BUITENLAND. Om te schrikken en te heven! 'T EEN EN 'T ANDER In de FranschB Kamer. De werkstaking der mijnwerkers Moordenaars aangehouden DAGBLAD Nieuwjaarsgiften voor den Paus. Zeveistiends laargang n' IS» 2 CENTIEMEN HET NUMMER 1 iondenlag 90 Januari 1919 ABONNEMENTEN Zes fnaanden - 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in allo postbureelcn van liet land. EERSTE (JlTGAfiF, 4 uren 's avonds. -éft* TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. BUREELEN TE BRUSSEL 230, Haachtschen Steenweg, 21-0. Bestuurder TE AALST Kerlcstr aat Telefoon 114 J. Van Nuffel'De Gendt. AANKONDIGINGEN KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) Ir. 0,60 3e Wada. ^groote regel) fr. 1.00 4* bladz. (kleine regel) fr. 0,30 Fiaanc, aankon, (per regel) £r. 2,00 Reklameu (peï regel) fr 2,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 3,00 Recht, lierstell. (per regel) fr. 2.00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Voor alle aankondigingen*, zich wenden E. TAMlNiAUf 217, de Mé^odestraai, Brussel. Al wie dit leest cn nog gevoelen in liet hart heelt, zal eene rilling door zijne ledematen niet kunnen weerhou den, zoo afschuwelijk, zoo ongelooflijk barbaarsch schijnt het te zijn. Hat is nochtans in de zoogezegde stad van het licht», in Parijs zelve dat het geval of beter dat de gevallen zich voordoen. De goddeloozen hadden niet beter ge vonden dan de gasthuizen te verwereld lijken. Geene zusters van liefde, geene gasthuisnonnen meer in die openbare gestichten, maar wel wereldlijke, vet- betaalde ziekendienders en diensters. Nu echter valt er vast te stellen wat die verandering heeft medegebracht. Het is hetgene wat wij door een liberaal dagblad ±,e Petit Bleu, komen te. vernemen en dat nog eerder onder dan boven de werkelijkheid moet zijn. En tocli hoe schandelijk, hoe afgrijselijk is het niet. Ge zult er aanstonds den in houd van vernemen. Over weinige jaren werd M. Juttet, een zeer groote Parijzer nijveraar, door een rijtuig overreden. Overgebracht naar 't gasthuis Beau- jon, stierf hij er weldra in buitenge wone omstandigheden. Verlaten, gansch vergeten, liet men hem verscheidene uren lang in den gang van 't gasthuis liggen. De zieken oppasser van dienst bleef onvindbaar en de heelmeester van 't gesticht vond het de moeite niet waard zich te de- rangeeren. De gekwetste was zeer gekend te Parijs, zoodatdeze zaak etne overgroole opschudding verwekte en de dagbladen zich met het schandaal bezighielden. De Parijzer briefwisse laar van de Petit Bleu werd gelast een onderzoek te doen over de manier- waarop de zieken verzorgd werden in de gasthuizen. Hij ondervroeg de ge- neesheeren, de ziekenoppassers en oppasters en de zieken van de gestich ten van Lariboisière, van Bichat en van Beaujon. Deze brachten hem zulke ernstige, zulke onvoorziene en zulke formidabele onthullingen, dat hij aarzelde ze be kend te maken. Wanneer zijne artikels verschenen, verwekten zij eene gewel dige opspraak. De bestuurder van den openbaren bijstand riep de briefwisse laar bij hem, en vroeg deze waarbij die inlichtingen had ingewonnen. Door de nauwkeurigheid van de aan gehaalde bronnen gedwongen,moest de heer bestuurder de zaken bekennen, gelijk ze waren bekend gemaakt. De onthullingen van de dagbladen waren bijna vergeten, toen dezer da gen een geleerde