Bslentjrpe verklaringen 'T EEN EN T ANDER DAGBLAD Zeventiende jaargang n' 190. 2 CENTIEMEN HET NUMMER Donderdag 17 Augustus 1911 ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. f|f t» TWÉEGE UITGAAF, 7 uren 's avonds. 4?» 'Ik m ki.il BUREELEN TE BRUSSEL I TE AALST 728j Steenweg van Waterloo, 728. I Kerkstraat, Telefoon 114 BestuurderJ. Van Nuffel-De Qendt. AANKONDIGINGEN KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0,60 3® bladz. ^de regel) fr. 0,50 4® bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1.00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, herstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 De Brusselsche briefwisselaar van den Bien Public heelt allerbe langrijkste verklaringen ontvangen, over de schoolwet, vanwege M. de Broqueville, kabinetsoverste. Ik heb geen geheim te maken van mijne inzichten, zoo begon de heer hoofdminister. Onze vrienden en onze tegenstrevers moeten deze wel kennen, na de minis- teriëele verklaring van 20 Juni en na de redevoering van minister Poullet te I jeu ven. De schoolhervorming moet ge- teuren en loij zullen al onze krachten gebruiken om ze te doen zegevieren. Het ontwerp Sebollaert bevatte vijf hoofdzakelijke punten, waarvan vier door al de partijen werden aangenomen zooals M. Van de Walle het verklaarde in den gemeenteraad te Mechelen. Het is op-den scboolbon enkellijk dat de politieke drillen ontketend zijn. Men heeft hem alle denkbare gebreken toe geëigend en de weerstand, dien men hem geboden heeft, bewijst dat er een duidelijk ordewoord bestond. Ieder an der stelsel, bestemd om de gelijkheid in de toelage van de openbare machten aan de scholen te verzekeren, zou cle z *lfde tempeesten hebben veroorzaakt. l)e school bon was eene formuul waar een groot deel onzer vrienden uitmuntende uitslagen van verwachtte, andere hadden er zich uit tucht bij aangesloten. Tussehen dekristene on- det wijzers.waren er velen uie hem mei hardnekkigheid bestreden. Deze toestand heeft ons aangespoord oene andere formuul voor te stellen, welke, naar ik hoop, van aard zal zijn a onze vrienden te voldoen en die men ditmaal niet zal kunnen bestrijden on- d**r voorwendsel van ongrondwette- l.jkheid. Voor de gemeentelijke vrijheden. Wat de kwestie van grondwettelijk heid betreft, zegt M. d" Bmqu vide, dat hij altijd een besliste partijganger is geweest van de breedste gemeente lijke autonomie of zelfbestuur. Overi- c -ns dit ligt in de overlevering van ons land en ik ben het niet, die er ooit. zal aandenken ze in te korten. Voor wat nog overblijft; zooals de regeering het heeft aangekondigd bij het vragen van de b°bin_rr:jke kredieten ten gun ste van hot. onderwijzend personeel der la ore scholen, zal zij het zich tot plicht rekenen bepaaldelijk de kwestie van de jaarwedden der verschillende reeksen te rege'-m. Ik heb me altijd veel bezig gehouden met den stolTelijken toestand van h"t onderwijzend personeel. Per soon Ijk kon ik een zeer groot getal on- derwijzers ik ken ze en ik schat hunne opoffering zeer hoog. Ik zal al doen wat in mijne macht is om hunne wet tige eischen te doen zegevieren. Do 4dr graad ends huichelarij der liberalen De ouders zullen door het ontwerp verplicht worden hunne kinderen van af hun G tot hun 14 jaar naar school te zenden. Te dien einde moeten eene reeks maatregelen worden genomen. Daarin zullen wij rekening houden met de zeden van liet land en met zekere economische noodwendigheden. Ik heb vernomen dal in Luxemburg liberale propagandisten de instelling van den 4n graad legen ons hebben uit gebaat. Deze partijgangers van het in tegraal onderwijs zijn gaan zeggen en gaan nog zeggen aan de landbouwers, dat wij hunne kinderen van 12 tot 14 jaar willen beletten, hen in hunne land- bouwwerken te helpen, hen te onder steunen in bet bewaken van het vee, enz. Wij zijn integendeel van gedacht dat bet noodig is rekening te houden met de