Uitslagen in Emt Land China in volle revolutie Drama öer dronkenscliap 'T EEN EN T ANDER Eene geheimzinnige misdaad Katholieke Patronen van Aalst kiest Zondag allen onder nummer 2 Vreeseiijk liefdedrama te Virton. EEN WANGEDROCHT. x Katholieke Werklieden van Aalst kiest Zendag allen onder nummer 3 Zeventiende jaargang n' 244. 2 CENTIEMEN HET NUMMER Donderdag 19 October 1911 ABONNEMENTEN:" Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. «Sf TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. BUREELEN TE BRUSSEL 723, Steenweg van Waterloo, 72S. TE AALST 3 v Kerttstraat, Telefoon 114 Bestuurder: J. Van Nu ff el-De Gendt. KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0.60 3e bladz. {de regel) fr. 0.50 4e bladz. (de regel) fr. 0.30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) tr. I VO Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, lierstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) Xr. 2,00 AANKONDIGINGEN Dank Katholieke kiezers, dat gij zoowel uwen plicht hebt gekend en er u zoo heerlijk hebt van gekweten. Dit zijn de eerste woorden die uit ons harte opwellen om u allen te bedanken en geluk te wenschen die uw deel hebt bijgedragen om de groote katholieke volkszaak te doen zegevieren over den lande. Zeker wij liggen buiten in Brussel, in Gent, in Luik, in Antwer pen, zeifin 't droef vermaarde Schaar beek en andere plaatsen, maar door bet. ontstaan van het kartel, door de samenzwanzeling van liberalen en so cialisten, wist eenieder op voorhand, dat wij in die plaatsen minderheid moeslen worden omdat wij er sinds 27 jaren en langer nog, minderheid zijn. Maar de hoofdzaak in deze kiezirg, zooals bijna in alle kiezingen, is het bekomen stemmengetal. En hier rich ten wij het hoofd fier op en wijzen naar Lillik waar wij honderden stemmen hebben bijgewonnen, wij wijzen naar i Brussel waar honderden deftige men- sclien tot de partij van orde en vrede komen, wij wijzen naar Gent, waar wij 1807 stemmen meer behaalden dan over vier jaren, wij wijzen naar die kleinere plaatsen, waar het kartel de katholieken buiten den raad heeft ge houden, maar waar wij overal honder den stemmen hebben bijgekregen. En buiten die groote steden en uit zonderlijke gemeenten, waar wij meer stemmen,maar door het kartelspel,min der of geen zetels hebben behaald, kunnen wij roemen op tientallen en tientallen plaatsen, waar wij heerlijke triomfen hebben hekomen. ZietRoes- selaere, met zijn 2500 Eekloo met zijn 2000 Borgerhout met zijn 1700 Lokeren met zijn 1300 Dendcrmonde met zijn 800 Temsche met zijn 1000; Sint Niklaas met zijn 1600 Turnhout met, zijn 1500 Moll met zijn 1300; Zele met zijn 1500 Sleydinghe met zijn 1100 Hasselt met zijn 900 lepe- ren met zijn 700 stemmen meerder heid ziet, de honderden gemeenten waar de katholieken nog van 100 tot 5 en (300 stemmen meer hebben beko men dan hunne vereenigde tegenstre vers ziet het Arrondissement Aalst, dat schitterend heeft gegevenvoor onze dierbare katholieke partij, ziet liet arrondissement Virion, dat zoonis de Bien Public zoo geest- eb iftig schreef, een ongehoorden bijval hooft geschonken aan onze partij ziet die gemeenten met dozijnen,waar de liberale en socialistische meerder heden zijn gevallen om plaats te maken voor katholieke meerderheden be schouwt. hot Walenland, dat reeds zoo vele jaren verdrukt en gekneld ligt in de boeien van het socialisme en van de vrijdenkerij, en dat met kracht en zelf bewustzijn, dat ijzeren slavenjuk van de schouders rukt om te komen vol blije stemming in onze katholieke ge lederen beschouwt, o katholieke kie zers, beschouwt ons beminde en zoo kristen gebleven Vlaanderen niets kan de liefde van het Vlaamsche volk breken, die het gevoelt voor zijne katholieke overtuiginggansch Vlaan deren door hebben onze Vlaamsche mannen met eene verschrikkelijke meerderheid al de aanvallers en ver- gruizers en beschimpers van ons ge loof, van ons kristen onderwijs beoor deeld