'T EEN EN 'T. ANDER m ZO Gb IB 1L. ID Voor ai.lf. a a n khxdigixgevzint wfndfv E. T/üïüNBAU, 217, de Mé»*odestraat, Brussel. GeesS gelapt! voor den Paus. De pest bedreigt Europa, Landbouwbelangen. Cengonieuws Zeventiende jaargang n' 42. 2 CENTIEMEN HET NUMMER Zaterdag IS Februari i SI I ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle posthureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. m BUREELEN TE BRUSSEL j TE AALST 230, ttaachischen Steenweg, 230- I 9, Kerkstraat, Telefoon 114 Bestuurder J. Van Nuffèl-De Gendt. AANKONDIGINGEN KI. aanï. (1 tot 4 kl. rcj.) fr. 0 00 3e bladz. (groote regel) fr. 1,00 4e bladz. (kleine regel) fr. 0 30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 fr 2,00 Rek 1 amen (per regel) Gemengd nieuws (per regel) fr. 3.00 Recht, herstell. (per regel) fr. 2.00 Overlijden (per regel) Ir. 2,00 Als men sommigen onzer Waalsche broeders hoort spreken, dan zou men niet anders zeggen of zij zijn de ge- sla clitollerden in ons land en nu de vViaamsehe bevolking: ook meer gc- 1 Uheid en eehtserkemiing eischt nu roepen en schreeuwen de Wasdschge zinden, dat de Vlamingen het Wa lenland willen onderdrukken. Wij hebben dit ongerijmd gezegde al meer dan eens weerlegd de Vlamingen v iilen niemand verdrukken, maar zij willen de verdrukking die op hun zelf weegt afschudden'; en de rechten af dwingen waar het Vlaamsche volk on tegenzeggelijk mag aanspraak op ma ken. Mijnheer D'' Van Cauwelaert heeft den 10"'-" Februari eene vraag gericht tot den Heer minister van Kunsten en Wetenschappen, waaruit nog eens te méér zal blijken, wie er hier in ons land bevoordeeligd wordt, of heter nog hoe de Vlaamsche bevolking behan deld wordt. Hij vroeg om het getal vrouwelijke kandidaten te kennen die a) hun diploma van het lager middel- haar onderwijs en n) hun diploma van hel liooger middelbaar onderwijs als regentessen hadden bekomen,ten eerste in hel Vlaamsche land en ten tweede in het Waalsche land, en dat gedu rende-de jaren 1908, 1909 en 1910. Het antwoord van Mijnheer Schol- laert. zal niet weinig de oogen openen van vele goedzakkige Vlamingen. Voor liet lager middelbaar onderwijs was de uitslag de volgende In 1908, in 't Vlaamsche land 23 in het Walenland I 18 in 1909, in het Vlaamsche.land 18 in 't Walen land 110 in 1910, in 't Vlaamsche land 15 in 't Walenland 115 hetzij gezamenlijk voor de drie laatste jaren voor het Vlaamsche land 57 gediplo meerde regentessen en in 't Walen land 314. Voor het hooger middelbaar onder wijs is de toestand niet veel beter voor or.s. Oordeelt slechts Er zijn twee verschillende jury's, één te Brussel en één te Luik we geven ze volledigheidshalve alle hei. In 1908 te Brussel werden er gedi plomeerd voor 't Vlaamsche land 3 voor 't Walenland 22. In 1909 voor ons volk 7 voor de Walen 24. In 1910, voor de Vlamingen nul voor liet Waalsche volk 20. Te Luik, zooals ge verstaan kunt, ging het er nog slechter toe. In 1908, één voor het Vlaamsche land 31 voor dé Walen. In 1909, drij voor de Vlamingen en 30 voor de Walen. In 1910, nul voor ons en 20 voorde Walen. Voorde beide jury's van het hooger middelbaar onderwijs, te Brussel en te Luik, waren er dus reevlien gediplomeerden voor liet Vlaamsche land en honderd zcec.i- ce-ccertig voorliet Walenland. Zou men niet zeggen, dat het Vlaam sche volk geene onderwijzeressen voor Jager en hooger middelbaar onderw ijs noodig