overleveringen en de gebruiken. Het is overigens de plicht van den wetgever de wetten met de bestaande gewoontens in overeenstemming te brengen. Wij stellen ons dus voor uit te vaardigen, dat gedurende het win tertij dperk, wanneer de landbouw wer ken overal stil liggen, de kinderen de lessen gedurende den gansehert dag zullen moeten volgen. In liet goede seizoen zal er rekening worden gehou den met delandbouwnoodwendigheden Dit dient alleen voor den buiten. Om de kinderen der hoogste klassen toe te la ten mee te doen aan zeer lichte seizoen werken, welke vele armen van noode hebben, zal de schooloverheid de macht hebben een zeker getal buiten gewone verlofdagen toe te staan, waar van de globale duurte een voorgeschre ven maximum niet mag overschrijden. Zulke bepaling staat ook in de Hol la ndsche wet, en zelfs in de Duitsche wet, welke de verplichting het strengst beeft ingevoerd. In de stad worden die halve schooldagen niet toegestaan, be halve als het zeer warm is. Dit omdat het op de straat te slecht is voor de kinderen... De instelling van den 4U graad is onder dit opzicht eene uitmun tende instelling, waarvan wij, met al de bevoegde mannen bet hierin eens zijnde, de beste uilslagen verwachten. Ik zou van onze landbouwers en van onze nijverheidswerklieden de meest ontwikkelde en de bekwaamste werk lieden willen maken. Wij bezitten al de elementen om daarin te gelukken. Wij zullen gelukken. Wanneer wordt dit nieuw schoolontwerp neergelegd Hierop wilde de minister niet recht streeks antwoorden. Echier zal niets verwaarloosd worden, zegt bij, om cle oplossing van dit belangrijk vraagstuk te bespoedigen. De schoolkwestie is voor ons een uit muntend terrein en ik ben innerlijk overtuigd dat het land ons getrouw zal blijven. Sterk door den steun van de bezadigde elementen, zullen wij de schoolhervorming doen, trots alle ge schreeuw en groulen woordenpraal. Ik heb het in het Parlement gezegd Wij willen aan den arme de volstrekte vrij heid in den keus der school verzekeren, deze vrijheid mag niet enkel het voor recht blijven van den rijke. Besluit. Eenieder weet nu waaraan zich te houden. Dat men zich met moed en begeestering aan het werk zette. Ce vrijheid.— De kalhoiioke betoogingen van Hoei en Soignies, die geen plaats mochten grijpen, hebben hun goeden kant g^had. Le Tra- vailieur socialistische gazet van Hoei, keurt dien maatregel af. De «Peuple» heeft alleen dit als antwoord Wij keuren ditooiv af; doch do katholieken liehhen nu gekregen, wat zij ons zoo dikwijls hebben toegebracht. Tussehen oproerige optochten, beste «Peu ple», en vreedzame stoeten, is er toch zeker nog wel wat verschil Uwe verdraagzaam heid is gekend, Eewe gi'oewe vasra wiltsn steen ontdekt raaad £$a3st. TeErpe, Bambrugge eri Erondegem, hebben aardbe workers eene zeer groofe groeve van witter steen ontdekt. Deze witten steen is veel beter en veel harder dan de Fransche witten steen. Dit zou voor deze gemeenten eene bron van gi-ooten voorspoed kunnen worden. Ce groot® mauosuvers afge- SGÏhiélff. Wij hadden over een paar we ken gevraagd om do groote manosuvers dit jaar af te schallen. Dit is gebeurd. Als oor zaak geeft men op, het beerschen der muil- plaag nu de groote warmte mocht oveneens als gegronde oorzaak gelden. Vijandelijke bladen beweren nu, dat de manceuvers geen plaats hebben, omdat er geen gold in kas is, anderen omdat er muni tie ontbreekt. Het is te zot om er op t'ant- woorden. Het liberale blad La Meuse cn nog andere bladen van tegenstrevers zeggen rondweg, dat het een uitmuntende maat regel is. Dat gelooven wij ook, en met ons, heel zeker, al onze lezers. Daar de betooging van gisteren noch socia listisch, noch liberaal, noch demokratisch, maar van alles wat moest zijn, hadden de inrichters er eene nationalebetooging van gemaakt. Ten minste, 't is zoo dat zij hunne belooging betitelden en op de vaan dels welke aan bet hoofd van den stoet ge