'T EEN EN T Een scftrikkelijk ongeluk 5e Reeks brieven van M. Vincent Diericx m 3Q> C3a- _w_j .z-~k- ,/v Luitenant-kolonel Delvaux de Fenffe. van Toulon Zeventiende jaargang n' 227» 2 CENTIEMEN HET NUMMER Vrijdag 29 September 191 B ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken^ Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. <j|f ij TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. 45$ CS ij BUREEUEN TE BRUSSEL Ï28j Steenweg van Water!©©, 723. TE AALST üerlcstraat, Telefoon 114 BestuurderJ. Van Nuffel-De Gendt. AANKONDIGINGEN s KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0,60 3e bladz. (de regel) fr. 0,50 4e bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Rekt amen (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, hers teil. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Een der drukst besproken artikelen van het strafwetboek voor de politieke en sociale mannen is zeker bet artikel 310. De socialisten voeren er een hevi- gen veldtocht legen en willen liet kort en goed zien afgeschaft. De liberalen weten niet goed wat ze willen de ecnen vragen zijne afschaffing, de an deren eene wijziging, eene derde reeks zijn voortbestaan, en eene vierde en de niet minst belangrijke in getal, trekt er zich weinig of niets van aan. Als ir.cn de liberale politiek kent, zal men zich daarover niet verwonderen. Bij de katholieken is er een algemeene wensch naar verandering, doch daar het eene delicate kv estie is, hou den de katholieken eraan, het vraag punt eerst en vooral onder alle oog punten opgelicht te zien, er het voor en tegen van te kennen, om te weten waarenhoe er moet veranderd worden. De uitspraken van verschillende rechtbanken hebben bewezen dat het volstrekt noodzakelijk is wijzigingen te brengen aan dit artikel. De socia listen.'vragen zijne afschaffing, omdat hunne volgelingen alzoo straffeloos •aanslag' zouden kunnen plegen op de 'vrijheid van arbeid van anderen om dat zij alzoó zonder bedreigd te zijn door de wet, nog meer de gelen zouden kunnen verdrukken en vervol gen. Met dien geest natuurlijk kunnen de ordelievende menscken niet instem men, en zij zullen het niet doen ook. De katholieken oordeelen zoo, wel te verstaan, in 't algemeen gesproker;: De vrijheid van vereeniging bestaat, de arbeiders hebben het recht van te staken, dus is het niet meer dan billijk, dat de arbeiders ook het recht moeten hebben, aan den arbeid te blijven, zoo zij het goedvinden... Dat is klaar zou men denkeu en daarom kan er in den geest der katho lieken geen spraak zijn het artikel 310 af te schaffen. Dat laten wij voor reke ning der socialisten. Doch artikel 310 behelst eene onrechtvaardigheid tus- -scken werklieden en patroons. Do werklieden worden gestraft, of kun nen toch gestrait worden, zoo zij een aanslag plegen op de vrijheid van den arbeid. De patroons echter kunnen straffeloos dien aanslag begaan, en dit zou moeten veranderd worden. In het congres van den Belgischen Volksbond heeft de heer Advokaat Beeckman, van Gent, over het artikel 310 verslag gedaan en verscheidene 'wijzigingen voorgesteld. Zoo deed hij volgende voorstel dat werd aangeno men A) Zal gestrait worden met eene gevangzitting van eene maand tot twee jaren en eene boot van 50 fr. tot 1000 fr. of tot een dezer straffen slechts, al wie, met het doel deloonen te doen klimmen of dalen, of aanslag te plegen op de vrije beoefening van de nijverheid of van den arbeid 1° Zich zal plichtig' gemaakt hebben aan gewelddaden of bedreigingen te gen diegenen die werken of tegen die genen die doen werken 2°) Zich met anderen zal verstaan hebben, en tegen dezelfde personen welkdanige verbeurdverklaringen zal uitgesproken hebben 3°) Zal deelgenomen hebben aan eene bijeenkomst van aard om aanslag- te plegen op de vrijheid van de mees ters of van de werklieden 4°) Zal ontploffingen veroorzaakt hebben nabij de inrichtingen in de welke de arbeid wordt uitgeoefend, of in de localiteiten