4 Aan onze Lezers I EVELINE'S OVERWINNING. "BUITENLAND. 'T EEN EN 'T ANDER Het Mijnwerkerspensioen De moorderij van Bampremy Belangrijke ontvreemdingen OiLG-IBLA-D DE PATERS I Zeventiende jaargang n' 03. 2 CENTIEMEN HET NUMMER Dcstderdag 16 Maart 1911 ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle poslbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. '2} TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. m BUREELEN TE AALST 9üerltstraat Telefoon 114 Bestuurder: J. Van Nuiiel-De Oendt. TE BRUSSEL 230j Haaciitschen Steenweg, 230. AANKONDIGINGEN KI. aank. (1 lot 4 kl. reg.) fr. 0.60 3* hl adz. \de regel) fr. 0,50 4e bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Hek lam en (per regel) fr. 2,00 Gemengd nieuws (perregel)fr. 2,00 Recht, hers teil. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Ons prachtig mengelwerk, Edele Zelfopoffering loopt ten einde. Weldra zullen onze lezers vernemen, hoe de hoofdpersonen van dat boeiend verhaal aan het einde hunner droeve wederwaardigheden komen, en eindelijk een verdiend geluk mogen genieten. Steeds doordrongen van de gedachte, onze lezers goede, degelijke en tevens aangename lezing te verschaffen, hebben wij ons op zoek gezet, om een mengelwerk te vinden, dat waardig Edele Zelfopoffering zou opvolgen. Na lang zoekens hebben wij de hand gelegd, op een echt pareltje. EVEL3?,SE'S GVERWINR3IHG een verhaal uit Ierland, ten tijde van Cromwell, mag voorzeker onder de beste Engelsche werken gerekend worden. Het is een meesterstuk. Wij betwijfelen het niet, of onze lezers zullen het met heizelfde genoegen als ons tegenwoordig mengelwerk lezen, bewaren en herlezen. Het is len andere een werk, dat gerust door elkeen mag gelezen worden. Leest dus binnen eenige dagen in De Volksstem het eerste nummer van Verleden week heeft Msr Keesen, in liet Senaat verslag uitgebracht over de Gongo-hegrooting. Ontegensprekelijk toonde hij de groote werken door den minister van Koloniën verwezenlijkt en wenschte hem dusvolgens hartelijk geluk. Niet enkel in ons land, maar in den vreemde insgelijks, zal uw werk goedkeuring en bewondering verwek ken. Doeli mogen wij niet vergeten onze diepste hulde te brengen aan die pioenen der beschaving en der opoife- ring, aan onze kloosterzusters en kloos terlingen, die gindsck in het zwarte land, het licht der beschaving, het ideaal van het geloof, de liefde tol den Belgischen vadergrobd en het Belgisch Koningdom gaan verspreiden. Hier moeten alle politieke driften en ver deeldheden zwijgen, want hun werk is te schoon om niet aller lof en bewon dering af te dwingen. De kloosterlin gen gaan niet naar de vreemde streken, om stoffelijk belang, of uit eigenbaat, zooals de andere koïoniërs we hebben de schoonste gelegenheid gehad om eenigerwijze hunne taak te kennen. De minister vroeg voor de Koloniën negen en zestig geneesheeren, deze heeren begonnen en beginnen met een minimum van twaalf duizend frank en een maximum van vier en twintig dui zend frank per jaar op tien jaar tijd kan een ongehuwde geneesheer vijftig duizend frank sparen en geniet daarbij nog een schoon pensioen. Welnu, er zijn geene geneesheeren genoeg te krijgen, slechts negen en veertig hebben zich aangeboden, zoo dat de minister zal moeten uitzien, om nog grootere voordeelen aan die hee ren toe te kennen. Op aanvraag van hooger hand heb ben verscheidene kloosterlingen zich kosteloos aangeboden, en na eerst een ernstige kursus van geneeskunde te Brussel gevolgd le hebben, zijn ze ins gelijks naar Congo de zieken gaan verzorgen. Ditmaal waren or kandida ten te .veel. En nochtans wat vragen die kloosterlingenEen korslbrood om zich te voeden, en een mantel om zich tekleeden. Al 't overige dat do kloos terlingen voor hun werk van bescha ving ontvangen, wordt besteed tot het inrichten, het steunen, of het