m BOVEN STEMMEN OORLOG Nog de moord in eene kerk De monarchistische beweging in Portugal O DAGBLAD Itahë en Turkyë Eene oude reatenierster met bijlslagen gedood. Landbouwbelangen. Voeder voor onze huisdieren Dramatische vergissing De geheimzinnige zaak yan Oostende STTiEU en KOBER? Daensist en Katholiek. Tragiek verdrinken van 3 personen Zeventiende jaargang n' £40. 2 CENTIEMEN HET NUMMER Zaterdag 14 October 1911 ABONNEMENTEN Zas maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureclen van het kmd. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. $5* TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. BUREELEN TE BRUSSEL j TE AALST 723, Steenwey van Waterloo, 7281 I 9, Kerlcstraat, Telefoon 114 BestuurderJ. Van Nuffel-De Gendt. AANKONDIGINGEN! KI. aank. (1 tot 4 kl. leg.) fr. 0.60 3e bladz, ^de regel) fr. 0,50 4® bladz. (de regel) fr. 0.30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. T 00 Gemengd n ieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, hers cell, (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Overal, waar de katholieken aan het bewind zijn, moet men van boven stem men, om ze aan het bewind te houden. Overal, waar do katholieken in min derheid zijn, moet men van boven stem men om die minderheid te behouden, te versterken en zoo mogelijk in meer derheid te veranderen. Dat is de plicht van eiken katholiek. Wel opgeletOveral waar de katho lieken met volle lijsten strijden, 't is te zeggen in alle buitengemeenten, moet zonder fout aan het hoofd van de lijst gestemd worden, om de katholieken de volstrekte meerderheid te bezorgen. De volstrekte meerderheid is de helft der stemmen en ééne. Bijvoorbeeld, als er duizend geldige stembrieven zijn, is de volstrekte meei derheid 501. Men moet dus ten minste 501 stem brieven hebben die aan 't hoofd der lijst alleen gestempeld zijn, opdat al de katholieke kandidaten zouden gekoze.i zijn. Er zijn menschen die meenen dat de stembrievenop loelhe voor één of meer kandidaten van dezelfde lijst gestemd isy ook tellen voor het berekenen der volstrekte meerderheid. Dat is niet zoo voor de gemeen- tekiezingen. Hernemen wij ons voorbeeld Er zijn duizend geldige stembrieven; de volstrekte meerderheid is 501. Veronderstellen wij dat de katho lieke lijst. 480 stembrieven hebbe aan het hoofd der lijst. De lijst heeft de volstrekte meerder heid niet, en bijgevolg is ze niet geko zen. Daarbij komen 220 stembrieven op welke, gestemd is voor één of meer katholieke kandidaten. Er zijn dus 700 kiezers die door hunne stemming gezegd hebben Ik wil katholieken in den raad en geeue andere. Niettemin is de katholieke lijst niet gekozen in haar geheel, maar de Even redige Vertegenwoordiging moet toe gepast worden. In eene gemeente waar 1000 gel dige stemmen uitgebracht worden, zijn 5 of 6 raadsleden te kiezen, het quorum' is dus één vierde of 250 stem men. Er hebben 700 kiezers enkel voor de katholieken gestemd, bijgevolg heb ben de tegenkandidaten ten hoogste 300 stemmen bekomen, maar met die 300 stemmen hebben zij of beeft ten minste een hunner het quorum bereikt. Al do katholieke kandidaten hebben meer stommen dan een kandidaat der tegenpartij, maar toch zal er één val len. namelijk die" katholieke kandidaat die het minste stemmen heeft, en hij zal vervangen worden door eeuen kan didaat der tegenlijst, die nochtans veel minder stemmen heeft dan hij. Men ziet dus dat liet van het groot ste belang is van boven te doppen. Vele menschen verstaan dat niet goed, en ze stemmen soms voor dien of geenen kandidaat, in het gedacht dat zij alzoo grooten dienst aan dien kan didaat bewijzen. En t gebeurt dat zij, heheel hoovaar- dig, vóór de kiezing, bij dien kandidaat gaan en hem zeggen Mijnheere, ge moogt gerust zijn, ik dop voor U alleen, en voor nie- mand anders. Ze meenen alzoo dien kandidaat