bewoond door de werklieden, het zij met de afsluitingen te vernielen der instellingen, waar het werk wordt uitgeoefend, of de wonin gen of de gronden bewoond of bewerkt door de werklieden het zij mot te ver nielen of onbekwaam te maken tot het gebruik waartoe zij bestemd zijn, de werktuigen, de gereedschappen, de appareils of de tuigen bestemd voor de nijverheid of voor den arbeid 5°) Zal aanslag gepleegd hebben op het recht van dezen die werken, en die wenschen lid te worden of te blijven van eene erkende beroepsvereeniging, en daarom te weigeren werk te geven, ofhen weg te zenden, of op welke wijze ook te bedreigen B) Zal gestraft worden met eene gevangzitting van 8 dagen tot 6 maan den en met eene boet van 26 fr. tot 300 fr. of tot eene van deze straffen slechts, al wie, met het doel de loonen te doen klimmen of dalen, of aanslag le plegen op de vrije uitoefening van de nijverheid of van den arbeid, zal beleedigingen uitgesproken hebben te gen dezen die werken of tegen dezen die doen werken... Deze tekst is wel wat advokaatach- tig opgesteld, zooals het echter het geval is met al de wetteksten, maar zij die zich de moeite willen getroosten, zullen liet gemakkelijk genoeg begrij pen. Verstaat men het van den eersten keer niet, niets belet het een tweeden en een derden keer te lezen. Het arti kel 310 is voor de nijverheid en voor den arbeid van het grootste belang en daarom mag er gerust wat meer aan dacht aan verleend worden. Tot hiertoe zoeken wij te vergeefs naar die liberale congressen of poli tieke vereenigingen, die zich de moeite getroosten zich met deze belangrijke kwestie bezig te houden. Nochtans de liberalen denken dat zij in staat zijn Het land te besturen. Het zou nen slag vflvp.n Het gebloed» Onze vrienden van Laken hadden Zondag eene scjioone betoo ging. De socialisten hadden eene tegenbe- tooging op touw gezet. Een socialistisch blad schrijft daarover dat de katholieken do anti klerikalen hadden uitgedaagd en dat alzoo eene tegenbetooging tot stand kwam. Zulks schrijven de socialisten. Nochtans het is een geheim voor niemand, dat in de week reeds de socialisten waren bijeengeroepen en dat er besloten werd eene tegenmanifestatie te houden. Do socialisten kondon het er echter voordoen, en juist omdat de katholieken het beu zijn zoo maar straffeloos op hunnen rug te laten kloppen, daarom worden zij door dit rood blad bestempeld met den sehoonen naam gebroed Nu, als vreedzame katholieken gebroed zijn, hoe zouden wij dan de antikle rikale apachen moeten noemen De mannen van Gent. Maan dag werden de katholieke kandidaten voor gesteld. Heeren Cooreman, Siffer, Van den Bossche en De Munnynck spraken tot het volk. Heeren Cooreman en Siller haalden heelgepast de oordeelvellingen te voorschijn van de socialisten over de liberalen, en van de liberalen over de socialisten. Het is iets krapuleus. En nu moeten de liberalen van Gent voor dio verfoeilijke socialisten, en de socialisten van Gent voor die hatelijke libe ralen stemmen. Ziedaar de schoonheid en de logiek van het kartel 1 Welke serieuse mensch kan daar nu voor stemmen De betooging de Brocguevilfle. Zondag heeft die belooging plaats te Moll. Reeds 230 maatschappijen hebben zich aan gegeven. Voor het banket zijn 300 persona liteiteningeschreven, waaronder Ministers, Staatsministers, Volksvertegenwoordigers, Senators,Burgemeesters, Schepenen en ande re voormannen der katholioke partij. Voor waar, do katholieke partij leeft thans in hare volste kracht. Zulke werking moet goede uitslagen opleveren. Aardig vertrouwen. Van 14 tot 20 September hebben de Franschen 2.358.