uitbreiden van werken. Deze woorden kan men niet genoeg in het hart prenten van alle Belgen, van alle ware vaderlanders men kan dit heldhaftig en bewonderenswaardig streven niet genoeg onder de oogen brengen. Er wordt op onze dagen, door nietsdoeners of opgehitsten, toch zooveel gescholden en uitgevaren legen onze kloosterlingen. De spreuk men moet goed doen, om met kwaad be loond te worden, vindt hier hare vol ste werkelijkheid. Doch de afgezanten der Kerk de uitverkorenen van Christus, zullen zich wel wachten aan die aanvallen gehoor te geven op voorhand vergeven zij reeds alle kwaad, dat men tegen hen misdoen kan. Zij hebben niets voor oogen dan hun hooger ideaal hun kristen begin sel en hel hoogste dat zij verlangen, is het martelaarschap te mogen onder gaan ter.eere van den gekruisigde. Ah als wij dat bedenken, dan voe len wij ook in ons de behoefte, om openlijk de roerendste hulde te bren gen aan die nederigsten der nederigen, die ongekend en gansch vergelen, tenzij door de hunnen en eenige vrien den, ginder verre op vreemden bodem, hun leven en hunne beste krachten wijden aan het geluk, het welzijn, de beschaving van een of meer wilde volksstammen 1 Waar zijn, o, godloochenaars! waar zijn toch uwe beschavers waar blijven uwe lichtaanbrengers en fakkeldra gers der wetenschap waar zijn uwe mannen en uwo vrouwen die hun leven of een deel van hun leven gaan schen ken aan de opbeuring van een lijdend en een ongelukkig volk?.. Wie is 't die Europa heelt gebracht tot de bescha ving wie is het die China en Japan en vele streken uit Zuid-Amerika gaan het zedelijke leven schenken?... Dat zijn toch uwe mannen niet, dat zijn onze mannen, onze vrouwen dat zijn de kinderen van onze Kerk. Gevoelt ge niet, dat er in zulk eeno grootsche wei king vol liefde, opoffering en ver loochening, wat meer zit dan een men- schelijke werking?... Wanneer toch zal dit helderstralend licht uw geest en en hart mogen treffen en verlichten?... Staatkundig Overzicht Engeland. In het Engelsche Lagerhuis werd gisteren de hioestie der beperking der bewapening besproken. De Kamer drukte den wensch uit, dat de groote mogendheden, allen hunne overdrevene beicapeningen sou den staken. In naam van het gouvernement, verklaarden MM. Mac Kenna en Edioard Grey, dat de belangrijke vermeerdering van de begrooting der vloot, slechts het gevolg was der vermeerderingen der andere mo gendhedennamelijk van Duitschland. Sir Edward Grey voegde cr nog bij, dal men steeds de mogelijkheden moet in het oog houden. Rusland. De Russische gezant tc Pe king, heeft van zijn gouvernement bevel ontvangen, ccne laatste maal by het Chi- neesch gouvernement te gaan aandringen om voldoening te bekomen. Krijgt Rusland nu geen goed antwoorddan zal het hande lend optreden. Frankrijk. Tijdens de bespreking der begrooting van oorlog, verklaarde het ka merlid Lefébure, dat het zeer gevaarlijk teas de Noord-Oostersche grens van Frankrijk onbewaakt te leden tusschen Mesières en LongwyH\j voegde er bij, dat België wel een onzijdig land is, doch dat men niet mag vergeten, dat de onzijdigheid slechts ecne diplomatische fonnuul is, en dat de onzij digheid in oorlogstijd spoedig zou overtre den worden. Verjaring. 16 Maart 1835. M. D'Hauregard, handeldrijver to Brussel, ver zoekt de Kamer eene wet te stemmen tegen de smokkelarij. Hij zegt dat hij gesmokkeld heeft tijdens liet lioliandsch bewind, maar dat hij het niet meer wil doen onder het Bel gisch bestuur. Een herderlijke brief. Mgr Bourne, aartsbisschop vau Westminster, heeft namens de katholieke bisschoppen van Engeland een herderlijken brief afgekondigd, orn aan de geloovigen bijzondere gebeden te vragen voor Zondag.19 Maart, feestdag van den H. Jozef en naamfeest van Z. H. Paus Pius X. Hij verzoekt hun dien dag ter H. Ta fel te naderen ter intentie van den