en veroordeeld. Ja, zijn er enkele plaatsen en toe standen die ons in het diepe van ons gemoed bedroeven, toch zijn wij over gelukkig over den algemeenen uitslag der kiezingen, die door het .aantal bij- ge wonnen stemmen, voor ons eene schitterende en hoogstralende overwin ning uitmaken. Laat nu de tegenstrevers maar roe pen, tieren, lasteren en schreeuwen, wij zijn bewust van onze macht wij weten dat wij het volk, het echte, het ernstige, het vlijtige, het ware Bel gische volk met ons hebben, en juist omdat wij steunen kunnen op ons volk daarom zien wij met een hoopvol be trouwen de toekomst in. Deftige, vrede- en ordelievende kie zers, is het niet waar, Zondag avond, toen gij de overwinning der katholie ken hebt vernomen, toen de prachtige uitslagen van het arrondissement u werden medegedeeld, toen gij hoordet over de zegepralen van de katholieke partij op zoovele plaatsen van het land, dan hebt gij iets gevoeld, binnen in uw hart, dat u deed trillen van zalige aandoening en blijde begeestering, dan straalden uwe oogen van diep geluk en volle blijdschap; en gelukkig waart gij te hebben hijgedragen tot dien heerlijken,tot dien voortreffelijken uit slag. En dit gelukkig zijn, die diepe ontroering mogen wij niet vergeten, omdat het een spoorslag zal zijn voor u en voor al onze vrienden, steeds met volle kracht te werken tot den zege praal van onze gedachten en van onze eenige Zaak. Binnen weinige maanden zult gij weer in gansch het land opgeroepen worden voor de stembus, dan zal do grootste beslissing door u moeten ge nomen worden, die zich in gansch uw leven zal voordoen, want men zal u vragen of de ziel van onze lieve kinde ren zal moeten overgeleverd worden aan Satan of wel, of zij zal mogen op gedragen en toegewijd worden aan Christus, onzen levenden God. Daarop zult gij moeten antwoordenja of neen zonder tegenhouding en zonder aarze ling, maar dan ook zal het oogenblik gekomen zijn, dat gansch het Vlaam sche volk, als een hart en eene ziel zal voelen, leven en handelen dat gansch het Vlaamsche volk uit eenen mond zal roepen Wij offeren onze kinderzielen aan den troon van Christus, en door Christus, zullen wij glorierijk over winnen Sprekende cijfers. Uit de begrooling van den provincialen raad van Henegouwen De'Mijnschool van Henegou wen kost aan* den provincieraad jaarlijks voor geicone uitgaven 287.450 fr. (art. 120, 121, 122 van de begrooting). Het handels-' instituut van de Industriëelen uit liet Hene gouw sche en te Bergen, opgericht door M. Warocqué, ontvangt jaarlijks 15000 fr. toelage. De leerlingen van dit gesticht, als ook deze van het liooger gesticht van Ant werpen (art. 138) ontvangen 6000 fr. in verdeeling als studiebeurzen. Het antikatho liek atheneum van het Center, geslicht door Warocqué, kan geene toelage ontvangen, omdat het niet voldoet aan de verciscliten der wet, maar do provinciale raad vond gauw raad en geeft nu jaarlijks20000 fr. toelage aan de Ligue de l'Enseignement du Centre (art. 108/2). De normaalscholen van Bergen en Charleroi, echt antigodsdien stig zooals Balsacq bekende, ontvangen voor gewone uitgaven alleen, jaarlijks 221.890 fr. (art. 106, 10S/2 en 108). Het rationalistisch weezenhuis van Vorst 1500 fr. per jaar, het socialistische instituut van Iiooge Stu diën te Brussel. 500 fr. Het korniteit der vrije wereldlijke scholen van Binche, jaar lijks 2000 fr. Aan schoolsoep en schoolklee- ding 27000 fr. alle jaren. Do katholieke scholen, gestichten, inrichtingen, liefdadige instellingen geen cent, geen duit Zoo ver staan die mannen gelijkheid Zonder godsdienst. TeKursk moet een kring ontdekt zijn van zelfmoorde naars. Tijdens do laatste maanden zijn er 10 geweest. Hel lot moet aanduiden wie er zich moet zelfmoorden. Zoo ver komt n.en zonder godsdienst. Dal de goddeloozen maar voort doen met hun ongelukkig werk van vergod- deloozing. Dat anderen, mistevredenen, door hun schuldig werk, maar de haan vrij maken voor