Z. E. Son- Schuen-Woi. Officieel is bericht dat het ont slag van den minister veroorzaakt werd door den siekelijken toestand van den minister, doch men verbergt het niet, dat de moeilijk heden welke de minister ontmoette toen hij poogde eene leening aan te gaan voor den spoorweg Canton-Hankoio, er wel voor iets tusschen zijn. Duitschland. De Duitsche Reichstag heeft in zijnezitting van Zaterdag namiddag het tcelsontwerp goedgekeurdioaarbij be langrijke wijzingen gebracht worden aan het strafwetboek. Toen de bespreking over de begrooting der ijzerenwegen liep en de kwestie der werkstaking der spoorwegwerk lieden opgeworpen werdverklaarde de mi nister van spoorwegendat zulke werksta king in Duitschland onmogelijk was. Spanje Koning Alfons is naar Madrid teruggekeerd, zonder geheel zijn program ma te hebben hunnen voltrekkenEenigen beweren dat het slecht weder, daarvan de oorzaak was, doch uit Madrid wordt bericht dat M. Rias Mirandaminister van zeewe- •n, zijn ontslag ingediend heeft. Rusland. Uit St. Petersburg wordt ge meld, dat heelde landstreek van den Amour door de Chineezen ingenomen is. Deze heb ben er zich sterke vestingen, forten, enz., opgetrokken en ze door talrijke soldaten doen bezetten. De al'gemeene indruk is, dat Rusland niet den minsten invloed meer heeft op de Ghineesche grenzen en weldra geheel van kant zal gelalen worden. Zelfs wordt z er zeker d. dat China een oorlog met Rus land voorbereidt. Terwijl de katholieken hoog en verheugd waren over de beslissing,stonden de fanatieke vrijdenkers geheel verbluft en wisten niet meer hoe zich uit den slag te trekken. Hopen wij dat het eene goede on eene blijvende les voor de toekomst moge blijven. Sommige monschen inderdaad springen al te gemak kelijk om met de vrijheid van anderen, zij schijnen door erkenning der vrijheid alleen lo verstaan hunne eigene vrijheid, - zonder zich in het minst oni die vim anderen te be kommeren. Over eonige weken al hebben wij geschre ven dat door de schuld van eenige fanatieken twee Portugeesche Jezuieten belet werden op Braziliaanschen grond te komen. Wij vernemen over dit feit nader nieuws en kunnen niet nalaten het aan onze trouwe lezers mee te deelen... Toen de framassons of vrijmetselaars van Brazilië vernomen hadden, dat er twee ver bannen Jezuieten uit Portugal op weg waren naar Brazilië, wendden zij zich alras tot den voorzitter der Republiek, ten einde maat regelen te nemen om de landing aan deze personen te verbieden. De voorzitter van Brazilië liet zijne ooren hangen naar de spraak der hatelijke kerels en kondigde een dekreet af, waarbij het de Portugeesche Jezuieten verboden word in Brazilië aan wal te gaan. De arme bannelin gen wilden eenige dagen later te Rio de Janeiro aanlanden,maar alle afstapping werd hun streng verboden. Do vervolgde priesters moesion dan noodzakelijk hun weg voort zetten en gingen te land in Argentinië waar zij beter werden ontvangen. De handelwijze van den voorzitter van Brazilië was natuurlijk ter oore gekomen van het volk,en de Braziliaansch© bevolkin. voelde zich gekwetst in hare menschlievende en godsdienstige gevoelens. Onmiddelijk werd er eene groote beweging van protest a tie op touw gezel en op twee dagen tijd was een protestbrief in de hoofdstad met meer dan tien duizend handteekens bekleed, van vrou wen uit alle standen der samenleving. Deze protestbrief werd gezonden naar den presi dent der Republiek. Do gouverneur van den Staat van Rio- Grande toekende op zijne beurt verzet aan tegon de dweepzucht dor regeering. Hij ver weet de regeering een schandalige maatregel te hebben genomen,een maatregel regelrecht in strijd met de grondwet die de ware vrij heid van gedacht in geheel hare volheid waarborgt... Niet alleen de katholieken maar zelfs do positivisten namen deel aan de be weging. Zoo uitgebreid, zoo krachtdadig werd deze betooging, dat do afgevaardigde Vallos do Castro een onderzoek vroeg nopens de kwes tie... Dit onderzoek word toegestaan, en het hoogerhof die