Algemeen stemrecht 'T EEN ON 'T ander Katholieke Jonge Wacht Erge aiitoniobieloiigelukken Doodelijk ongeluk -in een Düitsciien velodroom. C3r 3E3 Fr -■ Duiiliele insord te Bevere-hij'Audenaarde De waterhoos in de streek van Audenaerde. x ZOO IS 'T! 'ABONNEMENTEN^ Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franlten. Inschrijving in alle poslbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. slf TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds, BUREELEN T£ BRUSSEL I TE AflLST 230, Haachtschen Steenweg, 230. j S3, Tïrc-r-Jtwt r-.-xEit, Telefoon 114 Bestuurder: J. Van Nuffel-De Qendt. AANKONDIGINGENf KI. aanlr. (1 tot 4 kl. rcg.) fr. 0 GO 3e bladz. (de regel) fr. 0,50 4° bladz. (de regel) fr. 0.30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Rek lam en (per regel) fr. 00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, herstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) £r. 2,00 Zeventiende jaargang nr 131. 2 CENTIEMEN HET NUMMER Cijnsdag 5 en Woensdag 7 Juni 1911 Algemeen stemrecht bestaat in ons land. leder Belg die 25 jaar oud is, beeft stemrecht voor de Kamer en al wie 30 jaar oud is, moet ook stemmen voor de Gemeente, de Provincie en den Senaat. Doch bet zuiver algemeen stemrecht bestaat niet, liet alleman een stem op 21 jarigen ouderdom is het stelsel van de socialisten. Alleman één stem is eene gemakkelijke- formuul, zulks vraagt geen moeite om de kwestie te verstaan, evenals de roep Alleman soldaat alleman gelijk alleman even rijk of even arm, zooals g'het nemen wilt. liet meervoudig algemeen stemrecht dat in België en meer andere landen in voege is, is eene formuul die meer ingewikkeld, meer gecompliceerd is en daar zoo iets van den mensch wat meer inspanning vereisebt om de. recht vaardigheid van zulk een stelsel te be grijpen, vindt het bij sommige weinig ontwikkelde mensehen soms moeilijken ingang. Er zijn nochtans zaken die de redelijkheid van het meervoudig alge meen stemrecht klaar aanwijzen. Wie, onder andere, zal durven staande hou den, dat een jongeling van 21 jaar, zooveel recht heeft op stemmen als een man van 35 a 10 jaar wie durft staande houden, dat een leegloopor, een luierik, zooveel recht heeft op kie zen, als een brave familievader met een talrijk gezin Socialisten or. liberalen hebben de Portugeesche republiek goedgekeurd, die hel stemrecht heeft onttrokken, aan al de menseften die niet goed lezen en schrijven konden. De willekeur in zulk stelsel te huiten gelaten, is de goedkeuring van het princiep, dat een verschil daarstelt in het toekennen van stemrecht, zeerkenmerkend. Heeft in Portugal een geletterde stemrecht on een ongeletterde geen stemrecht, dan is het ook te verrechtvaardigen dat in de landen waar al de mensehen stem recht bezitten, er ook dubbel of drie dubbel stemrecht bestaat, voor die mensehen die meer geleerd of meer ontwikkeld zijn. En van dit standpunt uitgaande is het ook rechtvaardig, dat een volwassen en bejaarde man, meer stemrecht hebhe dan een pas vol groeiden jongeling, daar de levens ondervinding de beste leermeesteres is. Doch er is meer... In de bespreking over de schoolkwestie, die thans aan het orde van den dag is, zijn reeds verscheidene belangwekkende verkla ringen gedaan. De katholieke en alle ordelievende menschen trekken ten strijd onder de prachtige leuze Vrij heid voor iederen huisvader. De socialisten antwoorden daarop, dat boven de vrijheid van den huisva der, liet recht van liet kind staat. De