OORLOG 6e Keeks brieven van M. Vincent Dierio Droeve redevoering Noodige waakzaamheid! 'T EEN EN 'T AG-BLAD 1 Belangrijks ontvreemdingen in het Aatwerpsch tolwezen Gruwelijke moorderij in Engeland Hevige brand te St=Gillis=BrusseI ERGE SPOORWEGRAMP STOUHOEDiGE BAHB1ETERIJ Italië en Turkyë Zeventiende faangang n' 878. 2 CENTIEMEN HET NUMMER Vrijdag I December 19 i I ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 iranken. Inschrijving in alle postbitreelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. «j» C* TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. AANKONDIGINGEN BUREELEN TE AALST Itemstraat, Telefoon 114 BestuurderJ. Van Nuffel*De Qendt. TE BRUSSEL 728) Steenweg vsn Waterloo, 723. KI. aanlï. (1 tot 4 tl. reg.) fr. 0 GO 3e bladz. (de regel) fr. 0.50 4® bladz. (de regel) fr. 0,30 Fiuanc. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws (per regel) Ir. 2,00 Hecht, lierstell, (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Over een achttal dagen word aange kondigd dat M. Theodor eene belang wekkende redevoering' ging houden over de militaire kwestie. Wij hadden als een voorgevoel dat die redevoering ons in 'l bijlange niet zou voldoen. De gebeurtenis heelt ons gelijk gegeven, M. Theodor heeft voorzeker in de laatste weken veel militarische bladen gelezen en zich het hoofd op hol laten brengen. Zijne redevoering is de meest militaristische die wij in de Ka mer ooit hebben gehoord. Gelukkig- dat de indruk voor een goed deel is weggenomen door het spotgelach van do gansche Kamer, wanneer hij voor den dag kwam met zijne militaristi sche overdrijvingen. Ge zoiull niet anders gezegd heb ben, of aan de Franscbe en Duilsche grens stond het vol vijandelijke solda ten in hel kamp van Elsenborn was hel propvol met gewapende mannen. Er was geen kat in te zien, onder brak M. Du Bus de Warnaffe, en de rechterzij schoot in een hartelijken lach. De oorlog moet er komen, zei M. Theodor, en de oorlog moet noodlottig, fataal, in België gebeuren Waar heeft M. Theodor de gave van voorzegging gehaald Omdat in den loop der eeuwen Bel gië zoo dikwijls hel veld der wapenge schillen is geweest, daaruit moet men niet besluiten dat België noodzakelijk is aangewezen om zulks nog te zijn in de toekomst. De toestanden in het le ger, de voorwaarden van den oorlog- zijn totaal veranderd, hebben een alge- heelen ommekeer ondergaan in de laatste jaren. Daarbij als België toch zoo noodzakelijk als strijdveld is aan genomen, als men hier volstrekt den slag moet leveren, hoe komt het dan, dat"in 1870 tijdens den Fransch-Duit- schen oorlog, hoe komt het dat men toen uit België is gebleven Volgens M. Theodor moet men den diensttijd van het leger verlengen en bovendien hot jaarlijkseli contingent vergrootenEn hij ziet naar geen beetje. M. do minister, roept hij uit, zegt maar, hoeveel soldaten gij moet hebben, zegt maai- hoeveel millioenen gij noodig hebt, vraagt maar op. vraagt maar zooveel, vraagt al wat gij wilt, en ik zal liet u aanstonds geven Het land moet liet maximum geven dat hel kan missen der Mogendheden, watft moest Duilsch- land ons morgen den oorlog aandoen, waar er geene kwestie van is, wij heli- ben de dwaze pretentie niet, Duitsch- land te zullen overwinnen, al waren wij van den eersten tot den laatsten Belg onder de wapens. Een tegen tien, dat gaat niet, beste heer, tusschen be schaafde landen Daarbij, moest Belgie ooitde dwaas heid begaan, welke door M. Theodor wordt voorgesteld, we gingen onzen eigen ondergang te gemoet, België zou verarmen dat g'liet ziet... Wij bedanken heeren Woeste en Hendoi'iclcx, die moedig den lieer heodor te woord hebben gestaan, als ook do leden der rechterzijdie de be langen van de werkende klassen logen de aanmatigingen van het militarisme, hebben verdedigd en gevrijwaard. Wij hopen clat voornoemde katho lieke kamerhoeren op hunne beurt liet woord zullen