groot plezier te doen, en 't gebeurt dat die kandidaat, dat ook meent maar ze zijn alle twee leelijk mis. Immers, indien de eene stemt voor Pier alleen, de andere voor Jan alleen, en een derde voor Gies al leen, dan heeft ieder van die kandida ten wel eene stem meer dan zijn mede kandidaat, maar indien de drie kiezers van boven hadden gestemd, ze zouden alle drie, drie stemmen meer gehail hebben dan hunne tegenpartij. Indien alle kiezers, de eene voor dien, de andere voor genen kandidaat van dezelfde lijst moesten stemmen, en niemand van boven, dan moet de even redige vertegenwoordiging voorzeker toegepast worden, en dan moet ook één of meer kandidaten van dia lijst vallen. Dat is bet afdoende bewijs dat de eenige goede manier van stemmen van boven aan de lijst is. Met voor éénen kandidaat alléén te stemmen, doet men hem meer kwaad dan goed. voórdeeligen. Het is ook een slecht gekozen en slecht gekomen/ oogenblik om de Creten- zerkweslie aan te pakken. Zal de Balkan stil blijven Het wordt roerig, in den Balkan. Rumeoië. is al bezig met te mobiliseeren. Bulgarië heeft togen die mobilisatie in de nabijheid der Turksche grenzen geprotesteerd, omdat daardoor erge conflikton zouden kunnen voortvloeien. TUSSCHEN Bedreiging der Jong-Turken. Deze mannen makeh veel van hannen neus. Het congres der Jong-Turken heeft aan de regeering bevolen dat zij de Italianen uit Turkyë moet verdrijven. De regeering aarzelt en men voorziet een hevigen strijd tusschen de regeering en de Jong-Turken. Van den anderen kant heeft het 3de regi ment van den pacha te Conslantinopel laten welen, dat dit regiment op CoDstantinopel zal rukken zoo de regeering het aandurft met Italië te onderhandelen over Tripolita- nië. Tegen de Italianen. Zooals gemakkelijk te begrijpen valt, zijn de Turken fel gebeten op de Italianen die Turkyë bewonen. Deze verlaten in groot ge tal het vijandig land. De Italiaansche regee ring heeft, aan den Duitschen gezant een half miilioen l|ro of franken ter hand gesteld om de Italianen uit Turkyë te helpen naar Italië te komen. De Turken hebben reeds vele hui zen, magazijnen, werkhuizen, kerken en kloosters der Italianen aangevallen en ver gruisd. In Tripolitanië. De Italianen meester van de kas der Openbare Schuld De Italianen hebben zich het beheer toe geëigend van de kas der Openbare Schuld te Tripoli. Zij hebben de bedienden der kas 6 dagen tijd gegeven om Tripoli te verlaten. Do bedienden hebben bij de Italiaansclie regeering tegen die handeling verzet aange- teekend, omdat zij verantwoordelijk staan voor de houders van de obligatiën dezer schuld. 20.000 man te Tripoli ontscheept De Italiaansche regeering heeft le Tripoli 20.000 man aan wal gezet. De troepen wa ren in do beste stemming. Afschaffing van het slavendom in Tripolitanië De tijdelijke gouverneur door Italië aan gesteld over Tripolitanië heeft in een open haren plakbrief laten weten, dat het slaven dom is afgeschaft en de handel in slaven streng zal worden onderdrukt. Niets aan Duitschland Het afstaan van Tobrnlc aan Duitschland, zooals sommige bladen beweerden, is een verzinsel. Italië behoudt Tobruk voor zich zelve en gaat er een voornaam strategisch punt van maken voor zijne bezetting in de Middellandsche Zee. De Turksche nota aan de mogendheden Turkyë had aan de verschillende regee ringen gevraagd of het oogenblik niet geko men was om eene oplossing te vinden, die de Italiaansche belangen in Tripolitanië zou waarborgen en de souveraniteit van den Sultan over Tripolitanië insgelijks zou bewa ren. Uit Parijs komt daarover een bericht, luidend dal die nota veelte veel onbepaald is en er niet kan opgetreden worden, wan neer Turkyë in zijne uitleggingen niet klaar der is. Duitschland helpt aan de oplossing. Keeös werd gemeld, dat dank zij Duitsch land deze oorlog ten einde liep. Dit is