kop s Moed en vartrasKsn OORLOG éis gedopt van toven op ilea ONZE VOLKSRËSS KAAN ROME Laffe moord te Wevelgliem. 'T EEN EN T ANDER Zeventiende jaargang n' 247.1 BestuurderJ. Van Nuffel-De Gendt. KIEZING VANJ2J0TGBER 1911 KANDIDATEN PATROONS KANDIDATEN "^7" 02^1s:X:ioc3Lo:o. <iT f25_aH^T -v Een onthoofd lijk op de spoorbaan. Eene akelige ontdekking In een hosch te Eigenïrakel Italië en Turkyë 2 CENTIEMEN HET NUMMER Zondag 22 en Maandag 23 October 1911 ABONNEMENTEN" Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. (Ttt BUREELENs TE BRUSSEL 723j Steenweg van Waierloo( 728. TE AALST 3Kerkstraat, Telefoon 114 AANKONDIGINGEN s KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0 GO 3® bladz. (de regel) £r. 0.50 4® bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regol)fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, herstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) tr. 2,00 STAD AALST VOOR DE De Valkencar VOOR DE Vernaeve Als legers ten strijde moeten trekken moet er moed en vertrouwen zijn, bij aanvoerders en soldaten. De leiders moeten moed toonen en hem overzetten aan de soldaten, dezen moeten vertrou wen hebber: in hunne opperhoofden, en de opperhoofden moeten vertrou wen hebben in het welgelukken van hunnen strijd. Doch om moed en ver trouwen te kunnen hebben, mag de toestand niet hopeloos zijn, maar van den anderen kant, zoo lang als er loven is, is er ook hoop. Is de toestand van onze parlij goed of slecht Wij hebben het reeds vroe ger gezegd zooals wij er thans voor staan, is liet voor ons eene allerbeste gelegenheid om een prachtiger, zege te behalen.Verleden Zondag zijn er ons met duizenden stemmen meer toegeko men dan in de vorige kiezingen. De eendracht die er bij de katholieken over 't algemeen lieerscht, is voorbeel dig liet terrein waarop de beslissende slag gaat geleverd worden, is zeer voordeelig. Wij hebben dus reden om veel te hopen, en waar er veel hoop is in de toekomst,daar is er ook moed. De moed wordt aangewakkerd, aan gevuurd door het vertrouwen. De krijgsgelederon moeten betrou wen hebben in hunne aanvoerders, zonder betrouwen of vertrouwen, geen moed, geen bezieling, geen werk kracht. Ileeft onze partij reden ver trouwen te hebben in hare leiders Dat gelooven we wel Hun zeven en twintig jarig bestuur heeft bewezen, met welke kracht zij het land weten voort te stuwen op de haan van vrede, vrijheid, voorspoed en vooruitgang. Hoofdminister de Broqueville, feitelijk de man die de teugels van het opperbe wind in handen heeft, is oen persoon, waaraan zelfs in deze dagen van hate lijke beschimping en lastering, toch de tegenstrevers moeten hulde bren gen. De verbeteringen die hij heeft in gevoerd in den postdienst, ir, de ijze renwegen, zijn grooter, doelmatiger, rechtvaardiger en talrijker, dan wel een der socialistische volksvleiers had durven verhopen. In 1907 vroeg M. Anseele in de Kamer 3 fr. per dag voor de ijzerenwegbedienden. M. Helleputte heeft dit een jaar en half nadien ingevoerd doch de socia listen, in plaats van M. Helleputte te bodanken, vielen dezen heviger aan clan al de vorige ministers waarom Wel juist omdat M. Helleputte voldoe ning gal aan de bedienden, en de so cialisten,die groote maar ook die vieze vrienden van het volk, konden zulks niet verkroppen en daarom werd M. Helleputte door de socialisten zoo he vig en razend bekampt. Het werk van M. Helleputte wordt 'onverpoosd voortgezet door zijn opvol ger M. de Broqueville. Over een drie tal maanden heelt hij een ontwerp van hervormingen voorgelegd dat reeds gedeeltelijk is uitgevoerd en voor het overige, weldra