geneesheer geheel de zaak terug op den voorgrond komt te p'aatsen.De doktoor is Severin Icard en komt door zijn werk De bcstatiging der overlijdens in de gasthuizen den prijs Durgate te behalen. Het is in dit werk vooral dat de ongelooflijkste za ken aan 't licht worden gebracht. Icard bevestigt blootweg dat de ge- neesheeren nooit tusschenkomen om in de ziekenzalen een overlijden vast te stellen. De eerste ziekediender de beste kan de dood bevestigen en dan wordt oogenbïikkclijk het lichaam op de stee- nen gelegd, waar men het met een groot mes opensnijdt... Noch de dienstoversle, noch de hoofdziekenoppasser komen zien of de zieken waarlijk overleden zijn. Ge neesheer Icard zegt meer en hij noemt gasthuizen waar de ziekenoppassers om tijd te sparen reeds met de be graving der ongelukkigen beginnen, als deze nog volop in doodstrijd lig gen Hij heeft zelf gezien, met zijne eigene oogen gezien, zegt hij, het li chaam van een kind op eene ontleed ta fel uitgestrekt en waarvan het hart nog twee uren klopte nadat men het reeds als dood had overgegeven In het godshuis verrees een man die de cho- lérique had, onder het bloote mes van den heelmeester, die bezig was den buik open te snijden, voor het plezier, om te weten wat er eigenlijk in het li chaam was... Men snijdt of ontleedt de lijken zon der zich om het minst om den wettelij- ken uitstel te bekommeren en de ge leerde geneesheer schat op tien ten honderd het getal der ongelukkigen, die zoo worden afgemaakt door het mes der opereerders... hij schat op twintig ten honderd het getal zieken die levend worden begraven, en die nog wakker worden tusschen de vier planken van hunne doodkist... Beste lezers, verder willen wij niet meer gaan, ons dunkt, dat het reeds meer dan voldoende is, zonder dat het nog noodig zal zijn u voor oogen te leggen, hoe de ziekendienders en dien siers zich in de gasthuizen amusee ren hoe deze hunnen tijd zoeken om te krijgen. Dit zal voor later zijn. Het is moeilijk de feiten die door den ge neesheer Icard worden aangehaald, te gelooven, en nochtans wij moeten ze wel gelooven want Icard is een ge leerd, ernstig man, en zoo zijn werk niet van zeer groote waarde ware ge weest, dan hadde het nooit kunnen be loond worden met den prijs Durgate. Zoo ver komt men, als goddeloozen de zaken moeten besturen. Is het dan te verwonderen, dat de groote rijke goddeloozen de gasthuisnonnen vragen om hen zeive te verzorgen? Voor de arme mensehen heeft een goddelooze geen hart. Daarvoor hehoeft men kristelijke liefde Verjaringen. 19 Januari 1872. De klokken der Brusselsche kerken luiden voor de laatste maal ter gelegenheid van Vrouwkensavond. 19 Januari 1888. M. Léo d'Adrimont verheft zich in de Kamerzitting tegen het Belgisch gezantschap bij den H. Stoel. Gij stelt u buiten Europa roept M.Woes te, «En van gansch de wereld voegt M. Tack er hij. KVSiEiïaria. In de laatste 25 jaren, van 1883 lot 1908 heeft de gewapende vrede aan Europa eene som van 145 miljard of 145 duizend miljoen gekost. Het is een Parijzer blad dat zulks heeft vastgesteld. Om dat te doen heeft het de oor- logsbegrootingen genomen van de verschil- lige Europeesche Staten en heeft het midden- cijfer vermenigvuldigd door 25. De gezamenlijke oorlogsbegrootingen van Europa beloopen tot 8 miljard of 8 duizend miljoen per jaar. Indien