katholieken zijn liet daarmee 'eens, maar beweren, helgene klaarblijkelijk is, dat het kind zijn recht niet kan uitoefenen en dat het op de eerste plaats aan den vader toekomt, dit recht van zijn kind, in dezes plaats uit te oefenen. Alleman zijn stem, roepen de socialisten welnu daarop voort gaande, kunnen en mogen wij bewe ren, dat ieder kind ook recht heeft van stemmen doch daar hot dit recht evenmin als de andere kan uitoefenen, zoo ware liet nogmaals aan den vader dit recht van zijn kind in dezes plaats uit te voeren zoodat hieruit afgeleid, ieder huisvader nog zoovele bijko mende en tijdelijke stemmen zou bezit ten, als hij kinderen zou hebben, die niet tot den veroiscliten kiesouderdom zijn gekomen. In dit geval zou op dit gebied in theorie het zuiver algemeen stemrecht wel bestaan, maar feitelijk niet, aangezien een vader met kinde ren, toch zou beschikken over meer stemmen. De meervoudigheid van het stem recht is om verschillende redenen te wettigen. De ouderdom, de geleerd heid, de levensondervinding, de in 't spel zijnde belangen, hebben recht om in het uitoefenen der kiesplichten, in aanmerking te worden genomen. En men kan die punten allerbest en met de meeste overtuiging voorstaan, hoewel men in den grond, in de ziel, in het diepste van zijn hart, een recht zinnige demokraat weze. Het zijn al leen demagogen of volksvleiers of volksbedriegers, die benauwd en be vreesd zijn van de waarheid voor te stellen. Overigens in eene zaak doet men goed eene vergelijkenis te maken met een algemeenen toestand. Werpt men een blik over het wereldrond, dan ziet men dat het zuiver algemeen stem recht bijna nergens is ingevoerd en dat het meervoudig algemeen stem recht, wel de gezondste en meest ratio-, neele oplossing is. »- -•> Zondag- nacht, om elf ure en een kwaart, kwamen vier mannen al zingende in het Kerkstraat je gegaan. Het waren de genaam- den Sierens, De Weerdt, Frans Ronse. oud 32 jaar en Lodewijk De Volder, oud 35 jaar allen van Bevere. Zij werden, tengevolge van hun gezang, aangesproken door Alfred Van den Bossche, oud 30 jaar, spoorweg arbeider en zijn broeder. Een gevecht ont stond. Frans Ronse kreeg een sclirikkelijkën dolksteek in de zijde hij is doodelijk ge troffen. Lodewijk De Volder werd tot drie maal toe vreesdijk gesloken in de zijde en de Torst de wonden zijn insgelijks doodelijk. Vervolgens werd 01- ook gestoken naar Sierens en De Weerdt, die de moorderij wil den beletten. Zij konden gclukkiglijk vluch ten, anders hadde men vier slachtoffers gehad. De gestokenen werden in eene lierherg ge dragen waar zij vorzorgd werden door D' Doutreligne uit Audenaarde. De toestand der twee slachtoffers is zeer bedenkelijk. Men vreest een noodlottigen afloop, vooral van Ronse. Op de plaats der misdaad heeft men een groot bebloed dolkmes gevonden. Alfred Van den Bossche werd aangehouden en te Audenaarde opgesloten, als zijnde de ver moedelijke aanrander. Het parket heeft in den loop van den dag een onderzoek begonnen. Lodewijk De Vof- der is-gehuwd en geboortig van Deinze. Hij woont hier nog maar sedert eenige maanden. Eesue tweede ramp, De ramp, die Zaterdag Neder-Eenaeme, Maeter, Welden en andere gemeenten trof. is do herhaling geweest der ramp van over drie weken. Eonaeme, wordt voor de derde maal overstroomd. De wateren, van de heu vels neerstortende, overstroomden de huizen en de straat van den Zwijndrus. Er was een meter water in het huis van Remi Beer- naert: dc meubels gingen aan het zwemmen. De