die kerkhatendo partijen. De kalmte. lil de meeste plaatsen, waar er niet voor personen gestreden werd, is de kiezing kalm afgeloopen. Van eene be weging legen de katholieken kan er in de verste verte geen spraak zijn. Laat er ons van profiteeren, om onze overwinning van Mei overprachtig te maken. Maar dan mag, niemand, niemand achter blijven allen, allen, tot den laatsten man toe. in de bres Owet* stemrecht. In 1908 wa- ren er 434045 kiezers die een tweede stem hadden als vader van familie. Die familie vaders beschikken over 868090 stemmen. Er waren 745270 éénstemmers. Wij vragen ons af, waarom zou een vader van familie, die zooveel bijdraagt voor het behoud, de welvaart, de toekomst van 't land, waarom zou die toch geen twee stemmen mogen hou den. Velen spreken over farnilieloonwaar om spreken zij nietterzelftertijd over familie stemrecht Een prachtig wrord van een kranigen kerel. Daags vóór de kiezing hoorden wij in eene plaats van het land, nog al eeuige uren van hier, deze woorden uitspreken door een katholiek man Op de katholieke lijst staat er een persoon met wie ik persoonlijk in vijandschap lig maar hij staat op den lijst, en ik zal voor hem stejnmen, ik stem van bovenomdat ^ik slem uit princiep, voor mijn gedacht, en niet voor personen... Wij wenschen niet dat de katholieke kiezers in misverstand liggen met andere katholieken, maar wij wenschen, dat indien zulks hot geval is, en als zulk een persoon in 't vervolg op den katholieken lijst moest staan, dat allen zullen stemmen uit princiep, dus niet voor deu persoon, maar voor de partij. Bescherming der Europeanen. De revolutio una iren hadden beweerd de Europeanen niet te verontrusten.Tot hiertoe is dat te Hankow bet geval geweest. Doch zooals ge denken kunt. zijn de Europeanen toch niet gerust en zij hebben de noodige voorzorgen genomen. De admiraal van de Amerikaansche troe pen heeft het hevel genomen over de solda ten to Hankow. Een Japaneesche scheepskapitein beveelt de landingstroepen. Den 21 dezer, zal er een Russisch oorlogschip toekomen. Tusschen Peking en Tien-tsin. Tusschen Peking en Tien-tsin is alle ijze ren wegverkeer onderbroken. De regeering heeft hevel gegeven rijst uit te deelen aan de inboorlingen, de graanzol ders open le zetten en 't graan te verkoopen aan lagen prijs. Generaal Yin-Chang,minister van Oorlog, heeft zijn kamp opgeslagen op 70 mijlen ten Noorden van Ilankow. Versterking naar Hankow. De regeering stuurt voortdurend verster king naar Hankow. Te Nanlcin en te Cantin zijn verscheidene troepen ontwapend de bescherming dier 2 steden is toevertrouwd aan de gendarmerie. De geldkwestie. Do regeering heeft op strenge straffen be volen dat het papierengeld evengoed moet aangenomen worden als het muntgeld. De regeering heeft besloten een millioen taëls uit te geven om den toestand wat te verhelpen. De rijst is 20 ten honderd omhoog gegaan. De twee hoofdmannen Juan Slii Kai heeft aangenomen onderko ning van Koupé en Hou Nan te zijn. Eerst dacht men dat hij samenspande met de rebel len. Het is een groot geluk voor de regee ring dal liet anders is. Nu is men optimist in de officiëele kringen het is to zeggen, de regeering ziet den toestand rooskleurig in. Generaal Yin Shang heeft het opperbevel over liet leger in het Noorden. Hij zal zijn algemeen kwartier oprichten op 115 kilome ters ten Noorden van Han-Kéou. Te Peking Sommige berichten luiden alsof te Peking een algemeene opstand is uitgebroken, an deren zeggen dat de toestand er volledig kalm ïs. Dus heel <eu al het tegenoverge stelde. Weeral wachten om het beter te weten. Corea in opstand Corea is in opstand gekomen. Duizenden Coreanen hebben do wapens reeds opgeno men tegen de Japaneezen. Duitschers in slag met Chineezen Te Hankow is er een gevecht ontstaan tusschen de troepen die door 3 Duitscbe booten aan land waren gezet en de Gliinee- sclie bevolking- te midden van de stad Han- kow. Dit gevecht wordt officiéél te