Onze Wetischen DAGBLAD 'T EEN EN 'T ANDER De kandidatuur van M. Woeste ONZE YOLKSREIS NAAR ROME De aanslag op een inkasseerder te Parijs «j> O O Dit nummer bevat 8 bladzijden en wordt verkocht aan 2 centiemen. In het arrondissement Aalst ItaliaaHsclie haMieterijen Vreeseüjk drama Eene ontaarde moeder aangehouden te Brussel 5 personen aangehouden te Brussel Achttiende jaargang n' I 2 CENTIEMEN HET NUMMERZondag 31 Dec. 1911 en Maandag I Jan. 1912. ABONNEMENTEN! Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. i'jt TWEEDE UITGAAF, T uren 's avonds. ff» BUREELEN TE BRUSSEL I 728, Steenweg van Waterloo, 723. I 9, Bestuurder TE AALST Kericstraat, Telefoon 114 J. Van Nuffel-De Qendt. AANKONDIGINGEN KI. aatik. (1 tot 4 kl. reg.) Ir. 0,G0 3® bladz. (de regel) fr. 0,50 4® bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamcn (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2.00 Recht, herstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Zalig en'gelukkig Nieuwjaar Met dien gulhartigen Vkamscher. en christen groet bieden wij u, brave en getrouwe lezers van De Volksstem, bij hel begin van het jaar onze beste en welgennende heihvensehenDie wenschen zjn gepaard met een innig gevoel van iankbaarheid voor do me nigvuldige blijken van verkleefdheid en genegeiheid, die wij sedert ons bestaan var u ontvangen. Het verle den doet ois do vaste hoop koesteren, dat wij iimter voort op uwe welwil lendheid nitgen rekenen, om ons blad meer en mier te doen kennen en te ver spreiden. Bijzundt'cn dank zijn wij verschul digd aan loovelen, die door hunne medewerkhg en aanbeveling, het ge tal onzer lzers hebben vermeerderd, zoodat onz dagelijksche oplago tot hut verlia/endtetal van tien duizend num mers reedigeklommen is. Het is iiden naam van die duizende katholieke lezers, die als het ware maar éénejroote familie uitmaken, dat De Volkstem heden hare eerbiedig- ste heilweschen brengtaan het opper hoofd der'l. Iverk, Zijne Heiligheid den Paus'Mus X, dien wij met Gods bijstand, den loop van het jaar per soonlijk iide eeuwige stad Rome onze hulde zulk- mogen aanbieden. IJsil eiiegen ook aan onze door luchtige kerkvoogden en ieverige geestelijk!. Bijzonderlijk dank aan onze Vlausehe priesters, van wien De Volkitem zulke kostelijke aan moediging! ontvangt. Altijd zijn wij fier en gelskig die moedige werkers te mogen t' zijde staan, öm de belam gen van oien heiligen godsdienst te verdedige; Na alschrlstenen en katholieken aan onze jestelijke overheid den tol van onzensrbied en liefde te hebben betaald, widen aller oogen zich naar ons jeugdiVorstenpaar, naar Koning Albert en bningin Elisabeth en hunne drijJieve ljiderkes. Hun sturi wij als Nieuwjaarwensch de woordedie Koning Leopold II in zijn testaint neerschreefGod bc- schetyne Igië. Hij beseherme, ver lichte en ïdersteune dezen, die den last van 's nds bestuur op zich neemt Hij bescheie de leiders onzer katho lieke parti tegen de aanvallen van snoode vrr.etselaars. Mochten zij dii den voorspd, den vrede en don voor uitgang aaor.s land hebben gegeven nog' langsrijd aan het bewind blijven tot ons alle'ieil. Mochten zij voort het vertrouwerran het dankbare Belgi sche volk gieten. Wij wcniien ook dat alle menschen van goedenil, zouden klaar zien in den toestanm dat zij hel grool belang zouden hegpen der aanstaande wet gevende kiing. Door hunne stem ming zullerzij moeten verklaren wie of wat zij videzen God of cUduivel, godsdienst of on geloof, rec-cerdigheid of onrecht, vrede of drukking, vrijheid of dwang', 't kingdom of de republiek, 't voorspoed België of 't ongelukki Portugaal. Beminde ;ers en vrienden van De Volksstem,e strijd zal hevig zijn. Meer dan ocnioeten wij onze krach ten vereeniii om de vijanden van troon en al r te overwinnen en bet goede te do^sgepralen. Daarom rekent De Vkkstem op u allen. Van nu af moet guwe vrienden en ken n.ssen overtten van do gewichtig heid dier grni