voor barig. Zeker,Duitschland heeft groot belang eea einde te zien komen aan dien oorlog, en juist daarom doet het zijn best om er eene oplossing aan te goven. Griekenland. Koning Joris, op reis in Denemarken, heeft te Kopenhagen verklaard dat Grieken land totaal onzijdig blijft in deze kwestie. Griekenland zal noch Turkyë noch Italië be- Te Pontenelle-en-TIiiérarche (Frankrijk) werd gisteren eene 65-jarige renteniersier, mevrouw weduwe Salandro-Bosquette ver moord in hare woning gevonden. Het was de briefdrager, die haar een brief moest afgeven, die het lijk ontdekte. De ongelukkige lag in een breeden bloedplas ten gronde. Aan het hoofd droeg het lijk verscheidene vreeselijke wonden, welke ongetwijfeld met eene bijl moesten verooorzaakt zijn. Het aangezicht wesnoft slechts eene vreeselijke wonde, welke van het eene oor, tot het an dere doorliep. De verschrikte briefdrager riep om hulp en een landbouwer, die in do buurt werk zaam was, kwam toegesneld. liet was duidelijk, dat diefstal de drijfveer der misdaad moest geweest zijn, wantin het huis waren allo meubelen opengebroken en do inhoud ten gronde geworpen. Mevr. Salandre,. het ongelukkig slacht offer, bewoonde, allben hel afgelegen huisje. Zij had den naam. edpig geld le bezitien. Ongetwijfeld moet zij door den moorde naar overvallen, zijn toen zij te bed wilde gaan. Het parket van Vèrvins is ter plaats ge weest, in gezelschap van een wetsdokter. Deze steldo vast dat de rentenierster niet min dan 10 bijlslagen had ontvangen, waar van 7 op het hoofd ën-3 op de armen. Men heeft nog geen spoor van den dader. Het onderzoek, door het parket van Autun ingesteld, over de moord op den klokluider j der kerk van Igornay, heeft bewezen, dat de misdaad lang moet beraamd geworden zijn, en dus moet gepleegd zijn door lieden die goed de streek en de personen kennen. Men heeft ook bevonden, dat de dieven in de kerk koorden gespannen hadden, om hun slachtoffer te doen struikelen. Een dikke knuppel en twee stroppen werden in de kerk gevonden. Man denkt dat de moordenaars eerst zin nens waren den klokluider op te hangen, om aan eene zelfmoord te doen gelooven. De ongelukkige, Jean Dessertennes, droeg steeds belangrijke geldsommen op zich, en zulks was in do streek algemeen bekend. Het is nu bewezen dat hij s'avonds om half zeven ure naar de kerk gegaan was om het Angelus le luiden. Het Angelus werd ge luid, doch de klokluider kwam niet meer terug. Toen deze wegbleef, ging zijne vrouw in eene herberg zien of haar man zich niet daar bevond. Hem daar niet vindende, keerde zij naar huis terug en ging to lud. Zij vernam slechts s'anderendaags morgends de vreese lijke misdaad. De lijkschouwing van het slachtoffer is ge Wat gaan we doen met on zo huisdieren, in de aanstaande Lente, hooren we vele landbouwers vragen Wij gaan over geen groen voeder beschikken antwoorden an dere en voorzeker zullen in dergelijke ge vallen onze-dieren weinig opbrengen. Die klachten zijn inderdaad gegrond maar klagen brengt den hoer niet vooruit, er moet gehandeld worden. Vooreerst moet er gezorgd worden voor een goed perseel snijgraan de snijrogge is een smakelijk, voedsel, waarvoor men reeds van in April kan beschikken. Dus niet uitge steld den grond omgewerkt, wel bemest en gezaaid men geve hier, zoo men er over beschikt, 300 tot 400 kgr. stalmest per are, en daarenboven nog 3-4 kgr. superfosfaat en 2-3 kgr zwavelzure potaseh. Dit alles wordt goed ingewerkt. Verder strooit men op de sneden nog 2-3 kgr zwavelzuur ammoniak, egt goed in, en daarna gaat men over tot het zaaien. In geval men geen stalmest toedient, mag men de hoeveelheid scheikundige meststof fen met 1/3 vermeerderen. De klavervelden, bezaaid in 1910, en die men voornemens is om te ploegen voor het bezaaien met tarwe, zou men kunnen bewa ren. Dat is wel in 't algemeen