De Min isterieeleCr isis ONVERWACHTE SLAG 'T EEN EN 'T ANDER 2e Reeks brieven van M. Vincent Dieriox ROND DE DAGBLAD 'ABONNEMENTENf Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle poslbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. 3# TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. «s» BUREELEN TE ORUSSEL 230, Haachtschen Steenweg, 230 TE MALST 9Kerlistraat, Telefoon 114 BestuurderJ. Van Nu ff el-De Oendt. AANKONDIGINGEN KI. sank. (1 tot 4 kl. rej.) tr. 0,60 3® bladz. tde regel) fr. 0,50 4® bladz. (de regel) fr. 0,39 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2 00 Reel herscell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Zeventiende jaargang nr 134. 6^55 2 CENTIEMEN HET NUMMER Zaterdag i O Juni 1911 1ST ER CRISIS Hetgène wat wij over eenige weken als eene hooge mogelijkheid aan schouwden, was de ontbinding der Kamers, maar wat wij nooit of nooit hadden durven, verwachten, was dat het ministerie Schollaert zijn ontslag zou hebben gegeven. Weihoe Een ministerie dat door de moeilijkste vraagpunten was geraakt, dat de Con gonaasting en de militaire wet kon tot stand brengen zonder te vallen, hoe wel de katholieken op die punten nogal verdeeld schenen, vooral zeer verdeeld waren over de krijgswet dit zelfde prachtig katholiek ministerie Sneuvelt thans op een terrein waarop meer dan negen en negentig ten bon derd van de katholieken onwrikbaar eensgezind waren en met de uitgela tens te geestdrift ten strijde togen. De Oorzaak der Crisis Niets bad deze crisis laten voorzien, hoewel sommigen weeral zullen be weren, dat zij het voorzien hadden. Zulks zeggen als het ministerie om- verre ligt, is inderdaad niet moeilijk. Wij hadden minister Schollaert zelve hooren verklaren, dat de wet zou ge stemd worden. Het land was met hem en is nu ook nog met hem. hij moge ervan verzekerd zijn - het beste bewijs is wel dat de achtbare minister meer dan 3500 huidetelegrammen heeft ontvangen. De tegenstrevers, en op de allereer ste plaats de revolutionnairen, begon nen embras te verkoopen. Wat echter het ergste is, het is dat sommige hooge gezagvoerders al te gemakkelijk toegeven aan de gemeene oproerma kers zij zouden er wel zoo verre kun nen mee komen, dat de oproermakers op zeker oogenblik ook hun paksken maken. Nu er zijn altijd menscken die maar leeren door te voelen. Het is het ergste voor hen Het is met ontroe ring, geene geveinsde, maar diep gevoelde ontroering, dat wij dit katho liek ministerie zien vallen, liet was zonder twijfel de meest volksgezinde regeering, die België sedert 1830 reeds had bezeten en geen enkel land was er, waarvan de regeering kon roe men op zulke volksgezinde mannen. De gevolgen der crisis Dezen zijn moeilijk te voorzien. De crisis zal echter eene onbeschrijfelijke opschudding verwekken, en de over- groole meerderheid der bevolking met spijt vervullen. Wij kunnen echter niet gelooven, dat men ons volk nog lang zal berooven van de groote voordeeler. die Mijnheer Schollaert ons volk in zijne wet aanbood. Hoe zoo Hebben de huisvaders recht op vrijheid in de o^euze der school, ja of neen Zoo ja moet de Staat ons dan niet in de moge lijkheid stellen, die vrijheid in bare volheid uit te oefenen Zoo ja, dar, moeten al de scholen die voldoen aan de voorschriften der wet ondersteund worden. En al is het ministerie geval len en al vielen er nog honderd minis- teriën, aanhouden zullen we met te vragen, en aanhouden zullen we met te eischen, tot dat men onszalgegeven hebben, datgene waarop wij recht heb ben. Dat zullen wij laten zien Ook de andere bepalingen der wel, zijn zoo prachtig, zoo overschoon dat de tegen strevers wel zullen verplicht worden de katholieken te steunen. Ah Zij zijn tegen