zaak. Van onzen kant moogtgij ooliijd op ons rekenen; altijd zult giius bereid vinden 0111 uwe duurbaarste belangen te verdedi gen. Noch moeite, noch onkosten zul len wij ontzien. Van heden af zal De Volksstem s' Zondaags met acht blad zijden, groot formaat verschijnen en meer dan ooit zullen wij ons beijveren om in gansch het Vlaamsche land het goede te verspreiden. Hand in hand zien wij hoopvol het nieuwe jaar te gemoet. Het ligt daar voor ons als een gesloten boek, waar van den inhoud ons slechts blad voor blad, dag na dag zal worden medege deeld. Mochle het de vervulling onzer ver langens en wenschen bevatten. Mochte liet zalig en gelukkig zijn voor u allen Mochten wij dit jaar eenen schitte renden zegepraal behalen, tot heil van t land, tot heil van ons christen ge loof. tot heil der zielen van onze on schuldige kinderkens. Met moed vooruit en dapper ge streden gedurende 't jaar 1912, voor God en Vaderland! De Volksstem. blad verschijnen, zooals minister Berryer altijd beloofd beeft. Onze minister is ilus man van zijn woord. Er zullen 18 nieuwe kamerleden bijkomen waarvan er zeer waarschijnlijk 9 aan ons en 9 aan de tegen partij zullen gaan. De zaken blijven dus zooals nu doch zoo wij ons weren, winnen wij zeker zotels bij Een cgroote schandezaak in een officiéél geslicht. Do 8C kamer dor Boetstraftë'ijke Rechtbank van Brussel heeft Donderdag rnorgen, met ge sloten deuren, het onderzoek gedaan over eene afschuwelijke zaak. Een opzichter van het Provinciaal gesticht voor Doofstommen, te Berchem-Ste-Agatha, Emile Guiot, is beschuldigd een twintigtal kinderen bezoedeld te hebben. Het is waar achtig ongehoord dat die walgwekkende persoon niet is aangehouden geworden, zoo dat hij is kunnen vluchten- De rechtbank heeft het officieel monster veroordeeld tot 10 jaren gevang en dn beroo- ving van zijne burgerlijke* en staatkundige rechten. Het is de hoogste straf die kan worden toegepast. Opgedragen aan de voorstanders van de wereldlijke zedenleer I Waan zitten de kiesbednie- gers. De Boetstraffelijke Rechtbank van Antwerpen heeft op 28 December den drukker Vertongen, van Hoboken veroor deeld voor 100 fr. boel of ecne maand ge vang, en 1 fr. te betalen gevraagd door de bui-gelijke partij.. De antiklerikalen van He- mixem hadden juist den nacht vóór do kie zing 50 strooibrieven laten uitdeelen, waarin men de kiezers aanzette om te stemmen van boven op de-lijst en nevens den naam van den katholieken burgemeester; 10 katho lieke kiezers hebben zich laten bedriegen en hebben zoo gestemd, alzoo hunne kiesbrie- ven vernietigende nu de katholieken kwa men juist 10 stemmen te kort om gekozen le zijn... Nu dc e«rste dader is al gestraft, en algemeen verwacht men dat de kiezing van Hemixem, waarlegen verzet is aangeteekend zal verbroken worden. Het Xwitsersch leger. Dit leger bestaat uit 145,000 welgeoefende man- scinppen, waaronder 5000 ruiters er-m landweer van 70,000 man en een landsturm ook van 70,000 man. Te zamen 215,000 strijdmannen waarover Zwitserland in oor logstijd op 2 dagen tijds kan beschikken. Oe Amerikaan pem'f! door den Chinees. Sun-Yat-Sen, die /.oo er oene republiek moest komen,^voorze ker President zou zijn, is oen fameuze agi tator. Op eene maand zijn door zijn toedoen te New-York 2 Ghineesche dagbladen uitge komen, ton e-pbruike van de 200,000 Ghinee- zen van New-York. Er was een derde in stichting, en de be stuurder van het grootste der Amerikaansche dagbladen trok ten prijze van goud, de hoofdopsteller tol zich die dagelijks 3 ko lommen in zijn Mud mocht vullen. Alles ging naar wensch toen do medewerking van den Chinees plotseling ophield. Een journalist van New-York die nu Parijs bezoekt, komt er de waarlijk komieke uitlegging van to goven. B.ovon in de 1° kolom, in Chineesch geschreven, waren deze regalen te lezen Dit dagblad is gedrukt door eerlooze kristenc honden en behoort toe aan een kristen duivel. Hij