huizon en de groole haan werden aan de statie overstroomd en de landen in water vlakten hervormd. De donder doodde eene koe bij M. Bontinck.Te Eename is de schade zeer groot. Te Noder-Eenaeme is de toestand sléchter. Op het gehucht Puthoek, stond het water 50 centimeters hoog in de huizen, stallen, schuren. De menschen moesten vluchten. De beesten stonden tot aan den buik in het water. Debosch Coppez stond geheel onder dc Kruisstraat van den bosch en de velden werden met een meter water bedekt. Bij Leo Haegeman verdronken kieken en konijnen. De aardappelen en de beeten, voor de tweede maal geplant, werden uitgerukt en de grond met eene dikke laag aarde bedekt. De donder brak gedeeltelijk 't dak van Edw. Beernaert af de man werd op den grond geslingerd. Te Maeter was de waterhoos nog gewel diger, de wateren stroomden met geweld do bergen af met eene ongelooflijke snelheid: ze groeven pullen en veranderen de lande rijen in meren. Alles werd met slijk bedekt en de landbouw werken moeten herbegonnen worden. Daar zijn pachters die duizenden franken schade hebben. Bij den landbouwer Justijn stond het water 70 centimeters hoog, konijnen en viggens verdronken. Bij Jan De Maere stond het water 80 centimeters hoog. Wanneer de slijkachtige wateren de spoor baan van Audenaarde-Brussel aantastten en verwoestten, hadden zij 2 meters hoogte be reikt. De baan is reeds hersteld, doch de treins moeten traag rijden, daar men nog voor uithollingen vreest. Een gevelde, zware boom werd als een strooihalm door het water meegesleept. Op eene lengte van 2 kilometers stond de groote baan naar Welden 50 centimeters onder kasseisleenen werden uitgespoeld cn de rij wiel liaan erg beschadigd. De donder viel in het huis van Petrus Glrys, Molendries en verbrandde de vrouw en hel; kind. Doktor Doutcrligne uit Audenaarde hoopt de onge- lakkigen te redden. 't Is vooral to Welden dat de ramp liet ergst is. Geheel de gemeente werd over stroomd voor de tweede maal, in drie weken tijds. De aardappelen cn de boeten zijn ver loren en de landen niet eene laag slijk be dekt. Dank zij den arbeid der bewoners, werd een echte zondvloed verhinderd. De pacht hoeven langs de lieèk en de huizen in het dorp werden gered door dijken, in het mid den der straat bij middel van mest gemaakt zoo 11am het water een anderen weg. De donder viel in het huis van De Schepper cn veroorzaakte veel schade. O verst roomingen gebeurden ook te Maria- Hoorebeke, Sint Cornells-Hoorebeke, Segel- sem, Sehoorisse. Men kan denken wat er gevallen is wetonde dat dé staalsbaan, die tamelijk hoog ligt, 40 centimeters onder stond op eene lengte van 5 kilometers. Te Sehoorisse zwommen de viggens in hun kot, een groot getal kiekens verdronken. Te Maercke, zet to "de Maerckebeek geheel het gehucht onder. Huizon, stallen, schuren, hadden lot GO centimeters water. Bij Mad. Van Coppenholle slonden'de koeien 70 centi meters in 't water. De straatsteenen werden uitgerukt. De schade" is overgroot. Do men schen ontmoedigen zich, omdat de tijd voorbij is om voor do derde maal aardappelen en beeten te planten. Het alcoelkm de Zondag. Het is een gekend feit, dat er des Zondags het meest gedronken wordt, maar wat men zoo goed niet schijnt te wéten, is, dat ook op dien dag de overtredingen en de aanvallen tegen personen liet meest voorkomen. On langs nog, stelde M. Otlo Lang, onderzoeks rechter te Zurich (Zwitserland) vast, dat op 141 veroordeelingen voor slagen en verwon dingen, die in liet