kracht van uitwerksel zal krijgen. Wat deden de tegenstrevers Zij schreven dat M. de Broqueville het programma der linkerzijde had over genomen. Nu dat weten we; als de katholieken iets goeds doen, dan heb ben zij het altijd overgenomen van de antiklerikale partij. De waarheid echter is, dat M. de Broqueville meer heeft gegeven dan de liberalen en zelts de socialisten ooit hadden geschreven de waarheid is nog, dat het zoo gemakkelijk is, als men zelf niet voor de betaling noch voor de verantwóórdelijkheid staat, te eischen dat er dit en dat, zooveel en zooveel moet gedaan en gegeven wor den. Maar minister de Broqueville draagt het gezag, hij is verantwoorde lijk voor den koning, voor het land en voor gansell de Belgische bevolking,en hij is het, en hij alleen, die aan zijne onderhoorigen geelt hetgene zij recht matig hebben gevraagd. Zoo is hot ook met de andere reeksen van bedienden, en zoo zal het gebeuren inde ministeriën van Kunsten en Wetenschappen, van Binnenlandsche Zaken, van Oorlog, van Financiën, van Rechtswezen en meer andere nog. Als na zulke heerlijke werking het volk nog niet tevreden is over zijne bestuurders, dan zou men moeten zeg gen dat liet Belgische volk een hoogst ondankbaar volk is. En Goddank 1 dat is het niet Wij hebben volle vertrouwen in den uitslag van de uitspraak van het kie zerskorps dit vertrouwen scherpt on zen moed, en uit dit vertrouwen en dien moed wordt de geestdritt gebo ren. Nu een strijd moet steunen op moed en betrouwen, hebben wij ge zegd; maar hij moet ook aangevuurd worden door de geestdrift. Deze geest drift zal niet ontbreken. Gloedvol zul len wij tot het volk gaan en het zeggen: Zoo en zoo zitten de papieren zoo is de toestand van ons vaderland dit en dat hebben de katholieken voor dc welvaart van België gedaan deze en gene mannen staan thans aan het hoofd van ons land en zijn bezield met do beste, de edelmoedigste, de meest volksminnende gevoelens. En geen vreeze, ons volk zal gehoor geven aan onze vraag, aan ons recht zinnig verzoek, en wat ook anderen mogen beproeven om het te misleiden, wij zullen aanhoord worden, omdat wij het rechte en het ware en het goede met ons hebben, en omdat het volk de partij zal kiezen van het rechte tegen het verkeerde van het ware tegen het huichelachtige en het valsche; van het goede tegen liethatelijke en het slechte. Moed en vertrouwen moeten ons be zielen, en zij bezielen ons. Met geest drift zullen w\j ter overwinning togen Vrijdag morgendrond5ure, vonden spoor wegwerklieden op de baan Brussel-Namen, onder de brug der Mouterystraat, op het grondgebied van Elsene, liet lijk liggen van een man, wiens hoofd afgereden was. De ongelukkige had verder nog verscheidene andere erge verminkingen bekomen. Het lijk werd naar het doodenhuis over gebracht. In zijne zakken vond men geen enkel stuk, dat kon toelaten zijne persoon lijkheid vast te stellen. Onmiddelijk werd een onderzoek geopend om vast te stellen of hier een ongeluk, eene misdaad of eene zelfmoord in het spel is. Men denkt evenwel dat de man zich moet gezelfmoord hebben. Er wordt veronderstelt, dat de man langs de Kroonlaan, of do Duvivierstraat in de Mouterystraat gekomen is. Zijn signalement werd in alle richtingen gezonden. Kort nadien kwam men te weet, dat de verongelukte zekere Henri Clément was, 30 jaar oud, wonende Colignonstraat te Schaarbeek. Zijn schoonbroeder is het lijk in het doodenhuis gaan herkennen. Gisteren morgend werd te Eigenbrakcl het gerucht verspreid, dat men er in het Eremijtenbosch het lijk van een persoon ge vonden had, en dat deze ongetwijfeld ver moord was