Het verraad der socia listen te Ingelmunster 'T EEN EN 'T ANDER Da Europesschs viiegronds O '0 0 ID C3r S L JO> Ongehoord verraad der roeden Een loodsboot in den grond geboord TE PARUS Zeventiende jaargang n' 150. 2 CENTIEMEN HET NUMMER Donderdag 29 Juni 1911 ABONNEMENTEN:" Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken, inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. 0 /TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. «ij BUREELEN 722 TE BRUSSEL Steenweg van Waterücc, 723. Bestuurder J. TE AftLST Kerlistraat, Telefoon 114 Van iïuffel-De Gendt. AANKONDIGINGEN! KI. armk. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0 GO 3® biudz. ide regel) fr. 0,50 4e bladz. (de rege!) fr. 0,30 Finunc. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1.00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2 00 Recht, herstell. (per regel) fr. 2.00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 m 20 AKTE». Beknopte herinnering der feiten Den 8 November 1910 bralt in de tapijtfabriek Gehotte eene staking uit omdat de fabrikant a) een bode der vereeniging willekeurig had ontslagen, b) geen gunstig gevolg wilde geven op eene redelijke vraag om loonsopslag. Den 8 December staking bij M. Cas- tel, die ook geweigerd bad toe te geven op redelijke vragen. Den 2 Januari sloten drie andere fabrikanten Van Ooteghem en G"le, De Yen en De Boutte hunne werklieden uit. Ongeveer 500 werklieden waren op straat op een 30tal na waren allen bij ons Christen Syndikaat aangesloten. Staking en uitsluiting duurden tot 2o Maart. Door 't aanvaarden van bet scheidsgerecht werd 't werk voorloo- pig aan de oude voorwaarden herno men. 't Scheidsgerecht deed den 25 April uitspraak die uitspraak was willekeurig, onrechtvaardig, steunde niet op het verslag der experten. Toch werd zij geëerbiedigd, maar de fabri kanten weigerden nog gunstig gevolg te geven aan de bepaalde wenschen, door het scheidsgerecht uitgedrukt. Daarop werd ;tscheidsgerecht opnieuw bijeengeroepen. Eene tweede uitspraak werd gedaan den .17 Mei. De fabrikan ten stonden eene bespottelijke premie toe voor do wevers, maar wilden niets •doen voor de andere werklieden. Na herhaald maar vergeefsch aandringen op verbeteringen, werd opnieuw de sinking uitgeroepen. Deze trad in den 23 Mei. De socialisten, daarover ge raadpleegd, beloofden plechtig dat zij zouden mcèstaken. le Akt. In 't begin der week van 4-11 Juni had teKortrijk eene geheime samenkomst plaats tussehen de fabri kanten van Ingelmunster en een roo- den député de socialistische stakers wisten daarvan niets. 2" Akt. Den Vrijdag 9 Juni kre gen de socialisten van hunne leiders T bericht, dat er geen geld meer in kas was, dat hunne ondersteuning met 3 fr. per week verminderd werd. 3® Akt. Denzelfden dag, 's voor- middags, gingen twee roode leiders met den fabrikant Schotte onderhan delen, altijd buiten de weteder stakers. The fabrikanten hadden vroeger altijd geweigerd de vertegenwoordi gers der vereenigingen te ontvangen 1' Akt. Nog altijd denzelfden dag (Vrijdag, 9 Juni), 's middags, liepen drie socialisten hij den fabrikant Gastel aan 't werk, zonder iemand iets te zeg gen. De roode leiders deden niets om zulks te beletten. 5" Akt. Den Zaterdag, 10 Juni, trokken vier andere socialisten ook binnen, gevolgd door twee andere, die eenige dagen te voren van 't werk wa ren getrokken. Nog altijd deden de socialisten niets om die verraderij te beletten. 6" Akt. Volgens Vooruit van 18 Juni de socialisten hadden 8 dagen tijd noodig om met eenige domme en gezochte leugens hun verraad te ver- schooneu had denzelfden Zaterdag eene nieuwe bijeenkomst plaats tus sehen de fabrikanten van Ingelmunster en een roeden depute, deze maal te Wcvelghem. 