nemen, om het volksge zinde punt van ons program boog en luid en trouw te verdedigen. Geen man, geen cent, geen kanon meer N. B.M. Woeste beeft zijne rede oering reeds gehouden. Wij komen er op terug. Dat is liet schoone program van M Theodor. Gelukkig dat hij niet zijne zotte gedachten heel alleen is geble ven. Nergens werd hij toegejuicht, noch bij de katholieken, noch bij de liberalen, noch bij de socialisten. Hij geeft zich uit als onafhankelijk, en wi, zijn ditmaal waarlijk gelukkig clat hij zich als onafhankelijke heeft doen doorgaan. Ons programma is altijd geweest geen kanon ol geen cent ot geen man meer. In 1909"hebben de katholieken, die in klein getal daarvan hadden af gezien, toeli te verstaan gegeven, de het de laatste opoffering w as. Wij ho pen ten stelligste, uitdrukkelijk, tl het ditmaal zoo zal blijven. Roepe over oorlog, de menschen schrik aan jagen, dal kan men altijd, niets is ge makkelijker. En waar M. Theodor spreekt van de schuld te zijn dat w ij onze zonen naar de slachterij zullen zenden, daar halen wij de schouders op. België is door de groote mogend heden onafhankelijk verklaard en wal M. Theodor er nu ook moge over den ken en zeggen, wij blijven hij het ge dacht, en we meenen dat alleman, op enkele uitzonderingen na, het hiermede eens zal zijn België kan maar onaf hankelijk blijven mits de toestemming Katholieke overwinning te ftlaHefoeke. Zondag moest le Harle- beko gekozen worden.De katholieken hebben geene kleine overwinning behaald. Er waren 2102 stemmen, waarvan 17 on geldig of nul, bleef dus 2085. Daarvan be halen de katholieken MM. Coucke 1310, Lefèvre 1310, Matlhis 1291, Naessens 1303, Tang lie 1281 en Vevs 1285 stemmen. Do kartellislon tusschen do 630 en 602 slem- men... Het is voor onze vrienden eene prachtige overwinning. Nog eene voos* ons. Te Orcq bij Doornik had verleden Zondag eene ge deeltelijke kiezing plaats. M. R. Crombez behaalde 143 en de liberaal enkel 106 stem men... Dc katholiek is dus gekozen. Het is ook een schoone bijval voor onze vrienden. T© öüest. De katholieken hielden Zondag een groot politiek banket. Hoeren Poullet en Schollaert waren aanwezig. In de toespraken werd er vooral gewezen om in hot arrondissement een zetel bij to winnen. De dtraadSooze ieleg^aaf. De vooruitgang in deze zaak is ook buitenge woon. De mijnwerkers kunnen spreken met do menschen die hoven op den grond staan do schepen kunnen in betrekking wordon gesteld met alle deelen van de we relden van de Oceanen nu is de draadlooze telegraaf ook te verhinden met den gewonen telegraafmen kan een toestel van draad- loozen telegraaf meenemen en plaatsen, juist zooals men een porlreltentrokkerstoeslol meeneemthet heeft overigens hetzelfde uit zicht... Do groote uitvinder van den draad- loozen telegraaf is de groote katholiek, M. Branly. Wat zegt ge e^wan Het reglement op de regelmatigheid der treinen is zeer strong en wordt ook streng toegepast. Zoo krijgen do wachters, de kaartjesknip pers, de machinisten, boet als de trein niet binnenloopt op zijn reglementair uur. Deze werklieden en beambten kirmen daar moes- tedeels niet aan doen. Ook heeft de popu laire höofdminister do Broquevillo bevolen de gelden, om deze reden op het loon dier beambten afgehouden, terug te geven. De liberale Gazette moet zelf den mi nister bewonderen en schrijft Zeer welge meend bravo Ja, driemaal bravo, lieer minister Gij vleit hel volk niet, gij geeft. En wij hopen dat het volle kiezen zal tusschen vleiers en gevers. Leven de gevers en weg mot de vleiers SevassHfljjke bondgenooiesi. We lezen in do socialistische gazet van Gent, op Dinsdag 28 November Strijden toij onverpoosd voor dc afschaffing van hel privaatbezitAlleen die strijd zal armoede en misbruik der rijkdommen doen vcrdioij nen. De groote eigenaars hebben het gemeen goed gestolen. Wij krijgen liet nooit to ng of toij moeten het terug nemen