uSeüjkB ramp te Toulon 'T EEN EN 'T ANDER wwwm O n DAGBLAD EEN STAALTJE Oorlog tusschen Italië-en Turkyë P "TntserscMn in 1,0 lucht ttevlouen De Apachenstreken tier socialisten, de JjoüdfleEooten der liberalen. Zeventiende jaargang nr 225. mgmm 2 CENTIEMEN HET NUMMER Woensdag 27 September 1911 ABONNEMENTEN} Zes maanden 4 franken. Een jaar 3 franken, Inschrijving in alle postbureelen van liet land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. jfS BUREELEN TE BRUSSEL 72S| Steenweg van 'Waterloo, 728, TE AALST Kerlcstraat, Telefoon 114 BestuurderJ. Van Nuffe.'-Be Bendt. AANKONDIGINGEN i KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0.60 3e bladz. (de regel) fr. 0.50 4e bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fï\ 1,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, herstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 De socialisten beloven aan de men- sclien een paradijs op aarde. Wij hebben hen, de laatste maanden vooral, aan 't werk gezien in al de landen van Europa. Als dat een deel is van bet beloofde paradijs, merci dan op voorhand. Wij hebben overeenige weken een gansche reeks socialistische leiders opgenoemd, die met hunne kas op den loop waren, ofwel met een leege kas stonden, ofwel nog schuld op den hoop toe hadden gemaakt. Verleden weolc had te Seraing een niet minder wetenswaardig voorval plaats. De Peuple schreef dat het in do Proletarische Coöperatief te Seraing op wielkens had geloopen, doch de Journal de Liége die er goed moet van op hoogte zijn, vertelt de vergadering op de volgende manier. Gedurende zes uren was het volop kermis. De zitting was belegd door hot komiteit en de discussie nioest dra gen over een tekort van meer dan 13,000 fr., waarvoor men de drie ma gazijniers Quoilin, Culot en Damard met opschorsing bedroeg. De vergade ring had een duizendtal personen bij een gebracht, waarvan veruit 't groot ste gedeelte bestond uit vrouwen, die niet de minst opgehitsten waren. Voor de vergadering belegd was, bad het uitvoerend komiteit van de coöperatief, door de zorgen van den deurwaarder Fincoeur, aan de 3 ma gazijniers ter kennis gebracht dat zij de tekorten hadden te erkennen, welke als volgt bedroegen Magazijn 2, in de Heuvelstraat, ma gazijnier Culot, een tekort van 2,883 fr. 66 magazijn 6, St.-Niklaasstraat, magazijnier Damard, een tekort van 995 fr. 38 magazijn 4, Morchamps- straat, magazijnier Quoilin, een tekort van 9,493,48 fr. De twee eersten hadden toegestemd de dwaling te onderteekenen onder voorbehoud in de algemeene vergade ring uitleg te geven de derde, gezel Quoilin, had vierkantig geweigerd. Alle drij waren op de vergadering, welke was voorgezeten door kameraad Elie Bustin. Vooraf werden de drie betichten verzochtjuist zooals op de recht bank plaats te nemen op de bank der beschuldigden. Gezel Damard legde uit, dat zoo hij het tekort had erkend, hij er niet voor verantwoordelijk was, want dat dit zich uitlegde door den kleinen percent dien men hem toekende op den afval. Hij deed opmerken dat het tekort klein was op een zakencijfer van 121 fr. en 50 centiemen. Gezel Culot nam dezelfde verdedi- g ng, hij had voor 305,"308 fr. en 25 centiemen zaken gedaan. Die uitleg werd niet aangenomen door de gan sche vergadering, leden van het comi- teit deden opmerken dat er bijhuizen waren, waar de percent juist dezelfde is en waar er niettemin teh geene tekorten zijn. In 't kort samengevat, daar deze 2 magazijniers op hen namen, de tekor ten terug te betalen, was de vergade ring. niet al te woelig. Doch de ver schijning van gezel Quoilin die een tekort had van 9,493.48 fr. op een zakencijfer van 263,194 fr. en 82 cm. veranderde den toon der debatten. Gezel Quoilin nam het hoog op en riep uit Mijne vrienden, ik zweer u dat de lieden, die verantwoordelijk zijn voor mijn tekort, de onderteekenaars zijn van den omzendbrief, de gezellen Gony, Hans en Fabr en hij slin gerde ze verwijtingen naar het hoofd in 't Waalsch De vergadering werd woelig en vrouwen die eene petitie hadden ge- teekend ten voordeele van