OORLOG T Rseks brieven van M. Vincent Diericx Maken wij sausen den bilan 'T EEN EN 'T De laffe aanslag te Schaarbeek Nieuwjaarsgiften voordenPaus 23 JU Gr jEB X-. JU 33 J Belangrijke diefstal te Monte-Carlo ECHTELIJK DRAMA Italië en Turkyë Zeventiende Jaargang n' 302. 2 CENTIEMEN HET NUMMER Zaterdag 30 December 1911 ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle posthureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. 728, BUREELEN TE BRUSSEL Steenweg van Waterloo, 723. 9, TE VUILST 9, Kerkstraat, Telefoon 114 Bestuurder J. I 'an Nuffel-De Ciendt. AANKONDIGINGEN KI. aank. (1 tot 4 ld. reg.) fr. 0,60 3° bladz. fde regel) fr. 0,50 4® bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Rekl amen (per regel) fr. 1,00 Gemengdnieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, herstel 1. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Op het einde van 't jaar maken de handelsvennootschappen, de fabrieken, de neiïngdoeners hunnen bilan om te z.en hoeveel er is uitgegaan, hoeveel ü'j h'-bben uitgegeven, wat er is bin nengekomen en wat zij hebben ontvan gen, zij kennen dan tot in de kleinste bijzonderheden hunne winsten en ver liezen, hun stilstand, hun vooruit- of achteruitgang in de zaken. Zooals de bijzondere inrichtingen te werk gaan, zoo handelen ook de openbare bestu ren de gemeenten, de provinciën en de Kamers maken hunne rekening van het afgeloopen jaar en doen hunne vooruitzichten kennen voor 't komende jaar. Wij gaan niet vragen wat werk onze Kamers hebben algelcgd in het eerste halfjaar wij vergenoegen ons na te zien wat winst of wat verlies zij onze landszaken hebben bezorgd in de laatste zitting van dit jaar. Is er winst of verlies Wij aarzelen niet te zeggen, er is voor liet werkende volk veel verlies ondergaan door de handelwijze van het Parlement. Doch wij haasten ons er hij te voegen, dat dit verlies enkel is teweeggebracht, koppig en hardnekkig gewild door de linksche partijen. Het is door hunne schuld dal er niet is vooruitgegaan met de herziening van de pensioenwet, waarover M. Moyersoen nu gelultkig- lijk een wetsvoorstel heeft ingediend het is door hunne schuld, dat de buis- arbeid nog niet is kunnen geregeld worden het is door hunne schuld, dat de huisarbeid nog niet is kunnen gere geld worden bet is door hunne schuld, dat de kinderrechtbanken nog niet in wording zijn, het is kortom de schuld van de hatelijke goddelooze politiek, dat bijna goene der prachtige ontwer pen door Minister de Broqueville in zijne program-redevoering aangekon digd, zijn kunnen verwezenlijkt wor den. Geheel do schuld valt dus op de god delooze partijen En wij zijn gerech tigd, wij zijn ook waarheidshalve ver plicht eene onbeperkte hulde te bren gen aan ganschde rechterzij, die door hare deftige, kalme,bedaarde, maar te- venskraebtdadige en besliste houding, door haren eendrachtszin en voorbeel dige tuchtoefening,al de kuiperijen der tegenstrevers in't water hebben doen vallen. Geeue enkele maal zijn de katho lieke gekozenen in eenige gewichtige stemming in minderheid gesteld wel integendeel, de'katholieke partij, hoe wel maar over eene vaste meerderheid van zes stemmen beschikkend, heeft in al de stemmingen,uitgebracht ten voor- deele van de legeering, niet eene meer derheid daargesteld van zes stemmen, maar overal zijn zij met schooner uit slagen tevoorschijn gekomen, daar de regeering telkenmale eene meerder heid verwierf in de stemmingen, die verschilde van 10 tot 25 stemmen Het is dan ook kenschetsend den on gehoord en bon.bastprant te herlezen, diezelfde grootste antikatholieke Lla- tien verspreidden met October laatstle den. De katholieke regeering kon niet aanblijven, de minister van Binnenland M. Berryer, moest omniddelijk de uit slagen der volksoptelling bekend ma ken, de katholieke regeering kon het ten allerhoogste nog 5 of 6 weken volhouden minister Heüebaut, minis ter Renkin, minister Van de Vyvere, het