't Moest wel dringend zijn, gezien de fabrikanten zelf den depute kwamen opzoeken. Van 't. be sluit der samenkomst is niets uitge lekt 7° Akt.Den Maandag, 12 Juni, werden de socialisten opnieuw bijeen geroepen door hunne leiders. Herhaal delijk zegden zij, dat ze zouden voort staken indien zij voort ondersteund worden. Maar daarop kregen zij geen praatDe leiders wisten te vertellen, dat er veel slachtoffers zouden vallen indien zij niet allemaal aan 't werk gingen. Die bedreiging gaf den door slag, en met 16 stemmen tegen 4 werd besloten 't werk te hernemen bij Schotte en Gastel. Het verraad was dus algemeen. 8° Akt. De socialisten zijn den Dinsdag, 13 Juni, bij Schotte en Gastel aan 't werk gegaan zonder eenige dui delijke voorwaarden, zonder te weten of er slachtoffers zouden gemaakt wor den of niet. Dat gaan we hieronder seffens bewijzen. 9° Akt. Deleden van het Christen Syndikaat, behoorende tot de fabrie ken Schotte en Castel, waren natuur lijk verontwaardigd en ontmoedigd door het verraad der socialisten. Vree zen dat de roode leiders wel in staat waren onderkruipers van elders te doen komen, dus dat er slachtoffers zouden vallen, besloten zij in eene ver gadering, den Dinsdag voormiddag (13 Juni) insgelijks het werk te zullen hernemen bij Schotte en Castel. Zij deelden dit besluit mede aan die fabri kanten. Zij vernamen daar echter, dal zij niet eerder aan 't werk mochten komen tenzij nadat de staking in de weverijen Van Ooteghem, De Ven en De Boutte ook opgeheven was De socialisten waren dus als echte troe telkinderen onvoorwaardelijk mo gen aan 't werk komen, maar de onzen mochten eerst beginnen, wanneer het werk ook hernomen werd bij de an dere kil )rika ii-leir-H 10" Akt. Den Dinsdag namiddag hielden onze stakers eene algemeene vergadering, waar met algemeene stemmen werd besloten aan die verne derende voorwaarden 't werk niet te hernemen, 't Rood verraderstroepke stond dus alleen. 1 le Akt. Nadat zij 't werk herno men hadden, hebben de socialisten meermalen gezegd, dat zij het dadelijk zouden gestaakt hebben, indien zij voorts zouden ondersteund worden. Maar de roode leiders hoorden langs dien kant niet, en de fabrikanten, om hunne trouwe knechten tebeloo- nen en aan 't werk te houden, deelden drinkgeld uit! Dat miste zijn doel niet. 12° Akt. Drie dagen na de werk- herneming liet de voorzitter van het Socialistisch Syndikaat het werk op nieuw staan. Hij zegde aan al wie het hooren wilde, dat hij niet langer een onderkruiper en loonbederver wilde zijn. Hij bevestigde op die wijze, dat de anderen wél onderkruipers en loon bedervers waren. 13® Akt. l>e fabrikanten, gehol pen door hunne trouwe roode hel pers,hebben intusschen bovenmensche lijkt? pogingen aangewend om werk lieden aan 't wankelen te brengen, tot werkherneming te doen besluiten. De gebezigde middelen waren beloften en bedreigingen, 't Gevolg was, dat enkelen onzer leden den Maandag 19 Juni ook aan 't werk gingen. 44° Akt.Inziende dat de strijd, door het verraad der socialisten hope loos werd, besloten onze bondgenoten den Maandag 19 Juni 't werk le her nemen. Toen zij dit besluit meêdeelden aan M. Gastel, zegde deze hun, dat de socialisten veel braver waren geweest. Natuurlijk, zij hadden de fabrikanten uit de klodden getrokken, hunne eige ne werkbroeders verraden 15® Akt. Vooruit van Vrijdag 28 Juni. het rood verraad willende ver- scbonnen, vertelt dat wij tot de werk herneming deden besluiten in de fabrie ken Van Ooteghem De Ven en De Boutte, waar de verbeteringen kleiner zijn dan bij Schotte en Gastel. Dat is gelogen voorde fabrieken De Ven en De Boutte. Bij De Ven is zelfs wachtgeld toege zegd (11 cent. per uur van na de 0" uur). Dat de voorwaarden Dij Van Ooteghem niet beter zijn, is alleen aan de socialisten te wijlen. 