heeft. .Spijtig genoeg dat M. Van Cauwelaert het getal kandida ten niet heeft gevraagd, die zich heb ben voorgesteld dan hadden wij mo gelijk beter nog kunnen vaststellen, hoe de kandidaten van het Vlaamsche lancl bevoordeeligd worden. En toch zou het Vlaamsche volk niet mogen preutelen toch zou liet zijn recht niet mogen afeiscken hoe wel er voor de schatkist ruim vier mil- iioen Vlamingen betalen tegen ternau wernood drie miliioen Walen. Zulks mag of kan niét blijven duren en de goede gang der zaken, zoowel in den Staat als in eene eenvoudige familie, vergt, dat men ieder behandele naar recht en billijkheid. Verjspüsig. 18 Februari 1872. Eerste liberale beroertens voor het hotel St Anloine, le Antwerpen, waar de graaf van Chambard de koningsgezinde edellieden van Frankrijk ontvangt. Fa ancien markies?. De paar denmarkt van Brussel, van 13 Februari heeft een buitengewonen bijval genoten. De Zuid laan was ditmaal te klein om de prachtige dieren, welke uit alle hoeken van Brabant, dor provinciën Antwerpen, Henegouwen en Oost-Vlaanderen gekomen waren, te beper- K e:i. Volgens officiëele lijsten waren er elf hon derd paarden tegenwoordig. En lusschen dit merkelijk getal vond men er om zoo to zeg gen geen enkel dier van middelmatige waar de. De paardenmarkten van Brussel onder scheiden zich overigens door het groot getal paarden van eerste keus, welke men er te zien krijgt paarden voor grof- en lichtge- span, welke de handelaars der Brusselsche omgeving dagelijks gebruiken. De hooge Duilsche handel maakt er telken male groote aankoopen onder de dieren van gansch eerste klasse. Paarden voor grofge- span werden van 1000 tot 2300 fr. verkocht. Zeer aanlokkende verwijderingspremiën wor den op elke markt uitgereikt. De naaste markt zal den Maandag, 13 Maart, plaats hebben. Nieuwe zegepraal uo©a« on ze ÉVSater». Het. - Staatsblad» van Donderdag kondigt den uitslag af van den wedstrijd van 1010 voor studiebeurzen. De volgende studenten onzer Katholieke Hoogeschool hebben zich weer schitterend weten te onderscheiden. Als doktors in de wijsbegeerte en letteren 1. De lieer Cochez Joz,, geboren te Exaarde; I. De heer Gils Robrechts, geboren te Ise- ghem. Als doktors in de rechten 1. M. Smol ders Theodoor, van Leuven 2. M. Serizot Ign., geboren te Gaeteau-Théeusins. Als doktors in genees- heel- verloskunde I. Ex-equo M. Molhani Modest, geboren ren te Mechelcn, en M. Van uer Schuren, geboren te Onkerzeele. De jury heeft voorgesteld de aan huis op gestelde verhandelingen dier bekroonden op Staatskosten te doen drukken. Als burgerlijke mijningenieur. 1. Ex-equo M. Jaak Thoreau, geboren te Elsene. Ziedaar weer prachtige ouderscheidingen, waarmede onze Katholieke Hoogeschool weer aan 't hoofd komt. zoo in getal als in de onderscheidingen zelve. Niettemin zullen onze liberale en socialisti sche blaadjes voortgaan met to beweren, dat het katholiek onderwijs gen dompers- onderwijs is Oedankingen uatt H, EV8. de Koningin. Dinsdag bij het vertrek van II. M. de Koningin werd door de kwestors der Kamer een prachtige bloemenschoof in de herlien van H. M. neergelegd. De Voorzitter der Kamer heeft het volgend telegram van bedanking ontvangen Strasburg. De vriendelijke aandacht welke de leden der Kamer van volksvertegenwoordigers ge had hebben met mij l ij mijn vertrek deze zoo schoone bloemen te zenden, heeft mij gansch ontroerd. Ik betuig Ued., alsook