Paus. Mgr Bourne doet. opmerken dat er dees jaar geene bedevaarten naar Homo zullen plaats hebben, omdat dtaar do herdenking ge vierd wordt van eene gebeiirifnis, we ke alle katholieke harten met droefheid vervult. De katholieken mogen nooit vergeten, schrijft hij, dat liet tijdelijk gezag, door eene be schikking der Voorzienigheid aan den Heili gen Sloel verleend om zijne onafhankelijk heid te verzekeren, afgescl.aft geweest is ten gevolge van eene politiek van geweld en dubbelzinnigheid. Nooit zullen zij ophouden togen die afschaffing te protesleeren, omdat do burgerlijke onafhankelijkheid en de vrij heid, welke de II. Vader thans geniet, niet voldoende zijn en daarenboven enkel afhan gen van'den willekeur van een vijandig Par lement. Luchtpost. Te Londen zijn brieven toegekomen uit Indiëmet een nieuwen stem- pelmerk, waaruit blijkt dat do koerier per luchtschip vervoerd werd. De brieven werden inderdaad den 16 Februari to Calcutta per luchtschip naar Allahabad gebracht, waar zij aan het postbureel werden afgeleverd, die ze over Bombay naar Engeland zond. Eene caoutchouc-tentoon» stelling te Londen. Van 24 Juni tot 11 Juli zal er to London een caoutchouc- lentoonstelling gehouden worden, waaraan België deelneemt. Op verzoek van den minister van koloniën, heeft de Bond der caoutchouc-planters te Antwerpen een komiteit gevormd, om de Belgische sectio der tentoonstelling in te richten. Talrijke nijveraars die caoutchouc gebruiken, de koloniale maatschappijen en do Antwerpsche handel juichen die deelneming toe. Onze postbooten. Gedurende de maand Februari, hebben onze postbooten op de lijn Oostende-Dovor, 41393 reizigers, tegen 4073 in dezelfde maand van 1910. Ge durende de 2 eerste maanden van 1911 ver voerden zij 9940 passagiers tegen 9050 in 1910. Voor de officieren der Bur gerwacht. De minister van Binnen- landsche zaken heeft besloten dat de officieren der burgerwacht voortaan dienst moeten doen in lmnne voornaamste verblijfplaats, en dit. op grond dat erin sommige belangrijke middens wel eens officiers te kort zijn. Aan wie het groot lot Tot nu toe is de gelukkige wi.-ner van bet groot lot der leening van Gent (1896), serie 14,156, nummer 4, uitgekomen in de trekking van 10 Juli 1909 met eene premie van 150,000 fr. nog niet gekend, Do som is betaalbaar ter gemeentekas sedert 1 Juli 1910. Aangaande werkongevallen. De vrederechter van het eerste kanton van Gent, heeft onlangs een belangrijk vonnis gevela, in zake werkongevallen. Een machinist begaf zich ?s avonds naar zijn werk. Vijf en veertig dagen nadien haalde men uit het omschrijvend kanaal zijn lijk. De vrederechter heeft geoordeeld dat de werkman, zich ten zijnent voorbereidend om naar zijn werk te gaan, evenals deze die op weg is om er zich heen te begeven en die go wond of gedood werd alvorens er aan te komen, noch gekwetst noch gedood werd tijdens het werk en nog min door het feit der uitoefening van het werk. De werkman is niets meer dan de privaat mensch, blootgesteld aan den risico die elkeen dreigthij is gerechtelijk onafhankelijk en mag zich hierin niet beroepen om het kon- trakt ten opzichte van zijnen baas. waren er 6 7 honderd die liever drie hon derd frank hadden al de anderen hadden liever zes honderd frank. Zooals een katholiek volksvertegenwoor diger terecht deed opmerken, is het groote- lijks te verwonderen dat er nog zooveel mijn werkers waren die voor de drie honderd frank stemden. Dat is inderdaad zoo Wij ook zouden ant woorden. hoe meer hoo beter, of hoorneer hoe liever. De hoofdkwestie is, waar men het geld zou gaan halen. Daarop wetende socialisten niet goed wat antwoorden of antwoorden zij er op, dan lcornen ze mei voorstellen-voor den dag, die strijden tegen de rechtvaardigheid en de gezonde rede. Wij van onzen kant, wij verkiezen prak tische mannen te