Boeren, gij moogt uw sluksken grond, uw land, uwe boerderij niet hebben werk lieden, gij moet uw spaarboekje afgeven, want dit alles is privaat bezit en dat mag bij de socialisten niet beslaan; dat is diefstal, hoort go l In Bsnagge. Het groot geldverteer en geldgoven van M. Marquet slaat onze Brugscho vrienden niet uit hun lood. Zij vechten als leeuwer.ii Nu hebben zij Heeren Segors en Frans Van Cauwelaert uit Ant werpen gevraagd op eene groote politieke vergadering. De propagandisten Heeren Bevaert en Stock sparen geene moeite... Vrienden, dat zijn voorbeelden dio wij overal moeten volgen. AANHOUDINGEN. Over eenige maanden reeds hebben wij melding gemaakt over bedriegerijen welke liet Tolwezen gpbeurden, on waarvoor verschillige tolbeambten werden opgeschorst. Het was in den loop van den Zomer, dat de controleur der douanen, lieer Varlez, ver wittigd werd, dal verschillige bedienden zich aan onregelmatigheden plichtig maakten. Ziehier hoe do plichligen te werk gingen Een koopman X...., ontvangt uit het bui tenland 20 vaten wijn in doorvoer. De koop waar werd in het stapelhuis geplaatst tot er een kooper werd gevonden. Na eenigen tijd wil de koopman Xt..., do wijn, waarvoor bij geen kooper gekregen heeft, ofwel voor andere redens, terug naar het buitenland sturen en dan heeft X...., geen inkomende rechten te betalen. Een douanier volgt den wagen en in plaats van naar het schip te rijden, worden de-vaten in een bijzónder magazijn afgezet De douanier heeft daarvoor de handteekens van verificateur en brigadier moeten nama ken. Zulks gebeurde met allerlei koopwaren. Het beheer van het Tolwezen deed gedu rende drij maanden een onderzoek en ontving van twee bedienden de schriftelijke bewijzen hunner schuld. Dit onderzoek had voor gevolg, dat er nog andere feilen aan liet licht kwamen en waar voor een 10 lal tolbeambten werden opge schorst. De heer onderzoeksrechter Taquet begon dezo week met liet rechterlijk onder zoek, maar eon der verdachten had hot reeds geraadzaam gevonden de vlucht to nemen. De tweede De S..., die nu dc feiten ont kende door hem geteekend, werd aange houden. Er zijn meer dan 100 dergelijke bedriege rijen aan het licht gekomen, en dit toont de belangrijkheid dezer.zaak. to schepen Van hier tot Leopoldslad zullen we nog slechts zeven eilanden ontmoeten de stroom schijnt ons nubreeder te zijn, om dat het oog geen hinderpalen meer ontmoet. Hyppos, krokos en apen zijn do drie dieren die wo langs den stroom ontmoeten. Daar ik mijne verwondering uitdrukte niet anders an kleine apen te bemerken, zegde de Por tugees dc kleine apen zijn de schildwach ten de groote zitten op de hoornen le eten of te slapen rond liet apenleger, zijn de leine de voorposten, die dc komst van den vijand moeten aankondigen zoodat de bende het besluit kan nomen zich te verdedigen of de plaats te ruimen. Maar waartoe dienen do apen Is liet enkel om de kinderen door unne gebaren en grappen te verlustigen? Ze hebben nog een ander nut», zegde mijn reisgezelik begeef mij nooit op reis door bosschen ook ben ik vergezeld van .Taco, mijn kleinen aap. Kom ik aan eenen boom wiens vruchten me onbekend zijn, ik neem er eene on stel ze voor aan Jcico indien de vrucht vergiftig of slecht is van smaak, dan zal ze Jaco weg werpen, maar eet hij er van, dan mag ik de vrucht zonder vrees of gevaar op eten. Terwijl ik aan't vertellen ben, zal ik u eene geschiedenis médedeelen, die bewijst hoe gevaarlijk het is te reizen in streken waarvan men de taal niet kent. Mijn reisge zel, de Portugees, alhoewel hij maar 23 jaar oud is, bewoont reeds 7 jaar Kongo hij staat met zijne drie broeders aan het hoofd van twee belangrijke handelshuizen zij hebben veel bedienden die in hunne bij huizen werkzaam zijn. Op zekeren dag, kwan een jonge bediende uit Portugal aan le Leopoldstad kreeg bij zwarte dragers, die hem tot aan zijne beslem ming moesten