niet aan te prijzen, maar gezien de omstandigheden raden we zulks dit jaar aan als men dezen akker wel voedt. en zulks is noodzakelijk, aan gezien hij twee jaar achtereen eene opbrengst moet geven, mag men verzekerd zijn goede uitslagen te bekomen. Men geve dus zoo mogelijk van nu af eene goede dosis beir verder zal men per hectare 300 - 400 kgr. superfosfaten strooien, en 200-300 kgr. kaïniet, en zelfs 100-150 kgr. zwavelzuur ammoniak. Men trachto deze meststoffen met de eg lichtjes in te werken. Op deze manier kan men reeds vroegtijdig de lente over eene goede snede klaver beschikken.- Eert derde middel dat de landbouwers niet mogen verwaarloozen is het verstandig be zorgen hunner weiden. Door de droogte hebben zij veel geleden, en zal liet hier en daar noodzakelijk zijnde ledige plaatsen op te vullen met nieuw gras zaad, Verder zal men beir toedienen, en zelfs scheikundige mesten. Men gebruike dus, van nu af reeds en per hectare, op droge meerschen, 300 lot 400 superfosfaat, en 200 tot 300 kgr. zwa velzuur ammoniak. Aan vochtige weiden zal men 500 a 000 kgr. ijzerslak en 300 - 400 kgr. kaïniet toe dienen, alsook 200 - 300 kgr. zwavelzuur ammoniak, alles met de eg ondergewerkt. Wie deze raadgevingen volgt, mag ver zekerd zijn vroegtijdig in de lente, over groen voeder te beschikken, wel te verstaan indien de winter niet te buitengewoon guur en te langdurigis. Willy. Een scheepskapitein vergast zijne genoodigden met phenisch zuur Eene schrikkelijke misgreep gebeurde aan boord van den Fransehen sloomer Bougain ville, welke gereed lag om mot eene lading scheikundige produkten uit Londen te ver trekken. Do kapitein van den Bougainville noodig- de de bestuurders der fabriek van scheikun- T» i i - dige produkten en eenige andere personen daan geworden. De kerk is op bevel van ujtj een o-laasje aan boordtekoinen drinken, liet parket gesloten gebleven, om toe te later dat eenige voel- en vïngersporen door de specialisten opgenomen worden. Het onderzoek Uit liet onderzoek is thans gebleken, dat het vrouwenlijk, dat Woensdag op het strand gevonden werd, inderdaad het lijk is van Mevrouw Glabbecq, van Toerkonje. Deze werd te Gent geboren, behoort tot eene zeer achtbare familie, en woonde sinds haar hu- el ijk te Toerkonje. Haar echtgenoot en hare twee broeders zijn het lijk komen erkennen. In tegenstelling met de eerst gedane vast stellingen, schijnt het dat er hier geen e mis daad maar wel zelfmoord in liet spel is. De ongelukkige was reeds sinds Dinsdag te Oostende aangekomen, en hacl reeds ver scheidene malen de aandacht op zich getrok ken, door hare uitzinnigheden Men veronderstelt, dat de vrouw zich zelve de lichte wonden heeft toegebracht, vooraleer zicii aan het staketsel in het water te werpen. De ongelukkige leed sinds eenigen tijd aan zezunwzwakte en waarschijnlijk moet daar wel de oorzaak harer wanhopige daad ge vonden worden. op den gelukkigen uitval der te ondernemen reis. Hij gaf dus bevel, eene flesch porto wijn aan te brengen. De glazen werden volgeschonken en er vjerd lustig getikt. Nauwelijks hadden zij een slokje van den drank ingenomen, of alten stortten, aan hevige inwendige pijnen ten prooi, ten gron de. Slechts dan bemerkte men, dat, in plaats van portowijn, phenisch zuur was aange bracht geworden. Een der genoodigden is kort daarna be zweken en zes anderen bevinden zich in ster vensnood. Onder de zieken bevinden zich ook de Kapiteins Durand, van de Bougainville en Rebilland, van de Aitdré-Theodoor Eon onderzoek is geopend. Onwaar Het wordt bevestigd dat de Monarchisten niet verslagen zijn, enkel een onbeduidend gevecht had plaats. De position der Monar chisten zouden zeer voordeelig zijk. Nog bezet. Pinheiro-Velko is nog bezet door de ko ningsgezinde!!. De Republikeinsche troepen trachten .ze te omsingelen met 300 jagers to voet