de leden der Kamer mijnen besten dank voor dezen blijk van genegenheid. Elisabeth. Het Schoolschip. Er wordt ge meld dat L'Avenir den 3 Maart weer in zee zal steken. De nieuwe aalmoezenier is de E. II. Wid- dershovon. leeraar in St-Pieters'college, te Leuven. Als geneesheer gaat waarschijnlijk een AnUverpsche doktor mode, li ij is nog niet bepaald aangeduid. Onrustwekkend gerucht, Woensdag was te Brussel hel gerucht in omloop dat er in het linieregiment, in de kazerne van het Kasteeltje, eene besmetting van hersen-ruggemerg-ontsteking uitgebroken *was, en dat men talrijke zieken naar hel krijgsgaslhuis had moeten brengen. Uit de inlichtingen, door den minister van oorlog gegeven, blijkt dat do zaak zoo erg niot is. Er hebben zich enkel drie afzonderlijke gevallen voorgedaan, die geen gevaar ople veren en er bestaal geene vrees voor besmet ting. De drie zieken worden in het krijgsgasl huis verzorgd. Onze marine-officieren. Een onzer jonge luitenanten onzer Staats man ne verlaat op zijne beurt den dienst, om eene plaats in Kongo to gaan bekleeden. Drie andere luitenanten zijn gereed om hun ont slag m le zenden. De kommandant Servais van de postbooten bevindt zich reeds te Antwerpen, waar hij zijne laatste schikkingen neemt om le Maladi het ambt van agent-ontvanger van de Kongo- leesche Zeevaartmaatschappij lo gaan be kleeden. Wederom ©ene zevende docfoier. Al weerom in 't Vlaamsche land. Tot hiertoe hebben de Walen het me- terschap-nog niet hekomen. Thans is het te Grimmiugen. bij Ideghem. De echtelingen Van Eesbeeck-Mertens, heb ben een snelbericht ontvangen van de konin gin, meldende dat zij met vreugde het meter- schap aanvaardt van het zevende meisje Van Eesbeeck. En terzelftertijd werd aan do ech telingen eene som van 150 frank gezonden. Edelweiss, Soort van samenge stelde bloemen, genaamd leeuwenpoot, of sneeuw-onstèrfelyke men vindt haar in do Alpenen dePvreneesche gebergten. De edelweiss (gnaphalium leontopodium of leontopodium alpinum) is een klein kruid- gewas merkwaardig door den witten en wolachtigen dons dat al hare deelen bedekt. Door de toeristen zeer gezocht, vindt men die bloem, te beginnen van 2000 meiers hoogte. Men weet dat het dezo bloem is, welke dit jaar de bloem der koningin zal zijn. Altijd maar hooger Wij staan hier te Brussel verwondert wanneer wij huizen zien verrijzen van tien of twaalf verdiepingen. Wat zouden wij zeggen moes ten wij hooren dat een eigenaar 't voorbeeld gaat navolgen van M. Wool worth, die zich voorstelt le New-York in Broodway, waai de grond stukken van menschen kost, een nieuwen Wolkenkrabber op le richten, die van uit de hoogte op al do andere zal mogen neerzien. De nieuwe wolkenkrabber zal, inderdaad, niet minder dan 55 verdiepingen hebben en de hoogte van 200 meters bereiken. Men berekent dat de bouw er van zal ko men te staan op 510 miliioen frank. De grond alleen kost 25 miliioen. In Amerika zooals in Europa overigens ook hebben er sommige personen een stieltje van gemaakt de katholieke priesters le bezwadderen. Doch de Amerikaansche katholieke priesters laten zulks zoo gemak kelijk niet voorbijgaan als onze Europeesche katholieke priesters. Over eenigen tijd gingen eene vrouw en een man, Williams genaamd, eene lieele reeks meelingen houden in de stad Lebanon, dicht tegen Esbon gdlegen. In deze streek woont er maar eene enkele groote katholieke familie. Het zou