dragen werden, prijkte ook in groote lette ren, de nationale betooging. Het woord nationale was nu toch eens goed gekozen. Iiet is algemeen geweten, dat de socialisten van geen vaderland, of geen grenzen houden, en gisteren behoorde de rootste meerderheid der nationalisten, tot de roode partij. Er waren wel is waar liberalen in den stoet, docli zij liepen verloren, tussehen den hoop, en hunne vlaggen werden seiner niet opgemerkt, daar er minstens tienmaal meer roode dan blauwe waren. Groene bloemekens werden in den stoet weinig bemerkt. Waarschijnlijk hadd**n de demokreten de groenteumarkt niet gevonden, om zich ook iels aan te schaffen dat het knop- at kon versieren. Wat de m uzi eken betreft. In heel den stoet werd er scliier niets anders gespeeld dan de Marseillaise en de Internationale. Natuurlijk kreeg liet ongediert der pa penook eens zijne beurt, anders ware hel spel niet kompleet geweest. Wie er bij deze nationale betooging meest van zijn pluimen zal yelaten hebben zal onge twijfeld de liberale partij zijn. Eenigen tijd geleden, heeft Anseele hel gezegd Gij zuli. de roode vlag volgen, of gij zult niets meer zijn Gisteren hebben zij dat eens beproefd, om te zien welk efi'ekt zulks zou maken. De liberale partij heeft zich gisteren eens rond Brussel laten dwijleo, door de socialis ten, evenals in liet antieke Rome, de versla gen en krijgsgevangen troepen, in de triomf stoeten der zegevierende oorlogshelden moes ten figureeren. De liberale partij is tegenwoordig licht te vreden. Omdat de socialisten wat roepen van A Bas la Calotte, priesters uil schelden enz., stellen zij zich voor. dat de zegepraal nakend is. Wij zullen zien. Reeds veertienmaal hebben de liberalen victorie geroepen. 'I Kan er gemakkelijk nog eens bij. Doch, dat de liberalen zich niet voorstellen, dat de socialisten alleen tegen do prieslers zijn, en dat zij alleen de kloosters zouden willen zien platbranden. Neen, blauwkens, 't is ook tegen de rijken dat zij het hebben, omdat zij zelf niet rijk zijn. Zij hebben bet ten andere beloofd, in hunne liederen, in hunne bladen, in hunne opschriften. t Is voor de liberalen te vreezen, dat de dag van gisteren, voor hen zeer noodlottige gevolgen zal hebben. Het getal betoogers. Hoeveel betoogers waren er nu juist De inrichters hadden er op gerekend minstens een half miljoen manifestanten te kunnen bij een trommelen. Nooit werd in België sinds maanden en maanden meer lawaai en rcklaam gemaakt voor eene belonging als voor doze van 15 Augustus to Brussel van liberalen, socialisten en vrije demokraten. Er waren voor gansch het land juist 115 bijzondere treinen aange vraagd, maar in vele treinen was er over vloedig veel plaats open... Nu wij vinden er geen het minste belang bij hel getal betoo gers ietwat te verminderen wij geven het getal zooals het zoo goed mogelijk kon uit gerekend worden. u Vooruil sprak vroeger van 500,000 man, niet waar Hardyns de Peuple schreef ook van 250,000 mande liberale Gazette hoopte op 150,000 man; nu de uitslag is, met vrouwen en kinderen bij gerekend, die uilerst talrijk waren, dat het totaal manifes tanten 65,000 betreft. In den stoet waren er soms openingen die drio tot vijf minuten duurden, zoodat de berekening per uur zeer moeilijk was. Alleen de eerste roien waren voltallig achter de honderd eerste begon liet gewoon spelleken G., 4, 3 soms 2 man per rei. Al dezen die do antiklerikale blufpo- litiek kennen, weten dat ze hierin uitmunten. Weinig personen op eene rei en de reien ver van een. De stoet heeft juist 262 minuten of 4 uren 22 minuten noodig gehad om voorbij le trek ken. Als men rekent dut er gemiddeld 30 reien per minuut voorbijtrokken, on dat iedere rei uit 8 porsonen bestond, komt men dus tot bet totaal 8x30x262=62,880 be toogers. Nemen wij dus maar 65,000, om rond getal te hebben. 