zijn, het volk niet te paaien met beloften, maar het al geven wat het redelijkerwijze mogelijk 13 van te geven. Daarom maken wij gaarne een vergelijk met de andere landen van Europa en wij vragen hier £an onze tegenstrevers Waar vindt ge eene pensioenwet, die de vergelijking kan beslaan,f zeiTs met deze die thans bij ons in voege is Wat zal het zijn, als deze wet eens zal gestemd zijn, dan zullen wij voorzeker op de eerste rij staan. In Frankrijk waar men nu reeds 21 jaar lang 1 fr. per dag heeft beloofd, daar hebben de werklieden nog altijd geen cent nu ech ter wil men er mee beginnen, doch het staat reeds vast. dat de wet maar 1 f. per dag zal geven binnen dertig jaar en 't is te zien, wan neer men zal beginnen. In Duitschland, geeft de wet na 20 jaar nog enkel twee honderd frank. Welnu, door bet voorstel én van den heer minister én van M. Mabille kan men bij ons tot een pensioen komen van vijf tot zes honderd frank. Doch hij onze tegenstrevers telt dat allemaal niet. Ziet ge,dat komt van katholieken en die kun nen niets goeds verrichten, al roepen al de bladen der wereld, al bewijzen alle feiten in België, dat ons land een voorspoed beleeft, dien het nooit gekend heeft. Na 27 jaar katholiek Bestuur staan wij op economisch gebied aan t hoofd van alle natiën mogen de katholieken 50 jaar aan hel bewind blijven, dan komen wij aan liet hoofd op iedergebied, dan spannen wij boven allen de kroon. Daarom, leve de katholieke Regeering eene som van ongeveer 400,000 frank te ont vreemden. Eene klacht is neergelegd geworden. Een nauwkeurig onderzoek der boeken, bracht reeds talrijke onregelmatigheden aan het licht. Ondervraagd, bekende do kassierster wel dra de ontvreemdingen en duiddo hare mede plichtigen aan. De bedriegsters hadden allerlei middelen, om hunne zakken le vullen. Zoo-werden de ulletijns waarop de leveringskosten aange- teekend werden, veel vergroot, drinkgeld cn kommissieloonen welke nooit betaald waren in rekening gebracht enz. Een eenvoudige Iruk welke schier alle weken gebruikt werd, was de volgende De lijst der te betalen loonen werd opge maakt en voor elke bediende werd eene le roote som opgegeven. Nadat do lijst door den bestuurder nagezien was, werd liet geld door de kassierster betaald. De eerlijke be dienden keerden natuurlijk bet geld dat zij te veel ontvingen terug, en de oneerlijke staken het dan in den zak. Het drietal is aangehouden. Wij hebben er reeds over geschreven,doch daar dit punt de aandacht van iedereen, van oud en jong. man en vrouw waard is, willen wij er op terugkomen. Onze lezers zijn bel belachelijk spel der socialisten nog niet ver geten zij richtten een referendum in, aan de mijnwerkers vragende wat hebt ge liefst: oen pensioen van zes honderd of een van drie honderd frank. Volgens zij opgeven Het onderzoek. De twee personen die Maandag aangehou den werden, zijn Dinsdag in het paleis van Justicie te Charleroi, langdurig ondervraagd geworden door den onderzoeksrechter. Beiden houden hunne onschuld staande. De eene beweert dat hij den nacht der mis daad aan het werk was in eene koolmijn. De andere beweert dien nacht zijne woning niet verlaten le hebben. Zijne minnares, daarover ondervraagd, bevestigde zijne gezegdens. Do personen die de eerste beschuldigingen tegen de twee aangehoudenen uitgebracht hebben, werden ook langdurig onderhoord Do zoon D..., beweert nu nooit iets aan zijne vrouw gezegd te hebben over de mis daad, om de eenvoudige reden, dat hij er zelf niets van weet. De vrouw D..., loochende dan ook iets gezegd le hebben aan haren schoonvader. Alles zou hier dus op dronkemanspraat berusten. De twee aangehoudenen zijn èvenwel no, niet in vrijheid gelaten. Het onderzoek duurt voort. Wettelijke besluiten. Besturende commissiën der openbare sla- polhuizen. Benoeming der leden. Zijn benoemd tot lid der