geworden. Inderdaad, M. de Karon Snoy, in zijne eigendommen eene wandeling doende, had eene akelige vondst gedaan. Hij had zich schielijk tegenover eén lijk bevonden, dat reeds in vergevorderden staat van ontbinding verkeerde. De ratten hadden het vleesch van het aangezicht afgeknaagd en het was niet mogelijk, nog iels menschelijk aan het ge laat te zien. Rond den hals was eene koord gebondeu, welke zeer Lird spande. De ongelukkige was, naar het eerst scheen, verwurgd geworden, doch bij een nader onderzoek vond men dat boven liet lijk aan een boomtak ook een stuk koord hing. De dood was reeds minstens zes weken ingetreden. Het was dus gemakkelijk ver staanbaar, dat de ongelukkigo zich verhan gen had, en dat de koord, rot geworden afgebroken was. Dank aan aanduidingen op het lijk gevon den, kon men weldra vaststellen dat liet lijk dat was van M. Marchand, 59 jaar oud, wo nende Statiestraat te Waterloo. De man was gehuwd en vader van een 20jarig meisje. Men denkt dat de ongelukkige zich in eene vlaag van zenuwzwakte gezelfmoord heeft. Vier en twintigste vervolg. In onze beschrijving der merkwaardig heden van Rome, welke wij ten gevolge van den kiesstrijd een drietal weken moeten sta ken hebben, waren wij laatst aan de Sint Prassede kerk gebleven. Wij hadden gezien dat men door de Karei Alberlslraat op de Victor Emmanuelplaats kwam. Midden de Victor Emmanuelplaats prijkt eene groote vierhoekige hof. Links ziet men nog de overblijfselen van een grooten ver gaarbak der waterleiding Aqua Julia Men noemt deze overblijfselen thans dezege- leekenen van Marius. Waar zij dezen naam gehaald hebben, zou moeilijk kunnen uitge legd worden. Daarnaast treft men de Too- verpoort der oude villa Palombara aan. Langs den Oostkant der Victor-Emmanuel- plaats, voorbij de kerk van Ste-Babiuna en do St-Laurentpoort, komt men aan de kerk van S. Lorenzo fuori le Murain 'tVlaamsch Sl Laurent buiten do Muren. Deze kerk werd gesticht door Constant de Groote. In do VI'10 en 'XIHlle eeuw werd zij veel veranderd en van 1864 tot 1870 werd zij nog eens geheel hersteld. Deze kerk is eene der zeven kerken van Rome welke door meest alle pelgrims bezocht worden. De voorgevel is versierd met schilderijen der moderne meesters. In de poorlzaal prij ken zes antieke kolommen. Het binnendeel der kerk is in twee deelen gesplitst. Het eerste deel, het jongste, dat bijzonderlijk opklimt tot Ilonorius III (1216- 1227) is verdeeld in drie beuken, met 22 antieke kolommen, van ongelijke dikte in graniet en cipolin. De bovenmuuris versierd met frescoschilderijen, door Fracassini (ge storven in 1868), toonoelen uit het leven van St. Laurent en St. Stefanus weergevende. De vloer der kerk dagteekent reeds uit de XIII® eeuw. Rechts van den ingang, prijkt een balda kijn onder hetwelk in eene antieke graf plaats, bet stoffelijk overschot rust van kar dinaal Fieschi, neef van Innocentius IV. In de middenbeuk treft men twee eeuwen oude bedstoelen aan, rechls voor liet evan gelie en links voor den epistel. Heel op het einde, langs den linken kant, leidt een trap naar eene kapel en naar de kalakomben. Bij deze kerk, is nog de oude kerk van Pelagius n (578-590), waarvan de vloer drie meters lager ligt als in de jongore kerk. Twaalf prachtige gebeitelde kolommen, dra gen een oud en zeer lief verhoog, versierd met andere schoone kolommen. De triomfboog is versierd met mozaïken uit den tijd van Pelagius II, de eerste welke schijnen den invloed van het byzantiscli tijd vak ondergaan te hebben in liet midden Christus rechts, de H. Petrus, de II. Lau- rentius en Pelagius IIlinks de H. Paulus do