eg met c3Lo kloosters!.. OORLOG DAGBLAD ZOO HUILEN DE GODDELOOZEN, LIBERALEN EN SOCIALISTEN. Daarom mv 't Mond onzer Kloosters, te Aalst gestemd onder nummer 1. Italië en Turkyë Eene geheimzinnige zaak te Oostende Se monarchistische beweging in Portugal Ge slachtoffers van het vliegen. De IVIarokkokwestie Eene moord in eene kerk. Een aanslag op den koning van Italië Zeventiende jaargang n' 239. 2 CENTIEMEN HET NUMMER Vrijdag 13 October 191 L ABONNEMENTEN: «as- maanden 4 franken. Een jaar 8 rranken. Inschrijving in alle postlureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. TWEEOE UITGAAF, 7 uren 's avonds. BUREELEN TE BRUSSEL TE AALST f28, Steenweg van Waterloo, 728. I 9, Kertcsti-aat, Q I Telefoon 114 Bestuurder: J. Van Nuffel-De Gendt. AANKONDIGINGEN s KI. sank. (1 tot 4 ld. rej.) fr. 0.60 3e bladz. (de regel) fr. 0,50 4e bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Relclamen (per regel) fr. 1,0Q Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00/ Hecht, herstel 1. (per regel) fr. 2,001 Overlijden (per regel) £r. 2,00 Weg met de ICSooste^s S zoo huilen de goddeloozendat is Weg met de engelachtige gasthuiszusters, die gansch hun leven doorbrengen aan de lijdenssponden der zieken en ongeneesbaren om er hulp, troost en liefde te verleenen, die zich steeds aanbieden om hulp te verschaffen, tijdens besmettelijke ziekten, wannoer wereldlijke ziekendiensters vol angst op do vlucht gaan. Weg met de KSoosters zoo huilen de goddeloozen... dat is Weg met. de liefdevolle zusterkens die in de godshuizen en hospiciën, de gebrokene en kranke ouder lingen verzorgen en gelukkig maken, beter dan eigene kinderen het doen met hunne ouders. Weg met de Kloosters zoo huilen do goddeloozen...' dat is Weg met de zusterkens die met moederlijke bezorgdheid in de kindertuinen en bewaarscholen de kleine kinderen van den werkman oppassen en verzorgen die aan de werkmanskinde ren leeren al hetgeen zij weten moeten, om later deftig door de wereld te geraken, die de ware opleidsters zijn onzer volksmeisjes. met de Kloosters zoo Siiiilen de goddeloozen... dat is Weg met de zusterkens die in hunne weezenhuizen, de 3:rme verlatene kinderen opnemen en hunne tranen stillen die in de volksscholen onder wijs en opvoeding geven aan de kinderen van den kleinen man. Weg met de kfloosters zoo huilen de goddeloozen.... dat is Weg met «eg mei eas Kooosiers s zoo huilen de goddeloozen.... dat is Weg mei die eenvoudige en zachtaardige zusterkens kloosterlingen, met de broederkens die der armen die van deur tot deur gaan, om de onderwijs geven aan de volkskinderen, J armoede op te zoeken en eten en kleeding te geven aan de schamele armen. en die de stomme, doove en de blinde kinde ren verzorgen en onderwijzen. Lezers, werklieden, burgers is er niemand in uwe familie, liebt gij geen vriend of kennis die ooit in het hospitaal is verzorgd geweest door dc Zusterkens, of gij zelf misschien Zijn uwe eigene ouders of bloedverwanten soms niet opgenomen door de Zusterkens in de Hospiciën Of gij zelf zult gij nooit hun hulp noodig- hebben Hebt gij geene kinderen die bij de Zusterkens ter sckole gaan Hebt gij zelf er geene zorg gehad Kent gij geene weezekinderen die er opgenomen zijn in hunne weezenhuizen Hebt gij de Zusterkens der armen nog niet zien bedelen voor den schamelen armen Zij bedelen" voor anderen.... terwijl r.ij zelf misschien onder hun grijze boetkleed eene groote afkomst verbergen Hebt gij nog niet gehoord van die brave Broederkens die de stomme dooven en de blinden onderwijzen en als terug doen herleven onder de menschen Hebt gij soms zelfs bet onderwijs niet genoten bij de Broederkens, of niemand uwer familie of vrienden Die Zusterkens of Broederkens zijn zij,soms van uwe eigene familie