is zelfs niet waard.dat oerlijke Chineezen op hem spuwen. Zoo een landgenoot jof een Cliinpesch confrater waar lijk wenscht te weten wat onze beroemde Sun-Yat-Sen doet, dat hij zich abonneere op de 2 dagbladen bier door Cliineezen gedrukt en verkocht, in de nummers 27, 29 en 31 van de Hallstraat. New-York lacht zich zot door deze fijne mystificatie. Volitsoptelling. Heden zullen do uitslagen der volksoptolling in bet Staats Wij hebben reeds het gedacht laten ken nen van de -« Bien Public van de Palriote van de XXe Siècle van L'Ami do l'Ordre van de L'Indépondance Het zal voorzeker onze Miers voldoen te liooren wat het katholiek blad «La Gazette de Liège» erover denkt. Luistert Zonder een geheim te verraden, kunnen wij zoggen dat de Voorzitter van de katho lieke Vereenigingbeslist heeft voor het arron dissement Luik de eer te eischen aan onze partij de onuitwischbare schande te sparen, die door sommigen met koelbloedigheid wordt ingezien De Dernière Heur® een blad dat door uiterst weinig ernstige personen wordt goed gekeurd, dat uitmunt door zijn goddeloozen en kinderachtigen strijd dit blad schrijft M. Woeste in een onverzoenbare tegen strever die zich nooit verschuilt, en mogelijk verschijnt als een hatelijke tegenstrever door zijne dweepzucht, maar toch eerbiedwaardig door zijne rechtzinnigheid, die men wel een opvolger zou kunnen geven, maar die niet zou vervangen zijn Wij lezen heden in Het Nieuws van den Dag De Katholieke Vereenigingen van het arrondissement Aalst moeten overgaan tot de kiezing hunner afgeveerdigden, die in den poll de kandidaten .voor de Kamerkie- zing van 2 Juni zullen aanduiden. Zekere ruziestokers zijn nu aan 't werk en plakken zolfs oproepen aan om afs-eveerdigden te doen kiezen, die de kandidatuur van den heer Woeste zouden bestrijden en zoud *n trach ten hem in den poll te doen mislukken. Die houding is ten zeerste te betreuren. M. Woeste is een oude staatsman, die over groot© diensten aan onze partij bewezen heeft, on dnor wien elk arrondissement zou fier. zijn vertegenwoordigd te worden. Men kan op zekere punten met hem van gedacht verschillen, doch iedereen moet hulde bren gen aan zijne onbaatzuchtigheid, aan zijnen iover on zijne zelfopoffering en aan het be- wonderensweerdig talent, waarmee bij altijd de katholieke belangen verdedigd heeft. Men moet maar vragen wie-het meest zou jubelen, moest M. Woeste in de Kamer niet herkozen worden, 't Zouden voorzeker do lihoralen en socialisten zijn, verheugd, ver lost te zijn van zulken geduchten tegenstre ver. Welnu, dit alleen reeds schrijft de ka tholieke kiezers van het arrondissement Aalst hunnen plicht voor uit dankbaarheid en ter wille zelf van do goede zaak, moet M. Woeste herkozen worden, en dat zal hij. dieren voorstellende, aaneengesoudeerd en allen wonderbaar fijn afgewerktin de kas n. 26, stukken van een ouden zilveren beker, m l gouden uitgesneden versierselen, in de n1* 25, 21 en 23, bekers naar den zelfden trant doch in verguld zilver in n. 20, een gouden vaas. met twee handvatten, vt3rders vind men nog wapens met ivooren bekleed sels enz. Dit kabinet verlatende, komt men in een gang, waar zich eene afbeeldsel van de nuraglien van Sardanje bevindt. Deze nuraghen zijn eene soort van torens, in kegelvorm, welko nu eens dienden als be graafplaats, dan weer als schuilplaats in oor logstijd. Vorder vindt men er ook nog afbeeldsels van de oude menhirsen dolmens van Zuid Italië. In de andere kabinetten, links, treft men de verzameling oudheden aan, afkomstig uit de andero Europeesche landen en uit Amerika. Zoo komt men nu aan de eigenlijke museum Kircherzooals hij door den Jezuiet Athanase Kircher gesticht werd. Eerst heeft men een gang, enkel eenige onbeduidende beeldhouwwerken bevattende. In liet eorste kabinet, dat er op volgt, eene verzameling lampen en andore voorwerpen, gevonden in do Catacomben in het tweede, oude