't Moet waarlijk zijn, dat de geuzenbladen van Brussel zeer moeilijk kunnen tellen. In derdaad, Het Lciatsle Nieuios spreekt van ver over de 200.000 betoogers en om zulks te bewijzen, geeft het eene reeks cijfers der aankomsten in de verschïllige statiën van Brussel en omliggende. 't Is allemaal wel, die cijfers mede te dee- len. doch daarom beweren, dat al de betoo gers die naar Brussel getrokken waren aan de Nationale betooging deelgenomen hebben, dat is niet ernstig. Waarom dan ook aan de Brusselsche herbergiers niet eens gaan vra gen, hoeveel pinten zij gisteren meer vér- kocht hebben dan op andere zon- of feestda gen, om zóó uit te rekenen hoeveel betoogers er in den ctoet waren De Dernière Heure rekent als volgt 124.000, gekomen met bijzondere treinen; 40.000, gekomen met gewone treinen 50.000 van Biussel en omstreken. Daarbij moet gerekend worden de massa volk welke op de voetpaden stond te zien. Eu het liberale blad vergeet ook nog de cyclisten, en degenen die zich per rijtuig naar Brussel begaven enz.. Dus moesten er ver over de 225.000 zijn. Ziehier eene trouwe opname van de betoo gers der verschillige provinciën Brabant had 1 uur 6 minuten noodig om voorbij le gaan Antwerpen, die nochtans zeer traag ging, alsof de beloogende libera len naar eene begrafenis gingen, 27 mii-Aen, Oost-Vlaanderen, 56 minuten, daar do Gent- sche socialisten dapper opgekomen waren. Het arrondissemedt Eekloo was in den stoet vertegenwoordigd door een plakkaat en eon Brusselsch ketje die het plakkaat droeg... De West-Vlaamsche groep was rap voor bij. 't Duurde maar 11 minuten. De betoo gers van Henegouwen spanden de kroon. Zij hadden 76 minuten noodig om voorbij te trekken, doch het dient gezegd, dat hunne rangen verre van regelmatig waren. Luik was flauw: slechts 22 minuten, en zulks ondanks kostelooze, verplichtende en gedwongene deelnemers. Limburg, Luxemburg on Namen, sloten den stoet. Alle drie samen waren zij op 12 minuten voorbij. Dus was het juist 4 1/2 uren dat de stoet noodig had om voorbij te trek ken, of om juist te zijn, 4 uren 22 minuten, daar de stoet acht minuten oponthoud gehad had. Antiklerikale bladen, meldden Dijnsdag avond reeds, dat verscheidene treinen te Brussel zijn aangekomen, met halve lading, kwart lading en zelfs een drietal zonder la dingAls dat nu ook al ten gevolge van den algemeonen, nationalen, antiklerikalen, geestdrift is.... Het vertrek te Aalst Waar bleven de 2200 man Zooals wij het beloofd hadden, zijn wij de Aalslersche deelnemers gaan tellen, aan den ingang en wij hebben liet gedaan zoo ge wetensvol mogelijk. Om drie uren van den morgen (laat ons zeggen van den nacht) wa ren wij te been. We gingen eens zien op de Groote Markt, aan de statie en aan het socia listisch lokaal. Er was nog schier geene beweging doch we wilden do kans niet verkijken en gingen U-rug naar 't Slalieplein, waar wij met geduld de optrekkers afwachten. Einde lijk hoorden wij van verre de liberale fan- faar het Ongedierte der Papen aanheffen. Wij hebben dan, niet per rei, maar één voor één. de deelnemers geteld en wij kwa men tot 980 man verschooning 't is 980 personen, want er waren veel kinderen, en vooral, er waren buitengewoon veel vrou wen bij. Bij die 980 man waren er wel 300 vrouwen doch dat was nog niet alles er waren ook veel vreemdelingen inbegrepen zoo waren er uit Erombodegom 125 man misschien onkelen meer; ook uit Hofstade, Lede en andere omliggende dorpen waren or bij; en deze mannen cn vrouwen en kinderen, allemaal bijeen, de socialisten, de liberalen, de vrije demokraten, die van Aalst en de omliggende gemeente, dit alles bijeen be reikte het getal van 980 personen. Telt daar nu de vrouwen en kinderen af alsook de personen uit do omliggende ge meenten hoeveel zouden er dan wel voor- Aalsl overblijven Rechtuit gezegd voor ons is de Aalslersche deelneming een mager beestje geweest. 