niet? Onderzoekt dat eens bevraagt u daarover eens en dan eerst zult gij beseffen en verstaan welke groote diensten de Broederkens en de Zusterkens bewijzen aan het volk, aan het lijdende volk meestvan welke onschatbare waarde zij zijn; boe grootelij ks zij dienen bemind en geëerbiedigd te zijn. Overweegt dat En dan zult gij nooit de goddeloozen laten roepenteeg met de kloosters dan zult gij verstaan dat die hatelijke kreet, niets anders is dan onze zieken, onze grijsaards, onze kinderenonze armen, onze ongelukkig en en gebrekkelijken brutaal op straat werpen, om ze aan hun eigen lot over te laten. Daarom ook zal die kreet van liberalen en socialisten weg met de Kloosters nooit een weerklank vinden in 't hart van onze bravo bevolking maar die kreet zal zich tegen ben keeren en het zal weerklinken uit alle borsten Weg met de goddeloozen Weg met de socialisten en liberalen Leve onze Kloosters Leve de Katholieken TUSSCHEN Tegen de vraag van bemiddeling. In geheel Turkyë komen er protesten uit en worden meeting-en gegeven tegen het vragen van bemiddeling door Turkyë. ITet patriotisme werkt levendig in de harten der Turken. De regeering weet niet wat doen. Het moet droevig wezen minister te zijn in zulke omstandigheden. Het vervoer van graan. Dê Porie heeft toegelaten dat onzijdige stoomers in bestemming voor niet-Italiaan- «che havens graan vervoeren. De Engelscho graanhandel ondergaat groote verliezen door den oorlog, en het is de groote reden waar om Engeland aanspoort tot oplossing van liet Turksch-Italiaansch geschil. Zooals ge ziet, eigenbelang. Bezetting van Massa-Tobruk. De Italianen zijn begonnen met Tobruk te bezetten. De versterking werd beschoten door kanonnen n° 305. De Turken beantwoordden, met geweervuren. Weldra moesten deze laatsten wijken, en de stad Tobruk viel in de banden der Italianen. De stad werd in vier wijken verdeeld en overal bewaakt. De huizen werden onderzocht, en wapens en schietvoorraad aangeslagen. De moskeeën werden streng bewaakt en de roovers die de stad wilden plunderen op dè vlucht gedreven. Engeland is ontevreden. Engeland is in opschudding omdat Tobruk in handen is van Italië. Duitschland zou de verzekering hebben dezo haven te mogen ge bruiken ingeval van een Duitseh-Engelschen oorlog. Zulks wordt natuurlijk met groote vrees door Engeland gezien. Daarom wil het welen wat Italië van zin is, en of het partij zal nemen voor Duitsch land, indien dit land in oorlog geraakt met Engeland. Gevecht te Tripoli De Turken hebben de Italiaansche posten te Tripoli aangevallen. Het gevecht duurde van 's avonds tot 's morgens. De Italianen hadden geen enkelen doode. Dat doet ons veronderstellen, dat het gevecht toch zoo hevig niet moet geweest zijn. De Blocus van Tripoli opgeheven Tripoli is ontlast van den blocus, maar de Italiaansche schepen blijven toch voor Tri poli liggen. Te Derna De Italianen- wilden te Derna manschap pen ontschepen. De Turken hebben zulks belet. Het Italiaansch oorlogschip begon dan de stad te beschieten. De kazerne, het stad huis, de post en meer andere openbare ge bouwen werden vernield, maar de Italianen moesten toch vertrekken. De Turken hadden 4 dooden en 7 gekwetsten. Nog het gevecht rond Tripoli Maandag avond werd de post die de put Bou-Mekan moest bewaken, erg aangeval len. Om 2 uren 's nachls zagen de schild wachten eene lange rei Turken. De bevel hebber van den post werd verwittigd deze verwittigde zijne mannen de Turken te laten naderen tot op 250 meters. Toen zij zooverre waren, klonk het bevelVuurt! Deltalia nen schoton juist de Turken echter beant woordden vinnig het vuur. Toen dit een half uur aan gang was, riep de Italiaansche bevel hebber de hulp in van de Italiaansche oor logsbooten, en deze begonnen hunne kanon nen af te vuren op de" Turken. Nu staakten dezen het vuur. 