dekinderarbeids- beperking 1 Ah 1 Zij zijn tegen de kosteloosheid der schoKn Ah Zij zijn tegen bet invoeren var den 4° graad Ah 1 Zij zijn tegen het vermijden van de overbevolking der klassen ,Ah Zij zijn tegen de diplomeering van al de onderwijzende personen 1 Alil Zij zijn tegen de verbetering van den stoffelijken toestand van liet onder wijzend personeel. En vooral zij stel len zich aan als aartsvijanden van de vrijheid van den armen huisvader Dat zullen wij zien 1 Tegen al de katholieke vrienden, zeggen wij. Ja, wij bekennen, dat de ministerieële cri sis voor ons een zware slag is. Maar dat men niet rekene, dat hij ons te neer zal slagen want nu meer en krachti ger en vuriger als ooit, zullen wij de klaroenen doen schallen, den strijd kreet doen dreunen over gansch het Vlaamsche land. Broeders, staat op, en rukt ten strijde om de vrijheid van den huisvader, en de ziel van onze kinderen te bevrijden! Goden België willen hetTen strijde 1 Onbepaatd verlof in het Eetger. De minister van oorlog heeft den volgenden omzendbrief aan de korps oversten laten geworden Gezien de hoogte der effektieven, heb ik de eer u te laten welen, dat de volgende maatregelen onmiddelijk zullen genomen worden a) Bij uitzondering der muziekanten en der soldaten die den leergang van hoefsmederij volgen, zullen de milicianen, kontingent-vrij- willigers, vrijwilligers met premie en de broeders die dienen voor hunnen broeder of de remplaeanlen die de verplichtingen van boventalligen dienst hebben aangegaan om zekere voordeelen to winnen, naar huis kun nen gezonden worden, indien het kontingent waartoe zij behooren zich in onbepaald verlof bevindt. De belanghebbenden zullen, buitendien, behandeld worden gelijk de andere militairen hunner klas. b) De militairen tot de lichting van 1911 behoorend die. om welkdanige reden ook vóór de binnenroeping hunner klas zouden binnen gegaan zijn, zullen eveneens in beperkt ver lof kunnen gezonden worden tot op den datum bepaald voor het in aktiviteit stellen van dit kontingent. Evenwel zijn deze schikkingen slechts toe passelijk op diegenen die er venschcn van te genieten en voor zooveel hun gedrag en hunne manier van dienst doen hun deze gunst waardig maakt. Een schaf in een mieren™ heop. Bij Hannover, hebben twee arbeiders, in een mierenhoop, 150,000 mark aan effecten gevonden. Er naast lag een zware zak vol zilvergerief en ijzerwaren. De vondst is waarschijnlijk van diefstal afkomstig. De man. die den buit verstopt heeft, moet iemand zijn die in den omtrek, in een hol geleefd heeft. gewezen-voiksveriegenwoordiger, reizende in Kongo XXVII. Stanley Falls, 24 April 1911. Palm-Groef. 't Is de naam van het enge pad, dat u, op 20 minuten, door kronkelende rotsdoorgan gen, brengt aan den Zambezieslroom hersa- mengesteld beneden de groot© watervallen. Die groet' draagt den naam van Palm, omdat het meest al palmen zijn die er groeien. Ze geven aan de streek het voorkomen van oen paradijs. M. Rommelaer en ik zijn hier in 't diepste der Palm-groef onze reismakkers, ver moeid door de wandeling van dezen morgend, zijn in 't hotel gebleven. Ik zit op e jno rots, de voeten rustende op kleinere steenen, die door de golven besproeid worden M. Rom melaer heeft, post genomen op een groote platte rots, die ver ia 't bruischende water vooruitspringt hij wil van dichtbij dc gol vende haren bewonderen. De wind drijft van lijd tot tijd den dauw der Falls langs onzen kant en verplicht me 't papier, waarop ik u schrijf, mijne beste, onder mijne jas te ver bergen. Er is weinig aan gelegen eens nat te worden, de brandende zon weet ons rap te drogen. Aan onze voeten bruischen de golven van den stroom, wiens loop gehinderd wordt door een steilen