waren allen katten voor zakken, ten hoogste nog goed om enkele dagen te verkrijgen om hunne zaken in orde te brengen en te vertrekken. Drie maanden zijn sinds vervlogen, en van al de berichten die toen de an tiklerikale bladen meêdeelden is niets, volstrekt niets bewaarheid, niets ver wezenlijkt Ziedaar nu wel een aller beste bewijs van den buitengewonen inlichtingsdienst, van 't fameuze «goed op hoogte zijn der liberale en socia listische bladen. Ah Waar is de tijd toen er katho lieken gevonden waren die meenden die zedelijk-verpestende bladen te moe ten lezen om te weten hoe de toestand ineen stak Zouden er nu soms nog van die half-slachtige katholieken zijn? Zoo ja, dan geven wij hun het hier- bovenslaande in overweging, en her inneren hun tevens dat het ons als katholieken, en huiten beroepsplicht, niet toegelaten is de slechte bladen te lezQn. Dit verbod werd niet gegeven omdat de katholieken niet mogen we ten wat de liberale en socialistische politiek is, maar dit verbod werd ver- reehtvaardigd, omdat de geestelijke overheid al te goed weet dat de slechte bladen niet zoo gevaarlijk zijn door hunne politiek, maar wel door hunne goddelooze en zedenbedervende be richten, waardoor zij langzamerhand, maar onvermijdelijk én onweerstaan baar inwerken op het zuiver kristen gevoelen. Algemeen is liet geweten en ook waar te nemen, kijkt slechts rond in onze maatschappij, in onze steden en dorpen Een katholiek die zijne partij verlaat, verlaat ze niet omwille der politiek, maar wol om wille van do verandering in zijne zedelijke handel wijze, in zijn zedelijk gedrag de on verschilligen die goddelooze bladen koopen en lezen, doen dit niet,in alge- rneenen regel en uüsluitelijk, om de politiek van die bladen te lezen, maar voor een groot deel, zoo niet voor liet grootste deel, of de eenigste réden,, om de artikels te lezen waar er licht, wordt omgesprongen met de ware kristeno zedenvoorschriflen... Bij het opmaken van den politieken bilan, was het mogelijk niet ongepast, ook op dit punt do aandacht te vestigen. Bravo Limburgers De katholieken van het arrondissement Ton geren-Ma esevck zijn reeds klaar met hunnen kandidatenlijst. Hij is als volgt vastgesteld Heeren Helleputte, Frans Schaetzen en Henri Gielen, effectieve kandidaten Heeren Indeken, Delvoie en Joris Meyers, bijge voegde kandidaten. Zooals onze vrienden zien, staat M. Gielen oi» den lijst, en bijgevolg is de eendracht in het arrondissement Tongeren-Maeseyck be krachtigd. Het was die verdeeldheid die ons in de laatste kiezing een zetel deed verliezen; nu moeten wij, dank zij die schoone een dracht, den zetel terug bekomen hetgene ook zal gebeuren Ven*$B*ek van geloofszende linge»'... Den 27 Januari vertrekken mei de Brusselstad vier Paters en een Broeder en 2 Kloosterzusters naar Congo. Deze nederige helden zijn Paters Gilles de Pélicliy, broeder van den volksvertegen woordiger van Iseghem Tielemans van Antwerpen Viaene van Brugge Debbaut van Kortrijk, en Broeder Stephaan van Marchovelette. Wanneer komen wij eens spreken van liberale en socialistische missionnarissen Het is waar, die liggen liever in de kussens in de Kamers, om vandaar op do bewonde renswaardige helden toschimpen en te scham pen Zouden ze niet beter dooii van te zwijgen Goede omzendbrief. Minis ter Hellebaut heeft aan de krijgsoverheden eon omzendbrief gezonden,hun herinnerend, dat allo overheden, zoowel do hoogste als de laagste, volstrekt gehouden zijn aan do ge heimhouding van de vertrouwelijke docu menten. In den laalsten tijd zijn er in dit opzicht grove misbruiken gepleegd. De goede faam van ons land en van liet leger, de gezonde lucht en het zedelijk gezag eischer. dat zulks nooit gebeure, en dat alle korpsoversten dit dikwijls herhalen aan hunne onderhoorigen. Het is heel zeker, dat in de laatste weken, zaken gepleegd zijn door hoogere officieren, deel makend van do loge, die om politieke redenen, ten