men echter al de kosten moest re kenen. welke door de legers veroorzaakt zijn, buiten de begrootingen van Oorlog, men zou tot nagenoeg -het dubbel komen. De oorlog is eene groote plaag, zelfs als hij niet uitbreekt. De Winter in de Belgische Ardennen. De sneeuw is overvloedig gevallen in do Luiker- en Luxemburgsclie Ardennen. Te Vielsalm, te Fraiture, Lier- neux. Basse-Hodeux ligt hij 40 centimeters dik; nabij de BaraqueFraiture75centimeters. De buurttram Vielsalm-Lierneux moest zijn dienst onderbreken en eene ploeg arbei ders ging over tot het ontruimen der lijn. De talrijke mailkoetsen die gewoonlijk dit schil derachtig land afrijden, moesten in allerijl door sleden worden vervangen. De koude is zeer vinnig, vooral tijdens den avond, en mon heeft meer dan 15 graden ond- r z°ro. In hel land van Bouillon is 't nog kouder. Te (i ion, eene plaats vooral blootgesteld aan lii Noorden, op een der hoogste vlakten clcr streek, daalde de thermometer tot 16 graden. I trein van Corbion bleef in den sneeuw steken in volle bosch van Sedan. Everzwijnen loopen de gehuchten van Fr an. Bozoban enz. af. FTu* tgelden. Op 1 Januari 1909 had !e Staat 14,001 pensioenen te betalen voor een bedrag van 20,056,495 frank. In l )9 werden 1,398 nieuwe pensioenen verst; t t, zoodat de uitgave met 2,270,123 aangroeide, terwijl, anderzijds, 793 rusl- geldgenielers ver 1 wonen, en de uitgaven des wege met 1,319,931 fr. werden verminderd. Op 1 Januari 1910 moest de schatkist dus aan rustgelden eene som verstrekken van ruim 21 millioen frank, doch de provinciën en de gemeenten komen voor ruim vier millioen 900,000 fr. in de rustgelden van gerneenteleeraars en onderwijzers tusschen. ZEVENDE LIJST. Bedrag der vorige lijsten 29,266,92 M. en mevr. Vanderstraeten, Eine, 200 De Generaal-Over-ste van het Gesticht der Jozefieten, 100 Z. E. H. Busscliaert, pas toor-deken, Thielt 100 EE. HH. A. Yan- daele ea G. Van Malleghem,. pastoors en be stuurders en onderpastoors, Thielt, 55 Naamloos, 100 V. V. D. 50 Geestelijkheid der dekenij Nandrin, 95 M. Cartuyvels, volksvertegenwoordiger van St-Truiden,100; Naamloos. Fouron-le-Comte, 100 M. en mevr. Ernest Van der Laat, 100 M. en mevr. D. Casterlé, 50; Onbekende uit 't land der steengroeven, 50; ZZ. EE. HH. kanun. Fr. en L. Stimart, 40 Z. E. H. kanunnik Gantineau, 25 M. en mevr. Peters, Doornik 100; De kloosterlingen van St-Andreas.id,100; Z. E. H. kanunnik V. Roelandts, pastoor deken, Aalst, 100 Graaf en gravin Kamiel Liénart, idem, 100 Gravin Alexander Liénart, idem, 100 Graaf en gravin Glénis- son, idem, 100 M. Lodewijk Moefis, idem, 50 Naamloos, idem, 50 Naamloos, idem, 100 E. H. Van Herzele, rustend pastoor, Lede, 25 Mejuffer G. Van Herzele, idem, 25 De Derde Ordelingen, idem, 25 M en mevr. Hendrik Desclée, 1000 M. P. D e- rickx, oud-volksvertegenwoordiger, Turn hout 100. DeDenderbode Aalst, 5; Om verhoord te worden, 2; Maria-Joanna Langemarck, 2: Weinig, maar met een goed hart, 1; Eenige Derde-Ordelingen, Bois-de-Lessines, 5; A. W., Moeskroeu, 2; E. H. G. Embrechts, pastoor, Gottechain, 10; Naamloos, 2; Om eene gunst te bekomen, 1; Opdat de H.Vader mijne wenschen en ondernemingen zegene, Thielt, 5; Voor de genezing van mijn kind, 0,50; Ter eere van de Allerh. Harten van Jezus en Maria, 4; L. V. V., 20; Naamloos, 10 Z. E. II. Kallen, pastoor, Fouron-le Comle, 10; Opdat mijn wensch... Gl.eluwe, 2; J. V., 2; P. Van Nuffel, Aalst, 5; J. Van de Putte, id., 5; Ch. Collin-De Coster, id., 20; Z. E. H. pastoor van Meldert. 