dus zeer gemakkelijk gaan voor de voordrachtgevers de katholieken te bezwadderen. Doch zij rekenden zonder den waard. Een pater kwam met opzet uit Esbon naar Lebanon het was Pater Roche, aalmoezenier van de Ridders van Golo-mbus De pater hulde zich in een wijden mantel en trok af naar de zaal waar de meeling ge geven werd. Nauwelijks was Williams zijne rede be gonnen, of hij viel een katholieken priester aan. maakte hem uit voor al wat slechten leelijlc wasPater Roche stond op van zijne plaats, wierp met een breed gebaar zijn mantel af en onderbrak den spreker, zeggen de Ik ben katholieke priester; ik ben er fier op. Wilt ge mij den naam geven van den priester dien ge bedoelt Do toehoorders wachtten op antwoord, doch Williams.... bleef liet antwoord schuldig. Men moet niet vragen oE het volk daar mede tevreden was. Williamson zijne weer- dige gezellin mochten spoedig hunne mat ten oprollen. Men kan denken of zij 'blij zullen geweest zijn van onder de voeten te zijn geraakt!... Het optreden van pater Roche had een allerbeste gevolg. De protestanten van de stad Lebanon vroe gen den pater zijne voordracht voort te zetten en er eene heele reeks andere te geven; waarin hij over den katholieken godsdienst zou spreken. Zeer zeker zal die werking in die stad en omstreken de beste uitslagen op leveren. Het voorbeeld van den moedigen pater kan nooit genoeg nagevolgd worden. Wij moeten er op lijd bij zijn, om de lasteraars bij de long te grijpen. In de goddeloozc bladen wordt er jaar -in jaar -uit geschampt on ge schimpt op paters en priesters, op kerken en kloosters. Het is dan aan de katholieken, die lasteraars te wederleggen hun het stilzwij gen op le dringen. Tegen de goddeloozo ver gaderingen en meet ingen, moeten de katho lieken hunne vereenigingen en voordracht avonden inrichten.En men moet niet vreezen, niet benauwd zijn voor den tegenslag men moet duwen, stout den vijand in het wezen durven zien cn toonen, dat wat ge zegt, dat het gemeend isdat het kotnl uit het hart Drie en ticintigstc lijst. Overdracht der vorige lijsten; 72,061,39 fr. Mej. Clem. Van Genechten. Turnhout, 100 Derde Orde voor mannen, Doornik, 25: E. II. Indekeu, pastoor. Hoesselt, 25 eene katholieke familie, Arendonck, 25 M. en mevr. 8. Piers-de Ravesehoot, Olsene, 100 E. II. deken, pastoors cn onderpastoors. Oostende. 1S5 M. cn mevr. G. Goelhals- Mertens, Meulebeke, 50 E. II. V. V. Q. cn V. D. S., Wevelghem. 25; kanunnik Al. Iserbyt, pastoor van St-Salvator Brugge, 50: Congregatie van O. L. V. Lichtmis, id.. 100; graaf en-gravin A. Yisart de Bocarmé, id., 100 baron en baronnes II. van Zuylen van Nyevelt van Caloen, Sint-Andries, 100 de Congregatie der heeren, Brugge 100 uil Ghistel, 115 de sekretarissen van het bis dom Brugge. 120 naamloos. Wervick, 30 familie Daulricourl, 100 de Overste der Zusters Van het H. Hart, 100 mannen ver gadering der Dercjp Orde van den H. Fran- ciscus vaan Assisie, Leuven. 50 Congrega- tievanO. L. V. Onbevlekt, Avelghem, 50 baron en baronnes T. de Roest d'Alkemade, 100 eene kloostergemeente, Brussel, 32 wegens de Congregatie der jonge meisjes, Konings Huyckt, 50 de pastoor van Heyst- aan-Zee, 25 A. M. D. G., Nalinnes. 5 naamloos, Geldenaken, 10; uit W..., 10; naamloos, Merckem-bij-Dixnuide, 5 naam loos, Destelbergen. 2 verschillenden. Kor- trijk, 20; ter eere Gods. Dixmude, 5; II. Vader, zegen mijne familie. D. R. 10 -. E. II. A. Viane, pastoor. Hooglede. 