rotsberg. Van op die rots tot op 'n tweede, links, ligt de ijzeren brug, waar van ik vroeger gesproken heb. Van bieron der gezien, zou men denken eene stelling van solferstekjes ze schijnt zoo dun en flauw, dat men huivert bij de gedachten, dat terwijl men er onder zit, een zware en lange liein er kan overloopen en dat we er morgen over moeten. De stroom, snel rollend lus schen twee reuzenbergen, komt zich bot vieren op een derden berg, die langs den linken kant, de waters allen uitvlucht af snijdt. Die waters hotsen tegen de rotsen, deinzen terug, verwekken eenen draaikuil, grollen, worstelen, schuimen, werpen zich boven het waterpeil, als nestelden do duivels onder hen. 't Is deze strijd tusschen golven en rotsen die't klimmen en dalen der waters veroorzaakt en ons den indruk geeft als waren we gezeten aan den oever eener onstuimige zee. Rechtwaarts vlucht liet water tusschen de bergkloven en zal, na vele omwegen de Zambezi© voortzetten, om, we derom, eenige kilometers verder, een nieu wen waterval te maken. De dalende zon verlicht tie toppen der bergen en toont des te meer de diepten der kloven. Haar laatste stralen geven kleurrijke regenbogen, die een schoon tafereel vor men, omlijst in den bogen der brug. De avond valt hier rap. We moeten, tot ons spijt, die wonderbare streek verlaten. Wonder tooneel der Falls, we aanschouwen u voor de laatste maalprint u voor eeuwig in ons geheugen Dick Er zullen in Kongo afstappen acht Belgen en een hond. Die hond is ook Belg, als ge aanneemt dat een hond, in onze kolonie eboren, als Belg mag aanzien worden. Dick is geen gewone hond, anders zou ik zijne levensbeschrijving niet geven, 'tls een witte Fox-Terrier, gelijk Fox van Viator De Clercq, maar... slimmer. Neem het niet kwalijk VicLor, dat ik de hoedanigheden van Dick boven die van Fox plaatse. Dick heeft meer gerezen dan Fox, dus... In Kongo geboren, heeft Dick zijnen meester, M. Maurice Vermeersch, van Pope- ringhc, in België, vergezeld. Van Antwerpen keerde hij terug naar Bonïa, doorsnuffelde de streken van den Kongostroom, scheepte te Leopoldslad in. om te St Paul kennis te gaan maken met de Portugeesclie kolonie. Dick sprong te viervoet op den Lusticana en landde met zijnen meester te Antwerpen aan. Daar was Dick bijna verdronken, maar hij moest van andere reizen terugkomen Een matroos redde Dick ten koste van zijn leven, en vriend Dick is het menschdom dankbaar gebleven. IIij gehoorzaamt aan al de Belgen, zijne reismakkers. Voor 't oogenblik wan delt Dick to Victoria-Falls morgen zal hij. zich voor drij dagen laten opsluiten in den trein, en zoo zal Dick zijn geboorteland terug zieu en waarschijnlijk tegengroeten met een trippelen blaf. Dick heeft blijkbaar haast om er te zijn, want hij is altijd noordwaarts cn dagelijks moeten wo hem zeggen Dick langs hier, 't is nog te vroeg Rekent eens wat geld Dick aan zijnen meester al gekost heeft Doch, er is niets tc kostelijk vooreen getrouwen vriend gelijk Dick weet ge wel dat Dick, met zijnen meester, reeds 120 buffels, 10 anliloppen, 5 olifanten, 8 hypopolhamen, 12 crocodillen, ontelbare vogels, hazen, ratten en katten helpen neervellen heeft. Iloe dikwijls heeft de meester zijn leven niet le danken gehad aan zijnen hond Als er wild in 't zicht is, blijft Dick gehoorzaam achter de hielen van zijnen meester, maar nauwelijks knalt het schot of Dick loopt pijl vlug naar liet ge schoten wild, dat zijne woede op hem bot viert. Dick draait en keert rond het dier, bast en bijt in de achterpoolen, zoo dat hij aan zijnen meester de gelegenheid geeft het beest le naderen en mot juistheid den genade slag legeven. Het gebeurde eens dat M.Ver- meèrscli. met eenen vriend op jacht ging, zonder Dick, die ziek