16® Akt. De socialisten hebben van den beginne af leugenachtig vol gehouden, dat de staking te Ingelmun ster haren oorsprong had in den haat van een priester togen een der fabri kanten. Niettemin lieten zij hunne volgelingen ook de tweede maal in staking gaan. Knoopt dat aaneen 17® Akt. De tapijtfabrikanten van Ingelmunster, in hunne verdedi gingsmiddelen, hebben destijds ge schreven dat. hunne wevers gemiddeld fr. 15,24 per week wonnen. De leve rancier der roode onderkruipers vertelt in Vooruit van 23 Juni, dat diezelfde wevers 16 a 17 frank wonnen Ge ziet dat de fabrikanten in de roode leiders goede verdedigers hebben ge vonden. die er zonder blozen een paar franken bijvoegen om hunne verrader lijke rol wat te verschoonen De fabrikanten en hunne huurlingen verdienen beiden onze geluk wenschen. 18® Akt.Een der roode leiders was den Maandag 42 Juni door onze bondgenoten naar verdienste uitge kleed. Hij moest-den Dijnsdag 13 Juni terugkomen, maar hij zond zijn katte Zondag 18 Juni hadden de socialisten eene nieuwe vergadering belegd. Deze maal was de held ineens zoo ziek je worden, dat hij niet komen kon 19® Akt. Dezelfde held voor spelt in Vooruit van 23 Juni, dat wij afvalligen zullen hebben onder onze bondgenoten. Hoe weet-hij Hebben de fabri kanten hem misschien verzekerd, dat zij onze mannen zullen vervolgen, be dreigen of beloven om ze los te krijgen uit hun Syndikaat, en hebben de socia listen misschien daarvoor ook hunne hulp toegezegd We beloven echter, dat we zullen toekijken, op hunne vin gers zullen letten. 20° Akt. Wat den inzet van het verraad der socialisten uitmaakt, we ten wij niet. Zulke levering kan echter niet gra <tis gedaan zijn. In de toekomst zullen we dat wel heter kunnen vaststellen. Onrechtvaardig goed gedijt echter nooit, en zoo ook zullen de roode volks bedriegers het gepleegd verraad duur betalen. Tot verre over de grenzen van ons land moet dat verraad uitgebeld worden. t Voornaamste besluit moet echter zijn immer krachtiger en eendrachti- r te ijveren tot versterking der chris- tene beroepsorganisatie. Dat is posi- actie, en deze is en blijft altijd df ti beste R. D. Nog eene getuigenis. Een beursblad van Brussel, dat zeer zeker buiten de politiek staat, en wat meer weet over handelszaken, als sommige liberale politie kers, schrijft.De Staatsicacirden zijn altijd verlaten in de tijden van grooten voorspoed Blij geeft 'nen kSop. Mr Ley schrijft in liet bijvoegsel van do Ralli- ment De kerk trekt zich terug van de toereid. Zij toil noch de vt'Qinonoch het huwelijk, noch de familie hennen Als men zulke zaken in zoogezegd ernstige bladen durft schrijven en als de lezers bij het hooren van zulke domheden, nochtans •oedkeurend het hoofd knikken, wat moet men dan van zulke menschen gaan peinzen? liet zijn nochtans die mannen,die niet hun zelve maar die ons uitmaken voor dompers. Wat kunt g'er aan doen Wl' Solvay. Reeds veel had hij verbrast met hei zoeken naar eene oplossin voor zijn fabrikaat... Hij kon het niet gevon den krijgen. Hij ging toen om raad bij een kloosterling,zijn gewezen leeraar. Deze wees hem de fout aan in zijne berekeningen. Dank den bijstand van dien kloosterling is Mr Sol- vav thans meer dan schatrijk.Nu beweert hij, dal de katholieken, de noodige begaafdheden niet bezitten, om t'onderwijzen. Het is kras, Mr Solvay De honden blijven blaffen.