10 II. Vader, zegen ons, Brugge, 20 V. P. G., Corte- marek, 5 onbekend Buggenhout 2 R. C. voor den zegen over mijn huisgezin, 2 Pro Ecclesia el Pontitice, Moorslede, 3 K. T. D. V., Sültegern. 2 een huisgezin, Jabbeke. 1 vier kinders, id., 1 een Vlaming, voor do genezing zijner moeder, 5 D. M., 5 Amelie Yundamme, Crainhem. 1 do lc-den der kerkzangmaatschappij St. Gregorius, Ni nove, 15 naamloos. Schaarbeek, 0 mej. H. Van de V. iele, 20: M. H. W. II. V.. 10, J. de W. V.. Ileyst-aan-Zee, 5 P. Spitaels. Sfeenlmv.se. 5 A.. Hasselt, 2 A. M. D. G. (M), 2; Eva Ghuysen, Bolland, 1Marie Th, Guy sen, Bolland, 1naamloos, Marche, 0,50. Totaalfr. 7-1,009,89. Men kan zijne inschrijvingen zenden ten bureele van dit blad cn aan M. Léon Mallié. sekretaris, Gouden Hoofdstraat. Doornik. Staatkundig Overzicht Turkyë. De Turksche gezanten Ij de beschennraogendheden ran Kreta zijn op nieuw gelast geworden, voetslappen aan te wenden, om te bekomen dat Kreta gedwon gen icordt wat meer naar Turkgë en in in daar Griekenland uit le zien. Daar te Conslanlinopel het gerucht ver spreid werd dat talrjke Armeniërs opnieuw omgebracht werden, heeft de minister van Binnenlandsche zaken in de Turksche Ka mer dat gerucht gelogenstraft. Engeland. Daar M. Balfour, de leider der oppositie in de Engclsthc Kamer, in den rouw is door het overlijden van zijn broeder heeft M. Asquith beslotende bespreking van de Parliament-bill tot Dinsdag uit te stellen. Rusland. De betrekkingen tussehen Rusland cn China worden al meer en meer gespannen. De Times meldt dat Rusland reeds toebereidselen maakt orn opnieuw de flistreek, Chineesch Turkestan te bezet ten. Italië. Zooals men weet, is Koning Pe ter van Servië thans de gast van Koning Victor Emmanuel. Opmerkenswaardig v het, dat noch de Senaat noch de. Kamer ee adres van verwelkoming stemden. Wij meldden gisteren reeds, dat de pest hare gevreesde verschijning gedaan had te Vladivoslock. Zulks is wederom toe le schrijven aan het gebrek aan voorzorgen en het gemis aan krachtdadige maatregelen. Ondanks het formeel verbod, blijven de Chineezen van Mandsjoerienaar Vladivoslock uitwijken. De wagons der express- ei lokaaltreinen uit Mandsjoerie naar Vladivo slock zijn rechtuit gezegd afschuwelijk om zien. Zij zijn zoo vuil en zoo ongezond, dat alle andere menschen dan de Chineezen er van walgen. Ook -trachten de begoede inwoners van Vladivoslock nu niet meer. Zij verlaten.de stad en trekken naar Europa of naar Japan. Men vreest dat de vrecselijke plaag te Vladivoslock spoedig eene groote uitbreiding zal nemen. Daar vindt men duizenden Chinee zen letterlijk opeengepest Lu ellendige -vuile en slordige huisjes. In aide huizen, bowoond door Chineezen, heersc-hl eene walgelijke onzuivere lucht. Men kan er de Chineezen niet af/onderen, want de markt loopt geheel de stad rond. en zondert men de Chineezen af, dan zondert men ook geheel de markt af. Van den anderen kant hebben de Chinee zen le Vladivoslock geene bijzondere wijk. Zij zijn overal tussehen de Europeanen ver spreid. Inde sialic, in de pos!, in do recht bank, in alle openbare plaatsen vindt men honderden Chineezen. die er de lucht verpes ten door hunne vuile kleederen. Er worden geene maatregelen genomen, om dien slaat van zaken te verhinderen. Bij de Japanners gaat liet heel anders. Te Dalny zijn aide Chineezen in eene bijzondere wijk samengebracht. De Chineesche handel is verboden in de Japaansche en Europeesche wijken. Het is den Chineezen verboden bui ten hunne wijk te komen, zonder eerst aan een streng geneeskundig onderzoek onder worpen geweest te zijn. Het is ook aan de Japanners verboden, iels van de Chineesche handelaars te koopen. De strengste slraflon staan de overtreders lö wachten. Ook mogen de Chineezen er aan de statie of op de openbare plaatsen niet ko men. 