H. Stefanus en de H. Hyppoliet. Het tabernakel dagteekent van 1148, doch men heeft het eenige jaren geleden hersteld. Aan het einde van liet koor verheft zich een bis schoppelijke troon, in denzelfden stijl als de bedstoelen. Een der trappen afgaande, komt men in de lagere deelen der kerk van Pelagius II. Daar vindt men onder andere het graf van Pius /X, (gestorven in 1S78). De voorzaal is verder rijkelijk versierd met mozaïken van Seitz. Aan het graf zelf zijn geene ver sierselen aangebracht, volgens uitdrukke- lijken wil van Paus Pius IX. Er is alleenlijk een marmeren grafzerk, omringd door een traliewerk. In eene gesloten plaats, achter hot graf zerk, vindt men vele overblijfselen van beeld houwwerken, en oude opschriften, welke in de muren verwerkt werden. Naast de kerk bevindt zich het Campo Verano of kerkhof. Daar treft men op eene hoogte een gedenkteeken ter herinnering aan den slag van Mentana, waar Garibaldi in 1867 overwonnen werd. Sedert eenigen tijd bestond er eene veete tusschen don genaamden Albert Tanghe, oud 23 jaar, vlasbewerker, en zijne stief moeder Sophie Verfailly, horbergierster. Korten tijd geleden, werden de vensterblin den van Tanghe afgerukt, en deze verdacht er Sophie Verfailly van. Ook was er twist ontslaan over het betalen van een paletot. Donderdag voormiddag, ging Albert Tanghe in de woning zijner stiefmoeder en vroeg of zij ofwel den frak, ofwel het geld ervan ging geven, waarop zij weigerde. Daarop trok Tanghe een revolver uit den zak en loste een schot in de richting zijner stiefmoeder. De kogel drong in het hart der vrouw, die doodelijk getroffen neerviel. Daarna greep de moordenaar een stoel, en sloeg hem in den spiegel. Heel koelbloedig ging hij aan zijne vrouw vertellen dat hij zijne stiefmoeder met een revolverschot gedood had, erbij voegende dat hij er nu geene ruzie meer zou mede ge had hebben. Dan ging hij naar de Dorpplaats toe on ontmoette er de agent De Cock. Deze vroeg hem wat is er ginder gaande Hij antwoorddeIk heb mijne stiefmoeder doodgeschoten, steek mij maar in den bak. De moordenaar werd naar het policiebureel geleid, waarderovolver hem werd ontnomen, die nog geladen was met drie kogels. Albert Tanghe verklaarde geen spijt over zijne misdaad te hebben. Het parket kwam nog denzelfden namiddag ter plaats. De anarchie aan boord van een Fransch oorlogschip Aan boord van het krijgsschip «Voltaire» voor de golf Juan geankerd, is een krijgs raad opgesteld, ten einde eene muiterij te oordeeien, die aan boord van genoemd schip ontstond over circa veertien dagen. In de eerste dagen van October, gaf een kapitein last aan een deel soldaten vier hun ner gestrafte maten op het dek te brengen, te einde deze daar hunne dagelijksche wan deling te laten doen. De gekerkerden wei gerden te stappen, zij beleedigden hunne officieren, en drongen zelfs de schildwacht uit den weg. Zij zongen verder oproerige liederen en deden een krachtig Vivo l'anar- chie weerklinken, toen de kapitein hen aansprak. Met de hulp van verscheidene soldaten werden die belhamels in de boeien geslagen. Tijdens de zitting eischte het openbaar ministerie de strengste staf voor die weer- spannigen, iets waarin hij tevolle werd tevreden gesteld. Een kreeg twee jaar, drie 18 maanden, een 16 maanden, een 1 jaar en de goedkoopste kwam er met 6 maand ge vang van af. Be roepingen,Na de scheidings- wet en de eerste vervolgingen hadden de katholieken vast te stellen dat er minder personen zich aanboden tot het priester schap. Nu is die crisis voorbij, en in Frank rijk komen de uitverkorenen des Heeren in veel grooter getal toe. Bij