grafsteenen, uit de eerste jaren van het kristendom. en eene groote marmeren vaas, ongelukkiglijk erg beschadigd en versierd met een beeldwerk de Aanbidding der Her ders in het derde, vazen in gebakken aarde; in het vierde, eene kostbare verzameling oude Romeinsche en Italiaansch© munten in het laatste kabinet, eene verzameling oude toilet artikelen, meubelen enz. AAA- Een Antwerpsche dame aangerand Telegrammen uit Rome melden dat Mevr. Cahen, zoogenaamd d'An vers, (de familie is oorspronkelijk van Antwerpen), nabij Alle- rona. in Italië, door een bandiet is aangerand die, haar met oen revolver bedreigde, op licht to en in een grot droeg. Daar ontlastte hij de dame van hare juweelen, waarna hij do vlucht nam. Verleden jaar werd in hetzelfde boscb, nabij Allerona, de auto van graaf en grn*'n Ugo aangerand, en de ingezetenen meege sleurd. Men liet ze in vrijheid na dat 15,000 frauk losgeld werd betaald. Graaf Cahen, zijnevrouw niet ziende weer- keeren, vond haar in de grot, met wonden bedekten in bezwijming. In de maand Oogst laatstleden werd de nicht van Mevr. Cahen in een expresstrein insgelijks aangevallen door een jongen ban diet. Negen en twintigste vervolg Het inuzeum Kircher, mot de erbij be- hoorende uitheemsche en voorhistorische afdeelingen, is alle dagen open van 10 ure 's mergends tot 3 ure 's namiddags. Aan het einde van den gang, links, waar van de vloer geheel met mozaïken belegd is, treft men een zeer oud beeld van Bouddha aan. Verder op. in den gang rechls, treft men een tweeden gang aan, langs welken men in den tcithcemschen museum komt. Hier vindt men meestal voorwerpen af komstig uil de Poolstreken, en uit Amerika. In de zes volgende zalen,, de gang die er aan paalt en de zalen die er op volgen, vindt men do.zeldzame en, leerrijke verzamelingen afkomstig-uit Australië, Oceanie en Afrika. l'n het kabinet, aan het einde van den gang, treft men onder meer een Mexikaanschen ge- brodeerden mantel aan, uit den tijd van Fernand Cortez. Aan den anderen kant, rechts, heeft men eeno lange reeks afzon derlijke kabinetten, waar de verzamelingen uit liet verre Oosten, uit do Indien enz. samengebracht zijn. Het voorhistorisch museum begint met kabinet n. 29 en bevat de verzamelingen uit deslecncn, bronzen en ijzeren tijdvakken. Het kabinet n. 40, het laatste van de reeks, bevat hel bijzonderste stuk van de verzame ling, namelijk, don schat van Prónesla. Deze schat is eene reeks voorwerpen, in 187G te Paleslrina gevonden in het graf van een prins uit do VÏIa equw vóór J. C. In de uitstalkas n. 1, vindt men eene reeks van 131 gouden beeldjes, alle soorten van TE 'S GRAVENBRAKEL Een verlaten echtgenoot doodt zijne schoonmoeder Gisteren namiddag, rond 3 1/2 ure, kwam de genaamde Jozef Sergeant, wonende te te Brussel, zij no schoonouders,, do echtge- nooten Dcro-Poldevin, bezoeken te 's Gra- venbrakel. Eenige dagen geleden had vrouw Ser geant de echtelijke woning verlaten, en Ser geant dacht dat deze naar hare ouders terug gekeerd was. Vrouw Dero was alleen tehuis met haar negenjarig dochtertje. Na samen koffie ge dronken to hebben, kreeg Segeant twist met zijne schoonmoeder. Deze beweerde namelijk hgre dochter niet gezien te hebben, en niet te weten waar zij verbleef, terwijl Sergeant beweerde, dal zijne vrouw zich in liet huis verborgen hield. Eensklaps baalde Sergeant een revolver to voorschijn en loste drie schoten op zijne schoonmoeder. Deze kreeg oen kogel in den nek en werd het onderste van den schedel verbrijzeld. De dood was oogenblikkelijk. De moordenaar begaf zich daarna naar de gendarmerie, verhaalde er wat hij gedaan had en gaf zijn rovolver af. Het parket wordt ter plaats verwacht. Het dochtertje De Ro, had de moord op hare moeder bijgewoond... Men zal zich herinneren, dat op 17 De cember 11.in de kerk der Donnystraat, te Anderlecl.t een kindje pas eenige weken oud, verlaten achter de poort gevonden werd. Het