voordeele van de logiej olitiek, hunne hoogste plichten hebben vertrappeld. De schuldigen deden voorwaar best, in zulke omstandigheden, uit het leger te gaan. Ze zijn er volstrekt niet op hunne plaats. Leger en loge, zijn water en vuur die niet kunnen samengaan. De goddelooze werking te Brussel in het weezenfhuis. Over 20 jaar toen M. Buis nog burgemees ter was, werd er misgedaan inliet weezen- buis zelf, op do Cortenberglaan. Later word de godsdienstige plechtigheid in het weezenhuis afgeschaft do kinderen worden regelmatig naar do parochiekerk van Sint-Joost gezonden later gingen zij naar do kerk van 't H. liart. In den laalsten tijd vergezelde de bestuur ster Mejuffer Brulez, hoewel niet-kalholiek, de kinderen naar de mis in de Le Gorrège- straat. Over eene maand waren er nog 120 die naar do mis gingen. Nu ismej. Brulez vervangen door eene nieuwe bestuurster uit (Jrent, en nu is plots het getal kinderen die nog naar do mis gaan, gezakt op 20. Wat mag er daar zijn gebeurd Tegen den a'cool. Al de be dwelmende dranken moer dan 2 1/2 percent alcool bevattend, zijn in IJsland verboden. Voor de nijverheid mag er uitzondering ge maakt worden, maar onder streng toezicht. De hotelhouders - en herbergiers krijger, van af 1 Januari 3 jaar tijd om den alkooi van 3 percent die zij - nog in hunne kelders hebben, aan den man te brengen. Na de 3 jaar is het echter afgeloopen. Sapperdeboere, ze moesten bij ons zulken maatregel nemen, ge zoudt iets hooren en nochtans het is noodig in het opperste belang van het volk EENE AANHOUDINÖ. Wij hebben reeds gemeld, dat Maandag avond, een onbekende schurk, achter het kerkhof van Schaarbeek, een tienjarig meisje had medegclokt en hel kind in do velden schandelijk mishandeld had. De bijzondere policieagent Staessens, die van het kind eene juiste persoonsbeschrij ving van den lali'en ellendeling ontvangen had, zette zich onmiddelijk op zoek naar den dader. Deze moest een persoon zijn, lang en mager, dragende aan een der vingers een gouden ring. versierd met een blauwen steen. Deze, en nog andere inlichtingen, deden weldra den agent vermoeden, dal de dader een handschoenmakersgast moest zijn, X genaamd, 37 jaar oud; gescheiden van zijne eersto vrouw en hertrouwd, wonende Ver- troostingsiraat. Deze kerel werd aangehouden en naar liet polieiebureel der Daillyplaals gebracht, waar hij met het kleine slachtoffer en eenige an dere personen dio hem in den omtrek der plaats van den aanslag gezien hadden, ge confronteerd werd. Allen herkenden hem ten stelligste. Xloochent de schrikkelijke feiten welke hem ten laste gelegd worden. Hij is evenwel ter beschikking van liet gerecht op gesloten. gewezen-volksvertegenwoordiger, reizende in Kongo XI. De zeereis moet ik u niet beschrijven,'t was Europeesch, Belgisch leven alles liep regel matig en naar wensch af. Het stoomschip Elisabethville lande aan lo Grand-Bas- samConakryDakarTenerife en La Pallice, om, na 22 dagen reis, Antwerpen binnen te varen. Den 27 September, na dat het anker te Tencriffe gelicht was, wierd de volgende marconigram gezonden Albertkoning der Belgen Majesteit, zeven maanden Kongo komen betrouwen Belgische Kolonie bevestigen. Diericx. Hel antwoord luidde als volgt Den weledelen heer Diericx,oud-volksver tegenwoordiger. De koning heeft zich oprecht verheugd over de gevoelensdie gij hem in uW telegram' wtgedrukt hebt en bedankt u alsmede uioe reisgenoten hartelijk, voor uioe vriendelijke oplettendheid. Ingeisbleek, secretaris. Oost West, 't huis best waren de woorden die mijne lippen ontsnapten, toen, bij het afstappen van den trein, ik den Gee raardsbergschen grond betrad. Ook dacht ik best mijne komst aan het dagblad De Volksstem die mijne brieven heeft willen opnemen, per telegram bekend te maken met de konspreuk Oost West 't huis best De Volksstem antwoordde met het volgend telegram Aalst 4 October 1911. Mijnheer Diericx, De Volksstem vergenoegt zich ten