Berlijn aangekondigd. Amerika Amerika is vast besloten de Europeanen desnoods krachtdadig en spoedig ter zijde te staan. te Vorst-bij-Brussel Eene geheimzinnige misdaad komt in de Kersbeecldaan, te Vorst ontdekt te worden. Daar woonden sinds ongeveer twee jaar, de echtgenooten Felix A.., met hunne meid. Deechtgenooten A.., heiden rond de vijftig jaar oud, hadden zich nagemaakt forluin uit den handel teruggetrokken en bewoonden in de Kersbeecklaan eene prachtige villa. Zondag laatst ging Mev. A..., met hare meid naar eene cinema vertooning, te Brus sel. Toen de voorstelling geëindigd was, keerde Mev. A... alleen naar huis terug. Om 10 ure kwam de meid te huis. Alles was slil op de villa en de echtgenooten A,.., schenen reeds te bed te zijn. Maandag morgend. rond 8 ure, ging Mev. Aaan de-deur dor kamer van M. A kloppen. Zij kreeg geen antwoord en toen zij de deur opende, vond zij haren man le venloos te bed liggen. M. Alag op den huik, de handen op den rug en eene servet over het hoofd. Onmiddolijk werd om een geneesheer ge zonden. Deze kon enkel de dood vaststellen, zonder de ware oorzaak te vinden. Hij be sta tigde evenwel, dat het lijk talrijke sporen van kneuzingen droeg en dat er schrammen in het aangezicht waren. De geneesheer van den Burgerstand kwam kort nadien ook ter plaats. Na het lijk ge zien te hebben, weigerde hij de toelating tot begraving en het parket werd verwittigd. Weldra waren M. Gilson, onderzoeksrech ter, M. Stappaert, substituut en een griflier ter plaats. Het lijk werd naar het dooden- liuis overgebracht, alwaar de geneesheeren Lebrun en Héger de schouwing deden. De wetsdoktors deden zonderlinge vast stellingen. Op liet lijk vonden zij niet min dan zestig kneuzingen, de mond zat vol ge stold bloed en het valscli gebit, dat M. A gewoonlijk in don mond had, was verdwe nen. Verder stelden de geneesheeren nog vast, dat er talrijke blauwe vlekken waren rond den neus en den mond van het slacht offer. De wetsdoktors besloten, dal M. A moest versmacht zijn. Al do organen waren in goeden staat on de dood kon hier door geene inwendige oorzaak gekomen zijn. M. A...., moest dus vermoord zijn. Mev. A..., werd in do kamer van haren man door de magistraten ondervraagd. Zij verklaarde dat toen zij Zondag thuis geko men is, haar man, als naar gewoonte zeer zenuwachtig was, en dat hij in zijne gram schap de lavabo der slaapkamer aan stukken sloeg. Daarop was Mev. A..., naar hare kamer teruggekeerd en had naar haren man niet meer omgezien. Volgens haar.zou M. A.., ten gevolge der gramschap een bloedopdrang moeten gekre gen hebben. Hij zou nog de kracht gehad hebben, zich te bed te leggen en dan bezwe ken zijn, zonder dat zij er iets van hoorde. De verklaringen van Mev. A..., werden echter door het onderzoek der wetsdoktors stellig gelogenstraft. Het parket deed de zegels leggen in de villa en Mev. A.., en de meid werden naar het paleis van Juslicie te Brussel overge bracht. Daar werd liet onderzoek tot laat in den nacht voortgezet. Mev. A..., niettegenstaande* haar stellig loochenen werd onder beschuldiging van beraamde moord opgesloten. De meid werd in vrijheid gesteld. Het onderzoek over deze opschuddingwelc- kende zaak is verre van gesloten le zijn. ./V Een genaamde F.., 26 jaar oud. zoon van een gekend groothandelaar te Virtou, had sinds eenigen tijd betrekkingen aangeknoopt met een 20jarig meisje van Duitschen oor sprong. Reeds dikwijls had het meisje aan F... ge vraagd, haar te huwen, doch deze wilde daar niet van hooren. Reeds waren daardoor hevige twisten tusschen het koppel ontstaan, en het meisje had den jongeling bedreigd, hem te zullen dooden en zich daarna te zelf moorden, indien hij bleef weigeren. F.., nam zulks echter niet erg op. Maandag kocht het meisje een revolver en toenV... haar als naar gewoonte kwam bezoeken, vroeg zij opnieuw of hij met haar wilde in het huwelijk treden. Toen F... nu opnieuw weigerde, trok het meisje den