en 150 man paarde volk. Een verdacht schip vertrokken uit Antwerpen. Uit Antwerpen is een stoomer vertrokken die in de zeehandelswereld erg verdacht wordteen schip te zijn in dienst van Koning Manuël. Vele kisten schietvoorraad, snelvuurka nonnen en geweeren waren aan boord. De kapitein heeft eene verre bestemmingsplaats opgegeven, maar men denkt dat hot gedaan is om beterswil en het schip op weg is naar Portugal. Do matrozen zijn aangeworven aan schitterende voorwaarden, maar als het waar is wat ze nu zoggen, dan zullen ze aar dig opkijken, wanneer ze binnen enkelo da gen volop in den oorlog zullen gewikkeld zijn. Stien was Daensist en dat sinds jaren Koben katholiek van één stuk,altijd geweest. Maandag voornoen, echt gebeurd. Stikn komt Koben tegen cn geeft hem «De Volks stem dat schoon nummer van Zondag- met dc portretten van de katholieke kandidaten cn de zooschoone artikels die erbij stonden... t schoonste van al dio afschuwelijke valsch- heid en huichelarij van don socialislischen volksvertegenwoordiger Terwagne, die eeno Ziekezuster haalt om zijne Dame op té pas sen en zo met open armen ontvangt en dezelfde Ziekezuster met duivelsche razernij verjaagt van 't lijdensbed der armen en nood lijdenden. O die vrijheid o die volksvrienden... dio de werklieden zoo beminnen Pardon, dal ik zoo ver uit den weg g<*- loopen ben... die «Volksstem'» dus gaf Stien aan Koben. Koben was verwonderd!... hoe Stikn Watbeteekent dat ge geeft gij mij «Do Volksslem ge maakt gij dan propa zin de voorde katholieken ik moet hel u rechtuit zeggen, ik meende dat gij oen hard nekkige Daensist waart Dat. hen ik. zei Stikn, en langer dan van gisteren En go maakt propaganda voor de katho lieken hernam Koben. Zeker, zei Stien. on ik zal er voor stem-, men ook. en nog vele Daensisten met mjj zullen hetzelfde doen. En waarom dat, vroeg Koben, geheel nieuwsgierig en Stien viel uit Waar om omdat onze lijst geen Daensistonlijst en Buiten Mijnheer Petrus, is er nog een enkele van al die andere Heeron die Daen sist is, als Daensist gekend is of Daensist mag genoemd worden? Alia toe toe!... mannen dieniet weten van wat hout pijlen te maken, die op alle vijvers visschon en liefst in troebel water, en die zeiven noch mossel noch visch zijn. die speculeeren op don ouderdom van Mijnheer Petrus om aan zijn postje te geraken in de Kamers, als za meenen dat wij zullen dansen gelijk zij flui ten, zo zijn leelijk mis, liever dan dansisl ta worden, blijven wij geen Daensisten meer i Koben stond verbaasdJa, ja, Koben, zei Stien nog, onthoudt, wat ik u zeg, velen van onze mannen zullen voor zulke lijst niet stemmen... ik heb er verschillige ge hoord, en ze spreken allemale gelijk We stemmen voor do katholieken van boven onder nrl... (Met eigen ooren gehoord Maandag voor-» middag om 10 ure.) In de haven van Raguza zijn schier onge looflijke voorvallen gebeurd, welke de dood van drie personéil ten gevolge hadden. Eene sloep, waarin de scheepskapitein Wolff, zijne vrouw en een krijgsagent had den plaats genomen, naderde de haven, toen zij op eene klip stootte en zonk. Hel ongeluk was van op het strand Raguza gezien geworden, en de havenkapitein, ze kere Mirosevit, ging de gendarmen verwitti gen en dezen verwittigden op hunne beuii den onderprefekt. Deze liep bij den meier, die dan opnieuw den havenkapitein verwit tigde. Alsdan gaf deze bevel, de reddingsloep gereed te maken. Er was echter een lek ia liet schip en men moest dal eerst stoppen. Toen zulks gedaan was, gingen de matro zen andere kleederen aantrekken en einde* lijk. nadat zulks meer dan groot uur geduurd had, werd de schuit te water gelaten. Langzaam trokken de redders voor waarts, doch zij vonden geen der schipbreu- kelingen meer. De ongelukkige waren uitge put in de diepte gezonken en verdronken.

De Volksstem | 1911 | | pagina 1