leiden de nieuwe aangeko mene kreeg niet alleen mannen om zijne pakken, tc dragen maar ook vier negers voor zijnen draagstoel, daar hij vermoeid was. Hel is de gewoonte, onder de zwarten die eene karavaim uitmaken, dat de voorbode de overige van allo hinderpalen verwillige. Op een gegeven punt, waren er groote steenen die den weg belemmerden, zoodat de eerste zwarte tot den andere riep Matari (Vervolgt). Te East Finahey is eene gruwelijke mc derij gepleegd geworden. In eene villa van Park Farm, woonde sinds langM. George Sanger, de gekende cirkus eigenaar, een Engelscho Barnum, 85 jaar oud. Dinsdag avond, rond zes ure, zat de ouder ling in de eetzaal, in gezelschap van een jongeling, dio hem de avondbladen voorlas Eensklaps vloog eene deur open en een kerel sprong binnen, in de eene hand eene bijl on in de andere een scheermes. Vooraleer de jongeling eene beweging had kunnen doen, had do schurk hem met zij scheermes den hals doorgesneden. Daarna wierp bij zich op den ouderling en sloe; hem verscheidene malen met do bijl op liet hoofd, tot do ongelukkige met verbrijzelde schedel ten grond stortte. Domoordenaar vluchtte langs de keukei weg. Op liet gerucht snelde een bediende zekere Jackson too, die den moordenaa wilde aanhouden. Do ellendeling bracht hem ook een geweldigen bijlslag op liet hoofd toe, waarna hij kon ontsnapen. Een veertigtal der beste Engelsclie poli ciemannen zijn hem achterna gezonden. De groote werkhuizen van de gebroeders Gyssels, meubelmakers, Fonlainasstraat zijn verleden nacht door een geweldigen brand in asch gelegd geworden. Do werkhuizen waren ingericht in eenen groolen houw, van vijftig meiers lengte op tien meiers breedte, en was verscheidone verdiepen boog. Op het gelijkvloers bevonden zich veertien werkbanken, veel hout en talrijke meubelen welke schier afgewerkt waren. Ook liet eerste verdiep was letterlijk opgepropt met meubelen, liet werkhuis was enkel dooreen klein overdekt koerken, van het woonhuis gescheiden. Toen hel vuur bemerkt word, had liet reeds zulke groote uitbreiding genomen, dat bet spoedig le zien was, dat de werkhuizen ge heel verloren waren. Een slikkende rook steeg op en verspreidde zich ook in liet woonhuis. De bewoners van liet tweede verdiep konden langs de trappen niet meer benedon en riepen om hulp. De toegesnelde pompiers kouden hen bij middel van de groote ladders redden. Daarna vielen zij moedig liet vuur aan, doch hier as niets aan te doen. De pompiers moesten zich toe bepalen, de omliggende ge bouwen le vrijwaren. Het gevaar was ook groot, daar eene houtzagerij en een magazijn van koloniale waren aan het werkhuis paalden. Na ruiui twee uren werkens konden deze gebouwen, lsook bot woonhuis gespaard blijven. Van het werkhuis der heeren Gijssels blijft nog slechts een puinhoop over. De schade wordt op 50.000 fr. gerekend. Er is verzekering. TE SERPTKlfiES Een koopwarentrein van Civet komend, stond in tie statie van bovengenoemde ge meen te, en had. ten gevolge van don mist, zijne reis onderbroken. De lokomolief van de wagons afgehaakt, maneuvreerde in de statie. Rond half elf, kwam een koopwarentrein uit Givet, de statie binnengestoomd. Hij werd door t\vee machiencn gelrokken elk 73,000 kilos wegend. Men weet niet ten gevolge van wat, maar zeker is hel dat de wissel wachter de baan gesloten had gesig naleerd. maar die aanwijzing door den aan- sloomenden trein in don wind geslagen werd De aankomende trein wierp zich op den slilstaanden, en zoo hevig was de stoot, dal hij tot in de statie van Acoz, verscheidene kilometers verder, werd gehoord. Enkele seconden later werd weeral een knal, als een kanonschot vernomen, denkelijk veroor zaakt door het ontploffen van eene hoeveel heid dynamiet in den fourgon van den aan rijdenden trein. De twee zware lokomotieven werden uit de riggels geworpen en werden de eene na den andere, omgeslingerd. Al de wagens