20; Z. E. H. Byl, pastoor, Lede. 20; Onbekend, idem, 5; II. Vader, zegen mijne familie. 1; Mejuf- fers J. en G. J., Doornik, 5; Mejuffer J. D., 2; Naamloos, Londerzeel, 5. Totaalfr. 32,578,42 Maandag morgen had er eene zitting plaats der Fransche afgevaardigden. Reeds vroeger had men rekening gevraagd over het laten drukken van de officiëele dokumenten van de stukken en briefwisselingen voor den oorlog van 1870, door eene Duitsclie firma. Minister Pichon had vroeger reeds ver klaard dat de drukker in kwestie genatura liseerd was en dus feitelijk een Frauschman is thans herhaalt hij die verklaring. Daarop antwoordt. Berteaux dat Pichon dat nooit heeft gezegd en Deschanel acht de uitleggin gen onvoldoende. M. Emile Constant legt eene motie neder, waardoor do Kamer verklaart dat de publi catie in geene behoorlijke voorwaarden is geschied. Dit was te veel minister Briand staat recht en stelt de motie van vertrouwen. Met 346 stemmen tegen 157 stemmen wordt de gewone dagorde aangenomen, waarmede de regeering zich had eens verklaard. Men ziet het dat de ministers in Frankrijk nogal rap omspringen met de motie van ver trouwen te stellen. Is er iets in bespreking, bet mag dan nog van ondergeschikt belang zijn, en het valt niet in den smaak der minis ters, dan nemen deze gewoonlijk bannen toe vlucht tot de kwestie van vertrouwen. Zou worden vele dingen van zelve op kant geschoven, want men verstaat heel gemak kelijk dat de meeste volksvertegen woordigers geen minister zullen doen vallen op eene nie tige zaak. Het ministerie Briand heeft tevens de gelegenheid te baat genomen om te toonen dat het nog kan rekenen op eene groote meerderheid. Dit was eenigzins van doen. Sedert de kiezing van den voorzitter van de kamers, heeft men de stemming ten voor- deele van Brisson nogal veel uitgelegd ten nadeele van Briand. Men dacht in sommige kringen dat de regeering niet meer zou kun nen steunen op eene voldoende meerderheid. De Kamer heeft Maandag bewezen dat dit verkeerd is. Komt Briand met punten voor den dag. die redelijk zijn, dan mag lüj zeker zijn gevolgd te worden door de meerderheid. Alles hangt natuurlijk grootendeels af van de manier "waarop men te werk gaat. Staatkundig Overzicht Portugal. Volgens de Daily Mail zou dom Miguel de Bragance, ecri preten dent naar den Portugeeschen troonde vol gende verklaring afgelegd heiben Ik weet niet of mijn land mij zal vragen terug te keeren, doch indien dat geval zich voordeedof mijn plicht mij klaarbfijkend gebood er heen te trekken, dan zou ik niet aarzelenmij zeiven op te offeren, om Por tugal te redden en het land uit den anar- chistischen toestand ie trekken waarin het zich thans bevindtHet republiheinsch gou vernement kanvolgens de bewering van. domMiguëlde Braganzaniet blijven duren. Duitschland. De Duitsche gezant te Constantinopel heeft aan het Turksch kabi net 'eene notie overhandigd, waarin Turkyë heel en al gerust gesteld wordtbetrekkelijk de Russisch-Duitsche overeenkomst. In het Russisch-Duitsch verdrag, wordt er enkel over Perzi'è en de Perzische trams gespro ken. Dus moet Turkyë zich daar geen kwaad bloed in maken Japan.Uit Washington