— Als wij in 1912 de ontbinding niet krijgen, zegde M. Vandervelde op 25 Juni in zijn blad, dan beginnen wij weer te blaflcn. en dan is de ontbinding onvermijdelijk. Schoon stelsel dat niet gesteund is op recht en rede, maar enkel op het blaffen Isi ICIe&n. De liberale vechters, die de katholieke Wachten van Schaarbeek zoo onverwachts op 't lijf vielen, zijn voor de rechtbank moeten verschijnen. Onder de ge tuigen Ier ontlasting was er iemand, die door de katholieke Wachters erkend werd als deelnemer van het gevecht... De sukkelaar stond aan den grond genageld. Nu heeft de rechter ook voor hem een on derzoek bevolen. Koloniale projjaganda. In de stad Namen heeft men een komiteit van den Katanga geslicht, voor geheel de pro vincie Namen. De leden van dit komiteit zijn, de Heeren Victor Roland, advokaat, Fronville, geneesheer. Pierre Wuille, dag bladschrijver en Ciose-Jajeneau. Men zou in Namen een Coloniaal Handels museum zoeken op te richten, 't is geen slecht gedacht. Nog aankomsten te Berchem Dinsdag morgen vroeg bevonden zich reeds al de ofliciëelen le Berchem, op het vlieg- plein. Het weder was goed en men ver wachtte dal Wynmalen. die beloofd bad om e te Berchem St Agatha te zijn, wel zijne belofte zou kunnen houden. Het was evenwel 4 1/2 ure vooraleer men iets vernam. Een vliegtoestel was over Hoogstraten gelrokken. Weldra verneemt men ook dat Próvost nabij Turnhout gevallen is en zijn toestel vernield werd. Kort nadien komt Train per automobiel to Berchem aan. Zijn toestel was te Breda beschadigd geworden en hij kwam'het noodige halen om het le herstellen. Intusschen verwachtte men ook Vidart, die om -1 '1/2 ure Breda verlaten had. Rond ure kwam hij ook per automobiel aan. Zijn toestel was le Wygmaal gevallen en ■rootendeels vernield. Om 8 ure 59 stijgt hij met een ander vlieg toestel op, om te Wygmaal rond de plaats te •aan zwenken waar hij gevallen is. Eindelijk krijgt men nieuws van Wyn malen. Deze was om 2 ure 15 uit Brasschaat vertrokken, doch zijn motor wilde maar niet werken en het was slechts rond 9 ure dat hij te Berchem-Sinte-Agatha aankwam. Blij werd officieel gekontroleerd om 9 ure 4 m. 02 s. Om 10 ure 3S m. 2 s. komt Vidart terug. Dan is het wachtwoord wachten... Nu en dan komt nog een telegram melden, dat Le Lasseur nabij Breda gevallen is en gekwetst werd dat Barra te Laken viel en gekwetst werd. Dit laaiste werd evenwel kort nadien ge logenstraft, door Barra zelf. Hij was te Laken neergedaald en zijn toestel werd be schadigd, doch hij zelf bekwam geen letsel. s Namiddags deden Olieslagers, Lescarls, Verrept, d'llespel en lvimmerling eenige vluchten op het plein van Berchem. Om 6 ure verschijnt een iweevlakker in de richting der stad. Het is Barra, die er in ge lukt is zijn toestel te herstellen en nu aan komt. Intusschen is eene talrijke menigte op liet vliegplein samengestroomd, terwijl lvimmer ling, Lanser, d'llespel, Verrept, enz... nog vluchten doen. Om 8 ure 20 daalt Train neder. De klasseering der 4® vlucht De klasseering der 4e vlucht Ulrecht- Breda-Berchem SL Agatha is dus 1. Beaumont, in 07 a. 21 ra. 0 s. 4/5 2. Kimmerling, in 37 u. 34 m. 48 s. 2/5 3. Vedrines, in 38 u. 0 m. 57 s. 1/5 4. Garros, in 38 u. 33 m. 57 s. 3/5 5. Gibert, in 38 u. 56 m. 5 s. 6. Du val, in 39 u. 17 m. 49 s. 4/5 7. Renaux, in 39 u. 49 m. 39 s. 3/5; 8. Wynmalen, in 52 u. 46 m. 32 s. 9. Vidart, in 54 u. 26 m. 30 s. 10. Barra, in 61 u. 10 m.; 11. Train, in 64 u. S m. De algemeene klasseering is dan ook gewijzigd alsvolgt 1. Beaumont, in 45 u. 9 m. 37 s. 2. Garros, in 47 u. 57 s. 1 5 3. Vidart, in 60 u. 50 m. 52 s. 2/5 4. Vedrines, in 65 u. 8 m. 26 s. 2/5 5. Gibert, in 68 u. 0 m. 27 s. 4/5 6. Renaux. in 69 u. 14 m. 1 s. 7. Kimmerling, in 72 u. 59 ra. 35 s. 2/5 S. Duval, in 74 u. 44 m. 14 s. 4/5 9. Barra, in 90 u. 55 m. 50 s. 10. Wynmalen. in 110 u. 45 m. 32 s. j 11. Train, in 113 u. 53 m. 2 s. vlucht Berchem-Roubaix morgen, om 