over den maatregel moest oor deelen, besloot met acht stemmen op tien dat do maatregel ongrondwettelijk was en dat het dekreet moestiugeirokken, moest vernie- |ligd worden. ZESDE LIJST. Overdracht der vorige lijsten, 23,101,87 fr. De damen Benedictijnorsen, Luik, 100 mevr. V. Wery, Bergen, 100 M. en mevr. van Vreckem, Meerbek©, 100 twee priesters en hunne zuster, 50 E. II. Th. Jordens, pastoor, Meerbeek,50; ZustersBernardienen, Colem-Kiernel, en bestuurder, 35 M. en mevr. de Pierpont de Rivière, 100 R. V.. 100 M. en mevr. Armand Wasseige, 100 Mevr. Matthys de Weert, Gent, 100 mcj. Matthys, idem. 100 ridder en mevr. de Ghellinckd'Elseghem Vaernewyck, id., 100; graaf Goetaezs, id. 200 baron Surmont de Volsberghe, id., 100 Z. E. H. vikaris-gene- raal De Bock, id., 40 Z. E. H. vikaris-geno raai De Baels, id,, 40; EE. 1I1I. leeraars aan t seminarie, Gent, 100; Pro PapaPio X,id., 40 M. on mevr. van Malleghem, id., 50 douarière de Ghellinck d' Elseghem, id., 100; ridder en mevr. J. de Ghellinck d'Elseghem, St-Penijs-Westrem. 100M. Alff. deKerchove d'Exaerde,Gent, 100M. Alf. Claeys-Boiiaert senateur, id., 200 de Broeders van Liefde, id., 100 MM. L. en A. Legrand, Brussel, 100; mevr. WweLegrand, id., 100 M. Mare Toussaint, 100 graaf van den Steen de Jehay, Gent, 100 M. en mevr., Leo de Villeu-Tagne de Vogelsanck, 100 ter nage dachtenis van mevr. Aimée Leroy, haar echt genoot en hare kinderen. 100 M. en mevr. Armand del Fosse et d'Espierres, Doornik, 30; liefde, erkentelijkheid aan Pius X, 1000; familie V. D. D., Berchem-Vlaanderen, 50 ter eere van den H. Antonius van Padua, mevr. Struyf, .Leuven, 25,80 E. G., Roche- fort, 50 de Provinciaal vau het Gezelschap Jesu. 100 mevr. Dumont Licot de Nismes, 100 M. Adhémar Hanneuse, Brussel, 25 \f. en mev. Felix de Hert, Aalst, 100 E. H. J.-B. Geulemans, priester, Schelle. 100 ML en mevr. Alfons Vorwilghem-Van den Broeck, Sl Nikolaas-Wars. 100 bestuurder en leeraars uit St-Joannes Berckmanskolle- gie, 155 E. II. Boon, pastoor, Bouchout, 100 tot zielerust van Leonie Pitloors, 100 M. Beernaert. staatsminister, 200 baron ies G. Van den Berghe, Antwerpen 100 M. en mevr. Eduard van Overbeke, 100 M. en mev. Gustaaf Fontaine, 100 H, P.. Brussel 50 A. de Hortogh, Brussel, 50 douairière le Serivin, Mozet, 100 senatoren baronnes le Giey, 100 M. F. Le Borne, advokaat, Mariemburg, 100 gravin G. de Lichtervelde, geboren baronnes de Cruquemburg, 100 Zusters der Visitatie Laeflelt, 10 Christ et Gaule, 10 M. F. Mattcns, Ingelmunster, 1 opdat Lucie enz., 2 G. L., Blaumput, 2 onbekend, Vollezeete, 3 H. Vader, zegen ons huisgezin, Iseghem, 5 naamloos, Lan den, 1 V. D. D., Goeraardsbergen, 5 Germain Hoet, Anno, Rousselaere, 10 onbekend, Brussel, 1 id„, Humbeek, 1 E. H. De Brabandere, rustend pastoor, Veurne, 10 eene brave familie, Adinkerke, 10 naamloos, 10; id. Doornik, 5 id. Barry, 2 J. B., Rousselare, 20 naamloos, 10 M. Nic. Malaise, Fayenne-Cusline, 10 rnej. Philips, 10; naamloos, 10 X., 7; Denise en Germaine, 2 ter eere van O. L. Vrouw van Lourdes, 2 naamloos, Seraing, 2 Mocre, 2 naamloos. Denderleeuw, 20 mejulfers Huysenruyt, Harelbeke, 10 gast- huiszusters van het krijgshospitaal, Gent, 20; H. De Steur, krijgsaalmoozenier, id. 10 naamloos, uil O..., 5; kanunnik Remacle, Namen, 10 mad. Souffrot, 5; A. M.. Na men, 20 A. D. derde-Ordeling, 10 V. L. Ukkel, 10 M. F. Coppens-De Vos. Meldert, 5 eene familie vraagt aan den goeden God dat hij haar zou helpen, 2 U. J.,5 A. M. D. G., 5 A. T. B., Baconfoy, 5. Totaal: 29,256,92. Men kan de inschrijvingen zenden aan het bureel van het blad, of aan M. Leo Mallié, 7, rue de la Têto d'Or, Doornik. Al de ruiten waren uitgeslagen cn de pa- neelen der groote kerkdeur waren verdwe nen. Het hoogkoor was ingestort. Twee biechtstoelen waren totaal verbrijzeld. Van de muren der kerk waren verscheidene groote steenblokken afgerukt. De predikstoel en bijna al de andere stoelen lagen verbrijzeld ten gronde. Aan den voet van het hoogaltaar was een diepe put in den