(581 fr. 22 naar de spaarkas van den staat gedragen, maar er 12.785.595 fr. 98 afgehaald dus is er 10.426.91-1 fr. 76 meer afgehaald dan bijgekomen. Sinds den 1 Ja nuari 1911 is er reeds 79.113.306 fr. 07 meer afgehaald dan bijgestort. Hel Fransche volk heeft geen betrouwen in den Franschen Staat. Wat verschil mei België. ScSioon geschenk aan Bel- gië. Markgavin d'Arconatie heeft aan België haar prachligon eigendom van Gaes- beek met al de kostbare meubelen en oud heden als geschenk afgestaan. Het zal op zich zelve een der schoonste museums van België zijn. TE PARIJS. Een auto-bus rijdt in de Seine. Ver scheidene dootien en gekwetsten. Woensdag namiddag heeft eene vreese- lijke ramp opnieuw Parijs in opschudding gebracht. Aan de Aartsbisdomkaai is een auto-bus, soort van automobiel-tram in de Seine gereden. Een twintigtal personen, dio er zich in bevonden, werden in het water medege- sleept. Ziehier eenige nadere bijzonderheden over deze ramp Rond 4 ure 20 kwam een autobus der lijn Batignolles - Plantentuin van de quai de la Tournelle, naar de Batignolles gereden. Het logge voertuig reed juist do brug over, toen een ander rijtuig van dezelfde lijn, in tegen overgestelde richting kwam afgereden. De wattman,ten einde eene botsing te vermijden, deed schielijk zijn' rijtuig zwenken. Ten gevolge der hevige snelheid, reed liet rijtuig op het voedpad, verbrijzelde de horst wering en viel in de Seine, al de reizigers medeslepende. Naar het schijnt bevonden zich een 25 tal personen in den auto-bus. Onmiddelijk wer den de reddingswerken aangevangen. Rond 5 1/4 ure waren reeds 12 personen uit het rijtuig gehaald. Zij werden allen naar het Hotel Dieu overgebracht, waar men poogde ze tot het leven terug te roepen. Drie kinderen hadden reeds opgehouden te leven. Een reiziger, die zich in den autobus be vond, gelukte er in, zonder iemands hulp, zijne vrouw en zijne twee kinderen op het droge te brengen. Men weet niet wat er van den wattman en den ontvanger geworden is. Al de slacht offers zijn Parijzenaars. Een held. Een priester, E. H. Richard, van Belley, bevond zich ook iti den auto-bus, zich naar de kerk van Notre Dame begevende. Hij ge lukte er in uit het rijtuig te geraken, toen dit reeds onder water lag en zonder te trach ten zich Le redden, hielp hij zes andere per sonen uit het water. De moedige priester werd warm geluk ge- wenscht door de talrijke ooggetuigen zijner moedige daad. Om 6 ure waren reeds twee duikelaars bezig het rijtuig te doorzoeken, om er de lijken uit te halen. Toen zij om 7 ure boven kwamen, verklaarden zij dat er niemand meer in het rijtuig bevond. Het verhaal van een ooggetuige. Een ontsnapte uit de ramp, M. Cornelier, handelsreiziger, heeft do volgende verkla ring gedaan aan den heer onderzoeksrechter. i Wij reden zeer snel, om over de brug te zijn, toen wij ons schielijk tegenover een ander rijtuig bevonden, dat ons tegemoet kwam. Onze wattman, ziende dat eene bot sing onvermijdelijk was, gaf een hevigen zwaai aan het stuurrad en ons rijtuig reed het voetpad op. Ziende dat wij in de Seine gingen geslingerd worden, liet ik mij uit het rijtuig vallen. Daardoor werd ik niet in het water medegesleept Ook de E. H. Richard, de moedige geeste lijke werd door den onderzoeksrechter onder vraagd en warm geluk gewenscht om zijn heldhaftig gedrag. Het getal slachtoffers Roerende tooneelen hadden plaats in liet gasthuis waarheen de lijken overgebracht waren. Een man verloor in do ramp zijne vrouw en zijne drie kinderen. Als een waan zinnige wierp hij zich op de lijken en men had de grootste moeite, hem te verwijderen De identiteit van al do dooden en gekwetsten is kunnen opgemaakt worden. Men telt tnans reeds 11 dooden, waaron der 4 kinderen en den wattman, en 9 ge kwetsten. Men weet niet of er nog personen door den stroom medegesleept werden. De lijken der slachtoffers zijn in het doo- denhuis neergelegd. De ontvanger is teruggevonden. Hij had zich zwemmend kunnen redden en was naar huis loruggekeerd. gewezen-volksvertegenwoordiger, reizende in Kongo II. Pweto, 3 Juli 1911. Krokodillenjacht en feest. Heer Mattoulle, geneesheer der Géo-mine nauwelijks te Pweto aangekomen, is, dezen middag, met heer ingenieur Minette d'Our- laye, bestuurder der mijn, op krokodillen- jacht gegaan. Ze vertrokken op 't