Quoilin, on- sekeidden zich het meest. Quoilin ging yoort met te verklaren, dat bij een eerlijk man was, en dat bet hem niet beviel het tekort te erkennen. Na een oproep tot kalmte, nam ge zel Gony het woord, en in krachtda dige termen verdedigde hij de coöpe ratief, met volle armen vallende op de burgers, om de vergadering alzoo tot meer collectivistische gedachten te brengen. Zich met Quoilin bezig hou dende, riep hij razend uit Men heeft u de petitie doen teekenen ten voordeele van dezen magazijnier en gij hebt niet gezien dat gij daardoor toestemdet dat men het brood ontstool van uwe kleine kinderen. Er is bier niet eene huishoudster die dat zal ge- .doogen M. Hans, bestuurder van de coöpe ratief, klom vervolgens op de tribuun en verweet zijnen magazijnier zich te hebben laten dwingen. Do feiten her innerend, stelde hij aan de vergadering voor Quoilin af te zotten. De vergade ring wercl nog woeliger. Leden belee- digden bet komiteit en steunden de woorden van gezel Delvigne die zich aanstelde als verdediger van Quoilin. De redenaar stelde voor eene bijzon- zondere commissie te benoemen om de feiten te onderzoeken, wat eindelijk werd aangenomen; maar Quoilin, aan gezet door Delvigne zelf en door de leden van liet komiteit, moest besluiten de aanvaarding van het tekort te tee kenen. Voegen wij erbij dat eene klacht is neergelegd door verscheidene leden van de vroegere coöperatief L'Ave- nir die zoo erbarmelijk is ineenge stort,tegen verscheidene socialisten die er de leiding van hadden. Daar hebt ge weer een staaltje te meer over het echte socialisme, niet op papier, maar in de praktjk. Wij vra gen ons af, en we geven bij het sluiten van dit artikel, die vraag ter overwe ging aan onze achtbare lezers: Wat zou het zijn, moest morgen eens het socialisme meester zijn in de wereld Denkt er op en handelt er naar. Leve Ffl^ankHJk cE&t België laitp&rötG. Eenige Belgische Walen hebben Zondag den slag van Jemappes ge-: vierd, waarin de Franschen zegevierden. Als geschenk voor de blijde intrede moch ten de Belgen tachtig millioen betalen. Vele Belgen werden als gijzelaars gehouden tot dat die millioenen betaald werden. Antwerpen moest daarvan 10 millioen be talen, Gent 7 millioen, Brussel 5 millioen, Brugge 4 millioen, Namen 5 millioen, Door nik 4 millioen, Kortrijk 3 millioen, Oostende 2 millioen, Aalst 2 millioen, Ninove 2 mil lioen, Leuven 2 millioen, Mochelen 1 mil lioen, Teperen 1 millioen. België werd tot het laatste toe uitgebuit. En nu zijn er Belgen die zich niet schamen die overwinnaars en verdrukkers te vieren. Het is schande Aalst mocht 2 millioen he- talen» Zooals ge hierboven ziet, mocht de stad Aalst ook aan de Fransche overwin naars van Jemappes twee millioen betalen. Hoewel die feestviering van Jemappes ons werkelijk Legen het hoofd stuit, mogen wij ons toch nog verheugen, dat die niet vies gevallen vaderlanders er tegelijker tijd eene antiklerikale betooging van gemaakt hébben. De bevolking zal die streek niet vergeten Bravo, kristene spoorweg- werklieden De federatie der kristene spoorwegwerklieden telt 13000 leden. De vijandelijke bladen hadden met vreugde aangekondigd dat die federatie ging ontbonden worden. Er is niets van. De bestuurders der fede ratie hebben verklaard dat zij er eene groote uitbreiding gingen aan geven. Dat gelooven wij beter, en wij zijn zeker dat zij er goed zullen inslagen. Vooruit kristene werklieden van het spoor, maakt u nog talrijker en machtiger door uwe vereeniging In de mijnen van Henegoti» wen.Het syndjkaal Bulletijn der Waal- sche kristene syndikaten geeft de volgende inlichtingen Nu zijn er 170 mijnen in wer king, 19 zijn er in reserve en 11 in voorbe reiding. Die mijnen bezigen 101,985 werklieden waarvan 72,860 onder den grond, en 29,335 boven den grond. Onder den grond werken er nog 13 vrouwen, hoven den grond 5900. In 1910 werd er aap die werkers een loon betaald de som van Jl32.388.250 fr. Het ge middeld loon voor db werklieden onder den grond was 5,42 fr. voor den arbeider die binnenwerk verricht 4,88 fr.; en voor den ar beider