grond geslagen. Daar vond men eene hom, geladen mot nagels en stuk ken ijzer. Eene half verbrande wiek was nog aan de bom gehecht. De bandieten hadden den brandkoffer open gebroken, doch toevallig had men daags te voren do kostbaarheden weggenomen, om ze op te poetsen. De laffe schurken hebben eene som van 3 tot 400 fr. kunnen hem e°s teren. Op het altaar vond men een aantal inbro- kersgereedschappen. De gendarmen en het parket hebben een onderzoek geojo'id. Men heeft niet het minste spoor der ellendelingen die dezen aanslag pleegden. Te Griendange, op de grens van het Groot Hertogdom-Luxemburg en Frankrijk, werd gisteren nacht een© hevig© ontploffing ge hoord. Men dacht dat deze ontploffing in de werk huizen van de Chiers had plaats gehad en men bekommerde er zich niet verder om. Toen men 's anderendaags morgends aan de kerk van Griendange kwam, bevond men zich voor e«ne vreeselijko verwoesting. De Minister van Nijverheid en Arbeid komt tusschen Zaterdag heeft M. Hubert, minister van nijverheid en arbeid, zich naar Luik begeven, om er over do werkstaking te onderhande len met de mijnbazen en met de afgevaardig den der werkstakers. De onderhandelingen moesten bijzonderlijk loopen over de twee volgende punten la de rustdagen 2° rechten en plichten van het personeel. Na eerst met de mijnbazen onderhandeld te hebben, is M. de minister naar het lokaal der Vrije Mijnwerkers gegaan en verzocht er de mijnwerkers hem de misbruiken te willen doen kennen, welke zij zouden bemer ken. Hij verzekerde hen nogmaals dat zij steeds op zijnen steun zouden mogen rekenen. Het was 5 ure 's avonds, toen M. Hubert het provinciaal hotel verliet, na er eene laat ste bijeenkomst gehad te hebben mot den gouverneur, M. Dosjardinsp algenmenen be stuurder van verscheidone mijnen, en Dejar- din, socialistischen volksvertegenwoordiger, afgevaardigde der mijnwerkersfoderatie van de kom van Luik. Zoowel van de zijde der bazen als van do zijde der werklieden scheen men volkomen verzoeningsgezind. Ook is men algemeen van oordeel, dat de werkstaking weldra zal geëindigd zijn. Zondag moest te Luik eene algemeen© ver- adering der stakers plaats hebben, waar op de afgevaardigden do uitslagen hunner onderhandelingen moesten bekend maken. Men hoopte algemeen, dat de werkstakers d© werkherneming zouden stemmen. De toestand Zondag Zondag namiddag werd uit Luik gemeld dat do toestand nog onveranderd was. D© werkstakers schijnen de omstandigheden af te wachten. Het komiteit der provinciale federatie is Zondag te Luik vergaderd, doch men weet niet wat er heslist is. Alles wordt zeer geheim gehouden. Maandag moesten er afgevaardigden aan- eduid worden om rechtstreeks in onder handeling te treden met de bestuurders der mijnen. 't Is dus enkel morgen of overmorgen dat eene beslissing zal genomen worden. Een watervargaarbak gebroken. Zeven slachtoffers Overdo ramp van Huelva, welke wij reed© in ons voorgaand nummer vermeldden, ver nemen wij nog het volgende. Hot ongeluk gebeurde Vrijdag morgend, rond 2 ure. De vergaarbak hield 250.000 ku bieke meters of dus 250 miljoen liters wa ter in. Deze overgrooto watermassa stroomde all een stortvloed weg, alles vernielende op zijn doortocht. Acht kilometers verder was het water den weg afgesneden, door eene helling, waarop juist de koopwarentrein reed. Het water stortte er met zulke vreeselijke kracht tegen, dat de helling weldra instortte». De trein onlriggelde en rolde in de vallei. De stoker van den trein werd op den slag gedood. De machinist werd do beido heenen verbrijzeld en in hopeloozen toestand naar het gasthuis overgebracht. Ongelukkiglijk waren er ook nog andera slachtoffers. Nabij den vergaarbak stood eene verlaten kabien, vijf landwerkers waren daar gaan slapen, toen de ramp gebeurde. Kabien en slapers werden door don stort* vloed medegerukt en tot hiertoe heeft men van de 5 mannen geen spoor moer gevonden. Men vreest dat de origelukkigen in het I water omgekomen zijn.

De Volksstem | 1911 | | pagina 1