zeerste in moe terugkomst en roept u een hartelijk loelkorn toe zij zal fier en gelukkig zijn hare lezers dit verheugend nieuws morgen te kunnen mededeelen. Inderdaad, wat ik op reis doorstond, hon ger, dorst, afmattende voetreizen, hitten en regens, ontberingen aan nachtrust, gevaar van wilde menschen en wilde dieren, onwe ren, overstroomingen, grasbranden, het onzekere en do gemoedsnederdrukkende een zaamheid der dorre en woeste streken, der ondringbare wouden en moerassigo wegen, al wat ik ontmoette, lijdende en kwijnende menschen, besmettelijke zieken, verlatene kinderen, ontzenuwde, ontgoochelde blanken in misverstand levende, dan, hel gestadig wiegelen'en waggclenop treinen en schepen, al die ongemakken en droeve verschijnsels zullen voortaan dienen om mij meer dan ooit den beschaafden wereld, mijn vaderland, mijne moederstad, mijne woning, mijne bloedverwanten en vrienden naar waarde te doen schatten en beminnen. Heeft, mijn huis, dat opgericht wercl voer iemand wier liefde en bezorgdheid ik voorlaan zal moeten der ven, zijn grootste reden van bestaan ver loren, kan liet niet dienen om beter den vooruitgang te bewerken der maatschap pelijke instellingen, op dewelke ik mij tot lieden onvoldoende kon toeleggen. Werd mijn huiselijke leve::sbaau afgesneden, iklieb hot recht en plicht een nieuw leven in te slaan! Zullen daar, tusschen drukteen werk zaamheid, voldoeningen of tegenslagen mij overkomen Dat is Gods geheim, maar zekerlijk zal ik genoeg.verstrooiïngen vinden, om, na 't dagelijksch gebed, mijne gunst in de ware christone richting to houden on mijn leven nuttig to eindigen Kongotrotter. Uit Nizza meldt men dat een diefstal van 500.000 frank in goud,juwöelen en weerden gepleegd werd to Monies-Carlo. Mevrouw F. Liola, eene Italiaansche zan geres,in liet St-Michiels kwartier wonende, had hare villa aan de waakzaamheid cener 20-jarige kamermeid overgelaten. Rond 7 ure 's avonds belde er een kerel aan en vroeg om Mevrouw Liola te spreken. Do kamermeid had den tijd niot óm te ant woorden, want zij werd ruw tegeu den grond geslagen waar zij bewusteloos bleef liggen. Een uur later kwam de kunstenares terug en vond hare kamermeid ten gronde liggen en gansch de villa geplunderd, Te Monte-Carlo werden denzelfden avond de genaamden G. Audena, 26 jaar oud en J. Minoja, 29 jaar oud aangehouden. Te Vinti- mille is een derde kerel met eene vrouw aangehouden. Men vond in zijne zakken een duel der gestolene juweelen. De meid had haren aanvaller in de hand geheten, toen deze haar beletten wilde om hulp le roepen. Een der aangehoudenen heelt een wonde aan de hand. ouderdom, het ouderlijk huis ontvlucht was om met Oanivel te gaan wonen, doch ten ge volge der mishandelingen bij hare ouders terugkeerde. Canivotkwam echter vragen om met haar in het huwelijk lo treden on de ongelukkige stemde nog toe, hopende dal de man zich zou beleren. Het was nog slechter dan le voren.... Do twee kinderen der echtgenooten Gani- vel, zijn door gehuren opgenomen, in af wachting dat hunne moeder in vrijheid ge steld worde. te Boulogne-aan-zee. Eene vrouw, de mishandelingen van haren man moede, doodt den beul. Gisteren morgend, kwam eene nog jonge vroew, op het polieiebureel verklaren, dat zij haren man vermoord had. De vrouw kon nog haar adres opgeven, en viel daarna in bezwijming. Spoedig werd een onderzoek geopend en men bevond dat de ongelukkige de waarheid gezegd had. In de woning der echtgenooten Canivet, vond men het lijk van den man liggen. Hij bad oen messteek in den schouder gekregen en een der slagaders was afgesneden. Bij het lijk zat het zesjarig dochtertje der echtgenooten Canivet te weenen. De arme kleine verhaalde de misdaad barer moeder als volgt Vader was dronken te huis gekomen, en had zijne vrouw hot weinige geld, dat zij nog voor het huishouden bezat, willen afnemen, om nog to drinken. Daar de vrouw weigerde werd zij door den dronkaard erg