de Protestanten is het erger. Te Parijs waren er in 190C, 65 studenten in godsgeieerdheid,dit getal zakte op 50, 41, 38, 47, 40, 28, 29, 31, 23, 22 en 26. Te Montauban in 1900 nog 82, dan zakte het tot 61, 62, 61, 58, 34, 32, 25 en nu zijn er 20. In Geneve waren er 54, waartusschen in 1940, 40 Fransehen, nu nog 26, waartus schen 11 Franschen. In de methodische Kerken van Engeland, waar de dominéés vet betaald worden, zijn er twee maal zooveel kandidaten als er noo- dig zijn. Het verplicht onderwijs in Frankrijk,, In het verslag van M. de la Guillonière in den Algemeenon Raad te Maine-et-Loiro voorgelezen, komen aar dige zaken aan 't licht. Te Parijs moest men "2 verleden jaar 165 onderwijzers hebben en er waren er maar 33 te krijgen, dus 132 te kort. Men deed er dan 77 uit de provincie komen en men stelde 55 beginnelingen aan, die het eerste woord niet wisten van het eigenlijke onderwijzersschap. De revue Inslilut Francais schrijft dat in Aveyron de helft der klassen niet meer dan 5 en 6 leerlingen tellenalsook te Isère. De jonge onderwijzers en onderwijzeres- ren van Isère, zegt dit zelfde tijdschrift, ma ken ouders en leerlingen ontevreden door hunne buitensporigheid in de spraak... Dat zullen onze demokraten hun volk wel verzwijgen Het vrouwenstemrechf, Nu dat California het stemrecht heeft toege kend aan de vrouwen, w ordt dit punt ander maal druk besproken. Californië is do be langrijkste der 7 Staten van de Union, waar het vrouwenstemrecht is ingevoerd. Wat belieft es» u De «Peuple» van Donderdag schrijft Als M. de Broqueville en cor.soorten hur. pak niet maken dan moet er uit alle hoe ken en kanten van 't land eon formidabele kreet opgaan, die zijn weerklank vinde tot voor het Paleis van de Natie en vóór het Paleis van den Koning Ontslag Ontbin ding Ah Beste Peuple voor u tellen de provinciën toch niet; wat wilt ge dan vragen dat zij mederoepen. Ge moogt er ook van verzekerd zijn, ge zult alleen mogen roepen! Het zijn maas» cijfers.— Nu de katholieke bladen met cijfers doen zien en onweerlegbaar bewijzen dat wij kalho lieken triomf mogen roepen, nu zeggen de kartelbladen, dat de cijfers niets zeggen.dat men daar niet moet henen zien. Dat is toch zonderling. In de Kamers hebben zij een gansch jaar geroepen op de cijfers van de Kamerkiezin- gen on beweerd dat de katholieken met 16000 stemmen meerderheid geen recht mochten hebben op 6 zetels meerderheid. Voor hun tellen de cijfers wel, maar als de kalholiekeu die aanhalen, bah dan ko men die niet van pas Wal dunkt u, lezers Zij heeft hel genonden. be Indépendance schrijft In de 9 hoofdste den der provincie behaalt het kartel 134736 stemmen, de katholieken 91645. Wij hebben er dus eene meerderheid van 43091 stem men. Dat is waar Indépendance maar gij vergeet dat uwo meerderheid in 1907 niet 43091 maar 48099 stemmen in de 9 hoofd sleden was. Gij zijt daar dus alleen reeds 5000 stemmen achteruitgeboerd Ah beste Indépendance hadt ge maar liever ge zwegen het ware voor u heter geweest l TUSSCHEN In Europa. Het kabinet Said Pacha overwint. Het kabinet lieoft zijn program voorge lezen. Verscheidene kamerleden vielen het heftig aan. Dokter Riza Tewlik zegde dat de Turksche grondwet eene komedie is en dat het niet betaamt in een nieuw kabinet vijf van de oud-ministers uit het vorig kabinet te benoemen. Said Pacha heeft dan hot woord genomen en flink geantwoord Wij willen, zegt hij, werken langs diplomatische zijde en langs oorlogsterrein. Lukken onze onderhande lingen niet, dan zullen de Turken vechten tot den laatsten druppel van hun bloed. Wij

De Volksstem | 1911 | | pagina 1