district uitgesproken wer den. er zestig waren, dat is 42,55 c/° voor misdrijven des Zondags gepleegd. Soortgelijke bestatigingen heeft men zoo wat overal opgedaan. Zij worden door het tegenbewijs bevestigd, want in do landen waar liet verboden is des Zondags alcoolischc dranken4e verkoopen, gebeuren op dien da°- minder overtredingen. Dit is het geval in Noorwegen. De statistieken geven ongeveer dezelfde uitslagen voor al de bijzonderste sleden van het land. Milicielichiing van I9S2. Het zal niet slecht zijn? de belanghebbenden eens te herinneren dat de aanvragen om ge tuigschriften tot vrijstelling van dienst, uit hoofde van eene andere reden dan eene ziekte, een lichaamsgebrek of liet gemis aan lengte, mondelings of schriftelijk moeien gericht worden hetzij lot hot gemeentebe stuur van dc plaats der inschrijving, hetzij lot. den arrondissementscommissaris, voor 10 Augusli aanstaande. J Ut geldt niet alleen voor de ingeschrevenen der lichting van 1912, maar ook do uitgestelde of ontslagen milieianen van do vorige jaren, dio nog in het geval verkeeren voor den revisieraad te moeten verschijnen. Voor God en Vaderland. De stad Gent is Zondag laatst vol leven en beweging geweest Jen gevolge der wijding van bet Vaandel der Katholieke Jonge Wacht. Een 50tal kringen en afdeclingen der Katholieke Jonge Wachten van België vergaderden 's morgens aan het Landbou wershuis, om van daar naar de hoofdkerk van Sl-Baafs to gaan, waar do Èerw. Heer Kanunnik De Ruvler liet vaandel zegende, daarna werd eene Mis opgedragen, die stich tend door honderden personen werd bijge woond. Om half een was er eene vergadering in het Landbouwers,waar aan liet bureel plaats namen de hoeren Pirméz, voorzitter van den Bond der Katholieke Jonge Wachten van België, senator A. Vercruvssen, do volks vertegenwoordigers Maenhaut en Huvshau- wers. de heer Librechls, voorzitter van den Katholieken Burgerskring, en de heer Huvl- lebroeck,voorzitter der feestvierende Jonge Wacht. Deze lieer wenscht de talrijke bij- treders hartelijk welkom. De heer Pirmcz verontschuldigde don heer Gooreman, voorzitter der Kamer, die beloofd had te komen spreken, doch door eene névralgie weerhouden werd. Hij deed een krachtigcn oproep tot do Katholieke Jonge Wachten, in den strijd die, wegens liet schoolontwerp. in de toekomst le wachten staat, en dankte dc Gentsche V acht voor hel hartelijk onthaal. Na eenige woorden van den heer Librechts werd de zitting geheven. Om 14 2 ure had in de Handelsbeurs een •feestmaal plaats, waaraan 1000 personen deelnamen. Toen werden heildronken uitge bracht door de lieeren Pirmez. aan Z. II. den Paus, aan don Koningen de Koninklijke fa milie en dio ook voorstelde een telegram van gelukwensch le sturen aan prins Leo pold van België, hertog van Brabant, die juist voorde eerste maal de H. Tafel gena derd was. Spraken nog, de heeren Pols, voorzitter der Burgersbelangen, Voor God en Vaderland Bieswal, ondervoorzitter van den Bond der Belgische Katholieke Wach ten Begerem, oud-minister van Justicie Siflér, dienstdoende burgemeester, en Sado nes, zoon, voorzitter der Feestcommissie. Al deze toespraken verwekten do grootste geestdrift en heel de zaal daverde van de kre ten Leve het katholiek ministerie Leve Schollaert Om 3 ure vergaderde op den Kouter een groole sloet, tellende ongeveer 170 maat schappijen en 8000 deelnemers. Onder gezang, waarop het geroep Leve de katholieken, toog men naar liet lokaal der Katholieke Vereeniging, op den