2200 man oificieel aangeven ivoor Aalst éllen on met vrouwen en kinde ren en omliggende gemeenten bij, nog geen duizend personen bijeenbrengen, dal is geep klein verschil. De vorming van den stoet te Bruseel- Dinsdag morgend, nog vroeg, kwamen de betoogers, goed voorzien van alle soorten van kartels, opschriften, enz. naar de verga derplaats op de opgevulde bassijns afgezakt. Nu en dan moeten de proletariërs, die te voel naar de vergaderplaats trekken, plaats maken en uit den weg gaan, om de prachtige automobielen van MM. Van der Velde en andero gekende miljoenenbezitters te laten doorrijden. Gansche legers rondleurders bestormen de betoogers en bieden roode en blauwe bloe men, roode en blauwe vlaggen, portretten van Jansen, Hymans, Van der Velde te koop aan. Hvmans beeft niet veel aantrok, terwijl Van der Velde en Janson nog ai glad verkocht geraken. M. Max, burgemeester van Brussel, houdt zich op onzijdig terrein. Hij mengt zich in geene groepen cn koopt noch strikjes, noch bloemen. Terwijl de socialisten meest allen kaarten dragen ten voordode van het algemeen stem recht op 21jangen ouderdom, vragen de-li beralen het stemrecht op 25jarigen ouder dom. Priester Fon-teyne', de Brugsche demo- kraat, is met 34 demokraten afgekomen en zoekt ook zijne plaats op in den stoet. Meest al de kopstukken der liberalen en der socialisten zijn n groep bijeen, daar zij aan het hoofd van den stoet moeten gaan. Van der Velde trekt zijn plan zoo goed als hij kan. 't Is op hem dat alles draait. Men zou waarlijk zeggen dat hij oen examen doet voor toekomende minister-kabinetsoverste. Verscheidene plakkaten worden gebracht om in den stoet gedragen te worden. Op ver scheidene dezer schilderijen ziet men kapita listen, die door werklieden vermoord of weggejaagd worden. Wat Van der Velde, May, Warccqué," Solvay en andere schatrijke roode en blauwe leiders daarover oordeelen is licht te raden. Eindelijk kwaart voor 11 ure is alles in gereedheid en kan do stoet vertrekken, voorop eene afde.eling policieagenten cn daarachter twee ruiters, een met eene roode en een met eene blauwe vlag. Daarna volgt de groep der roode en hlauwo parlementsleden. En ophoudend weerklinkt het van A bas la calotte en de Internationale. Het is te midden der grootste onverschilligheid, dat de stoet opstapt. Hier en daar slaan eenige roodo of blauwe partijgenooten, die liet zich ontzien hebben zelf mede te gaan, en juichen toe wat hen in den stoet best bevalt. Aan den hoek der Anspachlaan begonnen eenige Luiksche betoogers te roepen «Weg met den Koning Aan de Sint Nikolaaskerk braakten eenige liberale studenten allerlei beleedigingen uit tegen den godsdienst. Eene bloemenverkoopster die het waagde eene opmerking te doen, word omringd en de policie moest hier tusschcnkomen on de kerkdeur werd gesloten. Hier en daar had de stoet eenige moeite om zich een wog te banen door de menigte, doch verder op in de richting van het Sint Gillispark is er weinig beweging en schier geen volk. Om 1 ure 1/4 kwam bet hoofd van den stoet op het plein van St Gillis aan. Echter zijn er reeds veel deserteurs en de koffiehuizen langs do haan doen goede zaken. Hel dient gezegd to worden, dat liet bijna vier ure was vooraleer de laatste betoogers de plaats der bijeenkomst konden verlaten. Zij hadden er uren en uren moeten staan wachten. Ook speelden de muziekon, welke op het einde van don stoet marcheerden, namelijk die van Luik, Namen, Luxemburg, bijna niet. Die betoogers zijn letterlijk uitgeput. Om 1 ure 45 beginnen op het plein van Sint Gillis de verschillige meetings. Daar namen het woord: de Viceren Franck Hymans, Anseele, Van do Walle, Goppie- ters, Debunne, Masson, Mansart, Hector Denis. Van de Velde, Royer, Lampens, Demblon, Buisset, van op de trapjes, welke ter dier gelegenheid opgericht M aren. De liberalen werden er door de woordvoe rende socialisten, heel wat. over den haak gohaald, onder de gecstdriftigste toejuichin gen van he'jl de socialistische bende.

De Volksstem | 1911 | | pagina 1