NIEUWE SCHOOLWET. Een pastoor en zijne meid vermoord BUITENLAND. 'T EEN ÉTt ANDER DAGBLAD Drama te Brussel. Leve de Broederlijkheid TE DAMPREMY. Zeventiende jaargang nr 55. 2 CENTIEMEN HET NUMMER Woensdag 8 Maart 191 ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving iu alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. j» TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. «it BUREELEN TE BRUSSEL TE AALST 230, Haachtschen Steenweg, 230. I 9, Kericstraat, 9 Telefoon 114 Bestuurder J. I au Nuffel-De Gendt. AANKONDIGINGEN KI. aank. (1 tof 4 kl. reg.) fr. 0.60 3® bladz. ^de regel) fr. 0 50 4® bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per recel) fr 2,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, hers tell, (per regel) Tr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Een der grootste gebeurtenissen op het gebied van inlandsche politiek staat voor de deur. Ileeds komt er volop gisting in de dagbladpers en in sommige katholieke kringen. De katho lieke dagbladen van Brussel leenden er verleden Zondag hun hoofdartikel aan. Hoewel zij schreven dat alle breed voerige bepalingen stipt geheim wor den gehouden, schreven zij er een zeer groot en uitgebreid artikel over, dat ons de zekerheid geeft, dat men te Brussel de lioofdbestanddeelen bezit van de nieuwe schoolwet en dat wij binnen eenigf»dagen ook de volledige inlichtingen zullen ontvangen. De kwestie is eigenlijk voortgespro ten uit een schrijven van een liberaal dagblad der hoofdstad, waarin dit blad beweerde dat Mgr Mcrcier partijganger der verplichting is in zake van school gaan. Onze katholieke confrater Le Patriote "nam de handschoen op en verklaarde zonder omwegen, dat Mgr Mercier nooit de verplichting zou goed keuren onder het huidig schoolregiem. Daarop legt Le Patriote uit wat er eerst voor noodig is, alvorens een katholiek de verplichting kan bijtre den. Het behoort aan den huisvader liet reclitvoor zijne kinderen het onder wijs te verkiezen volgens zijne over tuiging; maar juist om dit recht te kunnen uitoefenen, moet de vrijheid van onderwijs bestaan, en de vrijheid van onderwijs bestaat dan enkel feite lijk, als alle scholen gelijkelijk worden ondersteund door de openbare bestu ren, zoöwel wat de schoolsoep en de schoolkleding voor de behoeftige kin deren betreft, als de geldelijke toela gen. Eens dat die gelijkstelling volkomen gewaarborgd en de vrijheid van den huisvader verzekerd is, dan heeft de Staat zijnen plicht volbrachten dan is't aan den huisvader op zijne beurt zijne taak te vervullen. Komt de huisvader aan zijnen plicht in dit geval dan nog te kort, tlan ontkennen wij hel niet, dat de Staat openlijk kan optreden en maatregelen nemen om den huisvader te verplichten zijne kinderen het noo- dige onderwijs te verschaffen. De Staat kan alzoo voorschrijven dat geene kin deren onder de veertien jaar in eene fabriek, of werkhuis mogen werkzaam zijn, en eens dien ouderdom bereikt, ook niet kunnen worden aangenomen, zoo zij geen bewijs hebben geleverd de eerste beginselen van wetenschap te bezitten. De huisvader die aan zijn plicht zou te kort komen jegens zijne kinderen, zou van den vrederechter twee vermaningen ontvangen en zoo het niet helpt, zou zijn naam openbaar worden gemaakt hij middel van plak brieven, De dwang zou alzoo zoo licht en zoo ongevoeld mogelijk worden uit geoefend. De <- XXe Siècle-' heeft de lioofdbe- slanddeelen van het artikel van Le Patriote letterlijk overgenomen en er zich geheel en al hij aangesloten, te meer daar het zóoals dit blad het beweert deze gedachten reeds lang heeft vooropgezet. Wij nemen hier geene stelling, wij bepalen ons enkel hij deze eenvoudige, maar veolbetee- kononde aanwijzing. Wij zeggen veel betekenende aanwijzing, en inder daad. Velen onzer lezers weten dat in den loop van verscheidene jaren, deze twee dappere katholieke bladen, zeer dikwijls van meening verschilden, naar aanleiding van menig gewichtig vraagpunt. Thans echter, nu het een der allergewichtigste kwestien betreft, verklaren die twee