10 ure. zou liet De 5° Woensda^ vertrek gegeven worden voor de 5" vlucht, om de 2 minuten, in de volgende orde 1. Beaumont 2. Garros 3. Vidart 4. Vedrines 5. Gibert 0. Renaux 7. Kim- rling 8. Duval 9. Barra 10. Wynma len 11. Train. Koning Albert, die veel belang stelt in liet vliegen en tol zijn spijt de aankomst to Ber chem St Agatha niet had kunnen hij wonen, beloofde tegenwoordig te zijn bij hel vertrek der vliegers. op de Sclielde In den nacht van Maandag op Dinsdag, rond 12 ure, greep eene schrikkelijke aanva ring plaats aan de Sardynkil, even builen Vlissingen. tussehen de Zweedsche stoomboot Ludwig Peyron en de Belgische loods- kotter 15, kapitein A. De Cosier. De Ludwig Peyron was gisteren avond uit Antwerpen naar Stockholm via Rotterdam vertrokken, en had reeds een zeeloods aan boord. De Belgische loodskotter zonk bijna on- middeiijk. De bemanning kon zich nog in de redding boot redden, behalve de kapitein A. De Coster, die met de boot in de diepte ver dween. De geredde bemanning is le Vlissingen wedergekeerd. De Belgische loodskotter is gezonken nabij de Nolleplaat, op ongeveer 50 meters van den stoomboot Redwood welke verleden week ook bij eene aanvaring den dieperik inging. Kapitein A. De Coster was een algemeen geacht man en vader van een talrijk huis gezin. U jaarfi5.aAViiJSrfijfcd'jid. W -da De verdwijning Het was in de eerste dagen der maand ,Tuli 1910, dat er te Parijs en ook in België veel gesproken werd over de geheimzinnige ver- verdwijning van M. Vermeersch. Deze was rond Paschen, 't is te zeggen einde Maart, van eene reis weergekeerd en volgens de verklaring dor personen die toen op de villa van M. Vermeersch verbleven; Margarelha De B.... haar minnaar M. J..., en de knecht Odiel V..., schier onmiddeïijk terug vertrokken. Deze verklaring werd schier onmiddeïijk gelogenstraft, door een hotelhouder, wonen de nabij Vesinet, die verklaarde, dat M. Ver meersch wel thuis gekomen was, drager van een valiesje, doch dat hij niet terug vertrok ken was. Er werden dan opzoekingen gedaan in de villa, doch deze bleven vruchteloos. De personen die in de villa verbleven wa ren intusschen, ter uitzondering van Odiel V..., naar België teruggekeerd en woonden er te Brussel. Ondervraagd door een dagbladschrijver over de geheimzinnige verdwijning, ver klaarde de jonge man, dat het hem speet in deze zaak gemengd te worden, daar hij tot eene zeer deftige familie behoorde. Hij verklaarde verder dat M. Vermeersch hem dikwijls verzocht met zijne minnares naar Vesinet te komen en dat hij er eenigo dagen vóór het vertrek van M. Vermeersch is gaan wonen. M. Vermeersch is daags vóór Paschen ver trokken, en keerde 's Woensdags nadien terug. Toen hij zijne brieven opende zegde M. Vermeersch dut hij onmiddeïijk terug op reis moesten hij is denzelfden nacht vertrokken. Kort nadien kreeg de knecht, Odiel V een brief, waarin hem gemeld werd, dal zijne moeder te Grammene-bij-Deinze erg ziek was. V...., vroeg wat hem le doen stond, waar op de vriend van M. Vermeersch antwoordde dat hij moest naar huis gaan. Daarop is de knecht ook vertrokken. Toen hij echter te Grammene aankwam, was zijne moeder in't geheel niet zieken zij wist er zelfs van den brief niet. Odiel V...., is dan onmiddeïijk naar Parijs teruggekeerd. llij verhaalde er aan M. Jzijn zonder ling wedervaren, doch, noch M. Jnoch Margaretha De B...., wisten wat er van do zaak te denken was. M. J...., bleef met zijr.e minnares tot hot einde der maand Juni, op de villa, doch, daar hij van M. Vermeersch geen geld ont vangen had om de onderhoudskosten tc beta len, en de familieleden van M. Vermeersch niéts zonden, verlieten zij alsdan de villa.

De Volksstem | 1911 | | pagina 1