geschrei van het kindje had de aan dacht getrokken van een voorbijganger. Uit hel onderzoek was gebleken, dat het kindje daar moest neergelegd zijn door oene vrouw, schijnende rond de 25 jaar oud, wel ke dacft* eenigo oogenklikken te voren gezien geweest was en wier handelwijze zeer ver dacht voorkwam. Na een grondig onderzoek vielen de ver moedens op eene jonge vrouw, wonendein de Ursulinenstraat. Vrijdag morgend werd zij aangehouden- Het was eene genaamde Anna X..., geboren te Willebroeek in 1887 en meid in een hotel der MadoiijJaals. De ontaarde moeder verklaarde dat zij haar kind in de kerk had te vinden gelegd, omdat zij in de grootste ellende was en hot onmogelijk kon opkweelten. Zij is ter beschikking van het gerecht op gesloten. F'-ge aanvaring op de Schelde Een stoomboot gezonken. De Engelsche stoomboot Casllemoor kapitein Augus, komende van Kurrachec, er. de Duitscho stoomboot Bolivia uit Antwerpen naar Mexico vertrekkende, zijn Donderdag avond, rond 8 ure, aan de Kran- keloon in aanvaring geweest. De schok was vrij geweldig. De «Bolivia» werd langs stuurboordzijde op 20 meter van de commandobrug geraakt. Do verschansing werd afgerukt en tevens een gi-oot gat in de romp van de stoomboot gemaakt, langs waar het water overvloedig binnenstroomde. Om het zinken te beletten, werd de B®- livia dadelijk op liet droge gezet. De positie van het schip is eenigszins gevaarlijk. Dadelijk is men met de lossing begonnen en men zal trachten het gat heden dicht le maken. De Castlemoor» is naar Antwerpen kun nen gesleept worden. Ook deze sloomer heeft een groot lek bekomen en kreeg veel water in het ruim. Vrijdag namiddag werd te Brussel het gurucht verspreid, dat de bar.dieim, die te Parijs don inkasseerdêr Gaby aanvielen, aangehouden waren. Ziehier wat tot het verspreiden van dat gerucht aanleiding gegeven had. Donderdag hadden vijf kerels te Antwer pen plaats genomen in den trein welko om 12 ure 40 te Brussel-Zuid aankomt en dan verder naar Parijs rijdt. Alhoewel deze trein enkel rijtuigen van ïe en 2® klas lelt,hadden do kerels slechts reisbiljetten, va» 32 klas. Zij moest jn dus onderweg© de bijplaats be talen. Toen dezelfde trein Vrijdag te Brussel aankwam, zag de treinoverste, dezelfde ke rels in de statie terug. Deze kerels hadden een zeer verdacht uiterlijk en daar het scheen, dat zij zinnens waren, den trein naar Parijs !e nemen, ver wittigde de (reinoverste de policie. Eenige oogenblikken later, waren de vijf kerels aangehouden. In het policiebureel. der statie werden zij onderzocht. Een hunner had in zijn bezit een revofver, geladen met zes kogels. Op de vier anderen vond men oude juweelen. Men denkt dat deze juweelen moeten voortkomen van een diefstal le Antwerpen, bij een oudheidskooper gepleegd. Een dezer kerels is een deserteur van liet Belgisch leger, zekere Frans F... De vier andere zijn Franschen. Zij zijn opgesloten. Aanhoudingen Gisteren had de Parijzer veiligheidspolicie bericht gekregen, dat do beruchte automobiel van M. Normand, welke tot de ontvluchting van de bandieten gediend heeft, te Bobigny in eeno automobielgarage verborgen is ge bleven, van den dag dat hij gestolen werd tot den dag van don aanslag op den inkas seerder. De bestuurder dezer garage, zekere Geor ges Delleweiler,30 jaar oud, is aangehouden geworden. Ook zijne vrouw werd in hechte nis genomen. Men denkt niet dat Detteweiler aan den aanslag deelgenQmen heeft, doch zeker is het, dat hij de bandieten moet kennen. Hij weigert ten andero do minste inlich ting to geven over zijne klië: ten, en 'tis daarom, dat do onderzoeksrechter legen hem een aanhoudingsmandaat heeft afgeleverd, j onder betichting van medeplichtigheid aan do bandietorij. In een groot magazijn van het center van Parijs werd zekeren Louis Venial, 20 jaar oud, op heeterdaad van dief te aangehouden. Deze werd afgetast "en in het bezit goyonden

De Volksstem | 1911 | | pagina 1