katholieke bladen zich eens over het algemeene grondbe ginsel van eene nieuwe schoolwet. Men kan het niet ontveinzen, hot sa mengaan dezer twee invloedrijke bla den zal niet nalaten een buitenge wonen indruk tc maken eneenovergrooten in vloed te verwekken in het geheeleland, bijzonder in de katholieke middens. En juist, omdat deze twee bladen zich eens hebben verklaard over het hoofd bestanddeel, daarom ineenen wij over tuigd te kunnen zijn, dat liet hoofdbe ginsel der nieuwe schoolwet buiten de regeering, ook in dichtbijstaande kringen is gekend. Wij kunnen ons dan gerust verwachten aan eene onuit puttelijke bespreking over de school kwestie. Op een punt echter zijn het op voor hand al de katholieken en ook vele gematigde liberalen het eens Aan den huisvader moet liet recht loebehooren, voor zijne kinderen een onderwijs te verkiezen volgens zijne overtuiging Hebben in toepassing van dit grond beginsel, de goddeloozen liet recht een onderwijs huiten allen godsdienst te kiezen voor hunne kleinen, dan kan geen ernstig ménsch aan ons, katholie ken, het recht ontkennen, voor onze kinderen een volledig godsdienstig on derwijs op te eiscken. Dat is het standpunt waarop alle katholieken zich moeten plaatsen, en waarvan z:j geene duimbreedte mogen afwijken. Wij vragen geen enkel of niet het minste voorrecht, maar wij eiscken ons recht als Belgische bur gers en dat recht moet ons worden toe gekend Verjaring. S Maart 1827. Dood te Keulen-'van M. Daniétspgewezen proku- reur-generaal bij het hof van Brussel, die zijn ontslag in 1817 gegeven had, na geweigerd le hebben van Mgr. de Broglie, bisschop van Gent, te vervolgen. De Koning van Pruisen had hem de plaats van eersten voorzitter van het beroepshof der Rijnsche provinciën aan geboden. De Hertogin van Orleans. De hertogin van Orleans, «n haar gevolg is Vrijdag met den postboot «PrincesseClemen tine te Oostende aangekomen. De kwestie der tombolas in de Kamer. Leden van de verschillige groepen der Kamer zullen deze week een wetsvoorstel neerleggen om do tombolas ge lijk te stellen met de kansspelen, welke reeds door de wet verboden zijn. De toestand der Koningin.— Met groot genoegen deelen wij mede dat de toestand van Koningin Elisabeth niets meer te wenschen overlaat. Hare Majesteit heeft reeds verscheidene wandelingen gedaan, waaruit blijkt dat hare krachten totaal her steld zijn. Dr Leboeuf is buitengewoon tevreden over dien goeden uitslag, van Rapallo naar Brus sel teruggekeerd. Onze Vorsten vertrekken heden naar Egypte, waar zij eene afleidings- en plezierreis gaan ondernemen, waardoor de gezondheid onzer geliefde Koningin geheel en ganscli zal herstellen. De Wereldtentoonstelling van Gent in 8913. De werken aangevangen. Men is reeds volop bezig aan de bureelen dor Wereldtentoonstel ling, op liet gewezen plein der A. A. G., in de Musschenstraat. Do ondernemer Schau- vlieghe is begonnen met de kelderingen te graven en de aarde mei kleine wagont jes weg te voeren. De plaats, waarde bureelen zul len opgericht worden, is gansch afgeleëkend met houten piketten zij zullen ongeveer 35 meters lengte hebben op een 10 tal meters breedte. Het wedden op de koersen in Holland. Vrijdag namiddag heeft de Hollandsche Kamer het wetsvoorstel van den katholieken afgevaardigde Van Vuuren gestemd, verbiedondo het wedden op de koerspleinen Onze bankbiljetten van 500 fr. De nieuwe bankbiljetten van 500 fr. zijn verschenen. Zij zijn volgens denzelfden stijl opgemaakt als do vorige in donker blauwe tint met lichtere tonen. Eene groote exploitatie in Congo. Aan den Kolonialen Staatsraad zal eerlang een ontwerp van overeenkomst worden onderworpen, le sluiten lusschen het Gongo-departement en do groote firma Lever, gebroeders, de gekendo fabrikanten van de Sunlight-Zeep. De firma vraagt duizenden hectaren grond in erfpacht om er palmboo- men te planten, waarvan zij de olie voor hare zeepfabrikatie zou benuttigen. In Opper-Congo zouden vijf werkhuizen worden opgericht, die er toe zouden geraken 30,000 ton olie naar Europa uit te