Poel, waar do heeren A. A erhaegen. Van Cleemputte, volksver!egenwoordigers, en Brifaut, advo- kaat to Brussel, geestdriftige redevoeringen hielden en de schoolwet Schollaert verdedig den en verheerlijkten. Na afloop had in hel Gravensteen een schoon middfelecuwsch toernooi plaats, dat geestdriftig werd toegejuicht. Op verscheidene plaatsen kwam het tus- schen betoogers en anti-katholieken, tot bot singen en een aantal aanhoudingen werden gedaan, maar er werd niemand ernstig ge kwetst. Staatkundig Overzicht Turkye. Dc bespreking der Turkschè begrooting is geëindigd. Dc begrooting sluit met een tekort van 7,787,3SS Turftschcpon den en dan komen er nog voor 8,196,000 Turksche ponden en buitengewone kredie ten. Ondanks het verzet van den minister van Oorlog, heeft de Kamer het pensioen der oude krijgslieden met 20 verminderd. Spanje. Dc stemming van het afschaf fen der octrooirechten door den Senaatis nog niet heel cn al zeker, daar er in den Senaat schier geene meerderheid is voor hel gouvernement en eene belangrijke fractie zich openlijk tegen dc afschaffing verklaard heeft. Dc behoudsgezinden zullen zich bij de bespreking onthouden. Een later bericht meldt, dat het ontwerp» na eene vluchtige be spreking gestemd werd met 178 stemmen tegen 163. China. Uit Hong Rong wordt gemeld, dat te Canton erge onlusten ontstaan zijn. Dc streek ?-Qnd Canton is zeer kalm. Te Vladicostock hebben erge woelingen plaats gehad tusschen Russen, en Chineezen. De Russen hebben al de Chineezen uit dc streek verdreven. Dooden en gekwetsten. Zondag namiddag hadden op de haan Salzinnes-Namen (Citadel) automobielkoersen plaats. Een der autos, gevoerd door M. Wil- ford gleed in eenen draai der haan op zijde en botste met vreeselijk geweld legen een pilaar waarop de draden der tramlijn rusten. De automobiel en de pilaar werden gedeelte lijk verbrijzeld. M. Wilford en zijn chauffeur werden erg gekwetst. Een gendarm die nabij den pilaar stond, werd door een stuk ijzer aan hel hoofd getroffen en erg gekwetst. Te Mechelen werd een driejarig knaapje, het zoontje der echlgenoolcn Verrept, op den Antwerpschen steenweg door een automobiel verrast cn met geweld tegen de straatsteenen geslingerd. Do arme kleine werd met ge broken schedel opgenomen. Zijn toestand is hopeloos. Een 18jarige beeldhouwer, Albert M..., van Ukkel, werd Zondag namiddag in het Ter Kamerenbosch, achter den vijver, door een automobiel omvergeworpen. De ongeluk kige werd vreeselijk aan het hoofd gekwetst en bleef bewusteloos op den steenweg liggen. De automobilist bekommerde zich niet om zijn slachtoffer en reed in volle vaart weg. Albert M... moest in bedenkelijken toe stand naar zijne woning overgebracht wor den. Te St-Denis-Jiij-Parijs, kwam eene afdeo- ling soldalen Zondag nacht van den tram- depot der lijn Trimté-Enghien, waar zij do wachl had gehouden uil hoofde der werk staking. terug. De soldaten stapten in do duisternis voort, toen eensklaps een automo biel in dolle vaart kwam aangereden en op do afdeeling soldaten botste. Do helft der sol dalen werd omvergeworpen. Een der soldaten bleef op den slag dood cn vijf anderen werden erg gekwetst. De chauffeur werd aangehouden. Maandag namiddag kwam de automobiel van een rijwielfabriek eenige schonden vóór do deelnemers van de baankoers Parijs- Luik-Brussel te Borgworm aangereden. Aan de kontrool kon do chauffeur niet stoppen, daar de rem gebroken was, en hij reed in hot volk. Een kind werd gedood en tweo anderen doodelijk