's Morgens gingen de Italia nen op verkenning en vonden nog 3 dooden, 1 veldkanon, dat in den steek was gelaten en "vele geweren en kleedingsstukken. Do Ita lianen hadden'geen enkelen doode. Van de gekwetsten wordt niet gesproken. Egypte blijft onzijdig. (Te weet dat Turkyë op papier meester is van Egypte, maar 'In feite Engeland. Nu in deTurksch-Engelsche overeenkomst staat, dat in geval van oorlog aan Turkyë, Egypte 12000 man Ier beschikking heeft van den Turksclien Sultan. Turkyë heeft die 12000 man nu gevraagd, en..Engeland heeft ze geweigerd. 2 Turksche pacha's zouden er toegekomen zijn in Egypte 4000 man te been te brengen welke naar Tripolitanië vertrok ken zijn. Indien zulks waar is, zal Egypte de noodige maatregelen nemen. Antwoord aan Turkyë. Frankrijk, Engeland en Rusland hebben -aan do Porte geantwoord dat ze wel hunne bemiddeling willen leenen, maar dat Turkyë moet laten weten wat het aan Italië wil toe staan. Indien Turkyë het vlag moet strijken voor Italië, zal het eene vergoeding zoeken in Perzië. Rusland houdt aan. Rusland vraagt de toelating om de Dar- danellen én den Bosfoor te gebruiken voor de Russische oorlogschepen. Tot hiertoe heeft Turkyë alleen dat recht. Engeland zal zich verzetten tegen d'e vraag van Rusland. Einde van den oorlog Te Beid ij n is het gerucht verspreid, dat dank de bemiddeling van Duitschland de oorlog tusschen Turkyë en Italië, ten einde is. Dit bericht is maar aan lo nemen onder alle voorbehoud. In elk geval,het ware te wenschen dat het zoo was. Is er nu toch iels stommer dan een oorlog tusschen' twee be schaafde landen Oostende is thans in opschudding ge bracht door eene geheimzinnige zaak. Woensdag morgend vond men op het strand het lijk eener vrouw. Het lijk scheen slechts eonige uren in het water gelegen Ic hebben. Do drenkelinge schijnt 40 tot 45 jaar oud te zijn en is zeer smaakvol gekleed. Zij draagt een zwart kostuum, waarover een regenmantel. In de ooren had zij oorringen, met briljanten versierd. In haar bezit vond men ook een geldbeugel, inhoudende ver scheidene honderden franks, alsook een kaartje op naam van Mev. Glabbcccj, van Toerkonje. Het lijk is naar het doodenhuis overge bracht, waar een geneesheer vaststelde, dat het lijk erge verwondingen en kneuzingen droeg aan den hals, liet hoofd en de armen, en dat dezo met een kneuzend voorwerp moesten veroorzaakt zijn. De veronderstelling aan moord of zelf moord moet van kant gezet worden. Alge- meon wordt gedacht dat men hier voor ccne misdaad staat. liet parket is onmiddelijk verwittigd ge worden en heeft ter plaats een onderzoek ko men doen. Rog in volle veld. De Portugeesche regeering had gemeld dat de monarchisten terug gedreven waren lot aan de grenzen. Dom Migueld Bragance is te Weenen toegekomen en heeft er ver klaard dal de monarchisten in volle Portugal zijn binnengedrongen en dat de bijval overal genoten buitengewoon groot is. Zij bevinden zich uu in het boschrijk gebergte van Sierra de Goroa met den moedigen kapitein Païva Conceiro aan 't hoofd. Zij staan op eenige kilometers van de Spaansche grens en er is allengs geen gedacht van ze in te sluiten* Schermutselingen hebben gedurig plaats tusschen republikeinen en monarchisten maar van ernstige gevechten is er feitelijk nog geen spraak. Baldadigheden. De Carbinarios, zoo een soort van officieel beschermde baanstroopers, gaan overal in 't land voort met huizen te plunderen en personen aan te vallen. Te Lissabon hebben zij een priester en een koster die een ster vende gingen berechten, in het govang opge sloten. Te Almanda hebben zij het klooster van Sint Paula verbrijzeld, in de kapel zijn al de autaars en do beelden stuk geslagen. En de regeering zegt dat overal