die buiten wérkt 4,43 fr. Van 1909 tot 1910 zijn de looien met 4,2 percent ge klommen. In 1909 bracht een arbeider gemiddeld 164 ton voort, in 1910 was het 166 ton. In 1910 sloten 20 mijnen met winst voor de som van 16,471^300 fr. 29 mijnen sloten met verlies dat te zam6n bedroeg 8,828,000 frank. De winst per ton' voor de provincie was 0,45 fr. In 1909 w^s dit 0,59 fr. In den BeSgischen Volksbond. Dit congres had Zon- en Maandag plaats. Er was eene macht van volk, vooral in de afdeeling der Textielbewerkers en in de alge meene vergaderingen. Alle oogenblikkon wordt de oorlogsver klaring verwacht tiisschen Italië en Turkyë, Men staat wel eepigszins verstomd bij de vlugheid van deze gebeurtenissen. Italië wil er kort en goed, gauw en wel mede gedaan maken. Turkyë zal zich ©ok niet ongestraft of on verdedigd laten stioopen. Hier helpen dus geene onderhandelingen. De H. Vader. In het Vatikaan men ten zeerste met den toestand ingenomeh. De paus heeft het ver langen uitgedrukt: dagelijks op de hoogte v-an den toestand 4 4 worden gehouden. Een Italiaansch eskader vertrokken. Uit Malte wordt bericht, dat de Engelsche kruizer Medea gisteren nacht 7 Italiaan- sche oorlogsbooten heeft ontmoot, die op weg waren naar Tripoli. De Italianen vluchten uit Tripoli. Voortdurend ontvluchten Italianen Tripoli om aan de wraak van de Turken te ontsnap pen. Droef. Het is droef dat ten jare 1911, in volle twintigste eeuw, in de eeuw van vooruit gang, van wetenschap, van uitvinding, van licht, en wat weet ik al, dat in deze eeuw, de volkeren nog juist zooals in de meest bar- baarsche tijden, tegen elkander in oorlog gaan. Dit geeft een buitengewoon klein ge dacht van het menschdom. Het ie droef zulks te moeten bekennen. LIBERTE TE FARCIENNES Zondag was het katholiek feest te Far- ciennes. Staatsminister Schollaert heeft er eene redevoering gehouden. Tijdens den op tocht werd er door de roodo benden aan houdend gejouwd en gefloten. Een socialis tische stoet met kartel en vlag aan 't hoofd werd gevormd, welke niet toegelaten was de gendarmen te peerd moesten chargeeren om ze uiteen te drijven. Een socialist werd aangehouden toen hij uit zijn zak een revolver trok. Toen men hem wilde wegbrengen liet hij den revolver vallen, welke een persoon van zijn soort opraapte. 's Avonds ging de bediende der statie, die als katholiek goed gekend staat, met zijne jonge vrouw huiswaarts. Een troep wildelin- gen volgden het paar, onafgebroken zingend Weg met SchollaertA bas la calotte. Tegen hunne woning komende, werden deze twee jonge personen, schandelijk gestampt en ge slagen, en na hunne heldendaden vlucht ten ze weg, de keting en het uurwerk van den statiebediende en den mantel van de jonge dame medenemend. Zegt lezers, zijn het geene ware apachen TE LAKEN. Zondag om 5 ure kwam eene bende van 200 socialisten uit Molenbeek naar Laken afgezakt om tegen te manifesteeren. Dejoode vlag ging voorop. Aan de kerk St-Jan-Bap tist ontmoetten zij den E. H. onderpastoor H... die lof wilde gaan doen. De apachen, zonder de minste reden, vielen op hem, sloegep zijn hoed ten gronde en begonnen te slagen en te stampen. Dan het voorbeeld van hun grooten leider Hubin volgend, be gonnen zij op den priester te spuwen Foei De priester moest huiswaarts koeren om zich van die vuiligheid te ontlasten. Wat zegt ge van die bondgenooten der liberalen liet zijn nochtans de redders van België Toen wij gisteren avond pas ter pers waren,ontvingen wij eene vreeselijke tijding. Het was ons ongelukkiglijk niet meer moge lijk deze akelige tijding Maandag avond nog aan onze lezers mede te deelen. Wij geven hier dus nu zooveel mogelijk berichten over de vreeselijke zaak. Eene wreede ramp. Eene vreeselijke ramp heeft Maandag morgend in eenig-e miuuten tijds een der grootste Fransche pantserschepen, de Li berté vernield. Ziehier eenig-e bijzonderheden over deze schrikkelijke ramp Bij het krieken van den dag, rond 5 ure 's morgends, was er aan boord van het pant serschip dat voor Toulon op anker lag een begin van brand ontstaan. Onmiddelijk werd