voeren. In ruiling dezer concessie zou de firma Lever eer aanzienlijk jaargeld aan den Slaat betalen. Maandag morgend. rond 9 1/2 ure, ge beurde een drama op den Grooten Zavel. Een persoon die éene gehuwde vrouw vruch teloos met zijne liefdevoorstellen vervolgde, werd door dezer man met verscheidene mes steken aan het hbofd getroffen. Ziehier onder welke omstandigheden dit drama gebeurde. De echtgenoofen X..., wonende op den Grooten Zavel, komen goed overeen. Een persoon uit de Hoogstraat, eveneens gehuwd, zoekt stoornis te brengen in het gezin, door de vrouw X..., nooit gerust te laten. Hoewel deze verontwaardigd zijne voorstellen af wees, vervolgde hij ze tot op den trap harer woning. Van daar jaloerschheid en haat van wege den man tegen den indringer. Maandag morgend, rond 91/2 ure. bevond de man zich met zijne vrouw in eene herberg van den Grooten Zavel, töen vermeld persoon er binnen kwam. Dra ontstond een twist tus- sclien beide maniien, de herbergier verzocht ze Luiten te gaan daar verergerde de twist nog. Beiden grepen elkaar aan en een ver woed gevecht ontstond. Tijdens de worsteling trok de man een mes en bracht zijn tegenstrever verscheidene steken toe in het hoofd. Terwijl men den gekwetste naar het gasthuis bracht, werd X... aangehouden, dooh na ondervraging in vrijheid gelaten. De wonden van het slacht offer zijn niet.gevaarlijk. In geen onkel land wordt er zoo geschermd en 2oo geroepen met de broederlijkheid als hij onze Zuiderburen'. Do broederliefde steunt ook groolendeels op de vrijheid die men an deren toekent. M. Picard, die bijlange geen katholiek is, gaat er op los op de Fransc'ne broederlijkheid. Luistert liever hoe en wat hij zoo spottend schrijft Briand sprak van kalmte in het land te brengen Allons dan De oorlog, do conflikten, de luister, de vervolgingen, dat is hetDat doet leven, dat. is de goede en gezonde politiek. Eene ónafgebroken hokspartij. Een altijddu rend voetbalspel. De kunst om den tegen strever te tergen. De kunst,om wanneer men bijvoorbeeld, een standbeeld opricht, weinig te denken aan den roem van den doode,maar veel te denken aan de wonde, die liet af beeldsel op de openbare plaats opgericht,aan de overtuiging van de levenden zal toebren gen. De vreugde, wanneer men een kalvarie afschaft, zich niet tevreden te stellen het symbolisch kruis weg te nemen, maar er een kabinet om 's mcnschen lichamelijke be hoeften to voldoen, in de plaats te stellen.Do vreugde, niet minder ongemengd, wanneer men eene kapel ontheiligt, zo in verhuring te geven voor een beestenstal. De schateren de voldoening aan eene straat den naam tc geven van een goddelooze en dan die straat le kiezen waar een begijnenklooster is geves tigd, enz., enz., enz. Oh de goede streken om de harten gruwelijk te treffen in hunne diepste vezels Leve de Broederlijkheid Dat is het overheerlijk, doch pijnlijk por tret dat een der bekwaamste niet-katliolieke Belgen, over de huidige regeeringen van Frankrijk geeft. En zeggen dat meest al de tegenstevers.zoowel liberalen als socialisten, snakken om België te begunstigen, met eene regeering van zulken aard. M. Picard zegt dan niet min terecht De groote reden, dat de socialisten in België de laatste jaren zooveel afkeer en schrik hebben gewekt bij de Belgische bevolking en daarom ook zoo slecht zijn vooruitgegaan,is aan dit feitgelegen dat de socialisten het volk bobben gezegd dat zij het inzicht hebben, België te besturen naar bet voorbeeld van Frankrijk... Daar M. Picard dit schreef in een liberaal blad van Brussel, was het hom niet mogelijk hier tege lijk met do socialislon ook do liberalen le vernoemen want de liberalen zijn ten minste zoo zeer verzot op een bestuur op zijn Frank- rijk's als de socialisten. Het is te hopen, dat het schrijven van den bevoegden politieleen strijder van vroeger,de oogen openen zal van al de anti-godsdienstige Belgen, die door den razenden godsdienst haat niet stekeblind zijn geworden-, want het is inderdaad tocli zoo klaar als do zon In Frankrijk moet men niet anders doen, dan de katholieken, die reeds zoo wreed vervolgd zijn geworden,nog immer meer om meer den duivel aanjagen. De Fransclie Jacobijnen vonden zelfs dat Briand nog veel te zacht was, ten hunnen opzichte, en daarom hebben zij hem weggejaagd uit hot landsbestuur» Staatkundig Over zicht Engeland. De Engelsche gouverne- meutsbladcn melden dat 500 nieuwe 'pairs zouden genoemd worden, bij aldien de Lordskamer het parliament bill zou verwer pen.nadat deze in het Lagerhuis zou ge stemd zijnAl de partijen verklaren eensge zind, dat de Koning zich in deze kwestie geheel onpartijdig houdt. Holland. 