volledige orde lieerscht I Troepen versterking. De regeering stuurt aanliondend soldaten, en matrozen naar liet noorden van Portugal, Nu is er nabij Guerda ook een komplot ont dekt. De rogeering doet de samenzweerder», •achtervolgen. Woensdag avond'had "op liet vliegplein van Reims eon erg ongeluk plaats. Verschei dene vlieg-ers dedon er proefnemingen. Graaf d'Hespel was ook aan boord van -zijn vliegtoestel geklommen en bereidde zich om op te stijgen. Zijn mecanicien, de 22jarige Andró Germain stond op de schuthouten en zag de schroef na, toen deze eensklaps aan het draaien ging. De ongelukkige helper kreeg de schroef op den arm en het rechter been. Hij slaakt? een smartkreet en stortte ten gronde. On middelijk snelde men hem tor hulp en drift geneesheeren, die zich op het vliegplein be vonden, dienden liem de eerste zorgen toe. Zij stelden vast, dat de ongelukkige den rechterarm hoven den elleboog, liet rechter been hoven den knie gebroken was. Ook de rechterknie was gebroken. André Germain verloor veel bloed. Hij werd op eene draagbaar gelegd en naar liet ziekenhuis overgebracht, waar men hem verpleogde. Nadien werd hij naar liet bur gerlijk gasthuis overgebracht. Zijn toestand is zeer bedenkelijk. De schroef van het vlieg toestel is verbrijzeld. Nu is het waar. Officieel is het bevestigt,.dat Frankrijk en Duitschland liet eens zijn geworden over Marokko. Nu gaat de grondafstand in Congo besproken worden. Dat kan nog leelijk doen. Het is niet de Duitscher maar wel de Franschman. Wie is het, die de hand heeft willen leg gen 'op een" deel van onzen Congo Is het Duitschland Wel neen maar do Fransch man heeft dat willen doen, hij heeft het zelfs gevraagd aan de Belgische regeering. Na tuurlijk dat men Frankrijk wandelen heeft gezonden.... Oh De Franschman heeft toch zoo'n lieve oogskens, denken onzeFrankrijks-- gezinden, engender het te weten, zouden zij zich in zijne klauwen laten vangen. Te Igornay, gelegen op eenige kilometers van Aulun, Frankrijk, is eene vreeselijko misdaad ontdekt geworden. Twco misdieners, die 's morgends in de kerk kwamen, vonden er bij hun binnen treden, op de trappen van een altaar een lijk badend in zijn bloed liggen. Do twee knapen liepen den pastoor verwittigen, die met liqn medekwam. Alsdan erkende men in den vermoord, den klokluider der kerk, den 64jarigen Jean •Dessertennes. De ongelukkige was met hamerslagen liet hoofd verbrijzeld geworden. Het parket werd verwittigd en kwam 's namiddags ter plaats. Uit het onderzoek bleek, dat diefstal de drijfveer der misdaad moet geweest zijn. Ongetwijfeld moet de klokluider toen hij 's morgends in de kerk kwam om te luiden, voor de eerste mis, er dieven betrapt heb ben. Dezen zullen hem zonder aarzelen ver moord hebben. Rond den hals van hot slaclitofler was eene koord gesnoerd, waarschijnlijk met liet inzicht eerst liet slachtoffer te verwurgen. Het onderzoek wordt naarstig voortgezet-, Uit Pisa wordt gemeld, dat een erg incident heeft plaats gehad, den nacht dat Koning Victor Emmanuel per automobiel van Napels naar San Rossore terugkeerde. Talrijke pa troel jen doorkruisten liet bosch, rond liet kasteel van San Rossore en ont dekten er vier kerels, gewapend met ge weren en gaven hen het bevel hunne wapens neer te leggen. De geheimzinnige kerels vuurden op da soldaten en namen daarop de vlucht. De soldaten achtervolgden hen, doch drie der kerels konden in het struikgewas ontkomen. De vierde, zekere Tissocco werd aange houden. De aangehoudene beweert dat hij met zijne drie gezellen aan het wildstroopen was, doch in gansch de streek van San Rossore is liij onbekend. Men vermoedt dat het viertal een aanslag tegen Koning Victor Emmanuel op louw had. Het onderzoek wordt voortgezet.

De Volksstem | 1911 | | pagina 1