middaguur I omdat, in de warmte van don dag, de kroltos op de rotsen liggen zonne te knippen, en het dus liet voordeeligste getijde is om ze te naderen. Bij 't minste geruisch vluchten ze in 't water en daar wordt het uiterst gevaar lijk ze nabij to komen. Met eenen slag van hunnen staart slaan ze een bootje aan stuk ken en dan worden er altijd van de beman ning als prooi medegenomen. Yisch is het gewoon voedsel dier reusach tige viervoeters j vleescli, versch of half verrot, is hen ook welkom hetgeen ze boven alles verkiezen is menschenvleesch, maar van den anderen kant, wordt krokodillen- vleesch door de inlanders gretig geëten Nauwelijks was liet twee ure, toen de twee zwarten, ganscli buiten adem, aan den post van Pweto kwamen aangeloopen, en ons de blijde tijding brachten dat de witte jagers eenen kroko gedood hadden. Het nieuws verspreidde zich bliksemsnel, want negers roepen eene blijde tijding van verre aan elkander. Weldra stroomde gansch de gemeente naar Lnvna om den neergevelden kroko te gaan bezichtigen. De negers verhaasten zich aan het dier eenen schop of slag toe te brengen, omdat al wie in de laatste tijden eenen bloed verwant in 't water verloor, denkt dat liij nu den plichtigen menschenfretter gevonden heeft. De meeste nieuwsgierigen hadden het wonderdier nog niet bereikt toen een triomf zang het gedruisch der watervallen overtrof. Desloet kwam ons te geraoet, de kinderen, huppelend, dansend, schuiflend en zingend, liepen voorop meisjes en vrouwen omring den, roepend en tierend, het zwaar lijf van den kroko de negers, de lans op den schou der, zengen strijdliederen en stapten zoo fier en statig als waren ze, elk persoonlijk de overwinnaars. De wezenlijke helden, de blanke jagers, sloten den groep en ontvingen met genoegen onze welgemeende gelukwen- schen. Eindelijk kregen we den kroko in 't zicht. Hij was drie meters lang en stevig aan eenen boomstam gebonden, werd hij ge dragen door vier kloeke negers, die alle vijf voet, door andere dragers moesten vervan gen worden. Het monster werd voor ons neergelegd zijn rommelende buik plofte op den grond zijn machtige plooibare staart verwekte onze aandacht zijn scherp en lang gebit deed ons nadenken. Witte punttanden staan dreigend naar buiten de muil en heb ben eene lengte van ongeveer vijftig centi meters, zoodat men ze allen kan zien zelfs als de oven gesloten is aan de onderkaak zijn er twee bijzonder groote tanden die, heel binnen de muil geplant, langs twee gaten door de bovenlip komen. Een kogel had het gedrocht in de rechte zijde getroffen en was langs den rug, beneden den kop, uit gekomen. Een tiental mannen zetten zich aan 't werk om het zwaar pak op de schouders der vrij willige dragers te herladen. Nu komen we eindelijk in 't midden van het dorp, onder de toejuichingen en gezangen. Hier zal de kroko een heelen dag blijven liggen ter be wondering der grooten en tot vreesinboeze- ming der kleinen. De zwarte mamas nemen de gelegenheid te baat, om aan bun kroost een sermoentjen te geven over liet gevaar die de zwempartijtjes opleveren, en ze laten eens de afgrijselijke muil van den kroko wel bekijken en betasten. Welhaast liep de blijde mare rond dat er dezen avond, om 7 ure, eene groote volks feest zou plaats hebben aan het huis van luitenant Goor. Op gestelde uur, kwam er een groep aan door fakkels verlicht. Deze groep ging andere feestvierders te gemoet en weldra stroomde toe al wie te Pioeto beenen had zelfs was er een kreupele die, op een breed geschouderde neger gezeten, de ergste was om door geroep en gebaar den dood van den kroko te vieren. En nu aan den dans Deze is het grootste vermaak en eene hoog geprezene kunst. Soms worden de dansers van alle werk ontslagen, om zich kunnen toe te leggen op dat edol vak, dat bij eiken volksstam verschillende sprongen heeft. Op verscheidene plaatsen vormden zich groepen, die in hun midden eene ruimte aan dezen, die dansen gingen, open lieten. De gonsslagers, elk