wordt gemeld, dat de onderhandelingen tusschen Mexiko en Japan druk voortgezet worden. Deze on derhandelingen loopen bijzonderlijkovej* het afstaan door Mexiko aan lapan, van eene proviandstatie in de baai van Alle Hei ligen. Mexiko wil zoo spoedig mogelijk met Japan overeenkomen, om zoodoende de Ver eenig de Staten te tergen. Rusland. Bloedige botsingen hebben plaats gehad tusschen Russische en Chinee- sche soldaten, op den rechteroever van den Amournabij Btagovestschensk. Er zijn ver scheidene dooden en gekwetsten. Het kon- flikt werd uitgelokt, doordien. Russische soldatendie Chineesche dieven op Chineesch grondgebied achtervolgdenop bevel der Chineesche overheden ontwapend werden. Het schijnt nu dat de czarina aan eene hartziekte lijdt, wélke nochtans niet onge neesbaar is. Een aanslag op M. Briand in de Fransche Kamer. Drjnsflag namiddag, tijdens de zitting der Fransche Kamer, toen M. Razimbaud het woord genomen had in de bespreking der be grooting van Binnenlandsche Zaken, werd eensklaps een revolverschot gelost van de galerij gelegen juist onder de galerij der drukpers. Elkeen zag in de richting van waar het vuurschot kwam, en daar zag men een per soon staan, die koelbloedig op M. Briand, kabinetsoverste, mikte en een tweede schot loste. Alsdan wierpen de omstaanders alsook talrijke afgevaardigden zich op den laffen schurk en brachten hem naar de kwestuur der Kamer over. Evenwel had het tweede schot een slacht offer gemaakt. M. Mirnau, gouvernementskommissaris, die zich wegens ambtsplichten naast M. Briand bevond, had den kogel in het Rech terbeen gekregen. Het been werd geheel doorboord. Terwijl het slachtoffer door Dr Augagneur, afgevaardigde vanLyon, en andere genees- heeren verzorgd werd, ging men op zoek naar den eersten kogel. De leden der uiterste linkerzijde beweer den den kogel voorbij zich te liooren fluiten hebben. De kogel werd in de zetels der rechterzijde teruggevonden. M. Mirnau is niet erg getroffen. Zijn toe stand is zoo voldoende mogelijk en hij zal er met eenige dagen rust van af zijn. De dader is een zinnelooze. Het is een genaamde Gezoline, oud-griflier van het Vredegerecht van Pau, die daar ook ont slagen was wegens krenking der geestver mogens. Gezoline werd reeds in een zinneloozen- gesticht opgesloten, nadat hij eene moord poging gepleegd had op den Engelschen konsul te San Sebastian. Nu was hij pas eenige weken uit het zin- neloozengestickt ontslagen, daar hij genezen scheen. De zinnelooze werd in de kwestuur der kamer ondervraagd. Hij verklaarde dat hij wel liet inzicht had gehad, M. Briand te dooden, daar deze hem had doen afzetten. Het was inderdaad M. Briand, die minister van Justicie was, toen Gezoline moest afge zet worden. De opschudding Onnoodig te zeggen dat deze aanslag Spoe dig eene groote opschudding verwekte in den omtrek der kamer. Allerwege werd de snoode daad van den zinnelooze afgekeurd. in het Luiksclie is geëindigd. Uit Luik wordt bericht, dat Dinsdag na middag, in eene algemeene vergadering der socialistische mij a w erkerssyndika lende her neming van den arbeid met groote meerder heid van stemmen aangenomen is. Men denkt dus dat liet werk reeds lieden Woensdag zou hernamen worden. Er zijn nog drie koolmijuen, waar do patroons niet konden overeenkomen, doch men denkt dat daar ook de staking spoedig ten einde zal -loopen. Elkeen zal verheugd zijn deze tijding to vernemen, en eene staking te zieu eindigen, welke meer dan 25.000 \verklieden omvatte. Eikeen zal ook bekennen, dat liet dank aan M. Hubert, minister van nijverheid en arbeid is, dat patroons cn werklieden 'i akkoord ge raakt zijn. In do zitling van gisteren waarin de werk- herneming gestemd werd, waren er 29 afge vaardigden van werklieden tegenwoordig. 