besturende kommissiën der openbare stapelhuizen in de hierna aan geduide steden Aalst, de lieer Leo Gheeraerdls, burge meesier, uittredend lid. Gent, do heer Jozef Casier, gemeenteraads lid, uittredend lid. Sl Nikolaas, de heer Anatool Reynaort, schepen, uittredend lid. Dendermonde, de heer Theodoor Van de Voorde, gemeenteraadslid, uittredend lid. Het mandaat der leden welko dat van een ander lid niet volvoeren zal op 31 December 1913 vervallen. te F»arijs. In een belangrijk modehuis van Parijs, eene belangrijke zaak van ontvreemdingen ontdekt geworden. Drie der oudste bodiendon van hel huis. de kassierster, do gerante en eene winkeljuffer, hadden middel gevonden, om sinds 10 jaar Aanhouding van een Duitschen Jack the Ripper De policie van Berlijn deed dezer dagen eene merkwaardige vangst. Een gevaarlijke misdadiger, die een groot aantal misdadige aanslagen pleegde le Berlijn en in verschil lende Duilsche steden, werd aangehouden. Op 9 Februari trof hij een jonge vrouw met eeu mes, cn zij stierf korts nadien. Dit was het begin eener lange misdadige reeks in een tijdverloop van zes weken, telde men niet min aan 30 vrouwen en meisjes, ge kwetst onder gelijkaardige omstandigheden. De policie kon die vrouwendooder niet aan houden. Deze was naar de provincie vertrok ken en pleegde opvolgen lijk gelijkaardige aanslagen te Brunswick, Lichtenborg, Maag» deburg, Frankfurt en Leipzig. Do laatste nslag werd gepleegd te Leipzig, in Augus tus 1910 en sinds dien hoerde men van den misdadiger niet meer spreken. Op 20 Februari werd er gevochten te Ber lijn en do policie hield oen der vechters, de schilder Richard Bennewitch aan.Deze kloeg zijn tegenstrever aan. Hij zeide dat die hem een rijwiel had ontstolen le Brunwich en dat hij den dief nu toevallig Lad onimoet te Berlijn. De policie stelde een verder onder zoek in over Bennewitch en dra bleek het dat deze de sinds twee jaar opgezochte misdadi ger was. Hij werd onder goede bewaking in het gevang opgesloten. FRANKRIJK In het vreemdenlegioen In antwoord op de aanvallen der Duitsche pers, hoeft het Fransch ministerie van Oor log besloten, de oudërdomsgrens der man schappen van het vreemdenlegioen nog vijf jaar te verschuiven. Voortaan zullen ds vreemdelingen die willen dienst nemen in het vreemdenlegioen, minstens 18 jaar en hoog stens 40 jaar oud moeten zijn. Vroeger wer den geene vreemdelingen aanvaard die ouder dan 35 jaar waren. Bij de slachters De vleeschdrijvers van La Vilotte zijn in slaking Dinsdag morgen lag alle werk stil in do groote Parijzer slachterijen. Het spel herbegint In de statie van Aubin werden gisteren morgend al de signalen doorgesneden. Eene schrikkelijke botsing had plaats. De policie onderzoekt. Dubbele ter dood veroordeeling. De krijgsraad van Toulon, Leeft de mari niers Lo Maréchal en Guéguen, die in den nacht van 11 lot 12 Januari hunnen gezel Carrel vermoordden, om liern le bestolen, ter dood veroordeeld. De twee ellendelingen toonden niet het minste berouw over hun yreeselijk misdrijf. Akelige ontdekkingen Dijnsdag morgeiul werd to Marseille bot lijk gevonden van een onbekend mansper soon. Do ongelukkige was den schedel ver brijzeld. Niet ver van de plaats waar het. lijk gevonden werd, vond men kort nadien nog een ander lijk, ook met ingeslagen schedel. Een onderzoek is geopend. Een bewogen reis De Fransche stoomer Volga is te Marseille aangekomen, na eei».e zéér bewogen reis. Uit NicolaïelF vertrokken, werd het schip in do Zwarte Zee d<Vor een0 reeks tempeesten over vallen, hij zoo verre dat men naar Nicolaïeff moest 'lerugkeeren. Daar kleef do Volga zevp-jiiion dagen in het ijs geprangd. De be manning was letterlijk uitgeput. Door de electriciteit gedood. •Tan Gay, 32 jaar oud, en Pierre Cal vel, soldaat in verlof, werkten op een veld te

De Volksstem | 1911 | | pagina 1