op zijne mode, sloegen eerst de uitnoodiging tot den houp-la-la. Dan kwam or eene rustpoos, welhaast ge volgd door een algemeen roffelen. Bij den eenen stam, danst al wie er lust toe heeft bij eenen anderen, zijn het de stielemans alleen, die dan eene bijzondere kleedij aan trekken. Van hoofd tot teen zijn ze allen overdekt met alles wat maar eenigszins flik kert, blinkt of klinkt stukken glas en blik zijn daarvoor zeer gezocht, maar bellekens, dat is de nec-plus-ultva Bij het aanvangen van den dans, zou men denken dat de dansers noch maat noch toon volgen, doch weldra bemerkt men hoe de trommels beurtelings traag en rap, en, ten slotte, rapper om rap per slaan, tot wanneer trommelaars of dan sers het moeten opgeven. Nooit komen de dansers in aanraking met elkander ze ma ken op een volgende kwadrillenliguren, waar de vermoeide danser uitgaat om door eenen uitgerusten vervangen te worden even zoo valt het trommelen nooit stil, daar er gedurig twee drie op hunne beurt te wachten staan. Terwijl de dansronden hunne kunstmatige passen beschreven, werden de blanken ver zocht een glas warmen wijn te ledigen op de gezondheid der gevierde jagers. Aan alles, zelfs aan het dansen, moet er een einde komen ook werd eindelijk liet bevel gegeven de vreugde te staken en iedere deelnemer aan het krokofeest kreeg, van wege de Belgen, een klein geschenk, dat, voor lang nog, de gebeurtenis van dezen dag in hun geheugen zal houden. De Belgen wenschten elkander ecnen goeden nacht en scheiden zonder het vraagpunt te hebben op gelost of men Pioeto niet zou herdoopen in Kroliostad voor de Vlamingen, Krohoville voor de Walen. Kongotrotter. Dinsdag, 26 September, bracht de Moni- teur ons het blijde nieuws mede der promotie van den majoor Delvaux de Fenffe, bevelhebber der Legerpupillenschool onzer stad. De majoor Delvaux de Fenffe werd, bij koninklijk besluit Luitenant- kolonel be noemd. Bij ministerieele ordening werd hij vastgehecht aan het tweede regiment voet volk tevens het bevel blijvende uitoefenen der Legerpupillensohool. Wij sturen den heer L. K. Delvanx de Fenffe onze hartelijkste gelukwenschen bij deze gelegenheid. Wij hopen dat hij nog lange jaren moge aan het hoofd staan onzer zoo bloeiende en zoo gunstig gewaardeerde Legerpupillen school. Om al het goede dat hij er doet, wordt hij er hoog geschat, en... niet enkel in dat mid den, maar ook in de gansche stad. Nadere bijzonderheden De oorzaak der ramp. Een ingenieur der Fransche vloot heeft eene gewichtige verklaring afgelegd. Vol gens hem zou de brand niet de oorzaak, maar wel het gevolg der ontploffingen geweest zijn. Hij legt zijn oordeel uit, door de verkla ring, dat de eerste ontploffingen zich voorge daan hebben rond 5 ure 30 en dat het brand alarm slechts geblazen werd om 5 ure 40. Het zijn de draadlooze telegrammen welke van boord van do Liberté gezonden werden, welke deze uren opgeven. Ooggetuigen hebben ten andere verklaard, dat zij noch rook, noch vuur gezien hadden vóór de eerste ontploffingen gehoord werden. Wat nu ook aan het licht gekomen is, is, dat or dertig minuten, dus eene halve uur noodig zijn, om de voorraadkamers onder water te brengen on dat er maar negentien minuten verliepen, tusschen de eerste ont ploffing, welke om 5 ure 30 plaats had en de laatste, waardoor het schip vernield werd. Zelfs indien al de toestellen regelmatig ge werkt hadden is het nog onmogeiijk, dat de voorraadkamers onder water konden ge bracht worden. Het uitwerksel der moderne springstoffen. Een geneesheer dio de gekwetste matrozen in het gasthuis van Toulon verzorgt, heeft eene ijselijke beschrijving gegeven over de uitwerkselen van de moderne springstoffen. Het is de eerste maal, dat men in Frank rijk de uitwerkselen dezer springstoffen kan nagaan.Meest al de slachtoffers hebben geene goed afgeteekende wonden, doch hunne spieren zijn geheel vermorzeld. De beenderen zijn ferbrijzeld en het U

De Volksstem | 1911 | | pagina 1