revolver te voorschijn en lostte twee scholen op F... De eerste kogel vloog verloren, docli F... kreeg den anderen in liet hoofd en stortte ten gronde. De moorde nares richtte dan het wapen op hare borst en joeg zich een kogel door de horst. Op het gerucht der losbrandingen snelden verscheidene personen toe. Men vond F.., en liet meisje hadend in hun bloed ten gronde liggen. Een geneesheer werd in allerhsast ge roepen. Deze stelde vast dat F... nog leefde, doch ondanks alle zorgen bezweek hij kort nadien. Wat het meisje betreft, deze was op don slag gedood geworden. Een ontaarde vader verbrandt de voetjes van zijn kind. To Nanteuil-Ie-Haudouin (Frankrijk) ie een drama gebeurd, dat door zijne wreedheid ijzen doet. Een vader poogde er zijn kindje, zes maanden oud levend le verbranden. - Do dader van dezen monsterachtigen aan slag. zekeren Hvppoliet Lorgnet, kreeg met zijne vrouw twist over het kind. Lorgnet was uiterst opgewonden en de gelegenheid le haat nemende, dat zijne vrouw in eene an dere kamer liet bedje van haar kind in ge reedheid bracht, greep de vader het wichtje en stelde het met de hloote voetjes op liet gloeiend sloofdeksel. Op de smartkreten van den kleinen marte laar kwam de moeder toegeloopen en trachtte haar kind, van wiens beentjes reeds de stuk ken verkoold vleesch afvielen, te redden, doch de heul wierp zich op zijne vrouw en hield haar de hand op den mond, om haar te beletten te roepen. De ongelukkige moeder beloofde te zullen zwijgen en vermaakte zoo goed mogolijk haar kindje. Het was slechts anderendaags morgeads, toen Lorgnet naar zijn werk was, dat de ongelukkige moeder, het lijden van den klei nen martelaar niet langer willende zien, een geneesheer ging verwittigen. Deze gaf kennis van het voorgevallene aan het parket en het monster werd aange? houden. Talrijke gendarmen en policieagenten moeslen hem tegen de volkswoede bescher men. De verontwaardigde lieden wilden hem op staanden voet dezelfde marteling doen ondergaan. Een brutale kerel steekt zonder de minste reden eene koffiehuisdienster omver De Brabanlschestraat van Sint Joost-ten- Noode werd dezen nacht in opschudding gebracht door een drama, dat aan de dron kenschap moet ten laste gelegd worden. Roiul 3 ure van den morgen kwam een kerel in een koffiehuis dier straat binnen. Daarbij reeds meer dan genoeg gedronken had, weigerde men hem nog drank te geven. Eene geweldige woordenwisseling ont stond. Eensklaps trok de woestaard een mes uit zijnen zak en sprong op de koffiehuisdien- sler, die in de deur stond en bracht haar een geweldige steek in den rug toe. Eens zijn misdrijf bedreven, sprong de kerel de straat op en verdween langs do Sint Lazarusstraat, tiet slachtoffer dat in haar bloed neergezegen was, werd vervolgens in eene naburige apotheek verzorgd. Een in alier- haast hijgeroepen geneesheer kwam haar verzorgen. Daar de dokter voor een noodlot tige afloop vreesde, deed hij haar naar het hospitaal overbrengen in de Wauwermans- straat. Zij werd er ter verzorging opgeno men. Het is zekere Leonie Verhelen, 35 jaar oud. Ondertusschen was de moordenaar voort- gevlucht en de policie opzoek achter hem. Eindelijk na lang zoeken, bemerkten de agenten hem in eene herberg der Sint Laza russtraat, alwaar hij aan'lret twisten was met een andere verbruiker. Hij sprak weer van niets anders dan van hem den nek af te snijden. De kerel werd ontwapend en naar het policièbureel der Kruisvaartenstraat overge bracht. De policieofficier Beaufaux,van dienst, on dervroeg hem; doch de kerel w eigerde hals starrig iels te verklaren, men taste hem als dan af en men vond een troephoekje op den naam van Leon Delalun, geboren le Graod- ville, Frankrijk, in 1886. Men denkt dat het zijne echte persoonlijkheid is. De kerel die in Brussel zonder vaste woonst verbleef, is een gevaarlijke apache, die van zijne geweldenarijen leeft. Men heeft hem naar Vorst overgebracht.

De Volksstem | 1911 | | pagina 1