21 afgevaardigden stemden de werkliernc- ming, 2 stemden er tegen en de 6 anderen onthielden zich. Vooraleer te scheiden hebben de afgevaar digden eene dagorde gestemd, waarin zij ver klaren nota te nemen van een nieuw schrij ven van minister Hubert. In dat schrijven verbond M. Hubert zich, de noodige maatregelen te nemen om do ge nomen overeenkomst te doen eerbiedigen. In drie mijnen hebben de bestuurders nog hun antwoord niet gegeven. De werklieden dezer mijnen zullen zelf met de patroons onderhandelen. De Veiligheidspolicie van Marseille heeft Maandag de genaamden Juan Giarretti, zijne vrouw en zekeren Egilio Sidieri in hechtenis genomen. Zware vermoedens wogen op het drietal. Zij hielden op den weg der Nerthe eene herberg en hadden een Italiaan,zekeren Carlo Garhonnello, 42 jaar oud, als kostgast. Deze had in Italië al zijne eigendommen verkocht en eene som van 1000 fr. aan de echtgenooten Giarretti geleend, om hunnen handel uit te breiden. Toen nu al het geld van Carbonello toege komen was, besloot het drietal zich van den Italiaan te ontmaken. Zekeren avond maakten de schurken hem dronken, verwurgden hem en gingen dan zijn lijk op de spoorbaan leggen, waar het vreese- lijk vermorzeld werd. Het hoofd van Carbonnello werd een hon derdtal meters van de plaats waar het lijk was neergelegd, teruggevonden. Het onderzoek dezer zaak werd geklas seerd, daar men algemeen dacht hier voor een ongeluk of eene zelfmoord te staan. Bij de policie kwam echter eene naamlooze aanklacht toe. De policie deed de Giarretti's en Sidieri bewaken en ontdekte, dat het drietal over- drevene uitgaven deed. Daarop werd hunne aanhouding besloten. De drie betichten loochenen, doch in hunne woning lieeft men zeer bezwarende zaken ge vonden. HOLLAND. Arme dieren. In de Hollandsche stad Kampen tloegen do geburen van het slachthuis, dat de zwijnen al te veel schreeuwden, op het oogenblik dat zij onder het mes van den slachter zouden be zwijken. Zij vroegen dat het slachthuis zou verplaatst w orden De burgemeester lieeft de moeilijkheden overwonnen, door aan de slagers te bevelen, een bijzonder stelsel van muilbanden le ge bruiken, waardoor de zwijnen niet meer kun nen schreeuwen. FRANKRIJK Mej. Steinheil wordt zuster Mej. Martha Steinheil heeft bij deKarme- lietersen van Troyer het zusterkleed aange nomen. Zij bevond zich reeds in hot novici aat dezer orde, sinds hare moeder in het gevang gezet werd. Zonderlinge slaap Te Saulieu heeft zich een zonderling ge val ran doodslaap voorgedaan. De 10 jarige zoon der echtgenooten Bous- selet is gisteren acht dagen ingeslapen en sinds dan niet meer ontwaakt, zelfs niet om eenig voedsel te gebruiken. Wat nog zonderlinger is, is dat de kleine soms vragen welke men bem stelt, beant woordt, ook al zonder te ontwaken. Verscheidene geneesheeren hebben ter plaats het zonderling geval komen onderzoe ken.

De Volksstem | 1911 | | pagina 1