werden omgeworpen en pletterden tegen elkaar. Omtrent -10 wagons zijn buiten gebruik gesteld. Nauwelijks was liet personeel van do statie komen toegesneld, of do fourgon van den trein uit Givet schoot in licbllaaie vlam. Men moest alle moeite aanwenden om do vlammen to verhinderen tot do ander» wagons over le slaan. Tevens zocht men achter de slachtoffers Het personeel van don stilstaanden trein had de statie verlaten. Maar van den om, worpen trein worden de oprijdenden erg go sleld. Remdraaiers en treinwachters werden legen de wanden van hunne wagons geslin gerd. Gelukkiglijk bekwamen zij maar kwet suren zonder belang. De twee machinisten, de 50jarigeGourdin en do 52jarigo Sander Fèvre, kwamen er zoo goedkoop niet af. De eerste kreeg zware verwondingen over het heele lichaam. De tweede, zal het denke lijk besterven. De ongelukkige werd don schedel ingedrukt. Het verkeer werd geruimen tijd onder broken. Do reizigers moeten van den een in den andoren trein overgebracht worden. Daar waar de botsing plaats greep, zijn de ie Sasni-Ouen. Een bankbediende aangerand en 70,000 fr. ontstolen. De bandieten worden aange houden. Woensdag morgend had te Saint-Ouen een stoutmoedige aanslag plaats. Een inkasseerder der Bar.que do France, verliet de bank, met eene som van 70,000 fr. welke bij naar de statie moest dragen. Pas was hij eenige slappen van de bank verwijderd, toen bij aangevallen werd door twee kerels, die hem de brieventescli, waarin het geld verborgen was ontrukten en er mede op don loop gingen. De bestolene achtervolgde de bandieten en riep om hulp. Weldra waren de sc/iurkeu door eene talrijke menigte achtervolgd. Ziende dat zij op iiet punt waren aangehou den te worden, trokken zij hunne revolvers en losten verscheidene schoten op hunne achtervolgers. Zij werden niettemin gevat en ontwapend. Do brieventescli werd nog in hun bezit teruggevonden. De twee aangehoudenen weigerden hun nen naam over te geven. Men denkt dat zij tot eene bende internationale dieven be hoor en. TUSSCHEN gewezen-volksvertegenwoordiger, reizende in Kongo XXXIX. 29 Oogst 1911. Naar Kwaemouth met vertellingen voor Kongoleesclte voorvallen. Tot gisteren vaarden we op dat deel van den Kongo wiens boorden met boomgewas omzoomd zijn heden beginnen we hier en daar eenen berg te bemerken en volgens onze reizigers, die reeds dezen weg bevaardon, komen we in volle bergstreek on zullen we ten slotte tusschen rotsbergen varen. M. Nilson toont ons de plaats aan waar hij. over drie jaar, gedurende zes volle dagen oi) eene zandbank bleef steken. Moesten weu - - 7.00 eenen tegenslag hebben,we kwamen niet riggels op oon honderd motor uit den grond in lijds le Barna, om cr op 12 September in gerukt. De schado is zeer aanzienlijk. Te Tripoli De luchtvliegeniers hebben eene verken ning gedaan in do streek. Zij hebben een konfooi gezien, beslaande uit 2000 man en veel mondvoorraad. De inboorlingon hebben groote tenten opgeslagen om zich te herber gen. De vliegeniers zeggen dat het moeilijk is 0111 den oasis le verkennen. Te Khonis Do Italianen hadden een kijkje buiten Khoms gedaan, maar hebben geene Turken of Araben ontmoet. Deze houden zich schuil of zijn verder het land ingetrokken. Te Derna Den 26 zijn or eenige schermutselingen ge weest met de Ilaliaansche voorposten en een troep Araben. Deze zijn uiteengeslagen. HetTurksch antwoord op het inpalmingsdekreet van Italië Geheel bet omliggende van Tripolis is nog in de macht der Turken, behalve Tripoli en eenige punten dor kust. Turkyë heeft dan besloten den hoofdzetel van het vilayet, van de provincie Tripoli, over te brengen naar Siana, zoolang totdat do Italianen weer zul len gedwongen worden Tripoli te verlaten. De Porto heeft aan de mogendheden gevraagd hunne consulaten zoolang te willen over brengen naar Siana. Dit besluit zal weldra j wordon uitgevoerd.

De Volksstem | 1911 | | pagina 1