't Was Zondag twaalf jaar geleden, dat de Koningin W'ilhelmina ge kroond werd. Ter dier gelegenheid hadden groote vaderlandsche /eesten plaats, te Am sterdam en in den HaagIn deze laatste stad had een groote optocht van maatschappijen plaats. De Koningin en de Prins gemaal woonden de défilé bij, op het balkon van het Koninklijk Paleis. Duitschland.Gisteren werd in den Duit- schen Reichstag de bespreking der begroo ting voortgezet. De bespreking liep heel en al over eenige punten van uitsluitelijk in wendig belang. De minister van financen, heeft verklaard dat hij eerstdaags een icets- voorstcl zal neerleggenwaarbij de spaar kassen verplicht worden, al hun geld in Duilschc Staatsfondsen om te zetten. Perzië. De nieuwe regent van Perzië heeft gisteren in de medjlist of Parlement den grondweltelijken eed afgelegd. In zijne redevoering verklaarde de regent dal hij zich geheel builen de politieke partijen wil de houden. Rij noodigde tevens de Kamer uit met hein eendrachtig te werken voor de opbeuring van Perzië. Het nieuio kabinet zal binnen eenige dagen gevormd zijn. Frankrijk. Gisteren heeft M. Monis, de nieuwe Fransclie kabinetsovcrslein de Fransche Kamer, de gouvcrnementeelc ver klaring afgelegd. M. Monis verklaarde dat hef kabinet met de republikeinsche meerderheid wilde regee- ren. Het kabinet heeft verder besloten, al de republikeinsche hervormingen ie behouden en op den ingeslagen weg voort te gaan Aanhoudingen. De gendarmerie van Rumes heeft Zondag avond twee kerels aangehouden en in ver zekerde bewaring gebracht. Ziehier eenige bijzonderheden over deze dubbele aanhouding. De wachtmeester der gendarmerie ont moette op de haan twee verdachte kerels. Hij vroeg hun hunne papieren, doch de kerels, in plaats van aan het gewettigd verzoek te voldoen, keerden zich om en vluchtten door het veld, in tegenovergestelde richtingen. De wachtmeester achtervolgde een der kerels, terwijl een douanier.die juist voorbij- ing den anderen achterna zette. Na eene lange achtervolging konden beide kerels aangehouden worden. Een der kerels was zeer smaakvol gekleed. Hij verklaarde zich Louis Freneau te noemen. Aan de hand had hij eene wonde, welke slechts eenige dagen oud kon zijn. Men vond in zijn bezit een schrijnwerkersbeitel, waarvan de hecht bebloed was, oen gouden kelk en eene was kaars. De zoogezegde Freneau verklaarde, dat deze voorwerpen voortkwamen van een kerkdiefstal welko hij tc Lens gepleegd had. De andere is zekere Jules. Debnudenghrein. geboren te Moeskroen en wonende tc Door- nijk. Debaudenghrien is een gevaarlijke oud veroordeelde, die slechts op 7 Februari liet gevang verlaten heeft. Ondervraagd over bun tijdsgebruik den nacht dat de dubbele misdaad van Damprémy gepleegd werd, konden zij geen uitleg geven. Beiden zijn te Charleroi opgesloten. Nog een ander spoor Een werkman van Marchienne beeft aan bet parket verklaard, dat op 26 Februari twee kerels, wier signalement goed overeen komt met betgeen aan het gerecht opgege ven werd, hem den 26 Februari werk ge vraagd hebben. De werkman zond hen naar een nabijgelegen werkhuis, waar zij voorze ker werk zouden gevonden hebben, doch de kerels zijn er niet geweest! Op 28 Februari heeft de werkman do heide kerels teruggezien, lusschen 6 en 6 1/2 ure 's morgends. Beiden schenen van Dampreoriy te komen. Zij verhaalden hem de vreeselrjke misdaad aldaar gepleegd en gaven vohöbij zonderheden. Zij verklaarden ook nog in liet nachtverblijf