mishandeld. De ongelukkige greep een mes dat op tafel lagen plofte het in het lijf van haren beul, waarna zij vluchtte. De getroffene wilde zijne vrouw achter volgen, doch, hij was doodelijk geraakt, en zakto ten gronde, waar hij letterlijk dood bloedde. Vrouw Canivet bevestigde die bekentenis sen. Zij verklaarde verder, dat zij op 15jarigen Eerste lijst Zijne Eminencie de Kardinaal Mercier, aarts bisschop van Meclielen 1000 Zijne Hoogheid Mgr Stillomans, bisschop van Gent, 500 Zijne Hoogheid Mgr Waflelaert, bisschop van Brugge, 500 Zijne Hoogheid Mgr Walravens, bisschop van Doorn ijk, 500 Zijne Hoogheid Mgr Heylen, bisschop van Namen, 500 Zijne Hoogheid Mgr Rutten, bisschop van Luik, De Ami de l'Ordre 100 De Bien Public 100 De Courrier de Bruxelles 100 De Courrier de l'Escaut 100 De Gazet van Antwerpen 100 Het Fondsenblad 100 Het Handelsblad 100 Het «Nieuws van den Dag" en de «Vlaming" 200 De Patriote 300 De Presse 100 De Rappel 100 De Volksstem 50 M. Neut, bestuurder van de Patrie 100 P. J. C., 500 Naamloos H. IC., 100 J. C., Dat de linkerhand geve... 100 M. Gustave Sacré, vader, Brussel, 100 M. cn Mevr. .Tozef Dev older. 100 H. Vader, zegen mij en mijne parochie, 100 M. en Mev. L. Delvaux de Fenffe, 100 Damen der IT. Familie, Heimet, 100 Damen der H. Familie, Thielt, 100 Damen der H. Familie, Brussel, 100 Damen der II, Familie, Berchem-Antwerpen 100 Baron en Baronnes M. van der Bruggen, 100 M. Jan van Zeebroeck, burgemeester, Ne then luft Mevr. Moyersoen-van den Tiende, Aalst, 100 M. Corner-Yercruysse, Kortrijk, 100 Twee geabonneerde zusters, 25 Baron en Baronnes Ruzette, 100 M. en Mevr. Duplat-Huyghe, 50 M. en Mevr Piens, 10O M. en Mev. Michaux-Dupont, 100 Douairière d'Udekem d'Acoz, 100 Damen van Maria Coloma, Meclielen, 100 M. Beernaert, staatsminister, 200 M. Woeste, staatsminister, 100 M. en Mev. Raymond van Ynerscle de Strihou, 100 M. Van Cutsem-Delcroix, Edingen, 25 M. Ch. Van Baeckel, pastoor, M. A. Bras, onderpastoor, Mej. Kuihalia Van Baeckel, Mej. Sofia Verslype, Isenberghe, 135 Mej. M. Vuylsteke, 100 M. en Mevr.'van Meldert, 100 Eert onbekende, Gheluue, 30 M. en Mevr Nicolaas Goblet, 100 Graaf en gravin ITippoliet d'l'rsel, 100 M. L. Rosseeuw. vnlksvertegenw., Thienen 100 M. en Mevr. Paul Cosyns, Meerbeke, 100 M. en Mevr. Alberïc de Pierpont, 100 Burggraaf Vilain XIV, oud-senator, 100 M. cu Mev. Severin Percy, 100 M. F. de Thomaz de Bossière, kamerheer van Zijne Heiligheid, 100 M en Mevr. L. Mallié, 25 Ontvangen na het sluiten der lijsten, 80 Twee dienstmeiden, 3; Elisa Detollenaere. 2; A, A., Waver, 1M. Victor DeMaertelaere, San Luis, Californie, 10 Ter van het H. Hart, Mo lenheek, 5 Onbekend 7.30 E. H. Pastoor PIu- quet, 2 IT. Vader, zegen onze wenschen, R. en J.. 2 Onbekend, 1M. Emiel Charlier, Dourbes I,12. Totaal 9.254,42. Men kan de inschrijvingen zenden naar het bureel van dit blad, of aan M. Leon Mallié, Gou den Hoofdstraat, 7, Doorn ijk. PELGRIMSTOCHT NAAR ROME. Eene afvaardiging der Vèreeniging van de katholieke Dagbladschrijvers zal zich rond half April naar Rome begeven, om aan den IT. Vader de op brengst tier lijsten te overhandigen. Te dezer ge legenheid zal door do zorgen der Katholieke Vereeniging een pelgrimstocht ingericht wor den. De schikkingen zullen later bekend gemaakt worden. TUSSCHEN Gevecht te Tobruck Uit Constantinopol wordt bericht dat Tur ken en Araben den 22 December slag hebben geleverd tegen do Italianen. Zij zijn in de Italiaansche stellingen gedrongen zij heb ben er gedurende, twaalf uren gestreden en zich meester gemaakt van eeno mitrailjeuze en verscheidene geweren. Dum-dum kogels Het Komiteit van do Roode Maan te Alexandrië zou uit Gyrenaïque een koffer hebben ontvangen met dum-dum kogels, die de Turken hebben kunnen bemachtigen van de Italianen. De dum-dum kogels zijn verbo den in don oorlog. Turkyë zal dan ook aan de beschaafde wereld uitleg vragen.

De Volksstem | 1911 | | pagina 1