't Is dus ook dringend noodig, dat Rus land maatregelen nen.o. Werkzaamheden der maand. Tijdens do maand Februari moet de kind- bouwer er aan denken den grond le bereiden voor hel kweeken van haver bij liet omploe gen van den akker zal hij de noodigo mest stoffen onderwerken. Evenals voor al de graangewassen staat de opbrengst in verhouding met den rijkdom in humus en de vruchtbaarheid van den bodem dusvolgons zal men eene goede dosis stal vet ten toedienen (250'"» lot 000" kgr. per hec tare) en lerzelverlijd 300 tot 400 kgr. super fosfaat cn 100 lot *150 ehloorpölasch. De stikslofmest, onder vorm van zwavel zuren ammoniak, zal men vóór hol zaaien strooien cn bij middel van de eg goed inwer ken. Men geve 150 tot 250 kgr. per hectare. 'I Is thans ook het gepaste oogenblik voor ;le grondbewerkingen voor de aardappelteelt en het kweeken van voederbeeten. Bij den stalmest zal men voor dc aardap pels 300 lot 400 kgr. superfosfaat aanwen den en 150 tol 200 zwavelzuren potaseh. Vervolgens zal men vóór het planten 100 tot 150 kgr zwavelzuren ammoniak strooien dien men door middel van de eg zal onder brengen. Aan de voederbeeten moet men dezelfdo minerale mesten geven, maar de hoeveelheid zwavelzuren ammoniak dient verhoogd to worden. Men zal dus 300 lot 100 kgr. van deze meststof gebruiken en vóór liet planten met de eg goed inwerken. Men vergele niet dat zwavelzure ammo niak en polascb.zouten, aardappels voortbren gen die veel zetmeel bevallen en voederbeeten leveren die veel suiker inhouden. Aan de tabak plan Iers raden wij aan zoo gauw mogelijk. wel le verstaan indien dit werk nog niet verricht werd eene goe de dosis stalmest toe te dienen, alsook 500 tot 600 kgr. ijzerslakken cn 200 tot 300 kgr. zwavelzuren potaseh. Vóór het uitplanten zal men bijmiddel van de eg 200 tot 250 kgr. zw avelzuren ammo niak onderwerken. De potaschmeslen en liet ammoniakzout bevoordeeligen de fijnheid en de brandbaar heid van den tabak. Wii.ly. Voor soldaten in Congo bezweken. Eene inschrijvingslijst zal in omloop ge bracht worden in al de Belgische kazernen, om fondsen te verzamelen tot het oprichten van een gedenkteeken voor onze militairen, in Congo overleden. Er zullen drie verscliillige soorten van' lijsten zijn een voor de officieren, eene 2(,° voor de onderofficieren en eene 316 voor de soldaten. Voor de 3,le lijst zal men niet moer» dan voor 10 centiemen inschrijven. De toestand van E. P. Cambier. Zendelingen, met de Lkopoldtoxe terug*! gekeerd, brachten de goede lijding mede dat, de cerw. pater Cambier. apostolische prefokV van Kasaï, die het slachtoffer werd van eeri ongeluk, waarover wij enkele weken gele^ don spraken, thans aan de beterhand is. Op zeieer oogenblik had de geëerd# lijder' lot 41° koortsen, en men vreesde g%durendal verscheidene dagen dat de stichter der missta'; van Ruluaburg het leven er bij sou inschiet ten. Thans is allfl gevaar jewekfltr, en fc?

De Volksstem | 1911 | | pagina 1