van Dampremy geslapen te hebben. De kleinste der twee mannen hield gedu rig rijn zakdoek voor den mond. I»e andere verklaarde van Roubaix te zijn, Mwï heeft zo niet meer teruggezien» De vingerindrukken, welke in liet huis der misdaad op verscheidene plaatsen konden op genomen worden, zijn door Dr Lemaitre der wijze ontwikkeld geworden, dat zij heel goed zullen kunnen gebruikt worden. De opschudding en de ontroering io de streek is nog verre van gestild te zijn. Een voorgaande der dubbele misdaad van Dampremy Naar aanleiding van de tweevoudige moord van Dampremy word herinnerd, dat gelijkaardige misdaad werd gepleegd, te Rooborst bij Sot legem. De pastoor was daar 's morgens.tegen zijn gevvoonte.de mis niet komen lezen de pastorij bleef gesloten en boe men ook aanbelde, nie mand kwam openen. Toen men de deur wou instampen, ging deze van zelf open. In den gang lag een lijk van den pastoor, barvoets en half gekleed, in een bloedplas. De schedel van den ongelukkigen priester werd ingeslagen en de hersenen waren op de muren gespat. De ligging van hot lijk toonde aan dat hij werd verinoord terwijl hij, vluchtend voor de bandieten die te zijnent waren binnenge drongen, het touw der alarmklok zijner pas torij poogde te bereiken. In vele pastorijen treft men deze klok nog aan. Door't rumoer gewekt, daalde de oud® meid de trap af om te zien wat gelieurde, maar pas was zij daar, of zij ook werd ver moord. Daarna plunderden de bandieten het huis en, beladen met hun buit, verdwenen zij in den nacht. De onderzoeksrechter had besloten de zaak kost wat kost lot een einde le brengen en kon de moordenaars, Reusse en Tender, toehoo- rende tot de roode bende welke heel Vlaanderen door toen schrik verspreidde, vatten. Zij werden ter dood veroordeeld en gehals- recht te Gent. FRANKRIJK Tusschen generaals. Verscheidene bladen hadden gemeld, dat generaal Sauret zijne getuigen gezonden bad aan generaal dc Taradel. Dat gerucht wordt thans gelogenstraft. Op aanraden zijner oversten heeft generaal Sauret zijn aanvaller voor dè rechtbank gedaagd. Priesters te kort Maandag morgend word te Parijs, onder voorzitterschap van Mgr Ametle, aartsbis schop van Parijs, het XII" bisschoppelijk kongres geopend. Do Eerw. Heer Roland Gosselin, in zijn verslag, kloeg over liet gebrek aan priesters en doet een beroep op de liefdadige katho lieken om de jonge priesters te steunen, daar bij inziet dat binnen kort er veel priesters le kort zullen zijn. Ongeluk in de Noordstatie te Parijs. Maandag morgend bad in de -Noordstatie te Parijs een erg ongeluk plaats. Toen de sneltrein uit Keulen rond 712 ure in do statie zou toekomen, verminderdo de lokomotief hare vaart niet, ondanks alle pogingen van den machinist. Delokomotief wierp de stuitblokken omver, klom op de kaai en drong dan in do bureelen van een dienstoverste. Deze zat juist aan 't werk en werd omgeworpen en erg ge kwetst. Hij moest naar het gasthuis overge bracht worden. De schade is zeer aanzienlijk. Uit een trein gevallen Tusschen Parijs en Melun* is gisteren avond één reiziger uit een express! rein ge vallen. Men ging op zoele on vond den man met vermorzeld hoofd langs do baan liggen. Papieren, in zijne zakken gevonden, bewe zen dat liet slachtoffer zekere Frederik Da- vans was, van Brussel, die voor rekening van zijn patroon naar Tunis ging werken. Akelige ontdekking Nabij Caslres waren werklieden in eene fabriek bezig met balen wol los te maken, toen zij met ontzetting liet in ontbinding vor- keerend lijk van een Neger in cone baal vonden. Echtelijk drama te Nizza Een trambediende. Frans Arnier, beeft gisteren vijf revolverschoten gelost op zeke ren Louis Tordclla, die zijne vrouw met lief de voorstellen last igviel. Ti u-dol la werd erg gekwetst en in hopcloozen loestaud naar het gasthuis gebracht. Eene oude misdaad. Drie jaar geleden word te Montferri zekere AgnosPcyrache, door haren minnaar Fernand Wadi vermoord on dan van eene spoorweg brug geworpen. Het. lijk werd dqnr een trein vermorzeld.

De Volksstem | 1911 | | pagina 1