het alarm gegeven, en het vuur aangevallen, doch het vuur ge raakte tot aan de poedermagazijnen en een minuut later vloog het schip, met het groot ste deel der bemanning, zijn staf enz. in de lucht. De ontploffing was verschrikkelijk. Het pantserschip Liberté vaarde onder het bevel van kapitein Jaurès, broeder van den socia- listischen leider. Het bad eene bemanning van 700 koppen, waarvan er ongeveer 140 in verlof waren. Niet zoodra was de eerste ontploffing ge hoord, of een honderdtal marinesoldaten, die zich op het dek bevonden, sprongen in zee en bereikten zwemmend de liaven. Anderen, door de ontploffing gewekt, wil den hunne gezellen volgen, doch hunne offi cieren verboden het hun. Het is dan dat de tweede vreeselijke ontploffing plaats had. De Liberté zonk in ongeveer 40 minuten. Het schip werd eerst als 't ware opgelicht en begon dan zijwaarts over te hebben, om ten slotte te zinken. Men ziet boven water nog enkel eene vormlooze massa ijzer uitsteken. Nadere bijzonderheden Het is tot nog toe onmogelijk met juist heid weder te geven, boe het ongeluk voor viel en aan wien de schuld te wijten is. De telegrammen en berichten uit Toulon, welke over de ramp gewagen, zijn slechts met stukken en brokken toegekomen. Wij geven hieronder eenige berichten, zooals zij ons overgemaakt werden. De officieele berichten. In het ministerie van zeewezen, te Parijs, werden de volgende telegrammen ontvangen: Heden morgend, om 5 ure 35, hadden vier ontploffingen plaats aan boord van de Liberté. Het vuur heeft zich dan verder aan do poedermagazijnen medegedeeld, en om 5 ure 53 had eene nieuwe geweldige ontplof fing plaats, tengevolge waarvan liet schip Een andere telegram luidde als volgt Nadat de rook was opgetrokken, zag men de romp van het schip liggen. Er zijn talrijke slachtoffers. Het pantserschip Republique is erg be schadigd, door stukken ijzer welke van de Liberté tot op de Republique geslingerd werden. Het getal slachtoffers. Volgens een telegram van den maritiemen prefekt van Toulon, hadden om 10 ure 's morgends 274 leden der bemanning van de Liberté aan de rraamafroeping beantwoordt. Onder hen zijn er een vijftigtal gekwetsten. Er bevonden zich dan nog eenige mariniers aan boord van de Liberté doch hunne redding was zeer moeilijk. Een later telegram meldt, dat er 300 tot 350 leden van de bemanning van de Liberté vermist worden. Er zijn ook nog een hon derdtal slachtoffers onder de mariniers die op het signaal van de Liberté waren toege sneld om het vuur aan boord te blusschen. Hoe het ongeluk gebeurde. Naar het schijnt zou de ontploffing te wijten zijn aan het ontvlammen van liet poeder B. Rond 5 uren zagen de mannen, die de wacht hadden, eene dichte rookwolk van het voorste van het schip opstijgen. Onmiddelijk werden de officieren verwittigd en dezen ga ven bevel, de voorraadkamers van het poe der onder water te zetten. Toen de mannen met dat werk gelast, in de kamers wilden afdalen, konden zij echter niet vooruit, daar een verstikkende rook hen belette vooruit te gaan. Zij gingen dus aan de officieren het gevaarlijke van den toestand uitleggen. Vele mariniers bij het hooren van dat bericht sprongen in het water en zwom men weg. Integendeel werden van de andere op reede liggende oorlogschepen, afdeelingen soldaten naar de Liberté gezonden. Nu wilde men nog aan 't werk, doch liet was te laat. Eene eerste ontploffing werd gehoord en de officieren terecht oordeelende dat het onnoo- dig was zooveel menschenlevens bloot te sLellen, noodigden hunne mannen uit, kalm het schip te verlaten. Het is op dat oogenblik dat de vreeselijke ontploffing plaats had, waardoor het schip vernield werd. De uitwerkselen der ontploffing De ontploffing heeft vreeselijke uitwerk selen gehad, niet alleenlijk voor de Liberté maar ook nog voor al de andere oorlogsche pen, welke voor anker lagen. De pantser schepen Democratie, VéritéRepublique haddeD. "bijzonder veel te lijden en op de dria oorlogsbodems waren er dooden en gekwet- sten. De Republique werd zelfs zoo erg b§-

De Volksstem | 1911 | | pagina 1