gekwetst. Do menigte wildo den chauffeur to lijve. Een Duitsche kampioen gedood. De Duitsche kampioen, Fritz Thcile, do beste en populairste Duitsche fondrenner, werd Zondag in den velodroom van Zehleri- dorf-bij-Berlijn, gedood op dezelfde wijze als Verbist, de kampioen van Belgic, tweo jaar geleden, te Brussel. Fritz Theile betwistte op den velodroom van Zehlenaorf een match op 50 kim, tegen den Frauschen rijder Miquel. Thcile had.de leiding cn Miquel volgde op een veertigtal meters. Rond den 10° kilo meter sprong do achterband van Theile's rijwiel. Do rijder viel, docli bekwam slechts lichte kneuzingen, llij wilde rechtstaan, doch de gangmaker van Miquel kon zijn machicn niet bijtijds doen zwenken en botste op Theile. De Duilschekampioen werd de borst kas ingestampt en bleef op den slag dood. Miquel viel ook, doch deze ontkwam het met eenige kneuzingen. Zijn motor schoot in brand, doch men kon liet 111 aclden op hei plein, midden in den velodroom brengen, waar de brand go- bluscht werd. Do verslagenheid, door het vreeselijk ongeluk veroorzaakt, is zeer groot. In de redevoering, Vrijdag door lieer Van- develde in de Kamers uitgesproken, getuigt liij dat er eene aanzienlijke beweging bestaat ten voordeele van de nieuwe schoolwet, uil mouvement considerable en faveur de la nouvelle loi scolaire. Zulke woorden in deze omstandigheden uilgesproken door don hoofdman der socialisten, hebben eone ge wichtige bet eekenis. Zij doen zien, dat do hevigste tegenstrevers zelf verstomd staan over de grootscho beweging die er heerscht om de nieuwe wet met geestdrift toe te jui chen. Alwie maar een greintje rechtzinnigheid bezit, moet bekennen dat de nieuwe school wet, eerlijk toegepast, de heilzaamste gevol gen gaat hebben voor de gansche Belgische bevolking. De wereldconcurrentie wordt mot den dag grooter en heviger en daarom ook past het dat do Belgen zich op tijd voorzien om in die concurrentie de bovenhand te ha len. Dit kunnen wij alleen met handige vak mannen, met bekwame sliclgenooten dio produklen van eerste klas zullen voortbren gen. Om die vakbekwaamheid aan het volk le bezorgen, heeft de regeering in do school wet, de noodige maatregelen voorzien. Dio reden alleen was reeds meer dan vokloendo om van alle kanten juich- en dankkreten le hooren opstijgen. Doch,ziet eens hoe talrijke andere voordeeleu in de wet! Het moet onsdan niet verwonderen dut er honderden en honderden vereenigingon zijn die aan minister Schollaert hunne beste wenschen sturen, dat er duizenden huisva ders en huismoeders zijn die met lierheid hun handteeken zetten ten voordeele der wet dat op de talrijke meetings de wet geest driftig wordt toegejuicht. Die aanzienlijke beweging, volgens M. Vandeveldo zelve bekent, moet eene 0ver- reusachtige volksbeweging worden. Wij we len hot. de menschen vragen niets beters dan de schoolwet te hooren uitleggen, en eens de gelegenheid te hebben do nieuwe wet in 't openhaar te huldigen en goed te keuren. Daarom, overal waar 't zijn kan en waar zou hot niet kunnen zijn overal meeting op meeting belegd alleman telkens op post 0111 den grootsten indruk aan die vergade ringen te geven, en als wij zóó te werk gaan, dan zullen onze tegenstrevers eerst voor goed- beginnen te begrijpen, dat zij weldra door die machtige volksbeweging zullen overwel digd worden. Vrienden nog* eens, niet geaar zeld, niet getalmd, niet bevreesd, maar als dappere kerels, aan 't werkaan 't werk t

De Volksstem | 1911 | | pagina 1