was, ten gevolge eener kneuzing op eene vorige jacht hekomen... Ik zal dat n orgen eens vertellen. CONGOTROTTER. Het kabinet heeft dus zijn ontslag gegeven. Ten gevolge eener nieuwe bijeenkomst met den Koning, heeft M. Schollaert aan Z. M. zijn ontslag aangeboden, alsook dat der andere ministers die zich met hem eensgezind verklaard hadden. Van vóór twéé uren waren in de Kamer talrijke leden der rechterzijde aanwezig, al hoewel de maandelijkscho vergadering niet moest plaats hebben. Ook was het slechts tegen den middag, dat men vernam dat het kabinet Schollaert ontslaggevend was. Onnoodig to zeggen dat hel ontslag van het ministerie, de katholieke volksvertegen woordigers zeer verbaasde en dat zij allen met spijt het ministerie Schollaert zien af treden. Zij betreurden liet, dat de reehter- zijde niet vergaderd was. De houding van M, Woeste werd zeer beknibbeld. Een volksvertegenwoordiger der Vlaande ren voegde er bij, dat indien de rechterzijde hare maandelijksche vergadering gehouden had, er ongetwijfeld aan M. Woeste zou be wezen geworden zijn dat hij alléén stonden de rechterzijde het mei hem niet eens was. Een andere katholieke volksvertegenwoor diger opperde ue rneening, dat M. Schol laert onmiddelijk do uitdaging van M. Woeste had moeten aanvaarden en de sluiting der bespreking voorstellen, met verzending van het Sehoolwetsontwerp naar ecno bijzondere kommissie. In de goed ingelichte kringen beweert men evenwel dat de ministers reeds van Dinsdag besloten hadden hun ontslag te geven, en dat de redevoering door M. Woeste, Woens dag uitgesproken, slechts het ontslag eenige uren vervroegd heeft. Nadat M. Schollaert zijn ontslag aan den Koning aangeboden had, ontving hij MM. Cooreman, voorzitter der Kamer, de minis ters Hubert cn Helleputle, graaf de Lim burg Stirum en senator Léger. Hij zegde hen, dat hij zinnens was in do Kamer eene verklaring te doen in naam van het gou vernement. Hoe de crisis ontstond Men weet dat socialisten en liberalen, be sloten hadden, alle middelen aan le wenden, om te beletten, dat de vrije scholen op meer gelijken voet bevoordecligd werden door de toelagen van slaat, provincie en stad. Ziehier nu hoe het Brusselsch blad Le Soir het ontstaan der crisis verhaalt Na den Koning, is de Voorzitter der Kamer van volksvertegenwoordigers ongetwijfeld de hoogstgeplaatsto personaliteit. Tegenover dc woeiing door de oppositie bewerkstelligd, tegenover de belemmering, van het parle mentair werk door het sehoolwetsontwerp en de oppositie veroorzaakt, besloot de Ko ning aan M. Cooreman, voorzitter der Kamer le vragen wat hij van den toestand dacht. M. Cooreman verklaarde, dat volgens hem, dien toestand niet kon blijven duren en dat de hoeren staatsministers Beernaert en Woeste wel eens mochten gepolst worden. M. Sehollaert werd dan hij den Koning ontboden en do toestand werd langdurig be sproken. Het is slechts nadien dat de staats ministers M.M. Woeste en Beernaert ontbo den worden. M. Beernaert zegde ook dat volgens hem de toestand volstrekt moest veranderen. M. Woeste was echter krachtiger in zijne verklaringen. Hij zegde dat het noodig was het statu quo te bewaren in zake der school kwestie en opperdo do rneening. dat het sehoolwetsontwerp moest ingetrokken wor den, er bij voegende, dat M. Schollaert slechts moest doen, wat bij, M. Woeste in 1S81 gedaan had zich terugtrekken. Tot daar Le Soir. Na do katholieke staatsministers ontvangen te hebben, wilde de koning ook liet oordeel hooren van M. Dupont,liberalen staatsminis ter. Deze zegde natuurlijk, dat het beter zou geweest zijn, do bespreking uit to stellen en dat eene raadpleging van het land, alléén con einde kon stellen aan dn gis! De koning deelde het oordeel der staats mannen mede aan M. Schollaert, en vroeg hem of het niet geraadzaam zou zijn, in 't be lang van het land en de openbare rusf, toe te stemmen in de verdaging. M. Schollaert had dan een onderhoud met de andero ministers en bezwoer hen. hun ontslag niet te geven en hem alleen te laten aftreden. M. Helleputteen nadien al de an deren, verklaarden dat zij onmogelijkkonden blijven en zoo trad net ministerie eensgezind af. Eene belangrijke vergadering der rechterzijde. Toen de zitting der Kamer Donderdag namiddag, na de bekendmaking van hot ont slag van het ministerie geheven werd, werd eene vergadering der rechterzijde gehouden onder voorzitterschap van M. Cooreman. Er waren 83 leden tegenwoordig, cn slechts drie afwezig M.M. Francotte, than» in den vreemde verblijvende M. Beernaert, die de lijkplechligheden van een familielid bijwoonde, en M. Woeste. M. Schollaert, langdurig toegejuicht, heeft de redenen uiteengezel van zijn ontslag, en beschouwingen gemaakt over don gang der zaken. Hij l ichtte een warmen oproep tot do nauwste eendracht tusschen de leden der meerderheid en hij verzocht hen. op wie do Koning beroep zoudoen, liet bewind to aan vaarden. Wij zullen, voegde hij er bij, do beste steunpilaren zijn van het toekomend ministerie. Zooals ik, aan het bewind zijnde, geen voogdijschap heb willen aanvaarden (toejuichingen), ben ik besloten uit al mijno krachten het nieuw ministerie te steunen. Wat het sehoolwetsontwerp betreft, het zal niet ingetrokken worden. Dit ontwerp mag niet verdwijnen, en ik heb het volle vertrou wen dat het zal gestemd worden. Deze rede werd langdurig toegejuicht. M. Yerhaegen heeft in naam van de Rech terzijde, al de erkentenis en al de bewonde ring uitgedrukt van de katholieke mandata rissen aan hun hoofdman. M. Schollaert sprak hij, verlaat het be wind in buitengewone omstandigheden, hij heeft van het Parlement geene vijandige stemming ondergaan. Zijn Ministerie zal in de geschiedenis van het land geboekt blijven. Na verscheidene andere belangrijke hervor mingen, wilde hij het land eene schoolwet geven, die eene wet van vooruitgang, van verzoening, van socialen vrede moest zijn, M. Van Gleemputte sloot zich hij dezo woorden aan, namens de oud-strijders van do katholieke partij. M. Carton de Wiart heeft eene treffende rede gehouden cn is van gevoelen dat voor taan M. Schollaert als de ware leider van de katholieke partij moet beschouwd worden. Namen nog hel woord MM. Colaert, Borboux en Carluyvels, en hij liet eindigen der vergadering viel heer Schollaert eene bijzondere grootsche ovatie ten deel. Een manifest der linkerzijde. De linkerzijde der Kamer heeft Donder dag na de zitting der Kamer een manifest opgesteld, dat zij heel het land door schikt aan te plakken, en waarin zij hoog oploopt met de zoogezegde overwinning welke zij zou behaald hebben. De linkerzijde beweert dat het ongrond wettelijk sehoolwetsontwerp nu voor goed veroordeeld is. Daar is niets van, en de katholieken zul len het wel weten te bewijzen. Het nieuw ministerie Donderdag namiddag liet de Koning M. Cooreman ontbieden en bood hem aan, zich met do samenstelling van het nieuw ka binet le willen gelasten. M. Cooreman moest echter voor de eer bedanken, daar zijne bezigheden hem niet toelieten, de rol van kabinetsoverste met allo mogelijke zorg te vervullen. Daarna werd M. Liebaert ten paleize ge- noodigd. Ook M. Liebaert moest voor de eer be danken, daar li ij verlangde te rusten, na dertien jaar minister te zijn geweest. Ook, na liet erg ongeluk waarvan hij eenige maart den geledon hot slachtoffer was, vreesde de noomgc Krachtdadigheid r.ict meer te kunnen aanwenden o.u kabinetsoverslo toJ zijn.

De Volksstem | 1911 | | pagina 1